I/I, S, DE JONG N.V, WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 Leidsche Damvereeniging Op die laatste vergadering van de Leid- 1 sche Dam vereen, is het bestuur als volgt samengesteld: 1ste voorziter: A. Blauw, 2de i (voorzitter A. ter Haai-, 1ste secretaris W. i Klcijn, 2de secretaris A. J. v. d. Lelie, 1ste penningmeester C. Tennissen, 2de pcnning- j meester G. P. Dille, commissaris I. Tcleng BEGIN VAN BRAND Gistermiddag is een begin van brand ont i staan ten huize van L. aan den Ouden Sin- j gel. Een, uit den haard schietende vlam, stak een schoorsteenkleed aan. Op het gegil der dienstbode snelde een voorbijganger toe, die het vuur met emmers water wist te 'dooven. De brandweer behoefde geen dienst te doen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J B BrusséSchippers d H 3 C OVERLEDEN: J J Onvlee ongeh ra, 35 j. JJv Konlinenburg m, 66 j. D Tates—v Oos- trom vr, 37 j. H P Bousie—de Vetten, wede UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN UITVOERING „HOSANNA" Voor de jaarlijksche uitvoering heeft de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Hosanna" ditmaal weer beslag kunnen leggen op de Ned. Hervormde Kerk, Julianastraat. De uit voering op Woensdag 2 Maart. Uitgevoerd wordt „Die Schöpfung". van Joseph Haydn, j 'Als solisten werken mede, mevr. Sophie Both-Haas, sopraan; Marcus Plooyer, tenor; j Hendrik Koning, bas; P. van Poelgeest, vleugel en een bezetting van het Haagsoh j Toonkunstenaars Orkest. BEVEILIGING BRUGGESTRAAT Ter meerdere beveiliging van het verkeer I in de Bruggestraat is thans ook aan de 1 (Westzijde van de brug een stopbord ge plaatst, dat dienst zal doen als de brug op is. Ook dit bord wordt door het personeel yan de brug bediend. HAAGSCHE POLITIERECHTER Voor den Haagschen Politierechter had l'zich te venantwoorden onze plaatsgenoot G. ,van D.. die mej. S., winkeljuffrouw in het filiaal van fa. te K. alhier, zou hebben mis handeld. Verdachte had een lampje gekocht dat niet deugde. Toen hij het wilde ruilen had hij een grooter gevraagd, maar gewei gerd meer te betalen. De juffrouw had hem toen vastgehouden cn de winkeldeur geslo- ten. Hierna zou v. D. de juffrouw mishan deld hebben. De Officier vond verdachte's gedrag schandelijk en vroeg f 20,boete subs. 20 dagen hechtenis. De ipolitierecihter hield er rekening mede I 'dat verdachte gunstig bekend staat en ver- oordeelde hem tot f 5,— boete subs. 5 dagen hechtenis. DE POLITIE KWAM ER AAN TE PAS Het was weer het gezin van den juwelier i M. in de Van Mandersloostraat, dat gister avond de belangstelling vroeg. Vorig jaar was daar al een ruzie geweest over de schoonmoeder van M. Familie van M. uit Utrecht verklaarde dat hij de oude vrouw die te Utrecht bij de familie in was. op listige en bedriegelijke wijze naar Alfen gelokt had en men was bang dat M. nu haar geld opmaakte. Nu M. in het Huis van Bewaring is opge sloten zag men de kans schoon en wilde men de oude vrouw weer terug halen. Me vrouw M. nam hiermee geen genoegen en na een huiselijke twist riep zij de politie hulp in, waarna de Utrechtsche familie de ■wijste partij koos en zonder de oude vrouw weer huiswaarts ging. HAZERSWOUDE RINGVERGADERING C. H. JONGEREN Alhier werd door de Ring „Rijnstreek" ,van de Chr. Hist. Jongeren een ringverga- dering gehouden in gebouw „Salvatori". De vergadering stond onder leiding van den voorzitter van den ring, den heer A. Fort- gens. Nb. een korte inleiding over: „Eischt deze tijd activiteit van ons Jongeren voor de po litiek" door den voorzitter, gaf deze 't woord aan den heer C. E. K1 i n k. van Voorburg, die sprak over; .,De les die de Kamerverkie zing 1937 ons bracht en de taak der Jonge ren". Spr. bracht in zijn referaat naar voren, dat men in de Unie ook eens jonge krach ten meer naar voren brengen moet. Jonge, frissche krachten brengen bezieling en geestdrift, aldus spr. en hij besloot met de opwekking trouw te blijven aan ons Oranje huis; eenpariger dan ooit te strijden en het fier en vrij uitdragen van de Chr. Histori sche beginselen als een absolute noodzaak te beschouwen. Verschillende vragen beantwoordde spre ker hierna. Des avonds heropende de heer Fortgens