jliruuir geii&ctft (üotirnitl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Minister Welter over den toestand in Nederlandsch Indië N.V, Arnhemsche Hypotheekbank ^fbonnementspr tjö Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 56936 WOENSDAG 9 FEBRUARI 1938 18e Jaargang Ibbertcntieprtpen: Van I tot 3 regels K17'/* Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend0.10 No, 6314 DE LIBERALE STAATSPARTIJ Voorzoover wij uit het verslag van de vergaderingen der Liberale Staatspartij kunnen afleiden brengen de nieuwe richt lijnen noch de partij noch ons volk iets .verder. Het eenige wat te prijzen valt is o.i. dat de houterige, nietszeggende naam, „Vrij heidsbond" afgeschaft en de vroegere aan duiding „Liberale Staatspartij" weer aan vaard is. Dat is tenminste een vertrouwde klank. Doch dit is ook alles. Het scheen aanvankelijk, dat onder de auspiciën van den oud-minister Van Lidth de Jeude frisscher en principieeler geluid gehoord zou worden op godsdienstig en sociaal terrein; maar het is helaas op niets jiitgeloopen. Het lijkt heel wat. dat één der grondsla ggen van het liberalisme zal zijn de erken ning van het Christelijk karakter van ons volksleven; maar men schijnt zóó bevreesd te zijn voor iets positiefs, dat men er on middellijk op laat volgen, „dat de overheid zich nimmer mag richten naar bepaalde kerkelijke leerstellingen". Welnu, om maar iets te noemen: dat het gezag rust in Gods souvereiniteit is een „kerkelijke leerstelling" en wie deze ver werpt heeft geen recht om te spreken over het Christelijk karakter van ons volks leven. Het liberalisme bedoelt met dit laatste dan ook heel wat anders, dan een Schriftgeloovige. Daarom blijft de liberale Staatspartij humanistisch en in het wezen der zaak „onchristelijk". Met de sociale paragraaf staat het niet anders. Men leest dat niet met zooveel Woorden in het verslag, doch de geest spreekt er voldoende uit; al erkennen we gaarne, dat er hoopgevende klanken ge hoord werden als deze: „Sociale voorzie ningen en werkgelegenheid te bevorderen is gewenscht, zoo noodig met toepassing .van meer gelijkmatige werkverdeeling". Dit kan vooruitgang beteekenen; maar als we slechts letten op de felle actie tegen verschillende wets-ontwerpen, o.a. inzake yerbod van loonarbeid door de gehuwde .vrouw, dan durven we niet veel te hopen. Hoe het zij, .wij hopen op de normale ont wikkeling van de „liberale staatspartij", want aileen een gezond partij leven kan het volksleven verrijken en de wetgeving vruchtbaar maken. ACCIJNSVERLAGING OP KOMST Het heeft sommige lezers verbaasd, dat Wij een en andermaal accijnsverlaging op gedistilleerd en bier hebben bepleit. Wilt gij dan, zoo vroeg men ons, het drank gebruik bevorderen en tot misbruik op voeren? Daar is natuurlijk geen sprake van en hu waarschijnlijk dezer dagen de Minister ,van Financiën wel een nadere toezegging over een binnenkort in te voeren verlaging zal doen, mogen wij nogmaals op de nood zakelijkheid en de voordeelen wijzen. We kunnen dat het beste en duidelijkste 'doen'aan de hand van wat de Minister van Financiën in 1935 schreef in de memorie Van toelichting op het Bezuinigingsontwerp. Het eerste motief is, dat het bij de hef fing van accijnzen gaat zooals bij elke be lastingheffing: wanneer men deze ongeli miteerd blijft opvoeren, dan passeert men een grens, waarbij de opbrengst voor de schatkist gaat dalen. De redenen daarvoor zijn velerlei, maar een belangrijke oorzaak, welke zoowel zedelijke als financieele schade brengt, is de toenemende fraude, ontduiking en hier smokkelarij en geheime 'distilleerderij. Dat dit alles op groote schaal tegenwoor dig weer voorkomt, kan men dagelijks in de kranten lezen. Geheime distilleerderijen worden op werkelijk fameuze manier aan het oog der kommiezen onttrokken; de smokkelhandel tiert welig en wat ingevoerd wordt als bruikbare Duitsche „foezel" blijkt vaak een mengsel van gevaarlijke spiritus te zijn. Dit geeft schade voor de schatkist en de bona fide handelaars en het is moreel funest voor de bevolking. Aan de juistheid