Jliriture geïks(üourant OPRUIMING IG| Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Eerste bisamrat gevangen —PEREZ I PERZISCHE TAPIJTEN I.G.B. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7*/i ct No. 6298 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 21 JANUARI 1938 18e Jaargang aiiterttntieprijjen: Van 1 tot 5 regelsI.171/» Elke regel meer0.22'/a Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regels 230 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau woxdl berekend 0.10 NIET DUURDER, ZELFS NIET EVEN DUUR Duur is het onderwijs, extra duur zou het bizonder onderwijs zijn, duurder zelfs dan het openbare. Aldus vele jaren het praatje .van de palstaanders voor de openbare Bchool. Maar de cijfers spraken een andere taal. Nu begint men aan <je andere kant. Het openbaar onderwijs is niet duurder dan liet bizonder onderwijs; zoo heet hot. Maar ook die redeneering gaat niet op; zoo maakt het Bestuur van den Bond van Christelijke Srhoolvereenigingcn in Amster dam aan de aangesloten besturen duidelijk. Het Centrale bestuur let daartoe alleen on de exploitatie kosten en rekent niet naar zich toe. Wij leven weer in de periode der drie-jaarlijksche afrekeningen van de ex ploitatiekosten (waaraan spoedig een eind. komt. omdat de wetswijziging van Mei 1937 een vast bedrag voorschrijft) en nu blijkt 'in Amsterdam, dat de 134 bizondere scho len voor de jaren 193.1, 1932 en 1933 recht hadden gezien de uitgaven voor het openbaar onderwijs op 1.886.855.92, ter wijl zo slechts beschikt hebben over 1.867.105.10. zoodat "ze voor de gemeente hebben bespaard een som van 19.750,81. Dat bedrag is heel wat minder dan .vroeger bespaard werd. want de bedragen van vorige perioden sedert 1922 waren 786.698.—, 202.610.70 en 264,986.89. Dat deze bedragen terugloopen is duidelijk: op het openbaar onderwijs is de laatste jaren enbrm bezuinigd en als vanzelf heeft het bizonder onderwijs zich .langzamerhand naar bo'en aangepast Maar het onloochenbare feit blijft, dat de bizondere scholen sedert 1922 uitslui tend op de exploitatiekosten ten bate van de gemeente Amsterdam één en een kwart millioen hebben bespaard. Die dure bizondere scholen toch! Zij wa ren gewoon zuinig te leven en ze bleven die gewoonte volgen. Dat is hun roem, ondanks de schampere taal der tegenstan- Maar, merkt het Bondsbestuur terecht op: het is en blijft onze dure plicht om de gelden, welke de besturen uït de publieke kas ontvangen zoo zuinig mogelijk te beheeren. Volkomen juistl DOOR ZLJN PATROON VERLOOCHEND We moeten toch een enkele opmerking maken over het incident Van der Laaken Mussert. De organisatieleider der N.S.B. in Indië veroorloofde zich op een landdag te Batavia de volgende buitensporigheden: „Gaarne zouden wij met knuppels op willen trekken door al die nette tuintjes van Den Haag, de schuttingen omver werpen en ten slotte het Binnenhof op- marcheeren om die zaal binnen te trek ken, waar thans de volksontbindende krachten nog bezig zijn haar werk te verrichten. Wij zullen blijven strijden, totdat het Nederlandsche volk zal zijn uitgemest, we zullen het uitschreeuwen, onfatsoenlijk desnoods, opdat die slaap mutsen, slijmeringen en droogstoppels wakker zullen worden. Wij zullen strijden, totdat de rood zwarte bloedvlag geeselend door de Jor- daan trekt, ten teeken dat het Neder landsche volk is opgestaan." Revolutionaire en onbeschaafde taal; dat zal ieder fatsoenlijk burger toegeven. Zoo dacht er ook een Roomsch-Katholiek lid der Eerste Kamer over en hij stelde den Minister van Koloniën vragen over dit op treden. Doch ziedaar, nauwelijks waren de vragen gesteld of de heer Mussert bemoeide zich met het geval en deelde aan den Mi nister mee, dat hij zijn hooge afkeuring over de bedoelde landdagrede had uitge sproken. Hoogst interessant, maar dat ad vies was toch niet gevraagd? Het ügt dan ook voor de hand, dat achter deze afkeuring wat anders schuilt. Zou het vrees zijn, dat de N.S.B. óók in Ned.