NederMscfie Meubelfabriek Wageningen N.V, Noodlottige ontploffing nabij Parijs DEKT ALLE SCHADEN UIT OOST- EN WEST-INDIE Eischt Ned. Fabrikaat ASBEST I RUBBER DONDERDAG 27 JANUARI 1938 EERSTE BEAD PAG. a RONDBLIK MET GESLOTEN DEUREN Gisteren is te Genève de honderdste zit ting van den volkenbondsraad geopend. Wie verwacht hadden, dat deze eerste bij eenkomst reeds dadelijk iets van belang zou kunnen opleveren, hebben buiten den waard gerekend. De heeren zijn slechts half uur bijeen geweest in een zoogenaam de „vertrouwelijke" zitting, hetgeen slechts zeggen wil, dat zorgvuldig binnen de geslo ten ramen en deuren is gebleven, al wat ter tafel werd gebracht. Na deze korte bij eenkomst, die naar verluidt bijzonder wei nig om het lijf heeft gehad, hebben de go delegeerden verder hun tijd in hun hotel- appartementen doorgebracht. Het frappeert hoe dit aantal hotel-onder-onsjes toeneemt, naarmate de openbare werkzaamheid van den bond in waarde afneemt. Zelden krijgt men zoo weing zeggende vergaderingsver slagen onder de oogen, dan juist die do de volkenbondverslaggevers de wereld wor den ingezonden. Ze zijn er een duidelijk blijk van, hoe door en door ongezond de Geneefsche atmosfeer allengs geworden is. Alle initiatief wordt begraven onder een berg van omzichtige voorbereidingen; een spontaan open woord, dat een eerlijke opinie weergeeft, wordt niet meer gehoord. Men fluistert hier wat, praat ginds een half uur achter de hand, steekt nog eens elders de hoofden bij elkaar en brengt ten slotte 'n voorstel of 'n motie te berde, welke de weinig opwekkende kleur van niet gaar brood heeft, en met bijster weinig appetijt ontvangen wordt. De discussies, voorzoover die nog in het publiek plaats vinden, zijn lange en vervelende verhandelingen gewor den, droog van veel theorie en soms schamend door hun verbijsterend gebrek aan originaliteit. Er is een tijdperk geweest, dat men op kinderlijk spontane manier wegliep met de. afschaffing der geheime diplomatie. Dat was de tijd kort na den oorlog, toen ieders ziel nog vol was van wanhoop en walging over het onnoodig vergoten bloed. Helaas beleven wij in onze dagen wederom zeldzame opgroei van juist diezelfde fluis teringen en machinaties achter de scher men, die het eerste decennium van onze eeuw verontrust hebben. Slechts mist men heden ten dage de bijmenging van de fleu rige noot der romantiek. Thans is het alles strenge zakelijkheid, maar die niet v den dag durft te komen. Genève heeft gisteren noch het vraagstuk van de volkenbondshervorming, noch dat van de verhouding tot Italië, noch dat de positie der kleine staten onder de oogen gehad. Een half uur vergaderen biedt daar toe ook waarlijk geen gelegenheid. Men is thans in de fluisterperiode. Wij zullen duld moeten oefenen om te vernemen, wat daarin bekokstoofd wordt. BETIMMERINGEN MEUBELEN WAGENTNGEN TELEFOON 2613 De Nazi-actie in Oostenrijk Politie doet onderzoekingen Ingenieur Leopold T a y s, de plaatsver vanger van kapitein Leopold, den leider der Oostenrijksche nat ionaal-socialisten, is naar de prefectuur van politie overgebracht, waar hij aan een langdurig verhoor is on jdJerworpen. Deze stap der Weenscfhe politie vindt zijn nprzaak in de door Tays tegenover een Praagsoh dagblad afgelegde verklaringen, dat de nationaal^&ocialistische partij in Oos tenrijk sterkeer dan ooit is en de Oostenrijk sche rogeering. verantwoordelijk heeft ver