iHmiue gcii&clje QTourattt Dubbele freinbofsing bij de Hoofdstad Het proces Niemöller ülliottHtmentsprijg: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 r» r-r' 7", ct. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 2 No. 6354T Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 24 FEBRUARI 1938 18e Jaargang atrt)ertenti£prtj?en: Van 1 tot 5 regels 1.171/» Elke regel meer0-22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2^0 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 DE INDISCHE BEGROOTING De Tweede Kamer zal zich gedarende een tweetal weken bezig houden met de Indi sche begrooting voor 1938- Ondanks den in de laatste maanden merk baar getvorden lichten teruggang in de eco nomische bedrijvigheid, mag toch gezegd, dau deze begrooting onder Delangrijk gun- atier omstandigheden en perspectieven in behandeling komt dan die over het dienst jaar 1937 een jaar geleden. Reeds in Juni 1937 kon de gouverneur- generaal bij de opening van de zitting van den Volksraad gewagen van een belangrijke verbetering in den economischen toestand, al liet hij reeds toen de vraag niet achter wege of van een duurzame wending in de wereldconjunctuur mag worden gesproken, waardoor aan Ned.-Indië een langere pe riode van wezenlijken bloei zou worden ge opend. De ook destijds reeds in de internationale politiek aanwezige spanningen en daarbij gevoegd de wisselvallige, onberekenbare economische politiek van Amerika dat ondanks een schijn van welvaart toch een land is met zeer groote werkloosheid (meer dan 10 pet van de 120 millioen inwoners behooren tot het groote leger der werkloo- zen), deden aan de landvoogdelij'ke lippen terecht een vermaan tot voorzichtige beoor deeling van den toestand ontglippen. We zijn thans acht maanden verder. Financieel is het Indië, mede dank zij de muntdepreciatie, niet ongunstig gegaan. De bedachvzamen zullen er stellig zeer aange naam door zijn verrast, dat ten slotte de. ontvangsten der middelen, die voor 1937 waren geraamd op 269 millioen, naar schat ting in werkelijkheid ongeveer 360 millioen zullen bedragen- Daartegenover komen 351 millioen aan uitgaven ve staan. Dat ziet er stellig niet kwaad uit Voor 1938 durfde de regeering belasting verlaging en hoogere uitgaven aan. De mid delen naderden weer de cijfers van 1929 en werden gesteld op 511 millioen (523 in 1929). terwijl de uitgaven een weinig liooger ziin geraamd. Neemt men alleen de cijfers van den zuiveren gewonen dienst, dan vinden we tegenover 342 millioen aan middelen 346 millioen aan uitgaven. Deze cijfers lig gen iets beneden de waarschijnlijke uitkom sten van 1937, die men bij het oümaken der begrooting voor 1938 uit den aard der zaak nog niet kon voorzien. Bovendien spiegelt zich er in af de bedachtzaamheid, welke de Indische Regeering gemeend heeft als richt snoer voor haar handelen te moeten kiezen- Een wijs besluit, naar het ons wil voorko men, waaraan zoowel Indië als Nederland goed zullen doen zich te houden, 'n Loss»1 hand van uitgeven en ongefundeerd opti misme toch zouden onberekenbaar veel kwaad kunnen stichten. Zich daftrvoor te hoeden is de taak van iederen serieusen staatsman, ondanks de beweringen van on verantwoordelijke volksmenners, die zich menigmaal blind toonen voor de waarschu wende ervaringen in andere landen en aan de volksverbeelding rozengeur en mane schijn voortooveren niet als fata morgana, maar als realiteiten die als 't ware voor 't grijpen zouden liggen. Dat voor 1938 gerekend is op stevige schuldaflossing en op verhoogde defensie- uitgaven, dient de belangen van Indië op te waardeeren