NATIONALE INDUSTRIE Verzekering fegen geldelijke gevolgen van werkloosheid E.M.I. - UTRECHT (EM1) Fabriek van: Venfilaloren VRIJDAG 14 JANUARI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Minister-president Chautemps (geheel links), die als leider van het thans demissionaire Fransche kabinetdoor journalisten wordt ondervraagd. Het slachtoffer van den roofmoord te Sittard, de 19-jarige Albert Koopmans iverd onder groote belangstelling op de begraafplaats Lindenhewvel ter aarde besteld. -J'; Het Duitsche passagiersschip „Gneisenau", dat gezet. Het aan den grond geraakte schip bij Hansweert omhoog is gevaren, kon wederom worden vlotgebracht, waarna de reis naar Antwerpen werd voort door 8leepbooten, Nadat dr. A. F. Philips voor het eerst aan eenige leden van het personeel de onderschei ding voor UO-jarigen dienst had overhandigd werd hem namens het personeel eveneens de betreffende oorkonde en medaille uitgereikt. Links: De Hertogin van Kent bracht Maandag met haar moeder, prinses Nicolaas van Griekenland (voorgrond) en haar zusters prinses Olga en gravin Goeting Guterbach een bezoek aan den Akropolis te Athene. Voorontwerp van Wet bij den Hoogen Raad aanhangig gemaakt Samenwerking van werk- gevers en werknemers Bedrijfsleven zelf wordt met de uitvoering belast De Minister van Sociale Zaken heeft, zooals gemeld, bij den Hoogen Baad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van wet inzake de ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid. Uit de toelichting op het voor-ont werp blijkt, dat de minister een stelsel van verplichte werkloosheidsverzeke ring voor normale werkloosheid in de plaats wenscht te stellen van de be staande vrijwillige verzekering en wel op de volgende gronden, Onder het systeem van vrijwillige ver zekering blijkt slechts een deel van de ar beiders bereid de daarvoor noodige offers te brengen. Degenen, die zich buiten de .vrijwillige verzekering plaatsen, hebben ech ter bij werkloosheid van de gevolgen daar- ,Van te lijden en moeten alsdan een beroep op de overhead doen. die voor groote las ten geplaatst wordt, vooral in een tijd van dalende conjunctuur, Verplichte verzekering heeft het voor deel, dat de werkgevers in deze verzekering kunnen worden betrokken. Tot dusver zijn dezen geheel buiten de verzekering geble- PIJL-CACHET (met fijn poeder gevulde ouweltjes) ilddel tegen hevige hoofdpijn,. Minister Romme ven, want in het bestaande s\siecm was voor medewerking hunneraijds geon plaats. Maar wanneer men zich voorstelt een wet telijke regeling te maken tegen de gelde lijke gevolgen van die werkloosheid, die voor een goeden gang van zaken in het be drijfsleven noodig is ofwel uit den bouw van het bedrijfsleven resulteert, m. a. w. tegen de geldelijke gevolgen van wat men normale werkloosheid moet noemen, is er alle reden ook de werkgevers in te soha- Wat voor elke sociale verzekering geldt, geldt wellicht nog in verscherpte mate voor de werkloosheidsverzekering: wil zij in en voor den bedrijfstak haar doeleinden kun nen bereiken, dan moet zij verplicht zijn, wijl haar welslagen de medewerking van al degenen, die tot den bedrijfstak behoo- ren, vereischt* Bedrijfsleven met de uitvoering 'telast De verplichte verzekering 'egen de gelde lijke gevolgen van normale werkloosheid zal in het systeem van den Minister in de eerste plaats moeten worden uitgevoerd door het bedrijfsleven zelf. Hieraan geeft hij de voorkeur boven de uitvoering door overheidsorganen. Op deze wijze kan ook worden bereikt een grootere eenvoud en uni ficatie van de sociale verzekering, waar mede het bedrijfsleven niet anders dan ge baat kan zijn. De invoering van een verplichte werk loosheidsverzekering beteekent voor de vak organisaties van werknemers wel de schoonste bekroning van haar pioniers-ar beid, welke de voorwaarden heeft gescha pen, noodig om tot deze uitbreiding der voorziening over alle ondernemingsarbei ders te kunnen geraken. Ingevolge het voorontwerp wordt