£riïtsdjr QTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Deze week En wanneer? nnr FIRMA D. KATZ abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2^5 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7Cl. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 25 JANUARI 1938 18e Jaargang atrtjertenticprtfcen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor fiet bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 NO. 6301 DE NATIONALE GEDACHTE GROEIT Een rood raadslid van Renkum hield - redevoering in Rheden over het. onderwerp j,Wij en de nationale gedachte"; en gaande op het verslag in de Dier... sche Crt. van 21 Januari 1.1. betuigen \vij gaarne onze instemming met des spre kers gedachtengang. De feiten spreken een duidelijke taal: het solidariteitsgevoel met de natie bleek gedurig grooter dan met de klasse; en dat de S.D.A.P. in dit opzicht fouten maakte is pok niet te loochenen. Men kan niet over het hoofd zien dat economische levensvoor waarden, volksgeest en bloedverwantschap samenbinden, al worden die factoren in sommige landen op belachelijke wijze naar yoren geschoven. Van veel beteekenis is ook de cultuur, de beschaving en de invloed welke van groote persoonlijkheden uitgaat, in welk verband spreker Willem van Oranje, Thorbecke en Troelstra noemde, doch helaas mannen als Kuyper, Lohman en Schaepman vergat. Van onpartijdigheid gaf hij echter blijk toen hij sprak over de traditie en de mode, welke ook een rol spelen, evenals het .volkskarakter: „De onderdanige geest van den Duitscher b.v. is ons vreemd. Trou wens ook de godsdienst, het Lutherdom, heeft dat bij onze Oostelijke naburen ver oorzaakt. 't Lutherdom eischt meer onder danigheid dan het Calvinisme, dat bij ons voor een deel het vrijheidslievende karak ter op de samenleving heeft gedrukt." Ook in het verdere van de rede kreeg het 'Calvinisme een goede aanteekening, want de spreker merkte op, dat hij, wat de keuze monarchie of republiek betreft, hetzelfde Btandpunt zou willen innemen als de Cal vinisten, die zich principieel niet voor een staatsvorm uitspreken, maar oordeelen naar de omstandigheden en met hen ia hij van meening dat momenteel het best democra tisch geregeerd wordt in de monarchieën, terwijl hij er aan toevoegde Koningin Wil- helmina verre te verkiezen boven den partijman Colijn als president. Dat laatste is overbodig onvriendelijk, Want met dien partijman Colijn loopt het best los, maar de spreker was misschien bang, dat hij al te veel in het anti-revolu tionaire spoor kwam en daarom zij hem deze misvatting gaarne vergeven. Want wij zijn het al weer roerend met hem eens, dat men niet dient te vervallen in natiever- goding en persoonsvergoding gelijk in som mige landen geschiedt; dooh ongetwijfeld behoeft daar bij ons niet veel vrees voor te bestaan gezien het karakter van ons volk. Wij hopen nu maar dat de spreker, die Middendorp heet de gemiddelde opinie heeft weergegeven van hetgeen er leeft in de rijen der sociaal-democraten. Als zij de feiten zien en de fouten herstellen kan dit aan ons land en volksleven slechts ten goede komen. DOOR HET ZENITH Sedert de dagen dat wij werkelijk poli tieke partijen hebben in ons land schijnt het uitgesloten, dat één van deze een vol strekte meerderheid haalt Sommige propa gandisten in de S.D.A.P. hebben ongetwij feld deze illusie gekoesterd, maar duidelijk blijkt dat ook deze partij door haar zenith heen is. Het ontbindingsproces is duidelijk op gang. Wij dachten tot nu toe dat de ontevre denheid in Friesland een zuiver persoon lijke kwestie was, maar thans komt num mer 2 van Het V r ij e Woord, orgaan der Troelstra-vereeniging het ons anders vertellen. Ja, het roode partijbestuur en zijn pers beweren wel nadrukkelijk, dat het een persoonlijk geschil is, maar de oorzaak van het conflict ligt veel dieper: »,de werkelijke kwaal immers schuilt in de mentaliteit der S.D.A.P.