NATIONALE INDUSTRIE E.M.I. (EMI) fabriek 'van: - UTRECHT A VRIJDAG 28 JANUARI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 PIJL-CACHET GROOTSTE KEUS NIEUWSTE CREATIES Willem Smit&Co'sTransformatorenfabriek N.V. Nijmegen 0TNAM0DRAADm>lkatoen asbea en papier-isolatie. LASCHTRANSFORMATOREN LASCHAUTOMATEN LASCHELECTROOEN TRANSFORMATOREN voor elk vermogen en elke spanning. ELECTRISCHE OVENS voor warmte-behandeling en smelten. Ventilaloren Kleine Elecfromoloren VOOR NEDERLAND EN NEDER Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V, KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN' ROTTERDAM De manschappendie het kanon 103 bedienen, waarmede het eerste saluutschot bij de, a.s. blijde gebeurtenis te Soestdijk zal worden gelost, tijdens een der oefeningen, welke de laatste dagen geregeld worden gehouden. et V: De „lichte sigaar 6 Een der buitenlandsche filmoperateurs, die zich te Baam bevindt, vond dit tweetal Spakenburger vrouwen een zeer geschikt object om tenminste voor eenige oogenblikken in actie te kunnen komen. Ter bescherming tegen luchtaanvallen worden de internationale treinen, wélke de inwoners van de internationale wijken uit Hankau in veiligheid brengen naar Hongkong, voorzien van de AmerikaanscheEngelsche, Duitsche of Fransche Vlag. De ontploffingsramp in Parijs. Links: onder leiding van den politie- pref eet wordt een onderzoek ingesteld op de plaats, waar de ontzettende explosie plaats vond; foto rechts: op den voorgrond werd het grootste gedeelte van den muur weggeslagen. Rijksweg Hoek van Holland Rotterdam Weer een gedeelte wordt aanbesteed Den 15den Februari a.s. zal door den Rijkswaterstaat te Den Haag volgens be stek nr. 83 worden aanbesteed de aanleg van het tweede gedeelte van de aardebaan van rijksweg nr- 20 Hoek v. Holland Rotterdam, n.l. het gedeelte Booner- vlietBroekweg tusschen Maassluis en Vlaardingen ter lengte van ongeveer 3,5 K.M. met bijkomende werken. De aardebaan heeft een kruinsbreedtc van 22,5 M., waarbij is gerekend op den aanleg van twee door een middenberm ge scheiden rijbanen elk breed 7 meter De middenberm is 2,5 meter en de buitenber men zijn elk 3 meter breed. Het geheele werk zal 15 maanden na den datum van aanvang moeten zijn voltooid. Het eerste gedeelte van de aardebaan van af den Maasdijk tot den Kerkweg te Maas sluis ter lengte van ruim 4 K.M. is reeds in uitvoering. Uit de N.S.B. getreden In een telegram, gedateerd 26 Januari aan den heer A. A. Mussert, heeft Ds Bronne ger Onnekes, Ned. Hervormd predikant te Wedde (Gr.) aan den leider der N.S B. medegedeeld ontslag te nemen als kringlei der en als lid van de beweging. Als motiveering geeft Ds Onnekes op, dat de heer Mussert geen rekening hield met bezwaren van Groningsche kringleiders tegen zijn beleid ingebracht. Op het landgoed van Ds. Onnekes wer den, naar rmer. zich zal herinneren, meer malen landdagen gehouden. TWEEDE SLUISDEUR TE WIJK BIJ DUURSTEDE Het transport van de tweede sluisdeur, bestemd voor de sluiswerken te Wijk bi] Duurstede verliep spoedig. Des morgens om zes uur uit Vreeswijk vertrokken sleepten de vier sleepbooten de Voor het Bijbelgenootschap door Indië Crisis-sparen in Indië De zelfstandigwording der Kerken yn*5 In een vorig artikel werd gehandeld over een aantal tegenstellingen tussohen wat de reiziger nu in Indië vond in vergelijking met elf jaar geleden. Op één terrein is er geen tegenstelling, namelijk in de voortref felijkheid van de bedienden. Deze was elf jaar geleden reeds zeer te prijzen en ook thans was dit nog onverminderd het geval. In vele gezinnen ben ik geweest, waar reeds tal van jaren dezelfde bedienden met opge wektheid en trouw hun taak vervulden. Het werk van de huismoeder wordt in Indië wel zeer verlicht door dezen bijstand, dien zij in haar huis vindt. Misschien vraagt echter, wie mijn vorige artikelen over den vooruitgang gelezen heeft,1 zich wel af, of de crisis dan geen sporen in Indië achtergelaten heeft. Natuur lijk is dat in allerlei opzichten wel het ge val- De drastische