Ned. Chr. Reisvereeniging Baandag io januari 1938 DERDE BLAD PAG. 5 derde lustrum te amsterdam Een verklaring van het hoofdbestuur IN het American Hotel te A m s t e r d a ra 1 lïeeft 'de Nederlandse he Christelijke Reisvereeniging Zaterdag haar lóe jaarver gadering gehouden onder presidium van Hen voorzitter der Verecniging, Dr. A. van beursen, van Groningen. 1 Na de reeds door ons vermelde openings rede werd'besloten een telegram van sym- kpathie te zenden naar het lid van het (Hoofdbestuur, den heer J. C. Risseeuw, fDen Haag, die door ongesteldheid de vergadering niet kon bijwonen. Jaarverslagen Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer H. A. Dijkstra, van Den Haag, iontlccncn wij, dat de vcrceniging 12.1-43 leden lelt. In de 15 jaren van het bestaan jder verecniging zijn 1646 reizen afgelegd, nvaaraan 44.272 personen deelnamen. De rekening ,van don penningmeester, fden heer J. M. C. B. v a n D ij k, van Amers foort, sluit mot een eindcijfer van 45.333.12 een voordeelig saldo van 7.302.97. Dt balans wijst aan een bedrag van 33.924.61, de exploitatie-rekening van het orgaan f 11.079.09, de laatste met een nadcelig saldo van 4.733 41. De begreoting sluit, pifet een bedrag van 39.050. De jaarverslagen, alsmede het beleid van [het Hoofdbestuur en van de redactie van „Ons Reisblad" werden hierna besproken door de afdeelingen Rotterdam. A rn- Isterda m. Utrecht en Den Haag, [Men vroeg o.m. vroeger verschijnen van hel Reisprogrammaboek. I De secretaris en de penningmeester be- antwoordden de gemaakte opmerkingen, (waarna de verslagen werden goedgekeurd en de penningmeester décharge verkreeg over zijn beheer. De begrooting werd tot [het vermelde cijfer vastgesteld. I Besloten werd Ae volgende algemeene vergadering te Rotterdam te houden. De vergadering werd onderbroken door een bezoek ten Stadhuize. Bij de ontvangst ten stadhuize waren aanwezig de wethouders Boekman, Rustige, Baas en van Meurs, alsmede Prof. Woltjer. Namens het Gemeentebestuur verwel komde wethouder E. Boekman de be: I zoekers Spr. kenschetste de 15e vergade [ring der vereehiging als een jubileum samenkomst. Uw vereerd ging, zei spr., die 'ruim 12.000 leden telt en ruim 44.000 men- J schen in de afgeloopen jaren reisgenot heeft geschonken, is voor het tourisme van bijzonder karakter. Niet alleen uit een oog- Ij punt van vreemdelingenverkeer, doch ook uit cultureel gezichtspunt achtte de wet- houder deze 'vereeniging, die van een be- Ji'paald beginsel uitgaat, van groote betee- jjkenis. Ten slotte sprak wethouder Boek- nan den wensch uit, dat Amsterdam in toenemende mate door de leden der ver- ceniging zal worden bezocht. voorzitter, Dr. A. van Deursen. ij beantwoordde de rede van den wethouder en schetste den grooten invloed van Am sterdam tot ver in het buitenland toe. Met I Lod. van Devssel kan men, zei spr., bewon- j (lering hebben voor buitenlandsche steden, j maar ons hart klopt in Amsterdam, waar j ook het centrum is van allerlei geestelijke goederen en tal van cultureele instellingen !j een eereplaats innemen. In de middagvergadering werd na een gemeenschappelijke lunch het Reisplan 1038 na eenige bespreking goedgekeurd. Bij de behandeling van de voorstellen der Afdeelingen j drong A p e. 1 d o o rn aan op scherpere keu ring van de door het hoofdbestuur aange boden f il m s, waarop de betrokken hoofd bestuurscommissie toezegde dezen wensch in ernstige overweging te zullen nemen I Naar aanleiding