de vergadering en gaf het woord aan den heer G. Verschoor van Sassenheim, die sprak over „Het bevolkings- en emigratie- vraagstuk". Spr. schetste de ontstellende werkloos heid en haar gevolgen. I-Iij bracht naar vo ren, dat de bevolking in ons lan.d van pl.m. 80 zielen per K.M.2 in 1S30 op 260 zielen per K.M.2 in 1938 gekomen is, zoodat nu over bevolking in ons land aanwezig is, getuide het niet meer kunnen verwerken der aan geboden arbeidskrachten. Spr. zocht een joplossing in emigratie die hij als Gods eisoh beschouwde, zoo de toestand er toe noopt. Ten onzent is dit een volkshuishoud kundige noodzakelijkheid geworden. De emi gratie werd door spr. als een taak voor de Regeering gezien. Geanimeerde bespreking volgde. UITVOERING „HOU VAST" De Chr. Gymnastickvereen. „Hou Vast" hield in het gymnastieklokaal der Christe lijke School op het Dorp alhier haar win- leruitvoering, die uitnemend geslaagd kan worden genoemd, en waarop alle medewer kenden met trots kunnen terugzien. Dc voorzitter, de heer M. Jansen opende met een welkomstword en wekte vooral op om toch lid te worden van „Hou Vast", Den directeur de heer G. W. de Jong werd een bouquet bloemen overhandigd. Begeleid door muziek werd hierna het goed verzorgde en gevarieerde programma uitgevoerd. OUDERAVOND Donderdag 17 Februari a.s. des avonds 7.30 uur zal in het Gymnastieklokaal der Chr. School op het dorp (hoofd de heer B. Offringa) een ouderavond worden gehou den. Des na. .i.I«I.»gs van 2'i en van 67 30 uur zal er gelegenheid zijn liet werk der leerlingen in de school te bezichtigen. KLEERMAKER s-GRAVENHAGE AMSTERDAM L. Houtstraat 26 Heerengracbt <40 DE WEG DOOR HET RIETVELD Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het besluit, genomen in de gemeenteraads vergadering van 19 Januari j.l. om een be drag van f 250,toe te staan voor het ma ken van een plan en de begrooting van een weg door het Rietveld. LUCHTBESCHERMING De heer J. Dekker, gemeentebouwkundi- ge alhier, is door den burgemeester be noemd tot hoofd van de luchtbescherming alhier. VERBETERING TORENSTRAAT Van officieele zijde vernemen wai dat de Torenstraat alhier op het dorp geheel zal worden gerestaureerd, zoodat daarmede een einde zal komen aan de onhoudbare toe stand waarin deze weg verkeert. HILLEGOM Vrijwillige Burgerwacht De heer De Boer beëedigd als commandant Maandagavond werd onder geweldige belangstelling het le lustrum der Burger wacht gevierd en de nieuwe commandan: beëedigd. Onder de aanwezigen merken wij j op den Burgemeester, Wethouder Klaver, Kapelaan Voortwist, Notaris Lodder en af gevaardigden van ue Burgenvacht te Haai- lem, Velzen en Oegstgeest en van de B.VL. ter plaatse. De voorzitter, de heer J H. Peek, riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. O.a den nieuwen commandant heet spr. welkom llij noemt hem een waardig opvol ger van den heer ITensums, en hij hoopt, dat hij de leiding der Burgerwacht jaren lang mag waarnemen. De Burgemeester Krijgt hierna het woord1 en noemt het een groot genoegen deze avond te midden dei Burgcrwachters door te brengen De laatste maal was het bij het afscheid van den heer Hensums, thans is het om de installatie van den heer De Boer. Een feestavond er. Burgerwacht zijn eigenlijk een contradictio in terminis want de Burgerwacht is be stemd om de orde te handhaven. Hierna komen de leden op het podium en legt de heer De Boer in de handen van den Burgemeester de eed van trouw af. Bij de felicitatie maakt de burgemeester de op merking, dat hij een moeilijke taak krijgt door de wijze waarop zijn voorganger zijn taak heeft waargenomen. Hij hoopt, dat hij het principe dier Burgerwacht hoog zal hou den, doch hij heeft de overtuiging, dat deze waardigheid in goede handen rust. Tevens hoopt hij diat de Burgerwacht zich ook waardig zal gedragen. De heer De Boer, hierna het woord ne mend, zegt het op hoogen prijs te stellen als nieuweling in de gelederen te zijn opgeno men. Hij hoopt uit volle overtuiging pal te staan voor het doel en streven der Burger wacht. Hiervoor heeft spr. de onvoorwaar delijke medewerking van de Burgerwach* zelf noodig, maar ook de sympathie dei burgerij. Hierna legden 