^lirusuf £riitsd)r dimrnnt Het Chr. Nat. Vakverbond vergadert abonnemmtEpri#: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 28 JANUARI 1938 18e Jaargang atrtjertentiepriptn: Van 1 tot 5 regels LI71/» Elke regel meer(X22'/a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels f 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 'I bureao wordt berekend Q.LQ NO. 6304 Bijbel en Openbare School 1 De openbare discussie over het vraag stuk in het opschrift aangegeven, heeft zich even gelegd; maar het onderwerp blijft de belangstelling behouden en zal vroeg of laat weer aan de orde komen. Want de Bijbel is er en de openbare school is er ook nog, hetzij als noodzake lijke aanvulling voor zeer kleine groepen, hetzij als gevolg van gemis aan voldoende belangstelling van de ouders voor de op voeding van hun kinderen. Want wij moeten er ons wel goed van 'doordringen, dat er nauwlijks sprake kon zijn van dit vraagstuk, wgnneer de bij zondere school regel en de openbare school werkelijk, en niets meer dan, aan vulling was. Dan zou immers op de bij zondere scholen: christelijk, roomsch-ka- tholiek, vrijzinnig of hoe ze nog meer mochten heeten de Bijbel al of niet leerboek zijn naar gelang van het stand punt, dat de ouders tegenover God; Woord innemen. Zoo is de toestand echter nog niet. Bij een wel verkleinende minderheid van het Nederlandsche volk, maar toch belangrijk deel leeft nog steeds de fictie, dat er een volksschool kan en behoort te zijn en die moet dan de openbare over- heidsschool zijn. De school dus waarop eigenlijk plaats is voor alle kinderen van ons volk, al wil men ook de zwakheid van anderen dragen en zelfs hun recht erken nen om op voet van financieele gelijkstel ling aparte scholen in te richten, waar dan de Bijbel kan onderwezen worden naar eigen belijdenis. Als nummer 4 van „Tijdseinen", een mooie uitgave van de Drukkerij C. Blom- mendaal in Den Haag, verscheen een brochure, getiteld: „Bijbel en Openbare School" door Dr. F. C. Domin' en na herhdalde lezing hebben we ons afgevraagd of de geleerde en praktisch goed onderlegde schrijver zich ook niet door deze fictie heeft laten leiden. Ging de schrijver met ons polemiseeren dan zou hij waarschijnlijk antwoorden: Geen sprake van; ik aanvaard slechts met onzen grooten leermeester wijlen Mr. de Savornin Lohman het feit, dat duizen den van onze volkskinderen de openbare school bezoeken, hetzij middelbare dan .wel lagere en nu vraag ik met hem: mo gen we aan al die kinderen het beste boek onthouden? Of, om den schrijver letterlijk te citeeren: „Kunnen wij het als Christenen voor •ons geweten verantwoorden, dat duizen den kinderen als volslagen heidenen op groeien, terwijl wij de gelegenheid heb ben dit te verhinderen?" Hier rijst onmiddellijk de vraag: hebben .wij werkelijk de gelegenheid om den Bijbel tot de kinderen, ook tot de kinde ren op de openbare school te brengen? De schrijver zegt niet weinig over het gebrek aan Bijbelkennis, waarop velen vroeger prat gingen en over de wensche- bjkheid in elk opzicht om die ken nis aan te kweeken; alles wat hierover gezegd wordt valt buiten discussie. Wat Dr. Dominicus in de toekomst verwacht S s reeds feit geworden: men kon onlangs zelfs in de roode pers lezen, dat ieder be schaafd mensch een Bijbel in zijn biblio theek behoort te hebben. En ook voor de opvoeding acht men den Bijbel van groote beteekenis, al zullen velen den schrijver niet toegeven, dat „een Christendom zon- ider Christus een onmogelijkheid is". Over de wenschelijkheid, zelfs over de noodzakelijkheid behoeven we dus niet te spreken; wel over de mogelijkheid of we Bijbelonderricht op de openbare