Minister Eden trekt zich terug GRATIS TOT 1 APRIL A.S. a MAANDAG 21 FEBRUARI 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 Meeningverschillen mef Chamberlain noopfen hem tof heengaan Toenadering lof Rome en Berlijn het groote struikelblok Zal Lord Halifax hem opvolgen? Chamberlain C"EN crisis in het Britsche kabinet heeft de Engelsche regeering genoopt Zondag middag een spoed-bijeenkomst te beleggen, welke werd voorafgegaan door een persoon lijk onderhoud tusschen den minister vaa buitenlandsche zaken Eden en den minis ter-president Chamberlaia, De preimieir en de meerderheid van tiet kabinet zouden tot de slotsom zijn gekomen, dat een spoedige toenadering tot Italië en Duitschland de internationale toestand idiende te verhelderen. Ten opzichte van de Idaarvoor te volgen methode bleek een zeer duidelijk verschil van gevoelen *e bestaan. •Eden nl. wenschte geen gedachten wisse ling te openen zonder voorafgaande waar borgen, zooals verder terugtrekken van de 'Itahaansche vrijwilligere uit Spanje. De ministerraad heeft vergeefs getracht, een tussohenweg te vinden, zoodat een politieke crisis ten gevolge van deze meeningsbotsing 'tussohen premier en minister van buiten landsche zaken, niet te vermijden was. Vijf minuten na het einde van een tweede ministers-bijeenkomst bracht men van het Foreign Oiiice naar Downingstreet een dier roode doozen, waarin belangrijka oflicieele documenten worden vervoerd. De menigte, die zich voor het huis van den premier had verzameld, vroeg zich toen reeds ai, o! deze dooi de ontslag-aanvrage van Eden be- Later op den avond werd vervolgens be kend, dat hij was algetreden. De demissie van Sir Anthony Eden beeft in den boezean van de Britsche regee ring eeo zeer ernstige crisis ont ketend. Men spreekt in verbanid hiermede ook over een mogelijk heengaan van de mi nisters, Morrison, Elliot, Mac-Do nald'en Ormsby Gore, hoewel men van officieele zijde daaromtrent een volledig stilzwijgen blijft in acht nemen. Weil staat reeds vast, dat Cranbourne eveneens is afgetreden. Eden zelf heeft naar men meent te weten, alle moeite gedaain om te voor komen, dat een kabinetscrisis uit zijn aftre den zou voortvloeien. Het schijnt, dat de nationaal liberale ministers voor de bijeen komst van het kabinet beraadslaagd hebben Ingeval het aftreden van Eden geen kabi netscrisis ten gevolge heeft en dius alleen do kwestie van zijn vervanging gesteld wordt, acht men het zeker, dat Lord Halifax zijn intrede zal doen in het Foreign Office. Aangezien Lord Halifax geen zitting heeft in het lagerhuis, zou dan Chamberlain de buitenlamdsohe politiek der regeering in dit huis verdedigen. Een verklaring in het Lagerhuis Men meent te weten, dat Eden rieds bezig is met het opstellen van een verklaring, welke hij hedenavond in het Lagerhui» zal afleggen tot opheldering van zijn besluit tot aftreden. Edens ontslagaanvrage De tekst van het schrijven, waarin Eden aan Chamberlaia zijn ontslag aanbiedt, luiart als volgt: „De gebeurtenissen van de laatste dagon hebben verechilken van opvatting tusschen ons aan het licht gebracht ten aanzien van een besluit, dat op ziah zelf van groot be lang en in zijn gevolgen verstrekkend is. Ik kan het parlement een politiek, waarmede ik het niet eens ben, niet aanbevelen. Af gescheitlen, hiervan word ik mij steeiis meer bewust, gelijk ik weet, dat dit ook bij u het geval is, van de verschillen in opvat ting tussohen ons ben aanzien van de inter nationale problemen van dien dag en ook ten opzichte van de methode, waarop wij moeten trachten ze tot 3-en oplossing te brengen. Het kan niet i>n het belang des lands