MAGGI5 Jus DEKT ALLE SCHADEN Eischt Ned. Fabrikaat KNUTSELAARS g ASBEST I RUBBER DONDERDAG 10 FEBRUARI 1938 EERSTE BLAD PAG. a 1 Jas, fijne jus... Goudbruine Jus, die ons vanuit haar kom al aanlokt met haar heerlijk, zachte, aromatische geur... zo'n ius kunt U óók maken, zonder er vlees voor te broden. Zo'n jus maakt U van MAGGIS JustablettenDie zijn er énig voor, om op gemakkelij ke en voordelige wijze een jus te maken, welke zelfgemackte vleesjus volkomen evenaart. Let op de geel- rode etiketten en de fabrieksmer ken: de naam MAGGI en de Kruisster NON-INTERVENTIE" De non-interventie-commissie, zoo meldt een simpel bericht uit Londen, zal deze week niet meer bijeenkomen,* aangezien men met de voorbereidende besprekingen nog niet ver genoeg gevorderd is. Dat ziet er heel sober uit, en niet zoo licht vermoedt men, dat ook zulk een eenvoudige tijding weer haar achtergronden heeft. Toch is cr alle aanleiding, verschillende dingen met elkander in verband te brengen, die schijn baar van geheel uiteenloopenden aard zyn, om uit zulk een combinatie van gegevens te kunnen aflezen, hoe we er met de oplossing van de Spaansche kwestie voorstaan. Zeer 'onlangs is een Britsch schip onder 'de Spaansche Oostkust ten gronde gegaan, vermoedelijk door het stooten op een mijn; een duikbootaanval echter is evenmin uit gesloten. Londen heeft dit voorval aange grepen om een verscherping van de patrouillevaart in dit deel der Middelland- sche Zee voor te stellen. Het sprak ouder gewoonte, daarbij over „zeer oo ver ij". Italië, dat in Nyon zich verbond om met Engeland en Frankrijk samen deze zee te bewaken, kon moeilijk anders doen, dan in zulk een ver scherpte controle toe te stemmen wilde het niet opnieuw op zich den schijn laden, on verdeeld aan de zijde van Franco te staan. Intusschen is het wel duidelijk gebleken, clat men in Rome in het geheel niet is inge nomen bij een controle-actie, welke het aan het rechtsche Spanje goeddeels moet on mogelijk maken, toezicht en eventueel re pressie uit te oefenen op de aanvoeren der Barcelona-regeering. Het is namelijk sinds over lang bekend, dat de Spaansche repu bliek van overzee wordt gefourageerd en van haar krijgsmateriaal voorzien. Terwijl de Italiaansche diplomaten zich rustig hiel den, zetten zij echter in hun land de pers in actie. Opzienbarend moeten de artikelen worden genoemd, welke het „Giornale d'Ita- lia" dezer dagen aan de bevoorrading der Barcelona-regeering -wijdde. In een eerste publicatie werd zeer uitvoerig besproken, langs welke Fransche kanalen aan het link- sche Spanje vrijwilligers en wapentuig toe vloeiden, terwijl tevens de zeeweg via Mar seille werd aangewezen als het groote smok- kelpad der internationale oorlogscontra bande. Mag men aan deze onthullingen eenig geloof schenken, dan zouden zelfs in Frank rijk vliegkampen zijn, waar aspirant-oorlogs vliegers voor him verschrikkelijke taak in Spanje zouden worden geschoold. Het merk waardige is, dat het Italiaansche blad zich niet beperkt tot vage aanduidingen, doch plaatsnamen, straten en huisnummers op somt; een werkelijk verbijsterende volledig heid. Het tweede artikel van dezen aard be vatte gegevens over andere dan Russische en Fransche hulp, en wees o.a. met een beschuldigenden vinger op Engeland. Na deze bijdrage tot de hedendaagsche 'geschiedenis, die men niet zoo maar zonder meer naast zich kan leggen, moet men in Londen blijkbaar even op adem komen. Het wil met den non-interventie-arbeid niet meer vlotten. Hetzelfde verschijnsel werd reeds eer geconstateerd; het viel steeds op critieke oogenblikken, als op het Spaansche strijdtooneel weder iets gaande was, dat van 'doorslaand belang kon worden. Engeland moderniseert zijn pantserschepen De Britsche marine-minister heeft in het Lagerhuis bevestigd, dat drie van de vijf pantserschepen van de klasse van de „Queen Elizabeth" den laatsten tijd gemo derniseerd zijn en dat de beide andere thans in bewerking zijn. De minister ontweek de vraag, of de^e be "werking een wijziging der tonnage met zich mede bracht De tonnage was oorspronkelijk 31.000 ton. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „F I D U C I A" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck MathonsingeJ 2 Brand-, Glas-, Ongevallenverz enz BETIMMERINGEN MEUBELEN Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V. WAGENI.NGEN TELEFOON 2613 DE STEUN AAN HET LINKSCHE SPANJE Nieuwe onthullingen van het „Giornale d' Italia" Engelsche reed ers transporteeren contrabande Het „Giornale d' Italia", dat met ont hullingen komt over de buitenlandsche hulp aan hetlinksche Spanje, brengt thans een beschouwing over de hulp die aan Barcelona wordt geboden door andere landen dan Frankrijk en Sovjet- Rusland. Wat de vrijwilligers betreft, herin nert het blad allereerst aan de geheime recruteeringen, welke kortgeleden in Oostenrijk en Zwitserland werden ont dekt, en wijst voorts op de activiteit, welke nog steeds door Fransch-Russi- sche agenten ontwikkeld wordt in Joego-Slavië en Noorwegen. Wat voorts den wapensmokkel en de levering van oorlogsmateriaal betreft, de .■Giornale d'Italia" vestigt de aandacht op het bestaan te Londen van de Mid-Atlantic Shipping Company, die alleen reeds in De cember van het vorige jaar vijf en veertig Britsche stoomschepen, een Estlandsoh en een Noorsch schip heett gecharterd voor vervoer van contrabande naar het rootle Spanje. E«n andere maatschappij, die schepen en andere transportmiddelen voor de regeering van Barcelona chartert en verzekert, is de Howard Tenens Ltd (3 Grace Churchstreet London). Deze maatschappij staat in nauwe relatie met twee belangrijke Fransche or ganisaties voor vervoer van clandestiene goederen, het „Comptoir d'approvisionno- ments de Marseille" en de „Compagnie con tinentale d'exportation". Verscheiden Britsche vrachtschepen ver voeren contrabande voor rekening van Fransche organisaties, inzonderheid de „English Tanker", de .-Major William", de „Somersby" en de „Mortlake". Van de andere organisaties te Londen, die zich bezig houden met oorlogssmokkel noemt de „Giornale d'Italia" de Joodsche firma Weddel, die in de eerste helft van Januari voor twintig millioen lire aan goe deren aan het roode Spanje verkocht en de Banque extérieure d'Espagne, een filiaal van een Parijsche instelling, welke haar ontstaan dankt aan de regeering van Bar celona en belast is met financieele operaties betreffende den wapenhandel. In België onderteekende een Spaansche militaire commissie den 27sten Januari j.l. te Brussel een contract voor de levering van twee duizend Mausergeweren, vijf hon derd pistolen van het type F.N. 735- vier honderd duizend Mauserpatronen en twintig duizend patronen voor F.N. pistolen, alles in te schepen in de Fransche haven St. Nazaire Wat verder de Tsjecho-Slowaaksche hulp betreft, gebleken is, dat eind December van het vorig jaar het aantal Tsjecho-Slowaak sche vrijwilligers, die in het Spaansche roo de leger streden, omstreeks 5500 bedroeg, van wie ruim duiend specialisten, dertien geneesheeren en zeven en twintig piloten. Tot de laatste Tsjecho-Slowaaksche leve ringen behooren veertig vliegtuigen, die begin Januari op het vliegveld van Saba- dell zijn gearriveerd* De Grieksche koopvaardij neemt met kleine vraohtschepen van duizend ton ac tief deel aan het vervoer van contrabande en eveneens Roemeensche stoomschepen. Het Italiaansche blad somt in dit verband verscheidene gevallen op, inzonderheid dat van de Roemeensche vrachtboot „Alba Julia", die in de tweede decade van