school kunnen geven en subsidiair over het hoe, over de wijze, waarop de Bijbel als leer boek gebruikt zal worden. Wij herhalen dus onze vraag: hebben Wij de gelegenheid om te verhinderen, dat 'de kinderen der openbare school zonder Bijbelkennis opgroeien? Ja, die gelegen heid is er. n.l. door godsdienstonderwijs te geven buiten het leerplan om. Ook de schrijver wijdt daaraan eenige bladzijden én wie zou het niet toejuichen als ver- eenigingen, overeenkomstig het Kon. Be sluit van 26 Mei 1922 zich met dit onder- Wijs belasten? Doch ook dit is niet de kwestie waar- Om het eigenlijk gaat. De kernvraag is 'deze, of Bijbelonderwijs in het leerplan zal worden opgenomen; of men dus een bepaald lesuur voor Bijbelsche geschiede nis zal reserveeren en of den klasse- Onderwijzer dit werk opgedragen kan Worden. En met alle oprechte waardee ring, welke we voor deze brochure heb ben, zijn wij van meening, dat de schrij ver deze vraag niet in het middelpunt van zijn beschouwing heeft gezet en daar- jom brengt zijn uiteenzetting, welke bij- Zonder helder schijnt, toch niet de nood zakelijke opklaring op dit gebied. De heer F. P. Fuijkschot wordt benoemd tot „gesalarieerd bestuurder" De heer Schipper refereert over t,W ettelijke regeling inzake kind erb ij slagverzekering" Hecüen vond te Utreoht in het gebouw >or Chr. Soc. Belangen een buitengewone algemeene vergadering plaats van het Christelijk Nationaal Vakverbond. De vergadering werd om half elf door den voorzitter, den heer A. Stapelkamp van Utrecht, op gebruikelijke wijze geopend, waarna lnj een kort welkomst woord sprak, waarin hij zei de dat in het feit dat het Verbond bij- vijfden gesalari- eerden bestuurder te kiezen opgeslo ten ligt dat naar liet oordeel van het Dagelijksch on het Algemeen Bestuur de rede nen die in 1! deden besluiten om de vacature- Kruithof voodoo pig niet te vervullen thans geen aanleiding meer vormen om deze plaats nog langer open te laten. De ontwikkeling van het ledental nam een gunstige keer. De vooruitzichten voor het bedrijfsleven zijn thans minder somber. Dit gevoegd bij de zich nog steeds uitbreidende taak van het Verbond en het met pensioen gaan van den heer W. Kok was oorzaak dat het bondsbestuur meende niet langer met het bezetten der open plaats te mogen wachten. De vergadering zal zich ook bezig houden met een inleiding over het ontwerp van wet inzake Kinderbijslagverze kering. De gedachte die aan dit ontwerp ten grondslag ligt is ons allen, aldus spr.. onge- twij fel d sympathiek. Óf en in hoeverre het Minister Romme gelukt is daarvoor een vorm te vinden die ook de instemming kan hebben van dt Christelijke vakbeweging zal bij het be spreken van de inleiding wel nader blijken. Los daarvan wil spr. echter nu reeds dit Kabinet en in het bijzonder den Minister van Sociale Zaken dank zeg gen voor het aan de orde stellen van dit onderwerp, en den wensch uitspreken, dat het gelukken mag een regeling tot stand te brengen waarbij in meerdere mate dan tot dusver bij de loonvor ming met de behoeften van het groote gezin rekening wordt gehouden. Sprekende over h.et bedrijfsleven zeide spr. dat er reden is tot dank al ontbreken de schaduwen niet. De werkgelegenheid is sinds Juni 1937 regelmatig verbeterd, waar bij spr. niet voorbijziet, dat w<j momenteel weer een stijging als gevolg van seizoen werkloosheid moeten constateeren. De be- drijfsuitkomsten verbeterden eveneens. Het ledental van ons verbond ondervindt var. deze verbeterde omstandigheden de gunstige gevolgen. Bedriegen de voorloopige cijfers niet al te zeer dan zal het vierde kwartaal 1937 dit opnieuw bevestigen. Als spr. daaraan nu nog toevoegt