-Indië verboden wordt? Dit gevaar lijkt echter nog niet zoo heel groot, als men ten minste let op de houding van het hoofdparket in Batavia. Deze autoriteit meende immers, dat, ook binnen de zeer ruime grenzen van het Indische strafrecht, hier geen aanlei ding is tot het instellen van oen vervolging, omdat „deze uitingen gezien de situatie, waarin de N.S.B. zich bevindt en gezien de algemeene houding van de N.S.B. tegenover het gezag moeilijk anders dan als botte rhetoriek, zonder werkelijke intenties, wa ren aan te merken". Die vergoelijkende kwalificatie is wel zonderling. Men hoort uit Indië vaak an dere dingen en pers- en spreckdelicten worden daar meestal niet zachtzinnig be handeld. Waarom dan deze lankmoedig heid? En wat te zeggen van de afkeuring van den leider himself? Het lijkt ons nig fraai dat de „patroon" hier den „onder geschikte" verloochent en alleen laat staan. Want de groepsleider kan net zooveel cita ten uit de redevoeringen van den leider en zijn staf knippen als hij wil om aan te toonen dat hij sprak zooals men in N.S. NIEUW GARNIZOEN IN DE. HOOFDSTAD Gemeenteraad stelt 1.2 millioen beschikbaar Voor militair oefenterrein Na uitvoerig debat heeft de Amster- damsche gemeenteraad gistermiddag besloten een crediet van I 1 200.000 be schikbaar te stellen voor het gereed maken van een militair oefeningsterrein in den Riekerpolder nabij Schiphol, als conscqnentio waarvan de regeering bereid zou zijn een garnizoen luchtdoel- artillerie in de hoofdstad te vestigen. Echter werd het voorstel van B. en W. om dit terrein kosteloos ter beschikking van hei Rijk te stellen, aldus geamen deerd, dat de gemeente opnieuw met het Rijk zal onderhandelen om voorwaarden, vorm en dnur der beschikbaarstelling opnieuw vast te stellen. Prins Bernhard koopt een zomerhuis In de Vinkeveenschc polder Naar wij vernemen heeft J h r. Dedel, 1 opdracht van Prins Betnhard -.1 den Vinkeveenschen polder een stuk van de bekende ,.Schuur van Botshol" gekocht. Dit gedeelte zal worden omgebouwd om dezen zomer dienst te doen als zomerhuisje om dan tevens uitgangspunt te vormen voor Prins Bernhard bij het beoefenen van jacht- 1 visscherij-sport. Zooals eenige maanden geleden werd ge meld, heeft het prinselijk paar een bezoek gebracht aan deze polders en het resultaat van het bezoek is geweest, dat bovengenoem de ..schuur" werd gekocht. Bedrijfsraad schoenindustrie Betere verdeellna van beschikbare arbeid. De bedrijfsraad voor de schoenindustrie heeft in zijn dezer dagen gehouden vergado ring definitief vastgesteld zijn advies met betrekking tot het in voorbereiding zijnde ontwerp voor een algemeenen maatregel van bestuur tot uitvoering van de wet inzake de verdeeling van don beschikbaren ar beid 1937. Aangedrongen wordt op een aantal bepa lingen, welke verbieden den arbeid van 'rouwen en meisjes in bepaalde afdeelingen, voor wat betreft werkzaamheden welke vóór 1 Januari 1934 hoofdzakelijk door mannen werden verricht, em een bepaling welke vaststelt, dat het