Hieuw* £riitódjr (üuurnitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE GRONDWETSHERZIENING AANVAARD N.V. Arnhemsche Hypotheekbank 0K)onnementsprij£J: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/2 et No. 6296 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 WOENSDAG 19 JANUARI 1938 18e Jaargang gfotoertentitprijjen: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer f 0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend0.10 Drukpersvrijheid Wie zich de moeite veroorlooft, de ge schiedenis na te gaan van de vrijheid van drukpers, zooals deze zich met name in ons land heeft ontwikkeld, wordt bij herhaling getroffen door Je omstandig heid. dat eenerzijds de regeering zich be ijverde, aan deze vrijheid op velerlei wijze een breidel aan te 'eggen, en ander zijds door het onomstootelijk feit, dat, een lange, eentonige rij van plakkaten en verboden ten spijt, de vrijheid zich baan heeft gebroken, zoodat ze reeds voor de Omwenteling van 1795 ten onzent geheel en al feitelijk was erkend. Bij deze f e i- t e 1 ij k e erkenning heeft de Omwente ling van genoemd jaar de w e 11 e 1 ij k e erkenning gevoegd, toen in de verschil lende staatsregelingen zij het ook min of meer gebrekkig de drukpersvrijheid werd neergelegd. Geheel in de lijn van het voorgaande lag dan ook het opnemen van een betreffend artikel in de Grond wet van 1815. Aan deze Grondwet was evenwel reeds een Koninklijk Besluit voorafge gaan, n.l. op 24 Januari 1814, en in dit Koninklijk Besluit wordt gesproken van „willekeurige censure", die volgens dat Koninklijk Besluit ontoelaatbaar is. Dit K. B. nu is het begin geworden van veel ellende in de kwestie van de drukpers vrijheid. Men heeft zich meermalen op de woorden „willekeurige censure" blind gestaard, m.a.w. men heeft ze dikwijls zoo uitgelegd, dat voorafgaand onder zoek van hetgeen men wilde doen druk ken, niet toegestaan was. Dat was op zichzelf zeker volkomen juist, doch het bedenkelijke was, dat men er steeds weer naar streefde, aan deze woorden een ex clusieve beteekenis te geven, m.a.w. eiken maatregel achtte men niet in beginsel veroordeeld, die iets anders was dan „willekeurige censure", ook al borg die nieuwe maatregel in wezen een aan tasten van de vrijheid van drukpers in zich. Zooals vobr eenigen tijd in een proef schrift over de staatsrechtelijke beteeke nis van de vrijheid van drukpers is uit eengezet, zijn tegen de beteekenis van het genoemde Koninklijk Besluit verschil lende bezwaren in te brengen. Het is his torisch onbetrouwbaar. Maar het mag niet worden veronachtzaamd, aangezien b.v. artikel 7 van de Grondwet, het ar tikel. dat de vrijheid van drukpers staats rechtelijk tracht te regelen, op dezelf de leest is geschoeid. Dit artikel luidt sinds 1848: „Niemand heeft verlof noo- dig, om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet". Het sluit dus uitdrukkelijk, evenals het K. B. zulks deed, voorafgaand onderzoek uit. Nu kan men een dergelijk artikel op tweeërlei wijze interpreteeren. Men kan te rade gaan bij de uitdrukkelijke be woordingen en daaruit min of meer scherpe conclusies trekken, die met den letterlijken tekst van de wet geheel in overeenstemming zijn. Daarbij is het niet strikt noodzakelijk, nog een stap verder te gaan en ook te vragen, welke nu eigenlijk de bedoeling van de wet is. Men kan ook een anderen weg volgen en allereerst nagaan, wat men met de formuleering van een bepaald onderwerp in de wet heeft bedoeld, en daarna con troleeren, of de bewoordingen met deze bedoeling in overeenstemming zijn. De eerste weg dient bij voorkeur te worden gevolgd bij dae wetten, die zelf, zooals b.v. de Onderwijswetten, weder een