Von Schuschniggs nationale rede '47ir' TymmmgTj VRIJDAG 25 FEBRUARI 1938 EERSTE BLAD PAG. S RONDBLIK SCHUSCHNIGG'S BONDSDAGREDE OVER de omstandigheden, waaronder het befaamde onderhoud van 12 Februari te Berchtesgaden plaats had, hebben den laatsten tijd zulke fantastische histories in de wereldpers de ronde gedaan, dat wel met buitengewone spanning paar Von Schusch- niggs rede In den Bondsdag te Weenen moest worden uitgezien. Men verhaalde van Hitiers groote heftigheid, het binnenkomen in de conferentiekamer van enkele Duitsche generaals, met het uitsluitend doel om den Oostenrijkschen bondskanselier te intimi- deeren. en zoo nog het een en ander meer Als gevolg daarop was men teleurgesteld, door het betrekkelijk zeer weinige, dat Hitier Zondag jongstleden in zijn Rijksdagrede over heel deze zaak losgelaten heeft, en vestigde men zijn verwachting op Von Schuschnigg. Men vermoedde onthullingen. Voor wie in zulk een stemming gisteravond naar de Oostenrijksche zenders geluisterd heeft, moet de rede van den bondskanselier wel een groote teleurstelling zijn geworden. Zij had inderdaad niets sensationeels. Doch luisterde men beter, dan kon men daaruit toch wel heel duidelijk tweeërlei gewaar worden. Kenmerkend was allereerst hoe scherp en onmiskenbaar de executeur van IDollfuss' politiek testament Oostenrijks on Verminderde vrijheid en onafhankelijkheid in het volle daglicht stelde. Hij onderstreep te bovendien, dat Hitier hem nogmaals do verzekering had gegeven, dat de vraagstuk ken van Oostenrijks politieke ontwikkeling door hem als interne Oostenrijksche aange legenheden werden beschouwd, waarin hij zich niet zou mengen. Schuschnigg heeft derhalve niet geaarzeld, het beginsel van een vrij en souverein Oos tenrijk kloekmoedig te handhaven, ten spijt .van ieder, die gehoopt had, dat zijn land na een periode van korter of langer duur zich zelf zou annexeeren bij het grootere Duit- Sche vaderland. Opvallend was, dat wij in het verdere deel Öezer rede niets substantieels vernamen over wat te Berchtesgaden nu feitelijk nieuw overeengekomen is. Alle geruststel lende verklaringen bevatten slechts, dat men was gebleven op de basis van 11 Juli 1936, en dat men zich ertoe had bepaald, de moei lijkheden uit den weg te ruimen, welke bij 'de uitvoering van deze overeenkomst zich hadden voorgedaan. Ofschoon Schuschnigg in dit opzicht der halve een evengroote gereserveerdheid heeft betracht als zijn Duitsche collega den Rijks kanselier, trekt toch zijn verklaring de aan dacht, dat de tijd van den afweerstrijd voor bij is en dat nu begint het tijdperk van de nationale aaneensluiting. Hierbij wordt na tuurlijk gezinspeeld op de mogelijkheid, dat ook socialisten en nationaal-socialisten in 't .Vaderlandsche Front kunnen worden opge nomen, mits zij zich accoord verklaren met den grondregel van deze beweging: hand having der Oostenrijksche onafhankelijkheid. 'Achter dit opnieuw openstellen van de toe treding tot het Front bespeurt men welis waar, dat Duitsche invloed werkzaam is ge weest. doch nog steeds is niet opgehelderd, 'tot hoever deze zich nu feitelijk heeft uit gestrekt. Zoolang dit belangrijke punt niet is opgehelderd, blijft de wereld aangaande 'de toekomst van Oostenrijk in het onzekere VerVeeren. De Spaansche burgeroorlog FRANCO'S TERREINWINSTEN IN ARRAGON Teruel niet veel meer dan een puinhoop De troepen van Franco rukken ten Zuiden van Teruel verder op. In de stad zelf hebben de nationalisten aanzienlij ke hoeveelheden wapenen en munitie gevonden. Zij maakten o.a negen bat terijen en twaalf pantserauto's buit, terwijl vier-en-twintig