klaard voor de bloedige dagen van Juli 1934, Verder heeft de politie huiszoekingen ver richt in het centrum der nationaal-socialis- tische organisatie, en aldaar een hoeveelheid zeer bezwarend materiaal in beslag geno men. .Werkloosheid in België neemt toe Een sterke stijging geconstateerd In het Belgische parlement, heeft de so- 'cialisisohe fractie' gisteren de vermeerde ring van de werkloosheid in België ter 6prake gebraolvt. Minister Delattre verklaarde, dat hoi 'aantal weririoozen- in Juli 1937 102.000 be droeg. Dit aantal is in Januari 1938 gestegen tot 198.000. Voüigens dien minister is dit niet, alleen t« Wijten aan het seizoen, doch ook aan dè .econtocmisohe moeilijkheden. Indien deze toestand voortduurt, zal de werkloozenondersteuning van 450 mililioen franc op 850 miliioen franc moeten worden gebracht. De socialistische fractie was verder van oordeel, dat een milliard frame ter beschik king moet wordlen gesteld voor openbare werken, waardoor werk kan worden ver sahaft aan 80.000 personen gedurende feen jaar tijd. De fractie besloot dit voorstel in de kamer in te dienen. De toestand in Abessinië De Abessijnedhë ambassade te Londen heeft dezer dagen geruchten fia de wereld gebracht over nieuwe Italiaaosche verliezen in Abessinië, waar de strijd der inboorlin gen tegen de indringers nog steeds zou .voortduren. ka Italiaaneölïe kringen worden deze ge ï-uohten fantastisch genoemd. Naar uit Lahore (Br.-Ind.) wordt gemeld, heeft mien het voornemen, in de Britsch- Indische provincie Poentsjab een groot ka naal aan te leggen. Dat kanaal zou ongeveer 800 K.M. lang worden en het water der beide rivieren Sjedab en Ihelum van haar samenvloeiing af kanaliseeren, zoodat het dorre Z.W. ge deelte dor provincie beïnvloed zou kunnen Worden. Een lading bommen explodeert Veertien menschen om het leven gekomen IN de Parijsche voorstad Villejuif, al- waar het hoofdstedelijk laboratorium van Ir Kling is gelegen, heeft zich gisteren een ontzettende explosie voor gedaan, die tot ver in den omtrek alle vensterruiten vernielde en de huizen deed trillen- Een veertiental personen, die belast waren met het transiport van bij de C.S.A.R. in beslag genomen bommen bleek door een onvoorzichtigheid deze' ramp te hebben veroorzaakt. Zij zijn allen om het leven gekomen. Van de springstof-opslagplaatsen is niets overgebleven. Gistermorgen om half acht had een mili taire ploeg Versailles verlaten om bij het laboratorium van Ir Kling granaten en ander explosie materiaal op twee vracht auto's te laden. Deze ammunitie, bij de ver schillende huiszoekingen aan den dag ge komen, was in het gemeente-laboratorium te Villejuif op haar samenstelling onder zocht, doch niet onschadelijk gemaakt; mili taire autoriteiten te Versailles zouden daar voor zorgdragen.' Volgens den onderdirec teur van het laboratorium waren de grana ten van vrij (primitieve samenstelling, zoo dat ze met omzichtigheid moesten worden gehanteerd- Een schok van een der kisten zou voldoende zijn geweest, om een ramp te veroorzaken. Slechts enkele schilders, die in 't hoofd gebouw aan liet werk waren, en een van de ingenieurs, die bij de oplading tegenwoor dig was, maar zich op het oogenblik van de ramp juist achter een muur bevond, die overeind is gebleven, hebben verklaringen omtrent het gebeurde kunnen afleggen. Deze stemmen overeen met de waarnemin gen van drie boomsnoeiers, die in een nabij