zijn, wanneer degenen, wier taak het is de lands zaken te leiden, zouden werken in een on rustig deelgenootschap, volkomen bewust van de verschillen in opvatting en tooh ho pende, dat deze verschillen zich niet meer zullen voordoen. Dit is met bijzondere kracht van toepas sing oP bet deelgenootschap tusschen den eersten minister en den minister van bui tenlandsche zaken. Om deze redenen heb ik met zeer diep leedwezen, besloten, dat ik 11 en uw collega's moet verlaten, met wie 'K in jaren van groote moeite en druk heb sa mengewerkt Sta mij toe met een persoonlijk woord te eindigen. Ik zal nooit de hulp en den raad kunnen vergeten, die gij mij steeds zoo ge redelijk hebt gegeven, zoowel vóór als nadat gij eerste minister zijt geworden Welke ook onze verschillen in opvatting zijn, zij kunnen niet de herinnering daaraan weg vagen, noch invloed uitoefenen op onze vriendschap". Chamberlains antwoord In zijn antwoord-schrijven legt Cham berlain den naatruk op het diepe leed wezen van hemzelf en zijn collega's over het aftreden van Eden. Dit leedwezen is te groo- ter, aangezien de verschillen in opvatting, welke gerezen zijn, in geenen deele betrek king hebben op de uiteindelijke doelstellin gen of de fundamenteele beginselen der po Utlek. Het schrijven van Chamberfain eindigt met warmen dank te brengien voor de trou we, behulpzame kameraadschap en met de verzekering, dat niets van wat gebeurd zijn bewondering voor de gaven van Eden, en zijn toegenegenheid jegens hem vermin derd heeft. Wat Eden tot heengaan noopte De meeningsversohilleii tusschen Cham berlain en den minister van buitenlandsche zaken betroffen niet zoozeer eenig bepaald onderdeel van Engelands buitenlandsche politiek, dan wel het geheel der Britsc'a- Duiteoh-Italiaansche betrekkingen Ia het begin van deze maand heeft de Britsche gezant te Berlijn, Sir Neville Henderson ar den premier persoonlijk op gewezen, zulk6 met voorbijgaan van zijn onmiddellij- ken superieur Eden, dat actief op een ac coord met Duitschland en Italië diende te worden aangestuurd. Henderson was vaJ meening, dat men zonder uitstel aan de Duitsche regeering moest vragen, op welken grondslag een accoord zou kunnen worden bereikt. Chamberlaia bleek van eenzelfde meening, doch Eden wilde iedere tegemoet komende houding vermijden. D© gebeurtenissen te Berchtesgaden ver sterkten Chamberlain in zijn overtuiging, dat toenadering niet langer mocht worden uitgesteld. Hij ontbood den Italiaanschen gezant Grandi en verklaarde tegenover deze, dat hij tot besprekingen met ItaUë b?- reid was, zonder het vooraf aanvaarden van voorwaarden, bijv. inzake de Italiaan- sche vrijwilligers in Spanje. Eden moet hierover zeer ontstemd zijn geweest, daar bij bij de meening volhardt, dat de democratische staten onder geen omstan digheid aan de dictatuurlandien nieuwe con cessies moeten doen. Zoo kon de crisis niet langer worden ontweken; het probleem djr Europeesche toenadering is de inzet, waar rond zij zich thans heeft voltrokken. ECONOMIE 1 EN FINANCIEN Geref. Kerk van Joure Uitgifte eener 3% obligatleleenlng groot 62.000 tegen 100 Bij Ingwersen Co te Amsterdam, Het Amsterdamse he Effecten kantoor te 's-Gravenhage, de Boai- bank te Groningen en N.V. W. Zey 1 en Zoons Bank voor Landbouw en Hand'el te Sneek en Leeuwarden, wordt de gelegenheid opengesteld tot inschrijving op de uitgifte eener 3y2 obligatieleentog groot ƒ62.000 ten laste van de Gereformeer de Kerk van Joure ia stukken van IOC0. if 500 en ƒ100 tegen dien koers van 100 (vrij van huidige couponbelasting). Hou ders van per 1 April 1938 aflosbaar gestelde obligaties der 5 leening 