in de eerste iplaats aan de bedrijfsraden een taak op het gebied der werkloosheidsverzekering toegedacht Bestaat voor een bedrijf of voor een gedeelte van een bedrijf een bedrijfs- raad en wordt deze geschikt geacht om een werkloozenkas te beheeren, dan kan met machtiging van de Kroon aan de bedrijfs raden vergund worden een werkloozenkas op te richten. Alle werkgevers in het be trokken bedrijf met hun arbeiders zouden dan bij die kas verplicht verzekerd z;jn. Voorzoover geen bedrijfsraden bestaan of deze nog niet in staat zou zijn het beheer van een werkloozenkas op zich te nemen, zou gebruik gemaakt kunnen worden van het instituut der erkende bedrijfsvereenigin gen, zooals reeds voor de uitvoering van de Ziektewet in het leven werd geroepen. Voor die gevallen, waarin geen werkloo zenkas van een bedrijfsraad bestaat, noch een erkende bedrijfsvereniging optreedt, wordt een rijkswerkloozenkas voorgesteld, die zal worden beheerd door het bestuur der Rijksverzekeringsbank, terwijl de Raden van Arbeid als administratieve uitvoerings organen zullen optreden. De premiebetalina Het risico voor de normale werkloosheid, die zich in de bedrijven voordoet, zal door deze bedrijven moeten worden gedragen. Hei ontwerp gaat er dan ook van uit, dat de werkgevers premies betalen voor deze ver zekering, terwijl z;j gehouden zijn de helft van die premies op de arbeiders te verhalen. Voor een overheidsbijdrage is in 't systeem van den Minister geen plaats. De geldelijke taak van de overheid vangt z.i. eerst daar aan, waar de normale werkloosheid ein digt. Neemt de werkloosheid een zoodanig karakter aan, dat buitengewone oorzaken haar invloed doen gelden, dan dient de ver antwoordelijkheid niet alleen op het bedrijf, maar op de gemeenschap in haar geheel ge legd te worden. Als criterium voor de vraag, hoever de normale werkloosheid reikt, neemt de Minister aan, dat de reglementen voor de werkloozenkassen een zoodanigen ter mijn van uitkeering moeten stellen als voor elk bedrijf kan worden geacht overeen te komen met den jaarlijkschen gemiddelden duur der werkloosheid van alle in het be drijf werkzame arbeiders. De overheid kan, omdat zij alle reglementen voor werkloozen kassen moet goedkeuren, toezien, dat hier een zoo juist mogelijke regeling wordt ge troffen. Hoe hoog de premie zal moeten zijn, zal afhangen van het werkloosheidsrisico en van de prestaties van de werkloozenkassen. Dit kan uit den aard der zaak zeer uiteeniloopen, maar de Minister meent, dat, gelet pp de ervaring met de vrijwil lige werkloosheidsverzekering verkre gen, een gemiddelde premie van 1 y2 h 2 pet van het loon voldoende kan zijn om de uitgaven wegens normale werk loosheid te dekken. Een overgangsregeling Een regeling wordt voorgesteld inzake de overgang van de vrijwillige naar de ver plichte verzekering. Met het in werking treden van een wettelijke regeling vervalt de regeling van het werkloosheidsbesluit 1917. De Minister stelt zich voor. dat de bestaande werkloozenkassen zich zullen be lasten met het geven van uitkeeringen aan de leden van die kassen gedurende den tijd, die noodig is voor het verkrijgen van de reserves in de kassen, welke gevormd zullen worden op grond van de voorgestelde regeling. Zoonoodig kan van Rijkswege hier bij hulp worden verleend. De voorgestelde wettelijke regeling zal gelden voor alle arbeiders, die werkzaam zijn in dienst van een onderneming. Een uitzondering wordt gemaakt voor arbeiders in dienst van een spoorwegonderneming en voor arbeiders boven de 65 jaren, terwijl mede de mogelijkheid van uitschakeling wordt overgelaten voor personen wier werk loosheid of verdiensten niet of moeilijk te controleeren zijn, of die werkzaamheden ver richten van bijkomstigen aard. Ook de land- en tuin bouwarbeiders zullen onder de verzekering vallen. Voorgesteld wordt de invoering van een arbeidsboekje, waarin begin en einde van elke dienstbetrekking moet worden aange- teekend, welk boekje zal moeten dienen