uroo Ter wille van zijn geloof WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 EERSTE RT AD PAG. a NVv.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ De Japansch'Chineesche oorlog GRUWELVERHALEN OVER NANKING Oneenigheid in Japansche parlement In Chineesche kringen doen gruwel verhalen de ronde over die gebeurtenis sen, die zioh te Nanking hébben afge speeld. Naar schatting zouden meer dan 10.000 personen in koelen bloede zijn afge slacht, terwijl minstens 20.000 diefstal len moeten zijn gepleegd. Ook het optreden der JapanscJhe mili tairen zou volgens deze medecteelingen, ondanks de waarschuwingen der mili taire overheid, uiterst afkeurenswaardig zijn. Volgens Ds. Hsinig Tsjoe Mau, van de Methodistische Episcopale Kerk, zijn de Chi neesche Christenen, dae hun huizen langs den spoorweg van Shanghai naar Nanking en dien van Shanghai naar Sjang Tsjau niet konden verlaten, evenmin door de Ja panners gespaard. De Japanners hebban kerkgebouVen ingericht als barakken voor hun troepen, aldus de predikant Q.e Chinee- sche Christenen, die in het door de Japan ners bezette gebied zijn achtergebleven, worden volgens Mau gedwongen tusschen de Japansche troepen te leven, die verwachten, dat het aantal aanvallen van Chineesche puerillatroepen door de aanwezigheid der Chineesche Christenen zal afnemen. Oppositie te Tokio De Minseito, de grootste partij van het Japansche parlement, heeft het ontwerp over de algemeene mobilisatie van de nationale hulpbronnen besproken. De partij bleek in meerderheid tegen het ontwerp té zijn, dat 18 dezer in heit parlement zal worden inge diend en besloot het ontwerp te bestrijden. Het schijnt, dat ook de Seiyoekai tegen het ontwerp is en dat alleen de nationalisten en de fascistisch getinte partij der sociele massa het ontwerp zullen steunen. Incidenten te Shanghai Op heft oogenblik worden te Shanghai on derhandelingen gevoerd tot regeling van incidenten, voortgekomen uit de weigering der Amerikaansdie mariniers om Japansche patrouilles toe te laten in den door de Amerikanen bewaakten sector van de inter nationale nederzetting. De Japansche patrouilles werden ontwa pend, toen zij de Fransohe nederzetting poogden te betreden. De Amerikaansche autoriteiten willen hun houding handhaven en men verwacht, dat 'de Japansche autoriteiten zich hierbij zul len neerleggen en geen ernstige ongeregeld heden zullen verwekken. De verdwenen Sovjet-gezant te Boekarest Naar het buitenland gevlucht? De Sovjet-gezant te Boekarest, Buten Eo, die onlangs op mysterieuss wijze Var zijn standplaats verdween, moet aan de Sovjet-ambassade in de Roemeensche hoofd stad een brief hebben gericht, waarin zijn [verdwijning wordt opgehelderd. Butenko zou zich om politieke redenen niet langer [veilig hebben gevoeld, en derhalve een heenkomen in het buitenland hebben ge zocht Men verwacht 9aï een communiqué om trent een en andere nadere opheldering zal .verschaffen. Sedert meer dan 30 Jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw- baar genaesmlddel ter bestrgdlag v a HARDNEKKIGE HOEST, BRONCHITIS •n andere aandoeningen derademhallngsorgane HACOH/1.U «Hoort fUACOH ƒ1.90 STALIN VERWACHT OORLOG MET „BOURGEOIS"-LANDEN De Sovejt-werkers in het buitenland moeten hem steunen Stalin acht. blijkens een artikel, het welk hij dezer dagen in het blad „Prawda' publiceerde, op den langen duur een rustig naast elkander leven van de „bourgeois"- landen en Sovjet-Rusland niet mogelijk. Het zou ongetwijfeld dwaas en belache lijk zijn, aldus betoogde Stalin, de oogen te sluiten voor het feit, dat wij door kapi talistische staten omringd zijn en te mee- nen, dat onze eeuwige vijanden, de fascis ten bijvoorbeeld, niet zouden trachten de Sovjet-Unie aan te vallen, zoodra de gele genheid- hiervoor gunstig is. Enkel onze geheime vijanden of verblinde