1931 en der 4y2 leening 1936 hebben tot en met 2 Maart a s. recht van voorkeur,, Betaaldatum 1 April Noordholland converteert Uitgifte van 2Y2 en 3—3V2 leeningen De Incasso-Bank N.V., de Ned. Indische Han delsbank N.V., de heeren Pierson Co, de Banque de Paris et des Pays-Bas. de heeren H. Mees «ft Zoonen en Heldring en Plerson, be richten, dat de inschrijving op 34.883.000 3—31 oblig-atlën. tweede conversle-leenlng 1938, en 8.895.000 2| 8-jarlge obligatlën. tweede conversleleenlng 1938. (deel uitmaken de eener leening van nominaal 14.895.000) voor beide leeningen in stukken van 1090 aan toon der, ten laste der provincie Noordholland, zal zün opengesteld op 25 Februari, ten kantore van emlttenten, alsmede ben kantore van de r Smits Bank N.V. te Haarlem, voor de 331 obligatiën tot 1001 voor de 2| Jarige obligatiën tot 101J Houdens van 3è leening 1934. pro resto 51.008.000 groot, welke leening per 28 Maart Is aflosbaar gesteld, kunnen bü de inschrijving op de 3—3» obligaties Betaaldatum 28 Maart. Coupons 1 April en 1 October. De 3—3» leening is. aanvangende ln 1937, gaan. is voorbehouden. De aflossing pari der 21 leenini aanvangende in 1939. geschieden in S jaren on der voorbehoud van het recht- tot vervroegde gehec-le of gedeeltelijke aflossing, echter met dien verstande, dat, indien de provincie vóór 1 April 1941 van dit recht gebruikmaakt, de ver vroegde aflossing zal geschieden tot den koers van 101 en daarna pari. BINNENLAND Steun voor kleine boeren Wijziging, wat eigen gebruik betreft Door don Minister van Sociale Zaken is de steunregeling voor kleine boeren eenigszins aangevuld om in de practijk uniformiteit te brengen inzake vaststelling van producten voor eigen (gezins) gebruik. De Minister heeft het volgende besloten: Voor gezinnen bestaande uit ten hoogste rijf gezinsleden, mag, indien het kleigrond betreft ten hoogste 15 Are van de be teelde oppervlakte en indien het zand- of dalgrond betreft ten hoogste 22 Are, als noodig voor eigen gebruik, worden aangemerkt. Voor gezinnen bestaande uit meer dan rijf gezinsleden mag. indien het kleigrond betreft ten hoogste 20 Are van de beteelde opervlakte en indien het zand- of dalgrond betreft ten hoogste 35 Are, als noodig voor eigen gebruik, worden aangemerkt. De Minister meent het aan het gemeente bestuur te moeten overlaten uiteraard met inachtneming van bovenstaande maxi maal toegelaten vrijlating zoo noodig vooi elk geval afzonderlijk vast te stellen, hoe veel beteelde oppervlakte ware vrij te laten. „Nieuw Amsterdam" weer aan de werf Onder bijzonder mooie weersomstandig heden is de „Nieuw Amsterdam", die ge durende een week bij Wilton in het dok is geweest, gistermorgen weer teruggebracht naar de Rotterdamsche Droogdok Mij. Negen sleepbooten van Wilton en de Rot terdamsche Droogdok Mij hebben het schip teruggesleept. Ditmaal hadden vijf voor en vier achter het schip vastgemaakt. Alles is precies op de minuut verloopen. Om zeven uur is het dok te Schiedam verlaten; om acht uur had men stil water voor de haven van de Rotterdamsche Droog dok Mij en te half negen kon het schip reeds vast gemaakt worden. Hiermede was veel tijd gemoeid, aangezien en de zware ijzeren kettingen, die ver leden week doorgebrand zijn, weer moest bevestigen. In den loop van vandaag zjjn de werk zaamheden aan het interieur van het schip weer hervat. Dr Colijn beleedigd 100.boete geëlscht De Amsterdaimsche stoffeerder C. F. A. F., die 20 Mei op stap was om te spreken voor de N. S. B., liet zidh in den trein nalbij N ij- k e r k op zeer onheusdhe wijze over Dr. Co- lijn uit, tegenover een A.