2/an cJcjbir Qrt.u/eiclJ2, i/üor /oounszr ZEGGEN Huisbrand- en Industrietak AGENTEN GEZOCHT Ons Praatuurtje Van alle middelen om het levens onderhoud te verdienen is er geen heter, aangenamer en passender voor den mensch en waardiger voor den vrijen man, dan de landbouw. CICERO. No. 417 12 JANUARI 1938 Alcohol uit suikerbieten Bezwaren tegen het uitgebrachte rapport Zooals men zal weten is het vraagstuk ol het aanbeveling zou verdienen uit een ge deelte van onze suikerbieten alcohol voor vermenging met benzine te bereiden al eenige jaren een punt van studie en be sprv'kingen geweest. Door de regeering is een commissie inge steld, die deze aangelegenheid in studie moest nemen. Deze regeeringscommissie was een gevolg van de actie in Noord-Ho, lands Noorderkwartier inzake dit vraag stuk. •liet rapport van de Regeeringscofnmissie was allesbehalve gunstig voor de alcohol bereiding uit suikerbieten en de gevolgen van dit rapport waren dan ook. dat deze zaak zoo goed als van de baan geraakte Volgens de Regeeringscommissie zouden de onkosten veel te hoog ïoopen. Ben verge lijking werd o.a. gemaakt, met de opbreng 6ten en kosten van 1 ha. tarwe met die van 1 ha. suikerbieten bestemd voor alcohol bereiding. Tarwe (per ha.): productiekosten onge veer 300. opbrengst 3300 kg. tarwe h 5 ls ƒ165 Stroo 20. totaal f 185. Nadeelig saldo: 115. Bieten (per ha.) productiekosten tot al cohol ongeveer 785. Opbrengst 40 hl. aleohol voor brandstof 6 3 is f 120. Nadeelig 6aldo 665. Uit deze berekening zou volgens het rap port moeten volgen, dat de verbouw van aJ- coholbieten per ha. ƒ650 verminderd met 115. dat is 550 extra steun zou vragen. Tegen deze berekening en tegen het rap port in zijn geheel is op een vergadering van Hollands Noorderkwartier door den heer Visser scherp? critiek uitgeoefend. In de eerste plaats wel tegen de kosten berekening. De commissie kwam in het rapport eerst met de berekening hoe hoog de literprijs van de bietenalcohol zou worden en heeft deze vergeleken met een handelswaarde van benzine, die ze op ƒ3 stelde. Een ver gelijking tusschen twee zulke ongelijk 1 soortige grootheden dend vreemd aan. Ook wordt aan de eene zijde gerekend met ©en prijs van de tarwe op de boerderij et. daarnaast met een prijs van bietenalcohol waarin alles is begrepen: bietenprijs, ver werking. rente van de installaties, afschrij ving fabrieken, denaturatie, menging van benzine, levering franco door het heele land ^PLANTEN Amaryllis (Hippeastrum) (Ridderster) De meest bekende naam van deze buiten gewoon fraaie kamerplant hebben we maar voorop gezet. De eigenlijk naam is Hippeas trum, terwijl we als Hollandsohe naam wel eens, doch niet vaak, hoorden van Ridder- Wanneer men dit voorjaar een Amaryllis in bloei wil hebben in de kamer, dan wordt het nu tijd om de, niet goedkoope, bollen te koopen. De bollen zijn nog wel niet in volle actie, doch er begint reeds leven in te komen en wil men zeker zijn een bloeibare bol te koopen, dan geve men acht, of de bloeiknop reeds zichtbaar is. Niet uit het midden, c.och cr naast komt de ietwat spitse bloeiknop voor den dag. Uit het midden van de bol komen de bladen. Maar die mogen wel wat achter blijven zooals we zullen zien. Eind van deze maand, begin Februari gaat men de bol in een pot zetten. Deze pot moet niet te groot zijn. Als er tusschen de bol en de bovenrand van de pot 2 c.M. ruimte is, is het voldoende. Men late de wortel aan de bol, en plante deze zóó in de aarde, dat zij voor de grootste helft