dat de nieuw opgetreden Regeering blijkbaar hé£ ernstige voornemen heeft een aantal wen- schen uit hei, sociaal-politiek program te verwezenlijken, terwijl zij ook ten aanzien van de zong voor de werkloozen reeds blijk gaf deze in wat bert ere financieele uitkom sten van 's Lands schatkist te doen deelen, dan heeft spr. daarin, wèl saamgevat enkele lichtpunten die het heden, vertoont. Er is dus reden voor een getemperd op timisme. Er is hope op een wat gunstiger toekomst Moge die hope niet wordlen be schaamd. Ter vergadering was aanwezig de eere voorzitter van het Verbond, de heer K. Kruithof, die met een bizonder woord werd welkom geheeten. Gesalarieerd bestuurder gekozen. Aan de orde kwam de verkiezing van een gesalarieerd bestuurder. Uitgebracht werden 122 stemmen, daarvan verkregen de heer F. P. Fuykschot 83 stem men, de heer R. Hagoort te Utrecht 20 stemmen, de heer C. Grashoff te Rotterdam 19 stemmen. De Voorzitter wensch te dien heer F u ij k- chot geluk met zijn benoeming. De heer Fuijksohot bracht daarna dank voor het groote vertrouwen, dat de verga dering in hom blijkt te stellen en hoopt dat Gods zegen daarop moge rusten voor het Verbond en voor hemzelf. (Applaus). Aangenomen werd het voorstel van het dagelijksoh bestuur om in de statuten de plaatsnaam van vestiging van het Verbond te wijzigen van Rotterdam in Utrecht Het bestuur werd gemachtigd om verlenging der statuten aan te vragen. Voorts werd besloten om i-n de statuten van het fonds tot bestrijding der T.B.C. „Draagt Elkanders Lasiten" de plaatsnaam van vestiging t® wijzigen van Rotterdam in Utireoht Na afdoening van deze huishoudelijke za ken trad als referent op de heer J. Schip per van Utrecht, een der secretarissen van het Ohr. Nat. Vakverbond, met het onder werp: „Wettelijke regeling inzake kinder bij slagvei-zekeririg". Referaat J. Schipper reeds in 1918 uiting gaf aan haar verlangen, dat de Overheid een Rijkskindertoeslag in het leven zou roepen. En in 1921 werd aan de gedachte vani instelling van een Rijks- kindertoeslagfonds uiting gegeven in het sociaal-politiek program van het Verbond. Een ontwerp van den minister van Sociale Zaken in 1934 heeft het echter niert tot kunnen brengen. Sindsdien is de propagan da voor kindertoeslag door allerlei organi saties gevoerd. Minister Romme heeft thans het vraagstuk opnieuw tot voorwerp van discussie gemaakt, door een voorontwerp van wettelijke regelen inzake kinderbijslag- verzekering om advies maar den Hoogen Raad te zenden. Spr. wilde dit voorontwerp nader bezien aan de hand van de volgende punten: 1. Het beginsel waarvan de opstel ler van het voor-ontwerp uitgaat; 2. voor wie deze wettelijke bepalingen van toepa? sing zullen zijn; 3. de premie en de uitkee ring cn 4e. de uitvoeringsorganen. Referent was bij de behandeling va/n zijn eerste punt van oordeel, dat dit voor-ont werp de gedachte van loon naar prestal niet verwerpt en ook de loonvorming niet brengt op het spoor van loon naar behoefte, maar deze twee principes tezamen voegt op een zoodanige wij3e dat dit wetsvoorstel de symipathie van de Chr. vakbeweging heb ben kan. De Minister stelt voor de uitkeering te doen voor kinderen beneden de 15 jaar. Voor het Rijk en de gemeenten is de leeftijd pe- neden de 18 jaar. De minister laat in zijn toelichting ruimte om de leeftijdsgrens jaar hooger te stellen. Hoezeer verhooging van dese leeftijdsgrens gewensoht is, 1 het spr. niiet goed voobkomen, daarop thans aan te dringen. Spr. constateert twee belangrijke dingen als voord eelen van dit voorontwerp, nl.: Ie. de kinderbijslag geldlt ook voor degenen die in de werkverschaffing werkzaam zijn en 2e. de grens voor de inkomsten der groo te gezinnen bij de vaststelling van het steun bedrag wordt in gunstigen zin verlegd. H;t „loon/plafond"' voor de®e arbeidere ligt dan Resumeerendo vat spr. zijn betoog samen in de volgende punten: 1. Met het algemeen geldende beginsel, om trent de kinderbijslagverzekering, v.n. betaling daarvan uit het bedrijf en de wijze waarop iorvloed wordt uitge oefend op de loonvorming kan in stemming wordlen betuigd. 