-R. medereiziger. Onze A.R. broeder liet het er niet bij zit ten en het tweede bedrijf van dit treurspel speelde voor den Zwolschen politierechter, die hem tot twee maanden gevangenisstraf veroordeelde. Dezer dagen speelde de volgende scène het Arnhemsche Gerechtshof in hoogex be roep. Hier eisdhte de advocaat-generaal geen vrijheidsstraf, doch een boete van 100.of i dagen hechtenis. De verdediger, Mr. Frowein te Ara- hem, vroeg ontslag van rechtsvervolging, omdat o.a. een spoorwegcoupé geen openbare plaats was. Je mag er alleen maar met een kaartje in. PI. trachtte dit te bewijzen met verschillende uitspraken van den Hoogen Raad en van Gerechts- FIN A NCIEELE KALEIDOSCOOP De Ne w-Y orksche Beurs opende Zaterdag in kalme stemming, waarna de koer sen konden oploopen. Het slot kwam op iets hooger niveau. Roosevelts verklaring werd flink becritiseerd. De algemeene ge dachte is echter, dat eenige inflatie niet zal kunnen uitblijven. Er was slechts twee uur beurs, waarin 290.000 aandeelen werden om- het jaarverslag van de Con tinental Can Co. bereikten de verkoo- pen in 1937 een nieuwen hoogte-stand. De ontvangsten beliepen 3.06 per gewoon aan deel tegen 3.17 in 1936. De netto-winst bedroeg in 1937 8.913.526 tegen 9.038.787 in 1936. Het zgn. „Beleggingsfronf deelt mede, dat het van vele zijden verzoe ken ontvangt zich te mogen aansluiten 'en de voorwaarden te vernemen, waarop deze aansluiting kan geschieden. In een speciale vergadering zal deze week hierover werden beslist. Dat het beleggingsfront in de prac tijk reeds eenige uitwerking heeft, blijkt uit het feit, dat de voorwaarden, waaronder de leening van de provincie Noordholland wordt aangeboden, gunstiger voor de beleggers zijn dan die van de laatste leeningen. Overigens j wordt medegedeeld, dat de Rijksfondsen niet op de emissie Noord-Holland inschrijven en I de andere, bij het beleggingsfront aange sloten instellingen, zullen het advies ontvan gen, niet in te teekenen. Bovenstaande grafiek treffen wij aan in het veertiendaagsche overzicht van de Am- sterdamsche Bank. Wij vinden ze interessant genoeg om ze onzen lezers door te geven. Zij geeft n.l. een keurig overzicht van het verloop der Staatsfondsenmarkt sedert 1814 en is vooral van belang in verband met de dalende rentestand der laatste jaren. Nu het proces vooral na de jongste staatsleening snelle vorderingen maakt bestaat groote belangstel ling voor de 2lA% en 3% Nederlandsohe „oude schuld". Deze heeft, door de zeer ge ringe amortisatie, een vrijwel perpetueel ka rakter. Het spreekt vanzelf, dat juist dit karakter een belegging in deze obligatiën aantrekkelijk maakt, wanneer men van meening is, diat de geldrente zal blijven dalen. De koersontwikkeling van deze beide „per- petueele" leeningen brengt bovenstaande grafiek in beeld. Geen andere binnenlandsche leening is zoo oud als deze en geen enkele kan een zoo goeden indruk geven van de „ups and downs" gedurende een langen tijd. De 2j^% Nederlandsohe leening immers dateert van 1814, de 3 van 1844. Men ziet, dat de tegenwoordige koersstand niet de hoogste is in de geschiedenis. Doch meestal zijn de noteeringen lager geweest, soms aanmerkelijk lager. De lijnen van de teekening toonen grillige curven, met zeer groote koersverschillen. In het verleden heb ben uiteraard tal van factoren een rol ge speeld: rentestand, economische ontwikkeling van Nederland, beoordeeling van de crediet- waardigheid van ons land, spanningen op de wisselmarkt, binnenlandsche politieke om standigheden. Al behoeven enkele van deze factoren op het oogenblik niet in aanmerking te worden genomen, al worden geld- en wis selmarkten anders