KA-B O IcdtOj) poolsche realiteitspolitiek oe burgeroorlog 'n spanje gemengd nieuws Waar Liefde Woont WOENSDAG ia JANUARI 1938 EERSTE BLAD PAG s POLEN behoort tot die na-oorlogsche staatkundige creaties, welke er aea voorbeeld van zijn, hoe moeilijk het is, de kaart van een werelddeel ingrijpend te wij zigen, zonder tevens diepgaand en langdurig het economisch en politiek evenwicht te verstoren. De verschillende nieuwe Donau- staten onderstreepen dit nog eens extra, voor zoover dit noodig mocht zijn. Polen hae^t. sinds het zijn zelfstandigheid herwon, zeer veel moeite gehad om zijn voormalige Rus sisch-Poolsche gebied aan het onder Duitsch en Oostenrijksch beheer geweest zynde territoir aan te passen, en uit het land een staat van één cultuur en één niveau te maken. Het bevindt zich ook thans nog als een ducdalf te midden van Russische, Duit- sche en Fransche diplomatieke stroomingen, en in zijn drang naar volstandige zelfhand having lijkt het meermalen een politiek te volgen, die het nu eens in Fransche, dan weer in Duitséhe armen voert. Zoo moeilijk is het voor een blootgesteld land als dat van wijlen Pilsoedski, zijn internationaal even wicht te vinden. Geen wonder dat de hui dige Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beek een open oog heeft voor de —,1yl soortige problemen, welke heden ten dage meer dan ooit te voren de onzijdigheid van den volkenbond belagen. De practijk heeft aangetoond, dat het gebrek aan universa lisme den volkenbond onmachtig heeft ge maakt, zyn grondbeginselen voor honderd procent toe te passen. Men denke slechts aan de mislukte sanctie-actie, en aan zoo menig ander groot echec. Aan den anderen kant bestaat er een neiging, het ingekrom pen Geneefsche instituut als een bureau ter behartiging van Britscl.-Fransche interna tionale belangen te gaan aanzien. Beek heeft er voor de Poolsche com missie van buitenlandsche zaken op ge wezen dat sommigen de beteekenis van de uittreding van Italië, en van de Duitsche verklaring, dat Duitschland nim mer naar Genève zal terugkeeren, trachten te verkleinen. De volkenbond zou daarbij slechts hebben gewonnen. Doch Genève mag nimmer, aldus Beek, een blok vormen tegen andere blokken, een instrument tegen de autoritaire staten gericht. Daar tegen verzet zich ook de aard der verplich tingen, welke op de volkenbondstaten rus ten en die in veel gevallen automatisch zouden moeten worden ten uitvoer gelegd. Welk neutraal land, dat bovendien tot de kleinere staten behoort wenscht zich op deze manier in een wespennest te steken? Deze opmerkingen van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken zijn ter snede. De wereld is van een extra gevaar als dit, waarin neutralen kunnen worden betrokken, geheel in strijd met hun eigen belangen, geenszins gediend. Men zegt, dat Londen en Parijs de bui reeds zien opzetten, en binnenkort in Genève tot een gezamenlijke uitspraak zullen komen om van de neutraliteit van het Geneefsche instituut opnieuw getuigenis te geven. Zulk een testimonium wordt van vele kanten met verlangen tegemoet gezien. Of het ook in alle opzichten zal kunnen bevredigen? DE UITBREIDING DER ENGELSCHE LUCHTMACHT Binnenkort 10.000 moderne vliegtuigen Binnen een jaar zal het Britsche rijk binnen de grenzen van het Vereenigd Koninkrijk 10.000 moderne vliegtuigen bezitten, aldus verneemt „United Press" uit zeer goed geïnformeerde bron. Bovendien zal de Britsche luchtvloot kunnen steunen op een industrieele or ganisatie, die in tijd van oorlog met een tot nu toe ongekende snelheid bommen werpers en gevechtsvliegtuigen kan pro- duceeren. Volgons officieele cijfers bezit Engeland thans 1560 machines van de „eerste linie", een getal, dat 190 onder