M ROOK DE BESTE 1 CENT SIGARET ZATERDAG 5 FEBRUARI 1938 JTEKSTE BLA« VAG. a VOOR KLEUTERS (4—8 jaar) HET GESCHENK, BIJBELSCHE VERTELLINGEN VOOR O N 2 E KLEINTJES DOOR W. G. VAN DE HULST Mei vele gekleurde en zwarte platen van Isings In prachtband f 5.75 Bij den boekhandel en bij de uitgevers i N.V.H.J.SPRUYPs UITG..MIJ, AMSTERDAM Postrtkening 18657 Heerengracbt 112 Telef. 45041 VERRASSINGEN IN DUITSCHLAND In Duitschland heeft plotseling een heele rij van mutaties haar beslag gekregen, zonder dat door de buitenwacht zulks ook maar in het minst werd vermoed. Wel was bekend, dat er de laatste dagen en nachten zeer be langrijke conferenties hadden plaats gegrepen met betrekking tot de legerleiding, doch deze bleven zoozeer door geheimzinnigheid om huld, dat de Rijkskanselarij het karakter leek te hebben van een kardinaalsconcove. De aanleiding tot al deze dingen, daarvan was men op de hoogte, was een geschil tusschen den opperbevelhebber van de Duitsche weer macht Von Blomberg en den opperbevelheb ber van het leger, Von Fritsch. Het -huwelijk van eerstgenoemde, dat niet „Standesgemass" was, moet den stoot tot de eerste discussies hebben gegeven, en toen eenmaal de gedach- tenwisseling gaande was is eveneens aan den dag getreden, dat in den Duitschen hoogen officiersstand andere meeningen heerschen dan in den kring van den opperbevelhebber, die een nationaal-socialist pur sang is. De Duitsche officieren der oudere generatie houden nog vast aan hun tradities; zij wen- schen o.a. de verstandhouding t.o.v. Groot- Brittannië te verbeteren, en gevoelen weinig voor de toenadering tot Italië en Japan, welke de laatste maanden steeds meer een feit is geworden. Bovendien willen zij aller minst wegcijferen, dat het Christendom in leger en staat een stabiliseerende, conservee- xende kracht is, en staan zij daarom en ook ongetwijfeld uit anderen hoofde afwijzend tegenover de theorieën van Alfred Rosen berg, die met zijn nieuw heidendom door hen niet au sérieux genomen wordt. Von Fritsch moet zelfs onlangs demonstratief een verga dering hebben verlaten, waarin Rosenberg ongepaste uitingen ten opzichte van het Christelijk geloof ten beste gaf. Men zegt dat hij aan deze onafhankelijkheid van inzicht thans zijn demissie heeft te wijten. Een Engelsch blad heeft zelfs het gerupht in om loop gebracht, dat hij enkele dagen van zijn vrijheid beroofd zou zijn, met Himmler als ^ok al gaat men niet zoover aan dergelijke, overigens geheel oncontroleerbare geruchten geloof te hechten, dan moet men toch wel, bij het bezien van de jongste mutaties tot het oordeel komen, dat het nazisme zijn positie al weer heeft versterkt. Hitier heeft zichzelf met het oppercommando over de geheele Duitsche weermacht bekleed en daarmee nog het allerlaatste wat hem ontbrak, aan zijn positie van alleenheerscher, toegevoegd. Wat is er, behoudens titel en afstamming, wel licht ook opleiding, hetwelk hem nog van een onbeperkt souverein onderscheidt? Hermann Goering, meer en meer 's Führers rechterhand, heeft thans den maarschalksstaf ontvangen. Hij is derhalve thans behalve minister-president van Pruisen, opperbevel hebber van de luchtvaart en leider der Duitsche economie tevens generaal-veldmaar- schalk. Een inderdaad zeer decoratieve positie! Ook op het terrein der diplomatie heeft de „partij" een stap verder voorwaarts gedaan; Von Ribbentrop is thans, in stee van Von Neurath, minister van buitenlandsche zaken. Wat de voorgenomen ambassadeurs-mutaties betreft moet nog worden