er boven uitsteekt De aar de drukke men om de bol stevig aan. De grond moet zéér vruchtbaar zijn. Oude koemest, klei en bladaarde en als de klei wat stijf is nog een deel zand, daar houdt de amaryllis van. Als de bol opgepot is zei' men de pot in oen warme kamer en in het licht. Als men dit heeft boven de centrale verwarming. Dat is een ideale plaats want de Amaryllis houdt van een warme voet Ook kan men de eerste lijd, zoolang de knop nog niet ver ontwikkeld is, en vooral de bladeren nog niet ver zijn. de pot op een schoorsteen mantel van de brandende haard of kachel zetten. Maar gaat de knop goed groeien, dan moet er licht, veel licht bij komen, denk daaraan. Heel weing gieten! let wel heel weinig gieten! De aarde moet haast droog blijv e.n. Houdt men de aarde wat nat dan ontwikkelen zich wel de bladeren, doch men krijgt geen bloem of meteenkorte steeL Als de bloemknop reeds op een lange steel staar en begint te zwellen, dan geeft men meer water. Lauw water, 't mag wel vrij warm zijn. Tijdens en na de bloei goed water geven cn flink bemesten met gier of kamerplan- tenmest. Na de bloei goed voor de plant blijven zorgen. Ook als bladplanr is zij mooi. In deze periode moet de bloemknop voor de volgende bloei gevormd worden. Er moet dus reserve-voedsel opgehoopt kunnen wor den. Dus goed bemesten en water geven, zoolang de groei duurt, dat is tor ongeveer Augustus. September. De Amaryllis behoeft nier elk jaar verpot Zet na de groeitijd de pot weg. bewaar deze op een droge, niet te koude plaats. Ver- jyjjder in het voorjaar, als de groei weer be nnet eigen tankschepen In beide gevallen is een opbrengst-cijfer naast de onkosten geplaatst. Hoe lager dat opbrengstcijfer gesteld wordt, hoe grooter het nadeelig saldo wordt. De commissie heeft volgens den heer Vis ser met twee maten gewerkt, nl. bij de op brengst van de alcohol-bieten wenscht m-n de werkelijke waarde aan te houden an worden de invoerrechten van benzine buiten de rekening gehouden. Bij de productiekos ten van o.' bieten rekent men niet de wer kelijke waarde van de biet, maar den kost prijs met inbegrip van den regeeringssteui op bieten. Dit alleen geeft een saldoverschii van plm. 300. De kostprijs van den alcohol is opge schroefd. Men komt op een kostprijscijfer van 19.64. terwijl op dat moment de export prijs naar het buitenland, dus met inbegrip van de winst, belangrijk lager was. Tal van aanmerkingen zijn verder te ma ken op de literprijsberekening. Een afschrij ving in 5 jaren is ongemotiveerd; de licentie rechten zijn te hoog berekend; de kosten van vinasse-verwerking kuninen komen te verval len; de installatie voor de vermenging vai benzine en alcohol is veel te hoog berekend; de rente en afschrijvingskosten zijn te hoog doordat de aanschaffingskoeten te hoog zijn opgezet enz. Rente en afschrijving voor het gebruik van de suikerfabrieken is onlogisch, aange zien die fabrieken daarvoor reeds vergoed worden. De vrachten zijn te hoog gesteld; denaturatie kan enorm veel goedkooper. Bij de opbrengst wordt voor de pulp 70 cent be rekend. terwijl de boer 2.50 betaalt De voordeelen, welke de commissie toekent aan den bietenverbouw als grondverbetering, on kruid- en ziektebestrijding, vruchtwisseling meeropbrengst der volgende gewassen enz worden bij de berekening niet in rekening gebracht Nog meerdere bezwaren tegen het rappor: v. erden door den heer V. geopperd. Ook wees hij op verschillende pagina's in het rap port, die elkaar tegenspreken, ongemotiveer de gevolgtrekkingen en fouten in de bere keningen. Hij was van oordeel dat het uitgebrachte rapport zoowel eenzijdig als partij d i,- schijnt ta zijn opgesteld. De commissie schijnt niet te hebben ingezien, het groot.