lliemire (ütmranl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Ds. Niemöller voor zijn rechters FIRMA D. KATZ abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten PeT week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a Ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 8 FEBRUARI 1938 18e Jaargang abbtrtcntitprijjen: Van 1 tot 5 regelsU71/» Elke regel meerf 032'f» Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureao wordt berekend0.10 No. 6313 Voorzichtig vooruit Nog een laatste, kort woord over het Ordeningsrapport der Anti-revolutionaire partij, dat morgen in Utrecht behandeld wordt. Wij willen nog op een derde ken- merle wijzen; een kenmerk, waaruit ook duidelijk de groote voorzichtigheid der commissie blijkt. Terwijl de commissie eenerzijds vast stek, dat een rechtstreek sch ingrijpen der overheid in het economisch leven al leen in exceptioneele omstandigheden geoorloofd is, poneert zij anderzijds de stelling, dat de ordening toch ook een economisch doel kan en mag hebben. Al leen maar, op dit terrein past nog groo- ter voorzichtigheid dan elders. Op dit oogenbli'k, zoo zegt zij, is de tijd voor het toekennen van verordeningsbevoegd heid op economisch gebied nog niet aan gebroken. Aan deze conclusie gaat echter voor af, dat men zich niet in beginsel behoeft te plaatsen tegenover verordeningsbe voegdheid van bedrijfsorganen met be trekking tot economische aangelegenhe- heden onder controle en sanctie der overheid. En evenmin is er principieel bezwaar tegen het stellen van de voor waarde, dat van dergelijke organen, voorzoover aan deze verordeningsbe- vcJegdheid wordt toegekend, ook verte genwoordigers van arbeiders en em ploye's, behoorende tot het bedrijf, deel moeten uitmaken. Zooals men ziet, gaat deze uitspraak heel ver, ook al acht men spoedige toepassing van dit beginsel on- gewenscht. De commissie heeft blijkbaar ernstig gestreefd om een rapport in te dienen, dat door allen zonder principieel be zwaar onderteekend kon worden. Wij achten deze eensgezindheid van zeer groote beteekenis. Want anders zal er geen samenwerking zijn om te streven naar wat de commissie als doel van ordening stelt, een groeiend complex van maatregelen, welke dienstbaar kunnen zijn aan het wegnemen van wantoestan den en- bestri-den van misbruiken, welke het gevolg zijn hetzij van individueel egoïsme, hetzij van groepsegoïsme, hetzij van overheids- of gemeenschapsabsolu- tisme. Met de korte toelichting welke we in voorgaande artikelen gegeven hebben, hadden we willen volstaan. Echter is opnieuw gebleken, dat er groei zit in de maatschappij en de commissie heeft er op het laatste oogenbli'k rekening mee moeten houden. Op blz. 34 van haar rapport betoogt de' commissie, dat de bindendverklaring van de C.A.O. aan de wettelijke regeling der bedrijfsraden vooraf had moeten gaan. Dit is echter niet geschied. De Bedrijfs- radenwet is in 1933 tot stand gekomen en bij de verschijning van het' rapport was het instituut der bindendverklaring van de C.A.O. nog niet ingevoerd. Intusschen is dit wel geschied. De Wet op de algemeen verbindendverklaring van C.A.O. is ingediend en aangenomen. Dit was voor de commissie aanleiding om in haar conclusies met de gewijzigde om standigheden rekening te houden. Con clusie V stelde oorspronkelijk een wette lijke regeling van C.A.O. in het vooruit zicht en omschreef er de wijze en de ge volgen van. Thans gaat men van het instituut uit en omschrijft wat bij de uit voering van de wettelijke regeling inzake de algemeen verbindendverklaring in acht genomen moet worden; dat rekening moet worden gehouden met het algemeen belang; dat belanghebbenden hun bezwa ren bij een onpartijdige instantie kunnen inbrengen en dat tenslotte de overheid het recht van veto heeft. Naar wij meenen is onlangs reeds deze procedure gevolgd bij de typografie. Zóó gaat dus alles in de goede richting en een en ander pleit voor het juiste inzicht en het voorzichtig beleid der com missie. Velen staan ongetwijfeld nog wat vreemd tegenover deze zaak; dat echter bij het Centraal Comité