,u WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Gemeenteraad van Leiden De heer de Reede over de linancieele positie van Leiden De s.d.a.p. durft de consequenties van haar redevoeringen niet aan De heer Eikerbout verdedigt opheffing van het Gem. Ongevallenfonds De heer v. d. Tas op de bres voor den middenstand De heer v. d. Kwaak wil de vestiging van industrieën bevorde ren Verschillende s. d. stemmen. -dij de gistermiddag voortgezette behan deling der Leidsche Gemeentebegrooting, sprak in de eerste plaats de heer Bergers (r.k.), die het toesvaan van optochten met meuziek op Zondag in Leiden ongewenscht acht. Het Gemeentelijk Ongevallenfonds op heffen ep het risico elders onderbrengen is de kip slachten die de gouden eieren legt. Spr. is tegen het voorstel van de heeren v. d. Voort en Eikerbout inzake uitgesteld wachtgeld. Hierin schuilt een onbillijke be voorrechting van de wachtgelders die werk vinden. De C. H. fractieleider aan het woord De heer de Reede (c.h.) vindt de een stemmigheid van het volk die bij de geboor te van prinses Beatrix werd gezien, in den Leidschen raad niet terug, al is er in dit op zicht wel een kentering ve eonstateeren. Van de opvoeding van de massa, die de heer Van Eek door den. raad denkt te bereiken verwacht spr. niet wel. De stem van den raad kan moeilijk ver reiken. De persver slagen zijn niet van dien aard, dat men daaruit een volledig beeld van het gespro kene krijgt. Spr. meent dat het niet noodig is, dat de begrooting elk jaar zoo laat blijft ver schijnen. Bijij het zoeken naar dekkings middelen blijft men de platgeloopen paden betreden en op deze wijze kan het s lui tend- maiken der begrooting niet veel moeite kosten. Wat de economische structuur van stad betreft zegt spr. dat wij later de crisis zijn ingegaan en dus ook later van de op leving zullen profiteeren. De financieele weerstand van onze stad mag niet ongunstig worden genoemd. Tooh wil de heer van Weizen aan de regeering requesvreeren over de financieele verhou ding tusschen Rijk en gemeente. Leiden heeft waarlijk bij de herziening dier verhouding door de wet-de Geer niet slecht gevaren. Onze stad heeft nog be langrijke financieel© capaciteiten. Er be staan nog verschillende mogelijkheden om de belastingen ve verhoogen. De S.D. A.P. durft in dit opzicht de gevolgen barer eigen redeneeringen niet aan. Men kan dan maar beter zijn mond houden. De heer Van Eek zeide geen medelijden te hebben met degenen die nog een hal ve ton overhouden om van te leven. Met hen heeft' spr. ook geen medelijden. Maar de heer Van Eek vergeet, dat die overschotten ook wel eens in tekorten veranderen. Hoeveel bezitters van land goederen b.v. kunnen daarop wonen? Bovendien moeten de groote inkomens in stand worden gehouden, omdat' dit tenslotte de belastingbronnen zijn. Dat Leiden in een dwangpositie zou ver- keeren, zooals de heer Van Eek beweert, is onjuist. Er kan nog geld gevonden worden uit de belasting en de s.d.a.p. moet zich niet achter die dwangpositie verschuilen. Leiden is een eilandje in de belastingzee. Toch "stemt de s.d.a.p. lustig voor een ver hooging der liahttarieven en stuit belasting verhooging bij haar steeds op bezwaren. Het is waar dat de werkloosheid de gemeente knauwte, maar laat men er dan bijzeggen, dat' de winst uit de be drijven die knauw weer volledig goed maakt, zooals spr. met enkele cijfers aantoont. Spr hoopt', dat B. en W. het voorstel- v. d. Tas en Tobé inzake verlaging der lichttarie- ,ven voor middenstanders in prae-advics zullen nemen. Spr. betreurt het, dat B. en W. thans op <3e proppen komen met het pensioenfonds voor wediuwen en weezen van ambtenaren als dekkingsmiddel voor de begrooting. De aantasting van reserves acht spr. in dezen tijd niet onjuist, maar men moet er niet te ver mee gaan. Spr. is blij, dat' B. en W. de suggestie om over te gaan tot een voorzich tig gebruik van den kapitaaldienst, beslist hebben afgewezen. Zulk een gebruik is hoogst gevaarlijk, omdat de gewone dienst' .er permanent door verhoogd wordt. Het voorstel van de heeren v. d. Laan en Groeneveld inzake