bluffers kun nen zulk een meening uiten. Even dwaas zou het zijn te willen ontkennen, dat geval van een nog zoo klein militaire s__ ces de vijand zou pogen, in het door hem bezette gebied het Sovjet-stelsel te vernie- tigen en er een bourgeois-bestuur te her stellen. overwinning van het socialisme in ons land zou slechts definitief zijn, als de Sovjet-Unie een eiland was, of niet door kapitalistische staten omringd zou zijn. Maar wij leven niet op een eiland, doch te midden van landen, die ons voor een aan zienlijk deel vijandig behandelen en zoo doende voor ons een gevaar van interven tie en restauratie vormen. Derhalve verkla ren wij openlijk en onomwonden, dat de overwinning van het socialisme in ons land nog geen definitieve overwinning is. De verdere strekking van Stalins be toog is, dat het proletariaat, als het wil heerschen, zulks slechts kan bewijzen door het vervolmaken van zijn mili taire organisatie. Tevens legt de dicta tor den nadruk op de noodzakelijkheid tot „ernstige krachtsinspanning" voor het tot stand brengen „van krachtiger samenwerking'1 tusschen de Sovjet-wer kers en de arbeidersklassen in de bour- geois-landen. Hij acht zulks noodzake lijk tot het organiseeren van de poli tieke hulp, welke de arbeidersklasse in die landen z. i. dient te geven aan de Russische arbeidersklasse, in geval van een militaire aanval op Sovjet-Rusland. De „bourgeois"-landen, om in 's dictators eigen termen voort te gaan, kunnen dus weten, waaraan zij met hun communisti sche binnenlandsche organisaties wellicht binnenkort toe zijn! Het drijvende Russische poolstation De reddingspogingen vorderen De leider van de hulpexpeditie van de ..Tajmyr" heeft gisteren het volgende mede gedeeld: Wij hebben een goede verbinding met Papanin. Twee keer per dag spreken wij radiografisch met hem. Bovendien wis selen wij rook- en lichtsignalen. Wij kunnen zwakjes het schijnsel van de wachtvuren van Papanin zien. In het Noordoosten is aan den horizon het licht van de schijnwer pers van de „Moerman" waar te nemen. Het weer is goed, er is een heldere maan en het vriest ongeveer 10 graden. Wij kunnen Groenland zien. De toestand van de „Taj myr" is uitstekend. De bemanning werkt prachtig, ondanks een zware vermoeidheid van vier stormen in open zee en in het ijs. Van Maandagavond 8 uur af heeft 't schip zes zeemijlen afgelegd in Noordwestelijke richting. Wij zijn thans bij ijsschotsen aan gekomen, die groot genoeg zijn om de op stijging van een vliegtuig mogelijk te ma ken. Wij zijn dan ook met het uitladen van do vliegtuigen begonnen en tevens met het gelijkmaken van een startbaan. Van de .Moerman" is het bericht ontvan gen. dat Papanin den kapitein bericht heeft het sohip te kunnen waarnemen. Verschillende aspecten van het proces-Niemöller De gesloten deuren (Van onzen Duitschen correspondent) De politiek-van-den-doofpot, welke het Derde Rijk in verband met het proces-Nie möller volgt, is tot nu toe met een volledig succes bekroond. Niets is er uitgelekt van hetgeen er behandeld werd aahter de geslo ten deuren van Kamer 664 in Berlijns paleis van justitie. Dat het Derde Rijk den meest vooraan staanden leider der Belijdende Kerk niet voor een gewone rechtbank bracht, doch voor een „Sondergericht", alsmede het feit, dat het proces-Niemöller achter gesloten deuren gevoerd wordt, terwijl het gevaar, dat er staatsgeheimen bij ter sprake zullen komen, zuiver denkbeeldig is, zijn twee fac toren, die de waarde dezer reahtverhandc- ling in veler oogen ongetwijfeld tot het nul punt reduceeren. Immers, een „Sondergericht" heeft zich aan geen andere rechtsnormen te houden dan een gewone rechtbank. De onpartijdige toeschouwer vraagt zich daarom onwille keurig af. of men in het geval-Niemöller de voorkeur heeft gegeven aan rechters, die meer naar hun (nationaal-socialistische) ge