Amerika voelf zich nief veilig meer IO VOOR IO? TRIUMPH VIRGINIA CIGARETTES ZATERDA.0 ag JANUARI 1938 EERSTE BUAE PAG. a RONDBLIK NOG HULP VOOR CHINA? Van het diplomatieke werk, dat door de verschillende kopstukken te Genève bur nenskamers pleegt te worden verricht, lekt in den regel niet veel uit, en ook datgene, wat daarvan tot openbaarheid doordringt, diént met de noodige reserve te worden beschouwd. Wahrheit und Dichtung zijn ii den regel zoo verstrengeld, dat het uiteen rafelen daarvan een hachelijk werk is. Thans verluidt, dat Delbos, Eden en Litwinof langdurig onderhoud zouden hebben gehad met den heer Wellington Koo, China's pleit- voerder in de volkenbondsstad. Koo heeft een ruime internationale ervaring en schijnt daarvan te hebben gebruik gemaakt voor een nieuwe poging, zijn door Japan beknelde vaderland wat lucht te verschaffen. Onge twijfeld zal hij daarbij een beroep hebben gedaan op de verschillende nationale ego ismen; zulks ligt in de rede. China moge al niet de kampioen zijn der collectieve veilig heid, evenmin als Abessinië zulks in de tra gische dagen van het conflict met Italië was. het vertegenwoordigt in elk geval óók andere dan eigen vaderlandsche belangen. Met het liquideeren van den Chineeschen boedel zullen eveneens geweldige Britsohe interessen teloor gaan, en in mindere mate 'Amerikaansche en Fransche, terwijl een voor Japan geopend China een bres beteekent naar het westen. Door deze bres zullen zoo wel het Fransche Cochin-China, het Britsche Malakka, de Philippjjnen als Nederlandsch- Indië een Japanschen aanval kunnen ver wachten. Het is genoegzaam bekend om het openlijk te kunnen bespreken. Wellington Koo zal ongetwijfeld deze zaak nog eens ernstig hebben onderstreept, al zal hy daarvan niet zoo heel véél baat mogen wachten. Vandaar dat er nieuwe geruchten opduiken over een hervatting te Genève van het Chineesche vraagstuk. Men rept reeds van voorstellen tot steun aan het regiem Tsjang Kai Sjek, niet alleen in den vorm van geldleeningen, doch eveneens door het zenden van meer oorlogsmateriaal. Boven dien brengt men ter sprake de mogelijkheid van een tegen Japan gerichten boycot er van een olie-embargo, hetwelk op den lan gen duur aan het Japansche aanvalsappa- raat zijn ergste kracht zou kunnen ontnemen. Wie zich het verloop der Abessijnsche af faire nog herinnert, zal van dit alles zich weinig verwachtingen kunnen maken. Wat tóen gevreesd werd, nl. de kans op een al- gemeenen oorlog, is thans waarlijk niet ge ringer. Japan zal evenmin als Italië zich zulk een tegenstand zonder meer laten aan leunen en zulks te minder, daar het zich 'geenszins in een politiek en militair isole ment bevindt. Het weet dat het medestan ders heeft. Eenige kans van slagen zou zulk een actie slechts hebben, indien zij inderdaad vastbesloten en in een geest van volstrekte eendracht werd ten uitvoer gelegd. Doch de belangen der betrokken westersche mogend heden zijn dermate gecompliceerd en uit eenloopend, dat zulk een eenheid helaas niet al te spoedig zal te verwerkelijken zyn! ONS FEUILLETON Korte inhoud van het voorgaande Het huwelijk van den schoolmeester Ver- Öuynen van 't dorp Woudewijk wordt eerst na veel jaren met een dochtertje Willy ge zegend. Hannes de bakker, een „ingeleide", be weert, dat.het kind niet afgebeden, doch afgedwongen is. Zoo'n kindje kon wel voor Üe hel geschapen zijn. Deze woorden van den bakker, die alge meen voor een geloovige wordt gehouden, veroorzaken de vrouw van den meester veel strijd, doch zij vindt