10 nieuwe leden in de han den van den commandant de eed van trouw af, waarna de laatste in den breede uiteen zette de beteekenis van de eed: gehoorzaam heid aan het wettig gezag en onderwerping aan de Burgerwachtstucht. Tenslotte werd door de geheele zaal staan de het Wilhelmus gezongen. Het verdere van den avond werd gezellig doorgebracht met medewerking van hit dameskoor „Cantabile" onder leiding van Mej: A. v. d. Mey, een strijkje onder leiding van den heer N Dreef, en den humorist en acrobaat-jongleur René van Duinen. KATWIJK HET CONFLICT IN DE BURGERWACHT Men zal nog naar een oplossing zoeken Als van het bekende conflict Burgerwacht-Gemeentebestuur, een con flict dat bestond vanaf 1 April 1937, had den 10 leden aan den Voorzitter-Burge meester een ledenvergadering aange- vrasgd, welke vergadering tegen gister avond was uitgeschreven. De zaal was geheel bezet. De voorzitter-burgemeester leidde de ver gadering en gaf het eerst het woord aan den heer A. Wassenaar, eersten onder teekenaar van het verzoek. De heer Wasse naar herinnerde aan den tijd van 1916, hoe spr. onder Burgem. de Waal-Malefijt met den heer Meijer werkte aan de (propaganda voor de Burgcnvfacht en hoe in de eerste jaren aan de organisatie nog veel haperde niettegenstaande voor instructeurs hooge vergoedingen werden gegeven. De laatste jaren is veel verbeterd aan de organisatie en liet instituut beantwoordt aan het doel. Daarna ontstonden door steeds verminderde subsidie moeilijkheden en ten slotte kwam er een conflict met Burgemeester, B. en W. en gemeenteraad. Spr. verwacht dat een op lossing zal kunnen worden gevonden. De grieven Vervolgens verkreeg de heer J. d e Kreek, oud-bestuurslid, hut woord. In een uitvoerig betoog zette spreker de loop van zaken uiteen. Spr. noemt als oorzaak de weinige waardeering van B. en W. en den rand voor het instituut Burgerwacht. Die weinige waardeering kwam tot uiting door het steeds vermin deren der subsidie, zoodat tenslotte de bestaansmogelijkheid aan de B. W. ontnomen werd. De aanleiding voor het bedanken v&n het bestuur was een schrijven van den voorzitter, waarin deze via den kap. toegevoegd aan de Insp. der B. W. een aantal bevelen uit gaf, omtrent zaken, die met de bestaan de moeilijkheden om de begrooting slui tend, te maliën, niets hadden uit te Spr. gaf nu een overzicht van wat zich in den loop der jaren heeft afgespeeld, en bestreed de meening. dat er nog verder be zuinigd kan worden, anders dan op de ver goeding voor commandant-secretaris. Ver volgens kwiam spr. op tegen de meening, dat de B. W. een schietvereen. zou zijn. De animo voor het sahieten was steeds goed, maar de meeste leden zijn zich terdege be wust, wat de consequentie van hun lidmaat schap beteekent, en zijn bereid, zoo noodig met gevaar voor eigen leven, het wettig ge zag te steunen. Wat betreft de kwestie van subsidie aan „een" Burgenvacht meent spr. dat S.D.A.P. en C.D.U. de consequentie beter beseffen, dan vele raadsleden, die volgens hun beginsel voor „de" Burgenvacht moes ten zijn. Spr. meent, dat de diensten, die de voorzitter „een" B. W. wil laten ver richten, heel goed in de B W. verwezenlijkt kunnen worden, waar art. 3 der statuten spreekt van: a. gewapenderhand op te tre den; n. burgerlijke diensten te verrichten. Ten slotte heeft het spr. verbaasd, dat de voorz. de zaak zoo lang heeft laten rusten (bijna 1 jaar) en niet eerder een ledenver gadering heeft bijeen geroepen* ter verkie- ?ing van een nieuw bestuur. Vervolgens sprak de oud-commandant-se- taris, djk- vooral laakte de houding van den Voorz.