De Munttoren komt alleen te staan DONDERDAG 24 FEBRUARI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Tweede Kamer Begrooting Suriname goedgekeurd Daarna kwam de Indische begrooting aan de orde De Minister heeft vertrouwen in de toekomst van Suriname Vergadering van 23 Februari 1938 .Overzicht Niet minder dan vier sprekers hebben over <ïe Surinaamsche begrooting nog het woord gevoerd. Mevr. De V r i e s—B ruins had zich tot taak gesteld op krachtiger en ruimer ge zondheidszorg aan te dringen. In menig op zicht van den kleinen kant behandelde de heer Roes tam. ondanks zijn jongste bad in de Moskousche cultuur, de Surinaamsche Zaken. De heer v. Poll, die van Suriname nog groote verwachtingen koestert, wees daarop zeer terecht Met hem drong de héér Wendelaar aan op steun voor den land bouw. Het mechanisch rijstbedrijf genoot de warme bescherming van den liberalen spre- Gooi toch uw ambtelijke moedeloosheid over boord, adviseerde de heer v. Poll den Minister; het is in Suriname wel niet zoo gunstig, maar tooh is het op behoorlijke wijze de crisis doorgekomen en er is tihans vooruitgang in allerlei opzicht, die veroor looft over de toekomst wat opgewekter te denken. De kolonisatie-mogelijkheden ver beteren daardoor. Minister Wel ter zag als het probleem van Suriname het gebrek aan menschen. Het is een enorm gebied van 174.000 km2, waar op slechts 170.000 menschen wonen. In de 17e eeuw bloeide Suriname door zijn cultures. Thans oefenen die cultures een ongunstigen invloed op het economisch- sociaal peil der bevolking. Door Oost-Indië zijn we gewend aan groot denken; voor Suriname moeten we kleiner gaan denken en weer bij de heel kleine bedrijfjes begin nen. De Creolen kunnen crediet krijgen en in <3e Javanen hebben we geboren klcin-land bouwers. Alleen hun immigratie is nogal kostbaar. Langzaam maar stabiel zal de ontwikke ling van den klein-landbouw zijn en ook de daarop gebaseerde welvaart. Op een wijze, die Nederland waardig is, zullen we onze taak ten opzichte van Suri name moeten vervullen, verklaarde de Minister. De gouverneur staat, gelijk ook de heer Joekes reeds had betoogd, in een moei lijke positie. Naar 's Ministers meening is er onvoldoende grond om hem verwijten te maken over de verschillen van meening, die tusschcn hem en de Koloniale Staten zijn ontstaan. De Staten schaden door hun op treden de autonomie van de kolonie. Dat mogen ze wel eens bedenken, vermaande de Minister met den heer v. Poll. Breed sprak de Minister over de cultures, waaronder die van rijst van zeer groot be lang werd genoemd. Daarom zal met een deskundige op het gebied van irrigatie ook een deskundige op het gebied' van de moder ne rij stbeh and e 1 ing naar Suriname worden gezonden. Eeri goede ontwikkeling v&n het mechanisch rijstbedrijf zal den Minister ver heugen. Met de bacoven zijn weer nieuwe (proeven genomen, maar de verwachtingen zijn helaas niet gunstig. Beter staat het met de citrus; de beplan tingen worden uitgebreid. Voor de koffie bestaat weinig hoop, on danks de millioenen. die voor steun er van fcijn uitgegeven. Er werken in deze cultuur nog 10.000 menschen; daarom was de raad van den heer Roestam om deze cultuur op te heffen, in hooge mate onberaden. Bauxiet zal wel een belangrijk mijnpro- duct blijven bij het aanhoudend streven om koper te vervangen door aluminium. Hier zag de Minister gunstige perspectieven. De pensioenkorting kan niet worden ge mist en aan daarmee ^samenhangende sala- risverhoogingen valt niet te denken, vernam de heer Joekes. Daarvoor verkeeren de fi nanciën nog in een te ongunstigen toestand. Mevr. De