van een vraag van 'Apeldoorn over de door het hoofd- bestuur uitgereikte vragenlijsten be j treffende de gemaakte reizen, gaf de voor- j zitter een toelichting ten betooge van het nut der ingezonden reisrapporten. I 's-Graven hage stelde voor, te beslui j ten algemeene leidersvergaderingen te houden, waartegenover het hoofdbestuur I bij monde van den heer T. K. Roosje n, van Bloemendaal. adviseerde districts vergaderingen van reisleiders te baleggen. De vergadering heeft met groote meerder heid het voorstel-Den Haag venworpen en het advies van het hoofdbestuur aangeno- Leiden stelde voor, niet meer. dan strikt noodzakelijk is gebruik te maken van nachttreinen, aangezien aaii een i nachtreis vele bêzwaren verbonden zijn on de reizigers bijna uitzondering, door gemis aan voldoenden slaap en-het noodige coro- fort, vermoeid thuis komen. Het hoofdbestuur zegde toe de nachtrei zen zooveel doenlijk te beperken. Utrecht verdedigde een voorstel om bij de samenstelling van het hoofdbestuur kringvorming toe te passen, waar door de onderscheiden streken in het hoofdbestuur worden vertegenwoordigd. Namens het hoofdbestuur beeft Mr. Dr. 'J. van Bruggen, van Amsterdam, uit eengezet, dat liet. karakter van de vereeni- ging vordert bestendiging van de huidige wijze van samenstelling, waardoor een technisch-harmonische samenstelling in een oecumenische verecniging als de N. G R. V. gewaarborgd blijft. Het contact met 1 de Afdeelingen is in het afgeloopen jaar verkregen door de commissie voor propa ganda. uitbreiding en contact. Derhalve concludeerde spr., dat verandering in de wijze van samenstelling van het hoofd bestuur niet aanbevelenswaardig is. Het voorstel-Utrecht werd na uitvoerige bespreking verworpen. Bestuursverkiezing Tot leden van liet hoofdbestuur werden .herkozen de heeren Dr. A. van Deur sen, van Groningen, en H. van den Tol, Rotterdam. In de vacature-P. J. Rull- mann werd gekozen de heer II. Alpherts van Bussum. Kerkelijke richting hoofdbestuursleden Op den beschrijvingsbrief kwam voor het volgende voorstei: De afdeeling Haarlem stelt voor: In komende vacatures in het hoofd bestuur, wanneer de aftredenden zich niet meer herkiesbaar stellen, benoeme men bij voorkeur leden, die belijdend lidmaat zijn der Ned. Hcrv. Kerk. Dit voorstel bleek echter niet van de a deeling I-Iaarlem afkomstig te zijn. wa'aroi hetvan den beschrijvingsbrief vóór de aanvang der vergadering was afgevoerd. Intusscliicn oordeelde het hoofdbestui het noodig aan het einde der vergadering de volgende verklaring af. te leggen: 1. De Nederlandsche Christelijke Reis vereeniging stelt als principicele voorwaar de voor de toetreding van het lidmaat schap den eisch: instemming met grondslag en doel derhalve de aanvaarding van den Bijhei als Gods Woord. Rekening houden met andere principieele. belijning is, formeel gesteld, buiten, de orde treden en dus niet verantwoord. 2. Kerkelijke inzichten oefenen op toeris tisch gebied geen enkelen invloed uit. Ker kelijke geschillen vinden buiten de gren zen geen voedingsbodem. 3. Voor het Bestuurslidmaatschap is noo dig kennis op reistechnisch gebied; kennis van administratieve en beheerskwestie! kennis van organisatorische vraagstukken. Deze kennis is aanwezig in alle groepen, waarin, gemeten naar kcrkelijken maatstaf, cle leden van dc Ned. Chr. Reisvereeniging kunnen worden ingedeeld. 