uitwerking zijn van een beginsel, in een staatsregeling of een Grondwet neer gelegd. Op zichzelf zullen zij in de mees te gevallen geen afzonderlijk beginsel in houden. Anders staat het evenwel met de bepalingen, in de Grondwet opgenomen. Deze bepalingen bedoelen immers in zoo weinig mogelijk woorden de neerslag te zijn van een beginsel, b.v. het beginsel van de vrijheidsrechten. Meestal zal de formuleering van het artikel in de Grond- wet met het beginsel in overeenstemming zijn, noodzakelijk is dat echter niet. Zulks zal zelfs dikwijls niet wel mogelijk zijn, wil men van de Grondwet niet, in plaats van een korte samenvatting, een roman maken. <^aat men nu de historie van de druk persvrijheid in ons land na, dan komt men tot de conclusie, dat aan de regeling van deze vrijheid in de Grondwet geen exclusivistisch karakter mag worden toe gekend. Ook de rechterlijke macht in verschillende geledingen heeft zich her haaldelijk daarvan uitdrukkelijk onthou den. Bij de redactie van het hu dige ar tikel 7 heeft men er kenne'iik naar ge streeld, eenerzijds de vrijhei i van druk pers zoo goed mogelijk te gar-indetren en anderzijds de regeering de mogelijkheid te verschaffen, zich niet zoo maar bij el ke uitlating neer te moeten leggen. Zulks heert men willen bereiken dour het voor schrijven van preventieve censuur. Maar gezien het voorgaande is het "onjuist te meenen, dat, nu de preventieve censuur uitdrukkelijk is verboden, alle In verband met de a.s. blijde gebeurtenis te Soestdijk heerscht den géheélen dag in de omgeving van het paleis een groote drukte. Wij maakten gistermiddag een opname van het publiek, dat aan de overzijde van den weg bij 't paleis geposteerd is. Bij den ingang van het hek voor het paleis wordt geen publiek toegelaten. HET CONFLICT IN OOST-AZIE Nederland Waakzaam! Opmerkelijke rede van onze Gezant te Londen Gisteravond heeft de Neder- 1 a n d s c h e gezant, mr. J. P. g r a a f van Limburg Stirum, op het diner van de Royal Empire Society te Londen een rede gehouden, waarin hij o.a. sprak over de be zorgdheid, die zoowel Nederland als Engeland vervult als gevolg van de gebeurtenissen in het Verre Oosten. Na gewezen te hebben op het groeiende bewustzijn, dat de Neder- landsche en Britsche belangen in Oost-Indië onderling afhankelijk zijn, verklaarde graaf Van Limburg Stirum: „Het is beslist zéker, dat, indien de regen door ons dak dringt, het uwe eveneens zou beginnen te lekken. Eeuwen van cultureelen ar beid liggen achter ons. Wij mogen in vroegere tijden mededingers zijn geweest, het is duidelijk, dat de be scherming van ons cultureele werk in die gebieden een gemeenschappe lijk vraagstuk is. Laat men echter niet denken, dat wij ons in slaap laten wiegen door het zekere vooruitzicht op steun van den grooten broer. Neen, ook wij zijn een volk, dat het hoofd koel houdt en met sterke zenuwen. Wij zijn terdege waakzaam en brengen groote offers om ons huis té bewa ken. Dit doen wij zeker niet uit vrije verkiezing. Wij kunnen niet anders en wij worden ertoe gedwongen door wat wij rondom ons zien gebeuren. Wij gaan uit van de veronderstelling dat wij wel eens geheel op onszelf zouden kunnen zijn aangewezen". andere maatregelen aan de regeering zijn toegestaan. Doet men dat, dan blijft men wel licht in vrede met de bewoordingen van artikel 7, maar dan gaat men m tegen den geest van het artikel, dat uï vrijheid rui mer wil zien dan geschieden zou bij een zich-blind-staren op het verbod van pre ventieve censuur. Dat zulks vroeger door de regeering eveneens werd ingezien, kan men lezen uit hetgeen door Minister Modderman werd opgemerkt in de zit ting van de Tweede Kamer van 28 Oct. 1880. Ieder, die