zoo goed als geen bezwaren en bedenkingen werden ingebracht, bewijst wel, dat de anti-revo lutionaire partij ook wat deze zaak betreft voorzichtig vooruit wil gaan; een methode, welke voor teleur stelling behoedt, doch goede vruchten afwerpt. V een geslaagd kamerlid Niet gebruikelijk is het, dat in deze kolom een gelukwensch wordt geuit jegens iemand, die voor een examen is geslaagd. In ons cultureel zoo hoog staand land is het nu eenmaal mogelijk, dat bij tijden het grapje gerechtvaardigd is, volgens hetwelk in Juni en Juli de eene helft van onze be volking door de andere helft wordt ge ëxamineerd. Op den regel van gepast stilzwijgen mee nen we ons evenwel een billijke uitzonde ring te mogen veroorloven, nu voor enkele dagen ons Tweede Kamerlid A. B. Roos j e n aan de Vrije Universiteit den mees terstitel behaalde. Ieder, die bedenkt, dat aan het zitting hebben in de Staten-Generaal meer vast zit dan het bezoeken van de toch reeds vele openbare vergaderingen, en dat ach ter de schermen niet minder nijver wordt gearbeid, zal respect koesteren voor de prestatie, door den heer Roosjen geleverd. En tenvijl niet weinigen van zijn collega's- Tweede Kamerleden na de vermoeiende begrootingsdebatten, vóór Kerstmis gehou den, van de rust gingen genieten, gaf de heer Roosjen blijk, in de parlementaire sfeer allerminst verwelkt te zijn, en heeft hij zich vol moed voor de eindspurt gereed gemaakt. Zelden gebeurt het, dat een Kamerlid dien meestertitel tijdens zijn lidmaatschap be haalt. Toch staat Mr. Roosjen hierin zeker niet alleen. De heeren J. W. Duys, P. J. Oud en L. N. Deckers die reeds eerder aan de Universiteit te Leuven was gepro moveerd, waren bij degenen, die hem voor gingen. Maar een woord van bij zonderen gelukwensch blijft Huurverlaging had de overhand Algemeen indexcijfer in 1937 verder Resultaten van statistisch onderzoek Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt liet volgende omtrent het derde sedert 1 September 1936 ingestelde onderzoek naar het verloop der huurprijzen van particu liere en gemeente- en vereenigingswoningen omvattende de periode 1 Juni1 December 1937, mede. Het onderzoek strekte zich we derom uit over de 20 gemeenten met meer dan 50.000 inwoners. Ten aanzien van de huurprijzen der particuliere woningen blijkt, dat de huurverlagingen de overhand hebben gehad boven de huurverhoogingen. Van de circa 41.500 woningen, waarvan de huren werden nagegaan, bleken deze in 2 936 gevallen te zijn verlaagd en in 657 gevallen te zijn verhoogd. Door deze wijzigingen daalde het algemeen huur- indexcijfer voor alle gemeenten te zamen van 9S.3 tot 97.9 (Sept. '36 100) Deze daling van het huurpeil is geringer dan die in de vorige onderzoek perioden waargenomen werd. In het tijdvak 2 Januari 1 Juni 1937 daalde bovenbedoeld index cijfer met 0,6 pCt., terwijl in de periode 1 September 19362 Januari 1937 een daling van 1,1 pCt. werd geconstateerd. De huurprijzen der gemeente- en vereeni gingswoningen wijzigden zich nagenoeg niet. Het algemeen huur-indexcijfer daalde van 96.7 96 6. Meer uitvoerige gegevens omtrent de huurveranderingen van woningen zullen in de ter perse zijnde Januari-aflevering van het maandschrift van het bureau worden opgenomen. Zeven inbrekers geknipt Goede vangst van de Heerlensche politie De politie van Heerlen heeft een goede vangst gedaan. Zij heeft niet min der dan zeven personen gearresteerd, die zich de laatste weken hadden schul dig gemaakt aan acht Inbraken. Bezooht werden de pharmace-utische fa briek te Heerlen, scholen te Hoe ne broek. Voerendaal en Gulpen, par ticulieren te Heerlen en Voerendaal, het belastingkantoor te Gulpen en de coöperatie. „Glück auf" te Heerlen. De buit was nimmer grooter dan 400 per inbraak. Veelal werden ook levensmiddelen en sigaren meegenomen. Verschillende ma len mislukte een op touw gezette inbraak. De bende pleegde ook den roofoverval op het hulppositkantoor te Wylre op Oude jaarsavond. De hoofddader is de Duitscher W. K., die het vorige jaar uit de strafgevangenis te Sciheveningen werd ontslagen, na een ver