personeel in die afdee lingen, waarin door vrouwen en meisjes geen arbeid mag worden verricht, voor 50 pet. zal moeten bestaan uit gezellen, d.w.z. mannelijke arbeiders van 25 jaar of ouder. De bedrijfsraad heeft voorts aan het de partement verzocht voor de inwerkingtre ding van de regelingen voor de schoenin dustrie op grond van de artikelen 2 en 3 van de wet inzake de verdeeling, van den be schikbaren arbeid een overgangstermijn t( laten gelden van slechts één maand. De bedrijfsraad heeft in zijn zelfde ver gadering ook nog besproken den stand van zaken met betrekking tot de naleving van de verbindend verklaarde bepalingen der collectieve arbeidsovereenkomst. Riënts Balt zeventig jaar Men schrijft ons: Gisteren, 20 Januari, vierde de bekende heer Riënts Balt te 's-G ra ven- ha ge, zijn zeventigsten verjaardag en her dacht hij zijn (ruim) veertig-jarigen ar beid op het terrein der stenografie. De jubilaris, die tot de A.-R. partij be hoort, werd geboren 20 Jan. 1868 te De Wilp (Gron.), als zoon van ds. P. Balt, en diende aanvankelijk het lager onderwijs. Later was hij in zijn woonplaats Den Haag en te Rotterdam leeraar in stenografie en schoonschrijven van verschillende inrich tingen van M.O. en aan andere scholen, waar hij zijn stenografie ook op de drie moderne talen deed toepassen. (Met name het Hoogduitsch beheerscht de heer R. B. als zijn moedertaal, mede door een drie jarig verblijf in Duitschland). Hij heeft ons volk aan zich verplicht door het een ste nografisch stelsel te schenken, dat boven andere systemen uitmunt, door eenvoud, kortheid èn duidelijkheid, de hoofdve.r- eischten voor werkelijk bruikbaar snel- schrift. De eerste druk van zijn .Zelfonder richt" dateert van 1897. Het „Verkortings systeem" verscheen spoedig daarna; het gaat uit van den gezond-logischen^regel: het slot der woorden weglaten, doch het begin schrijven. Op school of anderszins hebben velen zich de methode eigen ge maakt en profiteeren er nu van in den handel of op kantoor, of als predikant vor- slaggever enz. Ook op andere gebieden heeft de heer Riënts Balt zich bewogen. Hij is b.v. een ijverig bewonderaar van de schoone Suri- name-zending der Evang. Brocucrgon"""- te. Er is verder een bundel gedichten schenen van zijn hand, en veel meer is nog in portefeuille. Door zijn Christelijke daad werkelijke naastenliefde heeft hij zich me vrienden verworven. De jarige bevindt zich op het oogenblik. van ziekte herstellende, bij familie te Ede (Gelderland), waar hem nochtans vele blijken van belangstelling hebben bereikt. Hij mag de voldoening smaken, zijn ver diensten erkend te zien door benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het gevreesde dier heeft onze grenzen overschreden Een gevaar voor onze dijken In de omgeving van B u d e 1, in Noord- Brabant is gisteren de eerste bisamrat gevangen. Het gevreesde dier heeft das thans onze grenzen vanuit het zuiden overschreden en in verdubbelde mate geldt de waarschuwing „Weest op uw hoede!" Herhaaldelijk hadden den laatsten tijd in de omgeving van Budel eenige landbouwers een vreemdsoortige rat opgemerkt. Het lukte niet het dier te vangen, waarom de hulp werd ingeroepen van een Maastrichtenaar die op het gebied van rattenvangst zijn spo uimschoots heeft verdiend, man zette zij-n vallen en hert gelukte hem. het dier levend te vangen. Omdat het hem, die toch wel als deskundige mocht beschouwd worden, een heel bijzonder exem plaar bleek te zijn. nam hij het mee naar Maastricht