VriesBruins heeft de meest on gunstige mededeelingen uit het Gezondheids- verslag geciteerd; zij liet de vele gunstige zaken onbesproken en vergat, dat Suriname een tropisch land is met allerlei eigenaar digheden. Men moet zich verwonderen, dat het er nog zoo goed gaat als het gaat. Ik zoo besloot de Minister heb ver trouwen in de toekomst van Suriname, om dat ik vertrouwen heb in het Koloniaal ge nie van Nederland. Er kan ook in Suriname wat groots gebeuren en er behoeft niet te worden „gedispereerd". Dit optimistische woord bleek bij de re plieken weerklank te vinden. Zonder stem ming ging de begrooting door. De Indische begrooting bracht den heer Roestam als eerste spreker. Hij schoot allereerst zijn pijlen af op a'e Tapahsohe spionnage ook in Indië, waartegen z.i. te slap wordt opgetreden. De Indische regeering §taat ook te welwillend tegenover andere gevaarlijke fascistische agitatie,waar tegenover de inlandsche beweging juist Scherp wordt ge- en vervolgd. Dat in Indië een kapitalistische winst- Minister Weiter politiek wordt gevoerd hadden we reeds eer- Van iets meer importantie was de rede van prof. v. G e 1 d e r e n. Hij vestigde in het bijzonder de aandacht op de zwakke eco nomische en sociale structuur van Indië. De bevolking heeft zich wel sterk aangepast in de crisisjaren, maar is in dien tijd ook sterk verarmd en is er nog allerminst weer boven op gekomen sinds de muntdeDreciatie en de opleving in Insulinde. Dit verschijnsel hangt samen met het feit, dat Inoië een sterk exportland is en betrek kelijk weinig voor de binnenlandsche markt opneemt van eigen productie. Het profiteert dus zelf in zeer bescheiden mate van zijn productie; wel is dat het geval met ijn grooten crediteur, die tevens de regeermacht in handen heeft. Naar de meening van den heer v. Gelde ren heeft Indië onder onze inflatie-politiek geleaen. Hij acht dan ook een economisch en financieel vastklinken van Nederland en Indië aan elkaar, niet in het belang van Een ietwat zwakke redeneering leek het ons, toen de zeer deskundige soc.-dem. woordvoerder als argument, om de zwakke sociale structuur van Indië aan te toonen, een vergelijking maakte tusschen het deel, dat de sociale en cultureele uitgaven van het budget vormen in ons land en in Indië. Het stond 44 tegen 12. De cijfers zullen wel juist zijn, maar is de vergelijking ook juist? We kunnen aan een vergelijking tusschen een klein, dichtbevolkt oud-Westersch cultuurland en een half we relddeel met 70 mill, inwoners in een tro pisch gebied geen groote waarde hechten. Hier zijn o.i. te ongelijksoortige grootheden. Dat de ontplooiing van het ecqpomisch leven in Indië slechts zeer geleidelijk zal gaan, ook al blijven gunstige omstandig heden aanhouden, stemmen wij gaarne toe. Dat spreekt toch eigenlijk vanzelf. Waarom zou men hier wonderboomen verwachten, die ook elders niet te vinden zijn? Versterking van de inheemsohe sfeer zal inderdaad noodig zijn. Dit beteekent, dat het Westersche element meer en meer zal moe ten terugwijken. Kolonisatie en industrie bevordering kunnen voorts aan den toe stand slechts weinig gebeteren. Vooral zal noodig zijn het op hoog peil brengen van den landbouw, waarin 70 pet der bevolking in Indië zijn bestaan vindt. Thans is er vrij wel stilstand. Dat moet veranderen en voor al op het dichtbevolkte Java is intensivee ring van den landbouw noodig. Van economische samenwerking tusschen Nederland en Indië, is prof. Van Gelderen een voorstander, maar met nadruk wees hij er op, dat beide landen over en weer econo misch slechts weinig voor elkaar beteekenen kunnen. Dr Colijn