rëdÈOD Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V. lK: UIT OOST- EN WEST-INDIE Eischt Ned. Fabrikaat ASBEST I RUBBER DONDERDAG 3 FEBRUARI 1938 EERSTE BLAD PAG. a LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ „VI TAL IS" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES! RONDBLIK HONDERDSTE RAADS ZITTING GESLOTEN De besprekingen te Genève zijn voorloo- pig weer als geëindigd te beschouwen. Ge lijk wij reeds eerder constateerden, heeft de commissie voor de hervorming van den vol kenbond, die uit achtentwintig leden bestaat uitvoerig van gedachten gewisseld over het kernvraagstuk, het befaamde sanctie-artikel van het handvest. Tegen den zin der groote mogendheden in, die het tijdstip daartoe minder opportuun achtten, hebben met name de Oslostaten deze discussie doorgezet. Het resultaat is van dien aard geweest, dat ach teraf Londen en Parijs toch nog tevreden kunnen zijn. Bij schier geen enkel lid van den volkenbond bleek twijfel te bestaan over de vraag, of de bond al of niet zou moeten voortbestaan. De beiden, die zich hierover het koelst uitlieten, waren Polen en Chili. Polen legde een vrij groote mate van onver schilligheid aan den dag ten opzichte van het Geneefsche streven; het heeft trouwens al eerder getoond, ook tijdens de Itali- aanschAbessijnsche verwikkelingen, dat het neiging heeft, een zelfstandige houding aan te nemen. En Chili, dat eertijds, toen de kwestie der volkenbondsherziening voor het eerst ten tapijte kwam, zulke radicale eischen van universaliteit stelde, heeft thans eveneens zich vrijwel op den achtergrond ge houden. Het resultaat van de in Genève ge voerde discussies is geweest dat duidelijk aan den dag is getreden, dat de bondsstaten ook in de toekomst elkanders steun en mede werking zullen blijven zoeken, tot behoud van den vrede en ter bevordering der onder linge harmonie. In dit opzicht kan men in derdaad tevreden zijn. Intusschen mag de vraag worden gesteld, hoe de zaken ervoor zullen staan als zij in September opnieuw ter sprake zullen ko men. Discussies kan men verdagen, den loop van een historische ontwikkeling ech ter niet Als wij een half jaar verder zijn zal de stand der internationale problemen wij denken daarbij inzonderheid aan Japan- China en aan de Spaansche kwestie wel licht een geheel ander beeld vertoonen. Mo gelijk is, dat dan de wereld niet langer zweeft in een soort van mobiel evenwicht tusschen het anti-komintern-verbond en de Fransch-Britsche vriendschap, doch dat het haar duidelijk is geworden, in welken zin de weegschaal is doorgezwaaid. Mocht weder om het zwaartepunt overwegend in West- Europa liggen, dan staat het er voor de internationale samenwerking te Genève uit stekend voor. Zou het tegenovergestelde ge beuren, dan kon tengevolge van de toegeno men werfkracht der autoritaire staten het spel der onderlinge machtsverhoudingen Wel eens een geheel ander aspect zijn gaan yertoonen. BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENTNGEN TELEFOON 2613 GERUCHTEN ROND DE DUITSCHE LEGERLEIDING Zal von Blomberg heengaan? Nog steeds houden de geruchten aan, dat ,He Duitsche Rijksminister van Oorlog, gene raal-veldmaarschalk Von Blomberg, [binnenkort zou aftreden. Men spreekt van "n conflict tussdhen von Blomberg en generaal iVon Fritsch, den opperbevelhebber van het Duitsche leger en brengt daarmede van alles in verband. Hoewel Von Blomberg een Van Hitiers vrienden is, zou zijn positie moeilijk zijn geworden door zijn huwelijk met een jonge vrouw uit zeer eenvoudige kringen, waartegen door de officierskringen zou zijn geprotesteerd. Anderen beweren, dait de zaak-Niemoeller ionder de conservatieve officieren groote ont- istemming teweeg