zich voor het vraagstuk interesseert, bevelen wij het lezen van dit ministerieel oordeel gaarne aan. Toen gisteren in de Eerste Kamer de voorstellen tot herziening van de Grond wet behandeld werden en daarbij o.m. door den Minister van Binnenlandsche Zaken ook over de vrijheid van druk pers gesproken werd, maakte deze, naar we meenen, een dubbele fout. Eenerzijds beriep hij zich al te zeer op den letter lijken tekst van de wet, een opvatting, die juist vanuit Christelijken kring, b.v. in Buys, sterk wordt gelaakt. Anderzijds verweet hij het artikel van de drukpers vrijheid juist weer te zeer een sterk indi- vidualistischen inslag, een verwijt, op zichzelf niet geheel onjuist, doch veeleer getuigend voor de meening, dat aan het artikel, woordelijk bezien, niet alle waar de mag worden toegekend; een verwijt overigens, dat men slechts tegen de for muleering van het artikel mag inbrengen, zonder daarnaast de vrijheid van druk pers, zooals het artikel deze blijkbaar be doelde te regeïen, te vervangen door een systeem, hoe mild ook toegepast, waarbij de preventieve censuur niet geheel is uit gesloten. Brug over den Ouden IJssel Nieuwe bruq bij Terborg Naar wij vernemen zal de ophaalbrug over den Ouden IJssel nabij Terborg spoedig vervangen worden door een nieuwe, waarvan de kosten door het ingenieurs bureau v.h. J. v. Hasselt en De Koning zijn begroot op 50.000—. Ged, Staten van Gelderland hebben zich bereid verklaard 90 pet. van de kosten te dekken uit het Prav. Wegenfonds. Er zijn thans onderhandelingen gaande tusschen de gemeenten Bergh, Gendringen en Wisch, het Waterschap van den Ouden IJssel en de N.V. Geld. Westf. Tramweg Mij. over de verdeeling van de overige 10 pet. der kosten en over het verdere onder- De a.s. Blijde Gebeurtenis Wcrkloozen stempelen niet De minister van Sociale Zaken maakt bekend, dat, wat de dagelijksche aan melding (het stempelen) van werklooze arbeiders betreft, in verband met de te verwachten BlijdeGebeurtenis de vol gende gedragslijn kan worden gevolgd. Wordt het bericht bekend tijdens de bureau-uren, dan kan het stempelen worden gestaakt. Voorzoover het ge meentebestuur den daarop volgenden dae4 dus den eigenlijken feestdag, de ge meentelijke bureaux sluit, kan alsdan ook vrij van stempelen worden gegeven. De geboorte-aangifte Wie getuigen zullen zijn Naar verluidt is de kans heel groot dat het Prinselijk kind te Baarn wordt gedoopt. De geboorte-aangifte zai plaats vinden in het paleis door Z.K.H. Prins Bernhard per soonlijk ten overstaan van den Burgemees ter van Baarn jhr. mr. G. C. J. van Ree- nen. Als getuigen zullen vermoedelijk fun- geeren de Minister-President dr. H. Col ij n en de vice-Presidient van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Tuinbouwsteun 3.500.000 beschikbaar gesteld De Minister van Economisch?. Zaken heeft besloten uit het Landbouw-Grisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. gevestigd te 's-Gravenhage, en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, onder bepaal de voorwaarden steun te verleenen tot eeD bedrag var. ten hoogste 3.500 000. Marnix van St. Aldegonde De viering van het Eeuwfeest Naar verluidt, heeft het comité ter her denking van hét vierde Eeuwfeest van Marnix de volgende feestelijkheden en plechtigheden op zijn programma staan: 1. Voordrachten te houden door Z.E. Mi nister Slotemaker de Bruïne, Z.E. Hoste (België) den Minister van Openbaar Onder wijs. Generaal Gallet, oud-chef van den Generalen Staf van België, Prof. van der Essen, Hoogleeraar aan de Hoogeschool van Leuven, e.a. 2. Uitgavo van een Herdenkingsboek, waaraan talrijke autoriteiten mede zullen wérken. 