heeft dat bij herhaling uiteengezet. De groote verdediger van de imperiale zelfvoorziening, de heer v. Poll, vindt in deze uitlatingen stellig aanleiding om zijn hobby te bestijgen. Met enkele staatkundige opmerkingen, welke in verband met afwezigheid wegens ziekte, niet -door den heer Stokvis kunnen worden gemaakt, besloot prof. v. Gelderen zijn rede. Na te hebben betoogd, dat in de offers, welke moederland en koloniën voor elkaar brengen, zeker evenwicht moet worden be tracht, gaf hij als zijn meening te kennen, dat de verdeeling der vlootkosten ontstem ming dreigt te wekken. Voorts werd aange drongen op het toekennen van ruimer staat kundige bevoegdheden in Indië. Herinnerd werd o.a. aan het interpellatierecht voor den Volksraad. Na ruime schriftelijke voorberei ding zouden deze onderwerpen nog eens grondig dienen te worden besproken. Indien op oordeelkundige wijze aan de te dezen op zichte levende wenschen zou kunnen worden tegemoet gekomen, ziet de heer v. Gelderen dat als een landsbelang. Meer politieke bewegingsvrijheid en meer welvaart achtte hij de groote doeleinden voor onze Indische politiek in de naaste toe- Met aandacht is naar dit gedocumenteerd betoog, dat opbouwende strekking had, ge luisterd. Heden gaat dit debat verder. stip. Echter moet de vraagstelling zich be perken tot de erkenning van den koning van Italië als keizer van Ethiopië. We vreezen echter, dat de getierceerde in terpellatie spoedig haar actualiteit zal ver liezen. Volgende week Dinsdag n.l. neemt de Eerste Kamer de begrooting van Buitenland- sche Zaken in behandeling. Men kan er ze ker van zijn. dat zij zich het Italiaansch» kluifje niet zal laten ontgaan. Is er daarna nog wel voldoende aanleiding voor een herhaling van het koningkeizer- debat in de Tweede Kamer? Verslag De vergadering wordt geopend c ten over één door den voorzitter, van Schalk. Interpellatie-Wijnkoop Het Interpellatie-verzoek wordt toegestat de Interpellatie gehouden op nader te be; SURINAAMSCHE BEGROOTING Voortgezet wordt de behandeling van de Surinaamsche begrooting voor 1938. Mevr. De Vrles-Brulns (s.d.) zegt. dat maatregelen tot verbetering der woningtoe standen In Suriname weinig sucses hebben ge- (comm.) zegt. dat de ame een bodeml e toekomst var zUn bemoeiingen ver- het economisch belang ultuur gaat naar kwantiteit en kwaliteit ver ooruit. Suriname is een rüstuitvoerland ge- rorden. De Minister van Koloniën, de heer W e 1 t e r. egt. dat de oplossing van het probleem Surl- amo moet worden gezocht in: gebrek aan ïenschen. We zijn eigenlijk met onze gehledsdeelen te eei verwend en denken teveel ln groote lijnen. Vat Suriname betreft, moeten we kleiner gaan .andacht wordei ;n kleiner >an Javan :ooveel mogelijk bevorderd worden. De ontwikkeling van .den kleinen landbouw :al langzamer gaan datf die van groote cultu- deskundige zich bevordering Voor de bewoners van een perceel aan den Katendrechtschen Lage Dijk te Rotterdam was het gisteren een onaangename gewaarwording, toen een heistelling voor dit huis omviel en tijdens den val een aantal ramen vernielde. Wonder boven wonder deden zieh geen persoonlijke ongevallen voor; -. hoopt, dat de: Inzake de pensioen-kwestie kan spr. geen ele toezeglng doen. Men vergete niet. dat ekorten van Suriname nog altiid worden r n-Ud op den Nederlandschen fiscus. Spr. wil de Surinaamsche zaken zooveel i eliik z'.en In een gunstig licht. Spr. heeft i In Suriname, omdat spr. .cuvunc heeft in het kolonlseerend genie van Nederland. T despereert >ept zich op J. P. Coen: INDISCHE BEGROOTING Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot goed keuring van de besluiten van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië tot vaststelling van de ilden afdeelingen van de begrooting >rden onbeler ïrd doordrenkt Fascistische broeinesten vestigen en verster ken zich in Indië. Spr. wijst op een aantal desiderata, door spr.'s I begeerd. Deze kv nliikt worden door De heer Van Gelderen (s.d.) betoogt, dat er ln Indië groote verarming is ten aanzien van kleeding en bewoning en massale arbeids loosheid onder de inlandsche bevolking. De ultvoer-overschotten op de handelsbalans daar- doelmatlge welvaartspolltlek op groote Spr vraagt of er reeds concrete plannen zijn oor 'de koffiecultuur. Er Is in alle lagen d ntstemmlng over het ii e van Indië gevoerd financieel beleid. Er Is veel te bereiken door een ander beleid a beter beraad. lering tot hedenmidag één BINNENLAND Nieuwe Kazerne te Harderwijk Gemeenteraad besluit tot overdracht van grond In de raadsvergadering van Harder wijk is besloten om kosteloos aan het Rijk af te staan een terrein van ongeveer 25 H.A. gedeeltelijk met bosch beplant, voor den bouw van een kazernecomplex, voor een regiment veldartillerie (het eerste regiment veldartillerie uit Utrecht). De gebouwen, voor elke batterij esn paviljoen, zullen waarschijnlijk langs der. Leuvenumschenweg (den nieuwen Asphalt- weg naar Apeldoorn) gebouwd worden. Met den bouw van de kazernes zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen. Eerst zullen de paardenstallen worden gebouwd. Het personeel van het eerste regiment veld artillerie wordt don tijdelijk ondergebracht op het terrein Kranenburg, waar vroeger de veldartillerie was gelegerd. Stichting Wero Dezer dagen vond te Rotterdam de jaarlijksche algemeene veigadering van de stichting Wero, Steun aan Werklooze Reserve-Officieren, plaats. Deze stichting stelt zich ten doel steun te verleenen aan alle werklooze reserve-officieren zonder on derscheid (al of niet aangesloten bij be staande officiersvereenigingen). In de vergadering werd extra-aandacht gevraagd voor het probleem der oudere reserve-officieren. In de practijk immers blijkt, dat voor hen die ouder dan 35 jaar zijn, het vinden van een passende betrek king wel zeer moeilijk is. Aan het Bestuur werd verzocht de speciale aandacht der Regeering op deze categorie te vestigen. Hoewel bij besprekingen op verschillende departementen toezeggingen werden gedaan blijkt in de practijk dat deze niet altijd in dadén kunnen worden omgezet, Voor al hetgeen ondanks den ongunst der tijden werd bereikt, werd het bestuur dank gebracht. Het Secretariaat van de Stichting is ge vestigd: Statensingel 30a. Rotterdam-Cen trum. Het aanbouwsel wordt gesloopt V er k eersverbetering op het Muntplein (Van onzen Amsterdamschen redacteur) Door de beslissing van den Gemeente raad ten aanzien van het Muntplein is het verkeersvraagstuk in de binnenstad een schrede nader tot zijn oplossing gekomen. Is het Leidscheboschje het drukste punt der stad voor het rijverkeer, aan het Munt plein op het kruispunt tusschen Rokin, Kalverstraat en Singel eenerzijds en aan den anderen kant Vijzelstraat, Reguliers- breestraat en Binnen-Amstel komt alles bij elkaar: trams, auto's, fietsen en voet gangers. Het verkeer van de voetgangers is ter plaatse zelfs zeer druk, vooral op drukke winkelmiddagen en nog meer bij nationale feesten. Dan kan men in Kalverstraat en Reguliersbreestraat „over de hoofden loo- pen" en het Muntplein ligt daar precies tusschen in. Aan het Muntplein-vraagstuk is jaren aaneen gedokterd vanwege de vele tram lijnen die daar samenkomen. Niet minder acht tramlijnen banen zich