de Rotterdamsche circulaire aan de ouders van leerplichtige kinderen, wijst spr. af. Hef gemeentebestuur moet boven de partijen staan. Het Open baar zoowel als het Christelijk onderwijs hebben hun voorstanders die het propagee- ren kunnen, zooals ook gebeurt. Het' O.L.O. heeft immers ook zijn eigen ouder-commis- sies, zijn eigen pers. (Leidsch Ouderblad, In en om de school). Als men het vertrou wen in het Openbaar onderwijs herstelt komt alles vanzelf weer goed. Maar de tijd daartoe heeft men. voorbij laten gaan. De heer Eikerbout (a.r) verdedigt het voorstel dat hij met den heer Würtz heeft' ingediend om het Gem. Ongevallenfonds op ,te heffen. Een optering van de fondsgelden als heden geschiedt is verwerpelijk. Beter is het dan de gelden geheel vrij te maken. Ook verdedigt spr. zijn voorstel inzake de z.g.n. bevriezing van wachtgeld. Het wacht geld is in 't leven geroepen om een persoon aan een werkgever te binden. Men be schouwt het tegenwoordig te veel als een middel om van iemand af te komen. Maar er is alle reden om een wachtgeld van kracht' fe doen blijven, wanneer de wacht gelder tijdelijk werk krijgt. Spr. vreest dat de- demping van het laat ste stukje Levendaal nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. Laat' men er toch wat spoed mee maken. Het is een open riool. Geneeskundige armenzorg Mevr. Braggaar-de Does spreekt Over de kraam verzorging voor armlastigen, waarbij geen onderscheid dient gemaakt 'tusschen verschillende godsdienstige groe peeringen. Ook de geneeskundige armen verzorging dient' beter geregeld te worden. JWiiinicimr op Schoolkindervoeding en «kleertintr waarover de heer Beekenkamp sprak te nipt in overeenstemming met de Chr. naastenliefde. Spr. heeft heel wat lie ver te doen met iemand die zegt geen chris ten te zijn. zooals de heer van Eek, maar christelijk handelt, dan met den beer Bee kenkamp. die zegt een ohristen te zijn en er niet naar handelt. De heer Manders (r.k.) meent, dat Leiden, wat ontwikkeling betreft, een ach terstand heeft in te halen. Er is in Leiden nog geestkracht genoeg, maar zij moet in de juiste banen geleid worden. Werkver ruiming en werkverschaffing moet krachtig ter hand genomen. Laat de menschen toch werken. Stempelen is een sociaal kwaad. Spr. beveelt de belangen van hei' groote gezin in 't bijzonder bij 't gemeentebestuur aan. De financieele politiek De heer Hes sing (s.d.) geeft toe, dat er nog een mogelijkheid ie tot belasving- verhoogmg. De s.d.a.p. is bereid daartoe over te gaan, maai- eerst als alle andere middelen uitgeput zijn. Spr. betoogt voorts, dat de sociaal-democratische financieele politiek solide is en wijst op andere plaat sen. De heer de Reede: We hebben hier met Leiden te maken en hier weten anders. De heer H e s s i n g noemt dit een bloote bewering. De heer de Reede: U zit nog niet lang genoeg in den Raad om dat te weten. De heer H e s s i n g zegt niet overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid van het voor- stei-van Welzen inzake de financieele ver houding tusschen Rijk en gemeenten. Spr. bepleit de instelling van een leeningsfonds en vraagt inlichtingen over den aard van de bezuinigingen waarvoor een bedrag van f 10.000 is uitgetrokken. Hij verdedigt een oorstel om de maximum-snelheid in de gemeente Leiden Te brengen van 25 op 35 K.M. Het is dan gemakkelijker de verorde ning na te leven en de politie kan er strikt de hand aan houden. Spr. is tegen het voor stel-Elkerbout en Würtz om het Gem. on gevallenfonds op te heffen. Uit de verkla ring van den heer Würtz heeft spr. opge maakt dat dit raadslid de vertegenwoordi ger is van een plaatselijke groepeering, die een uitvloeisel is van politieke decadentie. De heer Goslinga (a.r.) is onaange naam getroffen door de toon der Memorie van Antwoord. Die toon was meermalen agressief en betweterig. De s.d.a.p. beweert, dat de regeering hulpeloos staait in dezen crisistijd. Dat is tooh wel heel erg. De s.d. dan minder hulpeloos zijn. Wal zij wil doen iseen commissie instellen. Laat zij maar eens naar het democratisch bewind in Frankrijk kijken. De heer