afgewacht, wat deze zullen brengen. De geheime kabinetsraad, die nu officieel is ingesteld, is feitelijk slechts de officieele erkenning van een toestand, die reeds langen tijd bestond; de Führer heeft aan zijn naaste medewerkers in dit opzicht slechts een meer officieele positie verleend. Beschouwt men dit alles meer samenvat tend, dat doet het denken aan een soort van paleisrevolutie; de NSDAP heeft overal de eigen krachten wat meer ingezet. Op 20 Fe bruari zal de Rijksdag zulks ongetwijfeld met een bruisend applaus onderstrepen. Toch moet de vraag worden gesteld, of de Duitsche staatsbouw op deze weg allengs niet een zekere topzwaarheid dreigt te gaan vertoo- nen. Er kunnen daaraan gevaren verbonden zijn, niet slechts voor de toekomst van het Derde Rijk zelf, doch ook voor de rustige ontwikkeling der verhoudingen in Europa. DE POOLSCH-HONGAARSCHE VRIENDSCHAP Rijksbestuurder Horthy bezocht Krakau De oude Poolsche stad .Krakau is geheel en al in feesttooi, in afwachting van het bezoek dat de Hongaarsche rijks bestuurder Horthy en zijn minister van buitenlandsche zaken Von Kanya aan haar zullen brengen. In welingelichte kringen te Warschau meent men te weten, dat geen enkele politieke overeenkomst onderteekend zal worden bij gelegenheid van het Pool sche bezoek van Horthy en Kanya. De Poolsche en Hongaarsche staatslieden zullen uitsluitend.de tegenwoordige poli tiek in midden-Europa en vooral in het Donau-bekken, aan een onderzoek onder werpen. Om verschillende redenen zou Polen gaar ne een verzoening tusschen Boedapest en Boekarest zien tot stand komen en schijnt, dat tijdens de besprekingen, welke in Krakau, Bialowicha en Warschau gehou den zullen worden, in dien zin van Poolsche zijde voorstellen zullen worden gedaan, ii het bijzonder wat betreft de regeling van de positie der Hongaarsche minderheid in Roe- Deze veronderstelling lijkt nog meer w schijnlijk, indien men eenerzijds denkt de ontspanning, welke zich sedert enkele maanden op de lijn BoedapestBelgrado voordoet en welke Polen tot Boekarest willen uitstrekken en anderzijds aan het v trouwen van Polen ten aanzien van een gelijke actie der kleine entente, wantrouwen, waarop in regeeringskringen en door de offi cieele Poolsche pers herhaaldelijk met nadruk gewezen is. De Poolsche pers wijst op de traditioneele banden, welke Polen en Hongarije gedurende eeuwen binden en met name op de hulp, welke door Hongarije aan de Polen is ver leend bij de opstanden in 1830 en 1863. Het officieuse persagentschap „Iskra" her innert er tenslotte nog aan, hoe Hongarije in 1920 tijdens den oorlog tusschen Polen sovjet-Rusland, aan Polen belangrijke trans porten minitie en wapens heeft aangeboden, welke transporten via Roemenië naar Polen werden gedirigeerd, daar Tsjecho-Slowakije geweigerd had, ze over zijn gebied, te laten passeeren. ONS FEUILLETON Korte inhoud van het voorgaande Het huwelijk van den schoolmeester Ver- duynen van 't dorp Woudewijk wordt eerst na veel jaren met een dochtertje Willy ge- Hannes de bakker, een „ingeleide", be weert, dat het kind niet afgebeden, doch afgedwongen is. Zoo'n kindje kon wel voor de hel geschapen zijn. Deze woorden van den bakker, die alge meen voor een geloovige wordt gehouden, veroorzaken de vrouw van den meester veel strijd, doch zij vindt tenslotte troost door te beloven, dat zij haar kind voor Jezus zal opvoeden. Dit brengt haar ertoe soms wel wat al te nauwgezet over Willy te waken. Al spoedig sluit de kleine vriendschap met Kobussie van