van een en ander kan niet worden getwijfeld. Toenemende wel vaart, deed immers de opbrengst der mid delen in 1937 met 17 pet. stijgen en de om zetbelasting gaf zelfs 19 pet. meer. Dat had men dus ook van gedistilleerd en bier mo gen venvachten. Doch het eerste bracht slechts 2 pet. meer op en het bier ook nog door toevallige omstandigheden 8. pet. Een andere verklaring dan fraudu- Er is meer waardeering voor het Nederlandsche bewind Met Nederlandsche en Indische belangen wordt gelijkelijk rekening gehouden Indië's concurrentie-vermogen aanzienlijk versterkt In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het Voorloopig Ver slag over de begrooting van Ned.-Indië voor 1938 zegt Minister Weiter o.m., dat Indië een land blijft met een voor beeldige economische uitrusting en dat het concurrentievermogen van Indië door de rationalisatie der bedrijven in de afgeloopen jaren nog aanzienlijk is versterkt. Deze economische -kracht, alsmede de onmisbaarheid van de meeste Indische pro ducten. welke wereldmarktproducten zijn, zoomede de omstandigheid, dat voor de be langrijkste dier producten op internationa len voet regelingen zijn tot stand gebracht, welke de productie zoo goed mogelijk aan passen aan de consumptie, vormen zoo danige gewichtige factoren, dat de toekomst van Indië met rustig vertrouwen mag den tegemoet gezien. Als criterium zal ook in de toekomst moeten gelden, dat met de belangen Nederland en van Indië gelijkelijk rekening wordt gehouden. Van inheemsche krachten wordt reeds steeds toenemende mate voor 's lands dienst gebruik gemaakt. De minister betwijfelt of losmaking de Indische monetaire politiek van de Ne derlandsche uitvoerbaar zou zijn. Met name valt hierbij te denken aan de in Nederland sche guldens luidende Indische schuldver plichtingen. De toestand rond den Pacific Ongetwijfeld kan de ontwikkeling van den internationalen poliiieken toestand rondom den Pacific gevaren medebren gen voor de veiligheid van land en volk van Nederlandsch-Indië. Dat on der deze ernstige omstandigheden zelfs extremistisch gezinde leiders der natio nalistische beweging op Java text meer waardeering van het Nederlandsche bewind zijn gekomen dan zij tot nog toe aan den dag hadden gelegd, acht ook de minister van groote beteekenis. De belangstelling van het buitenland voor Portugeesch Timor heeft steeds de volle aandacht van de regeering. Vooralsnog zouden geen termen kunnen worden gevonden om het interneeringsoord Boven-Digoel als zoodanig op te bef fen. Intusschen heeft de Indische regeering in ernstige overweging genomen om, aan stonds wanneer zulks met het oog op de openbare rust en orde toelaatbaar mocht zijn, wederom een aantal daarvoor in aan merking komende geïnterneerden naar de plaats hunner herkomst terug te zenden Vooralsnog acht de Indische regeering het niet noodzakelijk om aan ambtenaren het lidmaat schap van de N.S.B. te verbieden. De Indische pensioenen Ten aanzien van de korting op de Indi sche pensioenen merkt de minister op, dat door de wijzigingen, welke het wetsont werp tot herberekening van de Indische pensioenen tijdens de behandeling in de Tweede Kamer heeft ondergaan, de daaruit voortgekomen wet van 2 April 1937 in af wijking van den aanvankelijken opzet, het karakter van de pensioenkorting als tijde lijken noodmaatregel, die haar rechtvaar diging uitsluitend kan vinden in den nood toestand van de schatkist, uitdrukkelijk heeft gehandhaafd. Nu de financieele toestand van Indië on miskenbaar is verbeterd bestond voor den minister geen vrijheid en afwijking te be vorderen van de duidelijke uitspraak des wetgevers, die de korting bepaaldelijk wil de doen eindigen op ultimo December 1937. Voor een verhooging van de wegens af vloeiing verleende pensioenen, bestaat naar het den minister voorkomt geen vol doende aanleiding, daar in de pensioenre glementen reeds een voorziening is getrof- leuze invoer, geheime fabricage en accijns ontduiking is er niet voor te vinden. Daarom is accijnsverlaging in elk opzicht, zoowel voor de schatkist en voor de bona fide