om het den arbeiders mogelijk te maken aan te toonen, dat zij lang genoeg gewerkt hebben noodig om te kunnen voldoen aan de wette lijke voorwaarde voor het verkrijgen van uitkeering bij werkloosheid. De besturen van de bedrijfsraden, van de bedrijfsvereenigingen en de Rijkswerkloo zenkas stellen zelf een reglement voor de werkloozenkas vast, onder ministerieele goedkeuring. Het ontwerp geeft eenige be palingen aan, die in die reglementen moe ten voorkomen. O.m. is bepaald, dat de pre mie voor de Rijkswerkloozenkas niet lager mag zijn dan de premie, geheven door be kende bedrijfsvereenigingen. Met de inning van de premies voor de Rijkswerkloozenkas worden de Raden van Arbeid belast, die ook moeten zorgen voor de vaststelling er toekenning der uitkeeringen en de controle op de werklooze verzekerden, die hij deze kas zijn aangesloten. Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis Misverstanden over de opleiding Het mag als bekend worden veronder steld dat de Vestigingswet Kleinbedrijf de mogelijkheid opent om de oprichting van nieuwe zaken in bepaalde branches te bin den aan een drie-tal eischen inzake crediet waardigheid, handels-kennis en vakbe kwaamheid. De opleiding tot vakbekwaam heid zal worden georganiseerd door de be trokken vakorganisaties in het kleinbe drijf; heit onderwijs met betrekking tot de handelskennis, hetwelk voor alle brandies gelijk zal zijn, wordt momenteel in hoofd zaak voorbereid door de drie landelijke standsorganisaties van den middenstand, t.w. den Ghr. Middenstandsbond, den R. K. Middenstandsbond en den Kon. Ned. Mid denstandsbond. Deze bonden hebben in overleg met het Departement van Economische Zaken het examen-programma van het onderdeel han delskennis vastgesteld, en zullen in de toe komst na met gunstig gevolg afgelegd examen gerechtigd zijn om het agn. Mid denstandsdiploma Algemeene Handelsken nis uit te reiken. Naar wij vernemen bestaat er t.a.v. de opleiding voor dit diploma eenig misver stand. Onvolledige publicaties, alsmede uit latingen op vergaderingen hebben hier en daar namelijk den indruk gevestigd, dat al leen het „Instituut voor Middenstands-ont- VOOR NEDERLAND EN N ED ER L A N D SC H -1 N DI E Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM fv yrjüb j Bh x llïll CHRISTIANI NIELSEN'S IBIil"'"1 gewapend-belon mij. n.v. Koninginnegracht 28, den haag Willem Smit&Co'sTransformatorenfabriek N.V. Nijmegen DTNAMODRAAD TRANSFORMATOREN voor elk vermogen en elke spanning. LASCHTRANSFORMATOREN LASCHAUTOMATEN LASCHELECTRODEN ELECTRISCHE OVENS voor warmte-behandeling en smeken. Kleine Eleclromoloren wikkeling" (het onderwijsinstituut van den neutralen Kon. Ned. Middenstandsbond) met de regeing van dit onderwijs zou zijn Zelfs heeft bij sommigen de meening post gevat, dat de examens uitsluitend door dit instituut zullen worden afgenomen. Beide opvattingen zijn onjuist! In de eerste plaats zij er aan herinnerd, dat zoowel de Chr. Middenstandsbond als de R. K. Middenstandsbond de organisatie van dit onderwijs eveneens ter hand heb ben genomen. Wat de re-geling der examens betreft kun nen wij voorts mededeelen, dat daaromtrent nog geen definitieve beslissing is genomen. Het is intusschen ondenkbaar, dat één der middenstandsbonden te dezen een monopo "e zou verkrijgen. Wij geven den lezer van ons blad in over weging om zich in voorkomende gevallen, te wenden tot de centrale onderwijscommis sie van den Chr. Middenstandsbond (secre tariaat Dr Kuyperstraat 3. 's Gravenhage). Dr. PHILIPS NAAR INDIë Gistermiddag zijn Dr A. F. Philips on mevrouw A. Philips-de Jongh per Ne- derland-exipress naar Genua vertrokken waar zij zich aan boord van het m.s. „Christiaan Huvgcns" zullen begeven voor een reis naar Indië. DE OPBRENGST DER WELDADIGHEIDSZEGELS De verkoop van de weldadigheids postzegels «tc. heeft te Amsterdam f 28.539,74 opgebracht tegen vorig jaar i 20.865,42. Dit is bijna f SOOO,— meer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5