LOSBLADIGE BOEKEN KAP S Levert Frankrijk wapens aan rood Spanje faeloidSbckUtQetv' (hanflavm* WEK DE GAL IN UW LEVER OP WOENSDAG 9 FEBRUARI 1938 EERSTE BL'AD P AG. .3 BUITENLAND Britsch vorstenbezoek aan Frankrijk Van 28 Juni tot 1 Juli a.s. Het Britsche koningspaar is voor nemens, van 28 Juni tot en met 1 Juli a.s. een officieel bezoek te brengen aan den president der Fransohe re publiek. Dit is het eerste buitenlaad- sche bezoek, hetwelk koning George en koningin Elisabeth sedert hun troonsbestijging zullen afleggen. De Engelsche koning zal o.a. te Villera- Brettonmeux een oorlogsgedenkteeken voor de Australische troepen onthul len. Het Britsche rijk en Frankrijk hebben in <3e jongste geschiedenis te zeer een gelijk doelwit nagestreefc, om niet aan het bezoek het karakter te geven van een manifestatie, die meer is dan die van goede betrekkingen alleen, doch van vriendschap en samen werking tusschen de beide groote democra tieën van Europa ook voor het behoud van den vrede. De a.s. Rijksdagzitting Hitier bereidt zijn rede voor Hitler, die zich te Berchtesgaden terug getrokken heeft, bereidt de rede, die hij op 20 Fobr. zal uitspreken, voor. Men meent te weten, dat de Führer een plechtigen oproep ten gunste van den vrede zal doen hooren en verschillende maatregelen voor het bren gen van eenheid in het bestuur van het rijk zal aankondigen. Verscheiden vooraanstaan de partijleiders worden achtereenvolgens naar Berchtesgaden geroepen, waar ook Von Ribbentrop zich bevindt Britsche belangstelling yoor Berlijn Nadat onlangs de onderstaatssecretaris van het Britsche ministerie van binnen- landsche zaken, Geoffrey Lloyd, een be zoek aan Berlija heeft gebracht om er de binnen het kader van de luchtbescherming verrichte werken te bezichtigen, zullen, naar te Londen verluidt, op 20 Febr. ook leden der luohtbeschenmingscommissie van het lagerhuis onder leiding van Oliver Simmonds naar Berlijn gaan. Prins Nicolaas van Griekenland f Prins Nicolaas vao Griekenland, 'di* tot aan het herstel der monarchie te Parijs woonde, is pp 66-jarigen leeftijd te Athene overleden. Hij was de oom van den huldi gen Griekschen koning en vader van prin ses Marina, die gehuwd is met den hertog yan Kent De hertog en de hertogin van Kent waren nog niet te Athene aangekomen, toen prins Nicolaas den laatsten adem uitblies. Russisch zaakgelastigde .verdwenen Roemeensche politie tast in het duister De Russische zaakgelastigde te Boekarest. Buten co, die aldaar sinds de terugroeping van Ostrovski het beheer voerde over het Sovjet-gezantschap, is op geheimzinnige (wijze uit zijn huis verdwenen. Men vreest, dat hij het slachtoffer is geworden van oen aanslag. In zijn appartementen heerschte een volmaakte orde, maar op de trap bevon den zich verscheidene verdachte vlekken, die veel weg hadden van pas schoonge- wischte bloedvlekken. De secretaris waar schuwde onmiddellijk de politie, welker on derzoek tot dusver geenerlei resultaat heeft opgeleverd. Op het gezantschap is men er van over tuigd, dat Butenco ontvoerd is, of misschien zelfs werd vermoord. Butenco was pas twee maanden geleden uit Moskoü te Boekarest gekomen en had zijn intrek genomen in een appartement van yier 'vertrekken in een rustige straat, dicht hij het gezantschap. Terwijl men van de zijde van het gezant schap volhoudt, dat er een aanslag op Bu tenco is gepleegd, is de Roemeensche justitie Blinder uitgesproken in haar oordeel. Het ■blad Capitala vraagit zich af of Butenco niet naar het buitenland