-- belang van het maken van eigen motor brandstof in eigen land Over het hoofd i^ gezien de ev. vermindering van import, de belangen van de Ned. industrie en land bouw. Ernstig zou het te wenschen zijn dat de Ned. regeering dit rapport zou désavou eeren en een nieuwe commissie zou willen benoemen, die ziah minder zou laten be invloedien door buitenlandeche belangen. gint, dat is om deze tijd de dorre bladeren aan de bol en de bovenste laag aarde en vervang deze laatste door versche, vrucht bare aarde. Algeheele verpotting is slechts om de twee of drie Jaar noodig. WEET GE dat in Duitschland plannen beraamd wor den om meer varkens te mesten, en wel met afval van de keukens, waarvan in heel Duitschland een millioen varkens vetge mest zouden kunnen worden; dat de oogst in Duitschland wat aardappe len. peulvruchten en hooi aangaat is mee gevallen dat in Zweden de trek van het platteland naar de steden zoo groot is, dat het land bouwbedrijf op sommige plaatsen stil ligt en in een bepaald district niet minder dan 249 boerenhoeven leeg staan terwijl 213 afgebroken of bouwvallig zijn. dat de Friesche maatschappij van Land bouw in groote meerderheid zich uitsprak voor verlaging der z.g. strijkgelden, die nu nog 2 pet bedragen en die tot onge- wenschte toestanden leiden, waarom men 1 pet meer dan genoeg acht dat met het oog op een eventueele export van pootaardappelen uit Friesland naar Zuid-Amerika, door de N.A>K. en de Friesche Keuringsdienst besloten is dr. ir. Drost consulent voor de plantenver edeling te Leeuwarden naar Zuid-Amerika te zenden om eventueele exportmogelijk heden te bestudeeren. dat men in Friesland ontevreden is over de onvoldoende kalverschetsen, die slechts met 7 pet zijn uitgebreid, wat voor Fries land 5 pet. beteekent, terwijl de centrale landbouworganisaties een uitbreiding van minstens 10 pet. vroegen, dat de Rijkslandbouwsoholen te Gent en Gembloers uitgebreid zijn met een af deeling zuivelbereiding, dat het thans reeds tijd is om nestkastjes op te hangen, daar meerdere vogels reeds in Maart beginnen te nestelen en ze eerst aan de nestkastjes gewoon moeten geraken. Ook in den winter zagen we de zaaimachine over de omgeploegde akkert trekken. WUANTWI OORDEN V r a a g 1 In verband met beriohten als zou den in Noord Frankrijk verschillende boerderijen ongebruikt er heen liggen, zou ik willen vragen of Nederlanders daar geen plaats kunnen krijgen? Antwoord: Zeker kunnen Nederlanders daar een plaats krijgen, doch er is wel wat risico aan verbonden. De directeur- generaal van den Landbouw heeft de genen. die naar N.-Frankrijk willen ver huizen, den ernstigen raad gegeven, ter vermijding van moeilijkheden en in hun eigen belang, alvorens ze een besluit nemen zich in verbinding te stellen met onzen Rijkslandbouwconsulent Dr. A. Sevenster, Rue de Grenelle 85 te Parijs. Vraag 2 Wat is voor het gebruik van luchtbanden in het boerenbedrijf te zeg- gen? Antwoord: Boerenwagens op luchtban den vorderen minder trekkracht Al naar omstandigheden loopt deze trek krachtbes paring uiteen van 15 tot 40%. Dit geeft sneller of meerdere vervoer en dus besparing. Ook zijn luchtbanden aangenamer in het bedrijf. Vraag 3 Wat moet ik aan de Amaryllus- bol doen, die verleden jaar bloeide en sinds September droog staat? Antwoord: Zie het artikel over Amaryl- lus in dit of volgend nummer. Vraag 4 Kent U een boek, waarin op eenigszins populaire wijze de scheikun de betreffende de land- en tuinbouw be schreven wordt en b.v. leert hoe men kan zien, de kalktoestand van den bo dem. de behoefte aan stikstof enz. de samenstelling van den grond, de betee- kenis van scheikundige formules en®. A. f. Antwoord: Hoewel alles wat de vrager bedoelt er niet in staat zou kunnen die nen: Soheikunde door J. Kok deel I van de Handleiding bij het lager land- en tu in bou won derwijs. Uitgave van J. B. Wolters Groningen, prijs 85 cent Uitvoeriger is Dr. P. van Hoek; Be knopt leerboek der scheikunde van den denzelfden uitgever. Twee deelen, prijs resp. f 2.25 en f 1.90. Geen van beide is populair geschre ven. vooral het laatste niet Het eerste deel is wel zeer bevattelijk. Van zaad tot suiker De kweekers van de eenige Nederlandsche suikerbiet Kuhn P zetten de publicatie van hun tijdschrift: „Van Zaad tot Suiker" voort Wij ontvingen zoo even nr. 4. het welk op aanvraag gratis verkrijgbaar is bij de Kon Beetwortelzaad-Cultuur Kuhn en Co. N.V., Afdeeling Publiciteit te Bloemen- daal en dat wij gaarne aajibevelen. Het nuirumer vangt aan met beschouwin gen, waaruit blijkt, dat de Nederlandsche suikerbiet Kuhn P in 1937 treffend bewezen heeft, inderdaad volkomen te zijn aange past aan de Nederlandsche omstandigheden van klimaat bodem en verbouw en dat dit jaar al heel goed geleerd heeft, dat deze biet van eigen bodem inderdaad ook de biet is vóór eigen bodem. In abnormaal gunstige jaren hebben bul- tenlandsche variëteiten wel eens een voor sprong gehad, die echter weinig zegt ten opzichte van onze gemiddelde omstandig heden. De bedoelde beschouwingen dragen dan ook den veelzegigenden titel: „Een oor deel vlug gezeid, mist vaak rechtvaardig- In dit nieuwe nummer wordt verder de serie „Uit oude verslagen" voortgezet en worden de cijfers gepubliceerd betreffende de uitkomsten van de suikerbietenteelt in 1936. Zeer interessant is ook erin te vinden een portret van Marggraf voor zoover wij we ten in Nederland nog nooit gepubliceerd van den man. die bijna 200 jaar geleden ontdekte, dat in bieten suiker voorkwam. Emigratie In verband met in den laatsten tijd ge maakte propaganda voor emigratie naar Frankrijk, wordt allen, die overwegen naar Frankrijk te verhuizen, ernstig aangeraden, ter vermijding van moeilijkheden en in hun eigen belang, zich ter zake met den Rijks- landbouwconsulent Dr. A. Sevensi'er. 85 Rue de Grenelle te Parijs in verbinding te stellen alvorens tot emigratie te besluiten. De Directeur-Generaal van den Landibouw, A. Roebroek Conjunctuurverbeterlng onbeteekenend Aan hei' slot van een beschouwing over de behandeling van de Landbouwzaken in de Tweede Kamer schrijft R. in „Ons Platte land": De behandeling van de begrooting van het Landbouwcrisisfonds heeft weer duidelijk gedemonstreerd dat de conjunctuurverbete ring. welke het vorig jaar is ingetreden, nog van geringe betoekenis is voor de positie van onze land- en tuinbouwbedrijven in het algemeen. Naast enkele lichtpunten heeft zij voor vele van onze bedrijven de productie kosten aanmerkelijk doen stijgen. Compen satie voor deze verhoogde kosten is nog geen verbetering voor onze bedrijven. Er zal in 1938 ook wel hei' een en ander voor den georganiseerden land- en tuinbouw te doen zijn! Bacon export In het weekoverzicht schrijft het Ov. Landb.