-leiding (actief) en die van een groot deel der bovenlaag van die partij (passief). Een mentaliteit, die in de laatste jaren naar binnen de dictatuur is genaderd (bij sommigen: bereikt heeft) en naar buiten zich uit in een politiek, die .vervreemd is van de massa en van de grondslagen der partij van Troelstra". Verder betoogt de schrijver dan „dat het gewone lid der partij niets meer heeft in te brengen en dat de partij zelf wordt ge sleurd wéér ook de illusie-politiek en be geerten der leiders haar heensleuren wil len... wat het ergste is altijd met slingers en bochten, nooit ronduit en recht uit" Hoe de Friezen met deze mentaliteit ge wapend nog de illusie voeden of althans propageeren, dat reformatie in of naast de partij mogelijk is, kunnen we niet ver- staan; maar dat men een macht wil vor men om „de druk zóó op te voeren, dat de kop van de S.D.A.P. afvliegt", zoodat men een romp-partij overhoudt, zegt genoeg. En de Friesche groep beseft dat zelf ook reeds, want ze verklaart nu reeds: „Mocht echter de kwaal ongeneeslijk blijken, dén zullen we ons mettertijd hebben te beraden." Dat beraad zal wel noodig blijken en over de consekwenties kan men dan moei lijk in het onzekere verkeeren. DE ZONDAGSWET VAN 1815 Regeering wil geen strikte en uniforme toepassing Aan wenschen van fanatieke volksgroepen wordt niet voldaan In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer op het Voorloopig Verslag over de begrooting van Binnenlandsche Zaken lezen wij het volgende met betrekking tot de toepassing van de Zondagswet van 1815: Een blik rondom ons in 't land ontmoet, wat de handhaving van de Zondagswet be treft een bonte verscheidenheid van toepas sing. Met het opruimen dezer wet alleen is men er niet. Naast het inzicht, dat door bevordering van de Zondagsrust omstandigheden kun nen worden geschapen, waardoor de heili ging van den Zondag zal worden bevorderd is er een uitermate levendig en wijdvertakt verianeen naar verzekering van Zondags rust als algemeen sociale maatregel. Wat staat nu den wetgever te doen? Heeft hij reeds thans voldoende aanwij zingen. om een phase van ontwikkeling der ideeën op dit gebied te besluiten met een poging tot registratie daarvan? De geschie denis zal hem niet hoopvol stemmen en het tegenwoordige biedt hem een aanblik, die verre van eenvoudig is, of ook maar ge schikt om een eenigszins synthetisch ele ment te ontdekken. Maar tevens ziet hij niet voor zich, wat velen meenen te mogen verkondigen- een doode stof, een verstarring, integendeel er valt actie en reactie waar te nemen, beweging, groei en het gaat er nu maar om, allengs datgene te zien wor den, wat te eenigertijd een deugdelijke ba sis kan vormen voor een regeling, die op haar gebied vrede brengt, maar ook, tijdens dezen groei uitwassen, die hier of daar ontstaan, af te snijden, eenige leiding te geven en het besef bij te brengen, dat de overheid niet berusten kan in een ontwik keling, die zich niet verdraagt eenerzijds met hetgeen sociale eisch is, anderzijds met hetgeen als diepste overtuiging in de har ten van ons volk leeft. Het zal duidelijk zijn, dat de regee ring geen strikte en uniformet oepassing van de wet zou willen bevorderen in den zin. zooals sommigen dat vreesden, aan de wenschen van fanatieke volks groepen zal de Regeering het oor niet leenen, reeds hierom niet, omdat het be wust extreme in een teere materie als deze, niet op zijn plaats is en nimmer een oplossing kan brengen. Burgemeestersbenoemingen De S.D.A.P. nog steeds in uitzonderingspositie In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer op het Voorloopig Verslag over de begrooting 1938 van Binnenlandsche Za ken zegt de Minister o.m., dat de S.D.A.P. inderdaad wat de Burgemeestersbenoemin gen betreft nog in een uitzonderingspositie verkeert, doch dat de evolutie, die zij on dergaat, nog zoo jong is, dat het niet aan gaat, reeds thans te eischen, dat een zekere gelijkschakeling ten opzichte van andere politieke groepen zou moeten worden in acht genomen. De Minister ontkent met kracht, dat de vraag, van welke politieke richting een burgemeester in een bepaalde gemeente moet zijn, steeds feilloos kan worden be antwoord door de uitkomst van een reken som, waarvan de gegevens zijn de frartie- cijfers in den Raad. Gaarne erkent de Minister het groote be lang van deskundigheid van burgemeesters, ook in kleine gemeenten. Zijn streven is er ook op gericht, in zijn benoemingsvoor drachten dezen eisch tot zijn recht te laten komen De Regeering en de lagere organen „Centraal Overleg" in salariskwesties In de M. v. A. op het Voorloopig Ver slag van de Eerste Kamer op de begrooting van Binnenlandsche Zaken deelt de Minis ter o.m. mede, dat het „Centraal Overleg" ter voorbereiding van een gemeenschappe lijke regeling inzake de personeelsaange legenheden van gemeenten met meer dan 40.000 ingezetenen, inderdaad een model reglement, genaamd het „Algemeen Amb tenaren-reglement", heeft ontworpen en aan de besturen der aangesloten gemeenten heeft toegezonden met een aanbeveling, te bevorderen, dat dit reglement door de ge meenteraden wordt vastgesteld. In dit reglement komen eenige bepalingen voor, welke voor het betreffende personeel iets gunstiger zijn dan de overeenkomstige bepalingen van het Algemeen Rijksambte narenreglement en waarvan de eventueele doorvoering wellicht eenige meerdere kos ten zou medebrengen. Bij dit „Centraal Overleg" zijn op het oogenblik aangesloten: Amersfoort, Apeldoorn, Arnhem, Delft, Dordrecht, Enschedé, Den Haag, Haarlem, 's-Hcr- togenbosch, Hilversum, Leeuwarden, Tilburg en Zwolle. INTERNATIONALE SPANNINGEN En de versterking onzer weermacht Het is beter dat Regeering en Legeroe- stuur de noodige maatregelen 14 dagen te vroeg dan één uur te laat nemen, betoogt OnsLegeren het juicht daarom de krach tige activiteit van minister Van Dijk toe. Dat zij noodig zijn blijkrt uit hetgeen in de landen om ons heen gebeurt, waarop de redactie van Ons Leger als volgt wijst: Engeland is met verdubbelde krachten bezig het reusachtige bewapeningsplan te voltooien, o.m. door den aanbouw van 500-.099 ton nieuwe oorlogschepen, n.l. 5 slagsche pen en 25 kruisers. Dp Engelsche luchtvloot wordt de sterkste ter wereld, waar zoo juist het 8000ste vlieg tuig werd afgeleverd. Het Engelsche leger wordt in een zeer snel tempo uitgebreid en in zeer sterke ma te eomotoriseerd. België heeft den eersten oefeningstijd van 12 maanden verhoogd tot 18 maand *n en het onder de wapenen zijnde aantal dienstplichtigen voor het jaar 1938, evenals de beide vorige jaren, bepaald op 88.300 man, dit alles in verband met de internationale toestanden. De motorisatie van het Belgische leger maakt snelle vorderingen. F r a n k r ij k heeft 500.000 man onder de warrenen, waarbij nog 30.000 man van de luchtmacht komt. De Fransohe luchtmacht, bestaande uit 4000 vliegtuigen, bouwt 1500 nieuwe vliegtuigen erbij. Ook in dit leger treedt de motoriseerag sterk op den voor- Duitschland beschikt thans over vier eemotoriseerde en gepantserde divisies, 3 cavaleriedivisies en 13 legercorpsen met 36 infanterie-divisies. De vredesterkte van het leger is ruim 1.000.000 man. De motoriseering in het Duitsche leger met hpt daarnaast staande Nationaal Socia listisch Automobielcorps met 150.000 auto's, opent de gelegenheid tot een snel en zee- verrassend