gevludht zou zijn. Het „Giornale d' Italia" komt met beschuldigingen Adreslijst van wapenen manschappen-leveranciers Het bekende „Giornale d'Italia" be vatte dezer dagen een hoofdartikel over de hulp, die door Frankrijk aan het republikeinsche Spanje zou zijn verleend. Het blad bepaalt, zich niet tot beschuldigingen' in het algemeen, doch verstrekt tevens uitvoerig de namen en de adressen der Fransohe leveranciers en hulp-organisaties. Volgens het „Giornale" bevindt zich een re cru te erin gsoe ntral in Zuid-Oost-F rank rij k, en wel te Alais, In het departement Gard, van waar iederen Zaterdag vrijwilligers, voorzien van een identiteitsbewijs en een belooning van 200 francs, per spoor in de richting van Spanje vertrekken. Anderzijds zeer kort geleden te Montpellier een nieuwe school voor roode vliegers ge sticht. Er bevinden zich daar op het oogen- blik twee honderd leerlingen, van wie vijftig Franschen en de rest van verschillende na tionaliteiten, onder leiding van den Fran schen reserve-kapitein Duchatel. In een ander opleidingskamp te Arca- chon bij Bordeaux zijn omstreeks twee hon derd vijftig miliciens samengebracht Wat voorts do levering van oorlogsmate riaal betreft gebleken is, dat den 2en Febr. jl. vijf en veertig vrachtauto's, beladen nu-i wapenen en munitie, inzonderheid zes hon derd Sohneisser-mitrailleurs, waarvan er vijftien uit Parijs kwamen, twintig uit Annemaese en tien uit Bordeaux, de grens bij Cerbère zijn gepasseerd. Marseille als doorvoerhaven De „Giornale d'Italia" merkt verder op, dat, ten gevolge van de gevaren, die de verzending van oorlogsmate riaal over zee met zich mede brengt, in Januari jl. een overeenkomst Is ge sloten tusöchen de regeering van het roode Spanje en de Fransche regee ring, volgens welke de groote vracht- booten, die uit de Zwarte Zee komien, baar ladingen wapens en munitie af zetten in Marseille, vanwaar het ma teriaal over lann of met kleine stoom bootjes langs de kust naar Spanje wordt vervoerd. Gemiddeld honderd vrachtauto's vertrekken dagelijks uit Marseille met bestemming naar het roode Spanje. Voorts hebben dagelijks honderd transporten plaats per spoor. Den lOen Januari jl. passeerden tien wa gons met oorlogsmateriaal Narbonne mei bestemming Cerbère en den 15en Jan. jl. werd een lading van twee honderd automa tische geweren van Fransch fabrikaat en van het door het Fransche leger gebruikte type 980 per trein naar Barcelona gediti geerd. De handel in oorlogsmateriaal Het Italiaansche blad wijst vervolgens ver scheidene organisaties en firma's aan, die zich voor rekening van Barcelona belasten met den aankoop van oorlogsmateriaal en het vervoer daarvan naar het roode Spanje, inzonderheid het „Comptoir d'approvision- nements". dat zijn hoofdzetel te Port Ven- dres heeft en filialen te Perpignan (16 Rue Jena) en te Marseille (2 Rue Beauset). Tot de leveranciers van dit Comptoir behoort de Roemeensche Joodsche firma Block en Khan. Andere firma's, die gespecialiseerd zijn im het vervoer van oorlogsmateriaal, zijn Ginesta, gevestigd te Marseille (Rue de la Répuhlique) en Huliac Marins, eveneens gevestigd te Marseille (23 Rue Saint Saens). Sedert eenigen tijd geschiedt de betaling van de oorlogsleveranties aan Barcelona dóór een speciaal orgaan van de Spaansohe republiek „Camp6a" genaamd, waarvan de hoofdzetel in Barcelona is gevestigd en de voornaamste filialen zich in Fransche ste den bevinden. Betaald wordt met de op brengst van den verkoop in Frankrijk door de Spaansche