Ons Praatuurtje Onze Landbouwvoorlichtingsdienst vxxn aJdc&rqslumjUq, vovr /oclmszt ottiuuL Huisbrand- en Industriekolen ZEGGEN GRONINGEN" De poort, die de toegang verleent tot de kennis der economie bestaat niet in bestudeering der indus- trieele ontwikkeling, maar in die der landbouwproductie. Dr. EDW. DAVID No. U19 27 JANUARI 1938 Consulenten en docenten Initiatief tot organisatie der voorlichting gevraagd Meermalen wordt de vraag gesteld hoe Onze rijk si andtoou wvoorl i eh tin Red i enst toch wel functioneert. In de laatste jaren is nog al eens wijziging in aangebracht. In verband met deze vragen geven we hier weer het duidelijk overzicht dat de Minister van Econ. Zaken zelf gaf in de Memorie van 'Antwoord op de Rijlksbegrooting. De tegenwoordige formatie van den Land bouwvoorlichtingsdienst is als volgt: Riikslandbouwvoorlichtinesdienst met Rijkslandbouwconsulenten te Veendam. Gro ningen, Leeuwarden, Drachten, Assen, Zwol le, Hengelo (0.), Zutphen, Arnhem. Tiel. Bilthoven, Schagen, Rotterdam, Barendrecht, Dordrecht. Goes (2), Breda, St Oedenrode. Roermond. Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst met Rijkstuinbouwconsulenten te Groningen. Leeuwarden. Zutphen, Apeldoorn, Nijmegen, Geldermalsen, Utrecht, Hoorn, Aalsmeer, Lisse, Amstelveen, 's-Gravenhage. Boskoop, Barendreoht, Goes, 's-Hertogenbosch, Maas tricht. Rijksbijenteeltvoorlichtingsdienst met één Rijksbijenteeltconsulent te Wageningen. Rijiksveeteeltvoorliohtingsdienst met Rijks- «Veeteeltconsulenten te Groningen, Leeuwar den, Assen, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Alk maar, 's-Gravenhage, Ginneken, Roermond. Rijkszuivelvoorlichtingsdicnst met Rijks- zuiveleonsulenten te Zwolle, Zutphen. Utrecht, Hoorn, Gouda, Middelburg, Breda, Roermond. Rijkspluimvee teeltvoorliohtingdienet met Rij'kspluimveeteeltconsulenten te Beekber gen, Apeldoorn, Meppel, Venlo. Buitenlandsohe Rijkslandbouwvoorlich- 'tingsdienst met Rijkslandbouwconsulenten ite Londen, Berlijn, Parijs, Washington. Cultuurtechnische Dienst met cultuurcon sulenten te Groningen, Utrecht, Tilburg. Voorts zijn nog verschillende consulenten in algemeenen dienst en bij andere diensten jverkzaam. De werkzaamheden der voormalige be- rdrijfsconsulenten werden overgedragen aan 'de Rijkslandbouwconsulenten. In hoeverre het practiscih mogelijk zal blijken om den geheelen economischen en teohnischen ar beid aan één consulentsohap op te dragen zal de practische ervaring moeten leeren. Behoudens een enkele uitzondering treden alle landbouw-, veeteelt- en zuiyelconsulen- ten tevens op als docent aan de verschillen de wantersdholen. Ook naar de meening van den onderge- 'teekende is het van groot belang, dat de ambtenaren van den voorlichtingsdienst te vens leeraar zijn aan de scholen; dit toch komt zoowel de voorlichting als het onder wijs ten goede. Door de verschillende, buiten 'de school liggende werkzaamheden, waar mede de overige docenten worden belast, ko men deze eveneens in ruime mate in contact WAT LEZERS ZONDEN HET KWEEKEN VAN WITLOF X Cichorei) Zooals men wellicht zal weten is Witlof oorspronkelijk uit België afkomstig. Van daar ook de naam van Brusselsch lof. Doch niet alleen in België, maar ook in Neder land wordt het met succes gekweekt. Alleen is het te betreuren, dat de manier waarop het gekweekt wordt vaak veel te wenschen overlaat. Zoo hoorde ik onlangs nog de klacht: ik vind het wel een heerlijk eten en zij lusten het bij mij thuis graag, maar het zand, dat vaak tusschen je tanden iknarst, vind ik niet zoo lekker. Nu is dit met alle witlof gelukkig niet 2oo het geval. Bil de meeste WestlandscHe tuinders wordt het veelal gekweekt op de navol gende wijze. Het witlof wordt in Mei buiten gezaaid, hls het opkomt goed gewied en als het eenmaal