dagelijks met moeite een weg. Eenige jaren geleden ging dat nog moei lijker omdat het plein althans het be rijdbare gedeelte betrekkelijk smal was. Het Muntplein is daarna tegelijk met het bouwen van de nieuwe brug over den Bin nen-Amstel verbreed, nadat te voren het in den weg staande tramhuisje reeds was op- ge^pimd. De opstoppingen aan het Rokin tijdens de spitsuren kennen wij nu wel niet meer, maar toch kan men, juist met het oog op de talrijke tramwagens die er ge regeld passeeren en de tienduizenden voet gangers die voortdurend af en aan Ioopen, nog niet van een vlotte verkeersregeling spreken. Dat zal dan nu binnen afzienbaren tijd anders worden. Het tegen den Munttoren rustende gebouw wordt gesloopt, waardoor de toren geheel vrij zal komen te staan en het verkeer er om heen zal kunnen worden geleid. Men rekent dat de spoedig gereedkomen de verbreeding van het straatgedeelte van het Rokin ook bevorderlijk zal zijn aan een betere verkeersregeling en aan grootere veiligheid van wachtende trampassagiers op het plein. Daardoor zal het in de toekomst mo gelijk zijn de lijnen 4, 16, 24 en 25 voor Zuid. en de lijnen 5, 9, 11 en 14 voor Oost op het Rokin reeds te splitsen, en verder door middel van de elders in de stad goed functioneerende lichtsignalen allen „weggebruikers" het vereischte deel in bewegingsvrijheid en persoon lijke veiligheid te geven. Volgens Publieke Werken zijn we, wan neer al die werken gereed zijn, weer voor een jaar of vijftien Singel en Munttoren De smalle Munttoren, merkwaardig his torisch overblijfsel, staat dan eenzaam tus schen het moderne drukke stadsverkeer. Konden onze voorouders de oogen nog eens opslaan, zij zouden zich verbazen over de enorme veranderingen, die hier in den loop der jaren hebben plaats gegrepen. Ter plaatse waar de voorvaderen rustig wandelden, de jongens hoepelden, de meis jes touwtje sprongen en nu en dan een karos, in later jaren een brommertje of een toesleedje zich gemoedelijk voortbewoog - bruist nu het verkeer van het Amster dam der 20e eeuw, hetwelk sedert de auto s op den weg kwamen, de fietsen zich ver- duizendvoudigden en de stroom der voet gangers al maar aanzwol, zulke geweldige veranderingen heeft te zien gegeven. De Munttoren is een schepping van Hen- drick de Keyser. Hij dateert van 1619 en heeft zijn naam te danken aan de omstan digheid, dat van 1672 tot 1674 ter plaatse munten werden geslagen. Vóór dien tijd heette het product van de Keysers archi tectuur Regulierstoren ter herinnering aan de Regulierspoort, waarvan de Amsterdam- sche kronieken in de late middeleeuwen reeds melding maken. Buiten de poort stond het Reguliersklooster, vandaar de naam. Al vroeg heeft men de slanke Munttoren een steun in den rug gegeven: eerst deed het aanbouwsel dienst als wachthuis, later als Munt, daarna als koffiehuis en verder is het voor allerlei doeleinden gebruikt De eene generatie na de andere is met de „Munt" in dezen vorm vertrouwd ge raakt. Het aanbouwsel gaat dan nu weg. Er komt een overkluizing van het water voor in de plaats, 't Kan ook best De oplossing, die Publieke Werken hier, vol eerbied voor den hoogbejaar den toren, heeft verkregen, mag zeer geslaagd worden genoemd. UITOEFENING VAN DE GENEESKUNST Beperkende maatregelen voor opticiensmasseurs en heil gymnast en Wetsontwerp ingediend Ingediend is een wetsontwerp, houden» de aanvulling van artikel 1 van de wet van 1 Juni 1865, zooals die wet bij late re wetten is gewijzigd, regelende de uit oefening der geneeskunst. Het aangeboden ontwerp is tweeledig en heeft n.l. betrekking op de practijk van opti ciens en masseurs