DE EENIGE Voor het Bijbelgenoofschap door Indië MAANDAG 7 FEBRUARI 1938 DERDE BLAD PAG. 9 yvpr BLIJVEND MOTVRIJE VLOERBEDEKKING MULDER &W0RTELB0ER SAPPEMEER TEL.123 MiLViiuim EnaSEEB „5APP0 io uiamLTüaif- K I S T H O U TP SPECIALITEIT N.V. HOUTH. v.h. P. ROT Cz. WESTZAAN AMSTERDAM - 's-GRAVENHAGE heeft Indië den wandelenden winkel. Een heel gewoon gezicht langs alle wegen van Indië is het wandelende restaurant. De man met de stok over den schouder aan welks einden de manden met eetwaren hangen en de ootten en pannen om deze te koken. Ontmoet hij een klant, dan hurkt nien neer en al spoedig is het bereiden en nuttigen van den maaltijd aan de gang- Aldus gaat de voeding van een groot deel der Indische samenleving. Ook bedienden zijn in den regel niet in de kost bij het ge zin waar zij dienen, maar voorzien in hun eigen voeding, waarbij dan ook weer vaak het wandelend restaurant te hulp komt. Maar niet alleen de eetwaren wandelen aldus langs den weg Men kan letterlijk van alles tegenkomen. Groote stapels aarde werk en wat verder alzoo in porceleinwin kels thuis behoort, matten en bezems, maar ook stoelen en tafels, kampeerkisten, ja wat niet al komt langs den weg wandelen en wordt aan de voorgalerij te koop ge boden. Het alzoo van huis tot huis en van dorp tot dorp aanbieden is de eenige methode om de bevolking goed te bereiken. De bijbel versoreiding zou dan ook ten eenenmale te kort schieten, wanneer zij deze methode niet toepaste. De wandelende winkel van bijbelboeken dat is de colporteur, die van huis tot huis rondgaat en overal hpt Evangelie brengt vaak ook op plaatsen waar de zpnding anders niet gemakkelijk door zou dn'ngen. En de vruchten van dezen arbeid worden gezien in vele leden van de Christelijke kerk, wier eerste aanraking met het Evangelie was een van een col por leur gekocht bijbelboek. Ja, zelfs zijn er ge heele gemeenten, die hun ontstaan daar aan te danken hebben. Van het grootste belang is het. dat deze arbeid der colportage systematisch over ge heel Indië wordt uitgebreid. Zullen de bijbelgenootschappen dit overeenkomstig den wenseh der conferentie te Karang Pan dang kunnen doen? Dat zal er mede van afhangen of het NederI Bijhelcenootschan voldoende middelen ontvangt om aan de roeping, dip het tegenover Indië heeft te be antwoorden De voorzitter der conferentie te Karang Pandan was Dr II A. v. Andél. die door de wijze, waarop hii de uitgebreide colportage van de zending te Solo heeft opgebouwd heeft getoond dat hij rerds van den aan vang af het groote belang der Bijbelver spreiding inzag- Kort na de conferentie te Karang Pandan viel luist de herdenking boe voor 25 iaar de zending te Solo begon Helaas rnopst ik toen °n Gelehes zijn 700 dat ik de herdonkingssnmenkomston tp Solo niet kon hijwonen Wel was ik pebter te Solo ter gelegenheid van de kort daarna in December gevierde zilveren bruiloft van De nationale feestdag te Schiedam. Zaterdag j.l. zijn te Schiedam de nationale feesten gehouden waar het zeer gemoedelijk toeging en ook de burgemeester blijk van meeleven gaf. LAND- EN TUINBOUW Pluimveeteeltbeperking Gunstige resultaten Volgens mededeel ing van den Minister! van Economische Zaken aan de Tweede Kamer, ter toelichting van het K.B. van 18 Nov. ter wijziging van het Crisispluimvee- houdersbesluit. hebben de maatregelen tofi teel (beperking en teeltverbetering, neerge* legd in het crisis-pluimveehduclerijbesluitj 1936 11. gunstige resultaten opgeleverd. De minister was van meening, dat dezei maatregelen nog geenszins konden wordei] gemist, in verband waarmede werd bevor derd, dat de geldigheidsduur van dit besluifl werd verlengd tot 1 Dec. 193S. De bepalingen omtrent het voorhanden! hebben van broedeieren zijn verscherpt, tea einde het clandestien machinaal broedea nog