I UIT OOST- EN WEST-INDIE WOSNSDAG ig JANUARI 1938 EERSTE BLAD PAG s b< NVv.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEF. 4991 RONDBLIK CHAUTEMPS IS RETOUR Het parlementarisme in Frankrijk, hetwelk in veel sterker mate dan bij ons rond be kende persoonlijkheden evolueert, en aan zienlijk minder rekent met duidelijk afge bakende partijen en beginselen, kan som tijds wonderlijke buitelingen maken. Chau- temps had zijn val als kabinetsleider te dan ken aan het feit, dat hij als radicaal-socia list ervan genoeg had, zich nog langer door de communisten met hun brutaliteiten, door de socialisten, die telkens onvervulbare verlangens aan den dag leggen, te laten rin- gelooren. Men heeft intusschen geen kans gezien, een nieuwe regeering te vormen; Bonnet slaagde niet; Blum slaagde niet. Zoo draaide derhalve de wijzer rond op de plaat, een traject van vijf dagen besprekingen, wees opnieuw Chautemps als den uitver korene aan. Hij slaagde inderdaad, waar zijn voorgangers faalden, maar zijn r-egeering vertoont dan ook al de gebreken, welke ministerie onder de gegeven omstandigheden kunnen aankleven. De nieuwe regeeringsploeg bestaat voor namelijk uit radicale elementen, hetzij of niet officieel van deze groep deel uitma ken. Zij kan uit dien hoofde geen staat ma ken op een vaste meerderheid, welke haar door haar toekomstige moeilijkheden zal wil len heenloodsen. Zij zal derhalve van stap tot stap de socialisten naar de oogen moeten zien, om hun steun te erlangen. Deze hebben zich niet bij voorbaat ertoe willen verbinden, tot eiken prijs hun stemmen van tevoren vast te leggen. Zij zullen hun houding voor namelijk laten afhangen van het standpunt dat het nieuwe kabinet ten opzichte van de volksfront-idealen zal blijken in te nemen. Door deze socialistische onafhankelijkheid houdt Blum zoowel de communisten als de radicaal-socialisten aan een slap lijntje. Chautemps zal niet zonder meer het sa ringsprogram kunnen opzetten, dat hem goed voorkomt; van stap tot stap zal hij de socia listische rem gevoelen; de communisten zul len Blum een zekere dankbaarheid verschul digd zijn, dat hij het onderlinge bondgenoot schap weet te handhaven. Intusschen is uit deze verhouding der dingen wel reeds bij voorbaat te concludeeren, dat de heer Chau temps slechts weinig zal kunnen uitrichten. Van hem zal Frankrijks herstel zeker niet zijn te verwachten. Het is te begrijpen, dat Bonnet onder deze omstandigheden ervoor heeft bedankt, de leiding der financiën op zich te nemen, en zich liever met een post heeft belast, die hem vergunt wat meer op den achtergrond te blijven. De Spaansche burgeroorlog EENIGE RECHTSCHE SUCCESSEN BIJ TERUEL De evacuatie der Fransche ambassadeur Ten Noorden, Westen en Zuiden van Teruel zouden de nationalisten thans alle belangrijke punten in bezit heb ben. Dit brengt, aldus de nationalisten, de regeeringstroepen in groot gevaar, daar zij ingesloten worden, zoodra de troepen, die uit het Zuiden oprukken, contact krijgen met de Noordelijke ai- de el ingen. In militaire kringen acht men het zeer onwaarschijnlijk, dat de regee ringstroepen het thans geheel in puin gesohoten Teruel nog zullen kunnen houden. De luchtmacht was aan beide zij- 'den actief. Vijf toestellen van de regee ring werden omlaag geschoten, terwijl twee toestellen van de rechtschen niet naar hun basis terugkeerden. De ontruiming der ambassades Tusschen het diplomatieke corps te Ma- 3rid en de Spaansche regeering worden thans onderhandelingen gevoerd over het evacueeren van personen, die een toevlucht hebben gezocht in de buitenlandsche lega ties te Madrid. Namens het diplomatieke corps worden de onderhandelingen gevoerd 'door den ambassadeur van Brazilië, Pechana Indien deze vluchtelingen naar Barcelona öf buitenlands zouden worden gevoerd, zou het voedsel vraagstuk voor Madrid weer ge makkelijker worden. De Fransche regeering heeft een afzonderlijke overeenkomst tot stand weten te brengen