Jlietunr gnhscifit(Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De Reorganisatie-voorstellen De schoolkwestie te Waddinxveen De belangstelling groeit, de spanning stijgt N.V. Arnhemsche Hypotheekbank ■•"a achlJ gbonnementspri#: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 56936 WOENSDAG 12 JANUARI 1938 18e Jaargang atfoertenticprijjen: Van 1 tot 5 regels f 1.17'/» Elke regel meer022'/, Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend0.10 NO. 6290 GEESTELIJKE ONDERDRUKKING Het was te voorzien dat de grondstellin- gen van dit kabinet, dat blijkens den inhoud der Troonrede in het staatsbestel rekening 1 wil houden met Gods wet, ook in de Eerste Kamer niet onbesproken zouden blijven. Ook nu had die discussie plaats rondom de groote princi'pieele vraagstukken van Zon- dagswetgeving en lijkverbranding. Naar de overtuiging van verschillende le den kwam in het verzet tegen de lijkver branding, evenals ten aanzien van de Zon dagswet, tot uiting een streven naar gees telijke onderdrukking In verband met de aangekondigde hou ding van het kabinet nopens de toepassing der Zondagswet verklaarden sommige leden dat naar hun gevoelen de Calvinistische volksgroep vaak te veel voor zich vraagt zoodat haar eischen op het Nederlandsche volk drukken, waarin nu eenmaal 'n groote verscheidenheid van inzichten leeft Is deze klacht juist? Vraagt de Calvinistische volksgroep te veel voor zich? We zouden allereerst willen opmerken, dat de scheiding, die hier tusschen de Cal vinistische groep en de rest van ons volk wordt in het leven geroepen, op zich zelf reeds minder fijn is, aangezien men blijk baar poogt op dit punt een wig te drijven tusschen de groepen van rechts, terwijl toch ook in dit opzicht kabinet s-politiek wordt gevoerd. Maar dan de vraag of dit Kabinet en 'degenen, die mede het kostbaar goed der Zondagsrust op prijs stellen, te veel voor zich vragen. Voor zich? De voorstanders van Zondagsrust vragen niets voor zich! In gehoorzaamheid aan de wet Gods vor deren zij, dat God Almachtig, de Schepper van hemel en aarde, aan Zijn eere komt en wenschen zij, dat Gods ordinantiën voor de samenleving tot gelding worden gebracht. Daarom vragen zij dat de dag, waarop God Zelf eenmaal rustte van Zijn arbeid en dien Hij heiligde, ook in dezen tijd mo ge zijn de dag des Heeren, Is dit een streven naar geestelijke onder drukking? Wanneer Gods dag wordt ingericht op den grondslag der normen van den autono men mensch, dan juist is er sprake van on derdrukking: Gods stellingen gebracht on der het regiment en onder de willekeur van het schepsel. Geen grief treft een overheid, die ten doel stelt de toepassing van 's Heeren ordinantiën in het publieke leven. Zulk een overheid bevordert niet geeste lijke onderdrukking, maar geestelijke vrij making. Hedenmorgen is te 's-Gravenhage in het gebouw der Alg. Synode van de Ned. Herv. Kerk de buitengewo ne zitting der Synode geopend, welke gehouden wordt ter behandeling van het Reorganisatie-ontwerp, door de Synodale Commissie destijds inge diend. De opening der zitting geschiedde door den president der Synode, Dr. P. Smit, van Heumen. Naar wij vernemen, zal de Synode ver moedelijk reeds vandaag of morgen een be slissing nemen over de vraag, of het ont werp zal doorgezonden worden aan de clas- sicale vergaderingen, dan wel aanstonds ver worpen wordt In beide gevallen zal de zitting der Synode kort duren. Het wordt echter mogelijk ge acht dat men ter Synode eerst de artikelen afzonderlijk zou willen bespreken. In dat geval zouden er eenige dagen mee gemoeid In aansluiting op ons persoverzicht van dezer dagen wijzen wij nog op de brochure Prof. Dr. J. S