Dec. te Marseille tien gedemonteerde Potez-vlieg tuigen, tal van vrachtauto's, twaalf duizend vliegtuigbommen en een zeer omvangrijke hoeveelheid munitie heeft ingeladen. Voorts signaleert de -Giornale d'Italia1' het feit, dat onlangs tal van wagons, bela den met uit Zweden afkomstig ijzermate riaal voor oorlogsgebruik, bij Puigcerda de Fransche grens zijn gepasseerd en boven dien vestigt het blad de aandacht op de uit Mexico gezonden hulp *en op den dezer da gen in de Vereenigde Staten georganiseer- den verkoop van eep millioen zegels, elk van een peseta, waarvan de opbrengst be stemd zal worden voor de betaling van Amerikaansche leveranties aan het roode Spanje. Het blad besluit met de conclusie, dat het roode Spanje den oorlog- kan voeren, dank zij de hulp van verscheidene landen in Europa en Amerika. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Roode tegenaanval op Teruel-front Ten noorden van Teruel opereerende link- sclie troepen zijn er in de buurt van Mon- talban in geslaagd, den opmarsch der natio nalisten tot staan te brengen. Enkele andere republiekeinsche eenheden hebben ten wes ten van Teruel tegenaanvallen ondernomen een heuvel ten zuiden van Bezas bezet. Het front der nationalisten heeft zich ver breed, doch volgens Barcelona hebben dezen het voornaamste doel van hun offensief niet bereikt Het ging er om, in het Noorden den weg van Camin Real naar Montalban af te snijden. De<ze weg beheerscht de verbindin gen van het aan de kust opereerende leg-er en dat in Aragon. Sierra Palomera moest worden opgeofferd, doch de roode troepen hebben zich thans ge- instaleerd achter de rivier Alfambra. Zij zijn er genesteld op hoogten, welke den rechter oever van de rivier beheerschen en zullen er de vijandelijke aanvallen kunnen weer- Volgens berekening hebben de nationalis ten 80.000 man in het vuur gebracht In militaire kringen der Barcelona-regee ring wijst men er op, dat de nationalisten ■are verliezen hebben geleden. De non-interventie-arbeid Uit Londen wordt gemeld, dat de non interventie-commissie deze week niet meer zal bijeenkomen, aangezien men met de voorbereidingen niet voldoende is opgescho ten. Men hoopt evenwel, dat de vergade ring begin volgende week zal kunnen wor den gehouden. Tot de moeilijkheden, waarover beraad slaagd wordt, behooren: De" definitie van feitelijke terugtrekking als factor, welke beslist over de toekenning van oorlogsrechten; de verhouding, waarin deze terugtrekking van beide zijden zal ge schieden en de kwestie der bijdragen aan de kosten. NOORD HOLLAN DSCH E BRANDWAARBORG MIJ. 7an 1816 GEVESTIGD TE Ou.) KARSPEL Flinke menschen stellen wij gaarne aan als VERTEGENWOORDIGER DE JAPANSCH- CHINEESCHE OORLOG De opmarsch in Zuid-Hopei Een Japansche colonne, die door het Zui delijk deel van de provincie I-lopei naar den Loenghai-spoorwcg oprukt, meldt, dat zij sinds den 7en Februari j.l., het tijdstip waarop de opmarsch naar liet Zuiden be gon, zeven en twintig mijl gevordörd is. Zij beweert, dat zij Tsing-Fang heeft ingeno men en thans nog vijf en zeventig mijlen van haar doel verwijderd is. Volgens Chineesche berichten is deze colonne tienduizend man sterk. Men hecht groote beteekenis aan baar operaties, om dat zij, als zij erin slaagt, den Loenghai- spoorweg te bereiken, aan de Chineesche troepen die bij Hsu-Tsjau geconcentreerd zijn, den terugtocht zou kunnen afsnijden. De Japansche vlootbouw De Japansche regeering zal reeds Don derdag antwoorden op de nota's van Enge land, de Vereenigde Staten en Frankrijk over den Japanschen vlootbouw. In haar antwoord zal zij weigeren, ver klaringen te geven over de Japansche vlootbouwplannen. Tegelijkertijd zal Japan een communiqué publiceeren, waarin het zijn standpunt zal uiteenzetten nogens de ..bevreemdende tactiek der drie mogiend- heden". De drie mogendheden wilden n.l., aldus verluidt, geruchten over de Japan sche vlootbewapening en het te verwach ten afwijzende antwoord van Japan op hun nota's als voorwendsel gebruiken voor een eigen bewapening. Japan is steeds bereid, aldus verklaart men, te onderhandelen over een verminde ring der bewapening en vooral over een ai- schaffing der aanvalswapenen. De defensie der Fransche koloniën De marine-commissie van de Fransche kamer heeft een motie aangenomen waarin de nadruk wordt gelegd op de dringende noodzaak de defensie der Fransche koloniën te herzien, o.a. door het aanleggen yan vlootbases. De minister van marine, William Bertrand heeft voorts, in overeenstem ming met den wensch dezer commissie, besloten in de eerstvolgende zitting van' den Fransohen ministerraad machtiging te vragen tot het op stapel zetten van twee nieuwe linieschepen van 35.000 ton, onaf hankelijk van de uitvoering der tranche van het vlootbouwiprogramma voor 1938. EEN AANSLAG OP DEN PARUSCHEN TREIN Tusschen de Zuid-Belgische stations Erbisoel en Ghlin heeft Dinsdag avond een aanslag plaats gehad op den trein RoosendaalParijs. De ma chinist en de stoker werden een ge weldigen schok gewaar en brachten onmiddellijk den trein tot stilstand. Een onderzoek wees uit, dat een aantal dwarsliggers over de rails was gelegd, met de vooropgezette bedoe ling, een ontsporing te veroorzaken. De locomotief bleek zwaar beschadigd en moest door een andere worden vervangen. Het parket was van meeningdat men hier met een gevaarlijke kwa jongensstreek te doen heeft. Oud-president Hoover naar België Hoover, oud-president van de Ver. Staten, is te New York scheep gegaan aan boord van de „Washington", om een bezoek aan België te brengen. Hij zal n.l. op uit- noodiging van de Belgische regeering de plechtigheden bijwonen- georganiseerd ter herinnering aan hetgeen hjj gedaan heeft voor de vorming van fondsen voor den wederopbouw van België Hoover verklaarde bij zijn vertrek: ,.lk stel er mij veel van voor. de kennismaking met het sympathieke Belgische volk te her nieuwen." Vermoedelijk komt Hoover op 15 Febr in Le Havre aan. vanwaar hij onmiddellijk naar Brussel reist. Hij zal in België onge veer veertien dagen blijven. Vertoefde de Duitsche ex-kroonprins in Italië Hij reisde zonder pas Volgens Havas zou de Duitsche ex-kroon prins Wilhelm kort geleden een reis naar Italië hebben gemaakt, in gezelschap van een adjudant. Hij zou de Oostenrijksch- Italiaansche grens hebben overschreden bij Kufstein Hij zou geen ipaspoort bij zich gehad hebben doch de Oostenrijksche auto riteiten zouden hem, als bekende persoon lijkheid, niettemin de grens hebben laten passeeren. De datum van de doorreis van den kroon prins in Oostenrijk zou volgens de eene lezing Donderdag 3, volgens een andere Zondag 6 dezer geweest zijn. Het Havas-telegram uit Berlijn luidt, dat daar het gerucht liep dat de Kroonprins cn ziin tweede zoon, prins Ferdinand de laat ste dagen aan strenge bewaking zouden zijn onderworpen geweest van den kant der politie Vast staat echter, dat de ex-kroonprins zich ou) 9 dezer weder to Berlijn bevond. De verdeeling van Palestina Voornemen blijft ongewijzigd De Britsche minister van koloniën Orms- by Gore heeft in antwoord op vragen in het Lagerhuis gezegd, dat de Britsche regee ring vasthield aan de gedachte om voor de Joden een nationaal tehuis in Palestina te stichten volgens het beginsel van een ver deeling, zooals die in het rapport der Ko ninklijke commissie was uitgewerkt. De aan slagen der terroristen waren natuurlijk het allerlaatste middel om een verant woordelijke regeering van een vaststaand voornemen te doen afzien. 