'OUWCREDIETEN Leiden viert het geboortefeest B. SCHOON - DEN HAAG DINSDAG FEBRUARI 1938 TWEEDE BLAD PAG. Dankstonden in Heerengracht en Pieterskerk 's Avonds groot e Licht stoet Vreugdevuren, ook in de harten Er heerschte in de stad gistermiddag zoo'n groote drukte, dat het bijna on mogelijk scheen, dat er nog menschen aan den arbeid waren, hoewel er ïoch niets officieels te doen was. De men- soben vermaakten zich met niets en met alles. Het waren vooral de studenten, die bij de feestvreugde den toon aan gaven. Zij hadden zich overvloedig met oranje uitgedost en fungeerden overal als voordansers en voorzangers Allerci vreemde vehikels reden door de stra ten en plotseling opgedoken straatartis- ten, beroeps- en amateurs-, zetten hun beete beentje voor, zoodat overal de lucht schalde van jolijt en vreugde. Alle kennissen, die elkander op straat te gen kwamen, schudden elkaar tie hand en boden elkaar gelukwenschen aan. Het leek wel of iedereen familie was van iedereen en of er in iedere familie een heugelijke ge beurtenis had plaats gevonden. De jeugd vermaakte zich met rotjes en voetzoekers, die weliswaar vele gilletjes veroorzaakten, maar niemand ernstig boos maakten. Voor ons bureau op de Breestraat dromden vele tientallen menschen samen om de laatste berichten te lezen, en hoewel er betrekke lijk weinig feitelijks viel te vermelden, wer den alle bulletins gespeld De harten opwaarts Hoezeer ook velen behoefte hadden de harten opwaarts te verheffen en in het midden der gemeente God te danken voor Zijn weldadigheden bleek wel dui delijk tijdens de dienst, die om vijf uur in de Geref. Kerk aan de Heerengracht werd gehouden. Het kerkgebouw was stamipvol. De voorganger Ds. H. A. Wiersinga liet bij den aanvang zingen: U alleen, U loven wij. Z. Eerw. las 1 Tim. 2 16' en sprak naar aanleiding van Lucas 1 66, de woorden: „Wat zal toch dit kindeken we zen? En de hand des Heeren was met hem". Deze dag, aldus spr., roept de Koning der Kerk, Zijn onderdanen, die ook onderdanen zijn van Koningin Wilhelmina, op tot dank zegging en gebed. Temidden van velen die geen behoefte hebben aan gebed, heft de Kerk van Christus de biddende handen op om te danken voor de geboorte van het Prinsesje en te bidden voor het leven van bet kind. De dankbaarheid gaat voorop. Wij zien dit kind niet los van zijn voorgeslacht. Dat mogen we ook niet. Onze vreugde verdiept zich als wij denken aan de stoffelijke en geestelijke zegeningen. die wij aan Oranje hebben te dankeu. God heeft door middel van Oranje Zijn wonderlijke daden aan Nederland gedaan. God heeft weer een nieuw geslacht aan het Huis van Oranje toegevoegd. Hij heeft onze vrees, dat het geslacht uit zou sterven beschaamd. Hij heeft het al zoo dikwijls boven bidden en denken wel gemaakt, juist als de verhoorinv van het gebed bijna on mogelijk scheen. De geschiedenis van de stamboom van Oranje is de gesohiedenis van een wonderboom Wij danken ook omdat dit kind geboren is in een huis, waarin erkend wordt, dat Ghristus voor alles gaat. Wij danken omdat het zal worden opgevoed naar het parool, dat heerschen altijd met offeren gepaard moet gaan. Naast dankzegging is er ook veel ge- beds noodig. De wenschen die een mensch tot de kerk richt, draagt ze aan God op als gebeden. Wij bidden, dat dit kind de innige band tussohen Oranje en Nederland moge bevestigen. Wij bid den, dat het de lijn moge voortzetten van Koningin Wilhelmina die beleed: Ohrist avant tout. Het moge zijn kam pioene voor de zaak Gods. Het moge zich laten leiden door 's Heeren hand. Het worde opgevoed in de vreeze dee Heeren. Prinses Juliana moge een