aan de groei is gedund, waar 't te 'dik mocht staan. Deze wortels worden op rijen uitgepoot op 15 a 18 c.M. afstand. Als zij goed zijn om opgekuild te worden, rooit met ze, waarop zij 3 of 4 dagen buiten blijven liggen om .vervolgens y<>i het lof ontdaan te wordlen. Het opkuilen geschiedt op velerlei manier De meeste tuinders doen dit in kassen of serres, ook wel onder platglas. De wortels .worden dicht bij elkander gezet om vervol gens met een zandlaag bedekt te worden. In plaats van zand wordt ook wel aarde of zaagsel gebruikt. Wanneer zij op deze wijze getrokken wor den en zij goed zijn voor <ïe consumptie of 'de export, wordt voor de voet het zand of de aarde verwijderd en de bladknop bij de wortel afgesneden of ook wel afgebroken. Dit is wel de meest gangbare methode. Een andere methode Een methode, rdiie ilc echter aanbeveel en door ons met goed succes gevolgd is, is .weer van geheel anderen aard en wordt ook al door anderen toegepast. Het witlof gaat in een daarvoor inge richte schuur, een flinke ruime stal of yarkenssfhuur is ook voldoende mits niet 'te veel binnenwanden het werk belemme ren. Het witlof wordt kort aan een der binnenwanden schuin omhoog opgestapeld met aarde vu lling er aichter, zoodat de wor tels 14 k 15 duim grond achter zich hebben Wanneer een hoogte van 1.50 of 1.75 M. beredkt is, wat aan weerszijden van de schuur kan gebeuren, kan verder met be hulp vam een keteltje, ook wel witlofketel genoemd met het trekken begonnen worden De schuur moet geheel donker gelaten Worden. Het resultaat ïs dat het witlof begint haaks omhoog te groeien. Er ontstaat een mooie vaste krop, die, wanneer ze ge schikt van zwaarte is, hij den wortel kan worden afgesneden of afgebroken. Men voor komt op deze wijze, dat zand zich in of aan de krop vasthecht. Ook aarde aan 'den buitr/ikanj der kroppen geeft een on aanzienlijk voorkomen. Men krijgt een mooie vaste krop en een mooie partij lof, die aan alle eischen vol doet en den toets kan doorstaan. HERM. VAN BEEST. I Maassluis. met het practische bedrijf. Hoe aantrekke lijk het denkbeeld, rondom elke land- of tuinbouwwinterschool een ambtsgebied te vormen hij den eersten aanblik ook is, bij de uitwerking stuit men op eigenaardige en aanzienlijke moeilijkheden. Een hoofd van een lagere land- of tuin bouwschool. dat zijn taak naar behooren op vat, wordt door de werkzaamheden ten volle in beslag genomen. Overeenkomstig de be doeling, welke bij de stichting dezer scholen heeft voorgezeten, behoort" tot deze werk zaamheden ook, dat in de samenwerking met de consulenten voor het betreffende ge bied aan land- en tuinbouwers uit de omge ving voorlichting wordt gegeven, evenals val van land- en tuinbouwonderwijzers dit in het verleden deden tot zegen van de betrok ken streek. De talrijke lagere land- en tuin bouwscholen worden dientengevolge tevens evenzoovele middelpunten van plaatselijke voorlichting. De Minister geeft de \oorkeur aan een vrije organisatie van onderop boven een opgelegde organisatie door de Overheid. Aan ieder initiatief in zake de organisatie der voorlichting in bepaalde streken zal gaarne aandacht worden geschonken en zoo mogelijk meegewerkt worden. Het denk beeld om de voorlichting te brengen bij de landbouworganisaties, strandt op de practi sche onmogelijkheid, om het" uit te voeren, vanwege de bestaande splitsing op het ge bied van het landbouworganisatiewezen. Op het oogenblik zijn twee landbouwkundige in genieurs in opleiding voor den buitenland- schen voorlichtingsdienst Een is geplaatsï bii den consulent te Parijs en de ander bij den Inspecteur van den Buitenlandschen Voorlichtingsdienst. Witlof van Idealen vorm P. DE VOGEL. Pzn. TELEF. 53 BERKEL Z.