vliegtuigen van de rooden werden neergeschoten. Se dert 5 Februari hebben zij M0O vierkan te K.M. terrein veroverd. De verliezen van de roode troepen in en om Teruel bedroegen van 5 tot 22 Februari 9750 dooden en 16.298 krijgs gevangenen. De grootste verliezen leden de volksfronters op 6, 7 en 22 Februari. Tachtig man van de devisie van kolonel Munoz Grande trokken Dinsdagochtend om elf uur als eersten de stad binnen, terwijl Öe laatste verdedigers toen nog stand hiel den in het vrijwel in puin geschoten semi narie. Vele huizen zijn reeds ingestort en de Straten zijn door het puin versperd. Andere huizen schijnen ieder oogenblik te kunneo instorten. In de ondergrondsche gangen zoeken de nationalisten naar mogelijk achtergebleven manschappen der roode troepen. Op straat liggen alle mogelijke dingen Men ziet er doode muilezels en Engelsche dagbladen. Het schijnt, dat de troepen een groot aantal dameshoeden hebben gevonden, want zeer veel soldaten hadden er hun hoofd mede bedekt De meeste bewoners van Teruel zijn naar .Valencia govluchJt. GARANTIE-STANDGROEN GAR ANTIE-STAND B R U 1N GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE.STANDBLAUW Speciaal product het ijzer roes hout. Wordt ►TVRIJ en beschermt het i ft jaar gegarandeerd 1 iluitend ean den Handel 1 De neutrale schoonheidscrème Aan haar heeft U de frissche, matte teint te danken. "4711" Matt-Creme^de crème der veel- eischende vrouw, is als onderlaag voor poeder onontbeerlijk. Haar fijne, frissche geur van "4711" Eau de Cologne past bij elk parfum, bij elke ooeder. potten -.65 Ir 2r tuben -.40 -.65 Bij de huidverzorging des avonds versterkt en reinigt "4711" Cold Cream de poriën. Eerste taak der regeering: handhaving der onafhankelijkheid Buitenlandsche voorbeelden komen niet in aanmerking „Tot in den dood: Rood-Wit-Rood!" IN de groote zaal van het parle- lementsgebouw te Weenen, welke sinds de dagen van 1918 niet meer was gebruikt, heeft de Oostenrijk sche bondskanselier Dr. Kurt von Schuschnigg in tegenwoor digheid van de leden van den bondsdag, van het corps diploma tique en van zeer vele andere be langstellenden zijn met zooveel spanning verbeide groote politieke rede gehouden. Het eerste en eenige punt van de agenda, zoo viel spreker als het ware met de deur in huis, is Oos tenrijk. Daarmee is de geheele in houd der regeeringsverklaring in al haar onderdeelen aangegeven. De regeering staat met al haar leden onwrikbaar op den bodem der grondwet van 1 Mei 1934. Haar eerste en vanzelfsprekende plicht is, de ongerepte vrijheid en onafhankelijkheid van het Oosten rijksche vaderland te handhaven. De regeering ziet haar taak hierin, dat ze den vrede naar buiten met al haar ten dienste staande mogelijkheden verzekert en den vrede in het binnenland naar beste weten en naar geweten vestigt en bewaart. In de vervulling van deze taak ziet de Oostenrijksche regeering tevens haar vol ledige cn onbeperkte, door de gansche kracht der overtuiging gedragen, erkenning van haar Duitschen plicht. Dr. Schuschnigg betoogde verder, dat voor Oostenrijk buitenlandsche voorbeelden niet in aanmerking zouden kunnen komen, eenerzijds wijl uit te eeniger tijd bestaande politieke situaties ontstane leuzen in be ginsel slechts binnen de grenzen van het eigen land van oorsprong zouden moeten gelden, doch verder ook, wijl Oostenrijk met de Mei-grondwet nieuwe wegen heeft betreden, zooals ze op het oogenblik slechts In den dapperen vrijstaat der Portugeezen een parallelle richting nemen. Schuschnigg wees er vervolgens met bij zonderen nadruk op, dat de Oostenrijksche grondwet geen