regeering van schilderijen, kostbare voorwerpen, koopwaren, olie enz. De „Campsa" subsidieert en controleert hot „Comptoir d'approvisionnements", Ginesta en andere soortgelijke firma's en stelt geld beschikbaar vor de recruteering van vrij willigers. Voor den verkoop in Frankrijk van door do „Campsa" verzonden Spaansche kunst voorwerpen is een speciale maatschappij opgericht, namelijk de „Société pour l'exten- sion du commerce international", met zetel in Marseille (23 A-llée Léon Gambetta). De Fransche smokkelschepen Wat het transport over zee betreft, merkt de „Giornale d'Italia" op, dat de den 28sten Mei 1937 te Parijs, onder bescherming van het Fransche roode vakverbond, de „Confó- dération Générale du Travail", opgerichte „Société-Franeo-Navigation" met zetel in den boulevard Hausmanin, tot eind Januari jl. elf stoomschepen heeft aangekocht, te weten: de „Cassidaigne" vlSOO ton), de „Lé zardrieux" (1457 ton), de „Tregastel" (1454 ton), de „Davriguerrme" (3500 ton), de „Ai Racou" (983 ton), de „Perros Gure" (2300 ton), de „Jarom." (2800 ton), de „Ile Roussé' (2300 ton), de „Mortaganeu" (3500 ton), de „San Carlos" (5000 ton) en de „Craggan Hill" (6200 ton). Genoemde maatschappij houdt zich op groote schaal bezig met het vervoer van oorlogsmateriaal naar het roode Spanje uit havens aan de Oostzee, de Noordzee en de noordkust van Frankrijk en Marseille. Ook de maatschappij Ginesta koopt en chartert booten voor vervoer van contra bande. De „Giornale d'Italia" signaleert ten 9lotte het bestaan te Marseille (67 Rue des Grands Carmes) van het met de „Confédération Générale du Travail" verbonden „Syndicat maritime libre", dat zich bezig houdt met het aanmonsteren van mannen voor sche pen. die op havens van het roode Spanje Het Italiaansche blad besluit met de op- erking, dat deze documentatie, die er ove rigens geen aanspraak op maakt, de Fran sche leveranties van oorlogsmateriaal in haar vollen omvang te hebben behandeld, in ieder geval bewijst, dat Frankrijk thans als een bondgenoot werkelijken steun '.an het roode Spanje verleent. De Spaansche burgeroorlog DE RECHTSCHE SUCCESSEN BIJ TERUEL Trekt Italië zijn vrijwilligers terug? De nationalistische troepen hebben Dins dag hun opmarsch naar Teruel voortgezet langs de Alfambra, hoewel de roode militie we versterkingen heeft aangevoerd en op dit vitale punt heftig tegenstand biedt. De rechtsehen beweren als resultaat van den strijd in dit gebied, welke zeer verbit terd en bloedig moet zijn geweest, een gebied van 230 vierkante mijlen in bezit te hebben genomen. In dezen sector zijn 20 dorpen en 145 versterkte stellingen gelegen. Er zouden vijf divisies roode troepen vernietigd zijn, terwijl het materiaal van drie legercorpsen werd buitgemaakt De verliezen van de rooden aan het 'ront van Teruel worden aan nrtionalistische zijde geschat op 50.000 tot 70.000 man, ter wijl de nallionalisten zelf minder dan een twintigste dei&er verliezen zouden hebben ge leden. Het aantal krijgsgevangenen zou zeven duizend bedragen. Mussolini's hulp aan Franco Men meent te weten, zoo schrijft de „Evening Standard", da/t de Britsche regeering thans heeft vernomen, dat M u 8 s o 1 i n i van plan is, de deelne ming van Italië aan de-n burgeroorlog niet te vergrooten. Hij hoeft integendeel de laaltste maanden regelmatig het aan tal Italiaansche vrijwilligers, die er zich bevinden, verminderd. Dit oommentaar wordt in politieke kringen in verband gebracht met de be sprekingen, die Eden Zaterdag met