-H. Schapen keeren huiswaarts. Foto door D. Edelman te Zeist ingezonden. DE KLEINE BOEREN BEDRIJVEN De sociaal-economische toestand eischt voorziening n De commissie komt met bepaalde voor stellen. Ze verdeelt de landgebruikers in drie groepen: a. werklooze landarbeiders, fabrieksarbei ders, e. a., die een stukje grond exploiteeren, b. arbeiders, in dienst van landbouwers, doch die eenig arbeidsoverschot hebben en in dien tijd hun eigen bedrijfje exploiteeren, wat ook minder rendabel is geworden; c. grondgebruikers, wier volledige arbeids kracht door hun landbouwbedrijf je wordt opgeëischt, doch die daaroo thans geen vol ledig bestaan meer vinden. Volgens het oordeel der commissie valt de zorg voor groep a. geheel onder het Departe ment van Sociale Zaken, die voor groep b. ten deele onder Sociale en ten deele onder Economische Zaken en groep c. geheel onder Economische Zaken. De commissie bepaalt haar adviezen dus alleen tot groep b. en groep c. Voor groep b. meent de commissie, dat t e- werkstelling op eigen bedrijf de eenigredelijke vorm is om aan den nood dezer kleine boerenge zinnen eenigermate tegemoet te komen. Tevens zou zoodanige regeli.ng dienstbaar kunnen gemaakt wor den óm de rationalisatie dier kleine bedr ij ven, welke hier en daar veel te wenschen overlaat, do or het opvolgen van aanwij zingen van de Rijkslandbouw consulenten ver'plichtend te stellen. De vergoeding, zoo stelt de commissie voor zal bedragen het verschil tusschen heVgeen de gesteunde volgens taxatie van het bedrijf verkrijgt en den steun, dien hij als werk looze zou ontvangen. Niet alleen mogen normale werkzaam heden in hev eigen bedrijf worden uitge voerd, maar ook moeten in tijden van arbeidsoverschot buiten-normale werkzaam heden worden verricht. Ook zijn de gesteun- verplioht, volgens 't voorstel, aangebo den vrij werk te accapteeren, voor zoover de werkzaamheden in eigen bedrijf dit toe laten. Ook plaatsing in werkverschaffing is in bepaalde omstandigheden mogelijk. Wat groep c aangaat, deze moet vol gens de voorstellen der commissie, veel verbetering in het bedrijf toepassen, door een voorlichtingsdienst aan te geven. Voor lichting, die bij groep b. nummer twee was, is hier nummer één. Toch kan steun, ge zien de vergevorderde noodtoestand niet gemist worden en daarom moet deze ver leend worden, door geldelijken bijstand te geven voor het aanschaffen van de noo- dige grondstoffen ter verbetering van de bedrijfsexploitatie. Dit is dus bedrijfssteun, terwijl die van groep b. als gezins6teun aangemerkt moet worden. De kosten ter uitvoering dezer voorstel len worden geschat op 300.000 voor de voorlichtingsdienst en voor steun op gemid deld 100 per bedrijf geschat, op f 3.750.000. De commissie heeft zooals men ziet zeer belangrijke voorstellen gedaan. Met de per- 1 Nov. j.l. in werking getreden steunrege ling voor kleine boeren is wel een eerste stap gedaan in de richting, zooals de com missie die wil gaan, doch de eerste stap zal wellicht door andere gevolgd worden. Hopelijk tot voordeel der zeer getroffen kleine boeren. Winterbespuiting van vruchtboomen Alleen Vruchtbooincarbolineum gebruiken In verband met de propaganda, die op dit oogenblik voor eenige winterbespuitingemid delen voor vruchtboomen gevoerd wordt, vestigt de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen er de aandacht van alle fruit telers op, dat nog niet aanbevolen kan worden de tot nu toe gebruikelijke bespui- ting met vruchtboomcarbolineum geheel door een bespuiting met andere middelen te vervangen. Bespuiting met 8 pet. carbolineum moet vooralsnog als de meest aan te beve len winterbespuiting voor vruchtboomen beschouwd worden. Waar spintbestrijding noodig is, dient zij met een bespuiting met een minerale-oliepraeparaat te worden aan gevuld, welke ook tegen wantsen en bloed luis werkzaam is. Ten