wijze. Daarnaast is ook het mo gelijke gedaan tot herstel van schade, door de zoo kloekmoedig gedragen te sterke be zuinigingen in het verleden aangebracht. Tot versterking van de economische positie der inlandsche bevolking zal mede in de naaste toekomst het noodige worden gedaan. Het geheel overziende, schijnt het niet al te roekeloos om, gelijk de minister van Ko loniën in zijn Memorie van Antwoord doet, den algemeenen toestand te typeeren in de woorden: gematigd optimisme- Het voortschrijden van het reeds begon- ïien begrootingsjaar moge die conclusie be vestigen en zoo mogelijk .versterken. H. M. de Koningin op Het Loo H. M. de Koningin heeft gister, komende van Soestdijk, een dag op He t Loo vertoefd in verband met toebereidselen voor het a.s. zomerverblijf van H. M. de Koningin aldaar Mr Dr O. C. Ph. Baron Creutz Naar wij gister reeds meldden, heeft Mr Dr O. C. Ph. baron Creutz, burge meester van Ede, zijn ontslag ingediend als lid van de Prov. Staten van Gelderland. Hei ligt in het voornemen van baron Creutz om tegen het eindie van dit jaar, als hij den 65- jarigen leeftijd zal hebben bereikt, ontslag te vragen als burgemeester van Ede. Hij vervult deze functie thans vanaf 1917. Opvolger in de Prov. Staten Wij vernemen, dat als opvolger van baron 'Creutz als lid van de Geldersche Staten, op de C.H.-lijst voorkomt de heer B. v. d Craats, graanhandelaar te Barneveld. Officieele Berichten MILITAIRE WERKEN TE SCHOONHOVEN Te 's-Gravenhage zal op Donderdag 10 Maart worden aanbesteed het bouwen van een loods met bijgebouw en het doen van voorzieningen f 29.600. 10 N.S; betreffende: het verbouwen van de stel- plaateen 1 en 2 op het terrein van de Centrale Werkplaats te Haarlem waren Ingekomen 62 was H. van DU ken Groole ravage aangerichf op het emplacement W atergraafsmeer Reizigersverkeer ondervindt ernstige stagnatie Twee werktreinen reden bij Halfweg op elkaar in Geen persoonlijke ongelukken IN den zeer vroegen ochtend hebben nabij Amsterdam twee spoorweg- ongelukken plaats gehad, waarbij gelukkig geen slachtoffers zijn gevallen. Het eene ongeval geschiedde op het spoorwegemplacement W a t e r- graafsmeer waar twee locomotieven op een stilstaanden goederentrein zijn gereden en groote ravage hebben aangericht. Ongeveer gelijktijdig geschiedde het tweede ongeval nabij de voormalige spoorweghalte Halfweg, waar twee werktreinen op elkaar zijn ingereden, waarbij een montagewagen werd vernield. Tengevolge van deze twee ongevallen is ernstige stagnatie ingetreden in het spoorwegverkeer. Geen trein uit het Oosten en Noorden des lands kon vanmorgen Amsterdam verder dan W e e s p naderen. Het geheele verkeer uit deze richtingen werd over Amersfoor tU trechtof Hilver- s u mU t r e c h t geleid, want de lijn U t r e c h tA msterdam werd niet versperd. Ten Westen van Amsterdam werd het traject naar Haarlem aanvankelijk geheel versperd, doch men slaagde er hier al spoedig in één spoor vrij te maken zoodat de stagnatie hier betrekkelijk spoedig was op geheven. Het eerste spoorwegongeluk geschiedde vannacht om kwart ovej- twee. Tengevolge van het rijden door een on veilig sein is op dat tijdstip op het spoorwegemplacement in Oud Water graafsmeer een tweetal losse locomo tieven op een rijdende goederentrein inge reden, waardoor zeven wagons uit de rails werden gelicht en de spoorbaan voor een groot gedeelte werd vernield. Volgens de dienstregeling reed e.:n lange goederentrein, doorgaans bestaande uit vijftig tot zestig wagons, van bet Centraal Station over het emplacement Watergraafs meer naar Weesp, terwijl ongeveer tege