Grandi heeflt gevoerd en die volgens de Londensche bladen de meening wetti gen, dat de terugtrekking der Italiaan sche vrijwilligers uit Spanje wellicht geen ver in het verschiet liggende ge beurtenis zou zijn. Vliegtuigen achtervolgen Engelsch schip Het Britsche s.s. „Pecklham" heeft draad loos bericht, dat het door militaire vliegtui gen aan de ooötkust van Spanje wordt ach tervolgd. De „Peckham" is van Odessa op wegnaar Barcelona. Aan boord bevindt zioh een waar nemer der niet-inmengingscommissie. De kapitein en de officieren zijn Engelschen. De verdere leden der bemanning zijn Engel schen en Nederlanders. De Amerikaansche neutraliteitswet Voorstel, haar ln te trekken De democratische senator William H. King uit Utah heeft te Washington een wetsvoorstel ingediend tot intrekking van de neutraliteitswet van 1935, aangezien deze wet, naar hij zeide, de doeleinden van aan vallende naties dient en een nadeel vormt voor de kleine en zwakke landen. zijn nooit onschuldig, daarom tijdig E PASTILLES De Japansch-Chineesche oorlog IAPANSCHE OVERWINNING IN CENTRAAL-CHINA Een nieuw offensief in het Noorden De Japanners hebben volgens hun eigen communiqué in centraal China een eclatante overwinning behaald. Aan het Noordelijk Tsingpoe-front hadden de Japansche troepen den strijd aangebonden met tien duizend Chineezen. Een week hebben deze vijandelijkheden geduurd. Volgens het Japansche oommuniqué zouden zeven duizend Chineezen gedood zijn. De overgeblevenen zouden naar het Noor den vluchten lange Tsingpoe en naar de Hwai-rivier, ia Westelijke richting. Vele machinegeweren en drie loop graafmortieren zijn den Nippon-troe- pen in handen gevallen. Vijf en twintighonderd man Japnnsche troepen zijm reeds de rivier Hwai in Noord An Hwei overgestoken na de bezetting door Japan van Hwai-Juan, een op 5 K.M. ten Westen van Peng gelegen stad. Deze troe pen rukken thans van drie kanten op. Ten Noordwesten van Hwai Ju an wordt thans verbitterd gestreden. De Chinee/.en zijn vast besloten er den opmarsch der Japanners tot staan te brengen. De Japan ners hebben de beschikking over 2000 man infanterie en 300 man cavalerie, terwijl zij beschikken over een tiental stukken ge schut en cenige tientallen tankwagens. Er worden nog steeds Japansche verster kingen aangevoerd langs den Zuidelijken oever van de rivier Hwai, waar reeds twee Japansche divisies zijn gestationneerd. Volgens nog niet bevestigde berichten zou Ting Juan, op 60 K.M. ten Zuidoosten van Peng gelegen, door Chinsesche ongeregelde troepen zijn heroverd. De Chineezen maken het den Japan ïors in de spoorwegzone tusschen Tientsin en Poekau zeer lastig. Chineezen bombardeeren Japanscho stelling In midden-Sjansi hebben Chineesche vliegtuigen onlangs een Japansche verster king op ongeveer 25 K.M. ten Noorden van Tai Juan- gebombardeerd. Er zijn daarbij meer dan 600 Japan-ners gedood. Tot nu i<»e hebben zich slechts schermutselingen in dezen sector voorgedaan, doch men ver wacht binnenkort een slag. De Chineesche troepen, die versterkingen hebben ontvan gen, zijn reeds tot een tegenaanval over Nieuwe strijd in het noorden Na een stilstand van drie maamden is een nieuw Japansch offensief in Noord-China ingezet, en uit ZuidHopei komen berichten binnen over hevige gevechten, waarbij de Japanners oprukken langs den spoorweg PekingHankau en den meer Oostelijk ge legen straatweg. Langs den spoorweg hebben de Japanners een groote troepenmacht geconcentreerd te Tsjang Teh in Noord-Honans en voorzichtig