gebracht heeft. Oók wordt gesproken over meeningsver- Bchillen inzake het vierjarenplan van Goe- ring. Bovendien zou de eisch van Himmler, dat Öe politie en S.S. in de landsverdediging opgenomen moeten worden, aan het conflidt piet vreemd zijn. Van al deze geruchten valt alleen met Zekerheid te zeggen, dat zij typeerend zijn voor de spanning, die er heersoht. Met de kern der kwestie houden de meeste waar schijnlijk geen verband. De situatie is nog verre van duidelijk. In officieele kringen acht men den toe stand zeer ernstig. Er wordt op gewezen, 'dat de besprekingen in de Wilhelmstrasse zelfs 's nachts niet onderbroken zijn. Gisteren is generaal Walter von R e i- thenau, commandant van het 7de leger corps, uit München in Berlijn aangekoqien. Zijn naam is herhaaldelijk genoemd in ver hand met de kwestie van een opvolger van [Von Blomberg. Het leven in Engeland is te duur Een petitie in het parlement De leider van de liberale oppositie in het OBritsche lagerhuis, sir Archibald Sinclair heeft in het lagerhuis een petitie doen in dienen, waarin maatregel eji worden ge vraagd tot verlaging van de kosten van het levensonderhoud. Op deze petitie waren acht honderd' vier duizend namen verzameld en,op een teeken Van sir Archibald werd de petitie door twee en twintig deurwaarders op de tafel van den secretaris gelegd onder luid applaus van het huis. O.m. wordt voorgesteld, dat de belastin gen en beperkingen op de binnenlandsche handel worden afgeschaft opdat de ver bruikers voordeel kunnen hebben van de jopen markt. Sir Archibald heeft een motie ingediend 5Ln gelijken zin, hij heeft gevraagd, deze jnotie spoedig in behandeling te nemen. De Spaansche burgeroorlog DE NASLEEP VAN HET ,ENDYMION"-GEVAL Franco's regeering beëedigd Minister Eden heeft gisteren geconfe reerd met de gezanten van Frankrijk en Italië, resp. dc hceren Co r bin en Gran- d i over het in den grond boren van het Britsche kolenschip „Endymion". Eden zou het voorstel hebben gedaan, dat Engeland. Frankrijk en Italië, die gezamenlijk in de Middellandsche zee voor de veiligheia zorg dragen, bij Franco een protest zouden in dienen, zoodra zou komen vast te staan, dat inderdaad de „Endymion" door een onder zeeër, die van de partij aer nationalisten was, tot zinken gebracht is. Do Engelsehen schijnen van meening, dat indien de nationalisten verantwoordelijk zijn voor het incident met de „Endymion" een gemeenschappelijk protest, waaraan ook Italië medewerkt, meer effect zal sorteeren, gezien de vriendschappelijke verhouding tusschen Italië en Franco. In Italiaansche kringen te Londen wordt verklaard, dat Italië trouw blijft aan de overeenkomst van Nyon en alles zal aoen, om de zeerooverij in de Middellandsche Zee uit te roeien. Hoe de „Endymion" verging Omtrent het torpedeeren van de „Endy mion" meldt Havas nog het volgende: De torpedo trof het schip in den voorsteven. De bemanning begaf zich onmiddellijk naar het dek, waar de kapitein met zijn vrouw zich reeds bevonden. Men had evenwel geen tijd, een boot te water te laten, het schip zonk binnen enkele minuten. De vier over levenden wisten zioh drijvende te houden tot zij door een vaartuig van de kustwacht aan boord werden genomen, drie kwartier na het torpedeeren. Franco's nienwe regeering In Burgos heeft gistermiddag de plechtige beëediging plaats gehaa van de kabinets leden der nieuwe rechtsche regeering. Als eerste legde den eed af graaf R o d e z n o, de nieuwe minister van justitie, die toen op zijn beurt de overige kabinetsleden be- eedigde. Onmiddellijk daarop werd de eer ste kabinetszitting gehouden. Madrid beschoten Gisteravond om acht uur werd centraal Madrid hevig beschoten uit vuurmonden van