lijkertijd, ook volgens vaste dienstregeling, een tweetal aan elkander gekoppelde losse locomotieven van het station Muiderpoort over het opgaande hoofdspoor naar Hilver sum ging. Klaarblijkelijk heeft de machinist van de alleen rijdende locomotieven het op onvei lig staande signaal over het hoofd gezien en niet gelet op den schuin voor hem rij denden goederentrein. De mogelijkheid be staat ook dat hij wegens den dikken mist, die op dat oogenblik zwaar over de polders hing, het roode licht van het sein niet heeft kunnen onderscheiden. Hoe het ook zij, nog voor dat de laatste vier vijf wagons van den goederentrein de wissel, waarover de trein van het zij spoor van het emplacement op het hoofd spoor terecht komt, waren gepasseerd, reden beide locomotieven met flinke vaart een zwaar geladen wagon van den trein in den flank aan. Ruïneuse gevolgen De gevolgen waren ruïneua. l>c aangere den wagon wipte uit de rails en door den schok vielen vier daarvoor rijdende wagons over het afgaande spoor, dat daardoor ge heel werd versperd en gedeeltelijk ont wricht. Bovendien werd een in den goe derentrein tusschengevoegde D-trein-wagon schuin over de beide sporen geworpen, waarvan de onderstellen zich diep in den kruin van den spoordijk drongen. De beide aanrijdende locomotieven ble ven door hun grooter gewicht nog in de rails staan en kondien later op eigen kracht weer naar de rietlanden, vanwaar zij wa ren gekomen, om op het emplacement naar het hoofdspoor te wisselen, terugkeeren. De schale die zij opliepen is betrekkelijk gering. Erger is het daarentegen met de uit de rails geschoven geladen goederenwagons en het doorgaande rijtuig, waarvan de as- stellen werden afgerukt en de voor- en achterzijde gedeeltelijk ingedrukt. De belangrijkste schade, die den meesten tijd voor herstel vraagt, is aan de rails toegebracht. Op ongeveer vier plaatsen zijn de hoofdsporen, zoo wel het opgaande als het afgaande, uit hun voegen gerukt en verbogen, terwijl de wissel, waarop het ongeluk ge schiedde, geheel is vernield. De bergingswerkzaamheden Onmiddellijk nadat de botsing op het Centraal Station te Amsterdam was bekend geworden is de technische dienst der N.S. te Utrecht gewaarschuwd, waarvan eenige deskundigen korten tijd later op de plaats van het ongeluk waren. Uiteraard begon men onmiddellijk met de oprui mingswerkzaamheden, waarvoor zeer spoe dig een flinke ploeg wegwerkers was bij een geroepen, doch men berekende dat het zeker niet voor drie uur hedenmiddag zou zijn voordat één spoor, het afgaande, zou kunnen zijn vrijgemaakt, afgezien nog van de herstellingswerkzaamheden, ri>e aan de rails moeten worden verricht. Het opruimen van de ravage op het op gaande spoor zal meer tijd in beslag ne men. Daar zijn de rails op twee plaatsen over een gezamenlijke lengte van ongeveer twintig meter onbruikbaar geworden, ter wijl de wissel, waarop het ongeluk gebeur de, aan deze zijde geheel is verwrongen. De verwachting werd uitgesproken, dat men niet voor laat in den avond gereed zou zijn met het leggen van nieuwe rads, waarvan vooral het werk aan den verwoes ten wissel een moeilijk karwei is. Wonder boven wonder geen slachtoffers Het grootste gedeelte van den goederen trein is, met een vertraging van ongeveer twee uur, naar Weesp doorgereden. Vijftien wagons, waarbij de verongelukte, zijn blij ven slaan; de onbeschadigde om naar Amersfoort te worden vervoerd, waar zij hun bestemming hebben, de andere om door et:n kf.aanwagen, welke omstreeks acht uur uit Nijmegen arriveerde, weer in een nor male positie gebracht te worden. Het is echter waarschijnlijk, dat