gelegen bosch aan het werk waren, name lijk, dat zich eerst een kleine ontploffing voordeed, gevolgd door een vrij langdurige groote en verschillende kleinere explosies. Een van de lijken werd deerlijk verminkt op het dak van een der nevengebouwen ge vonden. In een boom tot op honderd vijftig meter van het laboratorium vond men weg geslingerde ledematen. Een aanzienlijk aantal van de omwonen den is licht gewond, meestal door glas scherven- Onder de slachtoffers bevinden zich de hoofdscheikundige van het laborato rium, dat de granaten aan de militaire overheid had over te dragen, de heer S c h n i t z, verder de commandant van de militaire iploeg, die ze in ontvangst moest nemen, luitenant H a u i s s e, de militair inspecteur, gedetacheerd bij het laboratorium, Botbouillion, twee inspecteurs-fotografen van de gerechte lijke politie, een mobiele garde, voorts de militaire ploeg, bestaande uit twee artilleristen, een civielen stoker, twee De Spaansche burgeroorlog VALENCIA EN VALLADOLID GEBOMBARDEERD Aanval bij Teruel afgeslagen Havas meldt uit Barcelona, dat zes vlieg tuigen der nationalisten gistermiddag boven Valencia vlogen. Eerst werden bommen ge worpen op El Grao en vervolgens op centraal gelegen punten van de stad. Aangezien zich velen op straat bevonden, veroorzaakten de hommen een groot aantal slachtoffers. Ver scheidene huizen stortten in. Men vond 125 dooden en 108 gewonden. Tot de slachtoffers van dit bombardement behoort ook een Britsch kapitein, Arnold Crone genaamd, gezagvoerder van een .•rach'tsbhip, dat sinaasappelen laadde in de haven. De autoriteiten van Valencia bezoch ten hierna den Britschen consul om hem de deelneming van de Spaansohe regeering. met dit ongeval over te brengen. Een roode luchtaanval Woensdagochtend hebben vliegtuigen van de roode luchtmacht Valladolid gebombar deerd. Een zestigtal (bommen werd omlaag geworpen, een groot aantal kwam op hei weeshuis terecht. Twaalf personen werden gedood en veertig gewond, meest vrouwen en kinderen. Het weeshuis werd ernstig be schadigd. Britsch schip aangehouden Het Britsche s.s. „Sheafcrest" (2730 ton), dat na gebunkerd te hebben van Gibraltar kwam. werd tot stoppen gedwongen door 'n gewapenclen treiler van. Franco, welke den kapitein gelastte naar Gibraltar terug te keeren. De kapitein weigerde dit bevel op te volgen en seinde draadloos om hulp. Naar aanleiding hiervan spoedde de Britsche tor pedojager „Boreas" zich naar het schip en, nadat met den treiler besprekingen waren gevoerd, kon de „Sheafcrest" haar reis zon der verdere onderbreking voortzetten. Linksch initiatief bij Teruel Gisteren hebben de roodfe troepen in de nabijheid van het dorp Buena, 8 K.M. ten Westen van den hoofdweg SaragossaTe ruel en 50 K.M. ten Noorden van de staid Teruel, getracht een verrassenden aanval te ondernemen. Een geheele roode brigade was tezamen met een tankafdeeling en artillerie van den Noordrand van de Sierra Palomera afgedaald, om te trachten bovengenoemden hoofdweg en ook de spoorlijn Saragossa Teruel af te snijden. De roode troepen had den hun manoeuvres gedurende den nacht voorbereid en vielen in de vroege morgen uren aan. De nationolistisdhe tankafweer kon even wel die roode strijdwagens tegenhouden, ter wijl de infantei'ie erin slaagde, de-n vijand van twee kanten in het narnv te drijven en tot den terugtocht te dwingen. Om drie uur in den namiddag vielen