een zwaar kaliber. Men vreest, dat veel slachtoffers gevallen zijn onder de menigte die zich op dat tijdstip juist naar huis be gaf. Heel het centrum dreunde van de on gewoon hevige ontploffingen. Oogenblikkelijk werd het vuur beantwoord door de regeeringsbatterijen. Het gevecht kwam geheel onverwacht en veroorzaakte groote opschudding. DE EGYPTISCHE KAMER-ONTBINDING Een volkomen verrassing De Egyptishe premier Mahmoed Pasja heeft verklaard, dat de Egyptische regee ring tot de plotselinge ontbinding van het parlemenit is overgegaan, om te ver hinderen, dat de aanhangers van Nahas Pasja tot ordeverstoringen zouden be sluiten. Aangezien het koninklijk decreet, waarbij de Kamer wordt ontbonden, be paalt, dat hat nieuwe parlement op 12 April bijeen moet komen, worden ter stond door alle partijen voorbereidingen getroffen voor de a.s. verkiezingscam pagne, die zeer fel belooft te worden. Onmiddellijk nadat te Cairo het besluit ftot ontbinding van het parlement en uit schrijving van nieuwe verkiezingen was be kend geworden, betrok de politie wachtpos ten bij het parlementsgebouw. Niemand mocht Kamer of Senaat binnengaan. Toch heeft nog een aantal Waf-disten kans gezien zich toegang te verschaffen eer de politie kon ingrijpen. Zij hadden verpakte levens middelen, sandwiches enz. bij zich, waaruit men aanvankelijk afleidde, dat zij een soort sitdown-staking in den zin hadden. Nader wordt evenwel gemeld, dat deze af gevaardigden van de oppositie het gebouw reeds weer hebben verlaten. Koning Fa ro e k is inmiddels ite Caïro aangekamen om overleg te plegen met den premier en ande re vooraanstaande politici. De toestand in Palestina Nieuwe maatregelen tegen terreur De Palestijnsche mandaatsregeering heeft aan de bezitters van autobussen, zoowel Joodsche als Arabische, gelasit de bussen in een gelijke aluminiumkleur te schilderen. Tot nu toe hadden de Joodsche en Arabi sche bussen verschillende kleuren, zoodat de Joodsche bussen een gemakkelijk doelwit vormden voor de terroristische schutters. De ontdekking, dat groote hoeveelheden wapens het land worden binnengesmokkeld, heeft ertoe geleid, dat thans de visschers en bezitters van zeilschepen de kust niet meer mogen verlaten, indien zij geen bijzondere vergunning daartoe hebben. In de omgeving van Gaza is de kustwacht uitgerust met schepen, voorzien van machinegeweren en zoeklichten. HET DBIJVENDE POOLSTATION De ijsbreker „Taimyr", in de haven van Moermansk heeft reeds stoom op en wacht nog slechts op de komst van den chef der expeditie, Schmidt om dit te varen, ten einde Papinin en zijn gezellen van het drijvende Poolstation te gaan redden. De kapitein van den ijsbreker heeft ver klaard, dat hij, ondanks de Poolduistemis en hoewel er hevige stormen woeden, de ijs schots in zes dagen hoopt te bereiken. HET ZUSTERSCHIP DER „QUEEN MARY" Uit Londen wordt thans officieel mede gedeeld, dat het zusterschip van de „Queen Mary" op 27 September a.s. te water zal worden gelaten. De plechtigheid zal worden verricht door koningin Elisabeth en het schip zal de naam „Queen Elizabeth" dragen EEN EILAND MOET HONGER LIJDEN De bewoners van het eiland Rathlin, ten Noorden van Ierland, worden door hongers nood bedreigd, doordat het sedert eenige weken in verband met de voortdurende stor men niet mogelijk is, do rotsachtige kust van het eiland met een schip te bereiken. In een van het eiland afkomstige radio- mededeeling wordt gezegd, dat de .voorraden levensmiddelen uitgeput raken, Zuinigheid? Prachtig! Maar nooit ten koste van Uw gezondheid, want daarvoor is het beste juist goed ge noeg Daarom bij ver koudheid en rheuma- tiek direct ASPIRIN- tabletten nemen. is een pro duet. Oranjeband en »0av«*.