Kobus-de-Koster. haar buurjongetje. Als vrouw Kukelaar, een van de vrouwen van het dorp, eens terloops opmerkt, dat zoo'n kindervrije rijtje wel eens aanblijft, wil zij zoo spoedig mogelijk aan die vriendschap een eind maken. Dit schijnt te lukken als Kobussie. die een jaar ouder is dan Willy, naar school gaat. Als Kobussie op een vrijen Zaterdag toch bij Willy komt spelen, stort zij haar hart voor haar man uit. Deze be ziet de dingen meer nuchter. Hij wil Willy laten leeren maar durft het niet aan zijn vrouw te zeggen. Als de schooltijd teneinde loopt, deelt Kobus-de-Koster bij een bezoek aan den meester mee, dat hij zijn zoon Kobus voor schoolmeester wil laten leeren. Willy's moeder, die door dit voornemen het standsverschil tusschen Willy en Kobus zieit opgeheven, vreest nog meer voor het in vervulling gaan van de woorden van vrouw Kukelaar. Na het vertrek van den koster vat de meester moed en vertelt zijn vrouw einde lijk, wat reeds jaren lang zijn plannen zijn geweest. (Zie vervolg hieronder) De Japansch-Chhieesche oorlog MISLUKTE STAATSGREEP TE KANTON De Japanners bezetten Tsjoetsjeng Ondanks de officieele tegenspraken, wordt algemeen aangenomen, dat Kanton gisteren het tooneel is geweest van een poging tot opstand tegen de provinciale Chineesche re geering, doch dat deze poging dank zij krachtige maatregelen, waaronder arresta ties op groote schaal, in de kiem gesmoord Onder de gearresteerden bevinden zich verscheidene jonge officieren. Tal van per sonen, die van spionnage verdacht werden, zijn doodgeschoten. In Chineesche kringen gelooft men, dat de Japansche luchtraids op Kanton demonstra ties waren, die samen hadden moeten vallen met den staatsgreep, die, naar men voorts verklaart, door Japan gesteund werd. De Chineezen veronderstellen, dat de Ja panners den organisatoren van den staats greep hadden beloofd, niet Kwantoeng bin- De Spaansche burgeroorlog VLIEGTUIGEN VERNIETIGEN EEN ENGELSCH SCHIP De patrouillevaart in de Middellandsche Zee Op ongeveer 22 mijlen uit dc Catalaan- sche kust is het Britsche s.s. „Alcira", het welk naar het republikeinsche Spanje on derweg was, door twee nationalistische vliegtuigen tot zinken gebracht. Gistermorgen om half zeven, toen het zicht nog slecht was, verschenen twee vliegtuigen voor den boeg, vliegende op geringe hoogte. Op (lat oogenblik was de uemanning nog ter kooi. Men hoorde liet geluid van mitrailleurvuur. De vliegtuigen zonden radio-seinen uit met het bevel aan de bemanning zich in de booten te begevea. Terwijl de opvarenden daartoe de toebereid selen troffen, vlogen do toestellen voor de eerste maal boven het schip en wierpen drie bommen af. waarvan één de olieberg- plaats raakte, die weldra in brand geraak te. De tweede bom kwam terecht in de hut van den controleur van de niet-inmenging en de derde trof den schoorsteen, maar ont plofte niet. De bemanning is per roeiboot te Barce lona aangekomen. De „Alcira" trachtte een lading steen kool naar het linksche Spanje te brengen, Londen verontwaardigd In Londen heeft dit nieuwe verlies der nen te zullen dringen, indien de laatsten zich van de macht meester zouden maken en de nationale Chineesche regeering hun steun zouden onthouden. De gebeurtenissen hebben de Chineesche aanhangers van Tsjang Kai Sjek diep ge schokt, daar zij de eerste scheuring vormen in de eenheid, waartoe de oorlog met Japan het land heeft gebracht. Japanners in Tsjoetsjeng Van officieele Japansche zijde wordt mede gedeeld, dat de Japansche troepen, komende