-Burgemeester bij de besprekingen over de B. Wacht in de raadsvergadering, waar door personen voor wie het woord B.W. is wat die roode lap voor een stier is, doch die van doel en streven van de B.W. schijnbaar geen begrip hebben, de Burger- wachters belasterd werden zonder dat de voorzitter het voor hen of het Instituut opnam. Het finautieel beheer werd bespro ken, de gemeente-subsidie die in alle omlig gende plaatsen hooger is dan te Katwijk, de houding van het gemeentebestuur tegen over de B. W„ waarbij ten slotte de ver klaring dat de Burgemeester de Burger waoht niet meer noodig acht. Uiteenzetting van den Burgemeester Dan nam de Burgemeester het woord, die antwoordt dat het al te mal is om van hem te verwachten dat alle onzin die soms in een raadsvergadering uit gesproken wordt, beantwoord of tegen gesproken zou worden. Voor zich is spr. er voldoende van overtuigd dat in Kat- wiijk geen extremistische elementen in de B. W. aanwezig zijn. De meeningsver- schillen zijn voornamelijk ontstaan om financieele aangelegenheden, waartegen over B. en W. het icleëele stelden, dat bij de burgerwachters aanwezig is. Dat niet eerder een vergadering is uitge schreven, vindt zijn oorzaak in het feit dat er door spr. geen oplossing is ge vonden kunnen wordien. Hierbij komt dat door de regeering reorganisatie van allo Burgerwachten in het vooruitzicht ie gesteld. In het vervolg zal de B.W. meer als onderdeel van de politie be schouwd moeten worden. Wat betreft de vraag welke waarde de afgelegde eed tegenover „een" Burgerwacht heeft, merkt spr. op dat de B. W. niet is op geheven en de afgelegde eed dezelfde waarde heeft. Spr. zegt voldoende overtuigd te zijn hier aanwezig te zien een uitstekende kern, wel ke zich bereid verklaart het wettig gezag te steunen, doch ook zou spr. thans een posi tief geluid willen hooren van de aanwezigen opdat ook daaruit een conclusie kan worden getrokken. Meerdere leden voeren nog het woord. Ge vraagd wordt wat de bedoeling van „een" burgerwacht is en of in zoo iets zouden kun nen plaats nemen personen van alle rich tingen bijv. van S.D.A.P., C.D.U. enz. Uit 't raadsverslag zou men zulks kunnen opma ken. De voorzitter antwpordt dat zulks geenszins het geval is. Tenslotte wordt uit de vergadering de vraag gesteld of niet be werkstelligd kan worden dat het afgetreden bestuur en de commandant zich in verbin ding stellen met het gemeentebestuur en dan gezocht wordt naar een samenwerking. Twee der afgetreden bestuursleden zeg gen van meening te zijn dat het h.i. beter is dit tot elkander brengen te doen geschie den door een commissie buiten het afgetre den bestuur om, doch spreken als hun mee ning uit, dat dan, zooals de Statuten aan geven, zal gesproken moeten worden van een gewapende Burgerwacht. Na ampele bespreking besloot de ver gadering tot het benoemen van een com missie die met 't afgetreden bestuur en den voorzitter-burgemeester zal trach ten tot overeenstemming te komen. Tot leden dezer commissie worden door den voorzitter benoemd de heeren J. van de Perk, A. Wassenaar, A. Ouwehand, L. v. Paridon en H. Hageman. Hierna sluiting. LEIDERDORP A.R. PROP.CLUB Hedenavond half acht hoopt de A.R. P.C. „Ned. en Oranje", haar jaarvergadering te houden. Het onderwerp is: „Souvereiniteit in eigen kring". NIEUWE WETERING ORANJEVEREENIGING EENSGEZINDHEID Deze nog onlangs opgerichte vereeniging hield in café ttemmerswaal haar eerste leden vergadering. De Voorzitter opende met een woord van welkom. De statuten en huishou delijke reglementen werden door de verga dering goedgekeurd. Tot bode van de vereen, werd gekozen de heer M. Spring in 't Veld. Besloten werd de contributie in de maand Augustus te innen. Aan den voorzitter werd door een der leden een hamer aangeboden, die onder dank werd aanvaard. Op voorstel van een der leden werd met algemeene stem men goedgevonden dat de vereeniging als donateur zal toetreden tot de muziekvereni ging „Door Gunst Verkregen", als waardee ring voor de belanglooze medewerking. Na sluiting der vergadering gaven zich nog velen als lid op, zoodat thans reeds een aantal van 170 is bereikt. NOORDWIJK VENTVERGUNNINGEN Belanghebbenden wordt medegedeeld, dat verzoeken om ventvergunningen (ook voor den bloembollentijd en het badseizoen) voor het jaar 1938, vóór 15 Maait a.s. bij B. en W. moeten zijn ingediend. Op ver zoeken, die na dien datum inkomen wordt niet meer beschikt, terwijl de aanvragen uitsluitend moeten geschieden op formu lieren, die ter secretarie gratis verkrijg baar zijn. BOUWEN Naar wij vernemen hebben B. en W. aan den heer A. van der Loo alhier, vergunning verleend voor het verbouwen van twee woonhuizen aan de Wilhelminastraat en aan den heer L. J. Duivenvoorden voor den verbouw van één woonhuis