moe der zijn naar de diepste beteekenis van het woord. Zij moge haar kind brengen bij Jezus, baar Koning en Heiland. Bij alle dreigende gevaren moge ons Ko ningshuis en ook dit kind niet op men schen, niet op ministers1, niet op Prinsen betrouwen, maar op God alleen. Laat onze vreugde-uitingen geen leege en holle pretmakerij zijn, maar doordrenkt van danken en bidden Gode zij de eer, die Hem alleen toekomt. Wat zal toch dit kindeken wezen? zoo vragen wij, maar in geloovig en biddend vertrouwen kunnen wij antwoordeu: En de hand des Heeren is met haar. In de Pieterskerk De behoefte om den dag door gebed en dankzegging te heiligen bleek in niet ge ringe mate in de Pieterskerk, waar te half zeven een groote schare bijeengekomen was. Onder de zeer vele aanwezigen de kerk was dicht bezet merkten wij o.m. op den burgemeester, rnr. A. v, d. Sande Bakhuysen en vele professoren. Onder het zingen van Ps. 150 1 betrad het. m'nisterie van predikanten, waarachter leden van kerkelijke colleges, het bedehuis en beklom ds. J. de Wit den kansel. De predikanten, die allen vertegenwoor digd waren, waren voor deze gelegenheid in toga. Nadat ds. De Wit in gebed was voorge gaan, las hij Psalm 138 om dan, in voorafspraak, er op te wijzen, dat oogenblikken in het leven van ons volk zijn, dat er onmogelijk woorden te vinden zijn om uiting te geven aan hetgeen er ïri ons hart leeft. In zulk een tijd leven wij nu. Na maandenlange verwachting heeft God ons vol': willen zegenen met dit Kon ine 0o nu er dan blijdschap ri onder al "oledingen des volks, wil ook de gemeen1'- van Christus, die erkent, dal Koningen bij de gratie Gods regeeren, in dezen dien 1 liaar dank in blijdschap uiten. Ds Dc T"" he !:e hierna alle autoriteiten welkom 0111 dan ue aanwezigen te bepalen bij Lukas 1:66 (midden;): „Wat zal toch dit kindeken wezen". Ds. De Wit, die er allereez-st op wees. dat dit van Johannes gezegd werd, bracht dit dan over op de pasgeboren Prinses en dan antwoordt hij Een kind uit 't Oranjehuis. Wij zijn trotsch op den naam Oranje, die ook aan dit k'n- deken zal gegeven worden. Wat zal toch dit kindeke wezen7 Een kind van Oranje, maar moge het ook zijn een kind van veel gebed. Een wondere leiding van God ziet spr. in de stevige band, die Oranje en Neder land aan elkaar verbindt. De Oranjes heb- geven, wat Godes was. Zij wenschen de geven, dat Godes was. Zij wenschen de oenige souvereiniteit Gods te erkennen Daarom blijven wij des te oprechter bid den voor zulk een Oranjehuis. Wij kunnen ook nog een ander antwoord geven op de vraag: „Wat zal toch dit kin deken wezen?" en dan zegt spr. in verre toekomst, hopen wij een troonopvolgster Het snper God, Nederland en Oranje wordt vooral nu weer des te steviger Bleek het kindeke Johannes uit Lukas 1 een wegbereider voor Christus te zijn, spr wenschte, dat het kindeke uit het Oranje huis ook een wegbereider voor Christus' Koninkrijk mocht zijn. Ds. De Wit eindigde zijn met aandacht beluisterde rede met de verwachting en wensch uit te spreken, dat ook de jonge Vorstentelg Gods dienaresse ten allen stond moge zijn, zulks in de lijn der historie. Tenslotte verzocht ds. De Wit staande de zegenbede uit Ps. 134 te zingen. Na het dankgebed werden nog twee cou pletten van het Wilhelmus gezongen. 