en de Fransche am bassade is dan ook reeds begonnen met het evacueeren van de personen, die bescher ming hebben gezocht onder de Fransche .vlag. Zaterdag zijn reeds 105 vrouwen, kin deren en grijsaards naar Valencia vertrok ken en heden zullen 183 personen vertrek ken. De 700 overigen zullen voor het einde van de maand worden weggevoerd. De vrou- wen, kinderen en grijsaards zullen naar Frankrijk worden gebracht, de mannen be neden den dienstplichtigen leeftijd, 45 jaar. zullen te Valencia blijven. PARLEMENTSONTBINDINO IN ROEMENIE Nieuwe verkiezingen In Maart Bij koninklijk decreet dat gisteravond te Boekarest werd gepubliceerd, is het Roe- meensche parlement ontbonden. De nieuwe verkiezingen zullen begin Maart worden gehouden en wel op 2 Maart voor de Kamer en op 4 Maart voor den Senaat Het nieuwe parlement zal 10 Maart bij eenkomen. Twee bladen der uiterste rechterzijde de i.Calendarul" en de „Cuvantul", die eenige jaren geleden werden verboden, zullen bin nenkort weer mogen verschijnen. FRANRIJKS NIEUWE REGEERING CHAUTEMPS HEEFT ZIJN OPDRACHT VERVULD Een zwak ministerie De demlssionnaire premier Camille Chautemps, die van president Lebrun de opdracht ontving, «en nieuw kabinet samen te stellen, is daarin vrij spoedig geslaagd. Hij heeft een homogeen radi caal kabinet gevormd, samengesteld uit leden van de radicale party en van de onafhankeiyke linkschen. Zulk een ministerie zal niet op het centrum en op de rechterzyde kunnen rekenen, en evenmin op den onverdeelden steun der socialisten. Van de communisten be hoeft in dit verband niet eens ie worden gerept. Het nieuwe kabinet, dat zich waarschijn lijk Vrijdag aan de Kamer zal voorstellen, ziet er uit als volgt: Chautemps: minister-president. Daladier: vice-minister-president, na tionale defensie en minister van oorlog. Bonnet: minister van staat, belast met de coördinatie van economische- en finan- cieele zaken. Frossard: minister van staat, belast met de zaken van het presidentschap. Campinchi: justitie. D e 1 b o s buitenlandsche zaken. Sarraut: binnenlandsche zaken. Marchandeau: financiën. William Bertrand: oorlogsmarine. Guy la Chambr'e: luchtvaart. Z a y nationale opvoeding. Queuille: openbare werken. Pierre Cot: handel. C h a p s a 1landbouw. R a ma die r arbeid. Lassalle: pensicenen. Mare Rucart: openbare gezondheid. E1 b e 1koop v aard ij bijtijds door ISj tyanriavin-msnucs De Engelsch-Iersche besprekingen Conferentie wordt verdaagd De Engelsch-Iersche conferentie te Londen waarbij Chamberlain en De Valera de voornaamste figuren zijn, zal vermoede lijk heden worden verdaagd, zonder dat men tot resultaten is gekomen, of «enig vooruitzicht heeft op een toekomstige oplos sing. Gelijk bekend heeft de Iersche staats man vóór alle dingen de eenheid van Ier land op zdjn program staan, d.w.z. de eisch tot samenvoeging van Ulster en Vrijstaat, en vormt deze kwestie voor hem een punt van zóó groot belang, dat hij dit in ieder geval tot oplossing wil zien gebracht Over eenstemming op andere gebieden, zooals van financiën en defensie, zou hij daarv afhankelijk willen stellen. Te Londen heeft men deze vereeniging van Ulster met den Vrijstaat ter zijde ge schoven, en experts benoemd, om de overige vraagstukken te bestudeeren. Deze experts zullen de officieele besprekingen, welke heden worden verdaagd, over eenigen tijd moeten hervatten. In ingewijde kringen lieerscht wat betreft de mogelijkheid van resultaten, bij voorbaat een pessimistische stemming. POLEN BLIJFT EEN ONAFHANKELIJKE FACTOR Het is tegen blok-vorming In de Poolsche begrootingscommissie heeft de rapporteur over buitenlandsche zaken, Walewski, verklaard, dat Polen, wat zijn buiienlandsjche politiek aangaat, vooral op eigen kracht rekent. Het land sluit zich bij geen enkel ideologisch blok aan en wenscht de rol te spelen van een volkomen onafhan- kelijken factor. De rapporteur wees op het groote belang Dor Polen van toegang tot de grondstoffen, want