in het Lange- veld. Voorts hebben B. en W. aan den heer G. P. Steenvoorden alhier, vergunning ver leend voor het bouwen van een bollen schuur aan den Heerenweg. Met dezen houw is heiast de aannemer W. F. Berk hout, alhier. JAARFEEST CHR. MEISJESVEREEN. Morgen (Donderdag)avond te acht uur zal de Chr. Meisjesvereeniging „Bidt en Werkt" te Noordwijk-Binnen in hotel „Royal" haar jaarfeest houden GESLAAGD Onze dorpsgenoot de heer J. Banck slaag de voor het examen bevolkingsboekhou ding. Dit examen wordt afgenomen onder toezicht van den Rijksinspecteur voor de bevolkingsboekhouding. De opleiding ge schiedt door Laurillard in Den Haag. NOORDWIJK AAN ZEE Ouderavond in de Chr. School Gisteravond werd onder veel belangstel ling dc jaarlijksche Ouderavond in de Chr. school gehouden, onder leiding van den heer W. P la a t z e r. Dr. C. Z ij e r v e 1 d van Sassenheim, de in deze streken bekende schoolarts, kreeg nu het woord om te spreken over: „Medische voorzorg en Kinder uitzending". Spr. zegt niet minder dan de onderwijzers prijs te stellen op con tact met de ouders. Samen hebben wij, zegt spr., het doel het kind te brengen tot die zelfstandigheid, waartoe het komen moet. Dit gaat langzamerhand en gepaard met een terugtreden der ouders. Voor sommigen is dit onpret tig, doch de Schepper-heeft dit gewild. Ook op lichamelijk gebied moet zelf standigheid worden bereikt. Dit wordt door velen, die hun geheele leven af hankelijk blijven van den dokter, echter gemist. Dit geeft derving van levensvreugde. Daarom moet dit voorkomen worden. Dit is echt bijbelsch. Het moet reeds beginnen met den zuigeling, fij wien een foutieve voeding zich een geheel leven kan wreken. Veel is hier reeds bereikt. Dc zuigelingen sterfte liep sterk terug en minder kwaaltjes nemen de overlevenden mee op hun ver der levenspad. Ook moederschapszorg en moedercursussen doen reeds veel. Ook in den kleutertijd zijn er veel dreigende ziek ten. Geneeskundig schooltoezicht kan ook op die scholen, waar deze kleinen te vin den zijn, niet worden gemist. Ook op de gewone school. Veel ziekten worden daar door ontdekt, die ouders noch onderwijzers vermoedden. Bovendien heeft de school zelf ook een voor de gezondheid nadeeligen in vloed. zooals gemis aan frissche lucht en beweging; gevaar voor besmetting etc. Ge lukkig mag worden gezegd, dat de waar deering der ouders voor den schoolarts vrij algemeen is. Er is ook nog te spreken over geestelijke voorzorg, waarvoor soms bizonderc scho len ten dienste staan.. Dc bestrijding der t.b.c. mag wel afzon derlijk worden genoemd. Vele consultatie- bureaux zijn daarvoor opgericht, alle te danken aan het particulier initiatief. Zij doen goed werk. Het sterftecijfer aan deze ziekte neemt sterk af. De wet tot bescher ming van leerlingen zoekt besmetting van de zijde der leerkrachen te voorkomen. Belangrijke voorzorg heeft plaats door de uitzending naar vacantie-kolonies. Niet alleen het stadskind heeft dit noo dig, gelijk men wel meent, maar ook het dorpskind. Vooral aan de nerveuzen moot veel zorg worden besteed. Vaak is een te kort aan sociale oriënteering hiervan de oorzaak. Een tijdje een ander milieu doet dikwijls wonderen. Mej. Visser hield een keurige voordracht, getiteld „Bloemen". Voorts vertoonde de heer Smit. onderwij zer aan de school, verschillende interes sante films, waarna sluiting op de gebrui kelijke wijze. De Sehoolvereeniging mag op e«cn zeer geslaagden avond terugzien. GEREF. BOND Voor den Geref. Bond hoopt hedenavond te 7.30 uur in het gebouw Julianawcg 27 op te treden Ds. Lekkerkerker van Olde- broek. OEGSTGEEST Geslaagde uitvoering van O.G.A.V. De Oegstgeester Gymnastiek- en Athle- tickvi-recniging gaf gisteravond in dc Stads gehoorzaal te Leiden haar zevende uitvoe ring. De lieer A. F. Kraan, voorzitter van de vereeniging .spreekt een woord van welkom tot de aanwezigen, inzonderheid richt hij zich met hartelijke bewoordingen tot Burge meester Gerrcvink, beschermheer van -le vereeniging, die hij vorige uitvoeringen we gens ziekte niet kon aanwezig zijn. maar die hiij thans weer mag begroeten aan de zijde van zijn gade. I-Iij brengt een woord van hulde aan leid sters en leiders der vereeniging, die niet weinig hebben bijgedragen tot den bloei van de vereeniging. Hij dankt de firma Elza en Buurman voor do geluidsinstallatie. 