sterkste wordt aangeraden andere winterbespuitingsmiddelen slechts proefsge- wijs aan te wenden. OORDEN Vraag 5 Is het aan te bevelen om soja te verbouwen en hoe is de teeltwijze van dit product? B. C.B. Antwoord: Sojacultuur heeft de laatste jaren veel belangstelling getrokken, zoo wel in Amerika als in Europa, 't Eigen lijke cultuurland ligt in Oost-Azië: Ja pan, China, Korea. Er is veel reclame van bepaalde zijde voor deze cultuur ge maakt Proeven wezen aan dat de op brengst zeer wisselvallig is, zoowel in ons land als in Denemarken. Bij mooi zomer- en herfstweer kén de opbrengst bevredigend zijn. Alleen een proef van niet te groote omvang kunnen wij U aanraden. Veel bijzonderheden vindt U ln een boekje Soja-cultuur door J. Helmus. Uitgave van ten Hagens Uitgeverij, Den Haag. Vraag 6 Hoe gaat het met mijn pachtcon- tract, als straks de nieuwe pachtwet in werking treedt? Ik heb een contract voor vier jaar, dat 1 Mei 1939 afloopt S. A. d. B. Antwoord: Contracten afgesloten vóór 1 Januari 1936, en afloopende vóór 1 Januari 1943, wat met Uw contract het geval is, vallen geheel buiten de bepa lingen der nieuwe wet, z.oolang het con tract geldig is, daarna vallen ze vanzelf onder de nieuwe wet als ze b.v. stilzwij gend verlengd worden. Vraag 7 Ik heb een schildpad om ln mijn tuin te plaatsen. Hoe moet ik die voeren? K. Mevr. B. Antwoord: De schildpad leeft van slak ken en insecten die ze in den tuin vangt Verder houdt ze veel van sla en ander malsch groen, melkdistel, paardebloem, andijvie, wittebrood en melk is daarnaast ook heel goed. WAT fK HOORDE EN ZAG, LAS EN DACHT. OP REIS EN THUIS De vorige week was ik in de viecheiwit blijven steken, omdat ik er een tikje onlek ker van werd. Toah had ik eigenlijk door moeten gaan, want het verhaal was nog niet uit En omdat het wel een beetje aansteUe- rig van mij was ga ik nog even goed maken wat ik toen te kort kwam. Wat je goed maken noemt! 'k Had bij dat praatje over vischeiwit nog moeten meedeelen, dat er ixj Duitschland reeds heel wat gebruik van vischeiwit door de bakkers gemaakt wordt. Goedkoop is het. Dat is waar. Een kg vischeiwit kost 14 Mark en heeft evenveel uitwerking als eieren, die heel wat meer kosten. 'k Las zelfs van een persbezoek ergens waar gebakjes en taarten gepresenteerd werden waar dit vischeiwit zonder ander eiwit in verbruikt was. De persmenschen verklaarden, dat ze uitstekend smaakten, 'k Ben toch blij, dat ik er niet bij was. *k Ben toch al niet erg op taart en gebak en dan met visoheiwit.ü Neen „da zou me nie lusten" zooals ze in Drenthe zeggen. Dan ga ik Kever een appeltje eten- En DE APPELS ZIJN THANS HEEL GOEDKOOP. 't Gaat met de appelhandel in de Betuwe op het oogenblik uiterst kalm. Trouwens gedurende de gjeheele campagne is deze flauw geweest met prijzen, die lang niet de hoogte hebben bereikt, als waarop oorspron kelijk de verwachtingen waren gesteld Vooral ook door een export naar België hebben de bellefleuren even eenige neiging tot prijsstijging vertoond, doch al spoedig is ook daarvan de noteering weer op het la gere niveau terug gevallen. Goudreinetten, waarvoor in den pluktijd 13 cent per kilo werd geboden, zijn in het najaar op de veilingen steeds beneden dien prijs gebleven. Zij konden niet hooger notee ren dan 10 k 12 ct. per kilo. Dezer dagen heeft een oppervlakkige inventarisatie van nog voorradige hoeveelheden plaats gehad. Het resultaat daarvan was wat deze streek betreft als volgt: Nijmegen-Elst-Arnhem circa 4 millioen kilo en Tiel-Kesteren 4 k 5 millioen kilo appelen. Als men daarbij nu nog rekent de hoeveelheden die elders in opslag zitten, dan bezit men nog een voor raad, die aanzienlijk de consumptie van ons land overtreft. Het buitenland neemt helaas weinig of niets af, zoodat de handel geheel