WHEiE s Voor het Bijbelgenootschap door Indië VRIJDAG 25 FEBRUARI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 De „lichte sigaar ssr<> Een aangename verrassing wachtte koning George tijdens zijn bezoek aan den stand van Z.-Afrika, op de B.I.F. waar hem een fruitmand voor de Koningin werd aangeboden. In het centrale park te Moskou werd een tentoonstelling ge houden. betrekking hebbende op het kamp van Papanin in het Noordpoolgebied. Bovenstaand interieur is de getrouwe na bootsing van het interieur van de tent. waarin de leden van de expeditie verblijf hielden. Zendingsconferentie van Celebes Het kostbare doodenfeest Van Bali voerde mijn weg naar Celebes, waar Dr. H. van de r V e e n reeds sedert ongeveer twintig jaar ten behoeve der bijbel vertaling de talen van Midden-Célebes be studeert. Het eerste bezoek gold het beken de Makassar, waaraan voor het Bijbelge nootschap oude herinneringen verbonden zijn. Het is nu bijna een eeuw geleden, dat Dr Matthes alö een der eersite taaiafge vaardigden van het Bijbelgenootschap naar Makassar gezonden werd om een bijbelver taling voor te bereiden in de talen der Ma- kassaren en Boegineezen. Tientallen jaren heeft hij daar aan de be studeering dier talen gewijd, spraakkunsten en woodrenboeken gemaakt en ten slotte een volledige bijbelvertaling in beide talen ge geven. Zijn verdiensten voor de taalstudie zijn zoo groot', dat men te zijner gedachtenis in Makassar gesticht heeft het Matthes-in- stituut ter bevordering der taalstudie, dat gevestigd is in een der oude gebouwen van hel fort Rotterdam te Makassar- In dit' ge bouw was thans een conferentie belegd voor allen, die bij de studie der talen van Cele bes betrokken waren. Zoo ontmoetten elkan der daar een tiental beoefenaren der taal studie, in dienst van het Bijbelgenootschap of van het Gouvernement, om door inleidin gen en besprekingen de resultaten van hun st.udie uit te ruilen. Ook werd een ochtend besteed voor een bezoek aan de voor de ge schiedenis merkwaardige oudheden in de buurt van Makassar, zooals met name ook de graven van de vorsten van Goa, die ten deele reeds van driehonderd jaar gelecWn dateeren. Meestal zijn het door een koepel gedekte witte gebouwen. Van een der gra ven van anderen vorm waren de groo.te zware steenen geheel uit elkaar gerukt, door dat een er tusschen gevallen zaadkorrel zich tot een boom ontwikkeld had. Al was de boom gekapt, de wortels hadden toch het graf verstoord. Onmiddellijk aansluitend aan de be spreking der taalgeleerden werd de zen- dingsconferentie van Celebes en aan grenzende eilanden gehouden. Deze con ferentie brengt iedere een of twee jaar bijeen afgevaardigden van al de ver schillende zendingsterreinen van Mid den- en Zuid-Celebes en van eilanden als Boeroe en Soemba- Daardoor kun nen deze op afgelegen en vaak eenzame Dosten staande arbeiders winst doen met de ervaringen van anderen en in onderlinge bespreking eigen methoden toetsen. Vooral voor wie eenzaam staat, is zulk een gedachtenwisseling met anderen, die verwant werk doen, zeer nuttig en ook be moedigend. Wie in Nederland midden in het kerkelijk leven staat, vari allerlei geeste lijke stroomingen den invloed ondergaat en daarbij geregeld verkeer heeft met zeer velen van uiteenloopende overtuigingen in allerlei beroep en bedrijf werkzaam, kan zich niet voorstellen hoe eenzaam het op een afgelegen post op een Indisch eiland kan zijn en hoe men zich dan kan gevoelen als geheel afge sloten van alles wat er in de wereld omgaat. Dan is het buitengewoon verfrisschend en als een beker koud water in een dorstig land» wanneer men weer eens in een kring van geestverwanten mag verkeeren en geeste lijke gemeenschap mag oefenen. Al was het alleen reeds daarom, dan hebben zulke con ferenties al groote beteekenis. nog afgezien