4. Het hoofdbestuur heeft getoond, de juistheid van het bovenstaande te aanvaar den door candidaat te stell.cn: 36 leden,- die behooren tot de Ned. Herv. Kerk. 29 leden, die behooren tot de Gerefor meerde Kerken. 4 lecïen, die behooren tot de Luthersche Kerken. 3 leden, die behooren, tot de Geref. Ker ken in H. V. Wil men: 36 candidaten zijn Ned. Her vormd; 36 candidaten behooren tot een der andere kerkelijke formaties. I-Iet hoofdbestuur neemt zich voor, voortaan te handelen, zooals tot op heden gehandeld is. Deze door den voorzitter namens het hoofdbestuur afgelegde verklaring werd met algemeene instemming ontvangen en door de vergadering zonder noemenswaar dige discussie onder applaus aanvaard, waarna de vergadering werd gesloten. Aan deze 15e algemeene vergadering is voorafgegaan een feestavond, verzorgd door de afdeeling Amsterdam, waarop films zijn vertoond en gejodeld werd. Tevens werd bet hoofdbestuur van vele zijden gecomplimenteerd met het derde lustrum. De ontvangst door het gemeentebestuur op i houders F. van MeursDrs E. Boekman, Jac. i N.C.R.V.) en wethouder G. Baas Kzn. Verbond van Chr. Een puntige, geanimeerde en verhelderende discussie Over de beteekenis van Chr. dichterschap In de avondvergadering van de jaar- lijksche bijeenkomst van het Verbond van Chr. Letterk. Kringen (Zaterdag te Leiden gehouden; wij gaven van den middag reeds uitvoerig verslag) is een geanimeerde en puntige discussie ge houden over de altijd weer versche kwestie van de verantwoordelijkheid van den dichter en van de al of niet noodzakelijkheid van zijn bezinning op de beteekenis van 't Chr. dichterschap. H. deBruin sprak een geestig inleidend woord om de tongen wat los te maken, maar de directe aanleiding van het debat was meer de artikelenreeks „Babel op den berg der wijzen" van J a n TI. de G r o o t, in „Het Korenland", waarin deze dichter op vrij hef tige wijze van leer is getrokken tegen de literaire critici in gezaghebbende Christe lijke tijdschriften, welke critici z.i. een Ba bylonische spraakverwarring te weeg heb ben.gebracht en alle bezinning hebben ver loren, hoewel zij niet. ophielden bij de dich ters in koor op deze bezinning aan te drin gen. Hinder ons niet, zoo was de sti'ekking van Jan de Groots betoog, laat ons rustig aan het werk, er komt nog wel eens een geroepen persoon en een tijdvak om. ons werk met de juiste maatstaven te beóor- deelen. Dr K Heeroma verweet aan De Groot, dat hij in zijn artikelen eenvoudig de cri tici met elkaar in tegenspraak heeft ge bracht. zonder zelfs maar een poging te doen tot analyseering van hun standpunten. Hij zelf is naar aanleiding van zijn artikel over het Spectrum-voorwoord van kleinzielig ge pruts beschuldigd, terwijl dit artikel toch slechts was een doortrekken van de lijn, die hij in zijn Derde Reveil" heeft uitgestip peld en waarvoor De Groot veel waardeering zei te hebben. Spr's standpunt was en is, dat een Chr. literaire groepsvorming alleen be teekenis heeft, wanneer de mogelijkheid bestaat van een Chr. dichterschap, of, zooals zijn geliefkoosde uitdrukking is, van een dichterschap in de gemeente. Wanneer de Chr dichters een groep vor men, omdat zij allemaal toevallig dich ters van Christelijken huize zijn (zooals ook menschen, die allemaal uit Ambt Vollenhoven komen, een groep kuninen vormen, omdat het zoo gezellig is, dat zij allerlei gemeenschappelijke kennissen hebben) dan heeft een Chr. literair^ groep voor hem geen zin. Neen, de levenshouding moet beteekenis hebben voor het Chr. dichterschap. De dich ter draagt