NATIONALE INDUSTRIE VRIJDAG si JANUARI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 VOOR NEDERLAND EN N E D E R L A N D SC H -1 N DI E Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM Art 205 ter Lager- onderwijswet 1920 Voor de zooveelste maal Art 205 ter is in de pers een regel matig terugkeerend gegeven. Zooals men weet werd bij de onderwijsbezuini- gingswet 193ti aan de schoolbesturen de mogelijkheid geopend in de plaats van de zgn. gebruiksvergoeding, die ter zake van de gebouwen van vóór 1920 gestichte scholen werd betaald en die bij diezelfde wet was verlaagd, een uit- keering ineens van de gemeente te ont vangen. Een van de strijdpunten, die hierbij ont stonden, was de vraag of de gemeente aan de uitkeerinjj; voorwaarden kon verbinden nu de wet dit niet uitdrukkelijk toestond. Bij K B. van 28 October 1936, no. 18fwerd, als eerste van een reeks gelijkluidende bo slissingen, uitgemaakt, „dat in art. 205 ter der Lager-onderwijswet 1920 niet is be paald, dat het gemeentebestuur bevoegd is bij zijn beschikking op een verzoek als be doeld in het eerste lid, voorwaarden aan de toekenning van de uitkeering te verbin den, terwijl evenmin zoodanige bevoegd heid uit algemeene beginselen van admini stratief recht valt af te leiden". Meer over woog de Kroon niet, en deze overweging is niet overal met instemming begroet. Lagere colleges hebben een enkele maal gepoogd toch voorwaarden op te leggen of te hand haven. Wellicht heeft men ook wel eens willen probeeren of in hoogste instantie de Kroon dan bij Haar standpunt zou volhar- Zoo hadden Gedeputeerde Staten van Gelderland een gemeenteraadsbesluit ge handhaafd, waarbij de afkoopverzoeken van een schoolbestuur waren ingewilligd onder enkele voorwaarden, die voorname lijk betroffen een verbod van vervreemding of. verhypothekeering van het gebouw en afstand der assurantie-penningen aan de gemeente, wanneer daar ooit recht op zou ontstaan. G. S. overwogen, dat de wet een onvoorwaardelijke uitkeering niet voor schreef, terwijl de gestelde voorwaarden niet onbillijk waren, terwijl zij verder blijk baar oordeelden, dat de wet zelf de in de voorwaarden genoemde punten niet regelde. Bij K B. van 5 Janusrl 1938. no. 3, heeft de Kroon echter Haar oude standpunt ge handhaafd op de oude bovenaangehaalde overweging. De op die overweging uitge brachte kritiek benevens de laatstgenoemde overweging van G.S. hebben er echter blijk baar aanleiding toe gegeven, ditmaal een uitgebreider motiveering te geven, zoodat op de bedoelde overweging thans volgt, „dat het stellen van voorwaarden ook daarom niet geoorloofd moet worden ge acht, vermits de gevolgen van den afkoop, anders dan Gedeputeerde Staten meenen. bij de weit wel degelijk zijn geregeld; dat toch de waarborgen, in artikel 83, eerste toten met derde lid der Lager-Onder- wijswet 1920 vermeld, krachtens het 3de lid van artikel 205 mede ten aanzien van de schoolgebouwen, in het eerste lid van het laatstgenoemde artikel bedoeld, gelden, welk derde lid, naar artikel 205 ter, 3de lid, kennelijk veronderstelt, mede ten aanzien van schoolgebouwen, waarvoor de in dit artikel vermelde uitkeering ineens is be taald, van toepassing is, terwijl voorts het bepaalde in den tweedén, derden en vier den volzin van antikei 83, v ij f d e lid bij artiked 205 ter, Jn, het daar xermeide geval, uitdrukkelijk van toepassing is verklaard". Inderdaad hebben de gemeentebesturen over het algemeen over het hoofd gezien, dat een verbod van vervreemding of ver