de helft van den Poolschen invoer be staat uit koloniale producten. Polen plaatst het vraagstuk der grondstoffen op economi sche basis en het meent te mogen verwach ten, dat zijn wettige eischen bij de betrok ken landen begrip zullen vinden. Met betrekking tot de Poolsche minder heid in Tsjecho-Slowakije constateerde W a- w a k i, dat het lot der Polen in dat land welhaast nog slechter op is geworden, dat de besprekingen, die gevoerd zijn tus schen de vertegenwoordigers der Poolsche bevolking en de regeering te Praag niets op geleverd hebben. Walewski laakte voorts de houding der Litausche regeering tegenover de Poolsche minderheid in Litauen. SABOTAGE OP DE BRITSCHE VLOOT De Britsche maritieme raad te Portsmouth heeft gisteren een officieel onderzoek gelast eenige verdachte gevallen van brand, welke de laatste weken zijn voorgekomen op a de haven liggende Engelsche oorlogs schepen. Zoo werd op den kruiser .Birming ham" op 2 Januari een brandje ontdekt en op 17 Januari opnieuw een. Op 4 Januari werd een brandje gebluscht aan boord de Queen Elisabeth en twee dagen later aan boord van een mijnenveger. De maritieme raad heeft nu den krijgsraad van de feiten op de hoogte gesteld, die een nader onder zoek naar de oorzaak bevolen heeft in ver band met mogelijke brandstichting. DE VLOOTVERHOUDINGEN IN DEN PACIFIC Japan is zeer sterk Het Amerikaansche departement van Marine heeft medegedeeld, dat Japan November van het vorig jaar 213 oorlogs schepen bezat, welke onmiddellijk gereed waren, terwijl de Vereenigde Staten slechts rer 119 schepen beschikten en Engeland rer 195 oorlogsbodems. Van de Japansche schepen waren modern, vergeleken met 160 Amerikaansche schepen en 162 Britsche. De Vereenigde Sta ten en Engeland beschikken over meer slag schepen dan Japan, doch Japan beschikt over meer torpedojagers en duikbqoten. De Japansch-Chineesche oorlog DE GEZANTEN WORDEN TERUGGEROEPEN Wie leveren China oorlogstuig? Kawagoe, de Japansohe ambas sadeur in China, heeft thans uit Tokio instructie gekregen, om ter stond naar Japan terug te keeren. De Chineesche ambassadeur in Ja pan heeft zich op zijn beurt reeds in gescheept aan boord van de „Empress of Asia", voor de terugreis naar China. In de Japansche hoofdstad is groot opzien gebaard door een bericht uit Hongkong van de „Asa-hi Sjimiboen" over de oorlogs voorraden, die via Hongkong naar China worden gezonden. 1 Volgens het Japansohe blad houden zich 18 schepen met het vervoer van deze voor raden bezig: zeven Britsche, drie Italiaan- sche, twee Duitsche, twee Amerikaansche twee Noorsche schepen. benevens één Deensch en één Nederlandsch schip. Uit Italië zou 1800 ton munitie afkom stig zijn, uit Engeland 80 ton. uit Duitsch land 620 ton, uit de Vereen. Staten 450 'on, uit Denemarken 400 ton. uit Nederland 250 ton en uit Noorwegen 100 ton. Uit Engeland zouden 40 vliegtuigen inge voerd zijn en uit de Vereenigde Staten 11 De toestand in Zuid-Sjantoeng Naar een Chineesch nieuwsbureau uit Shanghai meldt, houden de Chineezen aa, den Tientsin-Poe kon-spoorweg stellingen bezet ten oosten van Pengpoe, terwijl de Japanners Mingkwang bezet houden. Militaire waarnemers voorspellen, dat de Japanners hier in hun stellingen zullen blijven in afwachting van den opmarsch der Japansche troepen uit het zuiden naar het noorden. Zoo spoedig de ontwikkeling van den strijd aan het zuidelijk front een gunstigen keer voor de Japanner begint te nemen, zou men ook uit het noorden in grijpen. Aan de bene den-Jangtse staan dc Chineesche strijdkrachten reeds in de bui tenwijken van Woehoe, de Chineesche za kenstad. 