verantwoordelijkheid tegenover zijn werk. Hij moet zich openstellen en ge reed komen om als instrument van Chris- tuswege te worden gebruikt in het midden der gemeente, waarbij gemeente iets heel anders is dan 'het Christelijk volksdeel, een historisch geworden grootheid, die onmoge lijk met de gemeente, (misschien ook: kerk, onzichtbare kerk) vereenzelvigd kan wor den. Heeroma verweet Jan de Groot, dat hij en de zijnen zich aan hun verantwoordelijk heid trachten te onttrokken en clen weg van den minsten weerstand kiezen, dat zij aan de groepsvorming den zin ontnemen. Ook Hein de Bruin had op de artike Kunst en Wetenschap Letterk. Kringen len van De Groot wel het een en ander aan te merken. Zij droegen een veel te persoon lijk karakter, waren niet vrij van ressenti ment en dientengevolge van niet zeer groote beteekenis. Dr Itai'ssemeyer was eveneens van-, oordeel, dat zij de verwarring alleen maar grooter kunnen maken. De heer A 11 o n en De Die achtten de manier, waarop De Groot tegen een man van de eruditie en terzake kundig als P. J. Meertens, te keer is gegaan, niet bijzonder gelukkig. De heer D i e wees er bovendien op, dat niet te ontkennen valt, dat het grootste gedeelte der verzen van Chr. dich ters van dezen tijd ons koud en onberoerd Jan H. de Groot verdedigde zijn stand punt., dat op den berg der wijzen spraakver warring heerscht en het geroep om bezin ning van een aantal blunderende critici (die stuk voor stuk middelmatigheden zijn) door de Chr. dichters moet worden afgewezen voor het product (het gedicht) van geen beteekenis kan zijn. Dr K. II. Kroon achtte een Christelijk dichterschap onmogelijk. Het spreken or over bewijst, dat wij 'het woord Christelijk niet meer verstaan. De Christelijke dichter heeft zijn begaafdheid om verzen te schrij ven, zooals een schoenmaker de zijne heeft om schoenen te maken. De heer Veenendaal achtte het schil tusschen Christelijk volksdeel e gemeente niet zeer duidelijk. De eerste texip wordt z.i. door Heeroma misverstaan. Er heersohte bij dit debat, blijkens het bovenstaande, dus nog wel eenige Baby lonische spraakverwarring, maar toch heeft de bezinning van een ieder der aanwezigen op de veel omstreden kwes tie, ongetwijfeld zeer verhelderend ge werkt. Blijkens de voorgenomen per soonlijke gesprekken is 't o.i. een goede voorbereiding geweest tot betere onder linge waardeering en beter onderling begrip. Gezelschap van Chr. Historici Het Gezelschap van Christelijke Historici in Nederland vergaderde op Dinsdag 4 Ja nuari in Hotel de l'Europe te Amsterdam, onder voorzitterschap van dr. J. C. H. de Pater te Den Haag. Het nieuw benoemde lid dr. A. G. van Opstal van Harderwijk werd door den voorzitter verwelkomd. Prof. dr. A. A. van Schelven te Bentveld las een belangrijk rapport voor van de commis sie betreffende leemten in de geschiedvor- sching en geschiedschrijving van Protes- tantsch-Christelijke zijde. Aan de behande ling van dit rapport, waarvoor de voorzitter prof. Van Schelven veel dank bracht, zal de ochtend'bijeenkomst van de Paaschvergade- ring van het Gezelschap, te houden in Den Haag, gewijd worden. De commissie voor den het vorige jaar verschenen Lustrumbundel, bestaande uit de heeren dr. N. van der Laan te Den Haag, dr. G. P. van Itter- son te Den Haag en dr. L. C. Suttorp te Schiedam werd gedechargeerd met lof den arbeid en het resultaat. Voor den vol genden Lustrumbundel werd een nieuwe commissie benoemd, bestaande uit