moer tegen te gaan. De bepaling, dat men een hoogere broed- vergunning kan verkrijgen, indien men zictü verbindt een bepaald percentage van de irt te leggen eieren te betrekken van fok- em vermeerderingsbedriiven. is vervallen. Aart "en van verschillende zijden geuitea wenseh is hiermede tegemoet gekomen.. De Amsterdamsche fruittentoonstelilng Ruim achtduizend gulden tekort De Nationale Fruittentoonstelling, die zoQl men weet, van 6 tot 9 October in de Apollo- hal te Amsterdam is gehouden, heeft naag de Tel verneemt, een aanzienlijk tekort op geleverd, zoodat thans nog om een subsidia: aan den gemeenteraad gevraaed moet wor- De uitgaven hebben bedragen 15.868, terwijl daartegenover een bedrag aan ont vangsten van f 6 692 staat. Weer sinaasappelen uit Spanje? Naar de Rotterdamsche correspondent van het Alg Hdbld. verneemt, is de kansj flat de uitvoer van sinaasappelen uil Spanjo naar Nederland dezer dagen hervat wordt, groot niet omdat wij het niet zonder Spaan rche sinaasappels kunnen stellen, doch om dat er uit ons land epn belangrijke uitvoer van levensmiddelen naar Spanje is ont staan Deze uitvoer wordt voor een deel ge dekt door de verrekening met den uitvoer van sinaasapnels, waarvoor Snanje in Ne derland steels een belangrijke markt heeft gevonden. Voris- jaar !s de export op het norma'e tijdstii begonnen. Dit jaar is meni reeds twee drie maanden over tijd. In Palestina, dat de laatste maanden vcet sinaasapnels naar Nederland vervoerd heeft zijn 'hans regens gevallen die den uitvoer Dr en Mevr van Andel. waarbij ook de kin deren der verschillende scholen hun ge- lukwenschen kwamen aanbieden. Dr H. C RUTGERS De laatste reis, na een veelbewogen leven. TJit Neiv-York vertrok de Leviathanvroeger een bekend Duitsch schip, „V aterland" geheet en, naar de Engelsclie werven om geslöppt te ivorden. De Engelsche kust door stormen geteisterd. De badplaats Bcrystwyth (Eng.) te Wales heeft een zóó sterken aanval van den oceaan te ver duren, dat de huizen groot gevaar loopen. Oranjebordjes. Op de Oranjetentoonstelling te Den Haafiis een uit gebreide collectie herinneringsborden voor Vorstenhuis en Vaderland te bezichtigen. TRICOTFABRIEK GEBRS. DE WIJS n.v. TILBURG Specialiteit in de bekende Sxcefdwt KRIMPVRIJE tricot wollen ondergoederen DUIZEND GULDEN GESTOLEN In een manufacturen magazijn, gevestigd Wees perstraat 6668 te Amsterdam, is 's nachts ingebroken. Hoe men er is bin nengekomen. kon nog niet worden opge helderd. vast staat in elk geval, dat no inbrekers zonder veel moeite het kantoor konden bereiken Zij hebben daar den ach terwand van de brandkast opengescheurd F,en buit van ongeveer duizend gulden viel hun in handen en daarmede zijn zij verdwe nen zonder een spoor achter te laten! Oranjefeest aan de Riifiera. Ook te Nice heeft de Ncderlandsche kolonie feest gevierd ter eere van de pasgeboren prinses. De belangstelling op dit feest was zeer groot. Belangrijke conferenties Een zilveren bruiloft vin conferentie van den Nederlandsch- Indischen Zendingsbond bracht mij weder naar Middeu-Java, want zij werd gehouden te Karang Pandan bij Solo. Van dezen Zen dingsbond zijn zendelingen en missionaire predikanten van alle zendingsterreinen lid 1 hij behartigt de zaken, die men gemeen schappelijk moet doen. Hij geeft het blad „De Opwekker" uit en heeft een afzonder lijke jeugdcommissie en een lectuur-com- ie voor deze onderdeelen van den ar beid- Om de paar jaar houdt hij een confe- ie. die zendingsarbeiders uit geheel Indië bijeen brengt en gelegenheid geeft met elkander over rle belangen van den irbeid te spieken. Z09 telde deze conferen tie ditmaal meer dan honderd bezoekers terwijl het programma goeddeels gewijd was aan de voorbereiding der groote inter nationale zendingsconferentie, die in Sep tember