Ilieuuir ^Crittsrijr (ümirnnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken y\0rma Sigaren FIRMA D. KATZ Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 6331 DINSDAG 1 MAART 1938 18e Jaargang Abbertentitpriptn: Van I tot 5 regelsK17'/. Elke regel meer022'U Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regels 220 Elke regel meer ,v<« 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 De dalende rentevoet In steeds breederen maatschappelijken kring doet zich sinds de depreciatie van den gulden de invloed van de dalende rentestand gelden. Het proces verloopt de laatste maanden zelfs zoo snel. dat menig belegger en vooral de kleine belegger! zich met nauw verholen vrees heeft afgevraagd: Waar gaat het heen? Wel zeer radicaal zijn de laatste vijftien jaren de verhoudingen op de ka pitaalmarkt gewijzigd! Velen zullen zich nog herinneren hoe in de jaren na 1920 tal van openbare lichamen zelfs onder het aanbieden van de gunstigste voor waarden, tevergeefs een beroep deden op het beleggend publiek zoodat het buiten land moest bijspringen (Dollarleenin- gen!). 't Kan verkeeren! Thans zijn het diezelfde publieke lichamen, die op de kapitaalmarkt de lakens uitdeelen en het beleggend publiek decreteeren, hoe zij het hebben willen! Het' rendement van prima-obligaties is thans gedaald tot een peil, dat we sinds het eind van de vorige eeuw niet meer hebben gekend. Bij de huidige koersstand geeft de 2]/2 N.W.S. (de oudste schuld die Nederland heeft), een rendement van nauwelijks 2.80 °/o en de 3.°/0 N.W.S. van 2.91 Een der beste beleggingsobjecten is nog wel de onlangs uitgegeven 37>]/2 Staatsleening, die de 3 wel is waar overschrijdt, doch ten allen tijde aflos baar is. Provincies en gemeenten staan gereed de voordeelen van de dalende rentevoet te incasseeren. Via de pand- brievenmarkt werkt het proces door op dc hypotheekrente, welke reeds op een niveau beneden 4 is aangeland. Het is duidelijk, dat onder deze omstandigheden zeer velen zich afvragen, of het mogelijk zal zijn dit proces te remmen en een ver dere daling tegen te houden. Er is niets nieuws onde. de zon, sprak xeeds de Prediker, en dit geldt ook voor de lage rentevoet. Op zichzelve schuilt hierin immers niets abnormaals. Ook onze voorouders hebben perioden van lage rentestand meegemaakt. De herinnering daaraan wordt bij het huidige geslacht levendig gehouden door de 2}/2 en 3 leeningen, welke de vorige eeuw door den Staat werden uitgegeven. Waarlijk, het beleggend publiek werd in die dagen njet verwend en de huidige voorwaarden steken b.v. bij die van een eeuw geleden nog gunstig af. De be wijzen daarvan leveren de 2x/i Staats leening van 1815 en de 3 leening van Hall van 1844, als ook de groote conver sietransactie van 1896, toen de 3J^ Staatsschuld werd geconverteerd in eer 3 leening. Weinig aantrekkelijk waren de voorwaarden, waarmee de belegger zich „nolens volens" tevreden moest stellen, want men ging toen nog van de gedachte uit, dat de Overheid niet dan bij hooge uitzondering en wegens harde noodzaak zich moest binden aan eenige aflossingsverplichting tegenover de schuldeischers. Een staat leeft immers voor „onbepaalden tijd", zoo redeneerde men, en waarom zou dan schulddelging noodzakelijk zijn? Zoodoende kreeg deze schuld haar perpetueel (eeuwigdurend) karakter en practisch behoeft men dus bij de berekening van het rendement dezer leeningen geen rekening te houden met de aflossingskansen. Het is duidelijk welk een groot risico de belegger hiermee op zich nam: een flink kapitaalverlies bij eventueel stijgende renteschuld. De dezer dagen in ons blad opgenomen grafiek, welke het koersverloop der leeningen sinds 1815 in beeld bracht, heeft dat op J sprekende wijze aangetoond. Een gun stige factor was vroeger dat een dalende rentevoet gepaard ging met dalende kos ten van het levensonderhoud. Thans zien we echter het mes aan twee kanten snijden: een dalende rentestand gaat ge paard met eenigszins stijgende kosten van het levensonderhoud, zij het ook, dat ge hoopt mag worden dat door den „zwe- venden" gulden een soort stabiliteit op treedt in de kosten van het levensonder houd. Het zijn de abnormale om standigheden welke thans aan het pro bleem van de dalende rentestand be nauwende aspecten verleenen. Over de oorzaken van de enorme geld- ruimte is deze dagen in onzen Senaat een veelszins interessant debat gehouden. Minister de Wilde wees er op, dat de geldstroom naar Nederland allereerst wordt veroorzaakt door buitenlandsch vluchtkapitaal, verder door Nederlandsch kapitaal, dat vroeger in het buitenland of in goederen werd belegd (men denke eens aan de enorme kapitalen die des tijds in de transitohandel met Duitschland .waren belegd doch vrij zijn gekomen door het autarkisch streven in dit land), ter- Xvijl bovendien de regelmatige kapitaals afvloeiing, welke vroeger plaats vond door nieuwe buitenlandsche investeerin- gen van in Nederland overgespaarde gel den. den laatsten tijd zoo goed als niet meer geschiedt. Aan deze abnormale ver schijnselen kan dan nog worden toege voegd dat de lage rentestand niet de minste invloed uitoefent op de onderne mingslust. Voorts is daar het wantrou wen in de internationale politiek, de tal- looze handelsbelemmeringen en last but not least een zware fiscale druk die on herroepelijk tot kapitaalsintering moet leiden. Tenslotte komt daar dan nog bij de enorme aanwas van het spaar kapitaal, dat via tal van instellingen (Rijksfondsen, Levensverzekering Mijen. Pensioenfondsen etc.) op de kapitaal markt emplooi moét zoeken. Men zal ons misschien tegenwerpen, dat er toch ook vroeger werd gespaard zoodat hier niets abnormaals is te bespeuren. Men vergete echter niet, dat ons volk vooral sinds de naoorlogsjaren geleerd heeft stelsel matig. volgens een bepaald program, te sparen, zoodat een deel van het inkomen wordt weggelegd voor de toekomst. Men moet hier niet gering over denken. Het gaat om bedragen die in de milliarden loopen, gelijk gebleken is uit de „Kro niek" van dr. Sternheim, die deze dagen het totaal kapitaal van de Particuliere Pensioenfondsen alléén al schatte op ca. 1 milliard gulden. Wanneer men dit alles bedenkt en er bovendien mee rekening houdt, dat het hier gaat om gelden die van jaar op jaar regelmatig aangroeien en nu eenmaal niet renteloos kunnen wor den opgestapeld, dan zal men erkennen, dat het perspectief op een stijgende rente stand niet bijster gunstig is en dat ook een „beleggersfront" hier op den duur niet zoo heel veel zal kunnen uitwerken. Mr S. van Lier f Advocaat-generaal bij den Hoogen Raad Op 62-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage plotseling overleden Mr. S. E. J. M. van Lier, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Mr. van Lier werd te \Jt recht geboren 2o December 1875. Hij studeerde te Utrecht en vestigde zich aldaar als advocaat en pr<> cureur, terwl hij tevens advocaat was bij het hoog militair gerechtshof, dat toen nog in Utrecht gevestigd was. In 1906 verhuisde Mr. van Lier naar Gro ningen, waar hij benoemd was tot ambte naar bij het O. M. Een jaar later trad hij in dezelfde functie op in Haarlem, waar hij bleef tot 1913. In laatstgenoemd jaar werd bij benoemd tot substituut-officier van justi tie te Almelo en in 1918 tot substituut-offi cier van justitie te Rotterdam. In 1927 ging hij naar Almelo terug, thans als officier van justitie en nog m hetzelfde jaar werd de thans ontslapene geroepen tot het hooge ambt van advocaat generaal bij den Hoogen Raad. Mr. van Lier was iemand met een zeer hoogstaand karakter, een in alle opzichten DE ZOMERTIJD Bij Kon. Besluit van 14 Februari is bepaald, dat in 1938 de Zomer tijd zal ingaan op 15 Mei en zal eindigen op 2 October. HET NAT.