van wat er verder behandeld wordt. Van uit Makassar volgde een bezoek aan het land der Sadan-Toradja's in Midden- Celebes Dat zou eenige jaren geleden niet mogelijk geweest zijn, omdat het veel tijd gekost zou hebben. Toen Dr van der Veen den eersten tijd te Rante Pao gevestigd was. had hij vijf dagen noodig om van Makassar naar Rante Pao te komen, eerst drie dagen met de boot naar Paloppo en dan twee dagen te paard door het gebergte naar Rante Pao. Op die manier zou een bezoek weken gekost hebben. Dank zij echter het moderne verkeer, dat ook dwars door Cele bes goede autowegen laat aanleggen, kon ik thans de ruim driehonderd kilometer afleg gen in nauwelijks meer uren dan het vroe ger dagen kostte. Linksde Zendingsconferentie te Makassar. In het midden met baardDs. van Dijk van Soemba en links van hem Dr. Onvle Aan het hoofd van de tafel de voorzitter Ds. Bikker van de Chr. Geref. Zending. Verder vertegenwoordigers van de zending de Indische kerk van het N.Z.G.van den Geref. Zendingsbond. van de Amerikaansche zending en van de Gereformeerde kerken. echts: Districtshoofden der Sadan Toradja's bij het doodenfeest van een familielid, dal wordt voorgesteld door een pop, die tusschen hen in staat. De kfk in den gordel van het hoofd is van goud. Een samenkomst in de kerk, voornamelijk met de goeroes, gaf er een goeden indruk van hoezeer de Christelijke kerk op dit ter rein van den Gereformeerden Zendingsbond bezig is zich te ontwikkelen. Verschillende kerken liggen reeds door het land verspreid en het is zeer te hopen, dat deze ontwikke ling geregeld voortgang mag hebben, opdat ook dit belangrijkste volk van Midden-Cele- bes mot zijn meer dan driemaal honderddui zend zielen voor het Evangelie mag gewon nen worden. Voor den vreemdeling die in het land rona dwaalt is het merkwaardig te zien welk een belangrijke plaats de dood blijkbaar in de gedachtenwereld van dit volk inneemt. De graven behooren mede tot de belangrijkste bezienswaardigheden van het land. Voor het graf van een aanzienlijke wordt dan een zeer groote zwerfsteen in het dal uitgezocht, waarin dan van boven een graf wordt uitge houwen, waarin de doode gelegd wordt, ter wijl dan daarover heen een doodenhuisje wordt gebouwd. Of ook men zet de overle dene in een rotsgraf bij. zooals er in de buurt van Makalle een groot aantal bij el kaar zijn. In de steile rotswand worden de graven uitgehouwen in gaten, diep genoeg om er achtereenvolgens een tien of vijftien overledenen in te kunnen bijzetten. Zoo zijn er dan- in tientallen rotsgraven honderden bijeen begraven Van de zeer aanzienlijken wordt voor de begrafenis een afbeelding in de vorm van een groote pop gemaakt, die zijn „zichtbare ziel" voorstelt. Bij de rotsgra ven worden tevens galerijen uitgehouwen. Als de overledene dan in het rotsgraf wordt bijgezet, dan wordt zijn „zichtbare ziel" in de galerij geplaatst. Zoo ziet men bij deze rotsgraven eenige galerijen waarin tientallen zichtbare zielen naar buiten over de vlakte Eenvoudig verloopt' de begrafenis van een aanzienlijke niet. Daarvoor is een groot doodenfeest noodig. De toebereid selen daartoe nemen zeer veel tijd en overleg en zoo duurt het in den regel een jaar en langer voordat het dooden feest gevierd kan worden. Daarvoor is niet alleen noodig dat de plaats van het graf bepaald en in orde gebracht is en dat alles met betrekking tot de erfenis geregeld is maar buitendien moet alles wat voor het feest noodig is bijeen ge bracht zijn. Op het feestterrein, dat op een mooi punt in het gebergte tegen de helling is gele gen, moeten de tijdelijke woningen gereed zijn, waarin alle deelnemers gedurende aie dagen gehuisvest kunnen zijn. Voor de rij woningen staat dan het doodenhuisje in twee verdiepingen, waarhij boven 't stoffelijk overschot ligt, terwijl