50 Eng. mijl bovenstrooms van Nanking. De daar gestationeerde Japansche troepen probeeren terug te trekken naar Hosjen, tegenover Woehoe aan de rivier gelegen. De Japansche oorlogsschepen, die bij Woehoe voor anker lagen, zijn reeds vertrokken, zulks ten gevolge van Chinee sche luchtbombardementen Geen volksstemming in Duitschland In gezaghebbende Duitsche kringen ver klaart men niets te weten van de voor bereiding van een volksstemming, die in April zou worden gehouden. Men voegt hieraan toe, dat de Duitsche regeering niet de gewoonte heeft een der gelijk besluit drie maanden van tevoren aan te kondigen. Roemenië en het Jodenvraagstuk Micescu, de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, heeft tegenover het „Journal de Genève" verklaard, dat Roeme nië niet uit eigen beweging de Jodenkwestie voor den Volkenbondsraad zal brongen. Mochten echter andere staten daarover vra gen stellen, dan zal van Roemeensche zijde vastgelegd worden, dat het de Roemeensche regeering niet mankeert aan argumenten voor haar maatregelen. Roemenië heeft de Joden op het gebied van het voor-oorlogsche koninkrijk nooit als een minderheid be schouwd. Roemenië maakt derhalve thans onderscheid tusschen de van ouds gevestigde Joden en die, welke na den oorlog ge ïmmigreerd zijn. Met welk recht, aldus vroeg Micescu, zouden deze immigranten zich beroepen op minderhedenverdragen of wetten, die voor anderen gemaakt zijn? De Roemeensche Jo den staan op het punt weer een ernstige tactische fout te maken, wanneer zij min derheidsrechten voor zich opeischcn. Roe menië is gastvrij, maar staat niet toe. dat men zijn gastvrijheid misbruikt. Brand in internaat te Montreal Zeer vele slachtoffers Te St. Hyacinthe bij Montreal (Canada) heeft in een Roomsch-Katholiek jongens internaat een brand gewoed, welke ontstel lend veel slachtoffers heeft geëischt. Het vuur werd in de vroege morgenuren ont dekt door een arbeider, toen in het huis alles nog in diepe rust was. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd, doch toen deze aankwam, stond het geheele gebouw reeds in lichter laaie. Onder de 160 kinde ren ontstond een ontzettende paniek. Velen trachtten in hun doodsangst zich te redden door uit de hooge ramen naar buiten te springen. Niet minder dan 22 jongens moesten met brandwonden in een zieken huis worden opgenomen; oen hunner is in tusschen reeds overleden. In totaal moeten twintig jongens om het leven zijn gekomen; er worden nog omstreeks 25 leerlingen ver mist. De Zuid-Slavische minister-president Stojadinowitsj, die te Berlijn bespre kingen heeft gevoerd, vertoeft nog steeds in Duiuschland. Gisteren heeft hij een be zoek gebracht aan de militaire luchtvaart academie te Gatow. Vervolgens heeft hij deelgenomen aan de schietoefeningen te Jueterbog, terwijl hij tenslotte een parade van een groep vliegers van het jachteskader Richthofen heeft bijgewoond. In verband met het bezoek van Stojadino- witsj aan Duitschland zijn voorbereidende besprekingen gevoerd tusschen den rijks- perschef, Dr. Dietrich en den Joego slavische perschef, dr. Loekowitsj over de persbetrekkingen tusschen beide landen, waarbij werd geconstateerd, dat het van groot belang is, indien het contact tusschen de persvertegenwoordigers der beide landen verinnigd wordt. Wachtmeester bewusteloos geraakt Tijdens de wacht bij de Telex Een betreurenswaardig voorval heeft zich gisternacht in het badhotel te Baarn voorge daan. Sinds 16 dagen houden in het hotel een tweetal wachtmeesters ieder op zijn beurt 12 uur de wacht bij het telexapparaat dm onmiddellijk bij het ontvangen van d blijde tijding paraat te zijn. Twaalf uur lang zitten zij ieder bij de telefoon en het telexapparaat. Twaalf uur lang bij twee kaarsen en een doosje lucifersDit is een zeer zenuwsloo- pend werk en het is geen wonder dat gisternacht een der wachtmeesters het heeft moeten opgeven. Tijdens de wacht is hij bewusteloos geraakt van overver moeidheid. De wachtmeester, die bekend staat als een uitstekend ruiter, heeft in den afgeloopen zomer een ongeluk met zijn paard gehad, ten gevolge waarvan hij een zware hersenschud ding had opgeloopen. Nadat den man in het hotel de eerste hulp was verleend, is hij op last van den dokter naar zijn woning te Bilthoven vervoerd Spoorwegovergang slecht