naar het natuurhistorisch mu seum aldaar. Hier werd het dier positief van derzc dieren zijn, of dat het gevangene alleen daarheen verdwaald is, is nog niet bekend. Het gevaar, dat ons land na het vind in van den coloradokever in den afgeloopon zomer, een tweede schadelijke gast erbij krijgt, is echter nu wel zeer groot geworden De bisamrat behoort tot dc familie der woelmuizcn onder de knaagdieren. Zij lijkt en grootc waterrat, en is ongeveer 30 A 35 c.M. groot, de lange staart niet meegere kend. Het dier heeft aan de buikzijde een klier van de grootte eener kleine peer, welke een witte, olieachtige, sterk riekende vloeistof afscheidt. Vandaar dat men de bi samrat ook wel muskusrat noemt. Eigenlijk hoort de bisamrat in Noord-Amc- fika thuis. Zij komt in levenswijs veel met de bever overeen. Om het vel wordt er jacht, op het dier gemaakt en dit was ook de reden dat de rat enkele tientallen jaren geleden (1904) in Europa werd geïmporteerd. Ont snapte exemplaren vermenigvuldigden zich angstwekkend snel en vanuit Bohemen dron gen zij Duitschland binnen, overal veel schade aanrichtend. De winst was in verlies verkeerd. De natuurlijke neiging tot wielen en graven doet het dier een gevreesde vijand zijn voor onze dijken en waterkeeringen. Vandaar dan ook dat in 1930 in ons land het vervoeren, houden en kweeken van brisam- ratten verboden werd. kringen gewoon is te spreken. Is de „op- marsch naar het Binnenhof" niet op bijna dezelfde wijze door den leider aangekon digd? De publicatie van de desavoueering van den Indischen leider is óf een zielige óf een onbetrouwbare daad. DE RAI-TENTOONSTELLING GEOPEND Openingsrede van Minister Van Buuren De lasten op het motorverkeer Hedenmiddag ia onder groote belang stelling de 26ste R.A.I.tentoonstelling door den Minister van Waterstaat, Mr. Dr. Ir. J.A.M. vanBuuren, geopend. Voordat de Minister de openingsplechtig heid verrichtte heeft, de voorzitter van de Vereeniging „De Rijwiel- en Automobiel industrie", de heer J. Leonard Lang, het woord gevoerd. In zijn rede wees spr. er met nadruk op, dat het wegtransport overmatig is belast en sprak hij den wensch uit, dat de Regeering het groote economische belang van een gezonde ontwikkeling van het wegtransport zou willen inzien. Openingsrede van den Minister. In zijn openingsrede zeide Minister V a n Buuren het een verheugend verschijnsel te noemen, dat opnieuw de moed isgevon den een expositie als deze te organiseeren. Het is spr. bekend, dat de lasten op het wegverkeer een punt van zorg uitmaken in den automobielhandel. Dat geldt ook voor spr., doch de Regeering kan op het oogen blik daarin geen verandering brengen met het oog op de eischen van het budget. Spr. meent dat in dit verband ook wel eens gewezen mag worden op de zeer hooge bedragen, welke de Overheid ten bate van het autoverkeer voor haar rekening neemt. Voor 1938 is dit f 26 millioen voor rijks wegen en f 10 millioen voor bruggenbouw. Tel daarbij de vele millioenen welke provin cies, gemeenten en andere instellingen voor wegverbetering uitgeven, dan gelooft spr. wel te mogen zeggen .dait de belastingop-, hrengst van het motorverkeer een nuttige bestepiming vindt. Niettemin is spr. gaarne bereid zijn steun te geven, indien op het gebied van de lasten redelijke suggesties of constructieve plan nen worden ingediend. Gélukkig, zeide spr., zijn er ook factoren die een com pen see ren de werking uitoefenen Allereerst de daling van den benzineprijs, terwijl de prijs