blijf \an vier jaar. Vier der gearresteerden behoorden te Heer len thuis, een te Schaegberg en een te Kerk- rade. Zij zijn allen goede bekenden van dï politie en hielden zich ook bezig met smok kelarij. Allen hebben en volledige bekente nis afgelegd. Vandaag worden zij naar Maastricht overgebracht. Wie zich heden op ons blad abonneert, ont vangt onze Feestbijlage ,,NU JUICHT HEEL HOLLAND", nog gratis toegezonden ADMINISTRATIE Groote belangstelling uit zijn eigen gemeente Dahlem (Van onzen Duitschen correspondent In den vroegen ochtend spoeden wij ons naar het „Neue Kriminalgericht" in Alt- Moabit, waar voor een speciale rechtbank het met spanning tegemoet geziene proces tegen Ds. Martin Niemöller, een der meest vooraanstaande mannen der Belijdende Kerk, nu eindelijk een aanvang neemt. Als president van het „Sondergericht" fungeert Landgerichtsdirektor Dr. Höpke, bijgestaan door een tweetal gewone rechters, terwijl de openbare aanklacht is opgedragen aan niet minder dan drie officieren van justitie, Ober- staatsanwalt Thissen en de Staatsanwalte Görisch en Lange. Onder deze omstandig heden is het dan ook verklaarbaar, dat Ds. Niemöller zich door een drietal advocaten laat verdedigen: Dr. Hahn, Dr von Hollstein en Dr. Koch. Men schijnt in officieele regee- ringskringen voor het verloop van dit proces opvallend veel belangstelling te koesteren, want niet slechts het Ministerie voor Kerke lijke Aangelegenheden, maar ook de Ge heime Staatspolitie en vele andere instan ties hebben een aantal ambtenaren als toe hoorders uitgezonden, die nauwkeurig moe ten toeluisteren, om straks aan hun supe rieuren van een en ander verslag te brengen. Minstens even groot is het interesse van Ds. Niemöllers gemeente uit Dah lem, want men beschouwt het feit, dat er rond acht maanden noodig waren, om de tegen hem ingediende klachten waar te maken, als hoogst bedenkelijk en hoopt vurig, dat het verloop van het proces duidelijk zal aantoonen, dat er van een vergrijp tegen de staatsbelan gen geen sprake is geweest. Deze be zorgdheid en liefde voor de voorganger komt tot uiting bij het verschijnen van mevrouw Niemöller, die met meer dan gewone hartelijkheid wordt begroet. Vele vooraanstaande predikanten der Belijdende Kerk, waaronder Superinten dent D. Diestel, Ds. von Rabenau en Ds. Niemöllers directe ambtsbroeder, Ds. Müller, zijn gekomen, om van hun op rechte belangstelling te getuigen. Maar ook zij, die door deze aanklacht de macht der Belijdende Kerk hopen te kunnen fnuiken, zijn verschenen, de getuigen, die straks onder eed zullen verklaren, dat Ds Niemöller van den kansel herhaaldelijk heeft gezondigd tegen het zoogenaamde „Heimtücke-Gesetz". Zij staan afkeerig te genover een Kerk, die het joodsche volk niet onvoorwaardelijk verstoot en eischen abso lute onderwerping aan de verordeningen van den Staat, ook al worden deze door velen in strijd geacht met de Christelijke leer. Zoo komen dan twee werelden tegenover elkaar te staan, die van den christelijken ootmoed en die der nationaal-socialistische „Welt anschauung". En het verloop van dit pro ces kan van enorme beteekenis blijken voor de Evangelische Kerk, voorzoover deze ivasthoudt aan het Evangelie van Christus, want wordt Ds. Niemöller schuldig bevon den, dan kan dit den stoot geven tot een reeks van soortgelijke processen tegen zijn tallooze geestverwanten. Men is er sedert geruimen tijd achterheen, om alle elemen ten, die niet voor honderd procent nationaal- isocialistisch getaxeerd worden, uit het open bare leven en uit vooraanstaande posities uit te schakelen en de wetten, die in dezen voor den Staat gelden, die gelden evenzeer voor de Kerk. Toch zijn er ook onder de overtuigde volgelingen van den Führer nog wel mannen ,die erkennen, dat de Kerk van Christus oudere rechten heeft dan het Derde Rijk, Dr Schacht, de president der Rijks bank, Rijksminister Jhr. von Schwerin- Krossigk, professor Dr. Sauerbruch die pas kortelings door Hitler met den Nationalen Prijs onderscheiden werd, en luitenant-kolo nel Brandenburg, die Ds. Niemöller nog als U-boot-commandant