-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid De Japansch-Chineesche oorlog OPERATIES LANGS DEN TIENTSIN-POEKAU-SPOORWEG Mislukte aanval op Hankau Militaire waarnemers te Hankau zijn van meening, dat het tot stand brengen van een Japansclie verbindingslinie tusschen Pei- ping en Shanghai het doel is van den Ja- panschen opmarsch langs de spoorlijn TientsinPoekau. Japan maakt daarbij gebruik van de strategische positie van Nanking voor de controle over de streken ten Noorden van den benedenloop van de Jangtse in Kiang- soe en Anhwei en rukt intusschen in Noor delijke richting op langs het Zuidelijke deel van den TientsinPoekau spoorweg. Wanneer de verbinding tusschen Peiping en Shanghai tot stand zou zijn gebracht, zouden de Japanners op grooter schaal kunnen overgaan tot operaties tegen de Chineezen en daardoor den Chineeschen weerstand neerslaan en China dwingen, zich in het korst mogelijk tijdsbestek te onderwerpen. Ten einde het Japansche plan te doen mislukken, ontketenen de Chineezen een algemeen tegenoffensief in het geheele Zui den van het front langs den spoorweg TientsinPoekau. Voorts zetten de Chineezen tegenaanval len in uit het Noordoosten en Zuidwesten, gericht op de Japansche troepen langs het Zuidelijk deel van den spoorweg, terwijl zij voortdurend de Japansche aandacht aflei den door aanvallen op Woehoe, de com- mercieele hoofdstad van Anhwei op 50 mijl ten Noorden van Nanking. Teruggedreven door de Chineezen, trek ken de Japanners thans in Westelijke rich ting op, met Ting Joean en Tsau-Sien, in het centrum van Anhwei, als onmiddellijk Ten Noorden van het front langs de spoorlijn TientsinPoekau is alles rustig. Intusschen stroomen Japansche verster kingen Tsing Tau binnen als voorbereiding voor een aanval in Zuidelijke richting op het Oostelijke deel van den Loenghai spoorweg en op den Chineeschen rechter- vleugeL Hankau weert zich Gisterden naderden een viertal Japan sche bommenwerpers de stad Hankau, met het doel een bombardement uit te voeren. Toen negen Chineesche jachttoestellen op stegen, om met de Japanners den strijd aan te binden, trokken de Japansche toe stellen zich terug, zonder t« pogen, hun bombardement ten uitvoer te leggen. Dit feit boezemt den militairen deskundigen groote belangstelling in, aangezien dit de eerste maal is, dat China gebruik maakte van toestellen, die men aanduidt als „snel- stijgende „Gladiator"-jachtvliegtuigen van Britsch fabrikaat". Ramp met Italiaansch" Oceaanvliegtuig Vier dooden Het toestel van den It'aliaanschen vlieger Stoppani, dat kort na ach ten 's morgens uit Natal (Brazilië) was opgestegen voor de retourvlucht naar Italië, is brandend in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan aange troffen. Van de bemanning is slechts de leider der vlucht gered; de overige vier inzittenden zijn omgekomen. Bijna vier uur nadat Stoppani vertrok ken was, deelde een radiobericht van het vliegtuig mede, dat de bemanning besloten had terug te keeren, aangezien een der motoren slecht func-tionneerde. Om vijf mi nuten voor drieën vingen de radiozenders aan de Braziliaansche kust e>en S.O.S. op, dat afkomstig was van de machine. Een kwartier later vertrok een Fransch adviesjacht om een onderzoek in te stellen. Ook een Fransch vliegtuig van de lijn der Air France^ toog op onderzoek uit. terwijl van het eiland Fernando Noronha een Duitsch watervliegtuig opsteeg. Geruimen tijd bleef men in het onzekere verkeeren omtrent het lot van Stoppani en de zijnen. Om 5 minuten voor vijven in den namiddag werd bericht, dat het toestel van Stoppani door de Duitschers gevonden was. De omstandigheden, waaronder het werd ontdekt, waren weinig bemoedigend. De