partijen en geen partijen- staat kent. Zij is gericht op de organisatie volgens beroepsstanden van het volk. Vandaar, dat er ook geen coalities zijn, noch in het politieke leven, noch in de regeering. De regeering, die ik aan u heb voor te stellen aldus de bondskanselier wil en kan daarom niet, naar eventueele vroe gere voorbeelden, een coalitieregering, cf een partijenregeering zijn, maar haar eer zucht blijft het, de concentratie van alle politieke krachten in ons volk te belicha men. Wij hebben ons principieel verre te hou den van waardeeringen over politieke in stellingen en systemen, die in andere lan den gangbaar zijn. Wij kunnen daarom, zonder misverstanden te vreezen, met na druk onderstrepen, dat de beginselen van het volksfront in Oostenrijk evenzeer on toepasselijk blijven, als hun tegenpool, de dictatoriale grondwet. Dit gemeenschappelijke front der Oosten rijkers te dienen, het tot werkelijkheid te maken en te behouden, is het wezenlijke doel en program der regeering. De dag van Berchtesgaden De bekende overeenkomst van 11 Juli 1936 heeft bij hiaar toepassing moeilijkheden op geleverd, waarvan het onopgeloste voortbe staan een bron van acute gevaren heeft be- teekend. Het feit, dat deze persoonlijke contact neming ver boven de grenzen van ons land en van het Duitsche rijk uit als politieke sensatie werd aangemerkt, bewijst wel op zich alleen reeds, dat het, ond/anks alle be moeiingen, tot nu toe niet zonder meer ge lukt was, de spanningen op te heffen, die boven Oostenrijk en Duitschland sinds jaren drukkend hingen. De dag van Berchtesgaden was, naar ik. in overeenstemming met den heer rijks kanselier. vol vertrouwen hoop, een mijl paal, welke de betrekkingen van onze beide staten in het belang van het gezamenlijke Duitsche volk, zijn cultuur en zijn volks leven, in het belang, ook in het bijzonder van ons Oostenrijksche vaderland, blijvend en voor altijd vriendschappelijk bedoelt te regelen, een mijlpaal van den vrede. Vervolgens gaf de bondskanselier een torisch overzicht, hetwelk hij eindigde met de woorden: Oostenrijk staat en valt met zijn bijzon dere Duitsche zending. Men mag het de mogelijkheid niet ontnemen, die te vervul len. De beste Duitscher is steeds de Oosten rijker geweest. In 1935 zoo ging spreker voort had hij op 29 Mei voor den bondsdiag verklaard, dat Oostenrijk zich altijd en eeuwig als Duitschen staat zou beschouwen. In Berchtesgaden heeft de Fuehrer van het Duitsche rijk dit standpunt duidelijk erkend en deze constateering is een punt der overeenkomst Wat Hitier en Schuschnigg overeen kwamen Het accoord van 11 Juli 1996 is de grond slag der overeenkomsten en beprekingen van Berchtesgaden geweest. De Fuehrer en rijkskanselier heeft uitdrukkelijk vastgesteld, dat de Duit sche regeering de volledige souvereini- teit van den bondsstaat Oostenrijk er kent; zij beschouwt de binnenlandsch- politieke ontwikkeling in Oostenrijk, zoowel als de kwestie van het Oosten rijksche nationaal-socialisme, als een zuiver Oostenrijksche aangelegenheid, waarop zij noch direct, noch indirect invloed wil uitoefenen. Tevens werd in het accoord vastge steld, dat de Oostenrijksche bondsregee- ring haar politiek in het algemeen tegen over Duitschland steeds in een zuiver principieele richting zal leiden, die in overeenstemming is met het feit, dat Oostenrijk zich als een zuiver Duitschen staat voelt. Sschuschnigg verklaarde voorts, dat door do overeenkomst van Berchtesgaden het voortbestaan van de protocollen van Rome in geen enkel opzicht ongedaan is gemaakt. Voortgaande wees spr. erop, hoe na de ontspanning, die