JUetture £ViJisdjt (iouraut STORM EN HOOG WATER Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Lelden en Omstreken Abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cL Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 17 JANUAR11938 18e Jaargang Abbertcnticprnjen Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer CL22'/i ingezonden Mededeeüngeo van 1-5 regels 230 Elke regel meer mm-m 0.45 m.in - s***- Voor fiet bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 No. 6294 KLOEKE HOUDING In Haarlem heerscht nog steeds eenige opschudding over het feit, dat zoowel de Roomsch-Katholieke als de Christelijke soholen de melkverstrekking aan school kinderen op principieele gronden afwezen. Alle ni rechtsche bladen en organisa ties keuren deze houding scherp af en be schuldigen bedoelde schoolbesturen en on derwijzers van gebrek aan liefde voor het arme, ondervoede schoolkind. Het Han delsblad, dat in deze kwestie één lijn trekt met de roode .pers, voert „Bleekneusje" zelfs ten tooneele en zegt: „De Haarlemsche protesteerenden maken nu de kinderen de dupe van hun grieven tegenover het Rijk". Dit laatste slaat op één der desiderata, welke de R.K. onderwijzersorganisaties aan- .Voerden. Zij wezen er nl. op, „dat de onge zonde toestanden der te groote klassen veel meer en meer urgent om verbetering vra gen". Wij geven toe, dat dit argument weinig gelukkig is. Men had deze vergelijking ach terwege kunnen laten. Ook zijn we heele- maal niet getroffen door het bezwaar, „dat de voorgenomen melkverstrekking voor de hoofden der scholen een nieuwe administra ticve rompslomp dreigt mede te brengen" 'Als dat het ergste was, zou men het er maar. voor over moeten hebben. Echter, door op zulke bijzaken te letten zou men het eenige principieele bezw uit het oog verliezen. En dat is dit: voeding is een zaak en de taak van het gezin, Van de school. Aan dat beginsel is reeds aï breuk gedaan door schoolvoeding, de strekking van klompen, kleeding en schoei sel enz. via de school; maar dat is geen mo tief om nu bij het Christelijk onderwijs het zelfde te doen, al is het maar bij uitzon dering. Het Bleekneusje" van het liberale blad heeft daar niets mee te maken. Ten eerste zijn er zoowel thuis als op school „bleekneusjes" en die allen hebben recht op erbarmen. Zij mogen niet afhankelijk zijn van een overheidsdaad. Het is merkwaar dig, dat een liberaal blad hier zoo luide roept: de staat moet het doen. De staat behoort het juist niet te doen. Waar gezinsnood is, moet het gezin holpen worden, niet het aparte kind, dat toevallig op school gaat en nu uit handen Van anderen zijn boterham met glas melk zal ontvangen. Of, is dit laatste soms geen ondersteuning, geen beoefening van lief dadigheid? Overigens, wij kunnen tegenwoordig dage lijks leeren hoe scherp de lijn der antithese zich afteekent tusschen de politieke groe pen. Ondanks de liefde voor de breede basis. VERMENGING VAN FUNCTIES Dat een burgemeester zich niet als partij moet mengen in plaatselijke kwesties, spreekt voor iedereen vanzelf. Dat hij boven dien alles moet vermijden, wat de verhou ding tusschen hem en de gemeentenaren kan sohaden, zal men ook toegeven. Maar elke burgemeester schijnt niet te begrijpen, dat hij om die reden wel eens restricties in acht heeft te nemen, welke niet voor anderen gelden. Dit laatste blijkt uit de scherpe critiek, welke de r.k. Volkskrant uitoefent op een burgemeester in Brabant. De zakelijke mededeelingen in het desbetreffende artikel komen hierop neer, dat de burgemeester tevens lid van (r.k.) Kerk. en Schoolbestuur is en voorts, dat