uit Tsingtao, Tsjoetsjeng hebben bezet. Te Hankau wordt thans officieel toege geven, dat Pengpoe gevallen is. In het com muniqué wordt gezegd, dat Pengpoe uiterst moeilijk te houden was in verband met de geografische ligging en dat de Chineesche troepen zich in de grootste orde terugtrek ken, terwijl de verliezen zeer gering zijn. Vier Japansche oorlogsschepen hebben Hohsien aan de Jangtse gebombardeerd, ter wijl Japansche mariniers een aanval op de stad hebben ondernomen. Hohsien werd een paar weken geleden door de Japanners inge nomen en daarna, toen zij zich hadden te ruggetrokken opnieuw door de Chineezen Kruit-ontploffing in Zuid-Afrika Elf menschen gedood Door een hevige ontploffing te Somerset- West (Zuid-Afrika), werd een gebouw, waarin partonen werden gevuld, met den grond gelijk gemaakt Twee Europeanen en negen inboorlingen werden in stukken gescheurd. OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN IN DEN CONGO In de buurt van Loeboedi in den Belgi schen Congo, heeft men geslepen steenen teruggevonden, welke dagteekenen uit den voorhistorischen tijd. Deze ontdekking is gedaan door een weten schappelijke expeditie en in den laatsten tijd zijn reeds de overblijfselen blootgelegd van vijftien nederzettingen uit het steenen tijd- Deze nederzettingen, die zeer rijk zijn be vonden aan ijzer-materiaal, werden ontdekt op 1350, 1390, 1425 en 1455 meter. Een der leden van de expeditie hegft voorts in de streek van Zuid-Kalule vier ijzergroepen ontdekt, terwijl de expeditie tevens op zes kilometer van Jadatville eer kleinen kruisvormigen gietvorm heeft ge vonden. Nieuw contact tusschen Berlijn en Londen? De Britsche ambassadeur te Berlijn II e n d c r s on is ecnige dagen geleden naar Londen ontboden, om daar te spreken over stappen, die thans gedaan zouden kunnen worden in aansluiting op liet be zoek van lord Halifax aan Duitschland. Te Berlijn zouden peilingen verricht zijn, in verband met een ontwerp tot humani seering van den oorlog. Deze zouden de in leiding vormen tot een uitgebreider plan inzake een luchtpact. Ook zouden aan Berlijn voorstellen ge daan worden met betrekking tot het kolo niale vraagstuk. In politieke kringen te Berlijn toont men zich zeer terughoudend en verklaart men, dat Duitschland zich niet tot nieuwe ruü- transacties wil leenen. Wat het, ontwerp tot humaniseering van clen oorlog betreft, toont de Duitsche pers zich weinig welwillend. Engelsche handelsmarine opnieuw groote verontwaardiging gewekt. Men sluit er blijkbaar het oog voor het feit, dat vracht vaart in oorlogszöne's risico meebrengt, welke men aan zichzelf heeft te wijten. In gezaghebbende Britsche kringen geeft men te kennen, dat Engeland van plan is, de sterkte der vloot, die in de Middelland sche Zee patrouilleert op grond van de overeenkomst van Nyon, uit te breiden, welke houding de andere patrouilleerende staten ook zullen aannemen. Naar Reuter nader verneemt, heeft ook Italië zich daarmede accoord verklaard, en is het voornemens soortgelijke maatregelen te treffen in de zöne, die aan de Italiaan- sche patrouilles is toevertrouwd, De eenheid van het Iersche volk Een vertegenwoordiger van Havas heeft een onderhoud gehad met D e V a 1 e r a, over het standpunt der regeering van Ierland na dé eerste besprekingen te Londen en aan den vooravond van de algemeene verkiezin gen in Ulster. Op de vraag, of een regeling, waarbij niet de volledige onafhankelijkheid van geheel Ierland verzekerd zou zijn, hét Iersche volk zou