eve rijn: „Het Reorgani satie-ontwerp 1937, een Kerk op artikel 8" waarin hij aantoont, dat als in artikel 8 spra- van de belijdenis en derzélver hand having dit niet beteekent volgens de opstel lers handhaving van de drie formulieren. Deze zullen door het nieuwe plan niet in eere hersteld worden. „Zoowel hervorming WANKELE HOUDING Wij blijven 't ernstig betreuren, dat niets gedaan kon worden voor de werklooze onderwijzers; we blijven van meening, dat de Minister van Onderwijs inzake de spel ling geen vaste lijn wist te trekken; maar politiek gezien achten we de critiek, welke van Roomsch-Katholieke zijde over zijn hoofd wordt uitgestort absoluut onbillijk. „Fr is te veel gerucht rondom de Katho lieke politiek" schreef de Haagtsche Brief schrijver in D e T ij d op 28 Decemlber 1.1. zeer terecht Liberale en roode (persorganen zeggen allerlei onvriendelijks over de R.K. fractie, die groote woorden spreekt, doch niet (gelukkig niet) tot daden komt. En deze critiek is niet zonder grond. Dezelfde briefschrijver wenschte partij en fractie- bezonnenheid toe in 1938, doch tot heden is die wensch niet vervuld. De R.K. partijorganen gaan door de straat voor de eigen fractie en de eigen ministers schoon te vegen en alle kwaad op het hoofd dén Minister van Onderwijs te stapelen. Zoowel het officieel partij-orgaan als het propagandablad, worden niet moede Minis* ter Slotemaker de Bruine van alles de schuld te geven; men beroept zich op Thor- becke, die van den Minister zelfstandi optreden eischte, maar verzuimt, zooals de N.R C. herinnerde, dat hier op de zelfstan digheid tegenover den koning gewezen wordt; en men beklaagt zich er over, dat „het beroep op medeverantwoordelijkheid van een parlementair Kabinet niet op ander en eerder tijdstip ingeschakeld is. Bii dit laatste vergeet men dan, dat meermalen en van meet-af namens het Ka b i n is verklaard: ook voor het mooiste doel thans geen geld. Natuurlijk behoefde dit niet te beletten om drang uit te oefenen op de Regeering of mogelijk op eenig onderdeel nog iets had kunnen gebeuren. Dat is niet steeds in het openbaar geschied, maar wij zijn bv. over tuigd, dat de Anti-Rev. fractie, welke zich in de Kamer ronduit achter den Minister stelde, gaarne anders had gewild. „Hetdrei gend gevaar" der groote klassen is waar lijk niet denkbeeldig en de nood der jonge onderwijzers is nóg erger; er zal spoedig iets moeten gebeuren. Maar het is geen mannenwerk om. wanneer de Minister, nadat de zaak blijk baar nogmaals in ministerraad besproken is, namens het Kabinet wrir'aart, dat het thèn8 niet mogelijk is, hem aan te wrijven, De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk bijeen als handhaving zullen niet gereguleerd wor den in den zin der aloude belijdenis, maar naar den zin der kerkelijke machthebbers. Het is moeilijk denkbaar, dat de voorge stelde hervorming niet het merg van de Ge reformeerde geloofsbelijdenis zal aantasten". Dit ontwerp brengt geen herstel van Gereformeerde Kerk". Vragen rijzen hoever de wettige verscheidenheid zich zal uitstrek ken, of evangJisaties, zendingsvereenigingen, jeugdorganisaties, Zondagsscholen tot de ker kelijke eenheid gedwongen zullen worden en wat er zal geschieden als zij zich verzet ten. „Het groote bezwaar is, dat men door een gewilde proclamatie op art. 8 geen be lijdende Kerk kan maken die competent tot de zaken der belijdenis. Boven-dien is het ongerijmd een zoo competent verklaarde kerk reeds k priori te binden in haar competentie door een grond leggend artikel a!s art. 8. „Het zwaartepunt ligt in de belijdenis. Voor den „gereformeerde" is deze niet slechts een historisch getuigenis der Kerk van t doch