machine had een noodlanding moeten ma ken op den Oceaan en stond in brand. Slechts Stoppani kon, zooals gezegd, wor den gered. Ten slotte meldt Stefani nog, dat het vliegtuig van de „Air France" een der slachtoffers van het ongeluk met het Ita liaansche toestel heeft opgevischt De recordvlucht der „Groene Muizen" De Italiaansche regeering heeft beloonin gen toegekend aan de bemanningen van de „Groene Muizen"-toestellen, welke de re cordvlucht naar Zuid-Amerika hebben uit gevoerd. Bruno Mussolini is bevorderd tot kapitein; kolonel Biseo en majoor Mo fl ea tel li hebben de gouden luohtvaartme- d'aille ontvangen. De andere leden der bemanning hebben een gouden of zilveren medaille gekregen. Indische overheid en N.S.B. Wordt er gemeten met twee maten? Ter mondelinge beantwoording op den eerstvolgenden vragendag hebben de leden van den Volksraad C. C. van H e 1 s d i n gen en Soeroso ieder een schriftelijke vraag over de N.S.B. bij de regeering inge diend. De vraag van den heer van Helsdin gen luidt aldus: De wijze, waarop Indië Hou Zee, het or gaan van de N.S.B., in de laatste maanden wordt geredigeerd, geeft steller aanleiding tot de vraag of de regeering toepassing de persbreidelordonnantie heeft overwogen en zoo ja, met welk resultaat. Toelichting. Naar het oordeel van steller overschrijdt de in bedoeld orgaan gebezigde taal de grenzen van het behoorlijke en zou een zoodanige schrijfwijze in een Inheemsch orgaan zeker niet worden geduld. Er ia geen aanleiding om voor dit Europeesch orgaan een anderen maatstaf aan te leg gen. De redactie van Indië Hou Zee heeft indertijd een ernstige waarschuwing ont vangen. De houding van het hoofdparket tegen voorgenoemd orgaan, hetwelk voort gaat met het voeren van ontoelaatbare propaganda, acht steller in strijd met het destijds door de regeering ingenomen standpunt. Toepassing van de presbreidel- ordonnantie lijkt hem volkomen gerecht vaardigd en dan ook noodzakelijk. Het is z.i. onjuist zulke taal en in het bijzon der in deze landen te kwalificeeren als „holle rhetoriek zonder werkelijke inten ties" zonder meer .Op de Indische bevol king moet het toelaten van dergelijk ge schrijf den indruk wekken van meten met twee maten, hetgeen stellig niet in de be doeling der regeering zal liggen En de vraag van den heer So e r o s o luidt als volgt: Volgens De Java Bode zou het hoofdpar ket in de uitlatingen van den algemeenen organisatieleider van de N.S.B. op den laatstelijk te Batavia gehouden landdag dier vereeniging geen strafbaar feit hebben gezien, omdat deze uitlatingen moeilijk an ders waren aan te merken dan als „holle rhetoriek zonder werkelijke intenties". Gaarne zou steller vernemen: a. Of dit bericht juist is; b. Zoo neen, of alsnog een strafvervol ging zal worden ingesteld. Nieuws over de Frobenius-expeditie De culturen van Ceram De Ambonsche correspondent van de „Ja- vabode" vertelt: Onverwacht arriveerde 14 dezer met hit motorschip „Kampar" te Ambon de heer Roder van de Duitsche Frobenius-expeditie, welke thans wederom op Geram werk zaam is. Hij was onmiddellijk bereid voor de „Java- bode" een kort verslag te geven iwam het ver loop der onderzoekingen. Vol enthousiasme vertelde hij van den bijzonder vruchtbaren arbeid der expedi tie in Oodt-Ceram. Er is een schat van gegevens verzameld van de allergrootste wetenschappelijke waarde. Dr. Niggemeyer, die Dr. Jensen na diens vertrek naar Europa als leider is opgevolgd, is van Geser naar Waroe gereisd. Vandaar is hij in Westelijke richting het binnenland ingetrokken, voor een beooek aan de berg stammen in het stroomgebied van de Wai Bobet. Dit gedeeflte van Ceram is nog nooit eer het object geweest van een wetenschappe