tenslotte troost door te beloven, dat zij haar kind voor Jezus zal opvoeden. Dit brengt haar ertoe soms wel Wat al te nauwgezet over Willy te waken. Al spoedig sluit de kleine vriendschap met Kobussie van Kobus-de-Koster, haar buurjongetje. Als een van de vrouwen van het dorp eens terloops opmerkt, dat zoo'n kindervrijerijtje wel eens aanblijft, wil zij zoo spoedig mogelijk aan die vriendschap een eind maken. Dit schijnt te lukken als Kobussie, die een jaar ouder is dan Willy, naar school gaat. Als Kobussie op een vrijen Zaterdag toch bij Willy komt spelen, stort zij haar hart voor haar man uit. Deze beziet de dingen meer nuchter. ((Zie vervolg hieronder) Roosevelt's nieuwe bewapeningsvoorsfellen Ruim 29 millioen voor defensie Roosevelt heeft een nieuwe bood schap aan het Amerikaansche Congres gericht, waarin hij met groot leedwezen te kennen geeft, dat hij een vermeerde ring van bewapening moet aankondigen van alarmeerenden omvang. Hij sohat de uitgaven voor de bewapening in het komende belastingjaar op 29.200.000 dollar. De schepen, welke gebouwd zouden moeten worden, zijn drie slagschepen, waardoor het totaal wordt gebracht op achttien, acht kruisers, waardoor het totaal komt op 47, 25 torpedojagers, waardoor het totaal wordt gebracht op 147, negen onderzeeërs, waardoor het totaal aantal onderzeeërs wordt gebracht op 58, ten slotte duizend vliegtuigen, waardoor het totaal aantal bruikbare vliegtuigen 3000 wordt Voor de bemanning van deze nieuwe schepen en vliegtuigen zal een vermeer dering van personeel van 20.000 man en 1200 officieren noodig zijn. De vijftien millioen dollar, welke door Roosevelt worden veraocht voor proef nemingen, zijn bestemd voor schepen met een maximum van 3000 ton. Het totale tonnage voor de drie slag schepen is 105.000 ton en voor de acht kruisers 68.500 ton. In 1938 zullen slechts twee slagsche pen op stapel worden gezet het derde zal later volgen. Het departement van marine heeft medegedeeld, dat de totale kosten van de vermeerdering van twintig procent van de vloot ongeveer S00 millioen dol lar zouden bedragen. Aangezien het opstapelen van strijdkrach ten te land en ter zee in de overige staten den wereldvrede bedreigt en ook de veilig heid, stelt de president aan het congres Ten eerste; dat het zal toestemmen in het uitgeven van 6.800.000 dollar voor-het aan schaffen vaai materieel tot het bestrijden van aanvallen uit de lucht Deze som zal voorkomen op de begrooting van 1939. Ten tweede: dat het zal toestemmen in een betere organisatie van de leger-reserve, hetgeen 450.000 dollar zal kosten. Ten derde: dat bet zal toestemmen in het uitgeven van 6.080.000 dollar voor het aan schaffen van machinerieën voor het ver- iigen van legermateriaal. Hiervan zal 5 millioen voorkomen op de begrooting van ""•39. Ten vierde: dat het zal toestemmen in het uitgeven van twee millioen dollar voor het vervaardigen van munitie. Ten vijfde: dat het zal toestemmen in het uitbreiden van het bestaande programma het bouwen van oorlogsschepen met twi-ntig procent. Ten zesde: dat het zal toestemmen in het bouwen van twee slagschepen en twee krui sers boven het bestaande programma in het kalenderjaar 1938, hetgeen gedurende het belastingjaar 1939 een uitgave van een klei ne som zal eischen. Ten zevende: dat het zal toestemmen ln het uitgeven van 15 millioen dollar voor het bouwen van een aantal kleine schepen van een nieuw type voor proefnemingen, waar bij ingesloten het maken van plannen voor kleine schepen van een ander type, indien dit