-blad: Men kan gerust aannemen, dat er dan een behoorlijke export mogelijk zou zijn, maar de toestand is helaas andere. De grootste markt is Engeland en op die markt is de koek netjes verdeeld. Intusschen wijzen de cijfers er geenszins op, dat de baconuitvoer naar Entreland nog verder zal worden be perkt dan thans het geval is. Met een beetje optimisme zou men haast een grootere uit voer kunnen verwachten. Had de Nederland sche Veehouderij cent rale ook niet een tikje optimistischer kunnen zijn toen zij voor l.«o het aantal biggenmerken vaststelde op een getal, dat maar enkele procenten hooger ligt dan de toewijzing 1937? .GRONINGEN" Alg. Onderl. Maatsch. tot Verzekering van Paarden en Rundvee. Catharijnesingel 75 UTRECHT TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden, tegen lage onderlinge of vaste premie. RESERVE: 178.799.44. Deskundige vertegenw. gevraagd! De lijdensweg van den Tuinbouw In een artikel „Illusie en werkelijkheid" schrijft N. Kaan te Oudekarspel in „De Ned Tuinbouw" o.m.: De lijdensweg der vuinbouwende Nederlan ders nam nog geen einde. Integendeel Een voortduren of stabiel blijven der noodtoe standen beteekent wiskunstig zeker vererge ring. toenemënde ondermijning, intering ook van moreele en geestelijke waarden. De gra an voorziening van ons land In „Eicon.Voorlichting" worden in een ar tikel over „de internationale graanpositie en de graanvoorziening van Nederland" de con clusies getrokken. dat Nederlands positie als tarwe-im port ee rend land sinds den afgeloopen zomer is versterkt tengevolge van de minder gunstige statistische posivie van tarwe en de alge- meene daling der grondstoffenprijzen. dat In dit seizoen bij de voorziening in de invoerbehoefte van Nederland aan granen, de overvloedige oogsten van de Vereenigde Staten en Rusland een belangrijke rol zullen spelen en ons land minder afhankelijk zul len maken van de Zuid-Oost Europeesche landen. D. VAN DEN BOSCH Telefoon 28 NAALDWIJK Tuin bou wgereed schappen KASSENBOUW IN IJZER VERWARMING - WATERLEIDING STALEN WAGENS en BURRIES P. DE VOGEL Pzn. TELEF. 53 BERKEL Z.-H. KORRELMAIS DROGEN De teelt van korrelmaïs neemt ln de laat ste jaren zeer toe. Wij hebben de afgeloopen zomer overal in ons "and min of meer groo te oppervlakten met dit gewas zien betelen en van verschillende zijden vernomen, dal de resultaen over het algemeen genomen niet ongunstig waren. Sommigen waren zelfs vol lof over de resultaten, waar ande ren weer minder luidruchtig waran. In elk geval is net zóó. dat de maïscui- tuur in ons land goede belangstelling heeft Een niet geringe moeilijkheid is in ons vochtig klimaat de oogst droog te krijgen. Wij hebben indertijd beschrijvingen en af beeldingen gegeven van drooginrichtingon doch dat waren meer drooghoudinriohtingen dan dat ze ook werkelijk kunstmatig de maïskorrels droogden. Door de heeren A. A. Swart en W. Idema directeur van de zuivelfabriek te Assen, zijn dit iaar proeven genomen met het kunst matig drogen van korrelmaïs, waarbij ze ge bruik maakten van een Hasse Lufttrockner. Dit toestel, zoo lezen we in het Drenthscb Landb.