Heseing: Hier is de gulden zwevend. De heer Goslinga: Wees u maar blij, dat u nog leeft in het land van die zweven gulden. Het is hier nog zoo slecht niet. Spr. is niet ontevreden over het financieel (beleid van het gemeentebestuur, maar Wethouder moet krachtiger stelling n^men tegen nieuwe uitgaven. Spr. wil gaarne nadere inlichtingen over de bezuinigings post van f 10.000. Men wil alle werkloosheidsuitgaven door het Rijk laten betalen, maar dan hebben e in deze zaak ook niets meer te zeggen. Dan heeft de Wethouder van Sociale Zaken niets meer te doen. De s.d.a.p. voert een solide politiek als ze aan het bewind is, maar anders is 't als ze in de oppositie is. De handelingen van vorige jaren kunnen in dit opzicht ruim schoots verheldering geven. Naar aanleiding van enkele gemaakte op merkingen geeft spr. gaarne toe, dat het wijlen burgemeester de Gijselaar is geweest die de Leidsohe financieel© politiek op zoo solide basis heeft gebracht. B. en W. en het Bijzonder Onderwijs Voorts behandelt spr. de onwelwillen de houding van B. en W. jegens het bijzonder onderwijs. Spr. heeft de in druk gekregen dat B. en W. het bijz. onderwijs t'e veel beschouwen als een hun vijandige macht. De wijze waarop B. en W. de kwestie van den afkoop van bijzondere schoolgebouwen hebben behandeld is in dit opzicht symptoma tisch. Er is geen enlkel feit voorgevallen in de 80 jaar van bijzonder onderwijs om een houding als B. en W. aannemen te rechtvaardigen. Waarom moeten de bijzondere scholen telkens naar den Haag om daar hun reoht te krijgen? Kan dat niet hier? De onwelwillende houding blijkt ook uit de kwestie van de boventallige onderwijs krachten en de voorgenomen, maar geluk kig niet doorgevoerde, bezuiniging op het bijzonder bewaarschoolonderwijs. Laat het gemeentebestuur in de schoolbe sturen toegewijde en zuinige medewerkers Tenslotte zegt spr. dankbaar te zijn, dat de heer van Welzen maar niet naar Rusland is gegaan, zooals spr. hem het vorig jaar aanraadde, daar een man met de vrijheidszin van den heer van Wel zen in Rusland onmiddellijk het eeuwi ge zwijgen zou zijn opgelegd. Het is dus maar goed, dat hij hier gebleven is. (Gelach.) De heer v. d. Tas (a.r.) is er van over tuigd dat het Rijk voortdurend de kwestie van de verhouding tusschen rijk en ge meente in studie heeft, zoodat het voorst el- van Welzen volmaakt overbodig is. Uitvoe rig bespreekt spr. deze verhouding, daarbij wijzende op de verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur, dat zich niet achter de daden der Regeerihg mag verschuilen, maar integendeel aan de Regeering mede werking moet verleenen tot heil van heel, het volk. De financieele positie van Leiden is zeer zorgwekkend. Het is zeer de vraag of wij van een sluitende begrooting kunimen spre ken. Wat moet geschieden als de reserves uitgeput zijn? Durft het college hierop geen antwoord te geven? Het lijkt er op. Regee- ren is tooh vooruitzien (Mevr. d e C 1 e r—d e Bruin deelt de „Vooruit" uit: de Voorzitter vraagt of zij een ventvergunning heeft). Spr. geeft toe dat belastingverhooging zoo lang mogelijk moet worden vermeden. Strenge bezuiniging is noodig. Spr. breekt hier zijn rede af om haar in de avondvergadering voort te zotten. De vergadering wordt verdaagd tot des avonds 8 uur. ■AlNTAL-LlCQÜfWEN-tltO.fiCMKNTLLÜWE.En.ftiZONOtPr -G L.0.WÜ.L.0. OdUOlEN- ■Tt UiotN Peb- 1-jANCiAoi -Van -De Jaben: SLO ULO 1925. Jl526. |l92/. jl92S. ]l929. |l930. 1931. 1932. 1933. |l934. 1935. |l936. 1193/. 6Q0Q_ 5200 5500 5?Q0_ &QQ_ _£6.o_ ?4o 56.QCL 5500. -5-4ao- 720 »u. «.q.Lo v.» •fu. *7>, ,'v -Jjwwi c.cao M» tloo 58o 560 kjoo 54n *7* 4 ^ËQCL 5 9n 4SQQ_ üoo *»•- N* A isoa j469_ .