op de binnenlandsche markt is aangewezen, waarop lang niet voldoende afzet kan wor den gevonden. De prijzen zullen daardoor wel gedrukt blijven. Tenzij alsnog export komt Er wordt anders "heel wat aan fruitteelt en fruitteeltkennis gedaan in de laatste jaren. Er zijn fruitteeltscholen en de animo daarvoor is nog al goed. Men doet nu moeite om er in Zetten ook een te krijgen. En er wordt ijverig over verschillende fruitteeltproblemen gestudeerd. Zoo is volgens het tijdschrift „De Fruit teelt" de heer Lijftogt te Apeldoorn bezig onderzoekingen te doen over DE INVLOED VAN HET STUIFMEEL OP HET FRUIT. In een boomgaard worden de bloemen na tuurlijk bestoven door stuifmeel van andere boomen, die mee9tal niet van dezelfde va riëteit zijn. *t Ligt voor de hand. dat dit invloed kan hebben op de kwaliteit van het fruit. Bij zijn experimenteeren met appels, peren en pruimen deed de heer L. telkens de ervaring op, dat de grootte en de kwali teit van den oogst vaak afhangen van den bestuiver. Een mengelmoes van variëteiten in een aanplamting kan tot gevolg hebben, dat men geen uniform, dus geen handels product kan leveren. In een zoodanige aan planting kunnen bij voorbeeld goudreinet ten ver uiteenloopen in vorm, kleur, smaak en houdbaarheid. Ook maakt de heer Lijftogt studie over de stippigheid bij appels, die komt door een hoopje kurkcellen, die onder de schil ont staan. De appels zijn hierdoor minder waard. Men meende wel eens dat lcaligebrek de oorzaak was of te weinig water, of te veel stikstof, of iets anders, borium gob rek b.v. Alles werd onderzocht en niet juist be- onden. Maar het bleek, dat het euvel verholpen kon worden door een andere bestuiver te kiezen. Zoo merkte de onderzoeker op, dat Codlin Keswick en andere zacht of los- .Teezige variëteiten, ook de Early Victoria, Ivet verschijnsel kunnen oproepen bij hard vleezige herfst- en winterappels, als notaris appel en goudreinet, en dus iin een ratio- neele beplanting als bestuivers moeten wor den geweerd. Zoo ziet men: men raakt nooit uitgestu- En dat er nog wel wat IN ONS LANDBOUWBEDRIJF TE VERBETEREN valt is ook wel begrijpelijk. Zoo lazen wij dezer dagen van een bezoek van iemand aan het Instituut voor Planten veredeling te Wageningen, Ir Buys, die aen 32 perceelen bezocht, alle met het zelfde gewas beteeld. Van deze 32 perceelen nu hadden er 8 een geheel onvoldoenden stand, dat is dus 25 pet., verder 13 of 41 pet. een matigen stand en slechts 11 of 34 pet. eetn goeden tot zeer goeden stand. De groeiomstandig- heden waren voor alle dezelfde geweest, maar van belang is, dat de mislukking moest worden geweten aan te laat zaaien, niet eggen, niet of te weinig bemesten, het voorkomen van veel onkruid, dat direct na de opkomst de knollen verdrong. Een voor opgezette meening bij bepaalde boeren, dat knollen in haverstoppel mislukken, bleek niet waar, wanneer maar behoorlijk gemest wordt. Ook van de matige perceelen waren de meeste weinig of niet gemest; ook daarin kwam allerlei onkruid voor; de goede per ceelen waren daarentegen behoorlijk ver zorgd. Ja, we zijn er nog niet. Ook nog niet met de consumptiemelk. Doch daar wordt aan gewerkt. En flink ook. Door de nieuwe regeling die 1 April a.s. ingaat, en waarbij de organisaties meer handelend optreden, en het werk van de Crisis Zuivel Centrale overnemen. Zulke vereenigingen zijn er nu al opge richt. Vereenigingen van den melkhandel in de groote steden. Deze hebben ook tot doel VERBETERING DER KWALITEIT VAN DE CONSUMPTIEMELK zoowel iyij den veehouder als wat de afleve ring betreft, opdat de melk bij den consu ment komt als een houdbaar kwaliteitspro duct, zuiver van smaak. De melkhandel moet in staat zijn den veehouder een nor malen prijs te betalen en de slijters behoo ren een winstmarge te hebben, waardoor beide groepen in staat zullen rijn. haar brood te verdienen. Echter wordt er uit drukkelijk op gewezen, dat nimmer sprake' Minister Steenberghe en de landarbeiders He/t „Dagblad van N.