verlicht Luxe auto tegen afsluitboomen Gisteravond pl.m. 10 uur waren de afsluit boomen aan den Orthenschen weg te D e n Bosch gesloten voor den trein die moest passeeren naar Nijmegen. De heer B., uit 's-Hertogenbosch, die met zijn luxe-wagen van richting Dedel huis waarts keerde, heeft niet gemerkt dat de afsluitboomen gesloten waren, waarschijn lijk door de slechte verlichting' (er brandt 's avonds slechts een ouderwetsche petro leumlamp) en botste, gelukkig met een kalm vaartje, tegen de boomen op Een geweldig gekraak volgde. Omwonen den kwamen toegesneld en zagen lat de auto deerlijk beschadigd was; lampen, bum pers en motorchassis waren in elkaar ge drukt en ook de afsluitboom was gehavend en tot halfweg over den spoorwegovergang gebogen. De naderende trein kon gelukkig nog bij tijds worden gewaarschuwd en had door een en ander 10 minuten vertraging. De politie stelt een onderzoek in. Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct Doos 20 ct IVOROL GEMENGD NIEUWS DE VERONGELUKTE „HANNAH" Bemanning in Barcelona Volgens het Spaansche persagentschap Febus zijn de opvarenden van het veron gelukte s.s. „Hannah" gistermiddag te Bar celona aangekomen. Inbrekerscomplot op het spoor Vermoedelijke daders in arrest De gemeentepolitie te A a 1 s m e e r is in samenwerking met die van Haarlem mermeer een inbrekerscomplot od het spoor gekomen. Er zijn eenige arrestaties verricht, doch in het belang van het onder zoek kunnen geen nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. De politie hoont echter de hand gelegd te hebben op de da ders van de tientallen brutale inbraken in Haarlemmermeer, Aalsmeer en wijden oi trek* Bigamist staat terecht de Arnhemsche De Arnhemsche rechtbank heeft zich gister middag bezig gehouden met een geval van bigamie. Terecht stond de polderwerker A. H. uit Eist, die op 11 December j.l. aldaar in het huwelijk was getreden en die eenige dagen later in arrest werd gesteld. Het was ge. bleken, dat de man reeds eerder getrouwd was. Twintig jaar geleden was" hij n.l. te Barneveld gehuwd, welk huwelijk nin was ontbonden. De verdachte verklaarde dat hij niet ge weten had dat zijn eerste vrouw nog leefde. Er werden geen getuigen gehoord. De Officier van Justitie, Mr. J. E. Th. C. Baron Speijart van Woerden, her innerde er aan, dat op het zeer zeldzaam voorkomend misdrijf van bigamie een maxi mum gevangenisstraf van zes jaar staat. Door het voortdurend veihuizen van verdachte is op een niet bekend bevol kingsbureau een fout gemaakt door op het verhuisbiljet niet aan te teekenen, dat de verdachte gehuwd was. Spr. eischte vier maanden gevangenisstraf. De verdedigster, Mevr. mr. van Lent, merkte op, dat de Verd. bij zijn vrouw een hondenleven had. Zij heeft hem tenslotte de deur uitgejaagd. Met de tweede vrouw kon hij beter opschieten. Spr. bepleitte het opleggen van een lichte geldboete en deelde mede, dat de verdachte zich alsnog van zijn eerste vrouw zal laten scheiden. Uitsipraak 1 Februari a.s. Stroopers slaags met jachtopziener Op den dijk van het Twentekanaal te Del den trof de jachtopziener Pluim drie mannen aan. Hij vermoedde dat zij aan het stroopen waren. Toen hij de mannen aan hield en hen wilde fouilleeren ontstond een formeele vechtpartij, tijdens welke de jacht opziener zich zoo in het nauw gedreven zag, dat hij een schot loste. Twee der mannen B. B. en L. van T. wer den aan het rechter onderbeen geraakt. B. moest in het ziekenhuis te Delden worden opgenomen, waar hij door de politie ia ver hoord. De beide andere mannen zijn in hun woning aangehouden en in het politiebureau te Hengelo ingesloten. Poging tot doodslag op haar kind Tien faar geëischt De officier van Justitie bij de Roermond- sche Rechtbank eischte tegen de 24-jarige K. H. L. huisvrouw J., Duitsche van geboor te, wonende te Venlo, de maximum straf van tien jaar, wegens poging tot doodslag op haar twee weken oud kindje. De vrouw had het kind met een deken en kussen