in 1924. de belasting niet meegerekend, nog 24 cent per liter bedroeg, is deze thans, zonder belasting, ongeveer 6 cent. In de tweede en voornaamste plaats doelde spr. op de zoo prijzenswaardige activiteit van de auto-industrie inzake het naar bene den brengen van de vervoerskosten, o.a. door lager brandstofgehmik tengevolge van zuiniger motoren, grootere economie in ban- dengebruik door prijsdaling en verbeterde constructies en lagere aanschaffingskostm van de motorrijtuigen zelf. Spr. besloot met te wijzen op het groot-; economische belang van deze expositie en, na ziin best? wenschen voor het welslagen te hebben geuit, verklaarde Ifij haar voor geopend. IN DE OUDERLIJKE WONING TERUG DEN HAAG, 21 Jan. Dezer dagen maakten wij molding van het verdwijnen van een zestien-jarig meisje, J. H. T. van der Lee uit de ouderlijke woning. Thans kunnen wij berichten, dat het meisje vrijwillig de ouderlijke woning is teruggekeerd. Naar zij aan de politie vertelde, heeft zij met een vriendin een uitstapje gemaakt nar. Amsterdam, tieneinde aldaar werk te zoe ken. Naar haar zeggen heeft zij enk"1 nachten in een logement geslapen. DE NATIONALE FEESTDAG Verzuimde arbeidsuren moeten worden ingehaald Een adres van het C.Ï\.V. Het dagelijksche bestuur van het Christo lijk Nationaal Vakverbond heeft aan den Minister van Sociale Zaken een adres ge stuurd, waarin het schrijft: Met teleurstel!ine hebben wij kennis geno men van de beschikking van Uwe Excellen tie, waarbij een algemeene overwerk vergun ning is verleend aan hoofden of bestuur ders van ondernemingen in wier fabrieken werkplaatsen op den komenden nat nalen feestdag, geen arbeid wordt verricht. Wij hadden iets anders venvacht. Wij hadden verwacht, dat door Uwe Excellentie namens de Regocring, het verzoek tot d' ondernemers zou zijn gericht, op dén natio nalen feestdan- vrijaf te geven met behoud van loon, opdat deze nationale feestdag ook door de arbeiders als feestdag zou kunnen worden gevierd Aan de arbeiders op dien dag vrijaf te geven met de bepaling, dat de verzuimde uren moeten worden ingehaald, schijnt ons weinig in overeenstemming met het karakter van den dag, die naar wij allen hopen, een groote vreugde aan ons volk zal bereiden. Tegen het in bepaalde gevallen, indien bij spoedorders e.d., voor bepaalde onderne mingen, het inhalen van verzuimde uren noodzakelijk zou zijn. verleenen van cei overwerkvergunning, hebben wij uiteraar- gepn bezwaar. Maar wel gevoelen wij ons verplicht. U ons bezwaar kenbaar te maken tegen een regeling, die er als algemeene regeling uitgaat, dat arbeiders slechts dan aan natio nale feesten mogen deelnemen, indien de verzuimde uren door hen later worden in gehaald. Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruine -e-doctoraat 1 Praag Op 27 Jan. a.s. zal aan de faculteit der rechten van de Karls-Universiteit te Praag de eere-promotie van Minister Slotemaker de Bruïne tot doctor honoris causa plaats Deze promotie is te beschouwen als een eerbewijs der geheele Cechische wetenschap aan de Nederlandsche Regeering voor haar bemoeiingen en medewerking bij het onder zoek naar en de restauratie van het gri Comenius. Stadsontwikkeling te Rotterdam Het „Diergaardeplan'' door den Raad aangenomen. Het voorstel van B. en W. van Rotter- d am inzake de Diergaarde, neerkomend op verplaatsing van deze naar Blij dorp, waar door het niet alleen mogelijk zal zijn een belangrijken verbindingsweg van het W ten naar de binnenstad te maken, maar er