trekken de voorhoeden langs de spoorlijn De Chineesche strijdkrachten verzetten zich krachtig tegen den Japanschen opmarsch langs den straatweg, waarvan het uitgangs punt is het op 80 K.M. ten N.O. van Tsjang Teh gelegen Te Ming, doch de Japanners beweren bezit te hebben genomen van hel 24 K.M zuidelijker gelegen Nan Lo, waar de Chineezen, naar men zegt duizend dooden op het slagveld achter hebben gelaten. n liter gal in de in- it de galafschefding 'nvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het ----- 2ich gassen in Uw lichaam, U wordt vergiftigd en delen: een geforceerde stoelgang zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zoi gen voor de vrUe toevoer van gal. waardoor U wee geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Elscht Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar b. apothekers en drogisten in flacons van 0.75. EEN BELGISCHE MASSA-MOORDENAAR Hij heeft reeds twee moorden bekend De Belgische justitie heeft een zekeren Eduard Br u gearresteerd, wegens het plegen van een moord op de dienstbode Julia de Kempe neer, wier lijk in de nabijheid van Antwerpen werd aangetroffen. De man heeft inmiddels bekend, nog een tweeden moord te hebben begaan, en wel op de Gentsche caféhoudster Berthe Petit. Ten huize van den moordenaar had men kleedingstukken van deze vrouw aangetroffen. Bovendien had hij sieraden op de bank van leening gebracht. Tenslotte verdenkt men Eudard B r u ervan, nog een jong meisje te hebben doen verdwijnen, hetwelk bij hem in de buurt woonde. De rechter van instructie heeft de vrouw van Bru eveneens gearres teerd. Zij zou van de misdaden »van haar man ten deele op de hoogte zijn geweest. De obelisk op de Place de la Concorde Zal zonnewijzer worden De gemeenteraad van Parijs heeft een crediet van 5000 francs toegestaan om van den Obelisk op de Place de la Concorde en het omringende plaveisel eer gr^otcn zonne wijzer te maken. De bekende astronoom Camille Flammarion stelde in 1913 al voor oen Obelisk tot aaniinewijzor te maken. Op nstigatie van de weduwe Flammarion bracht Paul Fleurot vorig jaar het voorstel weer ter sprake in verband met de tentoon stelling. Thans heeft de gemeenteraad het crediet toegestaan Waarschijnlijk zullen de uren in metaal op het plaveisel rond den Obelisk worden aangegeven, een betrekke lijk eenvoudig werkje dus. Het is ia elk geval goedkooper dan he-*, oprichten van een groote electrisohe klok. Palestina en het Joden-vraagstuk Een plan van Noeri Pasja De „Daily Telegraph" meldt uit Jeruza lem. dat ln de Syrische pers wordt bericht, dat generaal Noeri Es Said Pasja de vroegere minister-president van Irak, die de vorige maand een bezoek aan Londen heeft gebracht, een plan heeft opgesteld to; oplossing van het Palestijnsche vraagstuk. De voornaamste punten van dit program zijn: Een Joodsche immigratie van 12.000 per sonen per jaar voor den duur van vijf jaren Verkiezing van een nieuwen wetgeven- den raad. Vorming van een Palestijnsche regeering van Joden en Arabieren op den grondslag van de tegenwoordige bevolkingssterkte. Na vijf jaren zal geen Joodsche immigra tie meer worden toegestaan. Allen die dan nog niet de Palestijnsche nationaliteit zou den hebben verkregen, zouden dan dy.e nationaliteit moeten verkrijgen of het land moeten verlaten. Gemeld wordt dat de groot-moefti van Jeruzalem dit plan zou goedkeuren. GEEN MAURITIUS-ZEGEL ONTDEKT Het oordeel van een bevoegd expert Een gewone Engelsche zegel uit 1850? Ongeveer een tweetal weken