in bed toegedekt, met liet oogmerk het kind den verstikkingsdood te doen ster ven. Een half uur later is het kind overleden Daar de getuige deskundige Dr. Hulst, de theoretische mogelijkheid van een andere doodsoorzaak niet uitgesloten achtte, liet de officier van justitie het primair ten laste ge legde. den doodslag, vallen en hield zich aan het subsidiair ten laste gelegde, poging tot doodslag. Over veertien dagen zal <ïe rechtbank uit spraak doen, HET AUTO-ONGEVAL TE BERKENWOUDE Begrafenis van de slachtoffers Een wel zeer droeve plechtigheid in veehandelaars-kringen tot in wijden omtrek bekend. Bij dc baar, waarop zijn stoffelijk over schot ruste, sprak dc heer A. de Redelijk heid, godsdienstonderwijzer, een indrukwek kende en treffende grafrede uiit. Ook bij deze ontroerende plechtigheid was de belangstelling zeer groot Gister vond te Ouderkerk aan den iJssel de begrafenis plaats van de beide slachtoffers van het auto-ongeval te Ber- k e n w o u d e, waar vorige week na het ein de van een bruiloft een auto in de Schenkel reed en de 34-jarige Joh. v. Erk en de 40-;a- rige J. Boer om het leven kwamen. De be langstelling op de begraafplaats was tan groot. Te ongeveer half twaalf zette de eerste rouwstoet aan den Kerk weg zich in bewe ging, die het stoffelijk overschot van den 34-jarigen Johannis van Erk met zich voerde. Dubbel tragisch was zijn heengaan. Hij was een stille sympathieke jongeman, sober van levenswijze, een oppassend zoon en de steun van zijn oude moeder, een weduwe. Hij had zich, door familie-relatie slechts laten overhalen om mee te gaan naar de bewuste bruiloft te Stolwijk, waarvan de terugkomst voor hem zoo noodlottig werd. Tragisch is ook de figuur van die oude moeder, die haar man en reeds vele kinde ren grafwaarts had gebracht en die nu den laatsten gang van haar eenigen overgeble ven zoon niet kon meemaken. Toen de stoet bij de kapel van de nieuwe alg. begraafplaats was aangekomen en te kist op de baar in de kapel was neergezet, nam Ds. J. G. W o e 1 d e r i n k, Ned. Herv. pred., het woord. Spr. herinnerde er aan, hoe groot de ont roering was toen het bericht van het ongeval door de gemeente was gegaan. Daarna stond hij enkele oogenblikken stil bij de ontroering van den Heiland aan de baar van den jongeling te Naïn, die ook le eenige zoon zijner moeder, een weduwe, was, over welke gebeurtenis hij aan hoi sterfhuis had gesproken. Vervolgens las hij Lukas 13 van vers 19. naar aanleiding waarvan hij er op wees, hoe de Heiland elke gedachte, als zouden de in dit Schriftwoord genoemde menschen die verongelukten grooter zon daars zijn geweest dan alle anderen, terug drong met de woorden; „Ik zeg u, neen zij, maar indien gij u niet bekeert, zoo zult gij allen insgelijks vergaan". Met deze laatste woorden richtte spr. tenslotte zich tot de groote schare saamgestroomde belangstel lenden. Daarop werd de baar vanuit de kapel grafwaaris gedragen en verlieten de belangstellenden het kerkhof. Des middags half twee sloeg een tweede rouwstoet vanuit de Kromme, den wegnaar de begraafplaats in. Daarachter in volgrij- tuigen, gingen de familieleden van don 40-jarigen Joost Boer, wiens stoffelijk overschot werd uitgedragen. De heer Boer INGEBROKEN IN EEN KERKGEBOUW Tafelzilver meegenomen en offerblok gelicht In den nacht van Zaterdag op Zondag ia ingebroken in de R.K. kerk en de pastor.e te Edam. De huishoudster vao den pas toor bemerkte Zondagmorgen direct, dat ongenood e gasten aan het werk geweest waren. Na onderzoek bleek, volgens de „N« Haarl. Crt.", dat 12 zilveren lepels en 12 zilveren vorken, 2 groote zilveren lepe.s, benevens een gouden polshorloge met arm band van de huishoudster, verdwenen wa ren. Het verder onderzoek wees uit, dat In de kerk een offerblok gelicht was; de In houd hiervan was ongeveer acht gulden. Inspecteur Boone en rijksveldwachter Oudshoorn stelden een onderzoek in. D« daders bleken te zijn binnengekomen via het hek van