noodig mochlt blijken. President Roosevelt verklaarde verder in meening te zijn, dat thans voor het con gres de tijd komt om wettelijke maatregelen te nemen om te voorkomen, dat in tijden van oorlog onredelijke winsten worden ge maakt en voor een mogelijken oorlog de lasten zooveel mogelijk over de bevolking worden verdeeld naar draagkracht Ontwerpen hiertoe werden jarenlang door dit en vorige congressen bestudeerd. Het is noodzakelijk, dat op bat oogenblik iedereen zich realiseert, dat de ongelukkige toestand van de wereld te dikwijls leidt tot een verachten van die beginselen en ver dragen, waaraan de internationale wet on derworpen is en tot het invoeren van nieu we factoren in de huidige oorlogvoering. Doeltreffende bescherming heteekent, dat niet alleen de kusten van de Vereenigde Staten worden beschermd, doch ook de ver bindingslijnen, -ver van de kust verwijderd, moeten worden beschermd en een krachtige vijand moet honderden mijlen van de kusten verwijderd gehouden worden. Verder kan de verdediging niet beperkt blijven tot een Oceaan of tot een kust., om dat de andere zeker veilig is, terwijl men ook niet zeker kan zijn, dat de verbindings weg, het Panama-kanaal, veilig zal zijn. Een doeltreffende verdediging eischt der halve een gelijktijdige verdediging van alle deelen van de Vereenigde Staten. Het is derhalve een duidelijke plicht, dat iedere poging moet worden gedaan, den vrede te bewaren, doch tegelijkertijd moet het land beschermd worden. Dat is het doel van deze voorstellen. Tenslotte verklaarde president Roose velt nog, dat de bescherming van de Ver eenigde Starten niet gegrondvest is, of zal zijn, op den aanval, doch alleen op de ver- De Japansch-Chineesche oorlog Een verklaring van Soegijama Soegijama, de Japansche minister van oorlog, heeft een verklaring gepubli ceerd, dat het leger zijn pogingen moet ver dubbelen om de doeleinden, welke Japan in China nastreeft te verwezenlijken Volgens welingelichte kringen, aldus meldt Havas uit Tokio, zou de verklaring van Soegijama ingegeven zijn door den wensoh, de stroomingen tegen te gaan, die voor stakingen der vijandelijkheden in China en hervatting der onderhandelingen met Tsjang K a i-s j e k zijn, welke stroo mingen in een gedeelte van het leger, o.a. in dat hetwelk in Midden-China opereert zou den toenemen. Het argument, dat ten gunste dezer stroo mingen naar voren wordt gebracht, is, dat de Chineesche kwestie de buitenlandsohe complicaties, o.a. van de zijde van de Sow- jetrUnie, dreigt te verergeren. Japan dient derhalve zijn krachten niet in de uitge strekte gebieden van China te verspreiden en te verspillen, omdat anders de bewape ning van Sowjet-Rusland sneller zou toene men dan die van Japan. Belgische schildwacht overvallen De Belgische schildwacht bij de brug over de Zuid-Willemsvaart te Eysden is des nachts overvallen door een drietal mannen, die hem in het water wilden werpen. Hij loste een revolverschot, waardoor een der aanvallers werd getroffen. De andere kerels konden door inmiddels ter hulp gesnelde militairen en burgers worden gevat. Alle drie bleken zdj van Duitsche nationaliteit te Een echte ZAALBERG deken kost f ÏO-- U moet 'n „triumphator" in smaak wordenRook- Genève en het Verre Oosten Gisteren hebben te Genève Delbos. Eden, L i t w i n o f f en Wellington Koo een langdurige bespreking gehouden over den Chineesch-Japanschen oorlog. Met betrekking tot de volkenbondsbemoeiingen in deze aangelegenheid schijnt de conclu sie te zijn geweest, dat de commissie