-SOCIALISTISCH GEBEUREN IN OOSTENRIJK In Graz is het nog steeds roerig Komt er een botsing of vreedzaam overleg In Oostenrijks tweede stad, Graz, en in de naaste omgeving, moet nog steeds groo te bedrijvigheid heerschen onder het natio- naal-socialislisch deel der bevolking, het welk hier in de meerderheid is. Men is er van meening dat de regeering te Weenen toch de nationale vloedgolf niet zal kun nen keeren. In de kringen van het huidige bewind zijn de meeningen dan ook ver deeld. Sommigen zijn voorstanders van strenge maatregelen ter onderdrukking, anderen gelooven, dat iets dergelijks tot een catastrofe moet leiden en bevelen onderhandelingen aan. Voor zoover bekend, is Stiermarken de eenige Oostenrijksche staat, waar de auto riteiten de emblemen der nationaal-socia- listen tolereeren. De „stille Duitsche groet", d.w.z. zonder den roep „Heil Hitier" wordt bijna overal, behalve in Weenen, t< staan. Dikwijls treedt de politie op en maakt er de menschen op opmerkzaam, dat het voe ren der nazi-emblemen nog verboden is, waarop het publiek gehoorzaamt. De stille groet wordt vrijwel overal gebruikt, vooral in Salzburg, waar de ambtenaren van het parket en de rechters die een paar weken geleden het brengen ervan vervolgden, thans zélf op deze manier groeten. Volgens dé „National Ztg." te Essen zou den de Oostenrijksche nationaal-socialisten een geheim plebisciet hebben gehouden, waaruit zou zijn gebleken, dat zij over een zeer groote meerderheid onder de ambte naren beschikken. In Duitsche politieke kringen ziet in de gebeurtenissen van Graz een w schuwing aan het adres der Oostenrijksche leiders, de te Berchtesgaden aanvaarde ver plichtingen ernstig op te vatten. gave figuur, een man, die voor velen een steun en toeverlaat was. Ook bij hef college, waar hij dagelijks zijn moeilijk werk ver richtte, genoot hij groote achting. Voorontwerp-werkloosheidsverzekering De désiderata van het Chr. Nat. Vakverbond Gisteren hield het Algemeen Bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond te Utrecht een vergadering voornamelijk Ier bespreking van het voorontwerp van wet voor de wettelijke regeling der Werkloos heidsverzekering. De voorzitter van het Verbond, de heer A. Stapelkamp besprak dit voorontwerp uitvoerig resultaat, waarin hij uiteen- Ie. dat vastgehouden moet worden aan de opvatting, dat een wettelijke rege ling der werk loosheidsverzeke ring moet rusten op een bijdrage van het bedrijf, een bijdrage van de arbeiders en een bijdrage van de Overheid, daar deze laatste ten aanzien van dit algemeene sociale vraagstuk een taak heeft. Hand haaft de Regee ring haar stand - punt, om voor de normale werk loosheid niet» bij te dragen, dan zullen de bijdragen voor het bedrijf en van de arbeiders beduidend moe ten uitgaan boven de 1 procent van het loon. die in het voorontwerp voorzien is; dit zal zeker bezwaarlijk gaan, daar nu de werk gevers daartegen ongetwijfeld groote bezwa ren zullen inbrengen. 2e. de vrijwillige verzekering met moge lijkheid voor bedrijfsgewijzen uitbouw tot verplichte verdient den voorkeur boven een verplichte verzekering, die zonder meer wordt opgelegd, omdat daarbij het onder ling contact en de onderlinge controle, die ook preventief werkt, veel beter tot hun recht komen. 3e. bij vrijwillige verzekering, ook wan eer de werkgevers bijbetalen, zal de hui dige uitvoeringsvorm volledig in tact kun nen blijven; de werkgevers- en Overheids- STAPELKAMP bijdrage zal dan via een door de Overheid te stichten fonds, resp. via de bedrijfsraden aan de kasbesturen kunnen worden uitge keerd; komt het in een bepaalden bedrijfs tak tot algemeen verbindend-verklaring, dan zullen de kasbesturen onder toezicht en con trole van bedrijfsraad en Overheid ook met de uitkeering aan niet-verzekerde bedrijfs- genooten belast kunnen worden. 