het ongezocht accoord, waardoor zij met de Kerk van toen en heden in een geloofs gemeenschap verbonden is. „Getoetst aan de beginselen, welke d< Kerk 'er belijdenis ons voorstelt en waaruit zij oo'' leeft, kan er van dit ontwerp geen verwachting zijn. „Straks ziet men de belijdenis der vaderen, door de organisatie van 1816, ongehandhaafd maar ook ongeschonden als in de safe be waard. ab een klassiek gedenkstuk naar het archief der historie verwezen. Als zoodanig nog in erkentenis gehouden, beveelt men haar aan als bron van onderzoek bij de vor ming van het nieuwe type van belijdenis er Kerkorde: de „Hervormde" leer der Her vormde Kerk. „Voor de Gereformeerde gezindheid ls ii he' instituut van dit type geen plaats meer" Het is al te zeer „Hervormd", aldus besluit Prov. Severijn zijn brochure. dat hij zich achter het Kabinet verschuilt; indien niet erger! Meende de R.K. fractie, zoo mag men vra gen, dat, haar geestverwanten in het Kabi net er anders over denken? Waarom is men dan teruggedeinsd voor een motie van wan trouwen in den Minister? Maar, dat durfde men niet met het oog oo een Kabinetscrisis. Hoe rijmt men dat te zamen? Ook de R.K. bladen raken verlegen met dit in-en-uit-praten en vrij duidelijk ver langen zij van de fractie meer lijn, meer dui delijkheid. Daaraan heeft het, helaas, nogal ontbroken in de laatste weken en een wan kele houding van de grootste Kamerfractie n zoo ernstig nationaal gevaar, dat ook anderen er zich mee bezig moeten houden. Huldiging bij de Philips-fabrieken DE OLIEDRUKSTATIONS Wenschen van defensie Krachtig verzet Naar wij nader vernemen is er van lastgeving van de zijde van het depar tement van Defensie ten aanzien van den bouw van de oliedrukstations langs het traject van den electriciteitskabel den Haag-Rotterdam, niet rechtstreeks sprake. Defensie heeft op dit punt wel „wenschen" We hebben aanleiding om aan te nemen, dat deze ter bevoegder plaatse op sterken tegenstand stuiten en er weinig neiging is in te gaan op verlangens, voor de be veiliging der betrokken kleine huisjes van weinig essentieele beteekenis te achten. Er is geen enkele reden om, waar noodig mogelijk, deze bescheiden bouwwerkjes niet te bouwen in overeenstemming met den aard van het landschap waarin ze komen te staan. Zou het te kwader tijd op den kabel ge munt zijn, dan zullen wel niet deze objecten van kleine afmeting, die niet zoo gemakkelijk te treffen zullen zijn en ook wel kunnen worden gecamoufleerd, het eerst worden aangevallen. De veel grootere transformator- stations zouden, evenals de electrische cen trales zelf, een veel kwetsbaarder punt vor- Door de oliedrukhuisjes in stallen of ge bouwtjes onder te brengen, die den indruk van landbouwschuren zouden maken, wordt geen beteekenende beveiliging verkregen tegenover hen, die den kabel onbruikbaar zouden willen maken en zeer wel kunnen weten, waar deze ligt. Camouflage is goed, maar ze moet dar. ook afdoende zyn en redelijken zin hebben. Het wil ons dan ook om die reden v komen, dat de „wenschen" van Defensie niet ten volle gefundeerd zijn. Daarom achten we het ook in hooge mate twijfelachtig, dat zij zullen kunnen worden gehandhaafd. En zeker niet over de geheele lijn, waarop het eerste der dertien gebouwtjes volgens de origineele plannen reeds tot stand is komen. Gister heeft Dr A. F. Philips, in bijzijn van de leden der directie, voor de eerste maal aan enkele leden van het perso neel de oorkonde en gouden draagmedaille uitgereikt Deze onderscheiding zal voort aan worden toegekend aan hen, die 40 jaar bij de NV. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven in dienst zijn. Dr Philips overhandigde de onderschei ding aar, Maria Brusselers, Jacobs ogaard. Huberdina van de Goor. Anna Boogers, die reeds langer dan 40 jaar »n dienst zijn, alsook aan de beiden reeds gepensioneerden: C. J. W ijn e n en P. Br u s s e 1 e r s. Na deze hulidging heeft de heer P. N. L. S t a a L onder directeur der N.V., ook aan Dr Philips, die immers reeds langer dan 40 jaar zijn beste krachten aan het concern heeft gewijd, deze oorkonde en medaille aangeboden. DE NANDOE THUIS Het K.L.M.-vliegtuig Nandoe is gistermid dag te 17 10 uur op Schiphol geland. Zooals men zich herinneren zal, verbleef de Nandoe enkele dagen met een kapotte motor te Bagdad. Nadat de Oeverzwaluw een nieuwe daarheen had overgebracht, is de Nandoe huiswaarts vertrokken. NEDERLANDSCH SCHIP BIJ VALENCIA GETORPEDEERD Bracht levensmiddelen naar rood Spanje Alle opvarenden gered Volgens via Barcelona te Londen ontvangen berichten, later bevestigd door een mededeeling van 't Spaan- sche Persagentschap te Valencia, is het Nederlandsche s.s. „Hannah" van de N.V. Stoomschip Maatschappij Hannah (F. W. Uit- tenbogaart) te Rotterdam, door een onbekenden onderzeeër getorpe deerd op 47 mijl buiten kaap San Antonio. De onbekende duikboot verdween onmiddellijk na den aan val. Het kustwachtstation van Kaap San An tonio nam het eerst het gebeurde waar. Het was toen 12.30 uur. De .Hannah" had de machines reeds stop gezet en was bezig de reddingbooten uit te zetten. Terstond werd door de scheepvaartauto- ritciten van Alicante en uit Javea, een vis- schersdorp, assistentie derwaarts gezonden. Spoedig was het schip bereikt Alle op varenden konden in veiligheid worden ge bracht De historie van het schip De „Hannah" meet bruto 3730 ton, netto 2311 en is in 1913 te New Castle gebouwd. Het schip beoefende de wilde vaart hoofd zakelijk op de havens van de Middelland- sche Zee. De laatste maal, dat het in de thuishaven Rotterdam, geweest is, was in Mei van het vorige jaar. Het was toen op den llden die maand met een lading graan uit Breila (Roemenië) in de Maashaven aangekomen. Op 22 Mei daaropvolgend was het in ballast naar Bremen vertrokken en is sindsdien niet meer naar Nederland teruggekeerd. Op 1 Januari j.l. was het schip uit Ant werpen naar Barcelona vertrokken. Uit het telegram van het Spaansche persagentschap te Valencia blijkt, dat de „Hannah" lading tarwe en boonen aan boord had voor Valencia. In het gezicht van de haven „Hannah" dus in den grond geboord. Hoe groot de bemanning was, kan op dit oogenblik nog niet worden nagegaan, staat echter wel vast, dat alle opvarenden zijn gered. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN In den uitslag van den legpuzzle-wedstrijd werd abusievelijk slpchts één prijs van f 275 aan goederen vermeld. Er waren twee dergelijke prijzen, resp. beschikbaar gesteld door Gebrs. Lampe te Amsterdam en door het Haagsche Modehuis te 's-Gravenhage. Deze prijzen werden gewonnen door M. J. Roeters van Lennep te Den Haag en J van Woerden te Overveen Een nieuwe aanvrage om een Hervormde school B. en W. adviseeren opnieuw, af te wijzen Gelijk destijds werd in uitzicht gesteld, heeft de Vereen, tot stichting en instandhou ding van Ned. Herv. Chr. scholen te Wad en, (gesticht door Ds. L. Vroegin- y) thans opnieuw bij den Raad een aanvrage ingediend, verzoekende haar de be- noodigde gelden te verschaffen voor de stich ting van een bijzondere lagere school den Kerkweg op het oostelijk gedeelte het weiland tusschen de pastorie van de Geref. Kerk en het heerenhuis van den heer P. Kctsier. Bij dat verzoek zijn overgelegd: 1. de verklaring omtrent het bezoek van _i nieuw te stichten school, onderteekend door 111 personen, met een getal