2. De wijze waarop het recht op kinderbijslag wordt bepaald, nl. te beginnen bij het derde kind, voor eenzelfde bedrag, on geacht de hoegrootheid van het gezin, de vaststelling van de uitkeering op 3 van het dagloon (met de loon grens van 3 maar beneden en 8 per dag naar boven) wordt z.i. aanneme lijk gemaakt, 3. Als uitvoeringsorga nen dienen z.i. alleen in aanmerking te komen de bedrijfsraden en de R.V.B. met de Raden va® Arbeid, die dan de uitvoering en de administratie zelve moeten ter hand nemen en aiet aan een ander lichaam overdragen. Het figuur van de bed rij f sVereen i gin gen, zooals die thans bestaan, noch die voor het voorontwerp-Romme worden geschapen, acht spr. voor toepassing De nieuwe Burgemeester van Zwolle Zooals gemeld is met ingang van 15 Februari a.s. be noemd tot burge meester van de gemeente Z w ol- 1 e de heer A. van Walsum, thans burgemees ter van de ge meente V1 a a r- dingen. De heer van Walsum behoort tot de Chr. Hist. Unie. Trein botste op vrachtauto Vrachtrijder staat terecht Een maand hechtenis geëischt De 25-jarige vrachtrijder J. G. R., uit eemskerk stond gister voor de recht bank te Haarlem terecht, omdat het aan zijn onoplettendheid te wijten zou zijn, dat in den morgen van 20 October 1937 op den onbewaakten overweg in de spoorlijn Bc- w ij lc—U i t g e e s t een ernstig ongeluk gebeurd. Verdachte had n.l. in een vrachtauto gezeten, bestuurd door een zij ner chauffeurs. Bij den overweg gekomen hij uitgestapt (het was dien ochtend zeer mistig) om te zien, of er misschien een trein aankwam. Staande naast de auto had hij toen den chauffeur een teeken gegeven, dat hij wel door kon rijden. Nauwelijks was de wagen echter met de voorwielen op de rails, of uit de mistbank dook een trein op, die met een snelheid van 90 K.M. per uur tegen de auto botste. Wonder boven wonder ■d de chauffeur licht gewond, ofschoon hij vier weken in het ziekenhuis verpleegd moest worden. Ter zitting bleek o.m. uit de verklaring an den heer G. van Meers, hoofdinspec teur der Ned. Spoorwegen, dat ook de wa genbestuurder een verzuim had gepleegd. Hij had n.l- voortdurend signalen moeten geven, hetgeen niet geschied is. De man is trouwens disciplinair met een gulden boete srestraft Er werden twaalf getuigen gehoord. Zij diie zich in de buurt van den over weg hadden bevonden, hadden allen den van de Kinderbijslagverzekering oa- gewenecht Nadat over dit referaat vaa gedachten gewisseld was, werd de vergadering ge- De nieuwe vrijgestelde De nieuwe vrijgestelde van het C.N.V., die voornamelijk zal werkzaam zijrn- als secreta ris voor het Internationale werk, de heer F. P. Fuijkschot, werd 18 Sept. 1896 te Rot terdam geboren. Hij bezocht een Muloschool aldaar en ging op 13-jarigen leeftijd naar een effectenkantoor. Door privé-lessen be kwaamde hij zich in boekhouden en moder ne talen en behaalde daarvoor achtereen volgens diploma's. Op 24-jarigen leeftijd werd deze studie voltooid. Inrtueschen was de heer Fuijkschot practisch bij het bank bedrijf werkzaam, o.a. op een tweetal groo'.e bankinstellingen, waar hij bij de verschil lende afdeelingen w erd geplaatst, met -name aan de effectenafdeeling, om ten slotte als correspondent io de moderne talen te Am sterdam werkzaam te zijn. Onderwijl zette de heer Fuijkschot zijn studie in de Handelswetenschappen en de' Staathuishoudkunde voort, waarbij met na me de economische studie hem aanrtrok. 