1-Iioma wordt begonnen met do afwerking van bet programma. De kleine meisjes van 6—10 jaar openen de rai met allerliefste oefe ningen in kringloop, waarbij we vol bewon dering zijn voor de regelmaat, waarmede deze oefeningen worden uitgevoerd: de heer Boumeester heeft eer van zijn werk. Dan komt mej. Brouwer met baar kleu terklasje. Ze heeft heel wat moeite om het kleine goedje een beetje in orde te houden, maar toch wet ze met haar kleintjes een warm applaus van 't publiek te verkrijgen. Haar worden namens het bestuur bloemen aangeboden. Dan volgt als een aangename afwisseling van de oefeningen een bewegingsspel door jongens. Daarna komen de brugoefeningen voor jongens van 1316 jaar, waarbij we kranige prestaties te zien krijgen. Ze wor den besloten met een keurige plastische stand. Een prachtig nummertje was ook het springen van de meisjes; een keurig be waard rhythme en veel elegance! Aan het hoogrek tooncn de dames, dat ze in durf en Ausdauer voor de heeren niet onderdoen. Bij de vorige uitvoering vergele ken is hier van merkbare vooruitgang te gewagen. De hoogrekoefeningen <*aven gewaagde staaltjes te zien van durf ert gespierdheid. Ook de leider, de heer Van Dam geeft in dit opzicht een schitterende demonstratie. Het eerste gedeelte van dit programma wordt besloten met. een prachtige rhythmi- sohe oefening van dames. Na de pauze wordt het woord gevoerd dor den beschermheer der vereeniging, die dankt voor de vriendelijke woorden dooi den voorzitter tot .hem gericht. Hij wijst op de waarde van de gymnastiek als middel tot harmonische ontwikkeling van het men- schelijk lichaam. Van de oefeningen na de pauze bevielen ons het beste de vrije oefeningen, benevens de rhythmischc oefeningen van de dames 'en meisjes. Vermelden we tenslotte nog, dat de piano begeleiding in handen was van den heer Han Zirkzee. wiens uitstekend accompagne ment zeker niet weinig heeft bijgedragen lot het welslagen van de oefeningen. RIJNSBURG Uitvoering D.W.S. Onze Chr. Gymnvereen. heeft haar gewo ne jaarlijksche uitvoering gegeven in „Flo ra". Daar de eere-voorz. der Vereen., de heer A. Bouman, wegens wiekte niet aanwezig kon zijn, heeft, de heer D. de Jong dit sa menzijn op gebruikelijke wijze geopend, na dat alle leden der Vereen, zich op het podium hadden opgesteld. De heer De Jong wees op het grootc moment dat nu aangebroken is voor D.W.S., nu ze na een jaar van ge stage oefening haar uitvoering geven kan. Hij verwelkomde alle aanwezigen, inzonder heid den burgemeester, afgevaardigden van zusterverepnigingen en de muziektereeni- ging „Wilhelmina". Een telegram wordt gezonden aan den heer Bouman, waarin hem een spoedig her stel wordt toegewenscht. Dan vangt D.W.S. met de afwerking van haar programma aan. dat dit jaar voor het eerst sedert langen tiid onder andere lei ding stond. Mej. A. P. M. Vellekoop had de ieiding over de meisjes en dames, de heer v. Genderen over de jongens en heeren terwijl onze plaatsgenoot de heer W. v. d. Gugten Jr. met de senioren verbluffende staaltjes van gymnastiek liet zien. Begonnen werd mot een algemeene vrije oefening voor dames en heeren, die we nog niet eerder van D.W.S. gezien hebben, maai ■die ons buitengewoon is bevallen. Dergelijke massale oefeningen, correct uitgevoerd, oefenen en groote bekoring uit. Dan komen de jongens en de meisjes aan de- beurt. De jongens met brugoefeningen be sloten door een fraaien groepstanid; de meis jes met een lenigheidsoefening, die wel zeer duidelijk het groote nut van de gymnastiek deed uitkomen. Letterlijk alle spieren wer den gebruikt en goed gebruikt, bewijs van een zorgvuldige training, die groote waarde voor de lichamelijke ontwikkeling der kin deren heeft. De heeren lieten vervolgens zien wat er door oefeningen op 't paard te verrichten is. Een heel mooi nummer was de les aan de kleintjes door mej. Vellekoop. Wat deden de kleuters hun best. Het was alleraardigst Ook de dames voerden onder leiding van deze bekwam instructrice correcte oefenin gen uit in