kinderen, dat de school zal bezoeken van 144: 2. de verklaring, dat de vereeniging zich verbindt de bij de wet voorgeschreven waar borgsom te storten; i. opgaaf, dat de school bestemd zal zijn >r gewoon lager onderwijs: dat de school ruimte moet bieden voor 288 leerlingen en dat zij 6 klassen zal bevatten van 48 leerlin- ;n; 4. een verklaring, dat de adresseerende vereeniging is aangesloten bij de Ver. voor Chr. Volksonderwijs en bij de door deze eeniging ingestelde Commissie van Beroep, onderteekend door den secretaris van laatst genoemde vereeniging; opgaaf van de namen der kinderen die de school zullen gaan bezoeken, met ver melding van dp school, waarvan zij thans als leerling zijn ingeschreven, waaruit blijkt, dat nu 90 dier kinderen een openbare school be zoeken en 54 als aanstaande leerlingen, die op dit oogenblik den leerplichtigen leeftijd nog niet hebben bereikt, moeten worden B. en W. van Waddinxveen stellen op grond van een breedvoerige motiveering den Raad voor, op het verzoek a f w ij z te beschikken op grond van: A. overschrijding van de normale eischen aan het geven van lager onderwijs te stellen, omdat: 1. voldoende lager onderwijs naar dezelfde beginselen in een voldoend aantal scholen i: de gemeente is te bekomen; 2. in verband met het in voorbereiding zijnde uitbreidingsplan van overheidswege n:et is mede te werken aan den bouw van een school op een terrein, dat later mogelijk een andere bestemming zal bekomen: B. ongenoegzaamheid der stukken, ver- nvts de verklaring, bedoeld bij art. 73, eerste iid, sub d der wet, welke bedoeld te zijn af gegeven door het hoofdbestuur der Vereen voor Chr. Volksonderwijs alleen en uitslui tend is onderteekend door den secretaris; C. het feit, dat de aanvraag strijdig is met geest en strekking van de Lager Onderwijs wet 1920, en dooi inwillijing van het ver zoek misbruik zou worden gemaakt van de wet. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Eerste Kamer heeft de interpellatie- Vorrink inzake de stappen van Minister Patijn in verband met de verhouding tot Italië, behandeld. In de Spaansche wateren is een Neder- landsch schip getorpedeerd. Alle opvaren den zijn gered. Hedenmorgen is de Synode der Ned. Herv. Kerk begonnen met de behandeling oer reorganisatie-voorstellen. Te Amsterdam heeft een felle brand gewoed in een houtloods. In verband met de roofmoord te Sittard zijn twee arrestaties verricht. Tegen den verdachte inzake de moord in de Oleanderstraat te Rotterdam is twaalf jaar gevangenisstraf geëischt. Wat op de keizersconferentie te Tokio besproken zou zijn. Gayda over de bijeenkomst der proto- col-staten te Boedapest. Roemenië zal de Joodsche kwestie voor den volkenbond brengen. Zr Trijntje Boonstra naar Soestdijk Gistermiddag is de eerste kraam verpleegster van de Prinses, zuster Trijntje Boonstra, van 's-Gra venhage naar Soestdijk vertrokken. Zij heeft haar intrek in het Paleis genomen. Zuster Romke Vermeer, de andere verpleegster van de Prinses, bevindt zich nog in Huize Elizabeth te 's-Gravenhage. Te Soestdijk en in heel het land Toch nog wat geduld (Van onzen specialen correspondent) S o e 31 d ij k, 11 Januari. I I FT wordt levendiger rondom het paleis. Vooral vanmorgen hebben velen het mooie witte huis als doel van een wandeling, fietstocht of autorit ge kozen. Het schoone, zonnige weer lokt er toe uit. De onovertroffen dagvorstin koestert de vochtige omgeving, die bij regen zoo mistroostig wezen kan. Van morgen is evenwel niets van een neer drukkende gemoedsstemming te bemer ken. 