1 Oct. 1927 volgde zijn benoeming tot gesa larieerd bestuurder van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden in J(- functie van- secretaris. De heer Fuijkschot is o.m. lid van het algemeen bestuur van het Chr. Nat Vak verbond, secretaris van de Chr. Psych. Cen- rale voor School en Beroep, penningmeester van de Centrale voor Werkloozenzorg, ge sticht op initiatief van den Raad van Ned Kerken voor Practisch Christendom, lid van de hoofdredactie van het Chr. Sociaal Dag blad en medewerker aan de Gids, het or gaan van het Chr. Nat. Vakverbond. Door de benoeming van den heer Fuijk sohot gaf de Chr. vakbeweging een be kwaam werker een plaats in de dagelijk- sohe leiding van het C.N.V. trein hooren aankomen. Vast kwam te staan, dat de wagenbestuurder onvol doende signalen had gegeven De Off. v. Justitie was van oordeel dat verdachte maar heel weinig had ge daan om het ongeluk te voorkomen: hij moest, wanneer hij goed had opgelet, den trein hooren aankomen. Hij vorderde een hechtenisstraf van een maand Mr Th. Folkers uit Amsterdam, die den verdachte verdedigde, meende, dat den wagenbestuurder de schuld van dit onge luk treft. PI. drong aan op ontslag van rechtsvervolging, subs, vrijspraak. Over veertien dagen zal de rechtbank uit sprak doen- Waardevolle koffer gestolen I11 den sneltrein ZuerichGneisenau De commissaris van politie te Am sterdam ontving van de Kriminal Polizei te Zuerich bericht, dat op 18 dezer uit een sneltrein tusschen Zue rich en Gneisenau een lichtbruine leeren handkoffer werd ontvreemd ten nadeele van mej. Therese Pfotenhauer, wonende te Laren (N.-H.)- In dezen koffer bevonden zich een platina ring met kleine brillant, een platina hanger met groot robijn en bijbehoorende ketting, voorzien van kleine brillanten, een paar oorbellen met groote Japansche parels, een massief gouden kettingarmband, pl.m. zes c.m. breed, een broche van onyx met twee half-edelsteenen en brillanten, een paarlen armband met dikke platina draad met on geveer dertig parels in Verschillende groot ten. De sluiting bestaat uit een groote pa rel. een kleine parelen armband, paarien ketting, een platina ring, met brillanten bezet, een platina horloge met kleine bril lanten en kleine saffieren Al deze sieraden, waarvan de waarde 10.420 Zwitsersche francs bedraagt, bevon den zich in een rood leeren etui met den firma-naam Garcia A. G., l'Opera. Paris- Verder bevonden zich in dezen koffer een aantal broches, clips enz voor avond 'deeding. VROUW VERDRONKEN Gister is de echtgenoote van den land-ar beider F de Veth te Oud-Gaste] in een regenput achter haar woning cevallen en .verdronken. DE CONVERSIELEENING 1938 Prachtig succes voor Minister de Wilde Slechts minimale toewijzing op de vrije inschrijvingen Naar wij vernemen, is op de gister gehouden inschrijving op de 3V/2 procent Nederlandsche Staatsleening 1938, groot 1672 millioem tegen den koers van 9V/2, tot een zoodanig be drag van het recht van voorkeur ge bruik gemaakt, dat op de vrüe in schrijvingen slechts een minimaal percentage zal kunnen worden toege wezen. Van deze leening was reeds 623 millioen ondershands geplaatst, ter wijl bovendien de deelneming tot een bedrag van 257 millioen was ver zekerd. De leening diende tot conversie van alle uitstaande 4 pet staatsleeningen. Voor verdere bijzonderheden zie men de rubriek Economie en Finan- EEN GEVAL VAN GODSLASTERING Medereizigers werden gekwetst in godsdienstige gevoelens Een maand