ook een nieuw, modern en gunstig liggend station D. P. aan een ruim plein nabij dien weg zal kunnen komen, is gisteren door den Raad met algemeene stemmen goedgekeurd. Er werd algemeen hulde gebracht aan hen. die de tot stand koming van dit plan hebben mogelijk gemaakt, niet het minst aan de „Stichting Volkskracht". Eén der sprekers noemde het voorstel he belangrijkste project voor stadsontwikkeling dat sedert de „groote doci'braak" en de Coolsingeldemping aan de orde is geweest. Bescherm U bijtijds door fytnflavin-PAsriu.Es HET KLEED1NGFONDS Inzameling overtrof de verwachting Dank aan het Neder landsche volk Binnenkort zal de tweede en laatste verdeeling plaats hebben van gelden uit bovengenoemd fonds. Ijl verband hiermede wordt de inza meling, overeenkomstig den oorspron- kelijken opzet ervan, thans geheel beëindigd, waarom de minister van Sociale Zaken, Prof. Mr Romme, ver zoekt van Zaterdag den 22en dezer af geen gelden meer op de postreke ning 141400 te storten en geen brief kaarten met postzegels ten behoeve van het fonds meer te zenden. Het heeft de Regeering groote vol doening geschonken, dat het werken de deel van het Nederlandsche volk zoo spontaan en in zoo grooten ge tale aan den oproep van minister Romme gevolg heeft gegeven. Het bedrag der ingezamelde gelden heeft dan ook de verwachting overtroffen. Aan duizenden kon dientengevolge een niet onbelangrijke tegemoetko ming in kleeding. schoeisel en dek king worden verleend. Het is voor deze geholpenen, dat de minister op de Nederlandsche pers een beroep doet om zijn dank aan allen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt om de actie te doen slagen, over te brengen. Ds. J. J. C. KARRES AAN EEN GROOT GEVAAR ONTSNAPT i. J. J. C. Karres, Herv. predikant te Apeldoorn, is op het kruispunt Zwol- scheweg—Looscheweg met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een uit den Looschenweg komende vrachtauto. Ds. Karres, die zich per motor huis waarts begaf, kwam van den Daendelweg; juist toen hij den Zwolschenweg wilde oversteken naderde van den Looschenweg een vrachtauto. Een aanrijding was hier van het gevolg. Met een schaafwonde aan het been en enkele ontvellingen kwam ds. Karres overigens met den schrik vrij. Te voet kon hij zijn in de nabijheid gele gen woning bereiken. De verkeerspolitie, die spoedig ter plaat se was, heeft de zaak in onderzoek. Het motorrijwiel was zwaar beschadigd. Door een staaf getroffen Slachtoffei overleden Gister waron op de Nederlandsche Schroef houtenfabriek te Helmond eenige arbei fiers bezie met het tornen van een vliegwiel. Hierbij werd de 43-jarige gehuwde arbeider J van' Hoof plotseling door een zware ijze- n staaf aan hoofd en rug getroffen. Zwaar gewond stortte de man neer. Dokter Bloemen, die de eerste geneeskun dige hulp verleende, constateerde o.m. een zware 1 isenschudding. De man is per Roo de Kruis auto naar het St. Antoniusgasthuis overgebracht, waar hij zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, is overleden. POGING TOT INBRAAK VERIJDELD DEN HAAG, 21 Jan. Hedennacht om streeks drie uur hoorde een agent, die in de Hoogstraat liep het geluid van een val lend luik. Hij wandelde in de richting van het geluid en zag een man, die langzaam wegliep. Het bleek te zijn een 34-jarige zwerver, W. G.. van beroep rietvlechter. Hij is overgebracht naar het bureau Prinse straat, alwaar hij Is gefouilleerd. Hij bleel; in bezit te hebben een breekijzer, een zak lantaarn, twee loopers, een paar hand schoenen en een dolkmes. Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat hij van perceel Hoogstraat 3a, alwaar een hoedenwinkel gevestigd is. een kelder luik omhoog heeft gevijzeld. Toen hij on raad hoorde heeft hij het luik laten vallen. De man heeft toegegeven, dat hij een po ging tot inbraak deed. Meisje zwaar gewond Door een tram aangereden Op den Straatweg ter hoogte van de Ti volibrug te Hillegersberg is gister avond de 19-jarige mej. C. J. B. Bontenbal, wonende in dc Kerkhofstraat te Rotterdam door eon uit de richting Hillegersberg ko menoe tram van lijq 14. bestuurd door J. v. d. L. te Rotterdam, gegrepen en een eind meegesleurd. Dr Jongeneel verleende de eerste hulp. Het meisje had een zware schedelbreuk en werd per auto van den G.G.D. naar het zie kenhuis aan den Bergweg vervoerd. Haar toestand is zeer ernstig. Volgens ooggetui gen moet. zij plotseling den Straatweg zijn overgestoken. De erfenis van Neeltje Pater Naar aanleiding van het bericht dat de verppnigin^ Amsterdam haar werkzaam heden heeft gestaakt, verzoekt het bestuur van de Rotterdamsche Familiekring Pater, mede te deelen, dat zij er niet aan denkt, haar werkzaamheden in deze aangelegen heid te staken, doch on dezelfde voet zal doorwerken. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen In Noord-Brabant is de eerste bisamrat in ons land gevangen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Ds C. Lindeboom te Am sterdam. Bij de aanvaring van de Damsterdijk zouden twee personen verdronken zijn. Verscheiden leden van de bemanning van het s.s. „Thopeness" zijn slachtoffer geworden van een rechtsch Spaansch bombardement. Vandaag komt het nieuwe kabinet-. Chautemps voor de Fransche Kamer. De Chineezen versterken de stad Soetsjau. 'a-GRAVENHAGE. NOORDEINDE rEN C 140C I Fisk Safti-Flight. 1 de band. die beter start, stopt. rtJdt en speciaal geconstrueerd voor hen die meegaan met hun tU<* Nooit slippen meer of andere FISK SAFTI-FLIGHT 3ol»n Bronzen Domen Deuren Kozijnen Plooileerlcen en UzerconsbucFies lek 28 ai Ned. Chr. Gymnastiekverbond In verband met de komende blijde ge beurtenis in het Prinselijk gezan, ia de op 22 Januari vastgestelde algemeene vergadering van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond, die te Utrecht zou worden gehouden, tot nader datum uitgesteöd. Weg met de vrijheid De Christelijke vereeniging van Duit- sche spoorwegliedén is ontbonden op bevel van den minister van binnenlanu- sche zaken en van het rijkskerk- ministerie. Ook alle regionale afdeelin gen der vereeniging zijn ontbonden. Wij teekenen hierbij aan, schrijft het Seinlicht, dat genoemde vereeniging van Duitsche christelijke spoorwegmannen geen vakvereeniging was; ze had, als we ons niet vergissen, enkel tot doel te evan gel iseeren; haar eenig streven was de geestelijke behartiging van het spoorweg personeel te bevorderen. Dat ook zulk een organisatie in het Duitschland van heden niet meer mag be staan, teekent meer dan iets anders de treurige verhoudingen bij onze buren. UIT DE A.R. PARTIJ Provinciaal Verband Zuid-Holland Vergadering van Zaterdag uitgesteld. De jaarvergadering van het Provinciaal Verband van A. R. Propagandaclubs in Zuid-Holland, welke morgenmiddag te 's-Gravenhage gehouden zou worden», is in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, uitge steld. Zoo spoedig mogelijk zal worden medege deeld, op welken datum de vergadering wordt bepaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1