bevredigen, antwoordde de Valera: „Neen. Het Iersche volk heeft herhaaldelijk getoond, dat elke regeling, waarbij de ver- eenigde natie geen volkomen onafhankelijk heid zal verkrijgen, het niet zou bevredi gen. Als welk ander volk ook verzetten wij ons tegen alles, wat onze nationale souve- reiniteit beperkt. Onze natie is altijd een eenheid geweest. De grens, waarbij zes van onze graafschappen in het Noord-Oosten worden afgesneden, is zuiver willekeurig. De groote meerderheid der bewoners aan deze grens keert zich krachtig tegen het voort bestaan van dezen toestand. De heid van Ierland is volstrekt noodig voor den binnenlandschen vrede, voor de ontwik keling van het land, voor de vriendschap pelijke betrekkingen met het volk van Groot-Brittannië, voor de verdediging en uit zuinigheidsoverwegingen. Zoolang de scheiding bestaat, vormt zij een slagboom op den weg naar een definitieve regeling tus schen Engeland en Ierland". Een echte ZAALBERG deken kost f lO.- Duitschlands anti-joodsche actie De „Arische" kleeding-industrie In Duitschland neemt de anti-Joodsche actie weder in hevigheid toe. Voor het eerst is op de confectie-artikelen, die uitgestald zijn in de magazijnen te Berlijn, een etiket aangebracht waarop staat aangegeven, dat de artikelen door Arische handen zijn ge gaan. Deze maatregel is genomen door de „Adefa", den anti-semitisclien bond in de confectie-industrie. Dezelfde methode zal worden gevolgd voor schoenen, parapluies, bretels, dassen, In de badplaats Weisser Hirsch bij Dres den kunnen Joden nog slechts onderdak vinden in Joodsche hotels, die geen Arische dienstboden beneden 45 jaar in dienst heb ben. Zij mogen niet wandelen in de onmid dellijke omgeving van de baden, terwijl zij van het water slechts gebruik mogen ma ten gedurende twee uur per dag. een hoeveelheid copra lag opgeslagen, aan, doch hier vond de brand zijn natuurlijk einde: de waterkant was bereikt. Te ongeveer half vijf behoorde de brand weer tot het verleden. Een Chinees kocht drie auto's Familie acht hem krankzinnig Bij een der autozaken van Chcribon ver voegde zich dezer dagen een naar het uiterlijk welgesteld Chincesch ingezetene, aldus schrijft het „Bat. Nwsbl.", die met ■itischen blik de in de showroom tentoom gestelde wagens in oogenschouw nam. Na eel demonstraties en niet veel kennis van zaken van den manager viel tenslotte zijn keuze op niet minder dan drie dure Sedans. Na lang loven en bieden werden kooper en verkooper het over den contanten prijs eens. De kooper wilde onmiddellijk betalen, en de wagens in ontvangst nemen, weshalve met een der verkoopers naar zijn huis werd gereden. Thuis aangekomen opende hij zijn goedgevulde brandkast en betaalde tegen afgifte van een kwitantie en eenige andere formulieren. Groot was de verwondering van den auto- mobielhandelaar toen hij den volgenden dag bezoek kreeg van een Chineeschcn dokter, die hem namens de familie van den auto-kooper verzocht, de wagens terug te nemen tegen afgifte van de betaalde som, aangezien de man volgens zijn familie vol slagen krankzinnig was. De autohandelaar stelde hier tegenover, dat de man geenszins den indruk had ge maakt van lijdende te zijn aan geestes stoornissen, aangezien hij door zijn lang durig praten over den prijs integendeel blijlc had gegeven van goeden zin voor koopman schap. Tiet verzot k werd dan ook niet in gewilligd, aangezien de transactie een vol* komen normaal verloop had gehad. Naar het blad verneemt, zal de familie in den auto-kooper een eisch indienen