3. Plechtige Herdenking in Zeeuwsch Vlaanderen, waarbij waarschijnlijk ook de Nederlandsche Koninklijke Familie uitge- noodigd zal worden. 4. Academische zitting te Antwerpen. 5. Tentoonstelling die zioh zal uitbrei den over het geheele tijdperk van den strijd tegen Spanje. Salka Valka door HALLDOR LAXNESS. Binnen eenige weken 3 drukken I Een jaar tevoren stond Gnlbranssen's trilogie No. 1. Cultuur serieuitgaven leiden regelmatig en zijn én literair èn typografisch een evenement. Eerste Kamer-Camera Prof. Mr R. Kranenburg critiseert de opvatting van de regeering inzake drukpersvrijheid Gistermiddag heeft de Eerste Kamer na eenige bespreking de voorstellen tot wijziging van de Grondwet, voorzoover ze niet reeds door de Tweede Kamer waren verworpen, met algemeene stem men aanvaard, behalve dan, dat de na- tionaal-socialisten aanteekening ver zochten van het feit, dat ze tegen een viertal voorstellen waren. Zooals trouwens te verwachten was. zijn er gisteren geen nieuwe meeningen en fei ten in het debat gebracht. Slechts hadden we mogen hopen, dat de Regeering in het vraagstuk van de drukpersvrijheid sinds de vorige behandeling tot ander inzicht ware gekomen. De uitingen van de zijde van den Minister van Binnenlandsche Zaken lieten merken, dat de Regeering nog steeds van meening is, dat met de letter van artikel 7 der Grondwet een tijdelijk verschijningsver bod van eenig geschrift niet in strijd is. Zoo dit al juist is. dan is het verkeerd, slechts met de letter en niet of zeer weinig met den geest van het artikel te rekenen of dezen onjuist te verklaren. Met eenige voortvarendheid en niet in overeenstemming met de houding van voor zichtigheid, die Minister van Boeyen, naar hij in den aanvang zeide, wilde betrachten, heeft hij het krachtige betoog van iprof. mr R. Kranenburg weinig recht doen weder varen. Ook moet het ons van het hart, dat we van rechtsche Kamerleden gaarne klan ken hadden gehoord, welke zouden gaan in de richting van hetgeen door prof. Kranen burg in het midden werd gebracht. Voor eenigen tijd zijn in ons blad bezwaren inge bracht tegen het feit, dat niet minder dan drie hoogleeraren aan de Vrije Universiteit tegelijkertijd in de Eerste Kamer zitting hebben. Maar, waar dat eenmaal zoo is, hadden we toch wel mogen verwachten, dat iets in het midden was gebracht, nu door de Regeering inzake het verschijningsverbod een meening wordt verdedigd, welke ingaat tegen een opinie, voor korten tijd aan de Vrije Universiteit in een proefschrift ver dedigd. Voor het oogenblik evenwel vol staan we ermede op de persvrijheid elders in dit nummer terug te komen. Geheel in de lijn van hetgeen aan de slot- behandeling van de voorstellen tot herzie ning van de Grondwet was voorafgegaan, lap de verklaring, aan den aanvang van do vergadering door mr W. M. v. L a n s c h o t (R.K.), mede namens prof. mr A. An erna (A.R.) en prof. jhr mrB. C de Savornin Lohman (C.H.) afgelegd, dat hij niet in herhaling wenschte te treden en dat de Re geering in een zwijgen van zijn kant geen blijk mocht zien van gebrek aan belangstel ling voor de voorstellen. Veeleer betreurde hij het, dat door de Tweede Kamer reeds twee voorstelten waren verworpen. Aan het overgeblevene wilde hij gaarne rijn stem geven. Mr A. J. van Vessem (N.S.B.) handel de vervolgens over de vrijheid vap drukpers, waaromtrent hij opmerkte, dat deze, dank zij een vreemdsoortige interpretatie door de Regeering van het artikel in de Grondwet, waarin de drukpersvrijheid is geregeld, te weten artikel 7, wordt afgeschaft. De Regee ring, aldus de heer Van Vessem, verklaart, dat artikel 7 de vrijheid van drukpers niet waarborgt doch door dat te verklaren geeft zij toe, dat we ons op dit punt