-Brab. en Zeel", ver meldend het feit, dat de landarbeidersbon den in vele districten de bestaande collee tieve arbeidscontracten in hert landbouw bedrijf hebben opgezegd, is van oordeel, dat men „verwachten mag dat nu de landbouw crisiswetgeving haar nivelleerende werking in de uitkomsten van den Nederlandschen landbouw zoo goed als geheel verkregen heeft, een algemeene herziening van de be looning der landarbeiders ter hand genomen zal worden. Minister Steenberghe. die in de afgeloopen weken uitdrukkeüijk te kennen gaf, dat de toestand der landarbeiders nog weinig be vredigend is, is er de man niet naar om het bij woorden te laten. Ongetwijfeld zal bij zijn bevoegdheden ingevolge de Landbouw crisiswet weten te gébruiken om voor 193? althans eenige verbetering te verkrijgen" Aardappeleiwit voor varkens en pluimvee Door D. wordt in „Schakels" beschreven de proeven, die genomen zijn met het voede ren van een eiwitrijk product, dat uit het aardappelwater wordt verkregen, en besluit rijn* artikel: „Onderzoekers meenen dan ook, dat, of schoon een nader onderzoek gewenscht blijft, deze aardappeleiwit-producten als eiwitbron kunnen worden gebruikt ook in de rantsos* nen voor pluimvee, indien slechts wordt zorg gedragen, dat het aardappeleiwit wordf aangevuld, waartoe naar de meening vafl de onderzoekers de ondermelk het eerst aangewezen product is". „Galak" In het „Officieel Orgaan" van de F.N.Z, schrijft G.(eluk) over het geruchtmakend optreden van de „Galak", een melkproduc- tenfabriek van het Nestléconcern. om leve* ranciers van melk tot zich te trekken. De heer G. is van oordeel, dat de „boeren en ook de coöperatieve fabrieken die voor het zoet gefluit van den vogelaar wichten en hun melk aan de „Galak" gaan ver- koopen. te laat tot de conclusie zuilen Ko men, dat zij daarmede weliswaar aanvan kelijk eenige winst hebben behaald, maat dat rij op den duur, zoodra dit en andere concerns de macht in handen hebben gekre* gen, de koemelkers dezer groote heeren zijn geworden, die, zoodra het hun niet m«?ei past, de Nederlandsche boer even goed in de kou laten staan, als zij dit zijn Zwitser* schen collega hebben gedaan". „Veeleer dan melk aan den concurrent ia binnen- en buitenland te verkoopen, is er la den tegenwoordigen gang van zaken vooï de coöperatieve fabriekeen aanleiding orn na te gaan hoe zij elkaar in dezen strijd kunnen steunen'1. mag zijn van een onredelijk hoogen prijs. Een hooge kwaliteit zal ook het gebruik stimuleeren, hetgeen zeer noodig is, daar het melikverbruik in het algemeen met één derde is teruggeloopen. Er komen in de groote steden verkoop bureaux, waar de melkhandelaren hun melk zullen kunnen betrekken; ieder zal de melk kunnen blijven koopen van den boer, van wien hij tot nu toe kocht Een buitengewoon sterke controle komt er over de veehouders, maar óók zal voorkomen worden, dat melk, welke de boer in puiken toestand aflevert, uitgevent wordt in roestige en vuile melk bussen. Maar niet alleen wij zijn er op uit om door verbetering vooruit te komen. Ook elders streeft men naar verbetering Zoo wordt IN POLEN BEREIDING VAN GESTANDAARDISEERDE KWALITEITSBOTER door wettelijke maatregelen bevorderd, daar niet gestandaardiseerde bij export een uit voerrecht moet betalen. De meeste exporfcboter is echter al ge standaardiseerd. Als standaardvoorschriften bij deze kwa liteitscontrole bij exportboter gelden dat de boter in geregistreerde zuivelfabrieken uit gepasteuriseerde melk bereid is; bij controle inclusief verpakking niet meer dan 51,1 kg weegt, geen aan boter vreemde stoffen be