hypothekeering volkomen overbodig is, aangezien bij buitengebruik-stelling van een „afgekocht" gebouw de eigendom daar van vrij van alle lasten aan de gemeente vervalt. Wie zal nu zoo'n gebouw willen koopen of daarop geld leenenl Waar het op aan komt, is echter, dat dit punt dus in de wet geregeld is en dan bestaat voor den gemeenteraad niet meer de bevoegdheid zelf een rege ling daaromtrent te maken. Hetzelfde geldt ten aanzien van de assu rantie. De Kroon is blijkbaar van oordeel, dat de regeling daarvan in de wet als uit puttend is te beschouwen (hoewel deze niets bepaalt over afstand der schadepen ningen) en dat ook hier de gemeenteraad aan de regeling van de wet niets toe mag voegen. Waar er tengevolge van de beslissingen van 4 Mei 1937 nog wel gemeenten zullen zijn, waar de Raad nog op een afkoop-ver zoek moet beslissen, kan het dienstig zijn er op te letten, dat het standpunt van de Kroon inzake de voorwaarden thans wel volkomen vast staat VALSCHE MUNTERS ONTDEKT Politie was hen te slim af Inval in een drukkerij te Aken leidde tot drie arrestaties Binnenkort zullen te Maastricht voor de Arrondissements-rechtbank moeten ver schijnen de arohitect V. uit Sittard, de café houder H. uit Sittard en de koopman H. uit Roermond. De eerste twee zullen zich te verantwoor den hebben wegens het voorhanden hebben van middelen, waarvan zij wisten, dat zij bestemd waren tot het vervaardigen van valsche bankbiljetten. De derde persoon zal terecht staan wegens medeplichtigheid. Eveneens zullen te Aken binnenkort te rechtstaan de Maastrichtenaar B. en de Ihiitscher B. uit Aken, wegens valsóhmun terij. De instructie in deze zaken, welke on langs gesloten werd, is het sluitstuk van een nauwkeurig onderzoek, waar de Maastridht- sdhe ipolitie ruim een jaar mee doende ge weest is. Op het einde van 1936 vernam de politie in Maastricht dat er in Antwerpen Neder landers op zoek waren naar een drukker die valsche bankbiljetten van honderd gulden voor hen wilde drukken. In Antwerpen ging evenwel niemand op de uitnoodiging in en de politie die nog geen delict had kunnen constateeren onthield zich van inmenging om de valsche munters de gelegenheid te geven zich in een verder stadium van hun activiteit bloot te geven. In het begin van 1937 doken in Zuid-Lim burg drie personen op. zekere B. uit Maas tricht en twee Belgen, van wie de een uit L a e k e n, de ander uit S e r a i n g af komstig was, Zij zochten een goede papier soort om biljetten van f 100 te kunnen drukken. De politie slaagde er in iemand in contact te brengen met deze groep, die deel bleek uit te maken van een goed georganiseerde bende, waartoe verscheidene vakmenschen behoorden. De politie kon zich zoodoende op de hoogte houden van het stadium waarin de bende met haar werkzaamheden ver keerde. Los van dit onderzoek werd er in den loop van 1937 te Sittard een partij briefjes in he slag genomen, voorzien van een watermerk, en bestemd voor bankbiljetten van tien gul den. doch onbedrukt. Zoodoende kwam men op het spoor van den architect V. te Sittard, den caféhouder H., aldaar en den koopman H., te Roermond. Ook kwam men te weten, dat er een druk kerij in Aken was, gereed om het valsche bankpapier te drukken. Tegen het einde van 1937 deed men een inval in de Akensche drukkerij eiT daar wer den de Duitscher B. en de Maastrichtenaar B., welke laatste dus begin 1937 in Zuid- Limburg met de twee Belgen geschikte pa Diersoorten zocht, op heeterdaad betrapt, toen zij op het punt stonden de eerste