drie en twintig uit de volkenbondsvergade ring, die eigenlijk terstond na de Brussel sche conferentie opnieuw had moeten bij eenkomen, voorloopig maar niet zal worden bijeengeroepen, aangezien practische resul taten ervan toch niet te verwachten zijn. Daarentegen zal, naar men zegt, aan Wellington Koo de gelegenheid gegeven worden, dezer dagen in den volkenbonds raad nogmaals de Chineesche zaak te be pleiten. Misschien zal de volkenbondsraad dan in een resolutie opnieuw de sympathie pan den volkenbond voor China bevestigen. Men veronderstelt, dat men om Amerikaan sche medewerking ^al verzoeken, teneinde China eenige hulp te bieden. Vermoedelijk wil men zich beraden over het leveren van wapenen en credieten aan China, en mo gelijk ook over een embargo op petroleum en een financieelije boycot tegen Japan. Een dwergen stad in Hongarije Naar het schijnt, zijn er over de geheele wereld verspreid 56.000 dwergen. Eén hunner wonende te Boedapest is thans voornemens een stad op te richten, waar alleen dwer gen zich zullen kunnen vestigen en waar ook alles, zooals trams, straten, huizen, enz. naar hun maat zal wor den gebouwd. Personen van normale lengte zul len slechts toegang verkrijgen tegen betaling van een heffing, welke de stadskosten moeten dekken. Tot dusver is het echter nog sleohts bij plannen gebleven. Frankrijks nieuwe arbeidscode De inhoud der ontwerpen De arbeidscommissie uit de Fransche ka mer heeft zich gisteren voor het eerst bezig gehouden met de arbeidswetsontwerpen der nieuwe sociale code. Zij behelzen o.a. wetten op het aannemen en ontslaan van arbei ders; op de verzoenings- en arbitrage-pro cedure; op de wettigheid van staking en de instelling van personeel vertegenwoordigers Het eerste ontwerp heeft ten doel de vrij heid van arbeid en de vrijheid van vereent- ging te waarborgen. Het tweede owtwerp brengt belangrijke wijzigingen. Het moet zorgen voor een be tere regeling van de betrekkingen tusschen de verschillende organen en toch de noodige soepelheid waarborgen. Het vierde ontwerp moet de procedure van verzoening en scheidsrechterlijke uit spraken vereenvoudigen. Het wetsontwerp tot regeling van stakin gen poogt een zekere discipline te brengen eventueele stakingen. IRARD ADRIAAN VAN SWIETEN TNBOUWSCHOOL te Frederiksoord Opleiding in alle richtingen van den Tuin bouw M.O. 7 II.A. Schooltuin m. 13 kassen Vraagt prospectus. De Directeur. DUBIEUSE VORDERINGEN?? FIDUCIA-INCASSO'S - UTRECHT STAAT TOT ÜW DIENST, zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De toestand bij Teruel Havas meldt uit Saragossa, dat de regee- ringstroepen naar het schijnt zich tot eiken prijs meester willen maken van den weg van Saragossa naar Teruel. Zij hebben felle aanvallen gedaan tusschen de beide zijrivie ren van de Alfambra ten Zuidwesten van Celadas. De aanval, welke na een voorberei dend artillerievuur werd ontketend werd gesteund door twintig vechtwagens. De aan vallers werden evenwel teruggeslagen. Het zelfde gebeurde met latere aanvallen, ook in den sector ten oosten van Singra. Niet tegenstaande de ongunstige weersomstandig heden is de luchtmacht van die nationalisten zeer actief geweest. Mutatie in de Belgische regeering Van Isacker zou terugtreden De „Libre Belgigue" weet te melden, dat de Christelijk democratische minister van economische zaken, Van Isacker, zeer binnenkort uit de regeering zal treden. Hij zal benoemd worden tot president commissaris van de Kredietbank, in de plaats van He v mans, die kortelings is benoemd tot lid