's Avonds in de stad Des avonds nam in de stad de drukve nog hand over hand toe. Thans had iedereen vrij en nu was er wèl het een ander te doen. Men moest gaan kijken naar het vreugde vuur, dat in het Steenschuur was ontstoken vanwege de Vereeniging Koninginnedag. Tr"t was niet groot, maar de menschen wa dezen avond met iedere vreugde-uiting hun schik. Men moest de vreugdevuren in her Rapenburg gaan bewonderen, de Lichtboom op het parkeerterrein bij de Steenstraat. Daar in de buurt vooral zag het zwart van menschen, hetgeen nier het minst zijn oorzaak vond in het feit dat „Orpheus" er een populair concert gaf. Daar de buurt waren ook de verlichte molen ,.De Valk" te bezichtigen en de verlichte gevel van „De Lakenhal". De Lichtstoet De voornaamste feestelijkheid was echter de groote lichtstoet die 's avonds door Leidens straten trok. Tegen acht uur verzamelden zich de talrijke ver- eeniging-en op de Kaasmarkt, waar de opstelling plaats vond. Het leek daar wel op den taptoe-o vond van het 3 Octoberfeest, met dit verschil dat op dien taptoe-avond de stemming heerscht van „vol verwachting klopt ons hart", terwijl thans de vreugde op allerlei plaatsen reeds voor het vertrek van de stoet tot uiting moest kamén. Er waren ongeveer een vijftigtal vereeni- gingen aanwezig, veie in de kleurige en keurige uniformen, die bij hun lidmaat schap behooren en voorzien van tallooze vlaggen die hevig klapperden in den steeds sterker wordenden wind. Er reden ook eenige wagens mee. „De Princenvlag" had een verlichte stamboom van bet Huis van Oranje op een wagen ge bouwd en trok daarmee vee] bekijks. Ook de wagen van de ontspanningsvereeniging C..G.W. was aardig in elkaar gezet. Zij stel de alle takken van sport, die C.G.W. be oefent, aanschouwelijk voor. De buurtver- eeniging „Groenoord" was aanwezig met een wagen waarop het speeltuinwerk was afgebeeld Alle rangen en standen van de bur gerij, alle leeftijden en zoo ongeveer alle principes waren in de optocht vertegen woordigd. De honderden fakikels zorg den er voor, dat het inderdaad een lichrstoet werd. Vooral op de grachten en in 't bijzonder op het Rapenburg gaf de optocht een fantastische aanblik. Overbodig te zeggen, dat zij overal ont zaglijk veel bekijks had. De menschen stoorden zich niet aan 't weer, dat hoe langer boe guurder werd. Als de lede maten verkleumden dan sprong men weer eens flink rond om de bloedsom loop aan te zetten. Na afloop kwam de Contact-Commissie van Nationaal-gezinde Vereenigingen die de optocht had georganiseerd en die over het resultaat hoogst tevreden kan zijn, nog bijeen in ,.De Turk", waar het feest in ge zelligheid tot na het middernachtelijk uur werd voortgezet. Feest! Telegrammen van gelukwensch werden o.m. verzonden door de Kiesvereen. der Staatkundig Geref. Partij, het Ned, Werk liedenverbond Patrimonium, hot bestuur der Vereeniging Koninginnedag, het Leid- sche comité „Oranje en Jong Nederland", Oranje-Garde. Chr. Oranje Hedenmorgen maakte het garnizoen ter gelegenheid van de heugelijke geboorte een parade-marsoh door de stad. Voorafgegaan door het muziekcorps van het 6e Beg. Veld artillerie marcheerde men naar de Turk, waar de autoriteiten stonden opgesteld. Aanwezig waren de burgemeester, Mr A. van de Sande Bakhuyzen, de wethouders Tepe. Wilbrink, Verwey en v. Stralen, de gemeente-secretaris, Mr Dr C. E. v. Strijen en Ds E- L. Nauta, leger predikant. De gar- nizoens-commandant, overste De Iongh nam de parade af, welke onder commando stond van overste Buurman, commandant van het 4de Reg. Inf. Een groote menschenmenigte was op de Breestraat op de been opa het stram voorbij marcheeren der troepen gade te slaan en ook overal elders trok de mili taire stoet veel belangstelling. In vreugd en nood saamhoorigheid De Commissie van Samen/werking voor Bijzondere Noaden in de Gemeente Leiden, afdeeling van het Nationaal Fonds, waarvan H. K. H. Prinses Ju lihna eere-voorzitter is, vestigt er de aandacht