voelens zullen luisteren dan naar de regelen van de wet (Men beschouwe dit niet als een verdachtmaking van de rechtspraak in het Derde Rijk, de nieuwe wetten willen nu eenmaal, dat het „Volksempfinden" beslis send is in de rechtspraak, waardoor een be klaagde, die naar het volksgevoel niet an ders kon handelen dan hij deed. vrijgespro ken moet worden, ook wanneer zijn schuld in den zin van de wet is bewezen. Natuur lijk is ook het omgekeerde het geval en kan een beklaagde, die tegen het volksgevoel in gehandeld heeft, veroordeeld worden, zelfs wanneer hij formeel onschuldig blijkt te zijn). Wanneer in de zaak-Niemöller echter het volksgevoel den doorslag moet geven, dan lijkt het niet te veel gevraagd, als men het proces gaarne met open deuren gevoerd zou willen zien. Zooals het nu toegaat, ont komt men niet aan den indruk, dat de partij waarvan het „Sondergericht" in diepste wezen toch maar een verlengstuk is, erover wil beslissen, hoe het volk voelt en dat het volk zelf niet weten mag, wat het eigenlijk voelt Het ligt voor de hand, dat onder de gegeven omstandigheden een veroordeeling van Ds Niemöller niet als een kwestie reaht, doch als een kwestie van macht be schouwd zal worden. Waar nog bijkomt, dat een eventueele vrijspraak in zeer breede kringen zal worden opgevat als een blamage voor degenen, die dit proces enscéneerden. Het behoeft wel geen betoog, dat de natio naal-socialistische leiding het met deze op vattingen hoegenaamd niet eens is. Dit neemt echter niet weg, dat men onder de natio- naal-socialisten gematigde elementen vindt, die den vorm van een (proces achter gesloten deuren en voor een bijzondere rechtbank, zacht uitgedrukt, niet bepaald ideaal vin den. In deze kringen hoort men echter de meening verkondigen, dat de regeering van het Derde Rijk niet anders kon handelen, daar zij van twee kwaden het minste kiezen moest Men wijst erop, dat er aanvankelijk niet aan een „Sondergericht" en heelemaal niet aan gesloten deuren is gedacht. Men begon pas huiverig te worden voor de open baarheid, toen men met eigen oogen gezien had, wat voor maatregelen de wereldpers nam om van de affaire-Niemöller een cause célèbre. ja, een sensatieproces te maken. Het Derde Rijk was toen wel gedwongen, om maatregelen te nemen, daar de wereldpers hetgeen er in Duitschland gebeurt, steeds alleen maar opblaast om 't nationaal-socia- lisme afbreuk te doen. Men kan tegen een d.rgelh'ce zienswijze natuurlijk aanvoeren, dat de wereldpers in dezen volkomen terecht „copie ruikt", daar het ontegenzeggelijk een feit van wereldbelang is. dat er in het hartje van Europa, midden in de twintigste eeuw, een man terecht kan staan terwille van zijn geloof. Het heeft echter geen zin, om dergelijke argumenten ter sprake te brengen, want ook in meer gematigde natio naal-socialistische kringen is men nooit ge matigd genoeg, om in te zien. dat het Derde Rijk dikwijls groot ongelijk heeft en de vijandschap, waarover het zich steeds be klaagt, al te dikwijls zelf provoceert In kerkelijke kringen, althans binnen de Duitsche grens, staat men in het algemeen niet zoo heel erg critisch tegenover het feit, dat de zaak-Niemöller achter gesloten deu ren behandeld wordt Echter uit heel andere overwegingen dan die, welke het Derde Rijk diaartoe deden besluiten. Het is, zoo rede neert men, niet voor het eerst, dat er onder het nationaal-socialisisch bewind een gees telijke terecht staat. Weliswaar maakten tot nu toe uitsluitend katholieke priesters en religieusen kennis met de Duitsche recht bank, terwijl de geestelijken der Belijdende Kerk in den regel zonder vorm van proces in concentratiekamp of gevangenis werden opgesloten, doch in de huidige omstandig heden hebben de beide groote confessies zoo zeer een gemeenschappelijk erfgoed, name lijk het Christendom, te