van de directie der Natio nale maatschappij voor crediet aan de nijver Morgen geen Rijksdag bijeenkomst Het gerucht, dat morgen de Duitsche Rijks dag te Berlijn zou bijeenkomen, blijkt niet juist te zijn. De vijfde verjaardag, van het nationaal-socialistische bewind zal worden gevierd met een groote reveille, optochten en een radio-rede van rijksminister Goeb- bels. Verder zal H i 11 e r aan de dragers van den nationalen prijs hun eereteekenen over handigen en zai 's avonds do tra .tioneele fakkeloptocht langs den rijkskanselaris plaals hebben. UIT OOST- EN WEST- INDIE De ontploffing in de vuurwerkfabriek BATAVIA, 28 Jan. (Aneta). De explosie in de Chineesche vuurwerkfabriek te Rem bang is vermoedelijk te wijten aan h&i feit, dat voor de vulling van vuurwerk een andere samenstelling is gebruikt, dan ae voorgeschrevene, anders zou een dergelijke explosie niet mogelijk moeten worden go- acht. Ook schijnt de hoeveelheid explosief- materiaal grooter geiweest te zijn dan bij de voorschriften is toegestaan. De explosie greep plaats op de plek waar de vulling geschiedt Van de zwaar gewonden zijn nog verscheidenen overleden. Het getuigen verhoor leverde tot nog toe geen bijzonder heden op. Van andere zijde wordt vernomen, dat da onmiddellijke oorzaak zeer waarschijnlijk gezocht moet worden In de onvoorzichtig heid van inheemsche vrouwen die in de fabriek werkten. In totaal zijn 15 menschen gedood; de behandelende geneesheer ver wacht dat nog vijf van de gewonden hbt leven zullen laten. Het terrein van de fabriek is verdeeld een ongevaarlijke en een gevaarlijke zone. De ongevaarlijke zone wordt Ingeno men door de kantoren en woningen; in de gevaarlijke zone staan, op eenigen afstand van elkaar, eenvoudig gebouwde huisjes, van boven open, waarin vrouwen werken, die ter verwerking niet meer dan tien kilo kruit bij zich mogen hebben. Eerst wanneer deze hoeveelheid bij de vulling is opgebruikt, mogen zij een nieuwen voor raad halen, zulks ter voorkoming van groote ongelukken. Gezien de zeer groote omvang van de ontploffing kan dus met waarschijnlijkheid worden aangenomen» dat dingen zijn gebeurd, welke tegen de voor schriften indruischen. De ontploffing in de fabriek, welke staat op de plaats Rembang, bracht een gewel dige consternatie. De brandweer bluschte het begin van brand, dat na de explosie ontstond; de politie en de autoriteiten namen krachtige maatregelen om de ge volgen van het ongeluk zooveel mogelijk te beperken. SCHERMEN Het wapenfeest vaa der K.O.O.S, De laatste aitslagen Het wapenfeest van den Kon. Onderofficieren Schermbond ia gister na en vijftal dagen van! j goede sport, ln de kazerni aan dB Mlneuralaan te Utrecht geëindigd. n de. o; dezen laatsten dag 7. Haerden. 8. Vos. Uitslag geweer, afd. 1: 1. Duim, 2. v, iveling, 5. Schippers, 2: 1. De Jong. 2„ Mosterd. 3. Fetten, 4. v. Blank, 5. De Loof, 6. Garttemo, 7. Visser. 8. Lsmo. Het wapenfeest werd osloten met de prijs* uitreiking, welke door do voorzitter ondez; Nieuw gebonwdePortlekhutzen te koop, op eigen gmd te Den Haag. Modern ingerlchien voorzien van waachtafels, douiecel. enz., enz. Gunstig gelegen. 