tot nietigverklaring van den koop. UIT OOST- EN WEST- INDIE De verkenning van Celebes Zijn er kolonisatie-mogelijkheden? Van ir. Wehlburg, die, kort geleden onderzoekingstochten heeft gemaakt ter voorbereiding van de kolonisatie op Celebes vernam Aneta het volgende: Het gebied, dat vroeger werd verkend, betreft de Masambavlakte, zich uitstrekkenJ ten Noorden van de Golf van Boni en wel van Masamoa tot Malili. Dit gebied is 200.000 hectare groot en bestaat uit bosch land en alang-alangvlakten. Lang niet alles hiervan echter is bestemd voor kolonisatie en niet geschikt voör den sawahbouw. Op het oogenblik is men druk bezig de gegevens, welke de heer Wehlburg heeft verzameld* nader uit te werken. Het ligt in de bedoeling, om te gelegener tijd ook met behulp van vliegtuigen het terrein te verkennen. Een felle brand te Menado Veertien huizen in de asch gelegd In den nacht van 17 op 18 Januari werd de brandweer van Menado gealarmeerd voor een brand in een der gebouwen bij den Passar Ikan. Weldra bleek, dat men dein vuurhaard niet meer kon bereiken vanwege het on doordringbare rookgordijn* dat rond den passar hing. Brandspuiten reden aan, doel. wisten niet waar te beginnen. De spuit gasten werden door den hevigen rook telkenmale teruggedrongen. Het steeds voortwoekerende vuur vond een gretige prooi in de vele zeer brandbare in de pas- sartoko's opgeslagen goederen. De vlammen begonnen door het dak van van het brandende huis te lekken en ver spreidden zich over de nokken der nabij liggende huizen, terwijl het vuur zich bin nendoor een weg baande met een snelheid, die aan het ongelooflijke grensde. In minder dan geen tijd stond een tien tal toko's in lichte laaie, de omgeving ver lichtend met een fel rooden gloed, die mijlen in den omtrek zichtbaar was. Telkens en telkens weer laaiden dc vlammen hoog op, doffe knallen weerklon ken van exploseerende petroleumblikkei, en van flesschen Tjap Tikoes (een slechte soort Minahassaischo jenever). Tenslotte gingen er nog eenige toko's GEMENGD NIEUWS Jeugdige dief gearresteerd Bears gegapt van zijn moeder Gistermiddag zag een 6urveillecrend £fgëlt van politie te Groningen in een der" hoofdstraten een jeugdigen knaap op -*en nieuw rijwiel rijden en daar hij vermoedens kreeg, dat er wel eens iets niet in den haak kon zijn, besloot hij den jongen aan te hou den. Spoedig bleek het den politieman, dat zijin vermoeden juist was en hij nam den knaap, den 11-jarigen G. H., afkomstig uit Bedum, mee naar het hoofdbureau, waar men den jongen naar de herkomst van het rijwiel ondervroeg. Hij zeide daarop ent even te voren voor een bedrag van f 35.—» in een rijwielzaak ter plaatse te hebben ge* kocht Vermits een 11-jarige jongen in don regel niet over een dergelijk bedrag bM sohikt, wilde de politie natuurlijk ook weten waar het geld vandaan kwam en toen vol#, de de bekentenis van den jongen, dat hij ten nadeele van zijn moeder, een arme we duwe, een beurs had ontvreemd, waarmj zich een bedrag van zestig guldon bevond, Naoat tegen den jeugdigen dief proces verbaal was opgemaakt, is hij naar Bediufl overgebracht LIJK OPGEHAAKD Gistermiddag heeft men uit den Ouden Rijn te Nieuwerbrug (Z.