«M V _4lo.o_ Acoo.. ,42o X.CJ.IC 2.900 3SQ s 34O AMEENTCl. r*q.u -56QCL Deze grafiek geeft wel een zeer duidelijk overzicht van den verblijdenden groei van het bijzonder onderwijs in onze stad in de laatste 12 jaren en van de daarmee gepaard gaande catastrophale val van het openbaar onderwijs. In den gemeenteraad wordt over deze zaak op 't oogenblik veel gesproken, naar aanleiding van een voorstel van de heeren Van der Laan en Groeneveld om van gemeentewege de ouders toe te zenden een circulaire, in den geest van de bekende Rotterdamsche circulaire, waarin op populaire wijze op de gelegenheid tot aangifte voor de openbare school de aandacht wordt gevestigd. Terecht neemt /te rechterzijde het standpunt in: Voer zooveel propaganda als gij wilt, maar niet met gemeentegeld! AVONDVERGADERING In de avondvergadering verdedigt de heer v. d. T a s het voorstel, dat hij met den heer Tobé heeft ingediend en waar in B. en W. worden verzocht bij den Raad voorstellen aanhangig te maken, om de elecvriciteitstarieven voor Mid- denstandsbedrijven te willen verlagen. De middenstanders willen in de gelegen heid zijn meer energie te gebruiken op bil lijker voorwaarden. Zij verkeeren in ongun stige omstandigheden, in wel ongunstiger omstandigheden dan particulieren, die aller lei voordeelen kunnen bekomen bij het huidige tariefsysteem. De heer Scihüller (s.d.) wacht nog steeds op toegezegde prae-adviezen op voor stellen door hem meer dan 10 jaar geleden ingediend. Daar was o.m. bij een voorstel lot demping van de Mare. Dat de oorzaak van de trage afbouw van het Stadhuis óók moet gezocht wor den in het feit, dat de werkteekeningen van den arohitect niet klaar waren, staat voor spr. vast'. Ook heden werken aam den Stadhuisbouw nog maar enkele menschen. Do heer Schliller over Gemeentewerken Spr. vraagt inlichtingen over het te werk stellen van een Amsterdamschen steenhou- er bij den Stad'huisbouw. Voorts maakt spr. er aanmerking op, dat nog geen prae- advies ie uitgebracht op een door hem in 1931 ingediend voorstel betreffende herzie ning van de bepalingen omtrent minimum loon en maximum aibeidsduur in bestekken van gemeentewerken. Het wordt tijd, dat de huidige verordening verdwijnt. Spr. ver dedigt een voorstel om te besluiten, dat over de vaststelling van de loonen en ar beidsvoonvaarden in de gemeenten voor gemeentelijk straatwerk, overleg gepleegd zal worden met de besturen van de bouw- akarbeidersorganisaties, welke bij een lan delijke vakcentrale zijn aangesloten. Ook erdedigt spr. een motie om een of meer dere bewoners van de woningen van de Ge meentelijke Woning Stichting in het be stuur dezer stichting te doen opnemen, als mede een voorstel, dat hij met den heer van Welzen heeft ingediend om het Eendracht- monument over te nemen. De plantsoen- aanleg aan het begin der Kamerlingh On- neslaan is weggegooid geld. Rationeeler was het geweest de K.O.-laan door te trekken naar de Zoeierw. Singel, hetgeen weinig teer zou hebben gekost. Uitvoerig bepleit spr. 'vervolgens ordening in het bouwbedrijf. B. en W. hebben zich daarvan met een Jantje van Leiden afge maakt. In andere plaatsen behandelt men deze zaken veel serieuser. De ordening is zeer noodzakelijk en spr. beveelt zijn voorstel van 1936 om een onder zoek naar de mogelijkheden in deze in te stellen, hartelijk aan. Tenslotte laakt spr. de houding van den voorzitter van de werk liedendienstcommissie bij Gemeentewerken, die niet wensolvt te voldoen aan het raads besluit (B. en W. noemen het een motie) dat hij verplicht is een vergadering uit te schrijven, wanneer een der leden een voor stel bij hem aanhangig maakt. Zeer uitvoe rig gaat spr. op deze kwestie in. Hij noemt de houding van den directeur gezagsonder mijnend. Vestiging van nieuwe industrieën De heer v. d. Kwaak (c.h.) vraagt of de gemeente de beschikking heeft over industrie-terreinen. Zoo ja, zajn B. en W. dan bereid om deze terreinen ge schikt en aantrekkelijk te maken voor vestiging van industrie? Wanneer er geen industrieterrein is, kunnen B. en W. dan niet overwegen zulke terreinen aan te koopen. Spr. denkt aan terreinen aan den Hoogen Rijndijk. Spr. vraagt de aandacht van den wet houder voor de herscholing van arbeiders. Het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds heeft geen beteekenis voor de ondersteun den bij M.H. Dat is te betreuren. Toch doet het fonds uitstekend werk. De houding van de vakbeweging tegenover dit fonds vindt spr. onsympathiek. Dat men in onze stad gemakkelijk in een woonhuis