vat, behalve Estlandsch zout en bij deze controle met minstens 84 punten voor geur, smaak, smeltpunt, structuur, consistentie, kleur en zout gewaardeerd wordt Het wa tergehalte mag voorts niet meer dan 16 pet bedragen. De exportboter krijgt een kwaliteitscerti ficaat dat 7 dagen geldig is. Gedurende de maanden April tot November moet de boter in koelruimte geëxporteerd worden. Bij het passeeren der grens kan de boter aan een hernieuwde contróle wat be treft de verpakking en de wijze van trans port onderworpen worden Wij maken met onze boter geen goed figuur meer, zoo ge weet. De beste deskundigen zijn er van ge schrokken. We teerden te veel op oude roem. 't Is goed eens te vernemen wat een onzer •oncurrenten op de wereldmarkt al niet voor een goede naam in het buitenland Denk daar maar eens over na. 'k Geef je een week de tijd. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER WEET GE dat de wereldproductie van mais in 1937. veel grooter is geweest dan in voribe jaren n.l. in de dertien der meest produceerende landen 877.4 millioen quintalen (k 100 k.g.) tégen 771.1 mil lioen al9 gemiddelde van 1931 t/m. 1933J dat deze groote wereldproductie van mais beteekent een vermeerdering van 13.8 pCt vergeleken met 1931 t/m. 1935 en van 45.8 pet vergeleken met 1936; dat de Indexcijfers over December 1937 vcor akkerbouwproducten weinig of niet' veranderden, die voor veeteeltproducten' met FPji paar punten stegen, terwijl dief voor eieren opliepen van 61 in Novem ber tot 80 ln December, dat de nood in den Tuinbouw zóó groot 1M dat vele tuinbouwers zelfs de noodzake* lijkste levensmiddelen niet kunnen koopen; dat verschillende vereenigingen in Deno- marken samenwerken om den landbouw zaad \an de beste kwaliteit te kunnen leveren en daarin reeds goed geslaagd zijn; dat pogingen gedaan worden om de tabaks» cultuur in het land van Maas en Waal weer te doen opbloeien in de hoop bin- nenlandschen afzet te verkrijgen, waar- vroeger Duitschland veel tabak daar vandaan betrok voor pruimtabak; dat in ons land voor ruilverkaveling ongo* veer 500.000 h.a. in aanmerking komt; dat de kaasaanvoeren op de markten te Gouda. Bodegraven en Woerden bedui dend verminderen, resp. met 11.7: 11 eö 10,5 pet, deel9 door het mond- en klau .v- zeer, deels door vermeerderden melk- verkoop. dat de beperking van de invoer van poot- aardappelen l'ot 75% van de gemiddelde invoer der beide voorafgaande jaren, onder de betrokken landbouwers groote beroering heeft gebracht, dat de productie van granen en hooi in En geland. In het afgeloopen jaar is toege* nomen, doch dat die van aardappelen, knollen en rapen daalde, terwijl die van suikerbieten ondanks verhoogd areaal gelijk bleef. D. VAN DEN BOSCH Telefoon 28 NAALDWIJK' Tuin bouwgereed schappen KASSENBOUW IN IJZER VERWARMING - WATERLEIDING STALEN WAGENS en BURRIES Alg. Onderl. Maatsch. tot Verzekering van Paarden en Rundvee. Caiharijnesingel 75 UTRECHT TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden, tegen lage onderlinge of vaste premie, RESERVE: 178.799.44. Deskundige vertegenw. gevraagd! Laat U raden en koopt 'J DORDRECHT Prijscourant voor Tuinders, Landbouwers of Particulieren wordt gaarne gezonden. RAAMLIJSTEN SYSTEEM ..NYHOF" 5 punten waar het om gaat: Speciale ruitenhouder. Stalen hoeken. Koperen nagels. Langere levensduur. Goedkooper in 't gebruik Wie ze gebruikt, bestelt na. Vraagt vrij blijvend inlichtingen: J. BAK, H. BAK DE JONG HENDRIK-IDO-AMBACHT - Telef. S Ook alle andere soorten van raamlijsten, Tuinderglas, L.O.B. Als het waard is vee goed te voeren, dan is het zeker waard OHa VOEDERS te koopen! gegarandeerd met D-vitaminen en Okra-Salts (mineralen) Van Oijen's Handels-Mij. N.V. Postbox 48 VENLO (L.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6