hij de werkloozen m i n- der steun uitkeert dan volgens ministe rieele voorschriften toelaatbaar is. Formeel is zoowel tegen het eerste als tegen het laatste niets in te brengen. Maar Wanneer het blad meedeelt, dat er zoowel voor de kerk als voor de. school arbeid tegen werkversohaffingsloon is verricht, waartoe de burgemeester de werkloozen verplichtte, dan voelt men, dat hier iets niet in orde is. Zelfs is het de vraag of hier niet gehandeld werd in strijd met de bepalingen der Lager Onderwijswet Vereeniging van ambten leidde hier, ge lijk zoo vaak, tot vermenging van functies met al de gebaren daaraan verbonden. En wat het tweede betreft; vast staat na luurlijk, dat de werkloozen nimmer recht op een steunbedrag overeenkomstig de nor men kunnen doen gelden: die normen zijn ongetwijfeld als maximum bedoeld; maar als de Regeering zelf toegeeft, dat ze eer te laag dan te hoog zijn, dan geldt dat zeker voor een kleine plattelandsgemeente en dan verstaat men het niet, dat een burgemeester drijft in de richting van nog lager uitkee ringen. Al met al kan een optreden gelijk hier ge kwalificeerd is, slechts schade doen aan de goede verstandhouding. Een burgemeester moet zich dubbel in acht nemen. Jubileerende Burgemeester De burgemeester van Woerden, de heer H. G. van Kempen, viert 31 Januari zijn zilveren jubileum als bur gervader. Hij was eerst burgemeester van Wemeldinge en thans twintig jaren van JVoerdem Nederlandsch schip vergaan en een ander in nood De was der grooie rivieren houdt aan. Het Rijnwater valt echter oeheel West-Europa wordt sinds enkele dagen geteisterd door stormen uit Westelijke richtingen, welke heel wat schade hebben aangericht. Vooral op zee was het noodweer. Van verschillende plaatsen wordt geseind, dat schepen zijn gestrand o£ vergaan. Boven Engeland schijnt de storm zeer zwaar te zijn geweest. Er werd soms een windsnelheid bereikt van 125 K.M. per uur. De scheepvaart over het Kanaal, die de verbinding met België en Frankrijk onder houdt, ondervond veel vertraging. Het staat wel vast, dat de Westerstormen verschillende menschenlevens hebben geëischt. Op de rotsen van Noord-Wil es bij het R h o x o 1 y n-kustwacht- station is Zaterdag een scheepje te pletter geslagen en met man en muis vergaan. Men weet nog niet, tot welke nationaliteit het schip behoorde, doch de kans wordt groot geacht, dat het een Nederlandsche boot is geweest. In eigen land is het met den storm nog al losgeloopen. Er worden althans niet veel ongelukken gemeld. Op de Schelde is een veerboot na aanvaring gezonken doch de bemanning werd gered. De zware regenval en de sterke wind doen het. water in de rivieren snel stijgen. Uiteraard geeft dit heel wat hindernis voor de scheepvaart De Decembermaand is voorbij. De maand van Sint Nicolaas, van den kori sten dag, ran de feestdagen, van Oud en Nieuw. De maand, waarin de dagen kort en de nachten lang zijn. De maand, waarin de huiselijkheid den boventoon voert, en die zoo ongemerkt toch nog snel voorbijgaat. Als dan Januari in het land is, gaat men zich instellen op het komende voorjaar. Maar men vergeet dad na de snel verglijdende December maand Januari vaak nog heel lang kan duren! E/n zelfs nu nog, bijna een maand na den koristen dag, kan het 's morgens nog lang donker zijn en gaat 's middags voor vier de lamp al op. Geen wonder, De weerkundigen vertel len ons, dat er in deze maand al heb ben we vandaag zegge en schrijve den zeventienden nog geen negen uren zonneschijn geweest. De December maand zal dus vermoedelijk in triestheid nog worden overtroffen! Het heeft er den schijn