het vernielde per sonenrijtuig ter plaatse gedemonteerd zal moeten worden, aangezien dit volkomen on bruikbaar is geworden. Merkwaardig is, vooral wanneer men de groote verwoesting in oogenschopw neemt en waaruit men de hevigheid van de botsing kan afleiden, dat er in het geheel geen per soonlijke ongelukken zijn voorgevallen. Noch de beide machinisten, noch de treingelei der, die in het hokje van den laatsten wagon zat en de ramp dus wel van zeer nabij moet hebben aanschouwd, hebben eenig letsel op- geloopen. Het geweld van de aanrijding was zelfs zoo groot, dat op enkele plaatsen de grond diepe scheuren vertoont, terwijl langs de geheele baan brokken hout pn verwrongen ijzeren staven liggen verspreid. DE ONTSPORING BIJ HALFWEG Twee werktreinen op elkaar ingereden Dikke mist de oorzaak Nog grooter moeilijkheden zouden de spoorwegen ondervinden, doordat ook in andere richting een groote stagnatie in het verkeer met de hoofdstad ontstond, toen tegen vijf uur, dus kort voordat de normale halfuurdienst tusschen Am sterdam en Rotterdam begon, ten gevolge van den dichten mist nabij Halfweg twee werktreinen op elkaar reden, waardoor een montagewagen voor de electrische tractie vernield werd en ontspoorde, en het afgaande spoor van Amsterdam versperde. Op dit spoor, waarlangs dus de uit Am sterdam komende treinen passeeren, stond een werktrein, bèstaande uit een locomotief en een aantal met dwarsliggers en ander spoorhout geladen wagons, in verband met ter plaatse te verrichten werkzaamheden, ruim een halve kilometer voor het thans gesloten stationnetje van Halfweg. Op het zelfde spoor naderde uit de richtine Haar irm een locomotief, die een montagewagen voor de electrische tractie voortduwde, om eveneens oD dezelfde plaats te werken. De machinist wist dat de werklrein reeds op het spoor stond en reed dus vrij pinc -am Aan den dichten mist ,en de nog heer schende duisternis moet het geweten wor den, dat hij de lichten van de locomotief van den werktrein niet zag, zoodat de montage wagen, een klein rijtuig, op een twee-assig onderstel, tegen de locomotief van den werk" trein werd geschoven. De wagen werd ge deeltelijk vernield en uit de rails gelicht. Dank zij de geringe snelheid liepen de bei de locomotieven en de wagons van den werktrein geen schade op, terwijl ook in dit geval niemapd ook maar eenig letsel kreeg, zoodat ook deze botsing zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Inmiddels was echter het afgaande spoi versperd en moesten tegen zes uur de ee ste treinen tusschen Amsterdam en Haarlem de plaats van de botsing pas seeren. Bij het station Halfweg werden maatregelen genomen, evenals op het Cen tra al Station te Amsterdam, om de trei nen uit beide richtingen over het ééne overgebleven spoor te leiden. Hoewel onregelmatig, en zij het met groo te vertraging, gelukte het den dienst te handhaven zoodat de verbinding tusschen Amsterdam en Rotterdam geen oogenblik verbroken is geweest. Te ruim zeven uur kwam bij Halfweg eer werktrein uit Amsterdam, die via het ran geerspoor op de versperde lijn werd ge bracht om den ontspoorden wagon op te De stagnatie in het reizigersvervoer Het reizigersverkeer tusschen Amster dam en het Gooi heeft uiteraard van het spoorwegongeluk de grootste hinder onder vonden, vooral omdat er op dit traject zulk een intensief verkeer bestaat omdat duizen den forensen 's morgens naar hun werk gaan. Om aan deze moeilijkheden tegemoet te komen werd door de spoorwegen een aan tal autobussen beschikbaar gesteld, terwijl verder een beroep werd gedaan op de Gooi- sfche Tram, die haar