de volksfron'ters opnieuw aan en om vijf uur ondiernamen de nationalisten een tegenaan val. Het gelukte hun, de rooden terug ie slaan, die verscheidene honderden man schappen verloren, terwijl twee honderd mi- licianos gevangen werden genomen. Dat de aanvallen van de rooden mislukten was vooral te danken aan de waakzaamheid de nationalistische voorposten. militaire chauffeurs en vier soldaten van de genie. Van eenige schilders, die in 't hoofd gebouw werkten, is er een zwaar ge wond, terwijl twee andere lichte bles suren opliepen. Er is reeds vele jaren geprotesteerd tege: de aanwezigheid van een gevaarlijk labo ratorium in de dichtbevolkte banlieue en reeds is dan ook een interpellatie aange kondigd. De heer Kling, directeur van 't gemeente-laboratorium, had reeds vaak de overplaatsing gevraagd. I-let anntal gewonden, dat in de zieken huizen is opgenomen, bedraagt acht. Een der omwonenden, een vrouw, die dicht bij de plaats van de ramp woonde, is krank zinnig geworden. Nadere bijzondorheden Terstond na het ongeluk, zoo meldt de Parijsche correspondent van de N.R.Crt, bood de plek een troosteloozen aanblik. De grond was bezaaid met glasscherven, a in een omtrek van meer dan 400 m waren alle ruiten gesprongen en tal van daken ten deele weggeslagen. De eerste ontploffing had de bewoners met ontzetting geslagen. Men dacht aan een natuurramp, en enkele seconden hcersclite er drukkende stilte, waarna een tweede uitbarsting volgde en nog een van minder beteekenis. Terstond was het duidelijk, dat de inrich ting van ir Kling, gemeentelijk deskund van ontplofbare stoffen, in de lucht gevlo gen was. Granaten ten getale van meer dan 6000 zouden in 208 kisten geladen worden, met Versailles als plaats van bestemming. Een detachement soldaten was onder aanvoe ring van een luitenant daarmee belast. Die moordtuigen waren in beslag genomen in een stapelplaats van de C-S.A.R. Deze mis dadigers, die voorgeven met een politiek doel het vaderland gediend te hebben, ver meerderen daarmede het aantal van hun slachtoffers. Aan en anderen kant vraagt men zioh af. waarom die toestellen niet onschadelijk werden gemaakt, alvorens ze op de auto te pakken Dit verzuim kan Kling opbreken. Hij begon met de schuld op de soldaten te werpen. Er moest een grove onhandigheid zijn begaan, want het behandelen van gra naten is een gewoon werk. Vermoedelijk heeft iemand een kist laten vallen. Daar de kisten gefotografeerd zijn door de recher che. hoopt men het toestel is ongerept gebleven in de proeven aanwijzingen te vinden, die het gerecht op weg kunnen helpen. Allang werd geklaagd over de ligging van het gebouw midden in de bewoonde wereld. Er staan huizen op 50 meter afstand, al wordt het laboratorium door een tuin om geven. die op zijn beurt door een muur is omringd. Deze muur kan den omvang van de schade beperkt hebben, al was de kracht van de uitbarsting zoo geweldig, dat wie terstond na het onheil ter plaatse kwamen, in de boomen stukken van kleeren en zelfs menschelijke lichamen zagen hangen. Op grooten afstand werden ledematen en andere bloedende overblijfselen in de tuinen gevonden en de politie had de grootste moeite met het herkennen van de resten.' De verslagenheid onder de bevolking was groot. NOORD HOLLANDSCHE BRANDWAARBORG MIJ. van 1816 GEVESTIGD TE OUDKARSPEL Flinke menschen stellen wij gaarne aan als VERTEGENWOORDIGER De Niagara-hangbrug in gevaar