van of we nog in heit najaar ver- keeren. Want eerst nu komen de stor men en de regen, waarvan we tot dus ver verstoken bleven, los! Men begrijpe ons goed. We heffen geen klaagzang aan over het weer. Ook dit bezien we in hooger Licht! Het zou immers ook nog wel anders kunnen zijn. Strenge vorst ontbering, nood, ellendeWerkelijk, veel blijft er ons nog gespaard. En daar om is er reden tot dankbaarheid. Schip met man en muis vergaan Dat neemt niet weg, dat er in vele gezin nen, waarvan de man en vader of andere familieleden op zee verkeeren, angst er gerustheid heerscht. Het heeft op zee de laat ste dagen tijdens het noodweer zeer leelijk gespookt. Er zijn dan ook berichten van gestrande en vergane schepen. Omtrent het schip dat op de rotsen van Noord-Wales te pletter is geslagen, heeft men nog geen enkele zekerheid gekrc_ De kustwacht vertelde aan het „N. v. d. D." dat hij een vaartuig tegen de rotsen heeft zien slaan. Het had één licht in den mast en daaruit leidt hij af, dat het een kleine stoomboot moet zijn geweest. De Soot zonk onmiddflijk. Alleen zagen wij nog evei flitsen van een electrische zaklantaarn of een toorts, toen werd alles door de golven bedekt Er was geen mogelijkheid om poging tot redding te ondernemen. Het schip zonk nog geen dertig meter uit de kust, dooh het water is daar reeds zeer diep. Van de omgekomenen is nog geen spoor gevonden. Wel spoelde een groote hoe- eelheid wrakhout aan. waaronder kratten cn kisten met visch. Sedert den oorlog heb ben wij nooit zooveel wrakhout zien aan spoelen. Geen enkel stuk draagt echter een herkenningsteeken en tot dusver was het onmogelijk om aanduidingen te vinden van den naam van het schip. Mocht het een Hol- landsche motorboot zijn geweest, dan zou de bemanning vermoedelijk uit vijf a negen *:oppen hebben bestaan. Een Engelsche boot bedoeld? Intussohen wordt van andere zijde verno men, dat het Engelsche m.s. „Teasel" uit Londen in nood verkeert Na het afschieten van vuurpijlen heeft men het schip niet meer gezien. is niet onmogelijk, dat in het boven vermelde bericht deze Engelsche boot is be doeld. Ditsohip toch heeft een Nederlandsch type, het werd nl. in 1937 bij J. Smit en Zn. te Westerbroek gebouwd. De „Teasel" meet 290 bruto tons en be hoort aan de reederij Levering and Sons Ltd te Londen. Engelsch schip gestrand Nabij Tenhy en Plembrokeshire is de kust vaarder „Fermanagh", groot 355 ton uit Bel fast gestrand en gezonken. Hierbij is de kapitein verdronken. De overige zeven leden der bemanning en een passagier konden ge red worden, doordien zij matrassen en klee- ren in brand staken en op deze wijze de aandacht van de kustwaqht trokken. De Kanaalboot „Isle of Thanet", waarmee minister Eden van zijn vacantie in Frank rijk naar Engeland terugkeerde, kreeg het eveneens zwaar te verduren en kwam met een half uur vertraging te Folkestone aan. Het water was in de haven zoo woelig, dat het schip tegen den wal stootte en aan den voorsteven boven de waterlijn werd bescha digd. Persoonlijke ongevallen zijn daarbij niet voorgekomen. De Britsche treiler „William Humphris' De „Heemskerk" gestrand Het Nederl. motorschip „Heemskerk" is tijdens de storm op de zandbanken van de baai van Dungeness, ter hoogte van Littlestone in het graafschap Kent (Enge land), toen het een schuilplaats wilde zoe ken voor den storm, aan den grond geloo- pen. Het schip verkeert niet in onmiddellijk gevaar, althans indien de wind niet draait. Echter is de reddingsboot van Dungeness in de nabijheid, om, zoo noodig, hulp te ver- leenen. Het motorschip „Heemskerk" (ex Apoli naris V) is