optreden. De Duitsche luchtvloot, heeft zich zoo snei ontwikkeld, dat zij de Franschen a'l voorbij gestreefd zijn. DE PENSIOENWET De Minister van Binnenlandsche Zaken deelt in de M. v. A. aan de Eerste Kamer op het Voorloopig Verslag over de begroo ting 193S van Binnenlandsche Zaken mede, dat de aanbieding van het toegezegde wets ontwerp tot wijziging der pensioenwet voor zooveel betreft de weduwen- en weezenpen- "~>er>en van ambtenaren, wier tractement hooger is dan f 3000,zooveel mogelijk\zal worden bespoedigd. W. Rauwenhoff f Oud-chef van den Dienst van Exploitatie Op 74-jarigen leeftijd is te Tonge ren, bij Apeldoorn overleden de heer W. Rauwenhoff, oud-chef van d«n Dienst van Exploitatie der Nederland- sche Spoorwegen. De heer Willem Rauwenhoff werd 7 Januari 1864 te Leiden geboren. ITij was vankelijk werkzaam bij de Marine doch ging in 1890 over naar den dienst der Ne- derlandsche Spoorwegen, waar hij snel car rière maakte. Op 1 Juli 1912 werd hij be noemd tot chef van den dienst van vervoer bij de II. IJ. S. M. met standplaats Amsterdam. Den lsten Juni 1921 te Amsterdam tot chef van den Dienst van Exploitatie be noemd kwam hij 8 Juli d.a.v. in dezelfde functie op de Hoofdadministratie te Utrecht, waar hij als zoodanig werkzaam was tot 1 Mei 1924. toen hem op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag werd verleend De heer Rauwenhoff was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Chili als emigratieland De heer J. Sonnevelt, Justus van Effen straat 69 te Rotterdam, verzoekt ons hel volgende te vermelden: De vraag-: „Waarheen emigreeren?" is niet gemakkelijk te beantwoorden. Zooals men weet, zijn er ernstige plannen in voorbereiding voor Argentinië. Denk beelden van emigratie naar Zuid-Afrika, naar Suriname zijn geopperd, doch elk dezer gedachten stuit op bezwaren. Weinigen hebben nog gedacht aan: Chili, evenals Argentinië een land, dat te veel grond en te weinig menschen heeft die dien grond bebouwen kunnen. Een land, dat door zijn uittsekend klimaat in de'land- bouwzone, zijn economische en sociale ont wikkeling en zijn vooruitnstrevendheid op land- en tuinbouwgebied toch belangstel ling van onze land- en tuinbouwers verdient, temeer omdat er, volgens betrouwbare in lichtingen. goede grond tegen lagen prijs te verkrijgen is, terwijl de onlangs met regeë- ringssuhsidie opgerichte Chileensche Stoom vaart-Maatschappij bereid is, emigranten tegen zeer lagen prijs naar hun bestemming te vervoeren. Donderdagavond a.s. wordt voor land en tuinbouwers, die een nieuw vader land willen zoeken, een vergadering ge houden in ,-De Eendracht", Goudsohe- weg 130 te Rotterdam. De heer J. F. Hoogcrsteger, die Chili grondig kent, zal daar de vooruitzichten van emigratie erheen, uiteenzetten en de middelen bespreken om de plannen bin nen korten tijd tot een goed einde te voeren. HET ZONDAGSPUBLIEK MISDRAAGT ZICH Bezienswaardige journalisten Wetenswaardigheden van allerlei aard (Van onzen specialen correspondent) Soestdijk, 24 Januari. De Zondag in Baarn heeft zich ditmaal niet gekenmerkt door de rust, die door de meeste ingezetenen dan in acht genomen wordt Het is buitengewoon druk geweest, vooral in de omgeving van het paleis. Uit alle oorden des lands waren auto's her waarts gekomen, die zich ter plaatse slechts langzaam konden voortbewegen. Zelfs het stopverbod tusschen Hotel Trier en de Koninklijke stallen, waaraan in den regel streng de hand wordt gehouden, kon niet steeds worden gehandhaafd. Den geheelen dag, vooral In de middaguren, heeft de Rijksveldwacht de handen vol gehad om het verkeer langs de breede gazons vóór het Paleis te regelen. En inmiddels stonden voortdurend dikke rijen toeschouwers aan de overzijde van den straatweg uiting te geven aan