als gevolg vaq de accoor- den van Februari 1937 was ingetreden, de spanningen tusschen Duitschland en Oosten rijk tot Februari 1938 weder voortdurend oeid waren. Hij was er evenwel van overtuigd, dat de thans getroffen accoorden alle voorwaarden in zich sluiten voor een bevredigende ontwikkeling. Allen Oosten rijkers werd thans de vredeshand geboden, ook den eerlijken strijder, die met het wapen in de vuist, met een werkelijk geloof in het hart op de barricade had gestaan. Na een kort overzicht te hebben gegeven van de positieve resultaten, die zijn regee ring heeft bereikt, zeide Schuschnigg: Het vaderlandsche froqt heeft thans plaats voor allen. Naast het vaderlandsche front zal er in Oostenrijk geen politieke partij en geen politieke organisatie bestaan. Met DuitBohland is overeengekomen, dat van Duitsche zijde geen inmenging in de binnenlandsch-politieke aangelegenheden m Oostenrijk zal plaatsvinden. Schuschnigg gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de weg. dien Oostenrijk in de toekomst gemeenschappelijk met het groote Duitsche rijk zal gaan, tot welzijn van het Oostenrijksche vaderland zal strekken. Schuschnigg besprak vervolgens de be trekkingen, die Oostenrijk met zijn naburen onderhoudt. In de eerste plaats stelde hij de vriendschappelijke verhouding met Honga rije vast. Oostenrijk is, zoo zeide spr.. vastbesloten, voort te gaan op den beproefden weg der Oostenrijks bondskanselier Dr. Schuschnigg protocollen van Rome. Het zou onjuist zijn, van een wijziging in de hartelijke betrek kingen tusschen Oostenrijk en Italië te spre ken, zooals den laatsten tijd meermalen in de buitenlandsche pers'geschied is. Schuschnigg besloot met te verklaren: Het gaat thans niet om den staatsvorm, doch om den staat, om het vaderland. De tijd van den afweerstrijd is voorbij, thans begint het tijdperk der aaneensluiting en ontwikkeling van de Oostenri.jJ<sche stelling, waarbij Oos tenrijk zijn eerzucht erin stelt, zijn Duitsche taak getrouw te vervullen en zijn karakter als Duitsche staat verder te bevestigen en te beveiligen. Met den uitroep: „Tot in den dood: rood- wit-rood!" eindigde Schuschnigg zijn rede. Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zl) hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. KRUSCHENSALTS STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG De Japansch-Chineesche oorlog MISLUKTE LUCHTRAID OP FORMOSA Japans eischen aan China De Chineesche luchtmacht heeft opnieuw getracht Formosa te bombardeeren. doch zij kon haar voornemen niet volbrengen ten gevolge van de uitgebreide afweermaatre- gelen van de Japansche autoriteiten. Te 9.40 uur werd het eerste alarm gegeven, toen de Chineesche vliegtuigen bij Tsjau Hang Hau in oostelijke richting vlogen Weer een aanslag te Shanghai Een Deen, zekere Nielson, en negen neesche bedienden werden gewond. De aan gerichte schade is groot. De dader werd door een Ghineeschen politiebeambte dood geschoten, terwijl de medeplichtige aan den aanslag werd gearresteerd De Japansche eischen In de begrotingscommissie van het Hee renhuis te Tokio heeft de minister van buitenlandsche zaken, Hi rota, verklaard, dat de schadeloosstelling, die van China gevergd zal worden, niet noodzakelijkerwijs in geld zou behoeven te worden gedaan. De termijn, waarop zoo'n betaling zal die nen te geschieden moet nog worden over igen. De Japansche regeering, zeide Hirota ver der, overweegt het verleenen van bijstand voor het herstel van China. De Japansche regeoring helpt het nieuwe bewind, dat te Peking gevestigd is, en moet daarom ervan afzien een gezonde