QflaM- Pijp rooken is i)ies. UIT OOST- EN WEST-INDIE VRIJDAG 28 JANUARI 1938 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK VAN ZEELANDS RAPPORT De heer Paul van Zeeland ontving ii 'April van het vorige jaar, toen hij nog eer ste minister van België was, van de Brit- sche en Fransehe regeeringen het verzoek tot het instellen van een economische en quéte. De bedoeling van deze enquête w eens na te gaan, onder welke commercieele, iinancieele en andere belemmeringen de wereldhandel zulk een kwijnend bestaan leidde, en maatregelen voor te slaan, welke als basis voor een nieuwe economische raadslaging tusschen de voornaamste lan- 'den zou kunnen dienen. De oud-premier heeft voor zijn opdracht stad cn land be reisd, en zich daar zelfs voor overwerk' Ten slotte heeft hij dan zijn rapport ter tafel gebracht, een lijvig stuk werk, waar in een massa materiaal is behandeld en geordend, zonder dat men kan zeggen, dat er nu bepaald nieuwe gezichtspunten in naar voren zijn gebracht. Wij wisten toch immers reeds allen, dat er douanegrenzen zijn, contingenteeringsmaatregelen hier en beperkende bepalingen ginds; dat sommige landen ernstig met deviezenmoeilijkheden hebben te rekenen en met gebrek aan grondstoffen, terwijl andere lijden onder een fluctueerend betaalmiddel, dat niet dan met kunst en vliegwerk op zeker peil te handhaven is. Eveneens is vrij algemec bekend, dat het een ideale toestand zou zijn, zoo men tot algemeene muntvastheid zou kunnen terugkeeren, tot opheffing van het overvloedig aantal handelsbelemmerin gen, en tot een gestimuleerd onderling i ternationaal verkeer. Doch evenzeer is heel 'duidelijk, dat onder al deze technisch- financieel-commercieele dingen iets verbor gen ligt van zuiver menschelijke beteekc- nis, en dat kwade iets, dat als een verholen kanker functionneert, is een verborgen wantrouwen van staat tegen staat, ei politiek blok tegen blok. De tijd ligt verre achter ons, dat een oorlog werd gevoerd met hellebaarden en een zak ducaien, om hen te beloonen, die vrijwillig elkander met deze primitieve moordtuigen uit de wereld moesten helpen. Wij zijn thans toe aan een „gewapende economie", aan een „totalen oorlog"; wij leven in het tijdperk van het „Volk im Waffen". Heel de samenleving in één staat wordt gezien als een groot orga nisme, waarvan de wetenschappelijke, eco nomische en militaire krachten tezamen één enkel doel nastreven: zelfhandhaving. Deze zelfhandhaving wordt door sommigen, het zijn wellicht de meest-wantrouwen- den, nagestreefd op de basis van zoo ver mogelijk strekkende zelfvoorziening, met andere woorden, door autarkie. Autarkie ij 'te omschrijven door het woord: „Help zoo veel mogelijk je zelf, verbouw wat je noo- 'dig hebt, en mijd het gebruik van dingen, die je buitenslands zoudt moeten koopen" De andere helft van de wereld houdt het bij den onbelemmerden handel, die op vei> trouwen dient gebaseerd te zijn. Het zijn in hoofdzaak „rijk}" landen, die zoo over 'den toestand denken. Van Zeelands rap port zou tusschen beide stroomingen moe ten bemiddelen. De taak lijkt hopeloos en van tevoren reeds tot een mislukking ge doemd. Gemarteld door hoofdpijnen Nu altijd even fit „Ik werd gemarteld door hoofdpijnen; dikwijls werd ik er zelfs duizelig van. Na een serieuze proef met Kruschen Salts werd ik echter een ander inensch. De hoofdpijnen en duizeligheid verdwenen. Ik ben nu 58 jaar en voel me altijd even fit, vervuld van energie, die me het leven tot een plezier maakt". G. F. te C. Hoofdpijnen beginnen meestal wane .Uw afvoerorganen onvoldoende werken zoodoende Uw organisme niet vrij houden van afvalstoffen- De zes zouten in Kruschen Salts zorgen voor een geregelde, gezonde werking Uwer inwendige organen, waar door U spoodig vrij zult zijn van hoofd pijnen, vermoeidheid en alelrlei kwaaltjes, ontstaan door onzuiver bloed. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten ƒ0.40, ƒ0.75 en ƒ1.00 per flacon. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. (Adv.) Ontploffing in Schotsche Vuurwerkfabriek Een zestal dooden In een vuurwerkfabriek nabij Ardeen [(Schotland) heeft zich gisteren een ernstige ontploffing voorgedaan, waardoor zes perso nen, waaronder een vrouw, werden gedood, 'terwijl een aantal anderen licht gewond werden. In de fabriek, welke een der grootste vuur werkfabrieken ter wereld is, vinden 3000 man werk. Dat het aantal slachtoffers zoo gering is, is te danken aan het feit, dat verschillende onderdeelen van de fabriek alle zijn ondergebracht in aparte gebouwen. Italianen in den paradepas Voor de eerste maal heeft Mussolini Donderdag in het publiek met den parade pas gemarcheerd aan de spits van tiendui zend man fascistische militietroepen, die zich naar de nieuwe Parioli-kazernes te Home begaven. Onder commando van generaal Luigi Rus- so marcheerden de troepen op en toen zij bij de groote tribune kwamen, waarop Mus solini het défilé gadesloeg, sprong de Duce eensklaps met Achile Starace, secre taris van de fascistische partij, van het po dium, stelde zich aan het hoofd van de co lonne en marcheerde met de troepen in paradepas op, luide toegejuicht door de ont zaglijke menigte, die langs den weg ge schaard stond. In heel Rome spreekt men thans van .11 passo romano". Reeds eenigen tijd gingen in de stad de ge ruchten, dat verschillende afdeelingen van de fascistische militie den paradepas leer den. Deze pas zou op den Duce tijdens zijn bezoek aan Berlijn zulk een indruk hebben gemaakt, dat hij den legercommandanten bevel gegeven heeft, den troepen dezen pas Dp volmaakte wijze te leeren uitvoeren, yi7i r Even neutraal als "4711"Eau de Cologne is "4711" Matt-Creme. Haar frissche geur past bij elk par fum, bij elke poeder. "4711" Matt-Creme beschermt de huid en geeft haar de zoo begeerde, zacht matte teint. Des avonds voor voeding en ver sterking van de huid "4711" Cold Cream. Het rapport-Van Zeeland verschenen Hoe moet het economisch beleg worden opgeheven? Op zoek naar den uitweg uit den doolhof TEISTEREN heeft de pers te Brussel Van Zeelands rapport over de wegen tot verbetering van de wereld economie in handen gekregen. Het ver slag begint met er aan te herinneren, dat op 3 April j.l. de regeeringen van Frankrijk en Groot-Brittannië aan Van Zeeland een missie tot economische in formatie opdroegen. De bedoeling was, onderzoek te doen naar de mogelijk heid om tot een algemeene verminde ring van de contingenteeringsmaatrege len en van de andere internationale handelsbelemmeringen te komen. Van Zeeland verklaart in z'jn rapport o.m., dat een algeheele autarkie een kwaad zou zijn. Alleen 'door buitengewone inspan ning en tot hoogen prijs, zouden zekere vol ken in hun eigen behoeften kunnen voor zien- Een verbetering van den materieelen toestand der wereld is derhalve alleen te verwachten van een uitbreiding van het internationale ruilverkeer. De staten moe ten het economisch beleg laten varen en do verstikkende omwallingen omver werpen. Langs welken weg? Iedereen is overtuigd van de noodzake lijkheid der economische ontwapening, maar niemand durft het aan, 't eerst de wapens neer te leggen, en aldus zijn economie aan gevaren bloot te stellen. Het verslag ziet van het denkbeeld van een onmiddellijke en algeheele vrijmaking van het handelsverkeer af en geeft een overzicht van de verschillende hinderpalen, die den internationalen handel in den weg staan, terwijl het voor ieder geval de rede lijke, gematigde en nochtans doeltreffende middelen aangeeft, welke door de verschil lende regeeriiigen zouden kunnen genomen worden. Onder de belemmeringen van economi- schen aard vallen vooreerst de douane rechten. De internationale congressen van 1927 hebben een progressieve en algemeene vermindering voorgesteld. Dit was wellicht te veel gevraagd. B;.i gebrek aan beter be perkt het verslag zich tot het uiten van den wensch, dat de regeeringen de verplich ting zouden aangaan, haar tarieven niet weer te verhoogen. Drie wenschen komen deze verwachting aanvullen. De eerste betreft de afschaffing der ,,punten". In elk douanestelsel kan men den gemiddelden druk der rechten bereke nen. Men stelt dan vast, dat zekere goederen abnormaal belast zijn. Deze „punten" dienen afgerond te wor den. Waarom zou men bij voortduring buiten gewoon zwakke industrieën moeten be schermen? Vervolgens komt het verslag op tegen maatregelen, die het mogelijk maken, wille keurig aan de grens de vreemde goederen tegen te houden. Het zou heel wat waar diger zijn, deze geniepige methoden te laten varen en naar de taal van het gezond ver stand te luisteren. Het verslag legt den nadruk op het punt van het sluiten van tweezijdige accoorden, om de tol formaliteiten te vereenvoudigen en de criteria met betrekking tot de her komst der goederen eenvormig te maken- De contingenteeringen Nu blijft er nog de laatste en meest ge duchte hinderpaal te behandelen, nl. de contingenteeringen. Hier stelt het verslag een duidelijke op lossing voor, namei'jk: een geleidelijke af schaffing. Natqurlijk kan zulk een aan passing niet zonder voorzorgen geschieden. Men moet een voldoend lange periode van aanpassing voorzien en instemmen in het nemen van overgangsmaatregelen. Het verslag zegt verder: het is moeilijk, zekere landbouwcontingenteeringen, die aan een natuurlijke noodwendigheid beantwoor den, af te schaffen. Om een voorbeeld te noemen: de oogst "it niet tegelijkertijd in alle streken van de wereld. Voorzeker is het wenschelijk, dat deze landbouwcontingenteeringen, verre van ver menigvuldigd te worden, geleidelijk leniger zouden worden gemaakt Doch in de huidige omstandigheden kan men een radicale afschaffing niet verlangen. De devlezenkwestie Is het oogenblik gekomen, om 'de deviezen te stabiiiseeren, in verhouding tot het goud? Men betreurt het, hierop niet bevestigend te kunnen antwoorden. Inmiddels naar het voorbeeld van het drieledig accoord, gesloten door de Ver. Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië, en Van Zeeland overgenomen door België en Nederland wordt in het verslag aanbevolen, dat elke staat, al was het slechts door een eenvou dige verklaring, de grenzen zou vaststellen, binnen welke hij niet zou toelaten af te Zoodoende zouden de gewone handels operaties van het monetaire risico worden vrijgemaakt. Men moet natuurlijk voorbehoud maken voor het geval van overmacht. Maar zelfs in deze veronderstelling moet het dumpen der deviezen worden verboden. Het verslag zegt te wenschen, dat de kapi- taalrjjke landen hun beleggingen in 't bui tenland zouden hervatten, opdat de andere geleidelijk hun deviezencontróle en de clea ring zouden afschaffen- Wat het laatste punt betreft, vermeldt het nauwkeurig de technische elementen van Het verslag zegt verder: Vooreerst moet men den moed hebben, het verleden te liquideeren. Overal belemmeren bevroren credieten de wegen van den internationalen handel, terwijl anderzijds achterstallige rekeningen het handelsmechanisme doen vastloopen. Men zou de immobilisatie van deze oude credieten moeten erkennen en ze, zooveel als noodig en billijk is, moeten consolidee- ren door de uitgifte van mobiliseerbare schuldbrieven, uitgedrukt in de munt van het crediteurenland. En voor de toekomst? De belanghebbende staten zullen pas dan dc deviezencontróle en de handelsclearing prijsgeven, indien ze eenige hoop hebben, de vroegere moeilijk heden te vermijden. Het verslag stelt voor, dat de centrale banken elkaar wederzijdsche credieten zou den openen voor de financiering van het ruilverkeer van goederen. Anderzijds zou een gemeenschappelijk fonds, opgericht door tusschenkomst van alle belanghebbenden, uitkomst kunnen bieden. De politieke vraagstukken De economische problemen hangen onont warbaar samen met de politieke moeilijk heden. Er is een ongelijke verdeeling der grond stoffen, der kapitalen en der koloniën; er zijn voorkeurrégimes, ingesteld door zekere stater.complexen, belemmeringen voor de bevolkingsbewegingen, invloed der staats- oprichting in andere koloniën van geprivi- ligeerde maatschappijen, wier bedrijven van uitsluitend economischen aard zouden zijn: de inrichting van compensaties tusschen ver koop van grondstoffen en aankoop van be- noodigdheden voor openbare werken; schul den en der herbewapening. Wat inzonderheid de grondstoffen