geleden is er in de bladen een bericht versche nen, omtrent de sensationeele ontdek king van een Mauritius-zegel, waarvan de waarde op niet minder dan f 50.000 geschat werd. Zooals men zich zal herinneren werd dezd zegel ontdekt op een plaatje achter glas in gelijst en waarvan de teekening geheel uit! postzegels was samengesteld. Voor slechts 15 cent ging het kunstwerkje op een boe delveiling te Nijkerk. in handen van eenj kooper over, die het enkele dagen later aan! een plaatsgenoot, den heer Luttmer voor f 1.25 verkocht. Deze meende, na overleg met „experts" een kostbare Mauritius-zegel ontdekt te hebben. Het bericht bracht dei geheele philateiistische wereld in beroering en zelfs in het buitenland toonde men be langstelling voor deze bijzondere ontdek- kine. I i Wel heel teleurstellend voor al die dui zenden postzegel-liefhebbers is het oordeel van den bekenden postzegel-expert en -han delaar. den heer R. Kingma te Apel doorn. uitgever van het tijdschrift „Post zegel-nieuws". I j De heer Kingma deelt nl. mede, dat da heer Luttmer uit Nijkerk ©enige weken ge leden vóór de ontdekking bij hem is geweest met het inmiddels beroemd gewor- den plaatje. De heer Kingma, die een langdurige er varing heeft op postzegelgebied en in phi lateiistische kringen een bekende figuur is* ontdekte terstond, dat de zg. „Mauritius- zegel" een gewone Engelsche postzegel wad van het jaar 1850, zooals er duizenden in den handel zijn. De gelijkenis met den| Mauritiuszegel is deze, dat op beide een af beelding voorkomt van Koningin Victoria* De Engelsche zegel van 1850 is donkerbruin* de Mauritius-zegel oranje getint. Bovendien zijn alle zegels yan het be wuste plaatje verknipt en dus beschadigd* De mededeeling, dat een Amsterdamsche combinatie den zegel voor een hoog bedrag (f8000). zou hebben aangekocht, met het doel om hem op de vermaarde Harvard- veiling te Londen te brengen, acht de heer Kingma een fabeltje. Zijns inziens toch zou geen enkele expert er in vliegen. Op het plaajje komt bovendien geen enkele zegel van waarde voor. Bij duizenden zijn ze all© in den handel aldus onze zegsman zonder geschonden te zijn. De „Pluto" op het strand gezet Deel der bemanning te Sasznitz Uit een gister ln den laten middag door; de directie van de K.N.S.M. ontvangen be richt van den gezagvoerder van de „Pluto*1 blijkt, dat het schip thans op het strand ig gezet van Prorer Wiek. Aan stuurboord! aan de voorzijde bevindt zich een gat van vijf tot zes meter. Het voorschip staat, zoo als reeds eerder gemeld, geheel onder water. De machinekamer en het achterschip zijn evenwel droog. Men zal probeeren het voorschip dicht te maken en dan te Sasz nitz binnen te brengen. Het gedeelte van dë bemanning, dat zich aan boord van het lichtschip „Adlergrund" bevond, is met een regeeringsboot naar Sasznitz gebracht Zij hoopte gisteren, dat het vandaag mogelijk zou zijn aan boord van de „Pluto" terug te keeren. De weersomstandigheden waren vrij ongunstig. Er werd toenemende wind verwacht. De „Pluto" heeft 600 4 700 ton! stukgoederen aan boord. GEMENGD NIEUWS Auto door tramwagen gegrepen Bestuurder levensgevaarlijk gewond Gistermiddag ls een personenauto, be stuurd door den 46-jarigen H. de G.,uit Linschoten, bij het oversteken van de tramhaan bij het viaduct aan den Rijn- zichtweg te Oegstgeest, door ©en tramtrein van de N.Z.H.T.M. gegrepen. De auto werd 37 meter meegesleurd en totaal vernield. De bestuurder, die al leen in den wagen zat, werd er uit ge slingerd en kwam naast