dr. H. J. Honders te Wassenaar, dr. L. W. G. Scholten te Utrecht en den secretaris van het gezelschap, dr. J. Veldkamp te Hil versum. Dr. P. A. Jongsma te Zwolle hield voorts een voordracht over „The Levellers" prof. dr. D. N a u t a te Amsterdam „Een uitlooper der methodistische beweging' Nederland omstreeks het midden der 18de rw". Op beide voordrachten volgde een geanimeerde bespreking. EEN ROOKWOLK, DIE AMSTERDAM VERDUISTERT In 1937 blies ons volk voor f 125 millioen de lucht in In het jaar 1937 heeft het Neder landsche volk voor 125 millioen gulden aan tabak de lucht ingeblazen. Niet meer en niet minder. Wie het zich voorstelt, ziet ons land als één groo ten, genietenden rooker, een sigaar ter lengte van de aardas in den mond en een rookwolk uitblazend, die Amsterdam verduistert. En dat een jaar lang! De „Tabakskoerier" geeft een in druk van wat dat beteekent en komt in minder dan geen tijd in de astro nomie terecht. De aarde zelf is im mers nauwelijks groot genoeg om er de kwantiteit tabak mee te vergelij ken, die ons kleine landje in rook deed vervliegen. Want: in 1937 werden 1.5 milliard sigaren, 4.3 milliard sigaretten en 2 milliard pijpen gerookt. Dat wasvoor de brand er inging, een gewicht van 21 millioen kilogram en zooveel wegen de in woners van Groningen, Haarlem en Utrecht samen! De sigaren alleen al beheerschen de wereld. Als men ze aaneenrijgt tot een lange sliert krijgt men een lengte van 150 duizend K.M., die 3.5 maal om de aarde kan worden gelegd. En als men een gat boorde van de Noord- naar de Zuidpool zou men er die tunnel twaalf dik mee kunnen vullen. Het is nauwelijks te volgen Maar men kan dichter bij huis blijven om te duizelen. Als men met al die sigaren de Amsterdamsche grachten ging dempen het zou zonde zijn van de grachten en de sigaren! bleef er weinig water over in de hoofdstad, want de dék blaadjes en vullingen hebben samen een inhoud van 357.000 kubieke M. Alleen aan sigaren zijn dus 357.000 kubieke meters tabak in rook op gegaan. Al die kleine behaaglijke rookpafjes samen kunnen 20 gashou ders van Amsterdamsch formaat vullen! Dat zijn alleen de sigaren. En bij zulke berekeningen komt men aan de sigaretten en de pijpen niet toe. Wel licht zou men de aarde uit moeten hollen om alle tabak er in te kunnen bergen. Dat alles nu hebben wij met ons zeven millioen d.w.z. alleen de rookers onder die zeven millioen! opgerookt. Voor ons pleizier en voor dat van den fiscus, die 35 mil lioen in zijn zak stak. Maar daar hoeft men niet aan te denken; liever steke men nog eens op! BINNENLAND Eenheid door democratie Aantal leden in 1937 meer dan verdubbeld Derde Jaarvergadering te Utrecht Zaterdagmiddag zijn in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht de afgevaardigden der zestig afdeelingen van de Nederland sche Beweging voor „Eenheid door Demo cratie" bijeen geweest voor het houden van de derde algemeene jaarvergadering der Beweging. De leiding berustte bij dr. IJ. Faber,1 voorzitter van het hoofdbestuur, welke in zijn opéningswoord 1937 een be langrijk jaar noemde- zoowel voor ons Va derland als voor de Beweging. Het ledental der Beweging is in 1937 meer dan verdubbeld en ook het aantal der afdeelingen steeg snel en regelmatig. Men zou er, zei spr.