verdedigen, dat het ook den ander kwetst, wanneer de een aan den schandpaal wordt gesteld. En de erva ringen tijdens deze met wijd oper. deuren gevoerde processen opgedaan, waren zeer zeker niet van dien aard. dat wie ook naar een herhaling verlangde. Wat zou het resultaat geweest zijn van een openbare rechtsverhandeling tegen Ds Martin Niemöller? Groote koppen in de kranten, hitsartikelen tegen politiseercnde geestelijken, krachtige citaten uit de betoo- gen van de rechters en van den officier van justitie, verpletterende getuigenverklaringen endaar tegenover een ipaar schamele woorden van den beklaiagde, die bekentenis sen fluistert, ontwijkende antwoorden geeft of welsprekend zijn mond houdt. Want de Duitsche pers heeft er in don loop der jaren slag van gekregen, om politieke beklaagden aan haar lezers voor te stellen als lafhar tige, weifelmoedige, dubbeltongige, angstig huiverende zwakkelingen, die nooit en te nimmer de verantwoording voor hun daden durven aanvaarden, de schuld op anderen probeeren af te wentelen, of om genade smeeken. Daar komt nog bij, dat er in Duitschland op het oogenblik massa's menschen zijn. die het weliswaar als een groote beleediging be schouwen, wanneer men hen atheïsten noemt en die zich veel laten voorstaan op hun „Glaubigkeit" en zelfs op hun „Gottes- glauben", maar die over het Christendom niet milder denken dan de meest fanatiek strijdende godloochenaars in het bolsjewis tische Rusland. Dit soort „eeloovigen" zou in het proces-Niemöller niet alleen een wel kom agitatiemiddel vinden, maar het zou ook door zijn actie de sfeer kunnen vergif tigen in de rechtzaal, waar op het oogenblik over veel meer beslist wordt dan alleen maar over de vraag of Ds Niemöller al of niet veroordeeld wordt DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Sneeuw belemmert de operatiën Zware sneeuwstormen hebben geheel Noord-Oost-Span je van Pyreneeën tot 't Zui den van Teruel onder een dik sneeuwdek gelegd, terwijl tegelijkertijd de thermometer tot 12 k 14 graden onder nul is gedaald, zoodat gedeeltelijk nog de koude van De cember aldaar is overtroffen. De operaties liggen volkomen stil. Elk verkeer is. op de met sneeuw en ijs bedekt© straatwegen onmogelijk, terwijl zware stormen het inzetten van de lucht macht onmogelijk maken. Het zuidelijke leger van Franco, dat op het Cordova-front opereert, heeft ten Westen van Jaen zijn stellingen kunnen verbeteren. De volksfronttroepen moesten hun stellingen verlaten, na hevigen tegenstand te hebben De rechtsohe troepen hebben zich tevens meester gemaakt van alle bergketens in het gebied Torre Hennosa en la Serena Komt Gandhi opnieuw naar voren Actie rond politieke gevangenen In Britscih-Indië is onder de aanhangers van het congres een beweging ontstaan tot het in vrijheid stellen van de politieke ge vangenen. Om aan dezen eisch kracht bij te zetten is S i n h a de premier van den staat Bihar, die een aanhanger is van Gandhi, afgetreden, evenals zijn gehecle ministerie. Ook het kabinet van de Veree- nigde Provincies is om deze reden demis- sionnair. Men is van oordeel, dat Gandhi moet beslissen, of ook de overige vijf con gres-ministeries zullen aftreden, dan wel of men deze demonstratie tot beide genoemde miniéterie9 zal beperken. In gezaghebbende kringen van 't congres weigert men commentaar te leveren op den toestand in afwachting van een verklaring van het nationale congres te Haripura. Al gemeen is men van opvatting, dat. het moei lijk zal zijn voor de congresministeries in i andere provincies in functie te blijven. G a n d h 1 vertoeft momenteel aan den oever van d© Taptirivier, te Haripura, in de nabijheid van de plaats, waar de ivolgende week hét jaarlijksche nationale congres zal worden gehouden. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen PUROL Dooe 30 cent. Bi] Apoth. eu Drogist In dc vacature, ontslaan door het aftreden van Van I s a c k e r als Belgisch minister van Economische Zaken, is thans voorzien door de benoeming van Prof. Dr. P. d e Smedt, hoogleeraar te Leuven. De nieuwe minister is lid van de katho lieke Vlaamsche groep; hij behoort tot den gematigden vleugel der katholieke senaats fractie. GEMENGD NIEUWS Auto door spoorboomen gereden Bestuurder aan den dood ontsnapt Gisteravond om kwart over zes heeft zioh op den overweg in den rijksstraat weg Z u t f e n—D e v e n t e r een onge val voorgedaan, dat wonder boven won der zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Do bestuurder van een personenauto, de 59-jarige heer D. Jager uit Eefde, die uit de richting Zutfen den overweg naderde, zag de geeioten spoorboomen niet, met het ge volg, dat hij door den eersten heenreed en met een hevigen klap tegen den juist pas- seerenden trein botste, welke om 18.08 uit uur Zutfen had verlaten. De auto werd na de botsing tegen den steunpaal, waarop de spoorboom rust, ge worpen. Het gedeelte naast' de stuurinrichting en het voorste deel van de auto werden totaal vernield. De bestuurder bleef ongedeerd en kwam met den schrik vrij. Hij verklaarde door een tegenligger te zijn verblind en daardoor de boomen niet' te hebben gezien. De spoorboom heeft slechts weinig van de wilde manoeuvre van de auto te lijden gehad. Na een kwartier vertraging heeft de trein de reis vervolgd. Beleediging van minister Colijn Gister stond voor het Gerechtshof le Am sterdam terecht d© leider van „Zwart Front" A J Meijer, die zich te verantwoorden had wegens beleediging van Z. Exc minister Colijn. De rechtbank te Utrecht had hem tot f 1000 boete, sube. drie maanden hechtenis veroordeeld. Naar het oordeel der justitie had hij zich op beleedigende wijze over den minister uit gelaten. In hooger beroep behandelde het Hof de zaak bij verstek, daar verdachte niet ver schenen was. Het vonnis werd bevestigd. Verdachte kwam in verzet en gister stond hij opnieuw terecht. Ditmaal was hii verschenen, docih nu liet zijn geheugen hem in den steek. Hij wist absoluut niet meer of hij de gewraakte woorden had gebezigd. De commissaris van politie te Utrecht, mr. D. J. Hamoen, had de woorden echter ter om IS.5 M. AVRO-UI tren ding. 8.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.muziek. 10 30 Omroeporkest. 11.05 Knlplea. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Het! AVRO-Dansorkest 1.00 Gram.muzlek. 1.30 Het Omroeporkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Vervolg concert. 3.00 Kntples. 3.45 Gram. muzlek. 4.00 Voor zieken en thuDzlttenden, 4.30 Orgelspel. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Gram.muzlek. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen.. 7.05 PlanovoorcJracht 7.30 Engel- sche les. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Concert gebouw-orkest en solist. (In de pauze: Re- iortage). 10.45 Disconleuws. 11.00 Berichten! IL VER SUM II. 301.5 M. 8.00— ft.15 ItnO. 10.0(1 NCRV. 11.00 KRO. 2.0012.00 NCRV. 8.00—- 9.50 en 10.00 G-ram.muziek. 10.15. Morgen dienst 10.45 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkeat en gram.muzlek. 2.00 Handwerkles. 3.09 Planovoordracht. 4.00 Bllbellezlng. 5.00 Han- irbeld voor de Jeugd. 5.30 Amsterdamsclt 7.00 Berichten* Salonorkest 6.45 Cl 7.15 „Jeugdvoetbal en de C.N.' 7.30 „De vogelwet 193G". causerie. 7.45 Re- .ge. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS- Luth. Kerkkoor „Toe- BeTlchben. 8.15 E' wljdli RUswiJkseh Chr. Mi 9.15 Gr&m.n nenlcoor. (Om 10.10 Be richten ANP). 10.45 Gymnastiekles. 11.00—» izlek. Na afloop: Schriftlezing* 2.05 Orkest 12.50 Radio ed. 6.40 Bo. Orkest, ipreking. 7.00 Plano. 7.29 •kest 8.20 Variété. 9.49 k Koning Ge balo. 11.35 Band. RADIO-PARIS 1648 M. 12.40 Orkest. 