het voor het bewa peningsplan vastgestelde blijft. Deze term is voor den leek misleidend, daar hij prac- tisch geen beteekenis heeft. Voor iedere z g. „eerste linie"-machine die in gebruik is bij een eskader bestaat n 1. een reserve van hetzelfde type. Het Britsche bewapenings- plan en dit is zeer belangrijk voorziet in groote voorraden van dergelijke reservi in een verhouding van meer dan drie tegen De juiste sterkte van de luchtmacht wordt natuurlijk streng geheim gehouden, doch vernomen wordt, dat de verhouding tusschen actief in gebruik zijnde en serve bewaarde toestellen de verhouding 31 te boven gaat. Uit deze mededeelingen kan men afleiden dat Engeland thans reeds over 10.000 chines beschikt. Een belangrijk gegeven uit de begrooting is nauwelijks te ontdekken onder den in vloed van cijfers: 8 millioen pond is uitge trokken voor den bouw van bergplaatser oor de reservetoestellen. Tot nu toe is het ministerie van lucht vaart uiterst geheimzinnig over deze kwes tie geweest. Bij Churchill en anderen be staat het voornemen om do zaak in bespre king te brengen als het lagerhuis weer bij een komt. Mogelijk zal de behandeling in geheime zitting plaats vinden. Onlangs nog heeft Chamberl luchtvaart-minister Swinton krachtig tegen een aanval in het lagerhuis verde digd. Ook hieruit zou men kunnen afleiden, dat de toestand van de luchtvloot bevredi gend is. Oostenrijksche monarchisten in actie Rumoerige vergaderingenl De Oostenrijksche monarchisten hebben gisteren een nieuwe campagne ingezet voor het herstel der Habsburgers. Zij hielden een groot aantal demonstraties, waartegen hun nationaal-socialistische en communistische tegenstanders met stinkbommen ageerden. Aanvankelijk was het plan geweest, dat 90 vergaderingen in geheel Oostenrijk ge houden zouden worden, doch een deroe hiervan werd uitgesteld. In de Sofiensaal in Weenen, waar de mo narchistenleider Wiesner persoonlijk het woord voerde, werden negen stoelen in de vergadering geworpen. Er werden slechts weinig personen gewond en ook het aantal arrestaties is slechts klein. In Graz kwam het tot hevige incidenten. Van de gaanderijen werden stinkbommen bij „handenvol" omlaag geworpen en ook het meubilair der bovenverdieping daalde op de bezoekers der parterre neder. In Graz werden vijftig personen gearres teerd. De keizerlijke conferentie te Tokio Nog geen officieel communiqué In officieele kringen te Tokio ver wacht men eerst over eenige dagen een mededeeling omtrent de Dinsdag in de keizerlijke conferentie genomen beslui ten. Intusschen schijnt in deze kringen de overtuiging te bestaan, dat China bereid zou zijn, onderhandelingen op grond van de reeds van Japansche zijde ge dane voorstellen te beginnen. Duidelijke en positieve verklaringen zijn hierom trent evenwel niet te verkrijgen. Het feit, dat Tsjang Ivai SJek tot nu toe alle voorstellen heeft afgewezen, verhindert niet, dat, naar men hier meent te weten, in den boezem der Chineesche regeering de voorstellen druk besproken worden. Er be staan, zoo zegt men hier, scherpe tegenstel lingen tusschen de twee partijen in China. Sommige leden der regeering zijn tot vre desonderhandelingen bereid, anderen daar entegen verzetten zich met kracht daar tegen. De Japansche regeering is intusschen vast overtuigd, dat bet regime van Tsjang Kai Sjek op instorten staat. De voorstellen, die Japan gedaan heeft, omvatten o.a. de bemiddeling van Hitler in dit conflict. Indien China echter blijft vol harden in zijn afwijkende houding, acht men den tijd voor Japans „groote actie ter vernietiging van de anti-Japansche elemen ten in China" gekomen. Sedert meer dan 30]aar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd alseen