Fabelachtige Ijsmassa's bedreigen haar evenwicht De beroemde hangbrug over de Niagara, die de Ver. Staten met Canada verbindt, loopt door enorme ijsmassa's gevaar te wor- den vernield. Dat de ijsformatie zoo buiten gewoon groot is, als men tot nu toe bij den Niagara waterval nog niet heeft meegemaakt, is ongetwijfeld te wijten aan de zware win terstormen, die.gedurende de laatste 24 uur worden gemeld. Stalen balken van de brug werden in het midden door de ijsmassa ingedrukt Aan de Canadeesche zijde heeft zich een reusachtige ijsmassa rondom het zich daar bevindende groote electriciteitsstation ver zameld en dreigt het geheele station te ver nietigen. Dit station levert stroom aan het Z.W. deel van de provincie Ontario; het is tihans huiten werking gesteld. Op verschillende plaatsen heeft zich het ijs reeds tot 30 M. hoogte opgehoopt. Twee stalen dwarsbalken van de brug zijn reeds met een knappend geluid gesprongen. De brug ligt scheef; zij is blijkbaar uit haar fundeering gelicht. Ingenieurs van de Intern. Spoorwegmij. hebben bekend gemaakt, dat zij overwegen om de ijsmassa met dvnamieï op te blazen, teneinde de brug te redden. Alle employé's van het electrisch station hdbben de gebouwen verlaten, voor dat het ijs de toegangen versperde. Aan de zijde der Vereen. Staten heeft de Niagarafalss Power Co. haar bedrijf (tot op een derde moeten inkrimpen door 't kruien de ijs. Het electrisch station te Buffalo zal in ge- ral van nood in gebruik worden genomen. Ook de electriciteitswerken te Queenstown, 15 K.M. stroomafwaarts, dreigen hun bedrijf door het ijs te moeten stilzetten. Ondertusschen hebben zioh groote menig ten toeschouwers langs den oever opgesteld, teneinde het ijs gade te slaan, zooals het naar de brug zich beweegt. De „Daily Telegraph and Morning Post"' bericht uit. Melbourne, dat de Kcrstvacanüe op de katholieke en staatsscholen, welke aan het einde van deze maand eindigen zou, met twee weken is verlengd, aangezien de epidemie van kinderverlamming nog steeds voortduurt. Hierdoor zuilen de scho len voor 25.000 leerlingen en 9000 onderwij- _ers nog gesloten blijven. In medHsohe kringen is men algemeen an >ordeel, dat de ziekte n-iet voor Mei zaï afnemen. Reeds thans zijn 1695 gevallen en wel betreffende 1636 kinderen en 59 vol asseruen, bekend. Het aantal sterfgevallen bedraagt tot dus- ïr 88, w.o. 76 kinderen Bruno Mussolini (3e v. I.) met zijn kame raden voor een der drie „Groene Muizen", de ltaliaansche vliegtuigen, waarmede een geslaagde formatie-vlucht van Rome naar Rio de Janeiro gehouden werd. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „F I D U C I 4" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck MathonsingeJ 2 Brand-, Glas-, Ongevallenverz enz GEMENGD NIEUWS MINISTER DE WILDE BEZOEKT DE R.A.L Gistermiddag heeft de Minister van Fi-i nanciën, Mr J. A. de Wilde een bezoek gebracht aan de R. A. I. De Minister, dia door eenige leden van het bestuur van da. tentoonstelling werd rondgeleid, toonda veel belangstelling. MAN OVERREDEN Op slag gedood Op den Velperweg te Arnhem, ter hoog-i te van de stichting „Brombeek", is gister-» avond omstreeks half zeven een 50-jarig persoon, die per rijwiel den weg wilde over-, steken, door een auto gegrepen en tegen denj grond gesmakt. Met een z/ware schedelbasis-» fractuur werd hij opgenomen, waarbij ge neeskundige hulp slechts kon constateeren; dat de man op slag was gedood. Het lijk is per ziekenauto naar het gemeente-zieken huis te Arnhem overgebracht. De Japansch'Chineesche oorlog JAPANNERS MAKEN WEINIG VORDERINGEN De strijd om het bezit van den berg Takoc welke Woehoe bcheerscht, duurt nog voort- Tien Japansche oorlogsschepen in de Jangt- se hebben meer dan duizend granaten afge vuurd op de Chineesche stellingen. 