heeft meegemaakt, be- hooren tot de gemeente van Berlijn-Dahlem en zij schrikken er niet voor terug, hem als een Duitscher van onaantastbare nationale gezindheid te verdedigen. Wij komen in Alt-Moabit voor zonder linge feiten te staan. Voordat de zitting officieel geopend wordt, deelen onderge schikte beambten ons mede, dat zoowel de pers als het publiek geen toegang hebben. Maar zoo betoogen wij dat kan dan toch pas door den president der rechtbank onmiddellijk na het openen der zitting wor den meegedeeld? Men haalt de schouders op en trekt zich verder van de zaak niets aan. Groen geüniformeerde beambten en blauw- geuniformeerde politie letten er nauwkeurig op, dat alleen zij de zaal binnenkomen, die over een roode of groene kaart van het Mi nisterie van Justitie beschikken, terwijl ook de getuigen a charge en a décharge over een speciale toegangskaart beschikken. Op een stukje papier heeft men ergens aan een der deuren te kennen gegeven, dat het proces achter gesloten deuren zal plaats vinden en dit wordt bevestigd door het feit, dat de deu ren, die tot de tribunes toegang geven, stevig gesloten blijven. Wij wenden ons naar den Oberstaats- anwalt Dr. Thissen en vragen hem, of er althans voor de sterk geïnteresseerde buitenlandsche pers geen kans bestaat, bij de behandeling van het proces-Nie- möller tegenwoordig te zijn, maar vriendelijk glimlachend geeft hij te kennen, dat deze belangstelling aller minst op prijs wordt gesteld. Wij geven den moed niet op en spoeden ons naar de Justiz-Pressestelle, maar ook hier her innert men aan het feit, dat reeds een paar dagen geleden officieel is verklaard, dat publiek en pers hoogstwaarschijnlijk geen toegang zullen krijgen! Inmiddels is het proces begonnen en er blijft niets anders over, dat dat wij met een paar honderd geïnteresseerden in den breeden corridor geduldig wachten, wat er gaat ge beuren. Met luide stem hoort men den voorzitter, Landgerichtsdirektor Höpke zeggen: „Die öffentlichkeit ist ausgeschlos- sen!" En tot de „öffentlichkeit" wordt niet slechts het publiek maar worden helaas ook wij gerekend SCHEEPSBOTSING OP DE OOSTZEE Nederlandsch schip door Grieksche boot aangevaren Bemanning van beide schepen gered Bij de directie van de K.N.S.M. is heden ochtend telegrafisch bericht ontvangen, dat het s.s. „Pluto" door sleepbooten van de Bugsir-reederij te Hamburg naar Grasnitz, een kleine haven op het eiland Rugen, wordt gesleept Een gedeelte van de be manning, o.w. de gezagvoerder, bevindt zich nog aan boord van de „Pluto". De overigens zijn aan boord van het lichtschip „Adlergrund" gegaan. De verwachting was, dat de „Pluto" hedenmiddag te Grasnitz zou aankomen. Bemanning van beide schepen gered De directie der Koninklijke Neder- landsche Stoomboot-Maatschappij heeft gisterenavond telegrafisch bericht ont vangen, dat het stoomschip Pluto dier maatschappij (gezagvoerder kapitein C. Duynker), dat op 5 dezer van Amster dam vertrok met bestemming Gdynia (Polen), gisteravond omstreeks negen uur tijdens dikke mist door 'n Grieksch stoomschip bij Otler Grund ten zuid westen van Roenne, op Bornholm, is aangevaren De heele bemanning, be staande uit ongeveer twintig koppen, is gered. Het Grieksche schip is gezonken. Ook de bemanning van dit schip is in veilig- De Pluto, gebouwd in 1905, op de werf Fijenoord, is een schip, metende 1156 bruto re-g. ton en 709 ton netto. De verjonging van Artis Gift van H. M. de Koningin Het Artis Reddings-Comité heeft van H. M. de Koningin een belangrijke gift ontvangen voor de verjonging van Artis. Nieuwe spoorwegwerken in Amsterdam-Oost Door den hoofdingenieur Ir. Ch. Dries- sen zijn eenige mededeelingen gedaan over den voortgang der nieuwe spoorwegwer ken in AmsterdamOost, die ongeveer 28 millioen gulden zullen kosten, waarvan rijk en gemeente ieder 9 millioen voor hun rekening nemen, zoodat de spoorwegen nog 10 millioen moeten betalen. Deze plannen houden o.a. in het doen vervallen van het Weesperpoort-sta- tion en het bouwen van een nieuw station bij de Berlagebrug, het z,g, Amstelstation, alsmede