sinds 1815 hebben zoet gehouden met een doode musch. De Hooge Raad evenwel is, naar de heer Van Vessem uiteenzette, een geheel andere meening toegedaan en leert, dat artikel 7 van de Grondwet de vrijheid van drukpers waarborgt. Deze jurisprudentie van ons hoogste college wordt door de regeering ge heej en al genegeerd. Zelfs stelt zij in plaats daarvan maatregelen tegen de drukjrers in uitzicht. Zoo, aldus de heer Van Vessem, ziet men weer, dat, waar de drukpersvrijheid een vrucht is van de democratie, de parlp mentaire democratie haar eigen kinderen verslindt. Prof. Mr R. Kranenburg was van meening, dat het werk van de staats commissie, die de Grondwetsherziening beeft voorbereid, nuttig is geweest. In grijpende wijzigingen zijn weliswaar niet voorgesteld, doch zulks komt, doordat 't staatsbestel de instemming heeft van 't grootste deel van 't Nederlandsche volk. De heer Kranenbure verklaarde zich daar na tegen eenig voorstel, om revolutionaire vertegenwoordigers uit het parlement te weren. In abstracte ware een dergelijke uit sluiting geheel en al geoorloofd, omdat nu eenmaal het parlementaire stelsel aan zijn doel moet beantwoorden. Doch in de prak tijk is zoo'n uitsluiting van revolutionaire vertegenwoordigers uit het parlement onge- wenscht, omdat nu eenmaal nergens revo lutionaire critiek zoo koel wordt ontvangen als juist in de Kamers. Ook al kunnen we zulks met Prof. Kra nenburg gaarne beamen, toch mag niet wor den vergeten, dat het parlement een pu blieke onderneming is. Hetgeen in het par- muren van de Eerste Kamer of van haar zustercollege. Naar buiten wordt allioht een totaal onjuiste indruk gevestigd. Uitsluiten kan ook psychologische waarde hebben. Handelend over de vrijheid van druk pers, zeide Prof. Kranenburg, dat het standpunt van de Regeering dienaan gaande uitermate zwak is. Bovendien is het onjuist en verwerpelijk. Gaarne nam spr. aan, dat de Regeering biij het overwegen van maatregelen tegen de drukpers, waartoe zij het recht meent te hebben, de uiterste zorgvuldigheid in acht zal nemen. Doch we moeten niet vergeten, dat na deze Regeering een andere komt, waaromtrent deze zeker heid niet bestaat Nadat Mr P. Droogleever Fortuyn had verklaard, dat de liberale fractie voor de voorstellen zou stemmen, gaf de heer A. B de Zeeuw als rijn meening te kennen, dat Grondwetsherziening een belangrijk mo tief moet hebben, wat bij deze herziening volgens hem niet het geval was geweest Het resultaat achtte hij vrij poover te zijn. Inzake artikel 7 van de Grondwet was hij het eens met hetgeen dienaangaande door Prof. Kranenburg was opgemerkt De Minister aan hei woord vaardigde opmerking, dat zijn taak niet be ndjdenswaard was. Nieuwe gezichtspunten zijn er niet en bovendien is spr. eerst in 't eind van de procedure komen invallen. Reeds hierom is bescheidenheid in het spre ken eisch. Eigenlijk is het pleit reeds be slist. Louter uit deferentie voor hen, die het woord hebben gevoerd, wilde de Minister echter nog iets zeggen. Minister van Boeyen Bij het overwegen van de beteekenis van de voorstellen moet men, aldus de heer Van Boeyen bedenken, dat het initiatief tot wijziging der Grondwet, eigenlijk het resul taat is van het aandringen van het parle ment in die richting. Men zoeke de beteeke nis van de herziening niet zoozeer in de voorstellen zelf. doch veeleer in de omstan digheid. dat de Regeering zich heeft gesteld voor de vraag, of het niet gewenscht zou zijn, in onze Grondwet eenige wijziging aan te brengen. Vervolgens enkele losse punten nader be handelend merkte de Minister op, dat reeds lang voordat er een nationaal-socialistisch streven in ons land te bespeuren viel, aan gedrongen was