1-let Japansche garnizoen te Woehoe is met tien duizend man versterkt. In een Chineesch communiqué wordt ge zegd, dat de Japansche troepen te Tsjoe Foe, de geboorteplaats van Confucius, door de flankbeweging van de Chineezen gevaar loopen. De Japansche woordvoerder heeft mede gedeeld, dat de Japansche troepen, die aan beide zijden van don Tientsin-Poekau-spoor- weg oprukken, nog steeds 51 mijl elkaar verwijderd zijn. Dit zou erop-wijzen, dat de Japansche troepen in ongeveer veer tien dagen geen vorderingen hebben ge maakt. Later meldde Reuter nog uit Sjanghai, dat er goede reden is. te gelooven, dat Tokio zich ernstige zorgen maakt over den tegen stand. dien de Japansche strijdkrachten ondervinden langs den spoorweg van Tient sin naar Poekau. Hel slechte weer en dc onvoldoende sterkte der troepen, zijn niet gunstig voor de Japanners, die een veel grooter tegenstand ontmoeten, dan zij had den verwacht. Volgens een betrouwbare mededceling zou M a t s o e i Tokio om vier divisies hebben verzocht. De slachtoffers te Sjanghai Sinds het begin van dit jaar zijn er te Sjanghai 10.000 lijken op straat gevonden en weggeruimd van Chineezen, voor 't meeren- deel vluchtelingen, die daar van honger en ontbering waren omgekamen. De nieuwe douane-rechten In de twee voornaamste Chineesche havens welke in handen van de Japansche troepen zijn, Tientsin en Tsingtao, zijn reeds de nieuwe douanetarieven, welke door de nieu we regeering te Peking zijn ingesteld, van kracht geworden. Niettegenstaande in theo rie geen onderscheid wordt gemaakt, wor den toch de Japansche goederen bevoor recht. Japan wil zijn uitvoer naar Noord-China vergrooten in verband met zijn slechten handelsbalans. Verder verluidt, dat Japansche katoen- plantere in Noord-China groote hoeveel heden katoen willen gaan verbouwen. Sydney bestaat anderhalve eeuw De feestelijkheden in N.Z. Wales Sydiney, de hoofdstad van Nieuw-Zuid- Wales (Austr.) heeft herdacht, dat 150 jaar geleden kapitein Philip voor het eerst op haar grondgebied aan land ging, vergezeld van 800gedeporteerde misdadigers. II schip, waarmee de gereconstrueerde landing van gouverneur Arthur Philip en den rechter-advocaat Collins met de veroor deelden op 26 Januari 17S8 plaats had, was een getrouwe afbeelding van de brik van gouverneur Philip. Terwijl het schip de haven binnenvoer, luidden de klokken en losten de kanonnen saluutschoten, terwijl tienduizenden vanaf de kade het historisch schouwspel gade sloegen. In de huidige botanisohe tuinen, waar vroeger Philip landde, wachtten 25 inboor lingen in volle oorlogsuitrusting, die de lang verdwenen zwarte stammen van Lon- gago moesten voorstellen. Verder worden er verschillende optoohtcri en andere feestelijkheden gehouden, terwijl de jaarlijksche regatta in de haven van Sydney, die aiu reeds meer dan honderd jaar plaats heeft, de climax van de feeste lijkheden zal vormen. Meer dan een miliioen bezoekers is voor al deze vroolijke gebeurtenissen samenge stroomd. LICHAMELIJKE OEFENING Het wapenfeest van den K.O.O.S. Verdere