op, dat men zijn vreugde over de geboorte van een prinses kan uiten door storting van een gift op de giro rekening der commissie nr. 304274. Gif ten worden ook gaarne in ontvangst genomen door den penningmeester, Twentsche Bank, Breestraat 81, alhier. De commissie beoogt hun, die niet voor steun van overheidswege in aan merking komen en in bijzonderen nood verkeeren, met raad en daad bij te staan en alzoo voor verval tot armlastigheid te bewaren. De laatste lichting De laatste buslichting van de post zal he den niet plaats vinden. Aanvankelijk was medegedeeld dat alleen de tweede buslich ting zou vervallen. De begrootingszitting van den Raad De vergadering van den Raad, waarin 0 a. de begrooting voor het jaar 1938 aan de orde zal worden gesteld, zal aanvangen op Maandag 14 Februari a.s., des namiddags te twee uur, in de benedenzaal van het ge bouw „Tot Nut van 't Algemeen", Steen- schuur 21 en zal zoo noodig worden voort gezet: op Maandag 14 Februari, des avonds te 8 op Dinsdag 15 Februari, des namiddags te 2 uur en des avonds te acht uur; op Woensdag 16 Februari, des namiddags te 2 uur; op Donderdag 18 Februari, des namid dags te 2 uur en des avonds te 8 uur; op Vrijdag 18 Februari, des namiddags te 2 uur en des avonds te 8 uur. Teneinde een doelmatige en vruchtbare behandeling van de begrooting te bevorde ren. is den leden verzocht, eventueele voor stellen in verband met die behandeling, uiterlijk 8 Februari a.s. in te zenden. Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders Feestelijke jaarvergadering De afd. Leiden van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, die zich altijd op haar jaarfeesten in zulk een groote belangstelling mag ver heugen. had hierover ook gisteravond niet te klagen. De groote zaal van het gebouw P\°diker was geheel met belangstellenden gevuld. Nu de 'viering van het jaarfeest, gelijk met de gebooiite van de jongste Oranjetelg viel paarde zich de Oranje-vreugde aan het enthousiasme voor dit feest uit eigen kring. De voorzitter, de beer J a c. van Es, 0pende op de gebruikelijke wijze en heette allen welkom, om dan in enkele woorden het vereenigingswerk in 1937 te memoreeren. Vooraf herdacht spr. het overlijden van de 'heeren J. J. den Hoed en A. Wervel man. Staande werden deze woorden aan gehoord. Nadat spr. enkele cijfers uit h'et jaarover zicht had gegeven wees hij op de noodza kelijkheid om het jeugdwerk krachtig aan te vatten. De heer Van Es eindigde met te wijzen op die blijde gebeurtenis in het Vorstelijk gezin. Wij zijn als volk van Nederland hierin weer rijkelijk gezegend. God past hiervoor onze dank. Met. geestdrift werden op deze woor den staande twee coupletten van het Wil helmus gezongen. Nadat vroolijke muziek van 't gezelschap „Symphonea", o. 1. v. den beer J. Plu en het optreden van den heer VanderHorst elkaar hadden aifgewisseld, heeft het hoofd bestuurslid de heer L. Oosterbos een rede uitgesproken, waarin deze allereerst herinnerde aan de vreugde waarin thans heel Nederland deelt. Van harte "verheugen ook wij ons in de blijdschap van het Kon. Huis, dat wij altijd trouw zuilen blijven. Als Gbrislfelijke arbeiders zullen wij echter niet allen trouw hlijven aan Oranje, maar zeker ook aan het Woord van onzen Koning 111 den hemel. Namens den Ohr. Besturenbond is in deze vergadering ook nog een kort woord van felicitatie en propaganda gesproken. De avond werd verder nog afgewisseld met muziek en voordracht Een ruime trac- tatie viel allen ten deel. Gouden jubileum fa Lezwijn en Veerman Vandaag viert de firma Lezwijn en Veerman, huisschilders, thans gevestigd Garenmarkt 8, haar