een winkel kan vestigen, acht spr. een verkeerde toestand. Het is pijnlijk voor de middenstanders die in winkelbui zen hun bedrijf uitoefenen en het doet bo vendien afbreuk aan het svadssehoon. De stadswijken in de omgeving van de Petrus- kerk en van de Cobetstraat worden er door ontsierd. Tenslotte wijst spr. in verband met de opmerkingen van de linkerzijde inzake de Chr. barmhartigheid, waaraan zooveel zou ontbreken, op de aeer belangrijke bedragen die door de diaconieën voor de armen wor den besteed. De heer v. d. Voort (s.d.) verdedigt het 'voorstel dat hij heeft ingediend tezamen met den heer Eikerbout inzake het „laten slapen" van het wachtgeld. Voorts bespreekt spr. verschillende per soneelszaken. De heer Groeneveld (s.d.) verdedigt het verzenden van de veelbesproken circu laire ter propageering van het openbaar lager onderwijs. Spr. beweert, dat vanwege de Vereen, voor Chr. Onderwijs een circu laire door schoolkinderen huis aan huis is bezorgd. Het is toch wel erg wanneer daar voor schoolkinderen worden gebruikt. Voorts wijst spr. er op, dat het met de feminöseering van het personeel aan het openbaar onderwijs wel los zal loopen. Bij het bijzonder onderwijs is dit gevaar veel grooter. Uit de uitlatingen van den heer Würtz heeft spr opgemaakt, dat het een rommel is bij Nat. Herstel. Van deze partij 'komt spr. op de demping van het stukje Levendaal, welke z.i. zeer dringend ge- wenscht is, ook uit een verkoersoogpunt. Het weigeren van de Stadsgehoorzaal aan bepaalde vereenigingen acht spr. in strijd met de grondwet. De heer Snel (s.d.) betreurt het dat nog steeds geen gegevens zijn gepubliceerd omtrent het onderzoek naar den toestand in de gezinnen dor werkloozcn. De spaar regeling noemt spr misbruik maken van den nood der werkloozen. De regeling zoo wel als de collecte zijn een mislukking ge worden. De menschen konden eenvoudig niet sparen Spr. onderbreekt hier zijn rede waarna dc vergadering wordt verdaagd tot hedenmid dag 2 uur. Nieuwe bruggen en wegen Door Burgemeester en Wethou ders is besloten: le. den nieuwen verkeersweg Hee rengracht-Zijlsingel te noemen: „Oosterkerkstraat" 2e. de in dien weg geprojecteerde brug over de Oranjegracht te noe men: „Katoenbnig" 3e. de daarin geprojecteerde brug over de Zijlsingelgracht te noemen: „Weverbrug"; 4e. den nieuw ontworpen zijweg van den nieuwen verkeersweg te noemen: ..Langestraat" 5e. den naam „Korte Oranje gracht" te ie.'en vervallen en de beide wegen langs de Oranje- gracht over de geheele lengte te noemen: ..Oranjegracht". De nieuwe melkregeling Vergadering van consumptiemelkers In de foyer van „Den Burcht" is gis termorgen een druk bezochte vergade ring gehouden ter bespreking van de nieuwe melkregeling ingaande 3 April 1938. waarbij de heer Jac Biemond van Bleiswijk van voorlichting diende De vergadering: stond onder leiding van den heer C. v. Vliet, voorzitter van het district Leiden der consumptiemelkcrsorga- nisatie, die enkele inleidende opmerkingen maakte en daarna den heer Biemond het woord gaf. Deze toonde eerst met een enkel woord de noodzakelijkheid aan van de regeling. Van de oude consumptiemelkregeling zegt Spr. dat zij vele consumptie-melkers door de crisis heeft heengeholpen. Toch had zij zulke ernstige gebreken, dat zij moeilijk kon vol de beoordeeling van de nieuwe rege ling moet men deze niet gaan vergelijken met de oude regeling. Het dilemma is: Geen regeling of een nieuwe regeling, die door de melkveehouders zelf wordt uitgevoerd. De algemeene toestand in de consumptie- melkerij is den laatsten tijd belangrijk ver beterd en in dat opzicht zou men zeggen, dat een regeling niet meer noodig was. Men moet echter niet denken, dat, als de crisis voorbij is. de toestand van vroeger terug komt. De crisis moet men beschouwen als de barensweeën voor een nieuwen toestand. De vrije concurrentie is weggevaagd. Er moeten maatregelen genomen worden in het bedrijfsleven om de melkveehouders gele genheid te geven in den nieuwen toestand niet achteraan te komen. In de nieuwe regeling zullen degenen die zich aansluiten bij de vereeniging