4e. gegeven het feit, dat de Minister in het voorontwerp gekozen heeft voor het stelsel der verplichte verzekering, waarbij aan de bedrijfsraden als d e organen van het bedrijfsleven een taak gegeven wordt, moet, voor het geval de Hooge Raad van Arbeid en op het voetspoor daarvan de Staten-Gene- raal in deze richting gaan, op het volgende worden aangestuurd: b. de oprichting van werkloozenkassen uitsluitend door bedrijfsraden, waarbij het restdeel worde opgevangen door een Rijks- werkloozenkas; de oprichting van werkloo zenkassen door bedrijfsvereenigingen is on- wenschelijk, terwijl de delegatie van be voegdheden door de bedrijfsraden aan natuurlijke of rechtspersonen moet worden tegengegaan. c. bij de uitvoering moeten de vakorga nisaties zooveel mogelijk worden ingescha keld, op beperkte wijze geschiedt dit thans reeds voor de steunverleening en maatschap pelijk hulpbetoon; hierbij is tweeërlei denk baar, n.l. Ie. dat de vakorganisatie deze diensten alleen voor eigen leden verricht; 2e. dat zij ook de verzorging der ongeorgani seerden voor haar rekening neemt. d. bij de door den Minister gekozen vorm van bedrijfsgewijze uitvoering zou het risico der verschillende vakgroepen wellicht eeni- germate verdeeld kunnen worden door de vorming van een gezamenlijke reservekas, waaruit de kassen, die boven het normale werkloosheidsrisico uitkomen, kunnen wor den gesteund. Bij de zeer breede bespreking bleek de vergadering het in hoofdzaak met den refe rent eens te zyn, zoodat aan het eind der vergadering den vertegenwoordigers van net C.N.V. in den Hoogen Raad en in de sub commissie daaruit, welke zich heden met dit voorontwerp zal bezig houden, kan ver zekerd worden, dat zij, in deze richting werkende, de gevoelens der geheele christe lijke vakbeweging zouden vertolken. Gisteren heeft H. M. de Koningin het Paleis Soestdijk verlaten, om voor eenigen tijd haar intrek in het Paleis aan het Noordeinde te Den Haag te nemen. De Koninklijke auto verlaat het Paleis Soestdijk. Het proces tegen Ds Niemöller Ir. een niet al te duidelijk telegram uit Berlijn aan de United Press wordt bevestigd, da: de officier van Justitie tegen Ds Niemöl ler 22 maanden gevangenisstraf lieett ge ei echt. Het vonnis zal echter naar algemeen wordt aangenomen, niet zwaarder zijn dan acht maanden, de tijd, dien Ds Niemöller in voorarrest heeft doorgebracht Deze maatstaf zou de veronderstelling toe laten, dat ook die acht maanden voorarrest werden afgetrokken. Het wachten blijft dus op zekerheid. De kwestie of Ds Niemöller mag doorgaan met het houden van zijn preeken, zal worden overgelaten aan zijn onmiddellijke supe' ren, met den minister voor Kerkelijke gelegenheden als opperste instantie. Naar de United Press voorts vernam heeft Ds Niemöller zoowel op den president ais op de overige autoriteiten in de rechtszaal een zeer goeden indruk gemaakt. Vonnis verdaagd Blijkens een Timesbericht is de uitspraak van het vonnis, die gisteren werd verwacht, uitgesteld tot Woensdag a.s. In kerkelijke leringen trekt men hieruit de conclusie dat er verschil van meening is gerezen tusschen het O.M. en de rechtbank over de zwaarte van de-straf die opgelegd moet worden. Duitsch soldaat deserteert perpantserwagen Naar de „Paris-Midi" meldt, is Zaterdag morgen om zes uur een pantserauto, komen de uit Duitschland, met groote snelheid te Waldisse op 20 K.M. tkn Zuiden van Thion- ville, de grens gepasseerd. Toen het voertuig zich reeds verscheidene kilometers op Fransch grondgebied bevond, stopte het, waarna de in allerijl gewaar schuwde grensbewakings-autoriteiten kon den constateeren, dat de wagen door een jeugdig Duitsch soldaat bestuurd werd. Deze verklaarde bij zijn verhoor, dat hij in den nacht, alvorens Frankrijk binnen te komen, meer aan 100 K.M. langs ongebaande wegen had gereden De pantserauto, die van het laatste model as, werd in beslag genomen. De deserteur in arrest gesteld. Het is niet bekend waarom de soldaat met wapenen en bagage gedeserteerd is. Economische Raad Prins Bernhard tot lid benoemd H. M. de Koningin heeft tot