gouden jubileum. De zaak is indertijd gevestigd door wijlen den heer Lezwijn, die haar tot een bloei end bedrijf heeft weten op te werken. On geveer 15 jaar geleden werd de heer C. Veerman deelgenoot in het bedrijf en toen kort daarna de eerste firmant kwam te overlijden heeft hij de zaak alleen voort gezet, waarbij hij er volkomen in gesla is haar goede reputatie te handhaven op te voeren. De fa. Lezwijn en Veerman is speciaal een zaak voor het z.g.n. burger- Vandaag zijn vele gelukwenschen bij den heer Veerman binnengekomen, o.a. van het personeel en van vele leveranciers, zoodat de dag, hoewel het in d? bedoeling lag, dat hij onopgemerkt zou voorbijgaan, toch nog een ware feestdag is geworden. LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND Vergadering uitgesteld De vergadering, welke Dinsdagavond vanwege den Leidschen Chr. Besturenbond in het gebouw Patrimonium zou gehouden worden teneinde het jeugdwerk te bespre ken, is tot nader bericht uitgesteld. LEIDSCHE SPAARBANK Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Januari 1938) ingelegd 581.022,62 en terugbetaald 486.599.72; 212 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 153 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.960 inleggers, inclusief 1522 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Januari 1938 9.739.114 (incl. rente 1937). In 4998 posten is in deze maand door den Afhaaldienst 14.944,60 ontvangen. Agenda Woensdag 2 Februari. „In den vergulden Turk" 8.30 uur. Alg. ledenvergadering 3 Oct- voreeniging. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 29 Jan. tot en met Vrijdaq- 4 Fehr a.s. waargenomen doer JuiofV'.'m C. B Duvster, L. Rijn IS, telef 523 en J. Doedens. Wilhelminap^rk 8, Oegstgeest, tel. 274. KINDERKOOR „EX ANIMO" Welgeslaagde uitvoering in de Stadszaal Diepe ontroering heeft ons aangegre pen toen het geloei der sirenes ons gistermorgen verkondigde, dat onze zoo zeer geliefde Prinses Juliana het moe derschap was deelachtig geworden. Die perik mag wel zeggen heilige ontroe ring over 't geluk van een jong Ouder paar dat naar wij hopen fpas over zeer vele jaren, de hooge taak van het lands bestuur zal worden in handen gelegd. Heilige ontroering om het geluk der Koninklijke Vrouwe, onze trouwe Lands- moeder, wie bij het vervullen van een bovenmenschelijk zware taak, ook bit ter persoonlijk leed niet bleef gespaard. Met al onze trouw en aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje, met onze liefste pu dachten en onze innigste gebeden hebben w5' ons hart gaf ons de vlucht der ver beelding gestaan aan de wieg van ns- kleine Prinsesje Het eens gedroomde sprookje van geluk, sinds anderhalf jaar werkelijkheid zet zich voort, en vragen de Engelen Gods als wach ters om de wiege van dit Kindeke te staan en wij danken God, dat Hij ons volk van Nederland Zijn zegen heeft geschonken. De vreugde is uitgelaaid over de lage landen bij de zee en vindt haar blijde reson- nans over heel Europa ep nog veel verder, in Oost en West Van het explodeercn der vreugde in onze stad heeft men gisteren kunnen lezen. Was het dan geen diwaas ondernemen in dit geval des avonds nog een concert te geven? Wij hebben het ons zelf in den loop van den dag afgevraagd. Doch met dankbaar gemoed moeten we thans erkennen: „Geluk dig dat practisdhe noodzakelijkheid geen ver schuiving naar een anderen datum toeliet. Er was een programma, dat ten deele toe passelijk was. Dat programma werd hier en daar gewijzigd. En ten overvloede was er kinderzang. En daarvan ging in dit geval wel een bijzondere ontroering uit. De plaatsruimte is dezer dagen