-H.) het lijk opgehaald van den 27-jarigen arbeider T. S. alhier. Sedert Dinsdag werd hij vermist cn i/ien vreesde toen reeds dat hem een onge luk was overkomen. ONTOELAATBARE PAMFLETTEN Naar wij vernemen was het ter kennis van de Haarlemsche politie gekomen, dat vanwege het orgaan „De vrije Socialist" on middellijk na de blijde gebeurtenis pamflet ten zouden worden verspreid, waarvan cle inhoud ontoelaatbaar geacht moest worden, j Daarom werd een inval gedaan in de drukkerij „Renova" in de Burgemeester Rampstraat te Haarlem, waar „De Vrije i Socialist" wordt gedrukt en inderdaad trof 1 men daar een partij van ongeveer vierdui- j zend pamfletten aan, welke voor verzending gereed lagen. Een ongeveer gelijl; aantal was echter reeds verzonden en kon niet meer worden achterhaald. De nog aanwezi ge partijen alsmede het zetsel zijn in beslag genomen. Van een en ander is proces-verbaal onge maakt. ,;Geef eens antwoord, man, hoe lang heb je al met die ge dachte rondgeloopen"? „Hoe lang? Da's ook wat. Ieder denkt wel eens, ieder over weegt wel eens mogelijkheden, zonder een bepaald plan te hebben". „Ja. dat zal wel. Dat merkte ik aan Zwaanswijk. Toen dacht ik nog: arme vrouw Zwaanswijk, jij bent overal buiten gehouden. Die vader spreekt over zijn kind eerder met een vreemde, dan met de moeder, die het ter wereld bracht. Wat kan toch zelfs in een goed huwelijk de verhouding scheef zijn. dacht ik. En, ja dat mag je ook weten, ik achtte me ge lukkig, in de gedachte dat dit bij ons anders was. 't Zal wel de laatste maal geweest zijn, dat ik me gelukkig voelde, dat ik meende, je vertrouwen te bezitten. Veel, wat ik niet heb begrepen, is me nu duidelijk. Als ik over de toekomst sprak, had jij een grapje: die eer moet ik je nageven, dat je nooit met me meegepraat hebt. Ik ben dom geweest, maar ik ge loofde in het volle vertrouwen tusschen ons, een vertrouwen, dat er toch vroeger geweest is. Het is me nu, of ik wakker ben geworden na een slaap van tien jaar". „Eerlijk blijven" had meester zich voorgenomen, maar nu ze zóó sprak nu werd dat wel heel moeilijk. Was ze maar liever in jammerklachten uitgebarsten, was ze maar liever opgestoven met een: „nee, dat nooit", toen hij van leeren sprak. „Je spreekt wartaal", antwoordde hij, terwijl hij met groote passen door de kamer ging. „Waarom moet ik al lang zulke plannen gehad hebben? Waarom zou er tusschen ons geen vertrouwen bestaan? Waarom zou je je niet langer gelukkig voelen? Waaraan heb ik die verwijten verdiend? Heb ik jóu ooit iets verweten? Heb jij me ooit gevraagd, hoe ik over Willy's toekomst dacht? Nee, dat was niet noodig. J ij be paalde, hoe het leven van het kind zou worden. Of ze aan leg had voor het eerzaam vak van huissloof, och, dat was van geen belang, of vader misschien iets anders van zijn eenig kind wou, daar werd niet naar gevraagd". „Had het dan toch gezegd. Had me dan niet gelaten in die waan, dat je het met me eens was. Je zei toch immers óók, dat ze geen onderwijzeres zou worden"? „En dat zeg ik nóg! Ik heb dat nooit gewild, en èls ik het gewild had, zou ik er nu zeker van zijn terug gekomen, nu Kobus Zwaanswijk bij het onderwijs komt. Ik zal het heusch niet in mijn hoofd halen, het kind vier jaar met hem naar de kweekschool te sturen, denk dat maar niet. Meen niet, dat ik het. een ideale toekomst acht voor Willy, het leven door te gaan aan Kobus' zijde. Als de jongen geen familie had, ja dan. Die acht broers en zusters mét hun aanhang wensch ik Willy niet toe. En hoe kan ik haar daarvoor be waren? Door haar in andere, in betere kringen te brengen." „Bewaren kunnen we haar nergens voor, zou ik denken." „O, als je het zoo bedoelt nee natuurlijk niet. God moet haar bewaren, dat weet ik ook wel, maar Hij geeft ons het verstand en de middelen, om datgene voor het kind te doen, wat goed is, wat ons het