op het nomen van maatrege len tegen revolutionaire vertegenwoordigers Het is dus onjuist, te meenen, dat de voor eestelde wijzigingen zich uitdrukkelijk tegen één partij zouden keeren. Van beteekenis was hetgeen de Minister opmerkte omtrent de wijze, waarop de vrij heid van drukpers in de Grondwet is neer gelegd. al kunnen we ons met zijn beschou wing in wezen niet geheel vereenigen en met name niet. waar het de vraag betreft, hoe ver ten onzent de preventieve censuur zich desvereischt mag uitstrekken. De Minister begon met op te merken, dat inzake de interpretatie van artikel 7 ook in de Staatscommissie verschil van meening bestond. Er was een meerderheid en een minderheid. Op het rapport van de meer derheid heeft de Regeering hgar voorstel gegrond. De Minister ging daarop de letterlijke be teekenis van het betreffende artikel na, zich daarhi.i beroepend op uitspraken van Ruvs, Sybinga, Lohman en Kranenburg. Bij de huidige redartie is een verschijningsverbod volgens de Regeering zeker niet te ver Ook dient niet. te worden vergeten, dat de beperkte strekking van artikel 7 voortvloeit uit den individuaüstischen oj>zet. die met name in enkele staats regelingen, kort na de Omwenteling, sterk tot uiting kwam. Maar de Regee ring zal van de wapenen, die het arti kel haar naar haar meening niet ont houdt, alleen in den allernitorsten nood gebruik maken. PONTIER KARREMAN MAKELAARS IN ASSURANTIËN ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Mummer bestaat uit TWEE bladen De Eerste Kamer heeft de zes voorstel len tot herziening van de Grondwet aan-, genomen. De overdracht van het Rectoraat der Theologische Hoogeschool te Kampen heeft gistermiddag plaats gehad. Chautemps heeft een nieuw Fransch' kabinet gevormd. In een kostschool bij Montreal kwamen 20 jongens om door brand. De rechtschen melden eenige successeö bij Teruel. Verkrijgbaar: 31/2 Pandbrieven a 100% °/3, Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen matigo rente. De Directie: Mr. S. J. VAN ZIJSTi Mr. J. P. VERSTEEVEN Verkoop voor Holland N.V.„TWENTOL" DEVENTER N.V, INSULAIRE HYPOTHEEKBANK HEERENCRACHT 2U AMSTERDAM-C. 31/2% PANDBRIEVEN Serie R a 10O groot 1000.-, 500.- en 100.- Auto door tram gegrepen Chauffeur ernstig gewond Men meldt ons uit Rotterdam: Gistermiddag omstreeks half vier heeft op de Mathenesserlaan een ernstige botsing plaats gehad tusschen een bestelauto, be stuurd door den 44-jarigen J. v. d. Meer uit de Boomgaardstraat, en een motorwagen 469 van lijn 11, bestuurd door den 4S-jarigen A. B. uit de Wilhelminastraat. De botsing was zoo hevig, dat de chauffeur uit de cabine van de auto werd geslingerd en onder de vram terecht kwam. Nadat men den tramwagen had opgevijzeld, is de chauffeur met een schedelbreuk, een geibroken linkerarm, een gebroken linkerbeen en een verbrijzelden rechterarm in hoogst ernstigen toestand per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar de rechterarm is afgezet. Zoowel de motorwagen als de auto waren zoo ernstig beschadigd, dat zij moesten worden wegge sleept. LICHTSEINEN OP OVERWEGEN Naar de directie der Nederlandsche Spoor, wegen mededeelt, zullen de lichtseinen bij den on bewaak ten overweg bij km 3.70 van den spoorweg Hoofddor p-A a a 1 s m e e'r in den rijksweg AmsterdamSassenheim, op Maandag 24 Januari a.s. in dienst worden gesteld. De Stadt-Schanke LeidschepIciD 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 90 ct U5 I T¥" ELK DINER EBN TOPPRESTATIE „BAGATELLE" PASSAGE - DEN HAAG Het Restaurant met een bijzondei cacheL Cuisine parfaite, plats copieus, cave renommée. Salons et salles de fêtes pour diners lntimes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1