- verkeerd aan doen om op grond van den uitslag der verkiezing te meenen- dat de gevaren van communisme en nationaal-socialisme thans voor Neder land zijn overwonnen. Tegenover hen past zakelijk, geduldige waakzaamheid. De in nerlijke opbouw der democratie is een der dringendste eischen van dezen tijd. Na deze openingsrede werden de jaarver slagen uitgebracht, waaruit bleek, dat in het verslagjaar het aantal leden is geste gen van ruim 10.000 tot 21.567. De bewe ging groeit met een snelheid van meer dan 200 leden per maand. In de avondvergadering werden enkele voorstellen der afdeelingen van techni- schen aard besproken, waarna de vergade ring, omdat het vereischte minimum aan tal afdeelingen niet langer aanwezig kon blijven, verdaagd werd tot vermoedelijk 12 Februari a.s. Zij werd besloten met ee~ ovationeele huldiging van den voorzitter. K. G. PANDER t Zondag overleed in ruim 71-jarig>en ouderdom te Wassenaar, de heer K. G. Pander, commissaris en oud- vennoot van H. Pander en Zn N.V. De heer K. G. Painder werd 8 April 1866 geboren als oudste zoon van H. Pander, den stichter der firma H. Pander en Zonen. Op 1 Mei 1882 ving hij, na de Nutsschool te hebben bezocht, zijn werkzaajnheden aan in het bedrijf van zijn vader. Drie jaar later werd het pas opgerichte filiaal Amsterdam onder leiding van den 19-jarigen Pander gesteld. Bij de oplichting van de vennoot schap onder firma IJ. Pander en Zonen in 1889, benoemde zijn vader hem met zijn beide zwagers als medeverunooben. Na het overlijden van den oprichter in 1893 werd de terugkomst van den heer K. G. Pander ■naar Den Haag noodzakelijk. Na het overlijden van zijn zwager, den heer W. A. Dwars Sr, in 1921, was de heer K. G. Pander tot de totstandkoming der II. Pander en Zonen N.V. in 1937, oudste ven noot en daarna eenig commissaris der N.V. In 1932 werd op feestelijke wijze zijm o0- jarig arbeid'Sjubileum herdacht en benoem de H. M. de Koningin hem tot officier in de orde van Oranje-Nasasu. Op 1 Febr. a.s. zal de firma 75 jaren heb ben bestaa.n. De herdenking hiervan heeft hij derhalve niet meer mogen beleven. De teraardebestelling zal Woensdag te kwart over elf geschieden op het kerkhof der Nea. IJerv. Gemeente te Wassen-aar. LAND- EN TUINBOUW Teeltheffing voor aardappelen Krachtig verzet tegen de verhooging IJet rapport over de maatregelen in de toekomst te treffen yoor den aardappelver- bouw, uitgebracht door een commissie, lie ingesteld was door de centrale landbouw organisaties, werd door het bestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw aan een breedvoerige bespreking onderworpen. Daarbij kwam tevens ter sprake het voor *men van de regeeri'n.-g om de, teeltheffing jor aardappelen" in 1938 te verhoogen tot ƒ50 per H.A. Besloten werd krachtig verzet tegen deze verhoo ging te blijven voeren, voor namelijk omdat hierdoor de va6te lasten, die drukken op alle gronden bestemd vooïden a ardappelverbouw en dus ook op de minst vruchtbare, die deze lasten niet of uiterst moeilijk kun ne» dragen, wederom be langrijk worden verzwaard. Men was eenstemmig van meening, dat deze verhooging van lasten tot groote on billijkheden aamleidiing zou geven, terwijl ook de practische bezwaren, verbonden aan de inning van een teeltheffing door deze veriiooging sterk zouden toenemen. Gezien de groote beteekenis van dien aardappel- verbouw, zoowel uit een oogpunt van vruchtwisseling als voor venhooging van de werkgelegenheid en voor verzekering der voedselvoorziening van ons land, werd het alleszins gewettigd geacht hiervoor een of fer uit he,t landbouw crisisfonds te brengen. Een en ander zal ter kennis van- het Kon. Ned. Landibouwcgxmité worden gebracht mo-t hot verzoek hierover in samenwei-king met anaere landbouworganisaties, die dezelfde meening zijn toegedaan., een adres tot de regeering te richten en er daarbij uitdruk kelijk op te wijzen, dat voor deze verhoo- ging van teel-thoffing geen enkele ver antwoordelijkheid aanvaard kan worden. Verbetering van den toestand in den landbouw Middelen, die daarvoor kunnen dienen Op dc honderdsite algemeene vergadering van de Geld.