groot 315 bruto, 229 netto tons en in 1931 op de werf van de N.V. Indus- trieele Mij „De Noord" te Alblasserdam ge bouwd; het behoort aan de NV. J. Vermaas' Scheepvaart bedrijf te Rotterdam. Volgens nadere berichten is intus- schen de „Heemskerk" weer vlotgeko men. bijzonderheden ontbreken nog. Lichtschip losgeslagen Tengevolge van den Zuidwesterstorm i gistermiddag 't Belgische lichtschip „West- hinder" op drift geraakt. De bemanning slaagde er evenwel in een reserveanker uit te brengen, dat hield. De „Westhinder' thans op een mijl van zijn oorspronkelijke ligplaats voor anker gegaan. Een veerboot gezonken Een Nederlandsch motorschip op de Schel de te Antwerpen heeft een veerboot, de „Wilfort IV". tengevolge van het storm- acht'ge weer aangevaren. De boot zonk on middellijk. Verschillende schepen snelden het zinkende schip te hulp. Men slaagde er in de passagiers en de leden van de beman ning te redden. Het schip is geheel gezon ken en ligt volkomen onder water. Alleen de mast en een gedeelte van den schoorsteen steken boven den waterspiegel uit. K.L.M.-machine keert terug Het luchtverkeer heeft over het algemeen weinig hinder ondervonden van den storm. Slechts de diensten naar Londen verliepen Zaterdag minder regelmatig. Het vliegtuig, dat gewoonlijk om half twaalf van Schiphol vertrekt, startte onge veer een uur later. Het was de D.C. 2 ..Nachtegaal", onder commando van piloot De Graaf. Er waren twee passagiers aan boord. Aanvankelijk had men slechts last van eenigen tegenwind, doch gaandeweg wer den de weerberichten ongunstiger en meld den tenslotte: stormwind. Het toestel was al boven het vliegveld Croydon gekomen, doch ten gevolge van dp gevaarlijke draaiwinden en stormvlagen, die mede veroorzaakt worden door de heuvel achtige terreinsgesteldheid, zou de landing een ietwat riskante onderneming geweest zijn. Indachtig aan het devies „Safety first" besloot piloot De Graaf terug te keeren. Met den straffen wind in den rug werd na in totaal drie uur vliegen Waalhaven be reikt Er was nog voldoende benzine in de Inmiddels werd het toestel, dat om 2.20 lar Londen zou vertrekken, tot 3.15 op Schiphol gehouden, waarna het in Rotter dam de twee passagiers van de „Nachtegaal" aan boord nam en vandaar naar Croydon startte, waar veilig geland werd. De diensten van 5 uur naar en van 6 uur uit Londen zijn uitgevallen. Overigens zijn alle diensten normaal ver- loopen. Olietankboot aan den grond Het Engelsche olietankschip „Oilreliance" TRIESTE JANUARI-MAAND Was December triest. Januari dreigt nog triester te worden! Het kalenderblad zegt dat het vandaag 17 Januari is. Toch hebben we in totaal nog geen negen uren zonne- schijn in deze maand gehadl Een grauw wolkendek belet de zonne stralen eiken dag opnieuw een vleugje warmte aan het aardrijk te brengen. Regen en wind doen de rest. Het is wel heel somber en triest in de natuur. Een geluk is echter, dat het met de gure winterkou van een paar weken geleden gedaan is. Naar verhouding is de tempera tuur zelfs hoog. Was het zomer, misschien liepen we dan wel zon der winterjasl dat bij de haven van Terneuzen kerd lag, is op drift geslagen en aai grond gevaren. Met behulp van twee sleepbooten wordt getracht het schip in diep water te brengen. De „Oilreliance", een schip van 5600 ton, komt van Batoem en is bestemd voor Gent Benauwde uurtjes buitengaats De fiksohe Noord-Wester, die tot ii_ nacht van Zaterdag op Zondag buitengaats heel wat benauwde uurtjes heeft veroorzaak* is in den loop van den Zondagmorgen wat afgenomen in kracht, terwijl hij ook omliep naar het Zuid-Westen. Hoewel er steeds een flinke storm is blijven staan, is de loods- dienst, die Zatermiddag te 2.