betreft, haar onderzoek lag niet in het bestek van het verslag. Het verslag voorziet een contactnamo tusschen de voornaamste economische mogendheden, zooals Frankrijk, Enge land, de Ver; Staten van Amerika, Duitsohland en Italië. Mocht de uitkomst gunstig zijn, dan zou een bureau tot ruimere raadple ging kunnen overgaan en den weg voor een algemeen economisch pact kunnen voorbereiden, dat door een slot-confe- rentie zou moeten goedgekeurd worden. DE HONDERDSTE VOLKEN BONDSRAADZITTING Scherpe Chineesche critiek op Genève De houding der kleine staten In de openingsbijeenkomst van de hon derdste zitting van den Volkenbondsraad hebben de verschillende statenleden hun trouw aan het Geneefsche instituut betuigd. W e 11 i n g it o n K o o, de Chineesche woord voerder, heeft echter aan Genève venveten, het ideaal van 1919 ontrouw te zijn gewor den, door geheel lijdelijk te blijven in alle aanvalsoorlogen. Indien de Volkenbond blijft voortgaan uit angst voor de macht van de van de aanvalsstaten niets te doen, dan zal hij het reeds geschokte vertrouwen van do volkeren geheel verliezen en ten ondergaan. L i t w i n o f f was in dit opzicht heel wat gematigder dan Wellington Koo en ook minder pessimistisch. Voor Litwinoff is de Volkenbond nog Steeds een krachtig orgaan, om de aanvalsbedoelingen van sommige staten te remmen. Daarom blijft de Sovjet regeering den Volkenbond getrouw, ook al kan zij zich evenmin als Wellington Koo met de passiviteit van den Volkenbond in de laatste jaren vereenigen. Eden noch D e 1 b o s hebben echter ter geruststelling van de kleinere staten gespro ken over soepeler toepassing van het sanctie artikel. De vertegenwoordigers van de kleinere staten, Unden (Zweden), Spaak (België) en Munters (Letland) bleven ook niet achter in hun verzekeringen van trouw aan den Volkenbond. Unden gaf daarbij te kennen, dat de kleine staten vertrouwen, dat de bij eenkomst van de commissie van acht en twintig voor de Volkenbondshervorming a.s. Maandag de gelegenheid zal bieden, over artikel 16 in gedadhtenwisseling te treden, opdat de juiste omvang van de in de tegenwoordige omstandigheden uit artikel 16 voor de Volkenbondsstaten voortspruitende verplichtingen zal wor den vastgelegd. Unden vertrouwde, dat een opheffing van twijfel hieromtrent een goed middel zou zijn, om de banden tusschen de Volkenbondsleden te ver sterken. Inderdaad schijnen de kleine staten in zooverre hun zin te krijgen, dat Enge land en Frankrijk zich niet langer er tegen zullen verzetten, dat zij in de com missie van acht en twintig verklaringen over hun standpunt ziullen afleggen. De Niagara-brug ingestort De befaamde hangbrug over de Niagara- watervallen, welike den Canadeeschen mot den Amenkaanschen oever verbindt, werd de laatste dagen ernstig bedreigd door g'j- weldige ijsmassa's, welke haar geleidelijk onitwrichten. Gisteren is zij ten gevolge van den ijsgang ingestort, DE BELGISCHE KAMER RAAKT SLAAGS Ook het meubilair moest het ontgelden Tijdens de behandeling van de begrooting van Justitie heeft de resist Leruitte in de Belgische Kamer de kwestie van de levering van Belgische vliegtuigen naar Spanje ter sprake gebracht De export zou hebbsn plaats gevonden onder oogluikende toela ting van Jas par, diestijds minister van transportwezen. Tusschen Jaspar en Leruitte ontstond daarop een scherpe woordenwisseling. Jas par noemde den rexist een smerig canaille, en greep hem bij die keel, om hem vervol gens een aantal vuistslagen toe te dienen. Een algemeen tumult ontstond daarop. Tele foon-apparaten, boeken en zelfs stoelen suis den door de lucht President Huysmans schorstte de ver gadering op en deed de tribune ontruimen, maar dit stelde geen eind aan het gevecht. Tenslotte mocht het personeel van de Ka mer erin slagen de rexisten af te zonderen en in een naburige zaal te brengen. E® half uur later werd de vergadering hervat De president zeide het gebeurde ten zeerste te moeten betreuren. Ook sommige kranten, zeide hij, zullen beter doen de campag ne van verdaohtmaking te verzaken. Hij deed een beroep op de waardigheid van het