handelaars als voor het moreel der bevolking gewenscht Wie zich heden op ons blad abonneert, ont vangt onze Feestbijlage „NU JUICHT HEEL HOLLAND", nog gratis toegezonden. ADMINISTRATIE Minister Weiter fen om voor de afgevloeiden het nadeel te verzachten, hetwelk gelegen is in de om standigheid dat zij hun maximum pensioen niet hebben kunnen bereiken. Het vraagstuk der Zondagsrust De minister is gaarne bereid den gouver neur-generaal uit te noodigen te bevorde ren, dat, voor zoover de legerdiensten zulks toelaten, de ter zake van de Zondagsrust geldende voorschriften ook door de leger autoriteiten worden in acht genomen bij het ontwerpen van oefenprogramma' algemeene orders. Het vraagstuk van de Zondagsrust i: havens zal, in verband met de verbeterde conjunctuur, door de Indische regeering opnieuw ter hand worden genomen. Ten aanzien van de Zondagsrust in onder westersche leiding staande bedrij en cultures zijn regelingen getroffen. Wat betreft de geleidelijke invoering een rustdag in de inlandsche bedrijven moge dienen, dat de Indische regeering voornemens is, bij elke nieuw te ontwerpen arbeidsregeling voor arbeiders, die niet zijn onderworpen aan de regeling van Indische burgerlijke recht, te overwegen of daarin voorschriften omtrent rustdagen en/ of diensttijden zullen zijn op te nemen De kolonisten In Nw-Guinea In de gewesten buiten Java en Madoera zijn beter en dichter bij die eilanden gele gen streken beschikbaar voor kolonisatie door inheemschen, zoodat emigratie naar Nieuw-Guinea voorshands nog niet aan de orde behoeft te worden gesteld De rapporben, met betrekking tot den stand der kolonisaties van Europeanen op dat eiland zijn dermate teleurstellend, dat zeker voor de naaste toekomst daarvan geen bevredigende resultaten zijn te ver wachten. Een nieuwe Ford voor Prins Bernhard Gisteren heeft Jhr. Ir. W. G. Roëll aan de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel fabriek te Amsterdam de Nieuwe Ford V 8 club ca briolet van Z.K.H. Prins Bernhard in ont vangst genomen. De baldadigheid van de jeugd De baldadigheid van de jeugd, aldus de Minister van Justitie in de M. v. A. aan de Eerste Kamer, vormt een probleem, dat bijzondere zorg vraagt en ook op de schou ders der politie een moeilijke en beteeke- nisvolle taak heeft gelegd. Dat dit laatste het geval is, wordt algemeen beseft. Het is dan ook niet alleen te Rotterdam, doch evenzeer in de andere groote steden van ons land, dat deze zaak de ernstige aan dacht van de politie, meer in het bijzonder van de kinderpolitie, heeft. Hierbij is ook contact en samenwerking gezocht en ver kregen met hen, die bij het onderwijs zijn betrokken. Mocht, waar gesproken wordt van het middel van het toedienen van een lichte kastijding, daarmede worden bedoeld, dat dit middel door de politie zou worden ge hanteerd, dan moet de minister verklaren, dat hij dit zeer bepaaldelijk ongewenscht zou achten. Het verschooningsrecht van den journalist Wat de Minister van Justitie er van denkt Omtrent het gijzelingsgeval van den Haagschen journalist maakt de Minister van Justitie in de M. v. A. aan de Eerste Kamer een korte opmerking van algemee- nen aard, waarmee hij voorshands meent te kunnen volstaan: Voorop moet worden gesteld, aldus de Minister, de burgerplicht om te getuigen. Slechts om zeer bijzondere redenen kan men van dien plicht worden ontslagen. Die redenen geven inhoud aan het verschooningsrecht. Grond voor dit recht is een behoorlijke uitoefening van het beroep naar zijn aard in onverbrekelijk verband met het rechtmatig belang bij ge heimhouding van dengene, die een mede deeling heeft gedaan. Getoetst aan deze normen, zijn sprekende voorbeelden: de beroepen van geestelijke, medicus, adv caat en notaris. Daarbij kan een zeke organisatie van den beroepsstand waarborg zijn voor behoorlijke hanteering van het verschooningsrecht. VOOGDIJRADEN Benoemd Is tot lid van den Voog-dilraad te Maastricht: J. J. D. A. 1 i Krieken aldaar. FELLE UITSLAANDE BRAND TE AMSTERDAM Tweede en derde verdieping vernield Gisteravond heeft in het