-15 uur werd gestaakt, Zondagmorgen te 3.-10 uur hervat, waarna de schepen geregeld den Nieuwen Waterweg zijn binnengekomen. Toch heeft men kunnen merken dat de schepen op zee met veel tegenslag te kampen hebben gehad, want in den loop van Zondag zijn er slechts 34 schepen binnengevallen, hetgeen beneden het gewone aantal blijft. Hoog water Nog pas enkele dagen geleden meld den wij dat de scheepvaart hinder on dervond van de lage waterstand op onze rivieren. De toestand is thans radicaal veranderd. Met sprongen is zoowel het peil van de Waal als van den Rijn en ook van de Maas omhoog gegaan en al zijn de standen, de tijd van het jaar in aanmerking genomen, nog niet abnor maal hoog, een zoo snelle was als de laatste dagen is opgetreden, behoort tot de uitzonderingen. De laatste drie dagen is het water met ongeveer 4 c.M. per uur gestegen. Van morgen om 8 uur wees de peilschaal aan de haven te V e n 1 0 16.35 meter plus N.A.P. (gistermorgen was de stand 15.99 M.; gister avond 16,27 meter.) Langzaam maar zeker verovert de Maas. die thans tot een machtigen brecden strooit» is uitgegroeid, de aangrenzende wei- en bouwlanden, het water treedt overal dieper het land in. Het staat thans reeds tegen den wegberm aan den Ouden Tegelscheweg en reikt op de grens der gemeente Tegelen lot den rijksweg naar Maastricht. Voor de scheepvaart levert de hooge wa terstand reeds vele moeilijkheden op. Voor- in de tallooze bochten in de grillige rivier de grootste voorzichtigheid geboden, «vil len de schippers niet met hun schip uit den koers worden gedreven. Voorzichtigheidshalve nemen de sleep booten geen lange slierten schepen meer op den kabel, omdat de achterste schepen dan niet meer te besturen zijn. De groote Rijn aken, op weg naar het Zuid-Limburgsche kolenbekken, zijn alle opgehouden, aange zien zij niet meer onder de Maasbrug te nlo konden doorvaren. Ter hoogte van de haven en verder stroomafwaarts zijn deze schepen op de breede rivier voor anker ge gaan. Er zit niets anders op dan den val van het water af te wachten. De stand te Maastricht Hedenmorgen was het peil te M i i c h t 44.55 M. Sinds den vorigen stand (Zondagmorgen 8 uur) is het water 67 c.M DE LAATSTE WEEK INGEGAAN? Het moet nog stiller worden Baarn houdt het feestkleed gereed (Van onzen specialen correspondent) S o e s t d ij k, 15 Januari. |™^E busjes met muisjes prijken nog altijd in de Baamsche winkels en de be schuiten sluimeren nog rustig in de trom mels. Naar het zich laat aanzien neen, het is wel zeker zullen beide smakelijke ingrediënten deze week niet meer worden gecombineerd tot de traditioneele lekkernij ter eere van het Koningskind, dat op zich laat wachten. Ook hier loopen gemoedelijke weddenschappen of het jongens- of meisjes muisjes zullen z'jn. De beschuit blijft, naar men weet. in beide gevallen eender. De ambtenaar op het gemeentehuis had dus gelijk, toen hij ons verzekerde: de vol gende week, meneer. Wij wisten dat zelf ook wel. voor zoover iemand in een aan gelegenheid als deze iets weten kan. Toen wij vroegen: in het begin of aan het eind van de volgende week? heeft hij ons met de bedachtzaamheid, die den ambtenaar siert, verteld d&t niet precies te kunnen zeggen! Als de lezer(es) deze regels onder de oogen heeft, is alles wellicht veranderd en viert Nederland misschien feest Want in de volgende week 16 tot 23 Januari meent iedereen, dat de blijde gebeurtenis op e«en goeden dag zal plaats hebben. Wy denken het zelf eveneens. De dames en heeren journalisten