de ver vanging van het Muiderpoort station door een nieuw station op het punt, waar de spoorlijn naar Utrecht en naar het Gooi bijeenkomt. Voor Amsterdam zelf Is daarbij van de grootste beteeke nis, dat alle door de gemeente loopen- de spoorlijnen omhoog gebracht wor den, zoodat de spoorwegovergangen, die een zoo ernstige belemmering voor het verkeer, vooral in en naar het Gooi vormden, alle vervangen zullen worden door onderdoorgangen. Men hoopt in bet laatst van October ge reed te zijn. Onnoodig te zeggen, dat de nieuwe sta tions op de meest moderne-practische wij ze zullen worden ingericht 't Zal voor Amsterdam-Oost een heele verandering en verbetering worden en h< spoorwegvervoer ten goede komen. De wolfsangel Is hij c politik teeken? Door den- Hoogen Raad is het cassatie beroep van den Officier van Justitie te Zut fen tegen het vonnis van de rechtbank al daar, waarbij het vrijsprekend vonnis van den kantonrechter tegen iemand, die zijn auto met gekleurde wolfsangels beplakt had, werd bevestigd, behandeld. De kantonrechter had overwogen, dat er geen sprake van zou zijn, dat de wolfsangel een teeken is, waarmede uitdrukking gege ven wordt aan het streven van de N.S.B. Deze gronden nam de rechtbank over. Voor den Hoogen Raad werd door Mr. A. J van Vessem het cassatieberoep tegenge sproken. Pleiter betoogde, lat de wolfsangel de uitdrukking is van een algemeen cultu reel, Germaanse!), dietsch streven. Het karakter daarvan verandert niet als de N S.B er zich var. bedient. Op 21 Februari /ai de proc.-gen. conclusie nemen. RUSSISCH LUCHTSCHIP NEERGESTORT Vermoedelijk tegen bergtop gevlogen Dertien dooden Het Russische luchtschip „U.S.S.R.W. 6" is naar uit Moskou wordt gemeld, niet ver van Kandalaksja, 277 kilometer ten zuidwesten van Hoermansk, neergestort- Dertien leden van de uit 19 koppen bestaande bemanning zijn om het leven gekomen, drie werden licht gewond, terwijl drie anderen ongedeerd bleven. Het luchtschip maakte een oefenvlucht MoskouMoermanskMoskou onder bevel van Goedowanzef om te onderzoeken, of het mogelijk was, dat het zou deelnemen aan de expeditie tot redding van P a p a n i n en de zijnen. De bemanning van het lucht schip had zelfs een desbetreffend verzoek tot de regeering gericht. Volgens de inlichtingen, waarover men tot dusverre beschikt, is de „U.S.S.R.W 6" door het slechte zicht in botsing gekomen met een bergtop. De bijzetting der slachtoffers zal op staats kosten te Moskou geschieden. De regeering zal den nabestaanden van elk slachtoffer een som van 10.000 roebel toekennen en de pensioenen verhoogen. De bijl kwam er aan te pas Een loterij, die slecht afliep Een 60-jarige winkelier te Amster dam kreeg het gistermiddag in zijn koffie- en theezaak in de Gerard Dou- straat aldaar te kwaad met een 45-jari gen man. Op het moment, dat de gemoederen het kookpunt bereikt hadden, haalde de bezoeker een kleine handbijl uit zijn zak en diende den ander daarmede een har den slag op het hoofd toe. De dader koos onmiddellijk het hazenpad, doch de winkelier, die hevig uit het hoofd bloedde, kon nog juist een agent, die ziel) op slechts enkele meters afstand -van. den winkel ibevond, bereiken, wien hij den <Ja der aanwees. Na een korte achtervolging wist de agent den man aan te houden en naar het bureau Stadhouderskade over te brengen. De winkelier is door den Geneesk. Dienst naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis ver werd, waar bleek, dat de man twee kleine hoofdwonden had opgeloopen. Nadat deze gehecht waren, kon hij weer huiswaarts keeren. In het politiebureau verklaarde de dader, dat hij f 400 aan loterijgeld te vorderen had van den winkelier. Reeds herhaalde malen had hij hem tot betaling gesommeerd, doch telkens zeide de winkelier niet in staat te zijn het bedrag te betalen. Achteruitgang in de Distilleerderijen Verlaging van accijns brengt uitkomst De Ned. Centr. Bond van Chr. arbeiders in de bedrijven van voedings- en genotmid delen heeft in een adres aan den Minister van Financiën ér op gewezen, dat de werk loosheid onder de arbeiders werkzaam in