kostbaar. Dus zal ik kort zijn, hoeveel moois en goeds overigens van aparte nummers te zeg gen valt. Dr J. Riemens opende met gebed, waar na door alle aanwezigen uit volle borst ons oude „Wilhelmus" werd gezongen. Het eerste nummer van het kinderkoor was nu „Oranjekind", dat gisteren in ons 'blad is opgenomen Dit nummer werd een paar malen gebisseerd, waarbij de geh eel e zaal telkens instemde met het refrein. Ter wijl vele programmanummers werden weg gelaten, liet de heer De Wolff, de directeur van „Ex Animo" af en toe de geheele zaal instemimen met bekende liederen, als: „Alle man van Neerlands stam", „Waar de blan- top der duinen", „In naam van Oranje", „O schitt'rende kleuren' Het was e>en zeer gelukkige gedachte, om om deze wijze het publiek gelegenheid te geven, zijn gezindheid te uiten. Verder hoorden wij als gewoonlijk de ver schillende afdeelingen van „Ex Animo". We noemen dan in de eerste plaats de kleuters, die bijzonder fijn en innig het ontroerende kindergebedje van Cath. van Rennes zon en verder verschillende kinderliedjes meer leutigen aard, die alle en terecht zeer insloegen. We noemen in de tweede plaats het Kin derkoor, afd. Groot, dat eveneens uitnemend voor den dag kwam met ernstige en leutige liederen, die we niet alle zullen noemen. Doch we mogen niet verzwijgen, dat het Wiegelied van Brahms en dat van Schubert op ontroerend mooie wijze werden gezon gen. Dat moest ook wel, want ook kinder zielen kunnen trillen van geluk. En het ge- ran deze blijde gebeurtenis kan niemand onaangeroerd laten. Een zeer mooie prestatie gaf het Groot Koor met de voordracht van „Aan den schoonen blauwen Donau" vaji Johan Strauss. Heel teer en stemmingsvol werd door het Meisjpskoor gezongen ,Bede" van Joh. Zwaan. Het Gemengd" Koor met het Kinderkoor gaf tenslotte „Loflied" op de wijze van Psalm 89, door den heer De Wolf zeer mooi meerstemmig bewerkt. Medegedeeld moet nop worden, dat als gewoonte mevr. M. de Graaf-Schroot de piano-partij verzorgde en daardoor een uit stekende steun was voor den heer De Wolff. In 't bijzonder gedenken we even haar zeer fijne begeleiding van de Bede en de Wiege liederen. Tot slot van het concert werd door alle aanwezigen gezongen Gezang 96, met een kleine verandering in het tweede gedeelte, waardoor ons in haar werd veranderd, zoodat het lied een bede voor ons Prinsesje Inderdaad, de uitvoering van „Ex Animo" is voortreffelijk geslaagd en zij, die haar hebben bijgewoond zijn dankbaar en hoogst voldaan heengegaan. UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN DE FEESTVIERING Het was nauwelijks 10 uur, toen de schooldeuren openvlogen en hotsende en juichende kwamen de kinderen de straat op. Eveneens spoedig na de bekendmaking reden een drietal herauten het dorp in, voorafgegaan door een tweetal bazuin blazers van de Oranje-Garde. De herau-tcn waren leden van de plaatselijke Rvereen. in historische kleedij. Voorts had de Oranje-Garde het lumi nieuze idee opgevat om beschuit met muis jes te gaan verkoopen. En met succes! Voor een schappelijk prijsje werdien de beschui ten in wit crêpe met oranjestrik aange boden. Naar men ons verzekerde vlogen ze weg. Het „Huis der Gemeente" neemt ook nu weer een bijzonder fraaie plaats in door haar unieke verlichting. Voorts noemen we de Jongkindt Coninckstraat, Concordia- straat, Raadhuisstraat en de Oranjestraat, waar men reeds gisteravond klaar was. In de Concordiastraat trok een fraai door den heer P. Snel geschilderd, bord de aandacht, waarop een keurige weergave van de bloeiende Oranjeboom. Tenslotte, er was de geheele avond een gezellige drukte. Honderden, voornamelijk