lijke expeditie. De onderzoekingen van Dr. Niggemeyer zijn dan ook een zeer groot succes geworden. Uiteraard kon de heer Roder hierover niet in bijzonderheden treden; hij vermeldde slechts, dart gebleken was, dat deze berg stammen, in tegenstelling met de kustbe volking, het koppensnellen niet beoefenden De heer Roder zelf, een bijzonder kranige looper, is van de Taloetibaai door Centraal Ceram naar Wahai getrokken. Dit Centrale gedeelrte was hem n.l. als speciaal studieobject toegewezen en ook dit is een bijzonder vruchtbaar arbeidsveld ge bleken. Hij heeft er twee verschillende kuitu ren ontdekt In de Westelijke zóne zijn besnijdenis en koppensnellen in zwang. Men Stelt zich daar het ontstaan van hemel en aarde als volgt voor: De hemel lag op de aarde en bevruchtte deze. Toen moest de aarde den mensdh baren en om dit mogelijk te maken lichtte zij den hemel op. Zoo werd de mensch geboren uit den schoot der aarde. In het Oostelijk gedeelte van dit Centrale gebied kent men de besnijdenis niet, terwijl het koppensnellen er niet zoo algemeen is als in het westelijk gedeelte. De scheppings legende is geheel anders. Men stelt zich hier de wereld voor als een hoogen berg, die omringd is door lagere ver heffingen, welke negen trappen vormen. De negende trap is de hemel, waar een machtige geest huist, die den mensch en Ceram ge maakt heeft Deze teekende n.l. in een naargeestige bui de afbeelding van een mensch op een steen en wierp dien toen omlaag in zee. Daar werd de steen voortdurend grooter, totdat tenslotte Ceram ontstond. Vervolgens kwam de geteekende figuur tot ontwikkeling en leven en ontstond die mensch. Volgens deze legende stamt dus de mensch uit den hemel. Voorts heeft men een platform-openbaring der dooden. Deze worden niet begraven, doch op een platform gelegd, hetwelk op palen steunt, waarin 8 treden uitgekapt zijn. Dit is dus weer het symbool van de negentredl ge wereldberg, waarop de geedten huizen. Bovendien heerscht hier nog het gebruik, dat de schedels van gestorven voorouders vereerd worden. Ook aan de Zuidkust, vooral langs de Taloetibaai heeft de heer Röder belangrijke ontdekkingen gedaan. Bijzonder interessant is vooral, dat. deze kustbevolking uiterst bedacht geweest is op haar veiligheid. Een kwartier van de kust af, meestal op een heuvel, vindt men nog talrijke overblijfselen van steenen muren, die eens krachtige kotta's geweest moeten zijn. waarbinnen zij zich in tijden van ge vaar zou hebben kunnen terugtrekken. Tn verschillende der kustdorpen vindt men ook nog een batoe pemaii. in den vorm van een platten tafelsteen, die op vier andere steenen rust Aan de Noordkust trof de heer Röder in de buurt van Solomon rotsteekeningen aan. zooals ook bij Kotas voorkomen. Bij het onderzoek hiervan bleek. dat. deze rotstee keningen vermoedelijk ook gevonden wor den in de buurt van Scya di Atas, Nakoe en eenige andere Ambonsche bergnegerijen, alsmede bij Loehoe op het schiereiland Hoamoal. Het plotselinge Ëezoek vatf den heer Röder aan Ambon geldt dan ook deze rots teekeningen. Reeds den löden 's morgens onmiddellijk na de beëindiging van het onderhoud, is deze voortvarende onderzoe ker naar Seya-di-atas vertrokken. Politie arresteert een boschmensch Hij had een minderjarig kind gestolen Twee weken geleden werd het anders rus tige Bodja opgeschrikt door het bericht over de geheimzinnige, verdwijning van het min derjarig dochtertje van een tani, wonende in de dessa Kedocngpani, aldus de „Loc." van 24 Jan. j.l. De vader wendde zich onmiddellijk tot het bestuur en de veldpolitie. Dadelijk werd een uitgebreid onderzoeik ingesteld, dat voorloopig zonder resultaat bleef. Zooals ge woonlijk het geval is, deden