lid van den Economischen Raad benoemd Z.K.H. Prins Bernhard. Nagegaan is in hoeverre de mogelijkheid 'bestaat aan den raad een meer organische samenstelling te geven. Tot op zekere hoogte bleek hierin te kunnen worden voorzien, doordat drie van de leden werden benoemd naar aanleiding van desbetreffende voor drachten, ontnangen onderscheidenlijk van den Middenstandsraad, den Nijverheidsraad n de arbeidersgroep uit den Hoogen Raad •an Arbeid. De regeering stelt zich op het standpunt, dat al moge op den duur een meer recht- streeksche inschakeling van deze en even tueel andere organen en dan op grooter schaal, nuttig blijken, in dit stadium, waar- en nog geen ervaring rijk is, met een b3 perkten opzet dient te w >rden volstaan. De treinbotsing bij Amsterdam Hoofdsein defect geraakt? ar verluidt heeft het onderzoek naar de oorzaak van het spoorwegongeluk in de Watergraafsmeer uitgewezen, dat een hoofdsein niet heeft gefunctioneerd De marlvnist die de hotsing veroorzaakte, zou geheel vrij uit gaan. Het ondex-zoek is nog niet beëindigd, doch wordt met kracht voortgezet. METSELAARSSTAKING TE SCHIEDAM Bij het bouwwerk aan den Rotterdamschen dijk Op het bouwwerk aan den Rotterdam schen dijk te Schiedam van den aan nemer, den heer Van Dort, waar men bezig is een aantal woningen te zetten voor de H.A.V.-bank is hedenmorgen onder de met selaars een staking uitgebroken. Het metselwerk voor dezen aanbouw wordt uitgevoerd door een tweetal onder aannemers Wetstein en Kruithof. De oorzaak moet worden gezocht, zooals ons van werknemerszijde werd medegedeeld in het fei.t dat de bepalingen van het col lectief contarct welke voor Schiedam gel den betreffende de loonen, niet worden nageleefd. In verband met de wijzigingen welke per 1 Maart ingaan moet het loon nog met 2 cent per uur worden verhoogd. Wanneer men hiermede rekening houdt, is er alsdan een verschil te constateeren van 6 cent per uur bij het contractloon. Dit ver schil bedraagt thans reeds 4 cent. Aangezien de werkgevers weigeren, om de bij het contract bepaalde loonen uit te keeren, is met hen een bespreking gevoerd, zonder resultaat, met het gevolg, dat de werknemers Zaterdagavond een ultimatum hebben gesteld, loopende tot op heden morgen. Toen hedenmorgen om zeven uur nog geen resultaat was bereikt, zijn de metselaars in staking gegaan. De leiding van deze staking is in han den van de hoofdbesturen der gecombineer de werknemersbonden, de Algemeene, de R. K. en de Chr. Bouwvakarbeiders-Bond. De staking omvat momenteel 49 personen. Het standpunt der wergevers Van werkgeverszijde deelt men ons mede, dat weliswaar de loonen van de metselaars op dit oogenblik (1 Maart) een verschil op leveren in vergelijking met het collectief arbeidscontract, doch dat indertijd toen de betrokken werknemers- een aannemingssom hebhen vastgesteld, waarvoor het metsel werk werd aangenomen, de loonen belang rijk lager waren. Met deze loonen is bij het vaststellen van de aannemerssom rekening gehouden en hiervan kan niet worden afge weken. De aannemers zijn niet voornemens aan de looneischen toe te geven, doch even min om z g. onderkruipers aan het werk te zetten, aangezien men het conflict niet wil uitbreiden. De politie heeft bij het werk postgevat. Van de zijde van de stakers deelde men ons mede. dat in den loop van den dag een bijeenkomst is belegd om het conflict nader te bespreken-. Directie Ned. Spoorwegen Benoeming van Ir. W. Hupkes te wachten Naar het „Hbl." verneemt, zal Ir. W. Hupkes, hoofdingenieur der Ned. Spoorwegen en chef van den Dienst van Tractie en Materieel, worden be noemd tot mede-directeur van het be drijf in de plaats van den overleden Ir. E. C. W. van Dijk. Ir. Hupkes werd 12 Mei 1880 te Arnhem geboren. Op 24-jarigen leeftijd kwam hij in functie bij de Nederlandsche Spoorwegen te Arnhem als adspirant-,adjunct-ingenieur Hetzelfde jaar werd hij overgeplaatst naar Amsterdam, een