te Hangchow in China gehouden zou worden. Tengevolge van den oorlog zal r>u deze conferentie niet in China, maar in December bij Madras in Britsch-Indië plaats vinden. Voor het doel van mijn bezoek aan Indië in het belang van het werk voor het Bijbel genootschap, was deze conferentie van be- teekenis, daar ook ruimschoots tijd was uit getrokken voor een bespreking van de bijbelverspreiding en de colportage, alsmede de lectuurvoorziening in het algemeen. Voor alle zendingscorporatics zonder onder scheid toch zijn bijbelverspreiding en col portage van het grootste belang, omdat een Protestantsche kerk, die den Bijbel niet kent en leest al heel spoedig gevaar loopt in te zinken. Men zou dus verwachten, dat ep alle zendingsterreinen zeer krachtig voor de bijbelverspreiding gewerkt wordt. Toch vas dit nog allerminst het geval. Ten deele la'g dit aan het gescheiden wer- een van de Biihelgenootschanpen. Doordat deze elk afzonderlijk stonden, waren zij peen van beide sterk genoeg, om de zaak dcr Bijbelverspreiding en colportage svste matisch en krachtig over geheel Indië ter hand tp nemen. Zoo hleef. wat zij doen kon den. maar stukwerk. Het Nederlandsche Bijbelgenootschap gaf twintig procent kor- vnor den verkoon door colnortage. En het Britsch en Rnitenlandsch Bijbelgenoot schap had een aantal gesubsidieerde eolnnr feurs in dienst nog eeen dertig in getal, die door colportage voor de hijbelversprei r zorgden. Voor een land als Ned -Indië. een achtste deel van den omtrek der VII stond in ons blad van 28 Jan. j.l, aarde beslaat en meer dan zestig millioen heeft, is zulk een aantal niets een druppel in een emmer. Op enkele terreinen van Java heeft de Zen ding zelf voor een goede colportage gezorgd, maar op de meeste zendingsterreinen was men daartoe uit zichzelf zonder hulp van buiten niet in staat. Gelukkig bood thans de ting van het werk der beide Bijbelge nootschappen de gelegenheid om tot een "betere regeling aangaande de colportage te komen- Thans konden de beide ge nootschappen gezamenlijk ook dit onder deel van het werk der Bijbelversprei ding regelen met het oog op geheel Indië en kon er gehandeld worden over een uniforme voor alle zendingsterrei- nen geldende steunregeling. Deze werd ter conferentie besproken en eenparig was men van meening, dat het de bijbelverspreiding zeer bevorderen zou, wanneer de hoofdbesturen der bijbel genootschappen er toe zouden kunnen besluiten om ten behoeve der colportage niet alleen twintig procent korting te geven, maar buitendien een subsidie van een nog nader te bepalen bedrag voor ieder verkocht bijbelboek. Alsdan zouden ook de zendingscorporaties, die thans nog geen colporteurs in dienst hebben, in staat gesteld worden om dezen aan te stellen. Het is zeer te hopen, dat de betrokken hoofdbesturen dit verzoek zullen kunnen inwilligen. Zonder colportage toch is voor een groot deel van de Christelijke kerk in Indië de Bijbel een zeer moeilijk verkrijgbaar, vaak zelfs vrijwel onbereikbaar boek. In Nederland kan men zich dnt zoo niet in denken. Hier heeft iedere grootere plaats zijn boekwinkels en buitendien zijn er i: hondertlen kleinere plaatsen depots van Nederl. Bijbelgenootschap. Geen ander boek is zoo algemeen en zoo gemakkelijk krijgbaar als de Bijbel. Maar in Indië liat dal zoo eenvoudig niet. Daar zijn de afstan den enorm groot en de boekwinkels en Bijbeldepóts maar weinig in aantal. Zelfs al waren zij veel talrijker, dan nog wolien de meeste menschen er vele tientallen kilo meters van verwijderd. Om deze moeilijkheid ook ten opzichte van andere levensbehoeften te overwinnen n dei Koningin Emmaschool te Solo, die ter gelegenheid van de zilveren bruiloft van Dr. en mevrouw van Andel een feestlied zongen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9