voortlbewegen, die blijkens het applaus ook zeer bij het publiek in den smaak vielen. Dit was ook het geval met de nu volgende brugoefeningen van de hee ren, waarbij vooral de oudere heeren buiten gewoon goede staaltjes van gymnastiek te Na vrije oefeningen van de jongens or. een aardig volksdansje door de meisjes volgde de panze. Na deze pauze werd het programma ver der afgewerkt Oefeningen aan 't hooge rek door de heeren, knoftsoefeningen door de da mes, afgewisseld door huppeloefeningen door de meisjes, vrije oefeningen door de heeren; we kunnen het niöt allemaal breed voerig bespreken, hoewel het dit eieer zeker waard zou zijn. Kracht bij die heeren, vlug heid bij de meisjes, gratie bij de dames, het viel allemaal evenzeer te bewonderen. Tusschen deze nummers door werden aan mej. Vellekoop cn den heer Van Genderen bloemen aangeboden. Ook den leider van dezen avond, den heer De Jong en den heer Iterson. den dirigent van de muziek, we>-d een bloemenmand aangeboden. De heer W. S. v. d. Gugten was met zijn kleine acrobaten ook weer op appèl. Het laatste nummer, iets nieuws voor Rijnsburg, arbeidsgymnast.iek door de da mes, was inderdaad een waardig besluit van deze uit/voering. De heer De Jong sprak dan nog woorden van dank. BENOEMINGEN Als tijdelijk onderwijzer is aan de Juliana- school benoemd de hear Van Krimpen, uit Hilversum. Aan de Emmasc.hool is benoemd tot kwee kelingè mej. Heukels, uit Den Haag, zulks voor den tijd van het ziekteverlof van mej, A. H. Lahimers. A.-R, KIESVEREEN. De A.-R. Kiesvereen. zal D.V. a.s. Vrijdag avond half acht vergaderen in Concordia, samen met de A.-R. Prop.-club. De heer L. J. de Rover zal inleiden: „De Kerk en het sociale leven", terwijl dc voorz. der Kies vereen., de heer Kralt, verslag zal uitbren gen van het Centralen Convent en voorts nog zal sproken over Gemeentepolitiek. De ze vergadering zal de laa-ste van dit seizoen Eijn. WERKLOOZEN Het aantal ingeschreven werkloozen be draagt in onze gemeente thans 168. RECHTZAKEN Kantongerecht te Leiden Klompendans Er stonden in de Heerenstraat een paar klompen voor een deur, welke toebehoorden aan zekeren J. van G. Een juffrouw, S. ter O., voorbij komende, was met deze klompen gaan voetballen op een dusdanige manier dat een der klompen het begeven had. Alzoo moest d° juffrouw terecht staan we gens de vernieling. Volgens haar zeggen had zij de klomp n niet voort geichopt maar LAATSTE NIEUWf EERSTE KAMER Rijksbegrooting 1938 In de vergadering van de Eerste Kamer van heden werd voortgezet de behandeling van ae rijksbegrooting voor 1938 van het de partement van justitie. De heer Van Sasse van IJsselt (r.k) hoopt dat de minister de kwestie dei on rechtmatige overheidsdaad verder zal on derzoeken Spr. juicht het toe, als zooveel mogelijk paal en perk wordt gesteld aan echtschei dingen bij onderling goedvinden. Do minister van justitie, dc heer G 0 s e- 1 i n g, behandelt achtereenvolgens verschil lende vraagstukken betreffende de interpre tatie van wetten c.a. De borgtochtfiguur in de Pachtwet is noch' in de Tweede noch in de Eerste Kamer ver waarloosd. Alleen wanneer de heer Van Rappard een novelle noodig oordeelde, zou den spr. en hij er thans nader op behoeven in te gaan. Doch dit is niet het geval. Overeenkomsten met vreemde mogend heden zijn niet gemakkelijk, ook al door do tegenstelling met tractaten. Er is gesproken over de pachtbureaux. De heer van Rappard heeft bij spr aangedrongen op te treden als pleitbezorger voor subsidi- eering. Spr. moet bezwaar maken, die op dracht te aanvaarden. Er is veel werk voor de pachtbureaux dat nooit kan liggen op het terrein der pachtkamers. De wet komt eerlang in werking; men wachte eens even af. hoe die is. Wat het optreóeai van een Fichtebund be treft. de heer Van Vessem oriënteere zich ook nog eens in eigen kring, wat aangaat allerlei uitingen aldaar Propasandaseschrif ton van den Fichtebund zijn inmiddels ook niet aan de aandacht van de politie en jus titie ontgaan. Een nieuwe vreemdelingenwet acht sr. niet noodig en verantwoord. Er is gesproken over onwettig optreden van ambtenaren in zake de Spaansche ge- interneerden. Spr. zegt den heer Van