betrouw- HARDNEKKIGE HOEST, BRONCHITIS KLEINE FLACON/1.19 GROOTE FLACON/1.90 Tsjang Kai Sjek naar het front Maarschalk Tsjang Kai S j e k it. gis teren persoonlijk naar het front bij den Locnghai-spoorweg vertrokken. Men ver moedt dat binnenkort een algemeen Chi- neesch tegen-offensief te verwachten is. De besprekingen te Boedapest Gayda over de hoofdpunten G a y d a verklaart in de „Giornale dTtalia", dat graaf C i a n o er te Boedapest op zal aandringen, dat Oostenrijk en Hon garije in de vier volgende kwesties duidelijk hun standpunt zullen bepalen: 1. De gebeurtenissen in Spanje. 2. Het Italiaansch-Duitsch-Japansche ver drag togen de komintern. 3. Den volkenbond. 4. De as Rome Berlijn. Gayda schrijft dat deze vier kwesties in feite geen eenvoudige aspecten vormen van kortstondige politieke kroniek, doch, dat zij de fundamenteele punten vormen van een actieve, en vastberaden Europee- selie politiek, waartegen ieder land zijn politiek nauwkeurig moet bepalen. Gayda vervolgt mot te zeggen, dat ieder het nut er van inziet, iedere aarzeling weg te nemen en af te zien van vriendschaps formules voor alle theses in de illusie steeds een open deur te vinden voor formu les, die weleer uit een diplomatiek oogpunt geschikt leken, doch welke thans sterieler en gevaarlijker dan ooit zijn gebleken. vraagt van de andere landen geen adhaesie met de Italiaansch Duitsch-Japan- sche overeenkomst, noch hun vertrek uit Genève, doch het vraagt hun slechts oen nauwkeurige bepaling van hun houding. Roemenië en de Joodsche kwestie Een probleem voor den volkenbond De Roemeensche regeering zal het vraag stuk van de na den oorlog binnengekomen joden, wier aantal een half millioen zou be dragen, zelf voor den Volkenbond brengen. De minister van buitenlandsche zaken, Mi- ceseoe, zal nl. te Genève mededeelen, dat de door de regeering ontworpen maatrege len langs wettigen weg zullen worden toege past en niet het karakter van berooving of onverdraagzaamheid zullen hebben voor de Joden, die zich op Roemeensch gebied be- jnden bij het sluiten van den vrede. De regeering zou slechts het oog hebben op herziening van naturalisaties, die Inter tot stand zijn gekomen. De kwestie der Spaansche vrijwilligers Nieuwe bijeenkomst te Londen In e»en gisteren te Londen gehouden ver gadering van de ondercommissie der non- interventiecommissie heeft, naar in een officieel communiqué gezegd wordt, de se cretaris der commissie, II e m m i n g, mede gedeeld, dat de betrokken regeeringen toe gestemd hebben in een uitgave van 5000 pond voor de bestudeering van de admini stratieve problem,en, die een oplossing be hoeven direct nadat de internationale com missie het plan inzake de terugtrekking aanvaard heeft. Hij heeft derhalve op Nieuwjaarsdag deskundigen aangewezen als adviseurs inzake de levensmiddelen- en gezondheidsvraagstukken, die met de toe passing van het plan inzake de terugtrek king verband houden. Ook zijn reeds aan zienlijke vorderingen gemaakt met het uit werken der kosten aan het plan verbonden en der methoden van uitrusting en organi satie van het noodige internationale per soneel. Verder wordt in het commun'qué gezegd, dat geen principieele moeilijkheden behoe ven te worden verwacht ten aanzien van de samenstelling der commissies, die naar Spanje gezonden zullen worden, mits de aan te wijzen personen de algemeene goed keuring wegdragen. Na een voorloopige ge dachtenwisseling omtrent de methode, wel ke gevolgd moet worden om tot overeen stemming te geraken met betrekking tot de mate, waarin uitvoering zou moeten zijn gegeven aan het plan tot terugtrekking der vrijwilligers, alvorens aan de beide partijen in Spanje de belligerentenrechten ter zee kunnen worden