uitslagen Gisteren zijn de schermwedstrijden op het wapenfeest van den K.O.O.S. te Utrecht voortgezet. De uitslag van den degenwedstrijd voor militaire professeurs lui den: 1. H. A. van Mierlo (Amersfoort) 76-- 21; 2- J. B. A. Abrahams (Breda) 6—919; 3. W. I. Care]s (Arnhem) 59—18; 4. A. Bak (Naarden) 3—14—14; 5. M. Leek (Bre da) 316—15; 6. Ruiter (Den Helder) 2—19 10; 7. Van Dijk (Groningen) 1199; 8. Ettinger (Den Helder) 1—19—5. Person, f 1 o r e t w e d s t rij d hoofd- afdeeling B.: 1. J. Schriever (Utrecht) 8—7—24: 2- An- nevelink Sr. 7—8—22; 3. J. Desta 5—14—18; 4. Bon ga 415—14; 5. P. Berlemon 417 17; 6. W Kolen 3-18—15: 7. Kuikhoven 3— 19U; 8. Van de Kamp 12214; 9 De Langen 1—23—8. De plannen van Bata in Indië Schoenen voor f 1.het paar! Omtrent de plannen van Bata tot oprich ting van een nieuwe schoenfabriek in Indië, geeft' het Bat. Nwsbld. nog de volgende bij zonderheden. Tegen de vestiging van een ruibberschoe- n-enfabriek zijn eigenlijk nimmer bezwaren geweest van overheidszijde, daar zulk een industrie in Indië nog niet bestond. De kwestie van de fabricage van leeren schoenen stond er echter anders voor. Do reeds in Indië bestaande klein- industrie op dit' gebied heeft een jaarlijk- schen omzet van 3,6 miliioen. Duizenden arbeiders verdienen hun brood in de Chinee sche en Javaansche schoenwinkels en van het zooeven genoemde bedrag wordt onge veer 2 miliioen aan arbeidsloon besteed. De regeering had ernstige bezwaren tegen dit gedeelte van de plannen van Bata, daar dit' zou beteekenen, dat de bestaande klem- industrie verdrongen werd door een schoe nenindustrie aan den loopenden band. met het gevolg, dat van de 2 miliioen, die thans jaarlijks in deze industrie aan werkloon verdiend worden, wellicht slechts een tien de gedeelte in de zakken der Indische arbei ders zou komen. Nadat de bezwaren van de regeering ter kennis van de Bata gekomen waren, zijn van die zijde zeer aannemelijke voorstellen ingediend. Zij behelsden het verzoek om naast de rubberschoenen een kleine fabriek van lee ren schoenen te mogen or>enen, welke echter een voor Indië geheel nieuw product leveren, nl. echoenen van f 1 f 1.20 paar. Met dit' product zou dus een geheel andere soort van consumenten worden bereikt, nl. de consumenten die zich totdusver hoogstens de weelde van rubberschoenen of sloffen konden veroorloven. Deze leeren schoenen zouden geheel uit Ned.-Indische grondstoffen worden ven digd. Mei' deze voorstellen is de regeering ac- coord gegaan. Een Indische Kolonisatie-film Naar het „Bat. Nwsbld" verneemt, heeft hei' A.N.I.F. opdracht ontvangen voor vervaardiging van een groote kolonisatie film, waarvoor geruimen tijd geleden reeds het ontwerp van een scenario bij het Kolo nisatie-Comité was ingediend. De opnamen zullen onder leiding van Mannus Francken gemaakt worden in Djokja en op de koloni satie-terreinen in de Lampongs. Met de voor bereidingen zal dezer dagen begonnen len. Hoewel het lot van het A.N.I.F. op het oogenblik officieel nog steeds niet beslist is. kan uit het bovenstaande wel worden fgeleid. dat het voortbestaan van dit Indi sche filmbedrijf, althans voorloopig, prac- tiech verzekerd is Er zit aan deze kolonisa- film, die de lengte krijgt van een enorme speelfilm, immers zeer veel werk vast, dat minstens eenige maanden in beslag zal ne men. De film krijgt het karakter van een propagandistisch documentaire, die