gevangenisstraf Het Geredhtóhof te Amsterdam behan delde gister de strafzaak tegen een koopman uit Hilversum, die zich aan godslastering zou hebben schuldig gemaakt in een treincoupé tusschen Utrecht en Hilversum. De Rechtbank had hem ontslagen van rechtsvervolging- Dit college was van meening, dat de uitingen van verdachte, waarin hij o.a. zijn ongeloof aan wonde ren te kennen gaf, niet strafbaar was. Het O. M., dat twee maanden had ge vorderd, ging inappèl. Dinsdag zijn in deze zaak eenige getuigen gehoord, doch de procureur-generaal ver zocht het Hof de verdere behandeling uit te stellen om nog twee getuigen te hooren. Dit verhoor geschiedde gister. De veldwachter, die proces-verbaal had opgemaakt, verklaarde in antwoord op des betreffende vragen van den verdediger, Mr P a u w e 1 s, dat verdachte tegen hem ge zegd had: „Ik had niemand willen kwetsen". Hij had echter toch proces-verbaal opge maakt Mr Pauwels: .,Was dat omdat iemand tegen u zei: Mag dat allemaal nu maar?" Getuige: „Neen, dat heeft er wel toe bijgedragen, maar ik vond het zelf ook kwetsend-" Een onderwijzer uit Bussum, die het ge sprek, dat verdachte had gevoerd, ook had gehoord, gevoelde zich zeer gekwetst Mr Pauw els: „Hebt u niet getracht hem tot andere opvattingen te brengen?" Getuige: „Neen, dat vond ik onbegon nen werk." Verdediger: ..Zoo, wist u dat al van te voren?" President Mr Lewe van Nyen stein: „Meneer tie verdediger, wilt u de zaak niet belachelijk maken?" V erdediger: „Dat komt zelfs niet bij me op, maar deze vragen vond ik noodzake lijk." De procureur generaal, mr dr D. Rei 1 i n g h zeide in zijn requisitoir, dat de per soonlijke ge'oofsovertuiging van Rechtbank en Hof geheel buiten deze zaak staat. Hel betreft hier uitsluitend een juridische kwes- tei. Hier zijn drie personen van verschillen de godsdienstige gevoelens als getuigen ge hoord zij verklaarden eenstemmig, dat zii zich door verdachte's uitlatingen gekrenkt hebben gevoeld Zijn nu die uitlatingen van verd. inderdaad krenkend en smalend voor den Christen? Spr. meende deze vraag be vestigend te moeten beantwoorden. Verd had klaarblijkelijk de hedoeling Gods woord bespottelijk te maken. Ieder oprecht mensch. ook hij, die niet in een godheid gelooft, zal zeer zeker verdachtes houding sterk afkeu ren. Spr. requireerde vernietiging van het von nis der Rechtbank en vorderde verd's ver oordeeling tot een maand gevangenisstraf De verdediger Mr Fr. Pauwels zeide dat hier slechts sprake was van een onge paste critiek op den Bijbel, doch niet van godslastering. Door deze zaak te vervolgen gaat men buiten de bedoelinc van de wet. die slechts strafbaar stelt de lastering van God. Deze man is een klein handelaartje in oude boeken, domweg heeft hij ieder ge loof aan wonderen geloochend, zonder ook maar een oogenbllk de bedoeline te hebben eehad om iemand te krenken Hij twijfelde alleen maar aan een wonder, doch over de godheid liet hij zich geen oogenblik snnt tend uit. Uitsluitend dit laatste is strafbaar Ook door moderne dominees wordt dik wijls critiek geoefend, die soms feller is dan die van verdachte Ook ontbrak in het onderhavige treval aldus voerde pleiter aan de oozet om te krenken of God te lasteren. PI. concludeerde tot bevestiging van hrï vonnis der Rechtbank. Het Hof zal 10 Februari vonnis wijzen. De Christelijke Middenstander Verschillende vakvereenigingsorganen heb- ïn zich met 1 Januari 1.1. in een nieuw kleed gestoken. We konden ze niet allemaal VOORNAAMSTE NIEUWS □it Mummer bestaat uit DRIE bladen De groote Conversie van de Neder* landsche staatsschuld is een groot succes geworden. Het C.N.V. heeft vandaag te Utrecht de