10 Rente an Uw geld ALGEMEEN3EHEER L. v. MEERDERVOORT 59 DEN HAAG IN AMSTERDAM?. Dan naar het kantoor vi L BOOMSMA Makelaar - Bouwkunge Expert NASSAUKADE118-119, TL 82521-85421 Wij koopen en vikoopen, huren en verhuren, adiinisireereh en verzorgen alle oierhoudswerk- zaamheden Wóninglijst en InTicfilgéit GRATIS MEIilllIjMltlilflAJ WENDT l 'Ml UIIIEN* IdWEN icr f CNINCEIREU 11114 UILLGG0ND&STB. 7 TLPP00;^259G Wilt U een rustige GELBELEGGING KOOP DAN tUIZEN Inlichtingen en adviezen word gratis verstrekt NATUURLIJK in VORBURG!! de ideale randgemeete der Residentie 1 Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VDNESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. HHannelaan 272 NATUURLIJK te HEEMSTEDE Belastingen laaj Verbind, met Amsterdam en In Haag prima Vraagt geïlL Vninggids bij: HEEMSTEDE's WOÏNGBUREAU CORN. L.KWAK. EEMSTEDE DREEF 276 En waarom we hier nooit vandaan gekomen zijn, kom Vrouwke, je weet toch wel: „Gij hebt, o albesturend Koning, 'de plaats beschikt van iedere woning"? Niets gebeurt bij toe val, hoor! 't Is zoo'n rust te weten, dat heel ons leven in Gods hand is en dat we op Zijn weg veilig gaan, wij en ons Jdndje", „Kon je haar maar een paar jaar thuis les geven", „Dèt is een idee", riep meester blij verrast. „Daar kon ik Han dit jaar al wel mee beginnen. Ze is schrander genoeg en 'dan komt ze mooi een jaar vóór. Als ik haar twee jaar thuis les geef en ze stapt dan zoo in de derde klas, hè" „Dan hoeft ze maar vier jaar school te gaan." „Dan zit ze maar vier jaar tusschen de Woudewijkers", 'ontweek meester. Neen, hij kon er niet toe komen, over „later" jte spreken. Hij was veel te blij, dat de tranen werden ge- Idroogd, dat moeder opgewekt aan haar werk begon. Later in de stilte van zijn studeerkamer, dacht hij terug laan de woorden van vrouw Kukelaar. „We spreken elkaar later nog wel eens, vrouw Kukelaar", mompelde hij halfluid. „Als mijn dochter afgestudeerd is, zul 'je haar wel met andere oogen bekijken. Dan mogen jou domme jongens hun petje voor haar af nemen. Ja ja, voor een Schoolmeesterskind zou een arbeider goed genoeg zijn, hè?" Heerlijk zou het zijn, als ze daar nu ook samen over konden h|» Nu ja, dje öjdkwèm wel. Wal was het al niet bizonder meegevallen, dat ze uit zichzelf over huis onderwijs begon. Hij was er wel niet zoo sterk voor, dat dit twee jaar zou moeten duren, achtte het beter, dat het kind een jaar bij de juffrouw zat, eer het in de derde klas bij den wat stuggen meester Bergmans kwam, maar over een jaar konden ze verder zien. De zaak nam nu al vast een aanvang. Hoe zou Willeke vandaag reageeren op Kobus' verhalen over school? Zou de jonge man niet over zijn ontrouw onder houden worden? 't Scheen wel, dat er zoo iets had plaats gevonden, want die avond vertelde het kleine ding: „En nou weet ik, waarom Kobus zoo raar heeft gedaan. De jongens zeien, dat ik zijn meisje was." „Nou, dat is ook wat", lachte vader. „Wat zijn die kleine jongens toch dom. Jij weet het wel beter, hè? Van wie ben jij een meisje?" „Van pappie en mammie." „Dat had je ook maar aan Kobus moeten vertellen" merkte moeder op. „Dat heb ik ook gezegd en Kobusje zei, dat hij op het schoolplein met de jongens moest spelen, maar verder altijd weer met mij." Enkele dagen later kreeg Willy van vader haar eerste lees les. Vader genoot. Wat was dat kleine ding vlug van begrip. Moeder genoot ook. VIII De tijd stond niet stil. Over Woudewijk ging hij in even snel tempo als over ieder ander oord. Hij beroerde echter Woudewijk weinig. Het leven gleed er heen, als in voorbije eeuwen, aan emoties arm. Het uitbreken van den oorlog gaf een schok, hevig, maar korf, Zoodra hef gevaat voor efgep laad Scheep geweken, zoodra in den nood, ontstaan door het wegroepen der arbeids krachten, was voorzien, liep de wagen weer rustig in het spoor van allen dag. De „blaar", die een jaar later vele dieren trof en alle vee ter slachtbank