niet al leen voor distributie in Indië maar ook voor vertooning in Europa bestemd zal worden. Een „sampan" ontmoet een vliegtuig Ernstig ongeluk voorkomen Door de koelbloedigheid van een marine vlieger is in de haven van Tandjong-Priok een ongeluk, dat zeker ernstige gevolgen had gehad, voorkomen, meldt hei' „Bat. Nwsbld.". Toen een watervliegtuig, dat tusschen Batavia en Singajrore verkenningen uit voert, in verband met lastige Japansche visschers, uil Prioks haven wilde opstijgen, zag de vlieger plotseling op zijn startbaan een sampan (soort prauw). De machine had reeds zoo'n groote snelheid, dat van tijdig uitwijken geen epake kon zijn. De man aan het stuur van hei vliegtuig verloor echter zijn tegenwoordigheid van geest niet; met zekere handbeweging trok hij zijn toestel op en ddl' wipte netjes over het prauwtje, dat, door den geweldigen luchtdruk, echter omkantelde. De inzitten den van de sampan geraakten te water; zij kwamen er met een nat pak af; hun prauw tje kon geborgen worden. De schuld van het ongeval, dat buitenge woon gelukkig afliep, ligt geheel bij den sampanvoerder, daar die minstens 200 me ter van de starubaan had moeten blijven. De Blinden in Ned.-Indië Te D j o k jakarta is opgericht de Ned Ind. Blindenbond. Deze eerste Ned. [nci. Blindenorganisatie is op initiatief van blinden tot stand gekomen en het Bestuur van dezen ond bestaat dan ook uit blin den, bijgestaan door enkele zienden als adviseerende leden. Binnenkort zullen afdeelingen van den Blindenbond worden opgericht te Batavia. Semarang, Malang en andere plaatsen ea deze plaatselijke centra van activiteit zul len, naar gehoopt wordt, het lot der blinden op verschillende wijze kunnen behartigen. Te Djocja is het Secretariaat ef Blinden bureau van den Bond gevestigd. Het voorloopig Bestuur bestaat uit blin den, bijgestaan door de adviseerende leden; Mevr. A. C. KuipersJonkhoff en Mr. II. G. Verhoeff beide te Djocja. Behalve versterking der saamhoorigheui stelt de Blindenbond zich ten doel meer! belangstelling te wekken voor het lot dei; blinden. VIJF-DAAGSCHE WERKWEEK BIJ GOOD YEAR BUITENZORG, 27 Januari. (Aneta). in verband met den grooten handen voorraam- zal met ingang van 1 Februari, voorioofug voor zes maan dien, een vijfdaagsche werk week bij de Good-Year-f abri eken worden' ingesteld Het drie-ploegenstelsel blijft geha/ndhaafm Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenooten en U zelve GEMENGD VOEDER voor VARKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en volgens Algemeene Handelsvoorwaar DCDTEI C' OLIEFABRIEKEN DCI\ICL.O AMSTERDAM N.V. BARNEVELD Melkproductentabriek „DE EENDRACHT1 te BARNEVELD Telefoon 45 Directeur: T. WIERSMA Levert alle MELKPRODUCTEN, met gou3 bekroond, uiterst CONCURREEREND «H SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. voor TEAKHOUT N.V. v.h. D. MATAK FDHTEIN HARLINGEN.TEl.22a N.V. OORDRECHTSCHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 DEM HAAG VIJVER-ISOLEERINGEN J. Koster Hzn. - Scheepswerf „Gideon* Groningen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan ben! U zeker me! een KOSTER-COASTER VAN DER IINDENENVEIDHUIS AMSTERDAM- ROTTERDAM •GRONINGEN VOOS AllE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN NrV. Papierfabriek „MAASMOND" RAAMSDONKSVEER Houtvrije- en Houthoudende schrijf- en Druk papieren en Pergamyo Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2