-Over. Maatschappij van Land bouw zijn o.m. uitvoerig behandeld de con clusies van het rapport Minderhoud, die aldus l-uiden: 1. Intensieve propaganda voor cta erken ning van de ideëele beteekenis van den Iandlxmw, naast d-ie nis fundamenteel e plaats voor de d'irecte volkswelvaart. 2. Waar mogelijk, reserveeringvoor de hinnenlandsche markt, voor voortbrengse len van eigen bodem, mede in verband met oorlogsgevaar. 3. Krachtige bevordering van den export van landbouwproducten. 4. Vermeerdering van cultuurgrond door drooglegging, inpoldering en ontginning. 5. Systematische voorlichting over de be staansmogelijkheden, welke de landbo-uw in ons land biedt. 6. Opwekking om een deel der kinderen uit groote gezinnen vroegtijdig een ander beroep te laten kiezen. 7. Vermeerdering van de gelegenheid om ten plattelande ambachts- en handelsonder wijs te ontvangen. 8. Bemerking in de mogelijkheid tot be zwaring van den grond met hypotheek schuld. 9. Vaststelling van. vesti-gings-easchen voor toekomstige landbouwers. 10. Beperking in de mogelijkheid tot split sing van de kleinere bedrijven. De conclusies 18 werden aangenomen, de negende werd met groote meerderheid verworpen, terwijl de laatste conclusie terug gezonden werd aan de commissie, opdat deze die aangelegenheid -nog eens onder het oog zal zien5 Pluimveehouderij Bezwaren tegen' de teeltregeling De vorige week vergaderde te Apeldoorn de Ned. Ver. van Broederijen en Pluimvee- fokhedrij-ven, waar de Teeltregeling-1918 vuor de Pluimveeteelt werd besproken. Men betreurde het dat deze in hoofdzaak ongewijzigd bleef en dat de toegepaste, dwangafnerning van broedeieren gehand haafd bleef. Het standpunt der vereeniging ten aan zien van de teeltregelin'g werd als volgt ge formuleerd: a. Men laJhe de vermeerderingsbedrij- ven het hennen-materiaal behouden, dat zij voor hun bedrijf als het meest ge schikt hebben leeren kennen. u-ziek. 10.00 Moi 10.30 Piano «n ieke zulgellm S.jTu Lyri 1.00 Ca- ..00 Grt an&.d5.00aKte 6.30 Cai. der dieren", 7.00 Voor de kinder, ren *7.05 Bram Kwists Tokkelorkest. 7.02 Engelsohe les. 8.00 Berichten ANP. Mededel ingen 8 15 Gram.muziek. 8.30 Bonte Dluc- dagavondtrein. 9.30 Vocaal concert Vervals bonte Dinsdagavondtrein. 10.45 Actuallteits- flitsen. 11.00 Berichten ANP. Gram.muzieV. 11.2012.00 Codolbana Roemeensch Ensembte HILVERSUM II. 301,5 M. KRO-Ultzendlng. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.muziek. 11.30 Gods dienstig haltuur. 12.0 KRO-Melcdh •ichten, 12.1 solist. (Om 1.00 ctïrsus" 4.00 KRO-Orkest en gram.muziek. (Om 5.45 Fellcitatietoezoek). 6.35 Gram.muz. 6.10 Esperantocunsus. 7.00 Berichten. 7.IS Heb verzekeringswezen in Nederland", cau serie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 KRO-Symphonie-orkest, m.m.v. solist. 9.00 Berichten. 9.05 Gram.muz, 9.15 Vervolg concert. 10.10 Juan Marcu's Roemeensch orkest 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys, m.m.v. solist 11.10— 12.00 Gram.muziek. DROITWICH 1500 M. 11.50 Pianokwintet. 