val sche papieren te gaan drukken. Beiden wer den gearresteerd en in de gevangenis te Aken ingesloten. Eenigen tijd daarna is men eveneens over gegaan tot de arrestatie van de genoemde personen in Sittard en Roermond, die thans binnen korten tijd in Maastricht zullen te rechtstaan. Dank zij het voorzichtig geleide onderzoek van de politie is er geen enkel valsdh biljet in circulatie gebracht kunnen worden. Vrachtauto reed tegen stilstaande truck Tegen chauffeur vier maanden hechtenis geëischt. Op 27 Augustus van het vorig jaar is op den Rijksweg Den Haag—Haarlem onder Oegstgeest een verkeersongeluk gebeurd, waarbij op tragische wijze iemand om het leven is gekomen. 's Avonds omstreeks kwart voor negen het was schemer-donker stond even voor bij het tweede viaduct op het nieuws ge deelte van den weg een groote truck met oplegger geparkeerd, omdat de bestuurder een band moest verwisselen. Tegen deze stilstaande auto Is van achte ren een eroote vrachtwagen gereden met het gevolg, dat de cabine van dien wagen in el kaar werd gedrukt en onmiddellijk in brand .vloog. De bestuurder jyist zich te redden, de andere inzittende kwam jammerlijk om het Wegens het veroorzaken van dood door schuld moest de bestuurder van de truck, de 32-jarige expediteur A. P. H. R. te Klun- dert, gister voor de Haagsche Rechtbank terecht staan. Uit het getuigenverhoor bleek dat ver dachte geen brandende roode achterlichten heeft gehad. De Officier van Justitie, Mr. Cohen Ter- vaert, vorderde deswege een hechtenisstraf van vier maanden. De verdediger, Mr. W. A. J. van den Hurk te Breda, pleitte vrijspraak. Niet is komen vast te staan, dat de ach terlichten niet gebrand hebben. PI. meende, dat hier van grove schuld geen sprake was. Uitspraak 3 Februari. IJmuider Vischsorteerder staat terecht Vijf maanden gevangenisstraf geëischt Voor de Haarlemsche rechtbank stond terecht de vischsorteerder K. van S., oud-lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land, die er van verdacht werd op 25 Augus tus j.l. in de rijksvischhal te IJ mui den vïsch weggenomen te hebben. De officier van justitie achtte na het ge tuigenverhoor het bewijs geleverd en eisch- te gezien het feit, dat er vaker visch in de hal te IJmuiden gestolen wordt, v ,ij f m a a n den gevangenisstraf. Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys pleitte op juri dische gronden vrijspraak. Uitspraak 3 Februari. De aanvaring van de Damsterdijk Twee personen verdronken? Omtrent de aanvaring van de „Damster- dijk" kan nader worden gemeld, dat het motorschip „Damsterdijk" in botsing is ge weest met de Santoy, een schip van 120 ton, dat te Rochester thuisbehoort Aan boord van het gezonken schip bevon den zich twee personen, die vermist worden. Een stuurman van de „Damsterdijk" zeide. dat toen dit sahip het Southend passeerde, het pikkedonker was. Een klein schip ver scheen plotseling vlak voor ons en wij Kon den het niet ontgaan. Wij hoorden niets van degenen, die zich aan boord van het scheepje bevonden en dit moet dap, ook zijp gezonken, direct nadat wij 1 ROFFELRIJMEN TELEURGESTELDE LIEFDE Minister Coiyn xelde. dat De Zeeuw tusschen de regeeringspartijen had gestookt en dat hU de katholieken tegen de belde andere partijen had opgehitst. Als de kabinetsletder den woordvoerder der sociaal-democra* - tische fractie voor stoker en ophitsefl scheldt, kan deze daarop trotsch zün« Het is ln de geschiedenis vaker voorgekomen, dat een scheldnaam tot een eeretitel werd. Het is een rees eervol werk, dat