jonge, menschen, hotsten en deinden door het dorp. BEEN GEBROKEN Bij een voetbalwedstrijd te Bmnehroek had de speler F. Redegeld, lid van de R K. Voetbal vereen^ „Alfensche Boys", het en Zaterdagmiddag was voor de woningbouw vereeniging Spinozate Rijnsburg een gewichtig moment aangebroken. Toen toch werd de eerste steen gelegd voor haar tweede bouwplanomvattende 41 woningen. Deze opname werd genomen na de steen legging. Candidaat- Notaris Wassenaarscheweg 119 T e Ie fo on 721 724 ONROERENDE GOEDEREN ADMINISTRATE HYPOTHEKEN geluk een been te breken. Nadat hem al daar eerste hulp is verleend, is hij in het St. Elisabethziekenhuis te Leiden opgeno- HAZERSWOUDE DE FEESTELIJKHEDEN In enkele minuten was gister de blijde mare over het geheele dorp bekend, dank zij de radio, en in een oogwenk veranderde het aanzien van het dorp, doordat huis aan huis de nationale driekleur met oranjewim pel werd uitgestoken. Van officieel© zijde werd de bevolking de tijding kond gedaan door een heraut, vergezeld van vwee hoorn blazers te paard, die de volgende proclama tie namens den burgemeester hekend ge maakte: Proclamatie! Allen die dezen hooren, saluut! Aan de burgers wordt hekend gemaakt dat hev den Almachtigen God behaagd heeft, Vorstenhuis en volk te verblijden met de geboorte van een Prinses, uit het Doorluchtige Huis van Oranje-Nassau. De aloude Oranjeboom bloeit weer! De burgerij wordt verzocht uiting te geven aan haar vreugde en dankbaarheid, door alom de nationale driekleur te doen wapperen en de Vorstelijke Moe der en Haar kind te gedenken in haar Gedaan te Hazerswoude den 31 Jan. A. WARNAAR. Door een groote stoet gevolgd trokken zij door het dorp. Op de scholen werd de blijde dag met een overweldigende hoera-stem- ming ontvangen. Verschillende liederen voor deze gelegenheid ingestudeerd, werden door de schooljeugd ter eere van de pas ge boren Prinses gezongen, waarna door de kinder-feestcommissie de leerlingen ont haald werdeoi op beschuit met oranjamuisjes en'ecn oranje-appel. Gisteravond werd door de Chr. muziek- verceniging een optocht gehouden door het dorp. De muziek werd gevolgd door de Bur gerwacht en vele belangstellenden met fak kels en toortsen. De groote stoet werd opge steld bij de Ned. Herv. Kerk en nadat een tweetal coupletten van het Wilhelmus wa ren ten gehooro gebracht, ging men in op gewekte stemming zingend door het dorp, uiting gevend aan de vreugde die het han bezielt bij de geboorte van de jonge telg uit het Huis van Oranje. WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor arbeids bemiddeling staan als werkloos ingeschre ven 154 personen, waarvan 72 steuntrek kend. Vergeleken met de vorige opgave is het getal werkloozen met 2 vermeerderd en het aantal steuntrekkenden met 15 vermin- UIT EEN HOOIBERG GEVALLEN Het 4-jarig dochtertje van den heer H. M. had het ongeluk bij het spelen op het erf van den heer H. v. V. uit de hooiberg te vallen, met het gevolg dat de kleine een been brak. BENOEMD In de vacature van W de Joode is als rijksveldwachter aangesteld de heer P van Diik te Haarlem. HISTORISCH SCHOUWSPEL UITGESTELD In verband met die blijde gebeurtenis is het historisch schouwspel uitgesteld vot 15 Februari a.s. CHR. BESTURENBOND De jaarvergadering van de Ohr. Besturen bond zal Woensdagavond half acht gehou den worden in gebouw „Patrimonium" Een spreker van het. C.N.V zal het onderwerp „Doel en werk van den Chr. Besturenbond" behandelen. KATWIJK 9 c\ RIJN OPANJEVREUGDE Mot groote vreugde werd ook hier het lang verbeide bericht ontvangen. In weinige ro-""h|M:»-«ri waren ven huurt pile htr'^n de vlaggen uitgestoken. Ook op de scholen was de blijdschap groot. Dank zij de goede voorzorg van de Oranje vereeniging konden RADIO- OiSTRIBUTIE WOENSDAG 2 FEBRUARI Programma 3: 8— Keulen, 9.50 Deutschl.s. of dlv.. 10.20 diversen., 10.35 Pari)s R.. 11.05 Londen eRg., 13.05 Brussel VL, 13.35 Keulen. 