uit bin nen- en buitenland gaan intusschen met verschen moed de nieuwe week in. Er loopt een hardnekkig gerucht van Zondag. In elk geval, voor den eersten „werk"-dag van hen die niets anders doen dan wachten, is de noodige afwisseling aangekondigd. Maan dagmiddag te 4 uur biedt „Baams Bloei", de vereeniging text bevordering van het vreemdelingenverkeer, 't verzamelde „pers volk" een „thee" aan cn 's avonds komen de trompetters en paukenisten van de Utrecht- sche „vesting" weer terug om opnieuw een taptoe te geven. Men is van plan dat in den loop der week te herhalen. Ieder der jour nalisten hoopt, dat he* verzamelen blazen van de telex de op touw gezette genoegens zal „verstoren". Om het paleis heen gaat alles zijn rus- tigen gang. Men is bezig aan het treffen van maatregelen opdat het nog stiller worde dan het reeds is. Er zijn nu 40 Rijksveld wachters, die zoodra noodig 50 collega's er bij kunnen begroeten, zoodat straks een kleine 100 man voor de afzetting van den weg langs het paleis zal zorgen. Intusschen heeft Prinses Juliana gister middag nog een autotocht door de bosschen rondom Soest gemaakt, eerst met de kap open, doch toen het hard begon te regenen werd deze gesloten. De rit duurde ongeveer Het gewone verkeer op den weg gaat in middels nog door. In de lucht is het reeds stop gezet: de Minister van Waterstaat heeft het burgerlijk luchtvaartverkeer „om gelegd". Den vliegers is opgedragen 5 K.M. rondom het paleis uit de buurt te blijven. En de militaire piloten doen dat natuurlijk De Prinselijke residentie bereidt zich voor om het geboortefeest straks te kunnen vie ren Als het blijde iricht bekend wordt, begint men met de versiering van de kom an Baam, en van het station. Op het Sta tionsplein wordt de onafhankelijkheidsboom 's avonds omkransd met feestlicht Op het gemeentehuis zal iets bijzonders plaats vinden, 't Is toch immers zoo heel lang ge leden dat daar een Prinsenkind is „aange geven". Al mag men een catastrophale overstroo ming als in 1926 wegens allerlei omstandig heden uitgesloten achten, het ziet er tooh naar uit. dat het water dit jaar boven het peil van verleden jaar, dat ook hooge stan den opleverde, zal geraken en dat hij ver moedelijk de beruchte vier meter aan de Maaatrichtsche Maasbrug wel zal halen Hetgeen na 1926 slechts eenmaal, in 1930 voorkwam. Een stand van vier meter aan de Maas- trichtsche Maasbrug correspondeert meteen topstand van ongeveer 19.75 M. te Roermond 17 M. te Venlo. De scheepvaart is nu na genoeg geheel van de Maas naar het oude kanaal Luth-Maastricht overgegaan. Dc Rijn dalend Zoowel de Maas als de Waal waren vanmorgen nog wassend, daarentegen werd van den Rijn val gemeld. Een brandstapel in gevaar Ook het water van den IJ s s e 1 is sterk gewassen. Het water bereikte Zaterdag te nverwarht den hoogen brand stapel w(4ke vanwege de Deventer Oranje- vereen was gemaakt om bij de blijde ge beurtenis als vreugdevuur dienst te doen In allerijl heeft men den brandstapel zwav verankerd om wegdrijven, te voorkomen. Verzekeringsagent gearresteerd Naar schatting ƒ28.000 verduisterd De 53-jarige agent van de Alge meen e Friesohe Levensverzekering- Mij V. uit Haarlem, dien de re- oherche der Haarlemsche politie Vrij dagavond, omdat hij verdacht werd van ernstige knoeierijen, wilde arres teeren, doch die voortvluchtig bleek te zijn, is Zaterdagmiddag nabij Spaara- dam, waar hij door den rijksveldwach ter zwervend werd aangetroffen, aan gehouden. Op het politiebureau te Haarlem heeft hij een volledige bekentenis af gelegd. Het bedrag, dat hij zioh op on eerlijke wijze heeft