12.35 Radiotooneel. 1.50 Orkest. 2.35 Orkest. 3.20. Orkest, 3.50 Orgel. 4.50 Kwintet. 5.29 Sextet* 6 45 BBC-orkest. S.10 Voordracht. 8.20 Ope rette. 9.55 BBC-Zangers. 10.35 Radiotooneel, kest 7.05 Operette. 8.39 Trio. 9.55 Orkest, BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Orkest, 5.20 Orkest. 8.20 Orkest Harpsoli. 6.50 latle. 8.20 Orke i Radiotooneel. DEUTSCHLAXDSENDER 1571 M. 7.20 Blaas* concert. 8.20 Duitschlandecho. 8.35, Maand* overzicht. 5.50 Viool. 10.20 Orkest Kr> ou en (jriep verdrijft U wonder snel met CACHETS MIJNH HTTTI Koker 12 cachets 5 Oct. Proef do osje 2 stuks lOct. b. Wat hanen betreft, verplichte men deze bedrijven dit van erkende fokbe- drijven te betrekken. c. Plet toezicht op deze fok- en mer- meerderingsbedrijven worde uitgevoerd door of namens den Rijksvoorlichtings dienst voor de Pluimveeteelt. d. Verplicht pu 1 lorum-onderzoek yoor bedrijven die broedeieren leveren. e. Een broedeieren-inleg, verband hou dende met de afzetmogelijkheden, met dien verstande, dat met eenige verbete ring in dozen afzet wordt rekening ge houden. Dit laa/tste zou dian tegelijk een mogelijkheid in zich kunnen sluiten oni vermindering van het aantal clandesti- ne broederijen te verkrijgen. Ernstig was men teleurgesteld over "de verhooging van den broedeierenprijs, daar naast over de verlaging van den maximuin- kuikenprijs, waardoor een nadeelig verschil van 3 cent per af te leveren kuiken was ontstaan, waarvoor men geen enkede moti veering wist te vinden, Buitenlandsch vleesch als onderhandelingsobject In verband met de uiteenzetting van deri Minister omtrent de invoer van Deenscfi vleesch, waarbij gewezen werd op het be lang van verruiming der internationale han delsbetrekkingen ook uit agrarisch oogpunt, terwijl de verwachting wordt uitgesproken, dat de invoer van 3600 ton Deensch vleesch in 193S, geen gevaar voor de vleeschmarkt zal opleveren, meent de Friesche Maatschap pij van Landbouw, hoewel zij de mee ning van den Minister over het belang vai< verruiming der internationale handelsbe trekkingen deelt, dat het niet. toelaatbaar, geacht moet worden als onderhandelings object gebruik te maken van het toestaan! van een invoercontingent van een oroduct, waarvan de binnenlandsche productie aan, een ingrijpende beperking onderworpen is, In dit verband werd ook ernstig oe« zwaar gemaakt tegen eventueel® verruiming van den invoer van! Argent ij nsch vleesch, waarvan bij* de onderhandelingen met Argentinië spca ke is geweest. PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE BELEVEN NIEUWE AVONTUREN dooi G. TH. ROTMAN 43 Zooals te verwachten was: het ongeluk gebeurde. Daar bij het opladen niet op dezen golfslag gerekend was, stond de ton wel een oeetje erg onvast, daar bo ven op de kisten. Hij wankelde, tuimel de omlaag enklets! daar lag hij in de rivier! Pietje hrorde den plons heel goed en begreep er alles van. en wat de arme jongen daarbinnen in X donker meemaakte, dat begrijp je! Bovendien had hij zich tijdens den val leelijk ge- stooten. 44 Aan alle kanten gekneusd, wreef Pietje jammerend de pijnlijke plekken, terwijl de ton met snelle vaart met den stroom afdreef. Och, wat zat hij in angst! Als de ton nu eens lek wasen waar zou hij terechtkomenen dan, als hij 't zoolang maar uithield, wait versche lucht kon er niet naar binnen en het werd daarbinnen al hoe langer hoe be nauwder....,* '(Wordt Woensdag vervolgd)'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9