toegekend, kwam men overeen, de informeele besprekingen voort te zetten, en zoo snel mogelijk het ontwerp van de voorgestelde algemeene resolutie i: behandeling te nemen, teneinde aan de beide partijen in Spanje zoo spoedig moge lijk de antwoorden te kunnen doen toe komen. De volgende bijeenkomst van de presiden- tieele commissie der non interventiecom missie is bepaald op Donderdagmorgen elf ERNSTIGE ONTPLOFFING IN MADRID Naar Havas meldt heeft zich een ernstige ontploffing voorgedaan in den ondergrond- schen spoorweg van Madrid. Aangezien zich op het oogenblik van de ontploffing een trein vol met reizigers ter plaatse bevond, moeten vele personen zijn gedood en ge- Tengevolge van de censuur, welke de roode autoriteiten op dergelijke gebeurtenis sen toepassen, is het niet mogelijk, nadere bijzonderheden te weten te komen evenmin als het juiste aantal slachtoffers. (h/ti moeten, - en vooral bij geringe lichaamsbeweging tijdens het werk - voor regelmatige ^darmfunctie zorgen door Verpokkingen 10 toblelten fl. -.55. Chautemps' sociale bemiddeling G i g n o u x, voorzitter van den bond va: Fransche werkgevers, heeft verklaard, dat zijn bond weigert deel te nemen aan een be spreking in hotel Matignon, met afgevaar digden van de Fransche werknemers, gelijk de premier Chautemps wenschte bijeen te roepen. Gignoux voegde hieraan toe, dat de vertegenwoordigers van den algemeenen bond van Fransche werkgevers bereid zijn een onderhoud te hebben met de regeering, wanneer deze het nuttig oordeelt. Het is waarschijnlijk, dat Chautemps. na de vertegenwoordigers de arbeiders te heb ben gehoord, een bespreking zal hebben met het bestuur van het verbond van -v°rk gevers. Zoodoende zal de regeering de werkgevers- en arbeidersorganisaties op de hoogte heb ben gesteld van het wetsontwerp inzake de nieuwe organisatie van den arbeid. Amerika en Italië Waarom de onderhandelingen mislukten In officieele kringen te Washington ver luidt het. dat de handelsonderhandelingen vusschen de Vereenigde Staten en Italië niet tot een einde zijn gekomen, doordat de Ita- liaansche regeering verlangde, dat Ciano in naam van den koning van Italië en keizer van Abessinië zou onderhandelen, en boven dien doordat Rome de controle op de devie zen niet wenschte op te heffen. De handelsbetrekkingen vusschen beide landen berusten thans op het voorloopig ac- coord, dat onlangs te Rome is geteekend. Naspel der Lindbergh-affalre De premie wordt verdeeld De 25.000 dollar groote belooning die de staat New Jersey had uitgeloofd voor de opsporing van den ontvoerder van de baby van Lindbergh, is door den gouverneur on der een honderdtal menschen verdeeld. Het grootste gedeelte, namelijk 7500 dol lar, werd ter hand gesteld aan Walter Lyle, den vroegeren eigenaar van het benzine tankstation te New York, die het bankbiljet identificeerde, hetwelk tot de arrestatie van Hauptmann leidde De neger William Allen, de vrachtwagen chauffeur, die het lijk van den bnK" ont dekte, ontving 5000 dollar. De volksauto in Duitschland Een wagen voor 900 Mark Naar de Berlijnsche correspondent van de Tel. weet mede te deelen zal heel binnenkort Hitier de eerste steen leggen voor een auto- mobielenfabriek waar de volksauto, die reeds was aangekondigd, zal gefabriceerd worden. Jaarlijks zal deze fabriek 500.000 autos kunnen afleveren. De volksauto zal als limousine en als ca briolet in den handel komen, aan vier per sonen plaats bieden en een maximum-snel heid van 75 km maken. Door een spaar systeem in het leven ve roepen wordt het Breekt Moskou met Boekarest Naar vernomen wordt heeft de gezant van de Sovjet Unie te Boekarest, Michael Os- trowski, verzocht teruggeroepen te worden. IIM is van meening, dat