't Is of bij de wachtenden vóór het paleis, aan de overzijde van den weg, zeker optimisme snel aan het groeien is. Hoe de menschen aan de berichten komen, is niet uit te maken, maar, moet men hen gelooven, dan kunnen we nu spoedig als het God believen mag de vlag uitsteken. Vóór het Paleis Er is vanmorgen ook veel te zien: H. M. de Koningin op de fiets! Sommigen hadden H. M. opgemerkt, de meest en hebben het van hooren zeggen. Prins Bemhard heeft men evenwel zelf zien uitrijden in een prachtige, nieuwe wagen. De Prins ging passagier mede, hetgeen Z. K. H. niet zal meegevallen zijn. Het opgewekte gelaat van den a.s. Prinselijken vader toonde echter, dat déze zorg hem niet drukt. In het middaguur kort na den noen komt de Koninklijke auto voor. Onder de wachtenden, wier aantal, mede door het minder fraai geworden weer, geringer dan 's morgens, loopt de vraag wie men de auto zal zien stappen. Zou de Prinses van de partij zijn? Neen, dat blijkt niet zoo te wezen. Grappig is, dat personen, die 's morgens de blijde gebeurtenis op handen verklaren, 's middags met stelligheid zeggen te ver wachten, dat de Prinses er wel bij zal we zen! Intusschen, het blijkt, dat de uitgeleg de looper op het paleisbordes toch wat te beteekenen heeft. De Koningin neemt in de auto plaats, vergezeld van een hofdame, en begeeft zich in de richting van Amsterdam. Het weer is nog zóó goed, dat de wagen niet geheel behoeft te worden gesloten. En nu blijft het publiek maar wachten, den geheelen middag. Een kleine tweehon derd menschen blikken uren achtereen naar het paleis of turen den Amsterdamschen weg af, in de veronderstelling H. M. spoe dig te zien terugkomen Het heeft evenwel lang geduurd, zóó- lang dat het geheel don ker is geworden. Niet alleen dus in de residentie of in de hoofdstad blijven de menschen schilderen voor een paleis. Hier doen ze het ook, hoe wel hun geduld evengoed zwaar op de proef wordt gesteld en nu zelfs vergeefs blijkt. Over de breedte van de ruimte tegenover het paleis is het eigenlijk een luttele schare, er zijn hier evenwel in de naaste omgeving van het huis, waarnaar aller oogen staren, dunkt mij, meer boomen dan menschen. Zóó bekeken staat het vol belangstellenden Moeders met kinderwagens zijn er ook bij. En verder vertoont het publiek de noodige variatie: een Bunschotensche schoone in haar kleurrijke kleederdracht; burgerjuf frouwen, die samen wat-komen gaat dege lijk bepraten; het z.g. geciviliseerde pu bliek, dat bij „Trier" gaat theedrinken en gebakjes eten: zelfs de dame met het kef fertje in zijn honden-demisaison ontbreekt niet; ten slotte de overal aanwezige opge schoten jongens, die door snaaksche opmer kingen zich zelf en anderen den tijd korten. Bloemen uit de bollenstreek Daar gaat iemand met een fraaien bloe menmand. versierd met artistiek geplooid» linten, den kant van het Paleis uit. Mijn heer komt blijkens het nummerbord van zijn auto uit Zuid-Holland. Vóór het over steken ziet hij beide kanten uit, want voort durend snort het verkeer, al gaat het voor het paleis ook niet zoo vlug. Teruggekomen, vragen we hem of we mo gen weten van wie de bloemen afkomstig zijn. Vóór wie ze bestemd waren, behoef ik niet te informeeren. Voor de Prinses na tuurlijk, die van alle zijden bloemen ont vangt. Dit waren narcissen, legt de automobilist me uit Of ze een naam hebben? Nog niet, zegt de man uit de bollenstre; oolijk. En van wien ze komen? Zet U dat maar niet in de krant U hebt de Prinses zeker niet gezien? is mijn verdere vraag. Neen, een paar vriendelijke, knappe jongi dames hebben de bloemen van me s Nu mijnheer, ik ga maar weer, zegt de sympathieke vereerder van de a.s. jonge Prinsenmoeder, en hij vervolgt zijn verren tocht Het is een aardig intermezzo. Vriendelijke fantasieën Overigens is het merkwaardig