centrum van Amsterdam een felle uitslaande brand gewoed, die binnen zeer korten tijd een tweede en derde verdieping van een pand aan de Utrechtschestraat ver nielde. Omstreeks 10 uur, toen de brandweer naar de plaats van den brand uitrukte, kwam er uit het perceel Utrechtschestraat 377, waar in café en woonhuis van den heer Wol zijn gèvestigd, alleen slechts rook. Terwijl men echter bezig was met het uitleggen der slangen, had het vuur zooveel voedsel ge kregen, dat plotseling de vlammen aan alle kanten uit het dak van het pand, dat drie verdiepingen hoog is, sloegen. De brand was het hevigst aan de achterzijde. De brand liet zich zoo dreigend aanzien en joeg zooveel angst aan, dat de bewoners van de Keizersgracht, aan de achterzijde gelegen,, uit hun huizen liepen. Drie motorwagens van de brandweer be streden het vuur. Door een aangrenzend café en een rijwielzaak werden een zestal slangen gelegd, die naar den achterkant werden geleid. Op de aangrenzende daken bevonden zich eveneens spuitgasten. Groote massa's water werden zoo op het vernielende vuur geworpen. Begrijpelijk lokte deze brand duizenden kijkers, die door de politie op behoorlijken afstand werden gehouden. Een oogenblik zag het er onheilspellend en dreigend uit, toen een geel-zwarte gloed en een verstikkende rook rondom dit hui zenblok bleef hangen. De brandweer heeft echter door haar flink optreden, het vuur dat zoo plotseling was te voorschijn gekomen, betrekkelijk spoedig kunnen dooven. Omstreeks kwart voor elf was men het vuur meester en kon men zich tot het nablusschen beperken. De brand is ontstaan, doordat de vrouw van den caféhouder, die ziek is, naar de keuken was gegaan om water te drinken. Door duizeligheid bevangen; stootte ze tegen een blik met olie, die over een in de nabij' •heid staande vergasser stroomde, waardoor de vlammen voedsel kregen en plotseling oplaaiden. De actie in de metaalindustrie Conferentie In de hoofdstad In een conferentie, welke gister te Atï sterdam is gehouden tusschen het be stuur van den Metaalbond en vertegenwoor digers van de samenwerkende arbeiders organisaties in het metaalbedrijf, hebben de werkgevers een voorstel gedaan van on geveer dezelfde strekking als te Rotter dam is geschied. Het voorstel vormt echter een uitzonde ring voor de Fokkerfabrieken, de Amst-ir- dameche Droogdok-Mij en de „Simpb fabrieken. De arbeidersvertegenwoordigers zullen Woensdag- en Donderdagavond met hun afdeelingen over het voorstel van gedachten De onverbreekbaarheid van het huwelijk In zijn memorie van antwoord aan ds Eerste Kamer op het voorloopig verslag in take de Justitiebegrooting heeft minister G os e 1 in g o.a. het vraagstuk der echt scheidingen aangeroerd. De minister merkte op, dat het huwelijk naar wezen en doel één en onverbreekbaar is. Dit is niet slechts ie persoonlijke, ook godsdienstige gefundeerde overtuiging van den minister, maar het is de opvatting, die gelukkig in breeden kring van het Nederlandsche volk wordt gedeeld en welker ongerepte handhaving van de grootste maatschappelijke beteeke- Zeke* na de Troonrede zal het niet ver wonderen, dat dit kabinet die opvatting grondt in het heilzame van het volgen van Gods wet ook in dit opzicht en op de voor schriften van de Christelijke leer En al is er dan helaas eenig verschil in uitwer king, van doorslaggevende beteekenis isto.ih, of men ook hier in goddelijk bestel den grondslag zoekt voor rechten en verplichtin gen, voor de gevolgen van de echtverbinte nis, dan wel of men zonder meer naa1- menschelijke wijsheid wil gaan regelen. Dh grondslag geeft naar de overtuiging der regeering de vastheid, die verder afglijden kan 'tegenhouden. De menschelijke wetgever heeft ten slotte te bezien de maatschappe lijke beteekenis en de gevolgen in de me-D schelijke samenleving. Zoo komt hier wel scherp tot uiting do beteekenis van de uitspraak in de Troon rede, dat op den grondslag der positief- Christelijke beginselen een beleid kan wor den gevoerd, dat ook door innerlijke rede lijkheid erkenning vordert. BEGRAFENIS VAN KAPITEIN