dienst aanzienlijk ver sterkte en extra-tram-treinen tusschen Am sterdam en het Gooi inlegde. Reizigers voor Hilversum en Amersfoort werden vanuit Amsterdam zooveel mogelijk over Utrecht geleid. Voorts werd een speciale autobus verbinding Amsterda m—W e e s p inge steld. Tengevolge van het geringe aantal ver trekkende. doch vooral binnenkomende trei nen leek het Centraal Station te Amster dam dezen zonnigen wintermorgen een toon beeld van rust en kalmte, doch in het sein huis onder den kap en bij de diensten van oer en tractie werd in koortsachtig tempo gewerkt om zoo spoedig mogelijk het verkeer weer in normale banen te leiden en de storing in het nauw luisterende rader werk der spoorwegorganisatie op to heffen. Het a.s. Regeeringsjubileum „Honderd jaar Nederlandsche kunst" De algemeen secretaris van de huldigings commissie 1938 Amsterdam, heeft een dezer dagen een subcommissie geïnstalleerd om in verband met de herdenking van de 40-jarige regeering van H. M. de Koningin een uitgebreide en zeer belangrijke tentoon stelling in het Stedelijk Museum aldaar voor te bereiden. Deze tentoonstelling, welke van 3 Septem her tot 18 October gehouden zal worden, zal den naam dragen van: „Honderd iaar Nedo. iandsche Kunst". DE „AARDSCHOK" OP URK Explodeerende mijnen de oorzaak De aardbevingop XJrk is opgehelderd! Gebleken is, dat Dinsdagmiddag een ka nonneerboot van de marine van Den Helder zich naar het ondiepe Vogelenzand, heeft be geven met drie mijnen aan boord, die waren aangespoeld in Den Helder, IJ muiden Rotterdam Op het Vogelenzand heeft men de mijnen te water gelaten en ze tegelijk laten explodeeren. De kanonneerboot bleef natuurlijk op veiligen afstand, toen de ont ploffing om kwart voor zeven geschiedde. Een reusachtige vuurzuil rees op uit het water gevolgd door een enorme knal Alles verliep naar wenschdoch weinig ver moedde men, dat het grootste deel van Noordholland tot zelfs Urk toe de ontplof fing zou hooren. Dat is de verklaring van het „wonderlijk" verschijnsel dat op Urk eergisteravond zulk een consternatie teweeg bracht! Het luchtverdedigingsfonds Examens op het vliegveld Ypenburg Het luchtverdedigingsfonds heeft negen tien vliegers waardig gekeurd examen tc doen voor het M-brevet. Dinsdag en Woens dag heeft een commissie zich den geheelen dag met het examineeren bezig gehouden Geslaagd zijn de heeren: A. C. den Boer, Arnhem- W. Hijkoop, Den Haag; O. Hi] mans v. Anrooy, Wassenaar; H. J. Kramer, Rijk-Haarlemmermeer; J. van der Meer, Leiden; J. J. van der Meulen. Den Haag en C. Sitters, Rotterdam. Voorts de heeren M. Boreel. Amsterdam; F. Hoekstra. Rijswijk; Th. Hoogvliet, Rotterdam; A. Oosters, Kou- dekerke; I. P. E. van Riemsdijk. Den Haag; J. Tigler Wybrandi. Den Haae en T Visser. Vlissingen. Jongen overreden Aan de gevolgen overleden Gistermiddag om half 3 is op het Ko lenwagenslag te Scheveningen de 8- jarige N. B., uit de Adriaan Goenen- straat onder een vrachtauto gekomen en met ernstige inwendige kneuzingen naar het Juliana Kinderziekenhuis ver- Aan 't Kolenwagenslag ligt een afgesloten terrein waarvan zand wordt afgegraven, dat met vrachtauto's vervoerd wordt. Toen nu gistermiddag een auto achteruit het terrein afreed, klom N. B. op den wagen. Hij kon zich echter niet vasthouden en viel onder de wielen van ae auto, met het bovenge melde noodlottige gevolg. Den chauffeur van de zandauto, den 24-j. M. v. d. R. treft geen schuld. Gisteravond is de knaap aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. ZUIDERZEEWERKEN De directie van de Zuiderzeewerken heeft aanbesteed het maken van een grondver betering voor den bouw van een gedeelte van den Meerdijk van den N.O. polder tus schen Urk en Schokland Laagste inschrij ver was Th. Volk er te Sliedrecht vooj 198.000 bij 48-urige werkweek en 171.000 bij 55-urige werkweek. Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Nabij Amsterdam hebben vanmorgen vroeg twee spoorweg-ongelukken plaats gevonden, waarbij groote schade werd aangericht. Het reizigersvervoer onder vond ernstige stagnatie. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Suriname goedgekeurd en is daarna aan de Indische begrooting begonnen. Te Bolnes zijn nog meer gevaarlijke projectielen gevonden. Te Ouderkerk a.d. IJsel hebben zich nog twee gevallen van diphtherie voorge daan. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet regelende de uitoefening der geneeskunst. Het proces-Niemöller zou Maandag of Dinsdag beëindigd worden. Hedenavond zal Schuschnigg zijn aan gekondigde radio-rede houden. De Belgische minister Spaak heeft moeilijkheden met zijn roode partijgenoo- In Frankrijk overweegt men de instel ling van een autonoom defensiefonds. Het einde zou Maandag of Dinsdag te verwachten zijn Weer twee predikanten in arrest Blijkens inlichtingen van de Times is het proces thans zoover gevorderd, dat men Maandag oi Dinsdag het einde verwacht. Nagenoeg alle getuigen zijn gehoord en vandaag en morgen zouden de advocaten hun pleidooi houden. Een van de getuigen décharge was de beroemde chi rurg uit Berlijn, prof. Sauerbruch, die zeer krachtig ten gunste van dr. Niemöller schijnt te hebben gesproken. Volgens het Times-bericht zal de rechtbank zich alleen ophouden met twee punten van de beschul diging: dat de uitlatingen van dr. Niemöller het prestige van individueele leden der re geering zouden hebben benadeeld, en dat hij geen gevolg heeft gegeven aan de order van den minister van binnenlandsche zaken om de namer. van de personen, die hun lidmaat schap van de kerk opgezegd hadden, niet van den kansel bekend te maken. De gewone straf voor deze twee delicten zou 6 h 9 maanden gevangenisstraf zijn en als, zooals gewoonlijk, de voorloopige hech tenis zal worden afgetrokken, zou dr. Nie möller direct of na korten tijd op vrije voe ten worden gesteld. De moeilijkheid is echter dat deze voorloopige hechtenis, welke hij heeft ondergaan, door de geheime politie is opgelegd, en niet door den rechteT, zoodat de vraag is of de rechtbank dezen tijd mag af trekken. Bovendien is het zeer goed moge lijk dat de geheime politie dr, Niemöller njet zal loslaten, voordat hij beloften heeft afge legd over zijn gedrag in de toekomsl In dit laatste zinsdeel zou een niet gering gevaar kunnen dreigen, nl. dat men den, naar nu wel genoegzaam gebleken is, onbuig- baren predikant, beloften zou vragen, welke hij niet afleggen w i 1 en dientengevolge zijn vrijlating onzeker werd. Twee predikanten in arrest Naar Reuter bericht (die met geen woord van het proces rept) heeft de politie te Naumburg het opleidingscollege voor predikanten, dat in stand werd gehouden door aanhangers van Ds Niemöller, gesloten. Uit Halle wordt gemeld, dat twee predikan ten van de belijdeniskerk gearresteerd zijn, zoodat thans in het geheel twintfg belijdende predikanten in arrest zitten. Te Berlijn heeft de politie echter toestemming verleend tot heropening van verscheidene administratieve buraux van de Belijdenisbeweging, welke in de afgeloopen maanden gesloten waren. (Dit is reeds eerder bericht). Niemöller en de buitenlandsche pers Het befaamde blad „Das Schwarze Korps" vindt het verdacht, dat alles wat bij of met de Prot. geestelijkheid