voerde, raakte dieper, maar de stallen werden weer gevuld en de portemonnaie bleek niet merkbaar lichter geworden, dus legde zich de storm. De broodkaarten brachten de vraag, waarom zulke dingen ook voor Woudewijk werden gedrukt Welke boer liet zich een rantsoen toemeten, of regeeringsbrood, zoolang hij tarwe verbouwen kon? De eenige, die er door in moeite kwam, was Hannes-de- bakker. Niet dat het „incasseeren" van die „lorretjes" hem zooveel hoofdbreken kostte, och nee, hij haalde ze zoo maar eens bij dozijnen tegelijk op, als hij er een vrij uurtje voor had, maar dat de overheid nu al zoover durfde te gaan, dat ze een bakker noodzaakte de weegschaal te gebruiken, zie je! Hannes had in het zaken doen een veel te ruime blik, om op alle kleinigheden te letten. Vroeger had hij het wel eens be leefd, dat de een of andere juffrouw van het nieuwe dorp (dat moest je natuurlijk juist détar verwachten) hem een aan merking maakte over den omvang van zjjn brooden. Dan kon hij met een vrij geweten antwoorden: „ja mensch, maar het gewicht is er af, hoor!"Dit hield in, dat een „tweepondertje" negen ons mocht wegen en dat 't ook geen strafbaar feit was, als het de acht nauwelijks haalde. Nu vertelde de regeering, dat je vieronzertjes moest bak ken, niet zwaarder, maar en dat was erger ook niet lichter, 't Was al weer in hoofdzaak het nieuwe dorp, dat zulke broodjes kocht en dus was oppassen de boodschap. Het meerendeel van het oude dorp bracht 's avonds zijn zakker, en zakjes meel bij den bakker aan de achterdeur, 't Was daar altijd een beetje donker, dus kon je het Hannes niet kwalijk nemen, dat hij niet precies de grootte van die zakken zag. Bij dif onderdeel vap het werk.hoefde Je pief zoo secuur werk te gaan. Wie durfde er over reclameeren. at hij zooveel meer ponden meel het huis uitdroeg dan dat eponden brood m kwamen? Als ze wat op Hannes hadden m te merken, wel dan stond het hun vrij, er werk van te mien. Neen, niemand kon reclameeren, maar bespken werd de zaak wèl. xx7DatjCCn "in9eIei<!e" zoo zijn medeburgers hadeelen koP, Was dat geen zonde tegen het achtste gebod Enkele van de jongere Woudewijkers waagtn het er den bakker over aan te spreken. Zij moesten >g leeren wie Hannes was. De man had nu eenmaal op deieeste dinqen een andere kijk dan Jan-en-alleman. Eén der opposanten werd er op gewezen, ht het betamen lijk was. dat „de priester van het altaar at Den ander vertelde Hannes, dat hij bij dag en nacht e;over prakkin zeerde. of hij met dat clandestien bakken zich iet bezondig de. Als het een overheid was, die in de vreez. des Heerep wandelde, zou er geen broodje zonder bon ve:ocht worden in Hannes winkel, en zou hij voor alle zakki tarwe zijp deur sluiten, maar met een overheid, die de aals diende, was het een ander geval. Men moest Gode ieer gehoon zamen dan de menschen. Hannes bond hienn nog een lange redevoering, die even weinig begrijpelijk 'as als stich tend, met dit resultaat, dat de man, die zichgenoodzaakt zag, dit alles aan te hooren, vergat te vragen, ie het kwam, dat hij zooveel brood zonder bon kon verkoopi aan men schen, die geen tarwe brachten, 's Mans vrcw had hem wel op het hart gedrukt deze vraag te doen, aar hoe kon je een dergelijke woordenstroom keeren, zcder er in te verdrinken? Bovendien als Hannes op dienanier eens een andere kijk op de overheid ging krijgen, >n dat ook weer een groote last veroorzaken. Op zelf balen was mep in Woudewijk al sinds jaren niet meer bereker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2