14.20 P&- ~.Js PTT Nord of dlv., 15.15 Parijs R.. onden 'Reg., -• - Keulen, 19.20 1 Fr.. 21.40 eulen, 23.20 div. Programma 4: 8.— Brussel VI., 9.20 div. de kinderen met oranje in de hand (sinaas appel) naar (huis. Beschuit met muisjes volgt Woensdag. Dee avonds werd in da Ned. Herv. Kerk een gemeenschappelijke kerkdienst gehou den, waarvoor zeer groote belangstelling be stond. Da. Meijering sprak naar aanleiding van 2 Kon. 11 20a: „En al het volk des lands was blijde". Nadat het Dameskoor „Echo der Duinen" onder leiding van den directeur, den heer Han Ziitkzee, een drietal liederen gezongen had, sprak Ds. Warmolts over de beree- kems van de geboorte der Prinses voor land en volk. Spr. wees o.a. op de dubbele reden tot groote dankbaarheid en op de waard© van het gebed voor ons Vorstenhuis. Met groote aandacht werden beide sprekers be luisterd. Hedenavond wordt er door de Oranjever- eeniging een lampion- en fakkeloptocht georganiseerd. Opstelling van den stoet om half 8 op het Kerkplein. Medewerking ver- leenen de harmonieën van Katwijk en Rijns burg. Woensdag 2 Febr. a s. des avonds om 8 uur zal in de zaal achter de Geref. Kerk de jaar vergadering van „Plet Verplegingsfonds" worden gehouden. Niemand verzuim© dezo belangrijke vergadering. KATWIJK AAN ZEE DE FEESTELIJKE STEMMING De blijde mare van dc geboorte van een Prinses werd gisteren door twee herauten te paard bekend gemaakt. Na qp verschil lende hoeken der straten signalen gegeven te hebben werd door één der herauten de proclamatie gelezen. Na het bekend worden van de blijde gebeurtenis zag men allerwege de vlag waaien. Sommige gevels waren mooi ver sierd. Een groote schare van kinderen volgde met groote belangstelling de route der herauten. 's Middags werd onder de tonen van vroolijke muziek een geldelijke inzameling gehouden voor de Oranjevereeniging. 's Avonds om zeven uur werd de Gemeente saamgeroepen om in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. dit blijde gebeuren 'e gedenken. In deze dienst gingen voor ds H. Ph. Ingw ersen, Geref. pred. en ds Fred. J. B r o e ij e r, Herv. predikani Ds. Ingw ersen sprak naar aanlei ding van de woorden: „Gedenk uwe wel dadigheid in het midden des Tempels"' Gcd hecflt ons volk in de historie kennelijk be- weldadigd in het Huis van Oranje. Laten wij, aldus spr., bidden om zegen voor heel het Koninklijk Huis cn vragen of God ons door het Oranjehuis nog lang wil laten re geeren. Ds. B r 0 e ij e r sprak hierna over: „Gij zijt mijn schild, en onze koning is van ls- rëls God gegeven". Spr. was verheugd, nat de Gemeente is saamgeroepen. Hierdoor wordt dit heuglijk fei-t opgeheven uit het gewone feestbetoon van alle dag Wij moe ten al ons feestbetoon stellen in het licht van Gods Woord. Dan moet ook alle mensch vergodng wegvallen. 's Avonds hield de Chr. Muziekvereeu. U.N.l. een muzikale rondgang ('oor het dorp. Tot laat in den avei ri."->r?"hte er een echte fees'"temming. I.ISSE r \NKSTOIJD Aan den vr,o..v 1 1 I Feestdag v rd door de Ned. TTerv., Gem., elo .Geref. Kerk en de Chr. Geref Kork een gn- meenschapelijken danks'ond g^hon'en n de Ned. TT rv. F»rk. T>1 - g-'..,.nV iwas stamp,ol. Als sprokcis traden dezuu avond op de predikanten Dr. Th. Ruys Jr, IDs. O. Tichelaar en Ds. A. Ponstein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7