geschiedt, zoo snel bij buitenl. kranten bekend is. Het blad kon zich deze verbazing besparen; dat zoo heel veel uit Duitschland niet bekend wordt, is minder normaal. Voorts heeft het blad nog de volgende vriendelijke opmerking: „Dat hij (Niemöl ler) met zijn oud-testamentische preeken in Dahlem het derde rijk uit zijn hengsels zal lichten, zal Niemöller zich zelfs op het hoog tepunt van de herostatisehe rol niet hebben verbeeld. Maar de Duitschers in het buiten and krijgen de lasten te dragen, een succes van ziin naastenliefde voor Joden en land verraders. die hem de laatste resten van zijn eer ontnemen, onverschillig hoe zijn verle-, Jen is geweest." W,ij gelooven, dat de preeken in Dahlem t.o.v. die hengsels inderdaad zeer sterk zijn gebleken...; PALTHE'S EXTRA-SERVICE: 6 Japonnen bij PALTHE in behandeling gege ven voor volledig chemisch reinigen, worden speciaal op pasvorm gecontroleerd en ver schoten en verbeten plaatsen gratis chemisch bijgeverfd. Bij verfjaponnen worden alle naden op speciale wijze omnaaid ter voor koming van uitrafelen der stof. PALTHE DE BELGISCHE REGEERING MINISTER SPAAK HEEFT MOEILIJKHEDEN Socialistische partijraad maakt het hem lastig In den socialistischen partijraad van Bel gië heeft men het den socialistischen minis ter van Buitenl. Zaken. Spaak, kwalijk ge nomen, dat hij zich niet een wat warmer voorstander van Genève toont. Spaak antwoordde o.adat men in het algemeen van den Volkenbond niet mag vragen, wat hij niet kan verwezenlijken, want dan zou men zijn discrediet nog ver- grooten. Spaak verdedigde verder de huidige onafhankelijkheidspolitiek van België en zeide nog, hiermede op zijn eigen partijge- nooten doelende: ..Men zou ons een solidari- teitspolitiek willen doen voeren met demo cratische tegen fascistische staten. Ik wei ger absoluut hieraan gevolg te geven, want dat zou spoedig tot een oorlog leiden. Het socialisme zou daar overigens allesbehalve als overwinnaar uit te voorschijn komen". In verband met de erkenning van Franco zal België wachten op wat Frankrijk zal doen, nadat Italië zijn vrijwilligers uit Spanje zal hebben teruggetrokken. Wat de erkennins van de verovering van AbessiniS betreft, deze bestaat reeds, sedert Italië de facto op de conferentie van Montreux door diplomaten was vertegenwoordigd in naam van den keizer en koning. België kan niet langer, zoo zeide Spaak, zonder officieele vertegenwoordigers te Rome blijven. Op dit gebied bestaat er in de Belgische socialisti sche partij een betreurenswaardig misver stand. dat moet verdreven worden. Als de socialistische partij mijn buitenlandsche politiek niet volgt, zeide Spaak tenslotte, dan ®al ik aftreden als minister van Bui tenlandsche Zaken. De financiering der Fransche defensie Een autonome defensiekas? De rapporteur van de begrotingscom missie der Fransche kamer heeft meege deeld. dat do commissie van financiën Vrijdagmorgen den minister van financiën zal hooren inzake het p'an tot instelling van een autonome kas voor de landsver dediging. Het plan, dat bij de kamer zou worden ingediend, me» verzoek om onmiddellijke behandeling, behelst, dat de kas in prin cipe wordt ingesteld, voor twee jaren, doch dat deze termijn eventueel kan worden verlengd. Het plan zal begin Maart in be handeling kunnen komen. Dr. H NANNING'. IKINADRUPPELS Hei aangewezen middel bl| BLOEDARMOEDE BLEEKZUCHT MALARIA GEBREK AAN EETLUST eax. Men lette op den naam ,.Dr H /Vanning" bulten op de roode doos en op de tiacon- Prl|i I t.30 Dr. H. MANNING'* Pb.r» CW F.brlek. N.V. OEN HAAG.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1