beste lijkt. Ik was daarstraks over rompeld op een geduchte wijze, dat wil ik je wel vertellen. Als Zwaanswijk niet zoo vol van eigen geluk was geweest, had hij stellig mijn gebrek aan enthousiasme gemerkt. Ik moest denken over óns kind en tegelijkertijd praten over het zijne. Je had toch zeker niet verwacht, dat ik hem zijn plan zou afraden? Dat zou min zijn geweest". „Natuurlijk heb ik dat niet verwacht, maar ik had ook niet verwacht, dat je zou aanbieden, Kobus klaar te maken voor de kweekschool. Als hij meteen naar een school in de stad was gegaan, was je van hem af geweest. Nu kun je je in spannen, om hem zoover te brengen en krijgen we hem zeker avond aan avond hier in huis voor les?" „Geen sprake van. Kobus blijft op school en ilc help hem op die manier verder. Zeker zal hij na schooltijd wat les moeten hebben, maar daarvoor kan hij in zijn bank blijven zitten. Toen Zwaanswijk daar zat te redeneeren, dacht ik: Willy móét in een andere omgeving komen. Willy moet naar een stadsschool. Dat kan in September. Maar dan moet Ko bus niet mee, dan moet Kobus zoo lang mogelijk hier blijven. In de stad krijgt Willy andere kameraadjes, 's avonds heeft ze haar huiswerk, tegen dat Kobus naar de kweek gaat, is ze hem al lang ontgroeid. „Maar wat wou je dan? Wat moet het kind dan eigenlijk worden?" „Worden, worden ze moet algemeene ontwikkeling op doen". „Kan dat dan niet op een andere manier. Kan ze geen les sen nemen? Als een meisje wat talen kent en goed piano speelt en dan handwerken, ja zeg, is dat niets, haar de acte handwerken te laten halen? Je verwijt me wel, dat ik er een huissloof van wil maken, zeker omdat ik er zelf een ben, maar dat is toch heusch mijn bedoeling niet". „Dat leelijke woord moet je me maar vergeven", zei hij* haar beide handen vattend. „Ik hoop dat Willeke haar moe ders evenbeeld wordt, waar ook alle kans op is. Ik hoop, dat ze eenmaal een lief huisvrouwtje wordt en de huishouding zal ze, zoo God wil, van niemand anders leeren, dan van haar eigen moeder. Maar er liggen nog vele jaren tusschen die tijd en deze. Geloof me gerust, ik zou ook graag zien. dat je een helpstertje kreeg, want je hebt het veel te druk, maar om het be ang van ons kind kan ik het toch niet billijken, dat zij dit helpstertje wordt, althans niet in de eerste jaren. Neem bever een dienstmeisje. Gerust, dat kan best. We venvachten immers binnenkort de zilvervloot? En al zou die wegblijven dan kan het nog dubbel en dwars. We hebben al veel té veel van onze toeslagen naar de spaarbank gebracht en er te weinig van genoten". „Het gaat er niet om, dat ik van Willy wil profiteered fulp, va.n 200 n kmd kan ik ook nog wel missen; het qaat om het heil van ons kind". ..Kijk, nu varen we weer in één schuitje. Maar zie je met lessen zooals jij voorstelt, blijft het probleem Kobus hetzelf de. Weet je, wat ik wou? ik wou haar naar de H.B.S of het Gymnasium hebben, t Gym duurt een jaar langer, maar ie weet. daar is Herberts leeraar Ze is dan „iet zoo heelemaal onder vreemden. Van de H.B.S. ken ik niemand. Fijn. dat ons Willeke een jaar vóórgekomen is. Nu kan ze met haac elfde jaar op het Gym zijn. Klassen doubleeren zal ze wel niet en zoo kan ze met haar zeventiende eind-examen doen" „Dus zes jaar lang zal het kind elke dag naar de stad' moeten, zès jaar!" „Als het nu toch in haar belang is?" „Ja, als! Maar het gymnasium is neutraal! Heb jij er vredë mee, dat ze zes jaar onder ongeloovigen is?."

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2