algemeene vergadering gehouden. De heer F. P. Fuijkschot werd benoemd tofj gesalarieerd bestuurder. Te Utrecht heeft de Ned. Pomologïschei Vereeniging vergaderd. De eere-promotie van Prof. Dr. J. R^ Slotemaker de Bruine te Praag. Voor het gerechtshof te Amsterdam een geval van godslastering behandeld. Voor het Bijbelgenoot naar Indië (VII)] door Dr H. C. Rutgers. Het rapport-Van Zeeland over econo* mische samenwerking is thans gepubli* ceerd. In het Belgische parlement hebbeg politieke vechtpartijen plaats gehad. De zitting van den volkenbondsraa'J te Genève. noemen. Ook „De Christelijke Middenstan der" behoort er toe. Uitgeefster is thans de firma B. Cuperus Azn., te De Bilt. De re dactiecommissie werd. uitgebreid. Zij bestaat nu uit twee leden van 't hoofdbestuur name lijk de heeren W. G. Scheeres, bondsvoorzit ter, J. Hardenbol, secretaris en verder uit de heeren: L. Attema, te Hilversum: J. van Altena, te Amsterdam en J. van Oostende te Utrecht. De heer Hardenbol zal als eindre dacteur optreden. Als we 't zeggen mogen, lijkt de kop ons wat vaag en onze ouderwetsche smaak wil nog maar niet wennen aan titels zonder één hoofdletter.. Doch dat is bijzaak; overigens niets dan lof. Wielrijdster weifelde bij oversteken Gisteravond is op de ZandvoortscJïelaaif, nabij de grens van de gemeenten Aerden hout en Heemstede, een ernstig on geluk gebeurd. De 25-jarige dienstbode J. K. uit Haarlem, wilde, komende van links de Zandvoortschelaan oversteken om op het' rijwielpad te komen. Uit de richting Zand- voort naderde een personenauto, bestuurd door den heer R. J. van D. wonende te Zand voort. De juffrouw weifelde bij fiet oversteken', wilde teruggaan en ging toen naar rechts, de bestuurder van de auto, die de juffrouw, zag oversteken, week eerst naar rechts uit. doch gooide, toen hij haar zag teruggaan, het stuur naar links om. Het gevolg was. dat toen de juffrouw weer naar rechts ging, zij door de auto werd gegrepen en tegen; een boom gedrukt. Haar werd hiehbij het rechterbeen verbrijzeld. Na aankomst in het diaconessenhuis te Haarlem is het ter stond geamputeerd moeten worden. De echtgenoote van den bestuurder 3er auto sloeg tegen de voorruit en bekwam snijwonden aan het gelaat De auto werd aan de voorzijde ernstig be schadigd. Het rijwiel van het slachtoffer werd geheel vernield. Wettelijke regeling Werkloosheidsverzekering Wij schreven onlangs dat het ons op dit' oogenblik nog niet duidelijk is- welke taak' voor de vakorganisaties toegedacht is bij de wettelijke regeling der werkloosheids-ver zekering. Ook het Grafisch Orgaan' heeft blijkbaar het antwoord 'op die vraag nog niet kunnen vinden; want het schrijft: De minister verklaart, dat de invloed der vakorganisaties niet wordt uitge schakeld op het stuk der voorziening iri de gevolgen der werkloosheid, maar dat de verplichte verzekering veeleer de schoonste bekroning is van den pioniers arbeid der arbeidersorganisaties op pit gebied. Ongetwijfeld is deze kroon schoon en sierlijk, maar onze eerste indruk is, dat het hoofd, waarop deze kroon gezet zal worden, eerst is afgeslagen van den romp. Hetgeen de waarde van de kroon wel niet vermindert, maar voor den' drager toch een minder aangename ge waarwording moet zijn! Daarop zal nog wel teruggekomen kunnen worden in ae naaste toekomst, als 't ontwerp werkelijk bij de Staten-Generaal wordt ingediend en als het dan nog op het punt van be kroning en kroondrager ongewijzigd is. AMSTERDAM Nieowe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt HolL hulsell|kheid Kamers incl. ontbijt f 4.— en f 4 50 met badkamer vanaf F 5 RESTAURAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1