jaar later naar Haarlem, terwijl hij eveneens in 1905 nog werkzaam werd gesteld te Amersfoort op het districts bureau. Als adjunct-ingenieur was de heer Hupkes werkzaam te Amersfoort en Am sterdam. In de hoofdsiad volgde in 1911 zijn benoeming tot ingenieur. Zeven jaar later werd hij afdeelingschef eerste klasse en in 1920 chef van het materieel. Opnieuw zeven jaar later kreeg Ir. Hupkes zijn aan stelling tot hoofdingenieur chef van het materieel en in 1928 verleende men hem den rang van chef van den Dienst van Materieel en Werkplaatsen, welke kwali teit in 1934 werd omgezet in chef van den Dienst van Tractie en Materieel, een func tie, die hij tot heden behouden heeft. KINDERLIJKJE LANGS SPOORBAAN Tijdens het schouwen van de spoorbaan tusschen het station Voorschoten dii Lei ilsr hendam is door een spoorweg- ar,.cider langs de baan een lijkje gevonden van een pasgeboren kind, dat gewikkeld was in een courant van 26 Februari. De politie is met de ontdekking in kennis gesteld en heeft het lijkje meegenomen. Een onderzoek wordt ingesteld. Het betere fabrikaat VOORNAAMSTE NIEUWS Bit Nummer bestaat uit TWEE bladen Over de strafmaat in het proces-Nie- möller doen verschillende geruchten de Gister heeft het algemeen bestuur van het C.N.V. vergaderd ter bespreking van; het voorontwerp van wet voor de wette* lijke regeling der Werkloosheidsverzeke* ring. Een Nederlander is in Duitschland tot een strenge straf veroordeeld. Bij het Amsterdamsche telefoonnet is thans automatisch interlocaal met 67 cen trales verbinding te krijgen. Overleden is Ds J. Kooiman, Ned. Herv4 predikant te Hollandscheveld. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds. Fransche Kamer en Senaat hebben ge* schil van inzicht inzake het nieuwe ar* beidsstatuut. In Graz en geheel Stiermarken is nog steeds verhoogde nazi-activiteit waar te nemen. De immigratie-commissie heeft een Ne* derlandschen voorzitter benoemd. De toestand in Sjansi is voor de Chi- neezen zeer hachelijk. „BLAUFRIES" "1STEROAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK! VRAAGT TARIEVEN I wjiphv«'unr 'et ui voor RIJNBENDE'S Zeer Onde Zeer Goede enTUeinié PAULUSSEN N.Y-DEN HAAG1 Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- SCHE MEESTERWERKEN. ITALIAAN. SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN. Dagelijks geopend van 96 uur. DE „KRUITMAGAZIJNEN" VAN HENDRIK-I DO-AMBACHT 150 zeer gevaarlijke projectielen gevonden Men meldt ons uit H e n d r i k-I d o-A m- bacht: In verband met het ernstig ongeval te Bolnes, waarbij een jeugdig persoon tengevolge van de ontploffing van een gevonden projectiel, het leven liet, werd door de gemeente-politie op de alhier gevestigde soheepsslooiperijen een on derzoek ingesteld, waarvan de resulta ten verrassend waren; het gevondenen overtrof wel twintigmaal wat men in Bolnes aantrof. Het was veilig in ijzeren kluizen achter slot opgeborgen en dateerde van jaren te rug. Niet minder dan 150 zeer gevaarlijke ontplofbare projectielen kwamen te voor schijn. daarbij ettelijke honderden vuurpij len en donderbussen, zelfs een kuip met verscheidene trommels, gevuld met scherpe mitrailleurpatronen en ontelbare andere ontplofbare projectielen en glazen buisjes, geborgen in een koker gevuld met het ge vaarlijke pikrinezuur. De artillerie inrichting aan de Hembrug, werd met deze zaken in kennis gesteld, lie Maandagmorgen met een groote vracht auto de kruitmagazijnen kwam ontruimen. De groote bergruimte van de trailer werd rolledig met de projectielen afgeladen, waar uit blijkt, dat er een behoorlijke voorraad gevaarlijk materiaal aanwezig was. AUTOKAMPIOEN De Autokampioen van dc.- v.uek is voor her grootste deel aan de Berl:.nsche tentoon stelling gewijd De rubriek Recht en Onrecht be-handelt diverse vragen op juridisch en fiscaal ge bied, welke van belang zijn voor automobi-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1