en heilgymnasten. Het ontwerp beoogt allereerst do grenzen van het wettelijk-ongeoorloofde op het gebied van de uitoefening der geneeskunst met grooter nauwkeurigheid af te palen dan tot dusver geschiedt Evenwel zouden door deze bepaling de heilgymnasten en de masseurs, zoowel als de opticiens in een t e onzekeren toestand komen te verkeeren. Daarom be doelt het ontwerp in de tweede plaats voor deze groepen een terrein aan te geven, waar op zij zich ongestraft kunnen bewegen, door vast te stellen, welke praktijken niet ge acht worden tot de uitoefening der genees kunst te behooren. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan zullen de opticiens het recht behouden van brillen en brilleglazen te verkoopen aan de genen, die zulks wenschen, hetzij op recept van een arts, hetzij door dezen uitsluitend met behulp van letterproeven en brilledoos in het bezit te stellen van de door hen ge- wenschte brilleglazen. Het zal den opticien evenwel niet geoorloofd zijn met instrumen ten de oogen van den cliënt te onderzoeken. Zij zullen zelfs den schijn moeten vermijden, alsof door hen een onderzoek wordt ver richt Voorts zullen de masseurs en heilgymnas ten het recht behouden om op aanwijzing en in geregeld overleg met een arts pa tiënten een behandeling te doen ondergaan. Zelfstandig zullen zij dit echter evenmin als thans mogen doen. Evenmin zullen zij in het vervolg een onderzoek aan het te behan delen lichaamsdeel megen verrichten of richtlijnen voor een behandeling mogen aangeven. De Minister vertrouwt, dat door de ont worpen aanvulling het beoogde doel kan worden bereikt, zonder dat de nuttige prak tijk van de opticiens, masseurs, heilgymnas ten, enz. onnoodig strak wordt ingebonden. DE HAVEN TE HOEK VAN HOLLAND De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed de uitvoering van baggerwerk in de haven voor rijksvaartuigen te Hoek van Holland, en in het Scheur vóór den havenmond te Maassluis, behoorende tot de werken van den Rotterdamschen Waterweg, gedurende 193S. Laagste inschrijfster was de N.V. A. Prins Thzn. te Sliedrecht voor 84,8 cent P®r kub. meter. Het conflict te Losser Nood in de stakersgezinnen Gister zijn de stakende arbeiders der N.V. Textiel Maatschappij L. van Heek en Zonen te Losser voor de derde keer in vergade ring bijeen gekomen, op verzoek der drie arbeiders-organisaties. De vergadering was druk bezocht. In hoofdzaak werd gesproken over het voornemen om in Losser rond te gaan met steunlijsten voor ongeorganiseer den. De nood dwingt hiertoe, aangezien de directie tot nu toe geen loon over de afgeloo- pen week heeft uitbetaald. Hierdoor zijn de arbeiders, zoowel de georganiseerden en de ongeorganiseerden ernstig gedupeerd. Tevens bestaan er plannen ook buiten Losser te col- leeteeren. In Tilburg is men hiermede reeds begonnen. De directie heeft eveneens geweigerd het ziekengeld aan de zieken uit te betalen. Een en ander is bij de organisaties aan hangig gemaakt, die thans met den meesten spoed maatregelen zullen treffen om de ar beiders in dezen recht te doen verkrijgen. Niettegenstaande van werkgeverszijde veel moeite wordt gedaan om werkwilligen te vinden, zijn er gister minder arbeiders de fabriek binnen gegaan dan Dinsdag. Hedenmiddag zou te Enschede een verga dering plaats hebben inzake het conflict met de hoofdbesturen der textielarbeiders-orga nisaties. Het is zoo goed als zeker, dat de hoofdbesturen van de vakbonden hierbij eveneens aanwezig zullen zijn. Vrijdagmorgen zal wederom in Losser een vergadering met de "arbeiders en de geza menlijke besturen worden gehouden. ROFFELRIJMEN HEERLIJK