salarisverlagingen, soms tot de helft van het vroegere salaris, heb ben tot een groote versobering in het leven geleid. Mede daardoor is het leven ook igoedkooper geworden, vooral ook voor den gewonen- reiziger. De kosten der hotels zijn ,vaak niet veel meer dan.de helft van wat zij vroeger waren. De treinen zijn per kilo meter veel goedkooper dan in Nederland. Zelfs zijn er trajecten, waar men in de eerste klasse goedkooper reist dan in Ne derland in de derde klasse. Overigens is echter in het grootste deel van Indië voor den reiziger niet veel te bemerken van de zes jaren van crisis. Geheel anders wordt dat echter als men in Midden-Java komt. Daar zijn streken, waar de voorbijganger reeds dadelijk de gevolgen van de crisis ziet. Als men in de residentie Ranjoemas groote suikerfabrieken, die reeds langer dan een halve eeuw werkten, geheel verlaten in puin ziet vallen, dan is dat wel een zeer sprekend bewijs van de crisis. En dan verbaast men zich ook piet, als men hoort, dat de geheele be- Kerkje in de buurt van Makalee in het land der Sadan-Toradja's op Midden-Celebes ket tejtrein van den Qeref. Zendingsbond. Het inwendige van het kerkje in de Bali- neesche dessa Sading. De kerkbezoekers zit ten, zooals op Balt gebruikelijk is, op den grond. volking de verarming bespeurt, die er het gevolg van is, dat die gesloten sui kerfabrieken nu ook niet meer de groote bedragen aan loonen betalen, die vroe ger 't geld onder de bevolking brachten. Zoo is het in Indië ook nog niet alles voorspoed, maar toch mag met dankbaar heid geconstateerd worden, dat er op aller lei gebied in de laatste tien jaren groote vooruitgang was. En dat niet alleen op materieel gebied. Ook op geestelijk gebied is er reden tot groote dankbaarheid. Reeds dadelijk als men ziet naar 't groot ste Protestantsche lichaam, de Indische kerk. Nog niet zoo lang geleden was dit een zuivere staatsinstelling- Het kerkbe stuur werd door 't gouvernement benoemd en de predikanten werden door het minis terie van koloniën uitgezonden. Onder deze omstandigheden had de kerk vrijwel geen eigien zelfstandig leven. Toen ik mijn reis voor het jeugdwerk door Indië deed, heb ik ooik verschillende malen in Protestant sche kerken gesproken, maar men kreeg bii zulke bezoeken zeker niet den indruk van opgewekt kerkelijk leven. Hoe geheel anders was het thans. Sinds een aantal jaren is de kerk in haar bestuur en beleid geheel losgemaakt van den staat, waardoor haar de gelegenheid geboden is haar eisen kerkelijk leven te ontwikkelen. Voor de bewustwording van de kerk is dit van groote beteekenis geweest. In de laatste jaren is de zelfstandigwording der kerken steeds verder voortgegaan. En van de kerk zelf gaat meer invloed en kracht uit. Naar het uiterlijke open baart zich dit ook door drukker kerk bezoek, gepaard gaande met den bouw van nieuwe kerken en den uitbouw van oude, die te klein geworden waren. Tevens worden er nieuwe diensten inge voegd, zooals te Batavia in de Nassaukerk op Zondagavond om half negen, welke dienst ook steeds een volle kerk vindt. Het kerkbestuur wordt thans door de Synode der kerk benoemd en staat naar zijn samenstelling midden in het leven. Van de negen leden zijn er drie dienstdoen de predikanten en de overigen zijn hoofd ambtenaar, jurist of medicus, krachtens hun functie in de maatschappij met allerlei zijden van het Indische leven vertrouwd en hun vrijen tijd met toewijding stellende ter beschikking van de kerk, die hen daar toe riep. Voor het Christelijk leven in Indië is dit ontwaken en zelfstandig worden van de Protestantsche kerk van zeer groote be teekenis. Daarnaast zijn de Gereformeerde kerken in deze jaren ook verder uitgegroeid. In Ma- lang en Palemibang ontstonden nieuwe zelf- svandi-ge kerken, terwijl de meeste andere, die vaak door de crisis in deze jaren eerst eenige achteruitgang kenden, dit thans we der geheel te boven zijn en gestadig toene men. In Batavia en in Bandoeng vond ik de kerk i»t aan de deuren en soms zelfs daar buiten gevuld. Echter viel ook weer op de snelle wisse