zijn verblijf te Boe karest geen nut meer heeft in verband mM den keer, welke de politieke gebeurtenissen in Roemenië hebben genomen. Zooals men weet weroen de diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen verbro ken in 1918 en hervat in 1934. Beide landen verklaarden toen volledig eikaars souverei- niteit te zullen eerbiedigen. De toestand in Palestina De moordenaars van den archaeoloog De eergister door Arabieren vermoorde Engelsche archaeoloog Starkey is reeds gister te Jeruzalem begraven. De Engelsche waarnemende Hooge Commissaris, tal van autoriteiten en vele geleerden waren bij de plechtigheid, die een uiterst sober karakter droeg, tegenwoordig. Behalve de geregelde politietroepen is een detachement van 80 soldaten aangewezen om de bende, die Starkey aangehouden en vermoord heeft, op te sporen. De sporen van de moordenaars leidden naar het dorp Tharas bij Hebron. In een huis werden hier wapens ontdekt De eigenaar werd gear resteerd. De toestand bij Teruel In diplomatieke kringen te Londen zet men uiteen, dat de onder auspiciën van het Internationale Roode Kruis en de Britsche ambassade te Hendaye gevoerde onderhan delingen inzake een uitwisseling van krijgs gevangenen tusschen de beide bij 't Spaan sche conflict betrokken partijen op bevredi gende wijze voortgang hebben gehad en di men thans een uitwisseling zou overwegei die geschieden zou bij groepen van 25. Madrid heeft honger Te Madrid krijgt men thans per dag en per hoofd niet langer 2 ons, doch slechts 100 gram brood. Deze inkrimping der rant- soencering is een gevolg van de groote moei lijkheden, welke de transporten tijdens den sneeuwval ondervinden. Evenwicht bij Teruel? Een correspondent van Havas bij de recht- sche troepen meldt, dat de regeeringstroc pen even krachtig als eergisteren hebben aangevallen bij La Muela de Teruel en bij La Cota. De aanvallen werden evenwel af geslagen. De rechtsche troepen hebben hun stellingen gehandhaafd. Een aanval op de Muela werd gesteun door twintig zware vechtwagens, die door de artillerie buiten gevecht werden gesteld. De aanvallers leden buitengewoon zware verliezen. De vecht- vagens stonden bloot aan het vuur van de kanonnen der rechtschen. welke onmiddel lijk achter de eerste Unie stonden opgesteld en verscheidene werden door voltreffers ge raakt en in brand geschoten. Op den linkervleugel werden aanvallen door de regeeringstroepen door het vuur van de automatische wapens gestuit. Het schijnt, dat het commando van de rechtsche troepen de strijdkrachten opnieuw wil groepeeren, alvorens tot een aanval over te gaan. DONDERDAG 13 JANUARI 10.15 Gramofo< ►ollst. In de pauzt 2.30 AVRO-Dnn^o rouw.'2.30 Vervolg conce u3. 3.45 Gramofoon muziek, n thuiszittenden. 4.30 Plai 'oor de kinderen. 5 30 Or Inderen. 7.05 H< .ordracht. 4 60 n ANP. Medede» uw-orkeat t 10.45 Godsdienstig halfu dichten ANP. Ev< 301 .rt M. 8.000.15 KRO. 10.00 KRO. 2.0012.00 NCRV. 8.00— Gramofoon muziek. 10.15 Mor in ir, Gramofoonmuziek. 11.30 - li.00 Berichten. 12.15 12.30 KRO-Orkest eu 2.00 Handwerkcursua« luzlek. 3.00 Vn 3 30 Gramofoonmuziek! 3 46 Bijbellezing. 4.45 Voor de Jeugd. 5.15 Orgelspel. 6.30 Grr foonmuzlek. 6 45 CNV-k richten. 7.16 Journalist SOS-Berlchti ANP. 10.05 Zi .00 Be- eekoverzlcht, ANP. Herha- 8.15 Her 'enklng 10-Ja- UIT OOST- EN WEST-INDIE Mijn-concessies aan de Bataafsche Nadere bijzonderheden BATAVIA. 