hun pro duct geheel moeten afstaan aan de Con sign p ti em c lk-centra le, die ze voor hen ver koopt, Er is een aaneengesloten gebied aan gewezen in ons land en alle veehouders die in dat gebied wonen en consumptiemelk willen verkoopen kunnen zich bij de C.M.C. aansluiten. In Den Haag komt het Centrale Bureau. Het gebied is verdeeld in zeven vcikoopbureaiix. Er is ook een Verkoop bureau in Leiden. De taak van de Verkoop- bureaux is dus, het woord zegt het, de melk te. verkoopen, of, in de eerste plaats het toewijzen der melk. De handel is toegezegd dat zooveel moge lijk de oude relaties zullen worden gehand haafd, terwijl voorts de verkoopbureaux de verkoop zoo economisch mogelijk moeten regelen. Tusschen deze twee polen werkt 't Ver koopbureau. De kooper krijgt bet aantal veehouders toegewezen, dat hij in eiken vijd van 't jaar noodig heeft. De kooper heeft dus met dc oveimelk niets van doen. Het. is de bedoeling de industrie-melk in de ver- koopbuivaux publiek te gaan veilen. Een melkveehouder met een hoog con tract volgens de oude regeling zal bij de nieuwe regeling geen voordeel hebben. Daar staat tegenover, dat de prijs voor de over- melk hooger kan worden, zoodat er ook voor die hooge contracten nog voordeel in kan schuilen. De ambtenarij wordt zooveel mogelijk be perkt. De handel heeft bij de controle dc zwaarste taak. De C.M.C. heeft echter het recht van super-controle. De controle op de kwaliteit van de melk geschiedt vanwege C.M.C. en A.V.M. samen. De stalcontrole is in handen der C. M. C. De prijsstelling zal ongeveer gaan als nu. Dit is ook het ecnige punt waarmee de re- sreering zich blijft bemoeien. De Minister houdt het veto-recl\t op dc prijs. Een juiste basis van de prijsstelling te krijgen is moei lijk. Men wil daarvoor de kaaswaarde ne men, welke in elk geval een objectieve ba sis is Bij de uitbetaling van de z.g.n koD speelt de prestatie van den melkveehouder ten opzichte van de hoeveelheid melk in de slechte maanden een groote roL De C..M.C. krijgt straks de lieele erfenis van de Zuivclcentrale. Daarbij zijn nog klin kende munt en effecten die straks de con sumptiemelkers ten goede komen. Spr. deed tenslotte een beroep op alle vee houders om de nieuiwe regeling te doen sla gen. De tijd van de vrije concurrentie is voorbij. Als de boeren solidair weten te zijn, maakt spr. zich niet ongerust of onder Gods zegen zal deze regeling gelukken. Er volgde op deze rede een uitvoerige b sprking. Maatschappij voor Toonkunst Afscheid van den heer M. H. A. Juta De Maatschappij voor Toonkunst hield gisteravond in 't g bouw der Muziekschool een buitengewone algemeene ledenvergade ring onder leiding van den voorzitter Dr. C. de Jong. Nadat de notulen van die vorige algemeene vergadering waren goedgekeurd, stelde de voorzitter aan de orde de verkiezing van een nieuw bestuurslid in de plaats van dien heer M. II. A. Juta, die als commissaris en penningmeester der Maatschappij is afge treden. Na schriftelijke stemming bleek te zijn gekozen dc heer J. C. van Eek, notaris al hier, die zich bereid verklaarde deze benoe ming te aanvaarden. De voorzitter brachlt vervolgens in herin nering, dat de heer Juta gedurende ruim 20 jaren (hij werd voor de eerste maal be noemd op 31 Mei 1917) een zeer gewaardeerd commissaris der Maatschappij is geweest. Zéér veel lieert hij in 'die periode voor de Maatschappij gedaan, verschillende functies op uitnemende wijze vervuld. Zoo was hij o.a. eenigen tijd secretaris, en gedurende de laatste vier jaren penningmeester der Maat schappij. Speciaal in deze laatste hoedanig heid heeft de heer Juta voortreffelijk werk verricht en met krachtige hand bezuinigd waar -zulks maar mogelijk was. Dat de Maatschappij .thans over een eigen gebouw beschikt, is eveneens voor een zeer belang rijk doel zijn werk. 1-Iet bestuur, aldus spr., is den scheidenden commissaris dan ook zeer erkentelijk en dankbaar voor het vele, dat hij onder moeilijke omstandigheden Dor de Maatschappij heeft gedaan. Den heer Van Eek heette de voorzitter met enkele woorden welkom in het bestuur. ij vernemen