ontwikeling van dat be wind te bemoeilijken, door schadeloosstel ling te eischen. Bovendien moet ook de schade, door derde mogenheden geleden, in ovprweging worden genomen. Wal betreft het nieuwe bewind in Con traal-China verklaarde Hirota, dat toonaan gevende Chineesche staatslieden in Cen traal- en Zuid-China ijverig doende zijn met het organiseerden van een nieuw bewind. De leidende Chineesche financiers keeren te rug naar Shanghai. GOERING JAAGT IN POLEN Bij een jachtpartij in de bosschen van Bialowiccza (Polen) heeft veldmaarschalk ;ring zes wilde zwijnen, waaronder een prachtexemplaar, en een vos geschoten. De Duitsche ambassadeur Von Molt ke schoot drie wilde zwijnen. De jacht verliep onder uitstekende weersomstandigheden. Ook de president van de Poolsche :<epublielr nam eraan deel. De buit van den eersten dag omvat 26 wlide zwijnen, 4 lossen, 2 vossen en 1 wolf RITTER VON EPP NAAR LIBYE Generaal Rit ter von Epp, leider van het koloniaal-politieke bureau van de N. S. D. A. P. en van den Duitschen kolonialen bond, is naar Rome vertrokken. Vandaar zal hij zich, op uitnoodiging van den gou verneur van Libye, Balbo, naar Tripolis begeven, om een bezoek aan de Italiaansahe koloniale tentoonstelling te brengen. GEMENGD NIEUWS Paukenpaard voor Engeland In den nazomer van 1936 is majoor Abel Smith te Windsor, die gehuwd is met de achternicht van Prinses Juliana, op bezo geweest bij den heer D. Bolt te G r o n i gen om een paukenpaard te koopen voor de Koninklijke lijfgarde in Engeland. De koop ging toen niet door, daar het paard niet aan de gestelde eischen voldeed, o.a. was het niet groot genoeg. Thans heeft de heer H. Bolt, een broer van den heer D. Bolt. een paukenpaard gele verd, dat geheel aan de gestelde eischen voldoet. Het beest zal heden naar Engeland worden overgebracht. Dit is het derde paukenpaard, dat de heer H. Bolt aan de Koninklijke lijfgarde in En geland heeft verkocht Na het ontslag. In de Koffie- en Theezaak van den heer Th. Niemeyer aan de Emmasingel te Gro ningen werd de laatste weken nu en dan geld vermist. Dit werd steeds des Maandags ontdekt, zoodat het vermoeden rees, dat tus schen Zaterdag en Maandag onbevoegden het perceel binnendrongen. Bij een door de recherche ingesteld onderzoek bleek dit in derdaad het geval te zijn. Een vroegere be diende was in het bezit van een sleutel van de voordeur en verschafte zich daarmede teogang tot het perceel. In totaal had hij 6C,gestolen, terwijl hij zioh voorts in het bezit had gesteld van een hoeveelheid kan- toorbenoodigdheden. Het geld had hij ver brast, doch de kantoorbenoodigdheden ziin ten huize van den dief in beslag genomen. Diefstal van radiotoestellen Vier personen aangehouden De politie te Eist heeft drie arbeiders, werkzaam bij een radiolampenfabriek te Lent, gearresteerd, namelijk D. uit Nijmegen en H. en S. uit Lent, die er van verdacht worden onderdeelen van radiotoestellen te hebben gestolen. Bij onderzoek bleek, dat zij radiotoestellen in hun bezit hadden, waar van de onderdeelen niet afkomstig waren uit Lent, doch van een fabriek te Hilversum, waar D. eenigen tijd werkzaam is geweest. Voorts werd ook de chef der expeditie van de fabriek te Lent, zekere A.. gearresteerd. Hij bleek zich wederrechtelijk eenige toe stellen en een aantal onderdeelen, afkomstig uit genoemdf. fabriek, te hebben toegeëigend. De politie heeft het gestolene in beslag ge nomen, evenals verscheidene andere ont vreemde toestellen, welke reeds waren ver kocht. Ongewone brand Gisteravond omstreeks negen uur is op de boerderij van den heer Wierts, gelegen aan den Buitenkerkerweg, nabij