1.59 Zang, 2.06 Concert. 3.05 Zang. 8.35 Zang. 8.50 Sym- phonle-concert BRUSSEL 322 5.20 Orkest. 6.50 Orkest P Orkest 9.05 Koning Albert-Herdenking. 9.49 Orkest 10.30 Declamatie. 10.50 Orkest 484 M.: 12.50 Orkest 5.20 Orkest 6.35 Kwar tet 8.20 Koning Albert-herdenklng. Orkest 9.50 Viool Prof. Dr. Willem Men gelberg schrijft: ..Het Hammond-oreel is eer buitengewoon geperfectioneerd orgel-instrument een nieuw muziekinstru ment, hetwelk als Kerk-orgel en huls orgel, maar tevens als Concert-orgel de volmaaktheid heeft be reikt". HAMMOND ORGELS N.V., Keizersgracht 684 Amsterdam vergadering opgeteekencL Zij kwamen vol komen overeen met de passage in de bro chure, die deze verdachte later had uitge geven en waarin hij zijn rede had opgeno men. Verdachte is reeds eerder wegens beleedi ging veroordeeld De procureur-generaal elschte bekrachti ging van het verstekarrest' (f 1000 boete). Arrest 1 Maart. PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE BELEVEN NIEUWE AVONTUREN 73 Met groote stappen stevende Jantje naar de buurt, waar Pietje met den carrier heengestuurd was. „Die boodschappen komen straks wel terecht", daoht Jantje, „als de menschen ze maar krijgen, da's de hoofdzaak; of dat nu is of over 'n uur, maakt zooveel verschil niet uitl" Wacht, daar kwam Pietje al aan, hoor! „Meerijen?" riep hij al uit de verte. Nu, dat behoefde hij geen twee keer te zeg gen. Jantje Zat in drie tellen boven op den bak. 74 Na een kwartiertje zorgeloos rondge toerd te hebben, alsof er geen klantenE bestonden, kwamen ze aan de brug over 't kanaal. Vlak daarnaast was een afrit* die naar een pad vlak langs het water voerde. „Durf je daaraf?" zei Jantje, „Tc Zou niet weten, waarom niet!" poch- KiWordt Vrijdag vervolgd). HOOFDSTUK X\5 Januari* natte sneeuw, kiespijn. Willy zou graag thuis gebleven zijn, maar dan had ze van 'die kiespijn moeten vertellen en dat wou ze niet. Het vorige jjaar was haar een kies getrokken, nou maar, dat zou haar heugen. „Pijnloos" had het geheeten. Pijnloos, stel je voor, als het je is, of ze je halve hoofd meetrekken. De nacht er pp had ze niet kunnen slapen van de napijn. En nou al &reer....M „Struisvogelpolitiek, jongedame", zei ze, na inspectie van de Üdes. Ze zou er toch aan moeten. Ja, en die eene tand scheen pok niet zuiver. Daar zat een gaatje in, als ze goed zag. Pret- jtig. Zoo kon je een tandelooze bes zijn voor je twintigste. Die trekkerij toch nog maar wat uitstellen, 't Zakte misschien jveer en bleef dan wie weet hoe lang weg. Wacht eens, als ze eens aan Jo Verhoef vroeg, waar die 'geweest was. Die was getrokken, geplombeerd, o, die had wel een paar maanden bij een tandarts geloopen en ze zei, dat ze nooit pijn had gehad. Die tandarts was bepaald een betere. Ze zou Jo er maar direct naar vragen, zoodra ze bij Schóól was. Daar kwam evenwel niet van. Nog maar nauwe lijks was Willy in de straat, waar het gym stond, of ze zag, boe de halve Idas, waarbij ook Jo Verhoef, samengroepte om een lange, modieus gekleede jongedame. Wie dat zijn mocht? „Ella van Rees" bleek de naam te zijn van het spichtige, wat al te chique meisje. Gerda Wouters lichtte Willy in. „Ze is hier vroeger ook geweest, heeft zoowat een jaar in één gezeten. Toen is ze met haar moeder mee gegaan naar Amsterdam. Gescheiden, snap je? Nóü is ze weer bij haar vader, 't Moet een reuze-jongensgek zijn. Kom mee, dan hooren we het drama." „Ken je haar?" vroeg Willy. „Nee, tenminste niet goed. Hoe zou ik? 