nog, dat in de daarna ge houden bestuursvergadering de heer ,T. C. van Eek .werd benoemd tot penningmeester der Maatschappij, zoodat laatstgenoemde den heer Juta ook in deze functie opvolgt, Chr. Zangvereenigingen In het gebouw „Nathanaël" werd de 15e jaarvergadering van genoemden Ring ge houden. Opgekomen waren 13 van de 24 aangesloten vereenigingen. Op de gebruike lijke wijze werd de vergadering geopend, door den voorz., den heer G. Goethart, die in het kort het belangrijkste uit het af- geloopen jaar memoreerde. De notulen, gelezen door den secr. den heer C. B. v. d. Z e e u w werden goedgekeurd Uit het jaarverslag 10:57 bleek, dat twee afdeelingen waren ontbonden nl. het Ila- zerswoudsche Mannenkoor „Zang en Vriend schap" en de Vereen. „Hallelujah" van de Hooge Morsch, die een fusie aanging met „Hallelujah" uit Leiden. Het concours had 1937 een goed verloop. Er was zelfs een klein batig saldo. De samensmelting met den Ring Haarlemmermeer stuitte af op de kosten en de geïsoleerde ligging; wel wordt nog onderhandeld over deze kwestie. De penningmeester, de heer G. Zitman kon mededeeling doen van een batig saldo. Van den bibliothecaris den heer Waasdorp, vernamen we, dat het vorige jaar een zeven tal afdeelingen gebruik had gemaakt van de bibliotheek. De aftredende bestuursleden, de heeren C. B. v. d. Zeeuw, secr., J. Zitman, penning meester, J. Gressie, commissaris werden her kozen, terwijl voor den heer J. Groen, wiens afdeeling ontbonden was, de heer J. B. Koe nen uit Wassenaar, werd gekozen. De heer Groen werd door den voorzitter bedankt voor het vel? goede, door hem in de afgeloopen jaren voor den Ring verricht. Door den heer J. N. Koenen, werd een uitvoerig en goed gedocumenteerd verslag uitgebracht over de uitgave van een Ring- blad. In de najaarsvergadering zal over deze zaak beslist worden. Wedstrijden „De Zijl" De te Den I-Iaag gespeelde wedstrijd Hus I—De Zijl ITI voor do competitie van den Kring Den Haag eindigde in een 20 over- 'iming voor onze stadgenooten. De gisteravond alhier gespeelde wed strijd De Zijl IIIH.G.A. II eveneens voor de wintercompetitie, had een 4—2 overwin ning voor De Zijl tot resultaat. BEEN GEBROKEN Gistermiddag is de 5-jarige E. M. in do Pasteurstraat spelenderwijze komen te val len, waarbij hij het rechterbeen brak. De E.FI.D. heeft het knaapje naar het Aead. Ziekt.ihuis gebracht. RADIO-DISTRIBUTIE J1,10.40 Pari)s° R., 12.05 Radio PTT Nord ofdlv.. 12.20 Parila R.. 13.20 Brussel VI., 14.20 Radio PTT Nord o dlv„ 15.05 Parijs R„ 15.20 Londen Ree.. 15.50 Keulen, 17.20 Parijs R.. IS.20 Keulen. 19.20 Brussel VI., 19.50 Keulen. 21.20 Boedapest of dlv„ 22.20 Brussol Vl„ 22.30 Keulen, 22.20 dlv. Programma 4: S Brussel VI.. 9.20 diversen. 10.35 Lodncn Reg.. 11.20 Droltwich, 11.50 Londen Reg., 12.35 Droltwich, 11.05 Londen Reg., 15.20 Droltwich. 18.-10 diversen, 19.Droltwich. DONDERDAG 17 FEBRUARI Programma 3: 8.00 Keulen, 10.35 ParUs Ra dio. 12.05 Radio PTT Nord of dlv., 12.20 Parijs Radio, 13.20 Brussel VI.14.20 Radio Danmark of dlv., 15.20 Keulen, 10.20 Londen Reg„ 17.20 len. 23.20 Divers Programma 4: 8.0-0 Brussel VI.. 9.20 Diversen, 10.35 Londen Keg.. 11.26 Droitwlch, 12.50 Keu len. 13.20 Droltwich. 14.20 Londen Reg.. 15.35 Droltwich 19.30, Sportpraatje J. G. A. Janssen. 20.00 Droltwich. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 12 tot en met Vrijdag 18 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: W. Boekwijt, Breestraat 74, telef. 552 en J. Do-vlens. Wilhelminapark S, Oegstgeest, telef. 274. OUDE LEIDSCHE GRENSPALEN Interessante historische bijzonderheden Men schrijft ons: Door de goede zorgen van het be stuur van de Vereeniging „Oud- Leiden" is één dezer dagen een oude Leidsche grens- o£ scheidpaal, ge staan hebbende in de geipeente Zoe- terwoude aan den Hoogen Rijndijk, even voorbij Huize „Rhijnvreugd" en schuin tegenover Café „Het Witte Huis", overgebracht naar het Stede lijk Museum De Lakenhal. Het be treft hier een eenvoudige, achtkantige steenen paal. Op de eene zijde staat het Leidsche wapen, op de andere zijde het getal 500. Blijkens een mededeeling van den heer J. B. van Loenen in het Leidsch Jaar boekje van 1911 kan worden aangenomen, dat het getal 500 duidt op 500 roeden, daar bij octrooi van Keizer Maximiliaan I, van 19 Dec. 1494, was bepaald, dat niemand bin nen een afstand van 500 roeden, gemeten van de Leidsche veste af, koren, brood, wijn, bier of andere voorraad mocht ver koopen dan met zulk recht en accijnzen als in de stad moest worden betaald. Er waren in 1911 nog twee soorten van deze palen. n.l. ook. met het getal 800. Voor zoo ver bekend zijn deze thans verdwenen.