VAN DUIN Zondagmorgen is te Ambon met milit-ir honneurs onder groofte belangstelling van alle civiele en militaire autoriteiten de kapi tein van de infanterie, de beer G. F. van Duin, plaatselijk fungeerend controleur ie Ajaimaroe (Vogelkop. Nieuw-Guinea), be graven. De overledene werd op 2 Februari ziek afgehaald met een Dorniervüiegtuig. Overste Sierevelt, resident Brouwer en andere autoriteiten spraken aan het graf. DOOR EEN AUTO GEGREPEN Gisteravond tegen kwart voor zeve s op den Rijksstraatweg te S agent van politie K. te Lisse, bij het over steken door een personenauto aangereden. Ernstig gewond werd het slachtoffer op genomen en naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Men vreest voor zijn leven. DE INVOERING VAN DE PACHTWET In elk geval niet voor i Juni 1938 Geen uitbreiding van het aantal Kantongerechten In de M. v. A. aan de Eerste Ka mer op het Voorloopig Verslag be treffende de Justitiebegrooting 1938 deelt de Minister mede, dat de in voering van de pachtwet zooveel mogelijk wordt bespoedigd. Daar de voorbereidende werk zaamheden, welke ook van instan ties buiten het departement veel tijd vergen, nog niet zijn beëindigd, kan de datum van inwerkingtreding nog niet worden vastgesteld. Tot be kendmaking van dezen datum zal zoo spoedig mogelijk worden over gegaan. Thans wordt volstaan met de mededeeling, dat met de moge lijkheid! van inwerkingtreding van de pachtwet voor 1 Juni 1938 niet behoeft te worden gerekend. Verwacht mag worden, dat na de inwerkingtreding der wet een vlotte afdoening van de beoordeeling der aanbangig gemaakte contracten zoo veel mogelijk zal worden bevorderd. Het ligt niet in het voornemen van den minister om in verband met de invoering van de pachtwet het aan tal kantongerechten uit te breiden Mocht na die invoering blijken, dat de aan de kantongerechten verbon den bezoldigde rechterlijke ambte naren en 't verdere griffiepersoneel zouden worden overbelast, dan zul len uiteraard bijzondere maatrege len moeten worden overwogen. AUTOBUS TEGEN SPOORWEG VIADUCT GEBOTST Dertien inzittenden loopen verwondingen op Twee hunner in het ziekenhuis opgenomen Vanmorgen omstreeks zes uur ia, tenge volge van de gladheid van den weg een autobus met dertig arbeiders, werkzaam aan het Twente-Rijnkanaal nabij Enter tegen e?n in den Rijksstraatweg bij Holten gelegen spoorwegviaduct gebotst. Door de schok braken alle ruiten van de bus. Van de inzittenden kregen dertien sonen vrij ernstige verwondingen aan armen en gezicht. Dokter G. Gerritsma uit Holten, die in de nabijheid woont, verleende de eer ste hulp. De gewonden zijn later naar De venter teruggekeerd. Twee hunner moesten ter verdere behandeling naar het ziekenhuis worden overgebraoht. Aanbesteding Bij de gehouden aanbesteding voor den bouw van een Centrale Keuken, Cen traal Magazijn met woningen op het ter rein van 'sHeerenloo (Lozenoord) te Er- melo onder arohitectuur van den heer A. van der Kraan te Rotterdam werd in geschreven door 30 aannemers. Laagste inschrijver was J. Leegwater tc Heer Hugowaard voor f76.600. Op een na laagste was A. W. J. ten Deu voor f 79 700. Hooeste inschrijver was G. Krijtenburg te Harlingen voor f97.600. Op één na d hoogste F. Paal te Apeldoorn voor f92.180. Dronken vrouw achter het stuur Late voorbijgangers, die omstreeks een half uur na middernacht de Stadhouders kade te Amsterdam passeerden, zager, ter plaatse een personen-auto zig-zag-bewe gingen maken, met als finish de brugleu ning. Het. bleek, dat deze zonderlinge manosu vre het werk was van een 30-jarige dame, die, naar haar spraak te oordeelen, geer Nederlandsche was en blijkbaar om die re denen de beteekenis van het „bij snel ver keer geen alcohol" niet heeft begrepen, wan toen zij naar het politie-bureau was overge bracht om zich over de oorzaak van deze manier van rijden te verklaren, bemerkte men spoedig, dat de jongedame sterk onder den invioed van alcohol verkeerde, zoodat zij ter ontnuchtering moest worden ingesi >- ten. Ook de wagen, welke aan de voorzijd.- ernstig beschadigd is, werd naar genoemd bureau overgebradhlt. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De 14-jarige Jacoba Verkade te M o n- ster, die Vrijdag j.l. nabij haar woning door een personenauto werd aangereden en daarbij een zware hersenschudding opliep is vannacht zonder tot bewustzijn te zijn gekomen aan de gevolgen overleden. DE GESTRANDE „ALDAN" Nog steeds niet vlot Het Russische vrachtschip „Aldan", dat met een lading fijne steen aan boord op weg van de Moermanskeilanden naar Gent Zaterdagavond op de Oostergronden bij Terschelling is gestrand, zit nog steeds aan den grond. Zes Nederlandsche sleepbooten hebben gedurende den geheelen dag getracht het schip los te trekken, doch zij zijn hierin niet geslaagd. Opvarenden van de sleepbootcn „Volhar ding" en „Texel" hebben in den middag met groote znndzuiginstallaties een geul in het zand gezogen, terwijl de lading van het schip gedeeltelijk over boord werd gewor pen. Dit alles heeft echter niet het minste resultaat gehad Het laat zich aanzien, dat het nog wel enkele dagen zal duren alvorens de „Aldan" zal zijn vlot gebracht. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen Naar de Minister van Financiën mee-, deelt zal de Pachtwet niet vóór 1 Juni a.s, in werking treden. Verschenen is de Memorie van Anfy woord aan de Eerste Kamer inzake de Begrooting van Justitie. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer over de In-t dische begrooting. De Chr. Sigarenmakers- en Tabaksbe- werkersbond heeft te Utrecht een buitent gewone alg. vergadering gehouden. De Chr. Bond heeft de C.A.O. voor de bouwbedrijven aanvaard De Eerste Kamer heeft de begrooting van Financiën behandeld. Naar verluidt zou de sensationeele ont dekking van een Mauritiuszegel te Nijkerk' een mystificatie zijn. Felle brand te Amsterdam. De verdere behandeling van het proces-* Niemöller. Voor het Bijbelgenootschap door Indië, IX, door Dr H. C. Rutgers. De Russische zaakgelastigde te Boekat rest is op geheimzinnige wijze verdwenen. De Japanners hebben in Noord-China een nieuw offensief ingezet. Noeri Pasja publiceert een voorstel tot regeling van het Palestijnsche Jodent vraagstuk. De rechtschen melden bij Teruel nieuwe successen. Verkrijgbaar: 3'/2 Pandbrieven a 10I °/S Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen matige rente. De Directie: Mr S. J. VAN ZIJST Mr J. P. VERSTEEVEN Ernstige overtreding van de leerplichtwet Kind bleef ruim drie jaar van school De Utrechtsche kantonrechter Mr. J. de Jager veroordeelde een 40-jarigen los- werkman tot een hechtenis van vijf dagen, daar deze in gebreke was gebleven een zijner kinderen regelmatig naar de lagere school te zenden. De man was voor eenzelfde feilt eerder tot een geldboete veroordeeld. Uit heft onderzoek bleek, dat de leerling ruim drie jaar de school had verzuimd. OMLEGGING VERKEER TE SOESTDIJK Men deelt ons mede, dat de omlegging van het verkeer nabij het paleis Soestdijk gister avond is opgeheven. Het verkeer Amster* dam—Amersfoort v.v. kan dus vanaf heden' weer gewoon den rijksweg langs het paleis UIT DE A.R. PARTIJ STATENCENTRALE WIJUHEN De Staten-Centrale YVijchen kwam in alge meene vergadering te Zaltbommel bijeen onder voorzitterschap van den heer Hobo van Gameren. Na opening en jaarverslagen van secretaris en penningmeester werd besloten te trachten zoo veel mogelijk abonné's te werven voor „Nederland Waakzaam" en de verdere ver spreiding van dit orgaan op te dragen aan de K.-V., propagandaclub en Arja. Hierna verkreeg de heer R. A. den Ouden van den Haag het woord, die een rede hield: ..Op marsch naar 1941". De Voorzitter zei den heer Den Ouden dank voor zijn leerzame rede en verzocht hem dc vergadering met dankzegging te willen sluiten. De Stadt-Schanke Leidschepleio 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 90 ct I 1.1*5 TaÖ"" ELK DINER tiBN TOPPRESTATIB „BAGATELLE" PASSAGE - DEN HAAG Het Restaurant met een bijzonder cachet Cuisine parfaite, plats copienz, cave renommée. Salons et salles de fdtes pour diners intimes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1