reeds spoedig de meest wilde verhalen de ronde. Ofschoon het bijna geleek op het zoeken naar de be kende speld in een hooiberg, toog men toch aan het werk. Het duurde niet lang, of men vond sporen, waaruit bleek, dat er in deze dichte bosschen een „iets" leefde, zoo als de bevolking vermoed had, doch dat dit „iets" een mensch moest rijn. Dies werden de nasporingen intensiever voortgezet en steeds duidelijker werden de aanwijzingen, dat men hier te doen had met een mensche- lijk wezen. Enkele dagen geleden slaagde de politie er ten slotte in de woning van het „iets" te bereiken. Zooals men vermoedde was het .,iets" een man, die naar hijzelf verklaarde reeds meer dan 27 jaar geheel teruggetrok ken te midden der oerbossohen leefde. De woning van den zonderling bevatte verder een griezelige verzameling slangen, allemaal van respectabele afmetingen. Onze Bodjasche Tarzan werd door de po litie naar meer bewoonde oorden vervoerd. GEMENGD NIEUWS Arrestant ontsnapt Later weer aangehouden Dinsdag is een arrestant, de 26-jarige H. A. K., die wegens een door hem ge pleegde kleine verduistering was ver hoord, uit het paleis van justitie te H a a r 1 e m ontsnapt, toen hij door een rijksveldwachter naar de cel zou worden teruggebracht. In de gangen van het gerechtsgebouw Was het, in verband met de buitengewone zitting van de rechtbank, welke naar leiding van de blijde gebeurtenis werd ge houden, bijzonder druk en daardoor zag de arrestant kans aan de waakzaamheid van zijn begeleider te ontsnappen en naar bui ten te rennen. Hij slaagde er in het, op enkele minuten afstand gelegen, station te bereiken, waar hij den trein naar Den Haag nam. Onmiddellijk werd de Haagsche poli tie gewaarschuwd, die reeds des middags den vluchteling aanhield. K. is daarop naar Haarlem teruggebracht en opnieuw ingesloten. De strafzaak tegen den burgemeester van Ouddorp Voor het Haagsche gerechtshof De strafzaak tegen den burgemeester van Ouddorp, die door de Rotterdamsche rechtbank wegens in zijn functie als bur gemeester gepleegde malversaties is veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf, zal op 7 Februari a.s. in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof dienen. Vrij vervoer Spoorwegen De uitspraak van de rechtbank De uitspraak van de civiele kamer der Utrechtsche arrondissementsrechtbank in de procedure betreffende het vrij vervoer bij de Nederlandsche Spoorwegen, in ver band met de beperking van het vei voor gepensionneerden is opnieuw veertien dagen uitgesteld. Door passeerende auto gegrepen Doodelijk ongeluk te Tilburg De 21-jarige J. van K. uit Tilburg werd op den Bredasöhen weg te Tilburg na uit een autobus te zijn gestapt door een juist passeerende auto gegrepen en overreden. Naar het ziekenhuis overgebracht zijnde overleed hij kort daarop. Zijn meisje, mej. v. d. K, die bij hem was en die ook werd aangereden, liep een hersen schudding en een beenbreuk op. Haar toe stand' is evenwel niet ernstig. De gouddiefstal te Utrecht Hoofddader gearresteerd Nog steeds zodht de Utreohtsóhe recher che naar een van de daders van den goud diefstal in het tandheelkundig instituut te U t r e c*h L Terwijl alle andere verdachten zioh reeds in arrest bevonden, zag deze man, de typograaf De G. kans zich in Am sterdam 6chuil te houden. Gister even wel werd hij in de hoofdstad op straat door de politie herkend en onmiddellijk gearres teerd. In den loop van den middag werd ihij overgebracht naar Utrecht, waar hij na verhoor in het huis van bewaring werd in- Ondeugdelijk vleesch Te Domburg ln beslag genomen Rijks- en gemeentepolitie te Domburg hebben bij een inwoner van deze gemeente een hoeveelheid van circa 24 kg. rund- vleesoh in