parlement en stelde voor met de behande ling van de begrooting voort te gaan. De rexist Sin die, die eveneens het mid denpunt van een groep vechtenden was ge weest, zal 8 vergaderingen der Kamer niet mogen bijwonen. Ook de Senaat heeft een onrustige zitting gehad, door het optreden van den voorma- ligen rexist graaf De Grunne, die een joel campagne begon, omdat hem op enkele vragen geen antwoord werd verstrekt De Grunne is uit de zaal verwijderd. De koning van Albanië verloofd Zogoe, koning van Albanië, die reeds ^2 jaar oud is, heeft zioh dezer dagen ver loofd met gravin Ge-raldine Apponyi, die eerst 22 jaar is. De plechtigheid heeft plaats gehad in (Tirana, de Albaneesche hoofdstad. De Japansch-Chineesche oorlog DE HAPERENDE JAPANSCHE 0PMARSCH De derde secretaris van de Amerikaan- sche ambassade in China, John A 11 i s die op het oogenblik belast is met de lei ding van de Amerikaansche ambassade te Nanking, werd gisteren door een Japan- schen schildwacht aangevallen. A 11 i heeft hiervan rapport uitgebracht aan Washington. De Japansche autoriteiten hebben haar verontschuldiging aangeboden en trachten de zaak ter plaatse te regelen. Volgens de Japansche lezing stond de Japansche soldaat op schildwacht voor een Chineesch huis, waar Allison binnen wilde gaan. De schildwacht sloeg Allison toen in het gelaat en belette hem binnen te treden. Chineesche schatten naar Londen Gisteren zijn met het s.s. „Rampura" te Plymouth schatten ter waarde van i dan drie millioen pond sterling uit het Verre Oosten aangekomen. Gisteren nog is voor een kwart millioen doorgezonden naar Londen, doch de rest, geld en artikelen, welke door Chineezen uit het door den oor log geteisterde gebied naar Engeland zijn gezonden, zal worden gelost bij aankomst van het schip te Londen. De strijd in het Noorden De Japansche operaties in het Noorden van China, met name in de provincies Sjangtoeng en Anwei, hebben een traag verloop. Het beoogde doel is Soetsjoe, een belangrijk knooppunt, gelegen aan den Loenghai spoorweg. Van uit Tsinan, de hoofdstad van Sjan- toeng. zijn de Japanners opgerukt langs den Tientsin-Poekau spoorweg, maar onder vonden veel Chineesche tegenstand in de omgeving van Jentsjoe, Tsining en het Keizerskanaal (zie de strijdsector op dit kaartje). In deze sector wordt nog hevig gevoch ten. De Chineezen willen den Japanschen opmarsch stuiten, om in tusschen hun ver- dedigings-linies bij Soetsjoe en langs den Langhai spoorweg te versterken. Vanuit Nanking (zie het kaartje ,,De strijd in Anwei") probeeren de Japanners langs dcnzelfden spoorweg de stad Soetsjou te bereiken, om zoodoende met hun noor delijke troepen in contact te komen. De Chineezen concentreeren in de om geving van Fengjang en Pengpoe een sterke troepenmacht; blijkbaar wil Japan deze sector niet forceeren en wil eerst nieuwe versterkingen afwachten alvorens .verder op te rukken. w Kee. II Er zijn nog wel men- schen, mannen óók, die dat, zonder blik ken of blozen, zeggen. ,,'t Brandt op de tong" ,/t Ruikt naar in huis" Jawel, maar goede tabak - IBIS - brandt niet op de tong, en ruikt lekker in huis. Dobbelmann lekker,man! In het algemeen wil de gezamenlijkg Japansche opmarsch niet al te best vlot* ■ten; de Chineezen houden er echter eeit taktiek op na hun vijanden in den rug aan! te vallen, wanneer deze ver genoeg van hun hoofdbasis verwijderd zijn. Hieruit is af te leiden dat verscheiden plaatsen steeds van bezitters verwisselen. De afstand tusschen beide Japanschq colonnes bedraagt nog steeds pl.m. 250 K.Mj ONZE INDISCHE DEFENSIE Program voor onderwijs- uitbreiding Het zou vier millioen meer moeten kosten BATAVIA, 28 Januari. (Aneta). Voor uitbreiding van het onderwijs Is een bedrag van fl millioen meer ge vraagd indien het urgentieprogram overgelegd door den directeur van onderwijs voor het Jaar 1939 zou wor den uitgevoerd. Bij dit program heeft de directeur van onderwijs aangetee- kend, dat de voorgestelde ultbrel- dingsmaatregelen onverbrekelijk sa menhangen, zoodat indien het on verhoopt niet kan worden uitgevoerd geen posten aan te wijzen zijn, welke