hun belangstelling. Deze weinig kiesche nieuwsgierigheid van dit Zondagspubliek geeft ons aan leiding tot de opmerking, dat men zeer weinig rekening gehouden heeft met den toch algemeen bekenden wensch van H. M. de Koningin om den Zondag zooveel mogelijk te ontzien. Ook heeft men zich het hoofd er niet over gebro ken, hoe de Prinses de rust t^ gunnen, die Zij noodig heeft. Er hebben zich weinig stichtelijke tafereelen afgespeeld, o.a. met fotogra fen. die midden op den rijweg opnamen van alles en nog wat liepen te maken. En deswege botsten met de mannen van de openbare macht. Door de houding van dit deel van het publiek is op onverwachte wijze gedemon streerd de noodzakelijkheid van de stilte- maatregelen der Overheid als straks de blijde verwachting zal zijn vervuld. Het is inderdaad reeds noodzakelijk gebleken bet verkeer in de omgeving van het palei3 dan te stremmen. Wie daaraan nog twijfelen mocht, heeft gisteren kunnen waarnemen dat de voorgenomen verkeersregelen aller minst overbodig zijn. Een tweede bezienswaardigheid vond men «het Badhotel, waarvan een magische kracht schijnt uit te gaan. Weliswaar was de interesse ran het Zondagspubliek hier uiteraard vergelijkenderwijze belangrijk minder, toch meldden zich zooveel bezoe kers voor het hotel aan, dat men op een gegeven moment de deuren heeft moeten sluiten. Het werd „een huis vol menschen". wier min of meer naïeve belangstelling in de eerste plaats uitging naar de persver slaggevers. Menigeen kwam er rond voor uit, dat men de dames en heeren van de kranten eens wilde bekijken. Voor wie ook gisteren in den vollen zin des woords Zondag wilde houden, was het een moeilijke dag. Tot laat in den avond drong het feestgedruisch door tot de hotel kamers, waar men zich kon terugtrekken, terwijl vele Hollandsche collega's zich in hun rustige perszaal bevonden om van *e hinderlijke belangstelling bevrijd te zijn en een vlucht uit de muziek te nemen. Inmiddels pijnigen de 45 journalisten zich met de vraag öf en wannéér het blijde bericht deze week kan worden doorgezon- Men troost zich met de herinnering aan 1909, toen het óók zoo lang duurde. Nu meenden wij allen het better te weten dan toen, en ziedaar, niemand weet het ook nu. Het aantal beschouwingen over het geval dat alleen mijn ooren bereikte, is legio. Vermakelijk zijn de voorspellingen van waarzeggers... en duivelskunstenaars, zou ik bijna zeggen, wier telepathische ontboe zemingen natuurlijk onderling in lijnrechte strijd zijn. Allicht zullen er een paar „ge lijk" krijgen als „het" op him dag gebeurt. Onder de journalisten is een veteraan, die vandaag zijn vierde week ingaat. Zelfs hij ontzette zich niet, toen vanmorgen bleek dat de Prins met de auto weer uit was, en vanmiddag de Prinses met de Koningin samen hebben gewandeld en gereden. Het bericht, dat Dr. de Groot vanmorgen óók een luchtje ging scheppen, deed echter bij menigeen de moed in ae schoenen zin ken. Wij hopen nu maar weer op een me dische verklaring van den dokter? Zal Dr. de Groot die geven? Onder de buitenlandsche journalisten treft men aan de meest uiteenloopende typen. Eén hunner is oorlogscorrespondent voor zijn (Engelsch) blad geweest tijdens den oorlog in Abessinië. De man van de „Phohi" die nu en dan in zijn eentje 's nachts naar het paleis rijdt om een „reportage" voor Oost en West te maken! heeft den wereldoorlog medegemaakt. Op een nacht in de afgeloopen week heeft hij mijn „waakje" en mij het een en ander verteld uit den «loopgravenoorlog, waarvan hij de funeste gevolgen nog altijd niét te boven is. Het werkje in Baarn Soestdijk is, bij deze huiveringwekkende herinneringen, vriendelijk en kinderlijk tijdverdrijf. Een der Engelsche dagbladcorresponden ten kon voor een lid der Koninklijke fami lie van het Britschc wereldrijk doorgaan, zóó sprekend is zijn gelijkenis mei den Keizer van het imperium. Per vliegtuig waarvoor zij tot haar verbazing naar Schiphol moest is een Engelsche miss vertrokken. Zij luistert naar den zoetklinkenden naam Rosemary Hirst De directie van de „Daily Mirror" evenwel oordeelde, dat zij te veel in klinkende munt of ritselend bankpapier had omgezet. Haar onkostenrekening was opgeloopen tot 1000.