11 Januari (Aneta). Naar aanleiding van de verzoekschriften der Ba taafsche Petroleum Maatschappij, waarvan reeds eer door ons melding is gemaakt, wordi' nog vernomen, dat deze verzoek schriften concessies betreffen voor de win ning van alluminium-, koper- en calcium fosfaten. De B.P.M. stelde op eenige van haar vergunningsterreinen de „Internatio" in de gelegenheid naar fosfaten te exploree- ren. Nadat op enkele plaatsen het voorko men van foefaren was aangetoond, heeft de B. P. M. op verzoek en ten behoeve van de .Internatio" de ontstane aanspraken op de .oncessie geldend gemaakt Deze rechten zijn inmiddels op de „Internatio" overge dragen en deze maatschappij zal t.z.t. delf- svof ontginnen. De B. P. M. vervulde dus slechts formaliteiten voor concessie-aanvra gen, omdat het voorkomen van fosfaten op vergunningsterreinen welke op haar naam stonden, was aangetoond. Het autoverkeer ïn Indië Stijging in 1937 SEMARANG, 11 Januari (Aneta). De Kon. Nederlandsch-Indische Motor Club I. M.C. had gisteren de cijfers voor de motor- voertuigen-statistiek per 1 Januari 1938 bij een, welke cijfers ten deele telegrafisch wer den verzameld. Hierdoor zijn de Indische jaarcijfers over de ontwikkeling van het m_o- torverkeer vermoedelijk eer bekend dan in welk land ter wereld ook. Het tovaal aantal motorvoertuigen in ge heel Nederlandsch-Indië bedroeg per 1 Jan. 1938 (afgerond op honderdtallen) 82.400 (v.j. 75.900), dus een vooruitgang van 6.500 stuks. Het aantal motorvoertuigen alleen op Java en Madoera was op 1 Januri 53.800 stuks (vorig jaar 51.400). dlei ADIO-PARIS 1648 M. 12.40 Orkest 3.05Zanff. 3.20 Viool. 6.20 Radlotoc*ieel. 8.36 Zang. 8.61» SymphonleconcerU ICUI.EN 436 M. 6.60 Orkest. 7.60 Orkest 8.60 Gello en plano 9 20 Volksliederen. 11.20 Or kest 135 Sextet 4.40 Orkest. 6.30 Orkest. L50 Rad^ofooiieel. 8.59 Gevar. concert 10.10 Orkest LSo'orkest. 1.60 Zang. 9.20 Sympho- RI'SSEIi S"2 en 484 M. 322 M.: 12.60 Zang. 1.00 Orkest. 8.1. B„t programma. 10 30 Solisten. iRUT^CHT. A WO SENDER 1BT1 M. 6 30 Filmmu ziek. 7.20 Dultechlandeeho. 7.35 Orkest 9.50 Kai 10.29 Orkes Houtloods platgebrand Vuurzee mei vier stralen gebluscht Gisteravond te ruim vijf uur Is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een aroote houtloods van den houthan del C. van Veen, Amstelveenscheweg 686, te Amsterdam. De loods, een houten gebouw van ongeveer <0 bij 10 meter, die voor een groot gedeelte met gezaagd hout was gevuld, ls tot den grond toe atgebrand. Ook een zaagma chine en een schaafmachine zijn door .het vuur vernield. Op genoemd tijdstip zagen voorbijgangers w. o. een brigadier van politie, rookwolken opstijgen uit het gebouw, dat gelegen is op een ruim terrein achter de kristalijsfabriek van A. van de Bilt. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd. die in zeer korten tijd ter plaatse was. Met de motorspuit op open water werd het vuur met vier stralen aangetast, up dat ooeenhlik laaiden de vlammen hoog op. de loods stond van voor tot achter in vlam men en het zag er op dat moment naar uit, dat een tweede loods van het bedrijf en eert deel van den riet- en kalkhandel van de fa^ Oostweegel gevaar liepen. De brandweer, onder leiding van commandant C. Gor dijn, wist echter het vuur in te sluiten* Na een half uur hard werken was het ge vaar voor de belendende perceelen bezwo ren. De loods brandde pchter geheel af. Ver zekering dekt de schade. 1 Het verkeer langs den Amstelveensche weg moest tijdelijk worden verlegd. La- er werd de slangenhrug ingeschakeld Honderden personen sloegen het blus- •chingswerk gade. De kapitein van de „Sarkani" Voor twee maanden geschorst De raad voor de scheepvaart deed uit spraak inzake het aan den grond loopen van het stoomschip „Sarkani" in de Botnm- sche Golf bij het eiland Karlö. De raad ls van oordeel, dat deze stranding aan do schuld van den kapitein is te wiiten Do kapitein geeft dit ook toe, daar hij inziet verkeerd te hebben gehandeld door niet ge bruik te maken van het lood, dat hem on middellijk had kunnen