'n Vroolijk hoekje in de Salie Wag- ■am te Parijs, waar door de tal rijke leden van ie Nederlandsche kolonie Maandag dagavond jl. een feestavond werd georganiseerd, ter viering van de geboorte van Prinses Beatrix. Poolsch-Hongaarsche besprekingen te Warschau De Hongaarsche minister van buitenland sche zaken, K a n y a, heeft gistermiddag te Warschaq een onderhoud van ongeveer een uur gehad met zijn Poolschen collega, Beek Volgens politieke kringen schijnen de bei de ministers zich hoofdzakelijk te hebben bezig gehouden met de bespreking van het Donauvraagstuk, gezien in het licht der jongste gebeurtenissen in Duitschla-nd en de betrekkingen tusschen Oostenrijk, Hongarije,' de kleine entente en Polen tegenover de as Bcrlijn-Rome. Kanya en Beek zouden vervolgens de mo gelijkheid van een toenadering tusschen Hongarije en Roemenië onder de oogen heb ben gezien. Gistermiddag heeft Kanya een ontmoeting gehad met den Duitschen ambassadeur te Warschau, Von Moltke» Een gevaarlijk heerschap gearresteerd Hij wilde epidemieën verwekken Te Saint-Jean-de-Luz (Z. Frankrijk) is markies Antonio de Portage, een bekende persoonlijkheid uit de Spaansche kolonie te Biarritz, gearresteerd. Hij wordt, evenals een gearresteerde medeplichtige, ervan ver dacht in Frankrijk agenten te werven, die bacillen zouden moeten verspreiden teneinde epidemieën te verwekken. Porta go reisde geregeld tusschen Frankrijk en het nationa listische Spanje en stond voortdurend in verbinding met persoonlijkheden uit de kringen der regeering te Salamanca, die bij de Fransche politie (bekend zijn. Hij zou op last van den Spanjaard Ibanez, gehandeld hebben. Verscheidene koffers met flaconnen microben en vergif zijn in beslag genomen. Een lijst .van personen, die hiervan het slachtoffer moesten worden is in handen der justitie. P o r t a g o verklaart een neef van den ex- koning van Spanje te zijn. In het geheel zijn vier personen De Belgische vrouwen moordenaar De Belg Edouard Bru, die reeds heeft bekend, drie vrouwen te hebben vermoord, wordt er thans eveneens van verdacht te Luik het dienstmeisje Madeleine Lardinais, oud 22 jaar, te hebben omgebracht. Het lijk van het slachtoffer is 21 Maart 1937 op haar kamer gevonden, waar de moordenaar haar een bezoek had gebracht. Een Italiaansche wereldvlucht Onder leiding van Bruno Mussolini Het voornemen bestat dat binnenkort een vijftal Italiaansche vliegtoestellen een we reldvlucht zal maken, onder leiding van Bruno Mussolini. De vier overige too stellen zouden onder commando staan van Piperno, Musti, Chesquino en Vidaline. Zij zullen waarschijnlijk de vlucht naar het oosten maken. De datum van vertrek is nog niet bekend. Fransch verkeerstoestel vergaan Acht dooden Bij het vertrek van de luchthaven Marig- nane nabij Marseille is een vliegboot van de lijn Tunis-Ajaccio tegen een dijk gebotst en verongelukt. Het watervliegtuig had elf passagiers en een bemanning van drie koppen aan boord. De bestuurder, de radio-telegrafist en zes passagiers zijn om het leven gekomen. Het toestel kon niet van het water los komen en botste tegen een dijk, waarbij het geheel vernield werd Men snelde onmiddellijk te hulp, doch kon slechts zes inzittenden levend bevrijden. Het drijvende Poolstation Expeditieleden zien Groenlandsche kust Gistermiddag ls het radio-station van Tromsoe erin geslaagd, verbinding te krij gen met de drijvende Russische Pool-expe- ditie. De onderzoekers deelden mede, dat zij van hun ijsschots thans de kust van Groen land duidelijk kondn zien. Dinsdag j.l. werd hun tent door een sneeuwstorm vernield, doch de schade kon worden hersteld. De ijsbreker „Taimyr" rapporteerde, dat hij met een snelheid van acht negen zee mijlen per uur varend, de eerste voorboden der ijsvelden naderie De vliegers, die zich aan boord bevinden, zijn