den tuin. De deur van de kerk naar de pastorie was niet gesloten, zoodat men zonder al te groote moeite het terrein der operatie i.e. de pastorie bereiken kon. HET STUUR GERAAKTE ONKLAAR Telefoonmonteur zwaar gewond Nabij M e p p e 1 is gi6ter een auto uit Roermond, die van Zwolle kwam, doordat het stuur onklaar werd, over een tentje heengereden, waaronder een monteur varf de P.T.T. werkzaamheden aan een telefoon* kabel verrichtte. De monteur, zekere B. uit Zwolle, werd zwaar gewond en is in zorg- wekkenden toestand naar het Diaconessen» huis te'Meppel vervoerd. Na het ongeluk kwam de auto tegen een boom terecht en sloeg vervolgens om. Of schoon de wagen ernstig werd beschadigd, kwamen de vijf inzittenden een chauf feur en vier schippers er vrijwel onge deerd af, ONTROUW GEMEENTE-SECRETARIS Voorwaardelijk veroordeeld De rechtbank te Arnhem, uitspraak doende in de zaak tegen den 34-jarigen ge meentesecretaris van Huizen, J. K., thans als zoodanig ontslagen, heeft den verdachte veroordeeld tot een voorwaardelijke gevan- genissraf van zes maanden, met een proef tijd van drie jaar. Het O. M. had een jaar onvoorwaardelijk geëischt K. had zich schuldig gemaakt aan lief zich toeëigenen van 415.80 in zijn functie als secretaris-penningmeester van het Cri sis-Comité. EER De Volksraad BATAVIA, 18 Januari. (Aneta). Naar Aneta verneemt, zijn in deze zitting van den volksraad op het gebied van arbeidswetge ving geen belangrijke voorstellen te ver wachten. Enkele onderwerpen, waaraan in middels nog wordt gearbeid, zulten niet eer der voor indiening gereed zijn dan bij de aanstaande hoofdzitting. Het afdeelingson- derzoek van de thans aanhangige onderwer pen verloopt zoo vlot, dat nog heden alles kan worden afgehandeld. Bata-industrie in Indië BATAVIA. 18 Januari. (Aneta). De beken de schoenfabrikanten Bata hebben aan het departement van Econ. Zaken eenigen tijd geleden een productie-program voorgelegd, dat loopt tot en met 1910. Het departement heeft zich hiermede accoord verklaard. Nu zal, zoodra een geschikt terrein is ge vonden, waaromtrent onderhandelingen nog gaande zijn, een fabriek worden geopend Om een denkbeeld te geven van de grootte van het toekomstig bedrijf, kan worden ge meld. dat in 1940 ongeveer duizend werklieden daarbij emplooi zullen vinden. Het productie-plan omvat; le. de fabricage van gummi-schoenen en ten 2e. van uiterst goodkoope loeren schoenen waarvan de ge middelde prijs 80 cent i één gulden zou zijn. Laatstgenoemd onderdeel van het ipro- ductieplan zal in den allereersten tijd ech ter op zeer bescheiden schaal worden inge zet. teneinde de resultaten behoorlijk te kun nen overzien. Na 1910 zal de regeering ten aanzien van het productie-program haar houding nader bepalen. Verder verneemt Aneta nog. dat de opzet zooveel mogelijk met Neder landsch kapitaal zal plaat vinden. De kolonisatie op Nieuw-Guinea Als volkomen mislukt te beschouwen Kolonisten voeren zwaren strijd Er heerscht op het oogenblik onder de kolonisten rondom Manokwari ernstige ongerustheid, dat met ingang van 1938 de hun verleende steun zal worden verlaagd. Alle beweringen omtrent een gunstigen toe stand van den aanplant ten spijt, is er on der de kolonisten, die geen pensioen genie ten of over eigen kapitaal beschikken, geen enkele, die zichzelf met den kleinlandbouw bedruipen kan. Ook zij, die gehee! van de op brengst van hun producten leven kunnen, zien zonder de steungelden geen kans, nog eenige uitbreiding te geven aan hun beplan te perceelen, schrijft een bijzondero corres pondent van het „Alg. Hnlbld v. N. I.", en hij voegt hieraan nog hot volgende toe: Nu, na 6 jaren kolonisatie kan niet anders gezegd worden, dan dat de geheele onderne ming tot nu toe volkomen is mislukt. Totaal is in huur uitgegeven aan kolonisten onge veer 760 H.A. grond Hiervan is nog geen 295 FI A. of 39% opengebapt. terwijl slechts 220 H.A beplant of bebouwd is. Ongeveer 60 H. A. wordt ge. ruiltt voor weiland voor den veestapel, die bestaat uit ongeveer 200 een den 2200 kippen. 