leeren, of hij te dicht bij den wal was gekomen. De raad heeft den betrokkene gestraft door hem de bevoegdheid te ontnemen als kapitein te varen op een schip, als bedoeld, bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tud van twee maanden. KINDJE OVERREDEN EN GEDOOD Op den weg van Tie 1 naar Eek en Wiel is het vijfjarig dochtertje van den landbouwer Spies door een vrachtauto aan gereden. Het kind werd met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis „Bethesda" te Tiet overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden. HITLER EN MUSSOLINI BELEEDIGD Vakvereenlgingsbestuurder veroordeeld Op 4 Januari stond te Groningen vooD den politie-rechter terecht de vakvereenl gingsbestuurder H. O. te Amsterdam, om* dat hij op een propaganda-avond van de af- deeling Scheemda, van de Ned. Vereen, van fabrieksarbeiders op 24 October, Hitler en Mussolini lafaards had genoemd Verdachte verklaarde niet de bedoeling te hebben ge had te beleedigen en dat hij niet de perso nen. doch de machten had bedoeld. De Officier van Justitie eischte een boete van f 75 subs. 50 dagen hechtenis. Gisteren heeft de politierechter vonnis ge wezen, waarbij O. tot een boete van f 40.— subs. 40 dagen hechtenis werd veroordeelde NAAR HET AMERIKAANSCH VAN GRACE S. RICHMOND (26 „Maar nu", ging hij voort, na een korte pauze, „is ons alles heel eenvoudig gemaakt. Charlotte ben ik erg verwaand dat ik mij al zoo goed als aangenomen acht? Ik vraag niet eens of je ook veranderd bent van'opvatting. Zooals ik je ken, lijkt mij dit onmogelijk. Ik heb je nooit het hof gemaakt; ik heb je enkel beschouwd als voor mij te zijn bestemd, van het eerste oogenblik af, dat ik je ontmoette. Het is gegaan, zooals ik dit als jongen gedroomd heb: ik heb namelijk altijd gemeend, dat maar één vrouw de geschikte kan zijn voor een man en omge keerd. Nu heb ik veel vrouwen gekend en velen er van zijn mijn goede vriendinnen geweest: maar ik heb nooit liefde ge kend voor één van haar. Jou heb ik echter onmiddellijk lief gehad. Die liefde is toegenomen met iederen dag. dien ik je kende, zelfs toen ik dacht, dat ik er geheel afstand van zou moeten doen". „Dat weet ik wel", antwoordde Charlotte en glimlachte door haar tranen heen. „Ja, je weet het", zei hij weer innig-gelukkig. „En dat is voor mij juist het wonderlijke, dat je het weet". En toen ze door een kreupelboschje geheel beschermd waren tegen aller blikken sprak hij met een gloed in den toon van zijn stem, zooals ze dien nog niet van hem gehoord had: „Charlotte, ben je mijn vrouw? Spreek dit dan eens uit?" Hij legde haar den eenen arm om den schouder en hief Jiaar hoofdje paar zich op, terwijl hij zei: „Dit oogenblik alleen was mij alle leed waard!" En toen ze weer verder liepen, sprak hij peinzend: „Liefste, ik heb nu zooveel gesproken van onze liefde, die geen woor den zou noodig hebben, en toch zou ik zoo graag je stem eens hooren". Na een oogenblik sprak ze met diepe ontroering: „John Leaver, het is, zooals je gezegd hebt: ik heb van het eerste oogenblik af, dat wij elkander ontmoetten, al geweten, dat ik je lief had. Je hebt er mij toe gedwongen; ik kón niet anders!" Zij glimlachte. „En nu ga ik nog een paar heel besliste dingen zeggen, waarop ik ook een beslist antwoord wil hebben, Charlotte, je bent, voor zoover ik weet, geheel alleen op de wereld, dus ben je ook niemand verantwoording schuldig van je doen en laten. Daarom: wil je morgen met mij trouwen, vóór wij de reis naar het Noorden ondernemen? Dan kunnen wij in Baltimore blijven of gaan, zooals je wilt. Ik kan dan dadelijk met je mee gaan, om het huisje te sluiten. Er is toch geen enkele reden waarom we langer van elkaar gescheiden zouden blijven". „Er