begonnen, hun vliegtuigen zoover gereed te maken, dat zij snel gemonteerd kunnen worden. Noel L e d e r, lid van het Noorsche bureau voor Poolonderzoek, heeft verklaard, dat de vier Russen van het drijvende Poolstation met een snelheid van 11 K.M. in 4S uur voort gedreven zijn Zij bevinden zich te ver Zuidelijk om het mogelijk te maken, dat Noorsche stations od Oost-Groenland hulp-expedities organlsee- ren. Het zal ook moeilijk zijn tijdig expedi ties te zenden n-ar het Deensehe dorp Scoroshy Sound. Wanneer de Russen er niet in slagen, dit dorp te, bereiken, blijft er weinig kans, hen van landzij te redden. Hun iaatste kans n misschien Angmagsalik, UIT OOST- EN WEST- INDIE Nieuw grondgebied in de Oost De assistent-resident der afdeeling Toeal, residentie Molukken, heeft naar Buitenzorg geseind, dat tusschen de eilandjes Oehiwa en Oehitoer, op circa 5 graden 43 min. Z.B. en 132 graden 37 min. O.L., een nieuw eilandje circa 5 meter uit de zee omhoog is gekomen. De grootste lerngte man dit eilandje be draagt 56 meter en de grootste breedte 52 Een onwillige Chineesche bemanning De Chineesche bemanning van het Brit sche s.s „Kerhondson", dat te Sabang kolen laadde, weigerde met het schip mee naar Japan te gaan, waarop aan de bemanning werd beloofd, dat zij in Singapore er af kon gaan. Reeds was een nieuwe bemanning in Singapore besteld, toen de Chineezen zelfs weigerden mee naar Singapore te gaan en deserteerden. De on willigen werden onder geleide van politie en militairen aan boord gebracht, waarbij toen de mannen zich tot het laatste bleven verzetten eenige klappen met den gummistok vielen. Bij wij ze van prote st sloten de toko's vam het Chi neesche kamp. Dergelijke onregelmatigheden zijn reeds vaker voorgekomen, dodh de assis tentie van militairen behoefde nooit te wor den ingeroepen. Het schip ligt thans in de baai voor anker en onder militaire bewaking. Einde dezer week .zullen de Chineezen per K.P.M. naar Penang worden gebracht Het Britsche stoomschip wacht intusschen. nog op een nieuwe De toean won het zoo graag! Vrouw legt ten onrechte bekentenis af Eert lezer van de „N.R.Crt." schtfj ft aan dit blad- In de Tjiliwoeng boven Weltevreden was het lijkje gevonden van een jonggeboren kind. Dus kindermoord? In het Centrale Burgerlijke ziekenhuis werd het kinderlijkje gebracht naar de pathologisch-anatomische afdeeling en een vrouw die men hield voor de schuldige moeder, naar de vrouwenafdee- ling, met verzoek een onderzoek in te stol len en een visum-repertum te geven. Deze vrouw was niet kortelings bevallen of zwan ger geweest. In dozen zin werd het visum repertum afgegeven. Den volgenden dag belde het riaat van politie op, en werd twijfel geop perd aan de juistheid van onze bevinding. Toen deze werd staande gehouden, werd mij toegevoegd „maar de vrouw heeft bekend het gedaan te hebben"! De vrouw werd nog eens van de patiëntenzaal bij me gebracht en in het gesprek bevestigde zij dat zij niet zwanger was geweest en tegenwoordig niet getrouwd was ook. Toen zei ik: maar ge hebt voor de politie bekend het gedaan te hebben, hoe kondt ge dat dan zeggen? Het antwoord was: „Och de toean wou het zoo graag!" Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) De naam der Prinses Naar aanleiding van een artikel over „di naam der Prinses", schrijft Prof. Dr. J. Willi ons enkele opmerkingen, waaraan wö het vol gende ontleenen: Dante's groote dichtwerk heet Dlvlna (niet: Divini) Commedia. HU kan met geen moge lijkheid „de vóórmiddeleeuwsche Werelddichter" genoemd worden zooals U hem betitelt. De middeleeuwen rekent men van omstreeks B00 tot omstreeks 1500. En Dante bevond zich cl: 1300 „op het midden van zijn levensweg", den aanvang van zijn Dlvlna Commedia. Wat overigens den naam Be&trix