80 varkens, 70 eeitep en 180 runderen. Het totaal aantal kolonisten bedraagt 225 zielen, w.o. 44 gezinnen en 33 onge huwde mannen Vooral deze laatsten, die niet de zorg hebben voor een gezin, lan terfanten en slabakken pp ergerlijke wijze. Niet ontkend moet worden, dat de kolonisten een uiterst zwaren strijd te voeren hebben met klimaat, bodem, ge- i zondheidstoestand, werkvolk en afzet- moeiliikheden. Weliswaar hoort men in ruimen kring vertellen, dat de gronden rondom Mano< kwari over het algemeen vruchtbaar zijn, doch men dient wel te bedenken, dat deze vruchtbaarheid belangrijk minder groot ls dan b.v. die van goede gronden van Java. De opbrengst is aanzienlijk minder dan op dat gezegende eiland, terwijl de bodem veel eerder uitgeput is. Waar het gros der kolo nisten geen speciale landboifwopleiding heeft gehad zal het duidelijk zijn. dat dit een handicap is van niet geringe beteekenis. De kolonisten zijn over het algemeen zeer matig gevoed en dientengevolge is hun weer standsvermogen nic' groot. Vooral de mala ria heeft er gemakkelijk spel. Op 3 kolonis ten na, hebben allen reeds malaria gehad; de nederzettingen zijn dan ook epidemische malariahaarden. Ook de moeilijkheden met werkvolk moe ten niet gering geschat worden. De meening dat de kolonisten alles zelf moeten doen, heeft allang afgedaan. De bergpapoea's zijn echter wel goedkoop, doch moeilijk aan Re mgelden arbeid te wennen; de kustpapoea's zijn in dit onzicht beter, doch te kostbaar voor de kolonisten ,daar zij meer loon vragen. Bijgeloof in de heidenwereld Weduwe baadde op het graf van haar man Aan de „Sumatra Post" schrijft een Ba- taksch medewerker het volgende: We volgden een dezer dagen een voetpad, dat zich om een heuvel slingerde. Bij tus schen poozen bereikte ons een gehuil, nu eens crescendo, dan weer langzaam en ein digend in een klagend adagio. We verhaastten den tred en zagen aan een kromming van het pad, op een pas open gekapt stukje struikgewas, een versch graf... Het klagen had opgehouden, doch we za gen er twee vrouwen, waarvan de eene een bamboekoker, die met water was gevuld over het lichaam van haar metgezellin leeg- goot. Haar saron? had zij hoog, onder haar oksel vastgemaakt en den klokkenden water straal het zij lijdelijk over zich heen gaan. Hier was weer een uiting van heidendom en bijgeloof. De badende vrouw, die kort ge leden weduwe was geworden, droomde eiken nacht dat haar man terugkwam. Ze zag hem duidelijk in haar droomen en luisterde, iï k - no* te zep*cn had en het is te begrijpen, dat het ontwaken voor haar zeer smartelijk was. En nu had zij haar leed aan een buurvrouw geklaagd. die haar aan- ^?f /Cns een bad on het *raf te nemen, zoodat de geest van haar overleden echtge noot zich nooit weer in haar droom zou la- !tr«fï°nK 5-,e ceest zich door dcn water straal heleedigd zou voelen, waardoor hij den ganjr naar het droomeneiland van zijn du^® 2011 staken, was ons niet duidelijk. W3S eVs de aIPpmeene gangbare jagen °m droombeelden te ver- Bij nadere informatie vertelde men, dat 't volgende ook vaak werd toegepast: fteivMrfo* .na het dichtspijkeren van de i stappen de kinderen van de(n) over edone oyer de kist heen. Dan zal de geest van de(n) afgestorvene nimmer terug- ,3°™™ .cn t den levenden lastig maken. Dit natste ,s natuurlijk de kortste en gemakko- ujKste manier, die dan ook momenteel nog in de heidensche samenleving steeds wordt toegepast. GROOTE BRAND TE MENADOf MENADO. 18 Januari. (Aneta). In den af geloopen nacht te 1 uur is door onbekende oorzaak een hevige brand uitgebroken in de buurt van den pasar, waar ruim 20 winkel tjes met voorraden conrn en petroleum in vlammen zijn opgegaan. Bij het aanbreken van den dag was de brandweer het vuur meester. De schade bedraagt ruim f 100.000 en wordt gedeeltelijk door assurantie gedekt Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2