ling van het pulbliek in Indië. In de kerk te Medan waren er nog maar twee, die er bij mijn vorig bezoek ook waren. Alle ove rigen waren in die elf jaar vertrokken en door anderen vervangen. Dat droeg weer bij tot het kenmerk der Nederland9oh spre kende kerken in Indië, die vrijwel uitslui tend bestaan pit menschen in de kracht van hun leven. Alleen in enkele plaatsen zooals Bandoeng, waar ziclh wel gepensio neerden die niet naar Nederland willen verugkeeren vestigen, komen gemeenteleden van meer dan vijftig jaar oud voor. Ook de leden van het kerkbestuur der Protestant sche kerk zijn trouwens gemiddeld nog geen vijftig jaar oud. Er is onmiskenbaar een voordeel in, wanneer de leiders eener kerk zoo nog in de kracht van bet leven staan. Vooruitgang en nieuw leven vond men al dus niet alleen in de kerken, maar kon men ook op het zendingsveld aantreffen. In 1926 woonde ik de algemeen© vergadering der Gereformeerde zending op Midden-Java bij. Met dankbaarheid kon toen in het verslag vermeld worden, dat het aantal christenen in het afgeloopen jaar met meer dan tien procent was toegenomen en nu voor het eerst boven de zesduizend gekomen. Thans wees de statistiek uit dat in de sedert ver- popen jaren dit aantal tot bijna achttien duizend was gestegen. Dat wil zeggen, dat in al die jaren het aantal el'k jaar weder met tien procent was toegenomen, een ver blijdlende geregelde vooruitgang, zooals op een zendingsterrein onder Mohammedanen elders niet voorkomt. Ook thans blijft deze vooruitgang nog voortgaan. Zoo vergezelde ik op Zondagmorgen 12 December mijn zwa ger Dr. B. J. Esser, toen hij den dienst in Klampok ging leiden. Dien Zondagmorgen werden er in die kleine gemeente weder negen volwassenen en twaalf kinderen ge doopt. Aldus ontstaan er hoe langer hoe meer zelfstandige gemeenten en groeit de christelijke kerk. Omstreeks 1860 werd het totale aantal Protestantsche Christenen voor geheel In dië aangegeven als een goede vijftigduizend Een zendingsatlas van ruim 20 jaar geleden geeft het reeds op als drie kwart millioen. En thans is het aantal reeds een groot eind over de anderhalf millioen. Met dezen groei neemt ook de zelfstandig heid der gemeenten toe, waarmede gepaard gaat de bouw van vele kerken voor de in- heemsche gemeenten. Aanvankelijk werden deze geheel naar Europeesoh model ge bouwd, maar langzamerhand komt er steeds meer een verblijdend streven om zich ook in den kerkbouw aan te passen aan de Indische bouwtrant. In verschillende deelen van Indië zag ik kerkjes, die daarvan be wijs gaven. Dr. H. C. RUTGERS VI stond in ons blad van 26 Jan. ROFFELRIJMEN BIJDEHAND Heel Neerlandhier en overzee Leeft in gespannen wachten; Droomt overdag van ooievaars, Doorwaakt benauwde nachten, En houdt zich klaar om elk moment Het feestvuur te ontsteken, Zoodra het eerste vreugdeschot De spanning zal verbreken. Ook Indië is kant en klaar D' Oranjetelg V ontvangen En houdt zich popelend gereed Het djvjndoek uit te hangen. Ook daa/r vreest men met groote vrees Niet nummer één te komen Wanneer het blij verbeide nieuws Uit Holland wordt vernomen. Dat blijkt wel typisch uit een feit, Verhaald in een der kranten: Een dessa bouwde een eerepoort Waarop men deftig plantte Het opschrift „Leve 't jonge Prins"; Dat lijkt onjuist te wezen, In ivèlke spelling men dan cok De moedertaal wil lezen. En toch, 't is goed en bijdehand, Als je er op wilt letten: Men heeft er straks alleen maar „je" Of „esje" bij te zetten, En in een minimum van tijd Is 't welkomstwoord in orde, Als Nederland met een prinses Of prins verblijd zal worden. Ik hoop 'nu extra hartelijk Dat het een prins mag wezen, Dan zal de vreugd het grootst zijn ert Het opschrift 't vlugst te lezen. (Nadruk verboden) LEO LENS zware last tegen het vallen van den avond de haven van Wijk bij Duurstede binnen. De derde sluisdeur is inmiddels in A m sterdam te water gelaten en wacht nu op het transport. Met het ophangen van de deuren wordt gewacht tot de volgende week*

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5