is wel een reden", antwoordde zij. „En mag ik die ook weten?" Ze draalde: ,,Ik ben vreeselijk armoedig in de kleeren; veel armoediger, dan je je dit kunt voorstellen". „We gaan over New-York en dan kan je immers koopen, al wat je wilt. Ik zou daar graag een ouden kennis opzoeken, dan kan jij immers in dien tijd boodschappen doen. Vind je dat niet een goede oplossing?" „Ja, als je er tenminste zoo'n haast bij hebt". „Waarom zouden wij nu nog een dag langer gescheiden blijven, dien wij samen konden doorbrengen". „Je denkt veel te veel van mij", achtte zij zich verplicht, hem te waarschuwen. „Ik ben maar een werkende vrouw en heb gebroken met alle familie-tradities". „Juist die jaren van inspanning hebben je gemaakt, tot wat je nu bent Had ik je vóór dien tijd gekend, dan zou ik mis schien enkel zijn getroffen door je schoonheid, maar ik zou je niet wezenlijk hebben liefgehad". „Dan", zei ze, hem recht in het gelaat ziende, „ben ik blij. om al wat ik geleden hebl" Het zonlicht stroomde naar binnen toen Charlotte dien vol genden ochtend wakker werd. „Ik kan het niet gelooven", fluisterde ze in zichzelf. „Een week geleden was ik nog zoo eenzaam en zoo arm. Vandaag ben ik, ondanks Groopje, zoo rijk, zoo rijk! Ik word zijn vrouw. O, God. maak mij hem steeds meer waardig!" Toen ze beneden kwam. stond hij op haar te wachten, kalm als altijd. Naast hem stond Martha Macauley. die juichte: „O. maar, meisje-lief, zoo romantisch heb ik het nu nog nooit gehoord! Ik ben zoo verbaasd, dat ik niet weet, wat ik zeggen of doen moet; enkel dit: ik geloof, dat je heel verstandig handelt. Het is, zooals dokter Leaver zegt, niets belet je, om samen terug te gaan. Maar ik wilde wel, dat Ellen en Red hier waren; die zullen vinden, dat ze er leelijk buiten gehou den worden". „We zullen het wel goed praten tegenover hen", antwoord de Leaver met een glimlach. Even later kwam Martha bij Charlotte binnen, toen die zich juist over een koffertje heenboog. „Hoor eens, kindje, als je iets van kleeren noodig hebt, zal je het mij dan heusch zeggen? Ik kan je dan wat leenen". „Heel lief van je, Martha, maar ik heb heusch niets noo dig. Ik heb enkel dit eene reispakje, maar daar we toch recht streeks doorgaan naar New-York, kan ik gauw genoeg daar een paar japonnen koopen. Gelukkig maar, dat ik een koffer meegenomen heb! Toen ik wegging, was ik zoo onzeker over mijn naaste toekomst en hoelang ik wel zou wegblijven, dat il; maar alle ondergoed heb meegenomen". „En wat een keurig goed is datl" „Ja, dat is nog van mijn moeder; ik heb het wat gemoder niseerd. Maar dat is ook mijn eenige weelde. Verder is mijn garderobe al bijzonder armoedig". „Je ziet er toch anders niet armoedig uit! Wil je wel ge looven, dat ik je benijd, zoo keurig als je er uitziet. En aan dokter Leaver krijg je een juweel van een manl Ik heb nog nooit iemand ontmoet, die altijd zoo precies het rechte wist te doen op den juisten tijd". „Ik ben blij, dat je hem ook zoo waardeert", zei Charlotte en in een oogenblik van overweldigende dankbaarheid sloeg ze de armen om Martha Macauley heen. In een ommezien was het tien uur, de tijd bepaald voor de plechtigheid. Terwijl Charlotte het zich nog eigenlijk niet kon indenken, bevond ze zich al in het oude kerkje, waar Mrs. Chase zoo dikwijls den dienst had bijgewoond, en stond er aan Leavers zijde, terwijl ze beiden om beurten de plechtige beloften uitspraken, die aan den huwelijksdienst verbonden zijn. waarop ze tot slot den ouden dominee hoorden zeggen, dat zij nu één waren tegenover God en tegenover de menschen. Op dat oogenblik waren ze zich van niets anders bewust dan van eikaars gezelschap. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2