'k Ben toch ook nooit blijven zitten"? Ah ja, begreep Willy. Alleen degenen, die een klas dou bleerden, hadden met Ella in een gezeten. Willy en Gerda voegden zich bij het groepje. Jongelui uit vijf en zelfs uit vier kwamen aangerend. Ella, scheen wèl be langstelling te genieten. „Hallo Ellal Welkom Ella! Hoe kom jij zoo uit de lucht ge vallen"? „Uit Amsterdam en nog met gevallen", repliceerde Ella. De „aardigheid" van dit antwoord begreep Willy pas uit het daverend gelach. Bah, wat een schepsel! „Zeg, vertel eens waaraan danken we de eer, je in ons midden te zien"? „Aan het feit, dat ik in vijf bleef hangen", „Nou ja, maar hoe kom je nu weer hiér?" „Heb ik al vijftig maal verteld". „Doe het dan nog even voor de een-en-vijftigste keer". En zoo ging Ella van Rees weer aan 't vertellen 't Lange meisje deed vroolijk bij het luidruchtige af, toen ze in de klas was. Tegen den leeraar sprak ze, als was ze zijn gelijke. Het scheen hem niet onaangenaam te zijn, hij ging op haar scherts in, er was een tinteling in zijn oogen, die Willy er nooit eerder in zag. Zou die Ella misschien zoo'n meisje zijn, zoo een, die alle mannen om de vinger wond? 't Was niet onmogelijk. Alle jongens zwermden om haar heen. Zelfs die dikke Grobbers, dat eigenwijze exemplaar, voor wien niet een meisje goed genoeg was, probeerde zich aan genaam te maken. „We moeten beginnen", verkondigde de leeraar eindelijk. 't Zal tijd worden", dacht Willy. Haar horloge wees al bijna kwart. Onmogelijk kon ze haar aandacht bij de lessen houden. Ze dwong zich, niet meer naar Ella te kijken, maar haar ge dachten te beheerschen was rqoeilijker. Zóó kon het dus gaan. Je ouders scheidden, de een nam je mee, maar stuurde je naar den ander, als je te veel werd. Op minderwaardige wijze had Ella over haar ouders ge sproken, maar als ze zóó waren, hoe werd je dan zelf? Bij je geboorte kreeg je hun karakter trekken al mee en als ze je dan later zoo'n voorbeeld gaven.. Willy was geen „groentje". Als je "bijna zeventien bent en meer dan vijf gymnasiumjaren achter je hebt, ben je niet on wetend meer. Je hebt dan veel gehoord, ook veel gelezen. Je hebt dan tusschen je studieboeken wel eens romans ver borgen. die je niet onder de oogen van je ouders durfde brengen. Maar wat in boeken staat, is zoo vèr zoo onwaar Hier had je realiteit van de ergste soort. Hier zat je in het zelfde lokaal met een meisje, wier jeugd gewoonweg ver ongelukt was door de schuld van haar ouders. Aan de koffietafel was ze zoo stil. dat mevrouw Herberts haar vroeg, of er iets aan mankeerde. Ze schudde ontken nend het hoofd. Nee, haar mankeerde niets. De kiespijn zelfs was verdwenen. Toen mijnheer echter sprak van „slechte cijfers", stiet ze uit: „Dat van Ella van Rees, dat vind ik zoo afschuwelijk". „Tja", deed mijnheer „tja, dat zijn ellendige toestanden, Wees blij, dat je uit ander milieu stamt. Onder onze menschen beleef je gelukkig zulke dingen niet". 't Was een dooddoener wist hij, maar wat moet je anders zeggen tegen zoo'n meisje? Bovendien, de kinderen zaten er bij. Onze menschen. Dat waren de menschen, die naar de kerk gingen. Gelukkig dat zij daarbij hoorde. Neen, wie God vreesde deed zulke dingen niet Dit zei ze ook tegen Gerda Wouters,, toen die op weg naar school er weer over begon, „Pf", deed Gerda. „Nou?" „Onze menschen! Je lijkt wel een ouderling". Ger had meer van die opmerkingen. Raar in den mond van een domineesdochter. Willy kon niet nalaten te vragen: „waarom?" „Om dat ónze menschen en om je heerlijke naïveteit". „Wou jij dan soms beweren, dat Christelijke menschen ook zoo doen?" „Zóó doen? Nee, gewoonlijk niet. Ze gaan meestal niet scheiden, ze blijven bij elkaar, maar is dat beter? Is het niet gruwelijk immoreel, samen te blijven wonen en samen te blij ven leven, als je niet meer van elkaar houdt? 't Kan wezen, dat het volgens den Bijbel zoo hoort, maar ik vind het misse lijk. Kind, je moest eens weten, welke wantoestanden mijn vader soms op te knappen krijgt Ik mag er natuurlijk niets van weten, ambtsgeheim hè, maar zoo per geluk of per onge luk strijk ik nog wel eens wat op", [(Wordt vervolgd), 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2