zonder meer zonden kannen worden geschrapt Beter ware dan een uitnoodiging te doen om een nieuw program in te dienen. Ook andere departementen hebben intus- schen verlanglijsten ingediend, op verzoek van de Indische regeering, die vóór tot de eerste opstelling begrooting-1939 in Maart te geraken, zioh aldus wil verzekeren van een overzicht van de dringendste behoeften tot uitbreiding. Bij de uitbreiding van het onderwijs vóór 1939 moet er reeds bij het ingaan van het cursusjaar over 1938/1938 op een deel van die uitbreiding worden gerekend. Het oian de kosten van 4 millioen omvattend, moet gesplitst worden in ongeveer één millioen voor 1938 en de rest voor 1939, hetgeen te bereiken zou zijn door, naast de hoofdbe- grooting, voor onderwijs van 1938. tegelijk een aanvullende begrooting voor 1938 in te dienen. Een beslissing hieromtrent is echter nog niet genomen. Wel zijn ver schillende uitbreidingsvoorstellen van de partementen reeds voorloopig onderzocht door het departement van financiën, waar na zij naar den raad van Ned.-Indië zijn doorgezonden. Uiteraard bestaat voor het lot voor die uitbreiding van onderwijs niet alleen be langstelling bij de Inlandsche bevolking, welke daarbij grootendeels is betrokken, doch ook in kringen van onderwijzers; waar honderden sollicitanten waohten oip een kans tot plaatsing. Een regeling der Japansche exportzaken BATAVIA, 28 Jan. (Aneta). Nadat de handelsbesprekingen tusschen Nederland en Japan, eenige jaren geleden aangevangen, leidden tot het .„Hart-Ishizawa-Agreement" bleef de verhouding tusschen Nederlandsche exporteurs in Japan en de Japansche export associatie nog ter regeling over. Ook dete verhouding is thans in een overeenkomst vastgelegd, waarmede de besprekingen be vredigend voor beide partijen zijn beëindigd. Hierover kan nog worden gemeld, dat officieel geen mededeelingen zullen worden gedaan. De overeenkomsten zullen verder hun weg .vinden naar 'g-Gqaveahage en Tokio Versterking van de luchtstrij dkr achten BATAVIA, 27 Jan. (Aneta). Bij aanvul lende begrooting zijn verschillende verhoo gingen aangevraagd ten behoeve van het' Departement van Oorlog tot een totaal van 10.404.000 gulden ten laste van de uitgaven, in Nederland en van f 4.740.700 ten laste van de uitgaven in Indië. In de Memorie van Toelichting wordt het volgende gezegd: De opgebrachte credieten dienen in hoofd zaak voor de versnelde doorvoering van eenigo maatregelen ter versterking van het leger, waartoe reeds bij voorgaande be* grootingen werd overgegaan. Deze versneld© doorvoering zal zldh uit strekken over: a. de verdere versterking der luchtstrijd krachten, mede omvattend den verderen aanleg en inrichting van vliegvelden en de bijdrage voor den bouw van een proto type bommenwerper in Nederland; b. de instelling van het instituut kort-ver- band bij de niet tot het leger behooren- de Inlandsche corpsen; c. de reorganisatie van enkele Iegeronder- deelen als gevolg van de invoering van nieuw materieel, als bijv. voor de lucht afweer. Onder meer is gerekend op een eersten termijn voor de aanschaffing van pantserafweergeschut, met bijbehoo- rende tractiemiddelen. alsmede op verde re^ versterking van de militaire machts middelen in Nieuw-Guinea. Verder is een bijdrage opgebracht in de stichtingskos- ten van het nationaal luchtvaartlabora torium in Holland, Thans is een totaal bedrag van f 13-33S.S0Ö aan uitgaven voor legeryersterkinc op den buitengewonen dienst gebracht, waartegen^ over aan middelen staan f 6.500.000, zijnde de opbrengst van het ontworpen defensie uitvoerrecht De gevraagde verhooging wordt grooten deels nl. ten bedrag van f7.802.000 in beslag genomen door kosten voor ver dere aanschaffing van bommenwerpers. Voorts wordt 't noodzakelijk geacht ovefl te gaan tot werving van een grooter aantal' recruten in Nederland, dan waarop bij de hoofdbegrootinjj voor 1938 is gerekend. GARANTIE-STANDGRO EN GARANTIESTAND BRUIN GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBUAUW Speciaal product «oor Builenwerk. HOUDT i HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2