-blad. dat deze proefneming beschrijft, wordt gewoonlijk voor het drogen van ca seïne gebruikt en is uitgerust met drie droog kamers, waarin losse ijzergaasramen. Hier werden op 9 October de maïskolven op uit gespreid. die nu aan een maximum-tempe ratuur van 53 gr. C. werden blootgesteld Van 1714 kg. natte kolven was na 23 uur slechts 1002 kg. over. Het vochtgehalte van deze gedroogde maïs bleek 11.8 h 12 pet te zijn. dus lager dan dat van gewone handel» De kosten van deze droging bedroegen voor gebruikte stoom en electriciteit voor aandrijving van de ventilator resp. f 4.95 f 3.12 of in totaal f 8.07. Daar er nad orsching van de maïskolven in totaal 846 K.G. schoo nn maïs over was. hebben de kosten voor het drogen dus ongeveer 1 cent per K G bedragen. Natuurlijk komt hier nog bij een bedrag voor afschrijving en onderhoud van het gebruikte droogtoestel. Het komt ons voor dat proeven als boven staande, ook met andere drooginrichtingen en met grootere hoeveelheden navolging verdienen. Bovendien moet onderzocht op welke wijze de zoo gedroogde maïs verder bewaard kan worden, of zij bij het drogen nog een deel en wélk deel van de kiem kracht behouden heeft. enz. Zóó kan men op dit gebied verder komen.. voor den verkoop van onze TUIN-, BLOEM, en LANDBOUWZADEH FA. GEBR. OUDIJK - WADDINXVEEN RAAMLIJSTEN SYSTEEM .NYHOF" 5 punten waar het om gaat: Speciale ruitenhouder. Stalen hoeken. Koperen nagels Langere levensduur. Goedkooper in 't gebruik Wie ze gebruikt, bestelt na. Vraagt vrij blijvend inlichtingen: J. BAK, H. BAK DE JONG h±*NDRIK-IDO-AMBACHT Telef. 8 Ook alle andere soorten van raamlijsten. Tuinderglas, L.O.B. en kasglas. Als het waard is vee goed te voeren, dan is het zeker waard OHa VOEDERS te koopen1 Van O ij en's Handels-Mij. N.V. Postbox 48 VENLO (L.) vraagt onze geïllustreerde ja «rw prijscourant ZADEN BODEGRAVEN WAT IK HOORDE EN ZAG, LAS EN DACHT, OP REIS EN THUIS. 397 Cicero leefde zoo'n paar duizend jaar ge leden. ongeveer 70 jaar voor Christus' ge boorte. Hij was staatsman, redenaar en schrijver. Geen boer dus. Maar hij had toch zijn oor deel over den landbouw. Zooals ge lezen kunt in de linkerbovenhoek, naast de „kop" van deze pagina. Over den landbouw had hij, zooals blijkt, geen lage gedachte. Maar dat was ook voor 2000 jaar. Tegenwoordig wordt er wel anders over den landbouw gedacht. Zie maar eens naar Noord-Frank rijk. waar heel wat boerderijen verlaten zijn en zelfs meerderp dorpen bijna geheel onbevolkt Zie maar eens naar Zweden, waar de trek van het land naar de steden zóó groot wordt, dat' de regeering ongerust wordt en vreest voor de gevolgen In ons land ls het nog niet zoover. Er is daar nog een overcompleet aan landbou wers. Voor die is emigratie een van de mid delen om aan een landbouwbedrijf te komen.- Maar gezien de liefhebberij daarvoor wi! niet nalaten hier even ernstig te waar schuwen voor overijlde stappen. Ga nooit, nooit naar een ander land zonder uitvoerige inlichtingen en adviezen gevraagd te hebben bij hen. die tot oordeelen bevoegd ziin eni zelf geen belang hebben bij eventueel emi- greeren. of althans blijk gegeven hebben eer lijk en onnartiidig te ziin. Er wordt in de laatste maanden zooveel over emigratie gesproken, gedacht, geschre ven en gevraagd, dat waarschuwen niefl overbodig is. Wij zijn er van overtuigd, dat in vele gevallen emigreeren heel goede be staansmogelijkheden kan bieden. Maar 't blijft een heele stap. die wel overwogen moet worden en heel wat voorbereiding noodig j maakt Zooals ook heel wat voorbereiding elschf© 1 de BEPLANTING MET 700.000 HOLLANDSCHE BLOEMBOLLEN OP DE WERELDTENTOON STELLING TE NEW-YORK. Dat is vnl. het werk van de Hollandecho bloembolienhandelaren, die uitsluitend opi Amerika handel drijven. En het wordt, zoo als we dat gewoon zijn, een onpersoonlijke reclame. Daar de tentoonstelling van reusachtige afmetingen zal zijn is het te verwachten, dat ook de tuinbeplanting van niet geringe be teeken is zal