aan de volksvoor* lichting belangrijk ton goede komen kan, wanneer men de katholieke bezltloozen in het land de oogen °Pent voor het spel, dat met hen ge* Voorwaart*. Colijn heeft in de Eerste Kamer De Zeeuw de waarheid rond gezegd. Dat hij gestookt en opgehitst heeft Is hier al eerder vastgelegd. Maar dat Colijn hem heeft gescholden Zooals nu Voorwaarts er van maakt, Wordt door Colijns persoon en houding ln alle opzichten gewraakt. De roode pers komt ons vertellen: De Zeeuw heeft prachtig werk gedaans De oogen van de arme Roomschen Zq zullen nu wel open gaan1 (Ze denkt, pardon, ze hóópt natuurlijke Zoo loopt de Roomsche proletaar Wel in ons open roode fuikje, Al lijkt het geen moment er naar.) Wie trouw de roode bladen bijhoudtt En bijhield vóór de stembus sprak, Voelt wel, dat die mislukte salto Nog aan den doodensprong ontbrak De roode bladen, nota bene, Van vóór Colijns triomf in Mei, Ze deden of 't met Rood en Rome Volslagen klaar was, koek en ei. Ze knipten uit de Roomsche kranten Wat hun beviel, van dag tot dag, En juichten: zie je dat we 't eens zijn!3 Ze lonkten met een lieven lach: „Och Rome(o), je Julia' tje Sterft van verlangen naar den tijd Dat w' in elkanders armen vallen! Ex, zie ons huwlijksbed gespreid 't Heeft Julia niet mogen baten; Eer 't Meifeest uitgegloried was Was van de liefde niets meer over Dan wat onsmakelijke asch. D'at Rood dien strop niet kan verkroppen Is niet zoo moeilijk te verstaan. Maar dat ze doen alsof ze blij zijn Ja, dat mankeerd' er nog nvtaar aan. (Nadruk verboden) LEO LENS, de machines hadden laten stoppen en een boot hadden uitgezet om te zoeken naar oveq levenden van het ongeluk. Nadat anderhalf uur naar eventueelq slachtoffers was gezocht, zonder dat dit tot resultaat had geleid, zetten wij de reis voort De kapitein van de Damsterdijk heeft allé «tchepen verzocht te willen opletten of zij schipbreukelingen op het water zouden zien rondzwalken. Waar eenige maanden geleden de duizenden bezoekers van d wereldtentoonstelling te Parijs zich verdrongen, stroomt nu het water van de Seine, waarvan het niveau de laatste dagen tot groote hoogte is gestegen. ilet militiaire toestel uit Soesterberg, dat tijdens een vlucht m de omgeving van 's-Hertogenbosch een noodlanding wilde maken, 'kwam op zijn neus terecht Rechts: Koning Farouk van Egypte met zijn bruid Farida Zulfikar, die gisteren te Cairo in den echt zijn verbonden. Links: Het slot Inchass, op 65 K.M. afstand van Oaïro, waar koning Farouk met zijn bruid de wittebroodsweken zal doorbrengen. JAN DE RUYTER'S TABAK HET 8ESTE VOOR WEINIG GELD Qparen bevordert Volkswelvaart Nutsspaarbank BREDA CATHARINASTRAAT 15 RENTEBEREKENING 2.7°/0 s-JAARS Schoolsparen Spaarbusjes Safe-Inrichting LEGER EN VLOOT In zijn rang en ouderdom van rang, is over geplaatst bü den generalen staf, de majoor A. ft. H. Dijxhoorn van het 6e Regiment Infanterie Bevorderd zijn tot officier van den martne- etoomvaartdlenst der le klasse, de officieren ,v&n den marinestoomvaartdienst der 2e klasse. H» 1* «E. ste JOBS «B Lfuststómre, DUIFJES inden schoenen nneer 't om KINDERSCHOENEN Qaat. iaat dan het OUlFJES-tabrikaatl N.V. „CEVABO" SCHOENFABR.MOERGEST EL Het twee-in-een-vliegtuigeen combinatie van een groot toestel met op den rug een klein, zou gister te Rochester (Eng.) de eerste proefvlucht maken. Door een euvel aan de startinrichting, kon het toestel echter niet opstijgen. WAALWIJK GROOTSTE KEUS NIEUWSTE CREATIES

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5