hoe de fantasie rondom het paleis wordt te werl gesteld. De heeren van de buitenlandsch. pers hebben het hierin aardig ver gebracht. Zij bekijken de rustige omgeving, die op buitenlanders een idyllische indruk maakt, natuurlijk met heel andere oogen dan wij Een anderen blik hebben zij ook op «1» menschen. Rondom Dr. de Groot weven de persheeren van over de grenzen allerle: aantrekkelijke vertelsels. De vrouwelijke journalisten, van verre gekomen om heuglijke nieuws aan hun kranten te nen, beginnen een aureool rond de hoofden der beide verpleegsters te bewonderen. Zou den de twee dames, wier namen velen den lande kennen, er nog niet zijn? Lang wegblijven kunnen ze toch niet meer Zoo zou er nog wel meer zijn weer te geven, dat dichter de verbeelding dan de werkelijkheid nadert 't Ts eigenlijk jammer, dat Dr d e G die vandaag zijn intrek in het paleis heeft genomen, het gedachtenspinsel van velen heeft verstoord door mede te deplen, dat nog wat geduld moet worden geoefend. Verkrijgbaar: 31/2 Pandbrieven a IOOV2 Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen matig» rente. De Directie: Mr. S. J. VAN ZIJST. Mr. J P. VERSTEEVEN Zomerdienst Ned. Spoorwegen Volgende week nadere bijzonderheden nieuwe zomerdienstregeling van de Ned. Spoorwegen geeft aanleiding tot ve<*I onjuist» geruchten en groote onzekerheid. van reishureaux zitten nl. voor de groote moeilijkheid, dat men niet de ho- schikkitag heeft over absoluut betrouwbare gegevens over hert verkeer met het buiten- and in den a.s. zomer. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe* ling van den chef van de dienstregeling der Ned. Spoorwegen, den heer G. F. H. G i e s- g e r, in den loop van de volgende week een persconferentie uit te schrijven om op deze wijze het belangstellende publiek vol ledig op de hoogte te brengen van de nieu we dienstregeling. Alle mededeelingen, welke eerder worden gepubliceerd, zijn onbetrouwbaar. Ten slotte werd ons nog medegedeeld, dat het vaststaat, dat met Mei 1938 het aan tal op te heffen halteplaatsen niet grootor zal zijn dan 14, het reeds eerder officieel medegedeelde aantal. Onwaarschijnlijk is het niet, dat het later noodig zal blijken, dat neg eenige halte plaatsen zullen moeten vervallen. De roofmoord te Sittard Twee arrestaties In verband met den roofmoord, welke Zaterdagavond op den Berger- weg nabij Sittard ls gepleegd op den 19-jarigen kruideniersbediende Koopmans, heeft de politie te Sittard aangehouden den 23-jarigen E. en den 40-jarigen H„ beiden nit Sittard en werkloos. De arrestatie van heï tweetal ging gepaard met een luidruchtige manifestatie van het publiek. Zij werden naar het politiebureau vergezeld door een aantal kennissen en bu ren. Daarbij voegden zich vele andere nieuwsgierigen, die al spoedig het verband vermoedden tusschen deze aanhoudingen en het drama, dat zich Zaterdagavond heeft af gespeeld Omtrent de motieven deze arrestatie heeft de politie zich niet uitgelaten. BRUGGEN IN ZUID-OOST DRENTE Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is ingesteld een commissie, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen omtrent het vraagstuk, op welke wijze verbetering van de bruggen in Z.O. Drente, voor zoover deze daarvoor in aan merking komen, kan worden bereikt, en den Minister van Waterstaat daaromtrent van voorlichting te dienen. De Stadt Schanke Lcidacheplcio 5 9 TcL 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER „BAGATELLE" PASSAGE - DEN 8AAG Het Restaurant met een bijzonder cacbet. Cuisine parfaite, plats copienx, cave renommée. - Salons et salies de («les poor diners tntimes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1