de trambaan terecht. De man heeft ernstige inwen dige kneuzingen opgeloopen en is in zorgwekkenden toestand naar het Acad. Ziekenhuis te Lelden vervoerd. Het tramverkeer had vijftig minuten vertraging. ZWIJNTJESJAGER GEARRESTEERD In verband met de vele rijwieldiefstallen* welke reeds sedert langen tijd in N ij m e- gen, Arnhem en de omgeving van beide plaatsen werden gepleegd, heeft de Nij- meegsohe politie gister zekeren De G. aan gehouden. De man heeft bekend zoowel in! Nijmegen als Arnhem vele karretjes te heb ben gestolen, welke hij verkocht aan eeö rijwielhandelaar in Nijmegen. In verband met deze mededeeling heeft de politie ook den heler aangehouden Beide mannen zijn ter beschikking van den officier van justi tie te Arnhem gesteld. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN Op den Winterswijkscheweg bij de krui sing Groeneweg te Groenlo, is gistermid dag omstreeks half drie de ongeveer 55- jarige arbeider van de steenfabriek te Groen lo, Huiskes. die op zijn rijwiel gezeten den rijweg wilde oversteken, door een auto aan gereden. De man bleef bewusteloos op derï weg liggen en is later met een ernstige hoofdwonde naar het St Vincentius zieken huis te Groenlo vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. (18 „Waarom? Vind je het zoo erg, als mijn dochter ook wat leert?" „Een maissie, meester, hoort in 't huissouwe. Asse ze 'erregus roeping voor hebbe, voor liefdezuster of voor school juffrouw, nou ja, dan zei ik d'r over zwaige. Dan leere ze teminste nog wat, waar ze de kost mee kenne verdiene. Maar zoo te hooi en te gras een bietje leere. waar ken da nou goed yoor zain. Is je portemonee misschien te dik? Keer 'm dan znaar om in et kerkezakje, dan doe je tenminste geen kwaad". „Dus ik doe wel kwaad, als ik mijn kind wat leeren laat?" Ongewoon scherp klonk meesters stem. Kobus hoorde dat jvel, maar toch gaf hij het nog niet op. ,,'k Geloof nie, dè Paulus het met meester eens zou zain 'geweest". „O nee?" „Paulus had andere gedachte over de vrouw". „Het duurt nog lang eer Willy een vrouw is". „De taid gaat hard, meester! Een maissie met zoo'n lief bekkie kaike de jonges gauw genogt an. Zoo eentje schiet nie over, hoorl" De vlieger ging niet op. Meester voelde niet voor een der- 'gelijk aardigheidje. Meester zei: ,,'k Zou de opvoeding van Willy maar aan haar ouders overlaten Zwaanswijk! Die zullen wel het beste weten, wat goed voor haar is". „O, wat dattan betreft, natureluk, meester. En meester zal z'n besluit ók wel nie genome hebbe, zonder z'n knieë geboge te hebbe. Meester mó me nie kwalijk neme, maar „Welnee Zwaanswijk, geen sprake van. Even goeie vrien den, hoor! Maar nou ga ik. Nog veel te doen". „Hai is in z'n kröntje gepikt", concludeerde de koster, ter wijl hij meester nakeek. „As tie nog effies geduld had gehad, zou ik em verteld hebbe, hoe of ik over me Kobussie tot klaarheid ben gekomme. Affain, 't zei voor em ók wel een zaak des gebeds zain geweest en dan mot een ander d'r of- blaive, daar heb de man gelaik an. Maar ik vin et jammer. Wat main angaat, wordt et nou maar niks, later met Kobussie. Een vrouw met hande an d'r laif is meer waard dan een die Latain hait geleerd, da zeg ik". HOOFDSTUK XII Wat het fijn was op het gym! Willy kwam er niet over uitgepraat. De leeraars waren niks streng, hoor! Je mocht eigenlijk veel meer dan op een gewone school. En 't werk viel ook best mee. Ze was heele- maal niet achter bij de stadskinderen. Die klaagden er nota bene altijd over, dat ze zoo laat