beneden de „zicht bare ziel" huist. Voorts is het belangrijkste, dat' de hoeveelheid karbouwen bijeenge bracht. moet worden die ter gelegenheid van het doodenfeest geslacht worden. Bij het doodenfeest, dat wij bijwoonden, waren VOORUITGANG Het stond te lezen in een krant Vol dikke vette koppen: Dat er een bloeiende fabriek In Engeland moest stoppen, Een filmfabriek, die van een dorp In amperan vijf jaren Een stad gemaakt had, waar de vreugd En voorspoed tastbaar waren. Heel tragisch en heel uitgebreid Komt het bericht verhalen Hoe rijk de gouden regen op Zoo'n gat kan nederdalen, Hoe snel en groot er werd gebouwd En hoe een stad ontbloeide Die tot een sieraad, een juweel Van 't Britsche eiland groeide. En heel dramatisch volgt er dan: Totdat de speculanten De grondprijs joegen Tiaar omhoog, Té hoog voor véle klanten. Zoo werd, heel dom, met eigen hand Door deze wreede schrokken Het vonnis van de ondergang Aan 't filmbedrijf voltrokken, En waar het filmbedrijf eens was, Aanvanklijk prachtig loopend, Daar is o beeld van deze tijd! Een soeploods thans geopend! De. krant komt over dit „verval" Heel erg de staf te breken. Ik zou, als ik het zeggen mocht, Graag van vooruitgang spreken: Met films troost men geen arme ziel, Vult men geen leege buiken, Daar laat zich de gezonde snert Veel beter voor gebruiken. Met snert wordt niet zoo licht een Tot in de grond bedorven. mensch Wat dat betreft heeft zich de film Een slechter naam verworven. (Nadruk verboden) LEO LENS dit er tachtig, waarvan op drie verschillen de dagen telkens ongeveer een derde deel geslacht werd Het vlecsch gaat dan niet alleen naar de deelnemende familie, maar ook naar de dorpen uit den omtrek. Het is inzonderheid deze groote hoeveelheid be- noodigde karbouwen, die een doodenfeest zoo kostbaar maakt, want daarmede zijn een aantal duizenden guldens gemoeid- Maar al te spoedig liep ons h?zoek aan het Toradja-eiland ten einde en moesten wij ons voor de terugreis gereed maken Deze was echter weer een genot op zichzelf door het prachtige land waar wij doorheen re den. Indië is toch wel een buitengewoon Dat zijn Kinine Poederpillen van de Amsterdamsche Chininefabriek, waarmede men Griep bestrijdt. Neemt 's morgens twee en 's avonds twee Poederpillen wanneer Griep dreigt, want KININE VOORKOMT GRIEP Amsterdamsche Chininefabriek Per bus van 1000 stuks 6.50. y WAALWIJK GROOTSTE KEUS NIEUWSTE JjA creaties mooi land en telkens ontdekt men weer nieuwe schoonheden. Hier door het Torad- ja-land reed ik het eene oogenblik door een gebergte zoo grotesk en wild als Sumatra het nauwelijks heeft' en het volgende oogen blik een vijftig kilometer verder langs zacht glooiende bergen met de bekende terrassen boven elkander van de sawahs voor den natten rijstbouw een gezicht zoo lieflijk alsof wij op Java waren, het eiland, dat één groote tuin lijkt' En dan weer hadden wij een vereeniging van beide, dichtbij sawahs en op den achtergrond wild gel» rgte Mid den-Celehes is een heel mooi land Dr H. C. RUTGERS TWEE SPOORWEG-ONGEVALLEN BIJ AMSTERDAM De opnamen bovenaan links en rechts geven het opruimings- werk weer na het déraillement van den goederentrein, welke in den vorigen nacht in de richting Weesp vertrok en een versperring van beide hoofdsporen veroorzaakte. De opname beneden toont den totaal vernielden montagewagen, welke nabij Halfweg door een goederentrein werd vernield Het hooge flatgebouw aan den Kralingschen Plas te Rotterdam, w*u..,t o.m. de burgemeester der Maasstad zijn intrek zal nemen, nadert zijn voltooiing. Buitenaanzicht van het zeer moderne gébouw _en gisteren gemaakte opname van de Haagsche agenten, die onderricht ontvangen in het gebruik van gasmaskers, en daartoe met de gasmaskers voor, door de stad marcheeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5