Ves sem dat hier geheel andere omstandigheden gelden dan t.a.v. het gewone vreemdelingen recht. De vergadering duurt voort Godslasteringsgeval in cassatie Naar wij vernemen heeft de procureur- generaal cassatie aangeteekend tegen het arrest van het gerechtshof te Amsterdam waarbij een reiziger werd vrijgesproken van een hem ten laste gelegde „godslastering" die hij in een trein-geöprek zou hebben ge pleegd. De Indische landsmiddelen in 1937 Opbrengst 112 millioen booger dan in 1936 BATAVIA, 16 Febr. (Aneta). De ontvang sten der landsmiddelen over December 1937 bedroegen -48,600.000, tegenover f 41.200.000 in December 1936. De opbrengst over het geheele jaar 1937 beliep 513.300.000 en in 1936 401.100.000. Bij vergelijking tusschen beide jaren blijkt dat meer werd ontvangen: aan belastingen 70.000.000; aan monopolies 2.000.000; aan producten 24.800.0000; aan bedrijven 8.500.000 en aan diversen 6.900.000. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: Doet. ex. Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Scheikunde: Mevr. C. A. C. Don Gerrits, Voorburg. Cand ex. Wis- en Natuurkunde, letter I, de heer F. Winkelaar. Den Haag. wias er over gestruikeld. Verschillende ge tuigen werden in deze zaak gehoord. Aller eerst de eigenaar van de klompen, die ver klaarde dat hij zich civiele partij stelde voor een paar nieuwe klompen en vervol gens een juffrouw die begon, zonder dat haar iets gevraagd was met de woorden: „Ik zweer U edelachtbare heerenwaar na zij een geheel verslag van het gebeurde wilde gfian geven hetgeen gelukkig in den kiem gesmoord werd. Het slot van het geval was dat dc juf frouw, die beweerde gestruikeld te zijn een boete van f 2,— mag betalen en bovendien aan den eigenaar van de stukkende klom pen een paar nieuwe dito's. Voor veilig verkeer J. K., chauffeur te Leiden had als be stuurder van een auto geen voorrang ver leend op de Schrijversbrug te Leiden, aan tegenkomend verkeer, hier een handwagen, I toebehoorond aan cn gereden door den koop man G. Siere te Leiden. Het gevolg was geweest dat de auto de handwagen door de brugleuning geduwd had waardoor een schade was ontstaan van f 39,70. welk bedrag de hiandwagenbestuur- der waag terug wilde hebben. Eisch en uitspraak een geldboete van f 15 subs. 5 dagen en betaling van het geëischte schadebedrag van f 39.70. L. M. uit Den Haag had ee.nzelfde ge valletje aan den band. Hier was dc Trek- vaartbrug te Leiden geweest de stille ge tuige vfcn het gebeurde. Alleen waren er meer personen bij te pas gekomen, want do auto bad eerst een motorrijder uit zijn koers gedrukt. De motorrijder was op zijn beurt weer tegen een wielrijder opgetornd, terwijl ook 'n tegenliggende auto, bestuurd door H. Amsterdam uit Hazcrswoude. nog e>en veeg uit de pan had gekregen. Dé eisch was hier f 15,— subs. 10 dagen, maar omdat het hier zulk een slecht over zichtelijk verkeerspunt betreft deed de kan tonrechter er f 5— af en veroordeelde tct een boete van f 10,subs. 4 diagen. W. O. uit Leiden heeft op den uMorschweg den slagersbediende L. Middel koop den weg afgesneden met zijn auto, waardoor dit jongmensch, na eerst noe een andere wielrijder getorpedeerd te hebben, met zijn hoofd op het plaveisel terecht was gekomen. Dc tweede aangereden wielrijder had dien dag niet meer kunnen werken en vroeg daar schadevergoeding voor. Eisch en uitspraak f 15,subs. 5 dagen met toewij zing van een schadebedrag van f 2, A. N. A. uit Noord w ij k-B innen had een familielid S. A. auto laten rijden onder zijn loezioht terwijl dit jongmensch nog geen achttien jaar was en dus ook geen rijbewijs bezat. Er was een klein ongelukje gebeurd en 7.00 mocht het O. M. uitzoeken wie de schuldige was in deze, degene die het rijbewijs had en onder wiens toezicht gestuurd werd of degene die reed, geen rij bewijs had en het ongelukje veroorzaakte. De ambtenaar was van meening dat de houder van het rijbewijs, onder wiens toe zicht bestuurd werd de aansprakelijke per soon was en eischte tpgen hem een geld boete van f 4,suhs. 2 da^en. De kanton rechter zal deze puzzle nog eens overdenken cn over 14 dagen vonnis wijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7