- Het getal S00 zou verband houden met een octrooi van Koning Philips II, van 13 Jan. 1575, waarbij verboden werd het oprichten van getimmerten, tapperijen, ambachten neringen enz. binnen 800 roeden. Een bouwverbod en tevens een vestigingsver bod dus. In de Lakenhal bevinden zich een tweetal houten schilden, waarop „500/roe" en „SOO/roe". Deze schilden zullen onge twijfeld rondom Leiden dienst hebben ge gaan vóórdat de steenen grens- of scheid palen werden geplaatst. De paal, die thans in de Lakenhal is, is vermoedelijk ten gevolge van wegverbreeding in een droge berm- sloot terecht gekomen, zoodat „Oud Leiden" de paal van den eigenaar van de sloot heeft moeten aankoo- pen. Overwogen is of het mogelijk zou zijn de grenspaal weder in den berm te plaatsen, doch ten gevolge van de binnenkort plaats hebbende bebouwing zou de grenspaal een hin derpaal zijn geworden, zoodat van dit voornemen moest worden afgezien. Drie soorten palen De stad Leiden heeft eertijds heel wat palen doen plaatsen, teneinde bepaalde grenzen en maten aan te geven. Wij onder scheiden voor onze stad een drietal soor-< ten. n.l. Trekvaartpalen (langs de trek vaart naar Haarlem), de Vroonpalen en do reeds genoemde grens- of scheidpalen. De Vroonpalen herinneren aan het feit, dat de Gemeente Leiden tot voor kort eigenaresse was van het vischrecht in de Vroonwateren, gelegen onder de gemeenten Warmond, Rijnsatenvoude, Allcemade en Woubrugge. Ter begrenzing dezer rechten waren er op verschillende plaatsen in de Leidsche kleuren beschilderde houten pa len, versierd met het Leidsche wapen, ge plaatst. Een viertal zijn thans nog aan wezig, ii.l. een tweetal tegenover elkander aan het einde van de Warmonder Lee begin Spriet (Kagerplas) en een tweetal tegenover elkander aan het einde van het Paddegat begin Braassemer-meer. Nu de gemeente Leiden op 1 Februari 1937 bedoelde rechten aan het Rijk heeft verkocht, kan uiteraard de gemeente Leiden, niet meer zorg dragen voor het onderhoud der Vroonpalen. In verband hiermede heeft liet bestuur van de Vereeniging „Oud-Lei den" zich tot de Gemeente Leiden gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat de nog aanwezige Vroonpalen worden ge handhaafd en door het Rijk ongewijzigd worden onderhouden. Niet alleen Leiden heeft zijn oude grens palen. Zoo onderscheidde Amsterdam ban en scheidpalen. De Amsterdamsche scheid palen, ook wel honderdgaardenpalen ge naamd, gaven aan Amsterdams rechte gebied; zij begrensden een rechthoekig ge bied en stonden dus „winkelhaak" in het landschap. Binnen het „afgepaalde" gebied mocht Amsterdam, gelijk Leiden, belasting heffen enz. Voorts stonden buiten de Am sterdamsche poorten langs de wegen „ban- of mijlpalen", waarop het stadswapen, als mede „Uyterste Paaien der Ballingen", in het Nederlandsch en het Latijn. Deze banpalen gaven aan het gebied, waar bui ten de Amsterdamsche misdadigers konden worden „verbannen". Blijkens het artikel van C. van der Griend in het Maandblad Heemschut, van April 1933 telde men vroeger meer dan 50 ban- en scheidpalen buiten de Amsterdamsche wallen. Thans zijn -daar nog enkele overgebleven. Zoo is 't ook rondom onze stad gegaan. Eenige trekvaartpalen, een tweetal grens- of scheidpalen (n.l. bij Huize ter Wadding en aan het eind van den Maredijk) en het viertal Vroonpalen zijn er nog. Mogen deze historische voorwerpen nog in lengte van Jaren rondom de stad aanwezig blijven, ten einde te kunnen getuigen van Leidens merkwaardige geschiedenis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6