LEVEN In Frankrijk is sinds korte tijd De vrouw van de gehoorzaamheid Aan haren echtgenoot bevrijd En kan zich vrij bewegen. De vrouw staat nu op 't zelfde plan Als hare ivederhelft en man; Die rijpe mispel heeft zij van De vrijheidsboom gekregen. Vanzelf acht menig echtgenoot Die weelde voor de vrouw te groot En voor het huwelijk de dood Na kort en hevig lijden. Een man zei: zij heeft mij als hoofd Des echts gehoorzaamheid beloofd; Als zij mij van mijn kroon berooft Laat ik mij schielijk scheiden. Geef zulk een heer eens ongelijk! De vrouw krijgt als zij trouwt gelijk In opdracht van het Fransche rijk Een goede raad te lezen: Hoe zij zich met de meeste spoed Van haren man en heer ontdoet En hoe zij procedeeren moet Als zij hem kwijt wil wezen Nu Frankrijk de normale wet Des huwelijks terzijde zet Moet het in Frankrijk altemet Een feest zijn om te leven. Het leven bij de vrijheidsboom, Verlost van elke rem en toom, Is schooner dan de schoonste droom Kan te genieten geven. (Nadruk verboden) Borende kiespijn? 'Dom. 'n„ TTlIfnAaJidife. Dié helpen goed. 12 cachets 50 ct. 2 stuks 10 ct. Eerste Kamer De Eerste Kamer zal weder bijeenkomen op Dinsdag 1 Maart des namidags te half twee uur. De agenda vermelot de volgende wetsont werpen: Rijksbegrooting voor 1938, hoofd stuk 3 (departement van Buitenlandsche Zaken) en hoofdstuk 1 (departement van Sociale Zaken). Handelsverdrag met Siam De regeeringspersdienst meldt: Op 1 Februari j.l. heeft H. Ms. gezant te Bangkok een verdrag van vriendschap, han del en scheepvaart met Siam onderteekend. GEMENGD NIEUWS De explosie te Bolnes Nog meer gevaarlijke vondsten Gelijk gemeld, heeft op de scheepswerf der firma Boele te Bolnes een ernstig on geluk plaats gehad. Twee zoons van den schipper Breukelmans vonden een paar ge sloten blikken bussen, waarvan zij den in houd blijkbaar hebben willen onderzoeken. Hoewel op de „bussen" gedrukt stond Dan gerous explosive, hebben de jongens deze waarschuwing blijkbaar niet begrepen en met 6011 ijzerzaag trachtten zij een ervan te openen. De gevolgen waren verschrikke lijk. Op een gegeven moment sprong de bus met een geweldigen slag uiteen en de 19-jarige A. Breukelmans werd op de plaats gedood. Zijn lichaam was vreeselijk ver minkt Het parket uit Rotterdam heeft thans met den burgemeester van Ridderkerk ter plaatse een onderzoek ingesteld, waarbij de Rotterdamsche politie assistentie heeft verleend. Bij dit onderzoek zijn nog zes van die gevaarlijke bussen gevonden, doch tevens bleek, dat van granaten geen sprake was. De voorwerpen zijn waarschijnlijk nood seinen van schepen, terwijl een gebruiks aanwijzing in het Engelsch op een papie ren omhulsel van de bussen die ongeveer 20 c.M. lang en 5 A 6 c.M. in doorsnee zijn, is gedrukt. De gevaarlijke inhoud is nog niet verder onderzocht doch men neemt aan, dat deze voor een deel bestaat uit schietkatoen en dat toen de jongens aan het zagen waren, een vonkje hierin terecht ls gekomen met het. bekende noodlottige gevolg. Wat de herkomst aangaat, ook deze is nog niet positief vastgesteld. Beweringen, dat een Spaansch schip ze overboord zou hebben gegooid, houden naar het schijnt geen steek. Wel moet worden aangenomen, dat de „signalen" door opvarenden van een der vele schepen, die aan de werf ko men, te water zijn geworpen. De scheepswerf der firma Boele te Bolnes, waar Maandag de ernstige explosie plaats had, waardoor een persoon gedood en een ander ernstig gewond werd. In de inzet: eenige van de gevaarlijke projectielenwaarvan er nu reeds vijf gevonden zijn\

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5