—I Zoover heb ik het nog niet gebracht! Ik denk nog wel een paar dagen te kunnen blijven. En Rosemary komt ook allicht nog even terug. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Verschenen is de Memorie van Ant* woord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken. De Krijgsraad te Den Bosch heeft de zaak behandeld tegen een milicien, die in de kazerne te Naarden een meisje heeft doodgeschoten. Onze Duitsche correspondent schrijft over de beteekenis van het proces tegen Ds. Niemöller. Spaansche vliegtuigen hebben Fransche torpedojagers gebombardeerd. Japansch^e interpellatie over het inter view met Soejetsoegoe. De herziening van het volkenbonds handvest. „BLAUFRIES" AMSTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK I VRAAGT TARIEVEN I en7\Jetni& PAULUSSEN N.\C» DEN HAA<Ï het nnr Toor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede BOEKHOUDING BALANS BELASTINGZAKEN JOH. A. RIENKS «ÜLXT" C00LSINGEL 71 - ROTTERDAM Telefoon 13634 Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN- SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN. Dagelijks geopend van 96 nnr. Muiltjes voor het Prinselijk Paar Uit alle deelen van Nederland en Indië worden blijken van belangstelling gemeld met de a.s. blijde gebeurtenis in onze vorstelijke familie. Zoo heeft de eigenaar van een schoenen fabriek op Ketabang muiltjes en „slip pers" vervaardigd voor Prinses Juliana, Prins Bernhard en voor de te verwachten baby. Het geschenk zal aan het Oranje-Comité worden aangeboden dat dan voor de verzen ding naar het Paleis te Soestdy'k zal zorgen. In een gecalligrafeerden brief aan het Prin selijk paar biedt de schenker het kleine cadeau op allerhoflijkste wijze aan het a.s. ouderpaar aan. Twee interieur-foto's van het paleis-Soest dijk, dat inwendig voor een groot deel verbouwd is. Links: kijkje in de kinder kamer met tegen den muur links de wieg en rechts de aankleedtafel. Op het behang is een wereldkaart in beeld gebracht. Rechts: het trappenhuis met de Lalique-lamp, deel van het geschenk van het Ne derlandsche Corps Diplomatique LIJK AANGESPOELD Te He yen, onder de gemeente Bergen (L) is gister een lijk aangespoeld, waarvan de identiteit nog niet kon worden vastge steld. KRUIDENIERSWINKEL UITGEBRAND Gisteravond, terwijl de bewoners afwezig waren is door onbekende oorzaak brand uit gebroken in het pand Zuiddijk 286 te Z a a n dam, waarin de heer J. Jaocbs het kruide- niersbedrijf uitoefende. Jacobs had om acht uur bij het sluiten van den winkel het pand verlaten zonder iets verdachts te hebben opgemerkt. Ondanks de activiteit van de brandweer brandde het perceel geheel af. De perceelen ter weerszijden, bewoond door J. Kleyn en G. Willems, hebben veel schade gekregen. Behalve de inboedel van Kleyn was alles verzekerd. POGING TOT DOODSLAG De Haagsche Rechtbank veroordeelde den 27-jarigen schilder H- G., die in een vlaag van hevige jaloezie z.ijn 17-iariee vrouw met een bijl van achteren heeft aangevallen en baar eenige dazen op het hoofd gegeven bepft. waardoor zii bloedend werd verwond, tot een gevangenisstraf van vier maanden met, aftrek van de preventieve hechtenis en tevens met ter beschikking stel line van de reeeerine. Het O.M. had dezelfde straf gevorderd-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1