klaar waren met hun huis werk. Nou maar, zij was nooit laat klaar en dan moest ze toch nog een half uur in den trein zitten. Die trein, nee, die viel niet mee en daar had ze zich juist zooveel van voorgesteld, 't Was ook eigenlijk niet de trein, die tegenviel, maar de medereizigers mochten zich niet in Willy's gunst verheugen. De meisjes van den dokter vervelende nuffen. Hadden het altijd over dansen en tennissen nou en dan gebruikten ze allerlei woorden, die je niet begreepZe gingen op de H.B.S. Prettig moest het daar zijn, als er meer van dat soort op waren. Die lange jongen van den burgemeester ging ook op het gym. Jawel, die was twintig en zat pas in de vijfde klas. Een snuggerheid zou dat zijn! Maar plagen, dat kon hij. Niet dat Willy bang voor hem was, nee, dat niet. Als hij haar „baby" noemde, zei ze tegen hem „opa", als hij tegen haar „school meester" zei, noemde ze hem „burgervader". O, ze kon hem best aan, daar niet van, maar ze vond die flauwe plagerijen zoo vervelend. Ze zou met plezier in een andere afdeeling gaan zitten, maar de conducteur had alle scholieren, zooals hij hen noemde, graag bij elkaar. Zij uit Woudewijk waren niet de eenigen. Uit andere plaatsen gingen er ook nogal wat mee. Bepaald leuk waren ze echter geen van allen, vond ze. Willy benijdde soms haar klassegenooten, wier ouders in de stad woonden. Hè, als vader en moeder ook eens hier konden wonen. Toch dan zou ze dat gezellige koffie drinken bij meneer en mevrouw Herberts missen. Dat zou jammer zijn. 't Was er zoo eenig! Zulke leuke kindertjes had je nog nooit gezien. Bennie stond altijd al naar haar uit te zien en kwam haar dikwijls een eindje tegemoet. Rietje stond dan al in de boks te springen en riep: „Jijjie, JiJjiel" Als mevrouw niet op de klok lette, zou ze stellig vaak te laat op school komen. Zulke uurtjes wogen toch best op tegen dien trein. Als Kobus eerst maar meeging. Dan zou het in den trein ook best uit te houden zijn. Jammer, dat hij niet direct mee had gekund. Zelf had hij wel gewild! Hij vond het niets leuk, dat hij nog twee jaar wachten moest, Twee jaar» dat was een heele tijdl Twee jaren duren lang In een kinderleven. Daarin gebeurt véél. In het tweede jaar begon de trein Willy beter te bevallen- Ze verlangde niet bijzonder meer naar Kobus' gezelschap. Er kwamen zelfs oogenblikken, dat ze er tegen op zag, hem straks bij zich te hebben. Kobus was een beste jongen, maar het bleef zoo'n boertje. Hij was zoo heel anders dan de jongens van het gym, zou ook wel afsteken bij die van de kweek, 't Was in de stad een heel ander slag dan de Woudewijksche jongens, dat stond vast. Evenwel, ze zou Kobus niet in den steek laten. Geen sprake van. Ze zou hem wel een beetje fatsoeneeren- Dat kon mooi in de lange zomervacantie. Toen die er was. begon ze al vast maar eens over zijiï kleeren. „Wat trek je aan, als je naar de kweek gaat", vroeg ze. ,,'k Weet niet. Me Zundassche pak, denk ik*\ „Zundassche", plaagde ze. „Nou mijn Zondagsche dan", deed Kobus overdreven deftig. „Je zult je boeretaaltje moeten afleeren, manneke!" „Vandaag toch nog niet? Of ken jongejuffrouw Verduynen er nie meer na hoore?" „Ik wel, maar anderen niet. Je begrijpt toch. dat je op de kweek een zot figuur slaat, als je zoo raar praat?" „Dat stadsche prate leert gauw genogt, dat hebbe me att jou gezien". „Ik heb nooit zoo boersch gepraat, als jij"- „Maar ök nooit zoo deftig as teügeswoordig". '(Wordt vervolgd)'

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2