de distilleerderijen, tengevolge van den ach teruitgang der bonafide bedrijven nog steeds toeneemt en geen enkel uitzicht op verbete ring aanwezig is. Van een verlaging van de accijns worlt een opleving der bonafide bedrijven ver wacht en een vermindering der werkloos heid, waarom adressant de hoop uitspreekt dat niet in het minst ter bevordering van meerdere werkgelegenheid, spoedig tot een verlaging der accijns zal worden besW°n ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys en Co., hoofdagente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat '<e boottrein, aansluiting gevend op het 11 de zer van Marseille vertrekkend m.s. „Dempo". den lOden dezer om 16.00 u. van Den Haag om 16.25 u. van Rotterdam D.P. en om 17 22 u. van Roosendaal zal vertrekken. Aan de Galileïstraat te Rotterdam is momen teel een transformatorenstation in aanbouw, bestemd voor de a.s. electriciteitslevering van Rotterdam aan Den Haag. Op den achtergrond de electrische centrale. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Verschenen is de Memorie van Antn woord aan de Eerste Kamer over de Be-i grooting van Defensie. Onze Duitsche correspondent schrijft over de eerste zitting in het proces-Ds Niemöller. De oud-burgemeester van Ouddorp heeft zich in hooger beroep te verantwoord den gehad. Mr. L. J. A. Trip heeft een rede gehom den over Monetaire Aspecten. De Heerlensche politie heeft zeven uw brekers gearresteerd. In de Oostzee zijn een Nederlandsch eö een Grieksch schip met elkaar in botsing Engeland verscherpt de maatregelen teC bestrijding van de zeerooverij in de Midd dellandsche Zee. Russisch luchtschip verongelukt. Dew tien dooden. Franco's tegenoffensief in Arragon. Stijgende prijzen in Japan. „BLAUFRIES' AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERKl VRAAGT TARIEVEN I I Vijf UUT het hup voor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede enTlfeknlé S PAULUSSEN N.V." DEM HAAG Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING I VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- j SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN- I SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN- Dagelijks geopend van 96 uur- Berechting van „De Lamme Consul" De „Lamme Consul", de hoofdpersoon in het proces tegen de postwisselvervalschers, is in het voorjaar van 1937 bij verstek tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij was toen te Parijs gearresteerd, hield zich lam, wist uit het ziekenhuis te ontvluchten, doch kon te Brussel opnieuw, worden gearresteerd, waar hij in een zie kenhuis vertoefde. Na zijn uitlevering ging hij tegen het verstek vonnis in ver zet Zijn medeplichtigen zijn reeds door het gerechtshof veroordeeld. De man, een vol leerd simulant, vertoeft reeds maanden in de ziekenzaal van het huis van bewaring- Wederom beweert hij niet te kunnen loopen. Dit gaf hij ook te Parijs en Brussel voor4 In de Belgische hoofdstad waren de docto ren overtuigd, dat hij volkomen verlamd was, doch de Neder!andsche rechercheurs, die hem arresteerden, zagen hem loopen. Thans is hij oa. onderzocht door Dr S. P. Tammenons Bakker, en een in consult geroepen arts. Zijn gezond heidstoestand schijnt thans zoodanig te zijn, dat hij niet ter zitting kan ver schijnen. Daarom is besloten de terechtzitting op Vrijdag 11 Maart a.s. behoudens goed keuring der regenten te doen plaats vindpn in de regentenkamer van het Huis van bewaring. Deze verzetbehandeling dient voor de vierde kamer der rechtbank, gepre sideerd door Mr. J. Boon. officier van justitie is mr. L. de Blécourt. Als ver dedigers treden op Mr. Joh. K. M. M a t- huisen en Mr. A R. Dunselman. UIT DE A.R PARTIJ In de j.l. Zaterdag gehouden bestuursver gadering van de Statenkiaskring Centrale Go uda werden de bestuursfuncties als volgt verdeeld: B. Offringa, Hazerswoude, le voorzitter; All«>. van Wijk, Gouda, le secretaris; J. de Gelder, Berkel, le penn- neester; Mr IJ. Langhout, Voorburg. 2e urzitter; A. van Berge, Gouda, 2e secretaris-penningm. J het

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1