zijn. De tuinarchitect van de wereldtentoonstelling Ir. Ney berekende, dat er ongeveer 700.000 bloembollen noodig zul len zijn. Zij zullen om de gebouwen geplant wor den en langs groote lanen, die al aangelegd worden. Een laan, die Regenbooglaan zal he e ten, krijgt tulpen in een groove verschei denheid van kleuren, in de opeenvolging van! de kleuren van de regenboog. Een commissie van Hollanders heeft dë plannen van den architect al beoordeeld en! waren vol lof er over. Dat wordt dus in 1939 een goede reclame voor onze bloembollen in Amerika. We zullen hopen en hebben er ook wel vertrouwen op. dat daar een goede vraag op GOEDE VRAAG, ZONDER AANVOER geeft niet veel. Zoo is het eind van 1937 en begin 1938 ge weest met de bloemkool. Er stonden toert in de koolstreek „De Streek" nog een paar mil1 lioen stuks van dit gewas te velde. Wij gin gen er de laatste dag van 't jaar nog door, doch merkten toen wel. dat er niet veel' van deze millioenen te verwachten was. 't Was wel geen ouderwetsche winter, dl© we achter de rug hebben, doch een vijftal flinke vorsten, waarop dadelijk weer dool volgt, is, naar men begrijpt, niet bevorder lijk voor de houdbaarheid van de kooL En nu is er heel goede vraag, maar er was geen aanvoer. Tenminste niet dat maakte* Dat is een groote schadepost voor de verbou. j wers van bloemkool. Er was wel is waar geen goede oogst t© melden, de kwaliteit! bleef beneden het peil van wat wel mogelijk! is en ook de grootte liet te wenschen over* Doch ondanks dit alles was er goede vraag* De vorst, hoe onbeteekenend ook voor do ijssport, bracht de koolteelt groote 9chade. Ook werd groote schade in VEETEELTBEDRIJVEN GELEDEN DOOR HET MOND- EN KLAUWZEER. Mijn naaste buurman, zoo schrijft iemand ons uit de Geldersche Achterhoek, had 10 koeien. Op één dag zijn er twee begraven en drie „opgeruimd" voor tezamen 100 gul den. Er zijn daar gevallen, dat van men- schen, die een of twee koeien hebben, de ge- heele veestapel sterft. Er zijn gevallen dat van de 14 stuks er 8, dat er 10 sterven, dat er 3 van de 11 overblijven. Van een boer bleven van de 25 stuks 7 over, van een ander stierven 18 van de 20 koeien. Een chauffeur van een destructiewageri, die bij een boer voor de zevende keer een' doode koe weghaalde wist de schreiende vrouw niet anders te troosten, dan door haar op een andere doode koe in zijn wagen te wijzen en to zeggen: dit is de vierde van een boertje die er maar vier had. Jij houdt er nog een over en hij is alles kwijt. Dat zijn toestanden waar het publiek geert erg in heeft, want in heel veel plaatsen was de kwaal niet zoo ernstig als daar. Het leed daar is groot. Dat begrijpt ge als ge zulke gevallen hoort. Evenals ge begrijpt, dat HET VETTEKORT IN DUITSCHLAND GROOT is. als men hoort wat maatregelen daar ge nomen zijn. In een stuk chocolade mag niet meer dan een bepaalde hoeveelheid vet uit cacaoboter en melkvet verwerkt worden. Cacaopoeder waar de olie maar zwak uitgetrokken is mag. behoudens enkele uitzonderingen, niet meer gefabriceerd worden. Dat is een gevolg van te weinig melkvet door lage melkproductie. Deze laee melk productie is volgens de deskundigen een ge volg ven ongunstig weer. duurder onder houdskosten van vee. door hoogere veevoe- derprijzen. Ook de margarineproducvie moest beperkt worden door gebrek aan deviezen* Het vetvraagstuk is voor Duitschland im mer een groot probleem geweest en zal het nog wel blijven ook. Tot de volgende wee£ PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8