betreft: het ls heel goed mogelijk, dat Prinses Juliana door zich, dat zij i haar Leldsche ud ie tijd van den dichter en hoogleeraar in de ache literatuur-gesohiedenls Albert zUn gansche hart heeft die zich aan een nieuwe vertaling der Divlna a in het Nederlandsch. Beatrix is echter niet alleen uit de volk bekend, indruk vele Dante-vertallng< Uit het geschrijf der bladen kunnen krijgen, dat deze naam hier heel vreemd is. Ten onrechte. Bijna leder, wiens schooloplei ding Iets boven het lager onderwijs ls uitge gaan, heeft kennis gemaakt met de ben middeleeuwsche legende der non Beatrijs. En geen dichtwerk van Bputens heeft zulk een op gang gemaakt als zijn op dat mlddeleeuwsoh verhaal gegronde Beatrijs. Maar bovendien. De naam leeft ook onder dat deel middeleeuwsche kloosterlegen- inlg kennis onderhoudt: in ion herhi •kerheld Hollandsche boerenfamilie.' trent den klemtoon, dien hij elscht. die doet di die den eers Wel wordt de i a het land riep t hem te beginnen, im bij het Jongere g 5 en Béa. zooals het oeperige Mies voor het oude n op de lange niet zei- treden zijn. maar de ouder* >g algemeen bekend, was - h ri f t der Redactie: Wij danken Prof. Wille voor zijn opmerkingen, doch vestl- óe aandacht op, dat Dlvlni voor Dlvlna drukfout Is geweest, zooals in en drukke werk :ek gemakkelijk kon voorko- ouders, di> wenschen dat het Bóatrlx zal zijn. Gij bevoordeelt daarmede c Uw landgenootenen U zelve hi GEMENGD VOEDER VARKENS, MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Handelsvoorwaarden DEDTEI C' OLIEFABRIEKEN DEIXlELO AMSTERDAM N.V. BARNEVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHT te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN EN BUREAU VOOR CHEMISCH ONDERZOEK Koning Bienfait AMSTERDAM, DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 FORTO-KOUDLIJM IS HET IDEAAL f Steeds gereed, geen wachten, geen geknoei met A stoffig poeder, geen resten, uiterst zuinig, enorme blndkracht, vlek vrij op eiken. Vr. ze Uw winkelier of anders ons, onder adresopg. v. Uw leverancier, FRENKEN'S FABRIEKEN WEERT ,v vooi Aluminiumver N.V. v.h. D. HATAK FONTEIN HARL-INGEN. TEL.22a N.V ORANJESTRAAT 11 DEN HAAG N.V. KEMPENSCHE ZINK MIJ. fZlncs.de la Camplne) JJLORZTNK KETELZINK ZWAVELZUUR SUPERFOSFAAT. Eenige fabrikante In Nederland van MAAGDELIJK BLOKZINK TELEFOON 59 WEERT J. Koster Hzn. Scheepswerf „Gideon' Groningen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie ie een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER VAHDERIINDEMEHVEIDHUIS amsterdam-ROTTERDAM-groningen VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN N.V. Papierfabriek „MAASMOND" RAAMSDONKSVEER Houtvrije- en Houthoudende schrijf- en Druk papieren en Pergamyn Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel Kern van Ingezonden Stukken Christen-Ambtenaar klaagt erover, dat met toestemming der autoriteiten in de Rot" terdamsche havens steeds meer op Zondag wordt gewerkt. Hij schrijft: Zie slechts naar de havens alhier (Merwe* haven: eiken Zondag schier den ganschen dag, alsof er geen Gebod Gods daaromtrent bestond: lossen, gewone stukgoederenbehan deling, steenkolen idem, weer stukgoederen- expeditie bij de lynbooten, meerdere malen op den Zondag). Velen zeggen: „Och kom, dat kan nu een maar niet anders", of: ..daar kan de regee ring toch niets aan doen!" Gods Woord zegt, ook tot de Regeering: „Gedenkt den Sabbatdag, dat gy dien heiligt" en „welge lukzalig is de mensch die den Sabbat houdt" enz. (Jes. 50 :2). Van menschen. ook van de hoogst ge-« plaatsten zegt dat Woord: „Zij hebben vele vonden gezocht!" Daarom alsnog een „klop op de deur'* van het geweten onzes volks, maar bovenal op dat van de onderscheidene overheden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2