toegeëigend schat hij op /28.00G. Ongeveer zes jaar lang heeft hij de knoeierijen kunnen vol houden. V. wordt Maandag voor den officier van justitie geleid. Oneerlijke penningmeester De politie t. Kerkrade heef* gear resteerd en ter beschikking van de jus titie te Maastricht gesteld den penning meester van de afdeeling Kerkrade van den Algemeenen Nederlandschen Bouw vakarbeidersbond wegens verduistering van 600 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE blaten Op de Engelsche kust is een Neder* landsch schip waarschijnlijk vergaan, etf een ander Nederlandsch schip gestrand en weer vlot gekomen. De waterstand op de rivieren is zee® hoog. maar de Rijn is thans vallend. Op de werf van De Schelde is een voos Poolsche rekening gebouwde duikboot tel water gelaten. Overleden is Ds C. Lindeboom, emeri* tus-predikant van de Geref. Kerk vad Amsterdam. Te Dongen is de boekhouder van eed Boerenbond gearresteerd, verdacht vad verduistering van 15.000. Prof. P. J. M. de Bruin van Apeldoord hoopt op 1 Febr. zeventig jaar te worden* De bekende Dr J. H. Gunning J.H.zn* hoopt op 23 Januari tachtig jaar tt worden. Het Onderwijs in 1937 (I) Léon Blum belast met de kabinets-for* matie in Frankrijk. Roept Tokio thans zijn gezant uit China terug? In Madrid zijn ruim 150 fasdsten ge* arresteerd. OOK BLUM SLAAGDE NIET) PARIJS, 17 Januari. Leon Blum, de leider der socialisten, heeft de opdracht tot vorming van een nieuwe regeering terug gegeven. Verduistering van f 15000 Boerenbond te Dongen gedupeerd Reeds eenigen tijd had het bestuur van den R.K. Boerenbond te Dongen verdenkingen tegen zijn tweeden boek houder, die er een zeer luxueuze levens wijze op na hield. De gewone controle bracht evenwel geen bijzonderheden aan het licht, waarna een zeer consciëntieus onderzoek werd bevolen. Dit bracht ern stige vervalschingen en tekorten aan het licht, waarna de burgemeester der gemeente Dongen, hiervan in kennis ge steld, onmiddellijk tot aanhouding en voorgeleiding van den betrokkene over ging. Terstond heeft deze bekend door valsche boekingen gedurende ongeveer 8 A 9 jaar kleinere bedragen te hebben ontvreemd, waardoor thans een tekort van ruim 15.000 zou zijn ontstaan, welk tekort evenwel vermoedelijk tot 20.000 zal oploopen. De boekhouder, die sedert kort gehuwd is, genoot tot voor eenigen tijd het volste vertrouwen van het bestuur en den kassier en is op een geraffineerde wijze te werk gegaan. Het geld is gebruikt om een levens* staat te voeren, die geheel boven de finan- cieele krachten van den gearresteerde ging. Dit werd evenwel eerst na zijn huwelijk in Uongen bekend. Bovendien zocht hij buiten Dongen voornamelijk zijn genoegens, waar door minder de aandacht op de verkwistin gen werd gevestigd. De man zal heden worden voorgeleid voor den officier van Justitie te Breda. Dempo heeft vertraging Volgens bij de Rotterriamsch.» I.lovd nnt- ingen bericht zal het m.s Dempo Dins dagmorgen 8 uur te Rotterdam aankomen, of met bijna 24 uur vertraging, UIT OOST- EN WEST-INDIE CONTINGENTEERING VERLENGD BUITENZORG, 17 Januari. (Aneta). Bij regeeringsverordening d d. heden is de con tingenteering voor gloeilampen met èéri laar en die voor kunstmeststoffen met zes maanden verlengd. BENOEMING BUITENZORG, 17 Jan. (Aneta). Benoemd tot secretaris van de Algemeene Reken kamer de heer H. J. A. E y k h o 11. thans adjunct-inspecteur der P.T.T. BATES PAPIEREN ZAKKEN HYGIËNISCH - WATERDICHT - STOFVRIJ Inhoud 25/50 Kg. Bates CeproZakken Mij. N.V. Maastricht Franschen Singel 60 - Telefoon 4497

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1