beslag genomen. Het bleek, dat dit vleesch afkomstig was van een koe, die eenigen tijd geleden gestorven was aan het mond- en klauwzeer en onder toezicht van den gemeenteveldwachter was begraven op de dierenbegraafplaats, na voor de con sumptie op de gebruikelijke wijze ongeschikt PLOTSELING OVERGESTOKEN Een 52-jarige gehuwde vrouw is te Eindhoven, terwijl zij plotseling den weg overstak, door een personenauto, be stuurd door den heer van P. uit Eindhoven, aangereden. De vrouw werd tegen den grond gesmakt en met zware verwondingen naar het zie kenhuis overgebracht, svaar zij kort daarna is overleden. I W IS DE KL RIJKEN h LANGE BINNENROTTE 154 ROTTERDAM VRIJDAG 4 FEBRUARI HILVERSUM I. 1875 M. tn «15.5 M. 8.00 VAJlA", 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.0Q VARA. 10.40 VPRO. 11.0012.00 VARA. 8.00 Gram.muzlek. 10.00 Morgenwijd Ine. 10.20 12.30 Ensei 2.30 AVRO-Dnn,sorke>st en solist izlek. 6.00 Voor de kinder I m.muzlek. 6.00 Amateurs-uit- Declai ten. 4.05 Gra ren. 5.30 Gr: zending. 6 30 Politiek radiojournaal. 6.45 izlek. 6.50 N.V.V.-Ultzem iek. 7.25 Berichten_ ANP. 7.30 Ben causerie, 1 richten. 7.35 „Lezen ln den Bübel 8.00 Fluit en plano. 8.30 Literair* 9.00 „The four blue Stars", en solisten. 9.3Ö solist. 9.4S I - - blue Stai_ C. Steyn's Accordeon-orkest Declamatie. 10.00 „Fantasla".10.30 Berichten ANP. 10.40 AvondwUdlng. 11.00 Pianovoor* I lek. 11.30 JtLZzmuzlel^ HILVERSUM II. 301.5 M. Algemeen Programma, verz<*g<l door de KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.muziek. 11.30 Bijbelsohe causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Gram.* muziek. 1.20 De KRO-Melodlsten, ra.m.v. ao* list 2.00 Gram.muzlek. 4.05 KRO-Orkest, 5.00 Gram.muzlek. 5.15 KRO-Melodisten, m, m.v. solist. 6.90 Land- en tuinbouwpraatje, 6.20 De KRO-Boys, m.m.v. solist. 7.00 Berlch* ten. 7.15 Luchtvaartcauserie. 7.35 Bedrljfs* reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO* Orkest en gram.muziek. 9.30 „De Markie* zaatsfeesten ln Bergen op Zoom", causerie. 9.40 Zang en piano. 10.00 Gram.muzlek. 10.1Q Vervolg zang en plano. 10.30 Berichten ANP, 10.40 Gregor. SeTban's Roemeensch orkest, 11.19—12.00 Gram.muziek. 8.05 Radlotooneel. 10.00 Orkest. ADIO-PARIS 1648 M. 12.20 Orkest en zang, 3.05 Zang. 4.35 Zang. 5.20 Kamermuziek. 8.3S Zang. 8.60 Radiotooneel. 11.20 Orkest Trio. 3.60 Orkest BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Orkest, 6.20 Orkest 7.29 Piano. 8.20 Orkest en radio* 484 M. 12.50 Orkest 5.20 Cello. 6.15 Zang, 6.50 Piano. 8.20 Orkest 9.05 Symphonle-or* Viool en piano. Levensverzekering-Maatschappij CONFIDENT!A N.V. Catharijneslngel 48 UTRECHT KAPITAAL- en VOLKSVERZEKERING LIJFRENTEN Actieve Vertegenwoordigers gevraagd. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenooten en U zelve GEMENGD VOEDER VARKENS, MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Handelsvoorwaarden :i e AMSTERDAM N.V. BAARLOSCHE IJZER EN METAALGIETERIJ Baarlo Telef. 205 Baarlo Massagietwerk Machinegietwerk Hoogvuurvastgietwerk Mangaangelegeerdgletwerk Ook bewerkt Concurreerende prijzen, korte levertijd W. LANG ZOON - ULFT (Gld.> «rETHtUBELFABRIE* „I N DUSTRIA" Opgericht 1875. TeL 213» Rietmeubelen voor serre's, terrassen, schepen, zie» kerhulzen. sanatoria, etc, Levering door den handel J. Koster Hzn. Scheepswerf „Gldeoe' Groningen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan bent U zeker meteen KOSTER-COASTER VAN DER LINDENENVELDHUIS amsterd»m-ROTTERDAM-oboninoïh VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN N-V. Papierfabriek „MAASMOND" RAAMSDONKSVEER Ivrije- en Houthoudende schrijf- en Druk papieren en Pergamyn L Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2