de Immekens- horn, d.i. op eenigen afstand van den Die- merzeedijk. tusschen de. Zeeburgersluizen en D i e m e n, brand ontstaan in een tweetal groote schelven capucijners. Het duurde geruimen tijd voor de brand weer in dezen uithoek van de gemeente Am sterdam kon doordringen, zoodat reeds een aanzienlijke schare belangstellenden den toover van het vlammenspel in dit onher- Sonja tteme is plechtig uitgeroepen tot Omerikai lieveling Ook hij, die niet van dergelijke dwaasheden houdt, zal moeten er kennen, dat Sonja een knap meisje is. Hier in Holland doen wij niet aan zulke non sens en daarom dénken wij er eenvoudig niet over om Dobbelmann's IBIS tot Neêrlands lie veling te proclameeren. Maar als wij het deden, zou toch niemand kun nen ontkennen, dat IBIS tabak de lieveling van ontelbare Neder- landsche mannen is. Dobbelmann lekker,man f bergzame oord stond te aanschouwen, voor dat de eerste straal water op de vlammende en hevig rookende raasdondersberg kon worden gericht. Een motorspuit en de ge* reedschappenwagen waren echter te breed voor den Buitenkerkerweg, zoodat zij wer keloos op den Diemerzeedijk moesten ach terblijven. Men heeft toen het vuur met eet* plattelandspuit bestreden en men kon er zelfs in slagen een nabij gelegen onder wind staande schuur te behouden. De geheele voorraad raasdonders is ver loren gegaan. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Controleur ontslagen Werkzaam bij de werkverschaffing In de gisteravond gehouden vergadering van den raad der gemeente Oude P ei k e 1 a werd z. h. s. het voorstel aangenoi men om ontslag te verleenen aan den con troleur der werkverschaffing en steunver- leening J. W. D. Vooraf was op voorstel van het commu nistische raadslid, den heer C. Baars, een commissie van raadsleden ingesteld om een onderzoek naar de beweerde onbetrouw baarheid in te stellen, maar tijdens de raadsvergadering bleek, dat deze commis sie juist werd voorgesteld om den contro leur D. te rehabiliteeren, zoodat toen het voorstel werd ingediend om den betrok kene wederom te herbenoemen. De burge meester antwoordde, dat een dergelijke voordracht van B. en W. niet was te ver wachten. DE DUITSCHE VLIEGERS In verband met den mist konden de drie Duitsche vliegtuigen, die de vorige week in Heerenveen een noodlanding hebben; gemaakt en een dezer dagen op Eelde aan kwamen, nog steeds niet vandaar vertrek- Vandaag zouden de machines naar alle waarschijnlijkheid de reis voortzetten. MIJN TOT EXPLOSIE GEBRACHT Gistermiddag heeft personeel van de artil lerie-inrichtingen aan de Hembrug te Zout- kamp een ijzeren kogel, vermoedelijk een' mijn, tot explosie gebracht. Het projectiel was door dert visscher Ft Knap op de Wadden opgevischt. PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE BELEVEN NIEUWE AVONTUREN Mistroostig duwden Pietje en Jantje den gc haven den driewieler weer tegen de helling op. Jantje vond, dat Pietje nu maar voorop moest gaan zitten, dan konden zijn kleeren in den wind dro gen; hij moest dan het mandje ook maar vasthouden, dan '"on dit ook drogen. Ze besloten, wat door het park rond tc toeren: als alles dan droog was, kond in ze hun boodschappen bezorgen. Plotseling hield Jantje stil. Langs den weg lag een groote hond, zoo'n echte bullebijter. „Hadden we dien maar als trekhond!" opperde Jantje; „dat zou reuzefijn wezen; 't ging veel harder u jij was des te gauwer droog!" Ze dach ten na. Pietje had een flink stuk touw in z'n zakZouden ze durven? De hond zag er niet zoo erg kwaadaardig uit. (Wordt vervolgd)*

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2