beheerd dan vroeger, zoo dat een zuivere vergelijking niet mogelijk is, een beschouwing van de zeer groote fluctua ties, welke de „perpetueele" schuld van ons land in den loop van de laatste eeuw heeft ondergaan, is niet overbodig bij een beoor deeling van de tegenwoordige koersen. Tot 1 April is het een kostelijke tijd om abonné's te winnen voor de krant. Alom in onze kringen groeit de belangstelling voor de Christelijke Pers. Men ziet in, dat het een terrein betreft, hetwelk niet straffeloos mag over het hoofd gezien. De invloed, welke het Christelijk volksdeel in Nederland in de toekomst zal kunnen uitoefenen, hangt bijna in de voornaamste plaats af van de sterkte der eigen Christelijke Pers. De vruchten van talrijke deelen der Christelijke Actie loopen gewoon gevaar vernietigd te wor den wanneer zij niet dagelijks gesteund worden door het Christelijk Dagblad. Dat dit in deze tijden van geestelijke en maat schappelijke verwarring steeds beter wordt be grepen, mag verblijdend worden genoemd. Dat aan den anderen kant het Christelijk dagblad ook moet kunnen concurreeren met inhoud en uitvoering spreekt vanzelf. Zoover is het ge lukkig reeds lang. Het voorbereidend en voort gezet werk van jaren is bekroond. Zoo kan onze krant volop de vergelijking doorstaan. In vele opzichten biedt zij méér dan de neutrale bladen, welke nog zoo vaak in de huizen der onzen verschijnen. Maar bovenal, de inhoud van ons blad is berekend voor het Christelijk Gezin. Leer en leven moeten bij elkaar aansluiten. Laat toch ook vooral ons Zondagsblad, hetwelk nergens overtroffen wordt, zien. Het is als het ware een weekblad op zichzelf. Alle lezers ontvangen het gratis toegezonden. Wij willen zoo gaarne gedurende de laatste weken van het eerste kwartaal van het jaar ons getal lezers sterk zien stijgen. De zeer lage prijs van ons blad maakt dat, naast de waardevolle inhoud, zeer gemakkelijk. Aan dien winningsarbeid willen wij echter nog extra steun bieden. Immers Wie zich heden als abonné opgeeft, ontvangt al de nummers tot 1 April a.s. gratis. Verder hebben wij besloten ook thans nog voort te gaan met onze zoo gewaardeerde premies. Wie een lezer aanbrengt voor minstens een jaar, heeft recht verworven op den FRAAIEN ZILVEREN LEPEL Van dezen lepel, speciaal voor ons aangemaakt, zijn reeds duizenden exemplaren uitgereikt aan wervende lezers. De lepel is een lust der oogen, en valt buitengewoon in den smaak bij onze lezeressen. En vele lezeressen gingen al rekenen: voor eiken nieuwen aange- brachten abonné één exemplaar, voor zes abonné's dus zes, en dan gratis het door ons blad beschikbaar gestelde ETUI. De aanhouder wint. De lepels van deze voorjaarscampagne worden alle verzonden in de maand April. Mogen het er vele zijn! Onze voorraad is nog groot, en de Zilverfabriek staat klaar voor nieuwe opdracht. Men weet het: de Nieuwe Leidsche Courant is het blad van en voor de lezers. Elk groot getal lezers méér, stelt ons in staat aan den inhoud nieuwe verbeteringen toe te voegen. Men kan gebruik maken van de bon, elders in dit nummer voor komend, of op andere wijze zijn abonné opgeven aan DE ADMINISTRATIE VAN DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT Breestraat 123, Leiden Ondergeteekende geeft op als abonné op de Nieuwe Leidsche Crt voor minstens één jaar De nieuwe abonné wenscht te betalen per kwartaal per week Als aanbrenger wensch ik te ontvangen den fraaien Zilveren Lepel De aanbrenger: Naam Woonplaats: "Adres: Dit formulier op te zenden aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT. Doorhailen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3