K Garnizoen van Teruel zich overgegeven heelt MAANDAG 10 JANUARI 1938 EERSTR BLAD PAG. a MA Buitenland japan dringt op DEZER dagen heeft Japan opnieuw ge toond, dat het er inderdaad op uit is, ondanks zijn steeds weer herhaalde vrien delijke woorden aan het adres der Wester - sche mogendheden, om in China naar zich toe halen, waarop het maar eenigszins de hand leggen kan. Ditmaal gold het de ver sterking van zijn machstpositie in de inter nationale gebieden van de stad Shanghai, waar gelijk men weet een gemengd regiem de leiding van het bestuur in handen heeft. De bestuursraad bestaat in het geheel uit veertien leden, waarvan de zetels als volgt zijn verdeeld. Amerika bezit er twee, Japan eveneens, en de resteerende tien zijn gelij kelijk verdeeld tusschen Britten en Chinee- zen. Gelijk men uit deze cijfers ziet, heeft van de vreemde mogendheden in Shanghai Groot-Brittannië dus verreweg het meeste te vertellen. Deze zetelverdeeling berust op een overeenkomst tusschen de Chineesche regeering en de verschillende in China con cessies hebbende landen. Zij wordt niet ge motiveerd door het aantal onderdanen, het welk elke betrokken staat in de onderha vige concessiegebieden heeft, maar hangt af van het aantal stemgerechtigden van elke nationaliteit. Deze stemgerechtigdheid wordt door den graad van welstand der ingezete nen bepaald. Vandaar het merkwaardige verschijnsel, dat de Japanners, hoewel hun kolonie niet minder dan 30.000 leden telt, tegenover de Britsche 9000 leden, slechts 900 stemmen kunnen uitbrengen, tegenover 1300 Britsche stemmen. De huidige toestand is een doorn in het oog der Japansche militairen, die op het grondgebied van Shanghai gaarne zich een zelfde macht zagen toegekend, als zij elders in China zich door middel der wapenen heb ben weten te verschaffen. Vandaar dat zij reeds herhaalde malen op ergerlijke manier Europeanen hebben gemolesteerd, waar onder ook eenige Britsche politiefunctio narissen. De Japanners hebben, gelijk wij zeiden, bjj den bestuursraad van Shanghai de kwes tie van de zetelverdeeling aanhangig ge maakt Daaraan werden door hen tevens nog andere desiderata verbonden. Zoo eischen zij een grooter aandeel in het uit oefenen van de politiemacht; bezetting vai belangrijke administratieve posten door Ja panners en uitbreiding van het aantal Ja panners in het emplooi van het concessie- bestuur. Zij hebben daarbij reeds dadelijk te verstaan gegeven, dat zij weliswaar een verzoek doen, doch dat dit ook als eer direct bevel kan worden opgevat. Immers zij hebben door de aanwezigheid van hun militairen een voldoende overmacht, om te nemen, hetgeen hun niet dadelijk geschon ken wordt. De leden van het concessiebestuur konden in deze aangelegenheid niet een zelfstan dige beslissing nemen, aangezien het hier om verdragsbepalingen gaat, waarover zij zelf geen zeggenschap hebben De Japan sche eischen zijn dus naar de verschillende hoofdsteden doorgezonden, naar Londen en Washington, waar men zich het hoofd breekt met de vraag, hoe zich uit de aange legenheid te redden. Weigeren kan men kwalijk, omdat de Japanners dan aanstonds agressief zouden worden, en men opnieuw allerlei narigheden over zijn kant zou moe ten laten gaan, ten nadeele van zijn prestige. Toegeven kan men echter evenmin, daar China bij het accoord partij is, en natuur- lijk niet eraan denkt, zijn aanvaller in welke aangelegenheid dan ook ter wille te Vermoed wordt, dat men in de Londen- sche en Washingtonsche kabinetten een tus- schenvorm zal trachten te vinden. Deze zou bijvoorbeeld kunnen bestaan in een voorloo- pige beschikking, waarbij aan de Japan sche eischen werd tegemoet gekomen tot men gelegenheid zal hebben, een definitieve nieuwe regeling te ontwerpen. Men zou derhalve opnieuw te doen krijgen met soort van diplomatieken wassen neus, want niemand die zoo naief is, te veronderstellen, dat Tokio ooit zich een of ander gewonnen .voordeel zou laten ontnemen. Een richtinggevend Britsch blad, hetwelk deze verschillende onaangenaamheden China ter sprake bracht, legde er in zijn be spreking den nadruk op, dat Engeland noch de Vereenigde Staten om dergelijke dingen een oorlog zullen beginnen, hetgeen zeer zeker juist is. Engeland zal daartoe te min der geneigd zijn, daar het de overtuiging heeft verkregen, dat het alleen in het vuur zou moeten gaan; Amerika houdt zich liever terzijde. Vooralsnog bedenkt men zich echter te Londen nog wel tweemaal, alvorens om deze kastanjes zich de vingers te brandenI BUITENGEWONE MINISTER RAAD TE TOKIO Besloten tot strijd met alle middelen ZONDAG heeft te Tokio een buitenge wone zitting van den Japanschen ministerraad plaats gehad. Dc Japansche regeering zou hebben vastgesteld, dat de voor de vijandelijkheden in China verant woordelijke Chineesche persoonlijkheden, niettegenstaande zij hiertoe meermalen in de gelegenheid zijn gesteld, niet bereid zijn gebleken, vrede te sluiten, doch integendeel de voortzetting van den militairen tegen stand hebben voorbereid. Daarmede waren voor Japan alle midde len voor een vreedzame bijiegging van het conflict uitgeput. Het hoofdkwartier en de regeering zouden thans besloten hebben met alle middelen strijd te voeren voor de ver nietiging van de centrale regeering, daar zonder de uitschakeling van de voor de anti-Japansche beweging in China ver antwoordelijke centrale regeering een duurzame vrede in het verre oosten niet mogelijk is. Politieke kringen en de dagbladen te Tokio noemen het plan, volgens hetwelk de aangekondigde voortzetting en beëin diging van den oorlog georganiseerd moet worden, de „algeheele mobilisatie van staat, volk en economie". De bijzon derheden van het plan zullen door het plannenbureau van het kabinet worden uitgewerkt. Behalve over oorlogsecono- mische, financieele en sociale maatrege len wordt in het bijzonder gesproken over een verdere versterking van het anti-komintern-pact. De bladen te Tokio deelen mede, dat prins K o n o y e een negen punten omvattend vier jarenplan voor nationale hervormingen aan. genomen heeft, overeenkomstig de voorstel n van den piannenraad. Dit programma omvat geestelijke vernieu- ing. hervorming van de opvoeding en con solidatie van de uitzonderingspositie, die Japan als stabiliseerende macht in 't Verre Oosten inneemt, verhooging van de produc tiecapaciteit van het land door rationalisa tie van de industrie, teneinde het hoofd te bieden aan de toenemende behoeften van de landsverdediging, herverdeeling van de fis cale en sociale lasten om den kleinen han del en de kleine nijverheid te beschermen en de opofferingsgezindheid der bevolking aan .te moedigen. Vermoedelijk zal als eerste gevolg van de besluiten in den kabinetsraad van gisteren de Japansche ambassadeur in China, K a- wagoe, worden teruggeroepen. Welingelichte kringen te Tokio verklaren, dat een terugroeping van Kawagoe niet noodzakelijk door een oorlogsverklaring zou worden gevolgd. De Japanners hellen er toe over de regeering van Tsjang Kai Sjek nog slechts als een plaatselijk bestuur te beschouwen. Waarnemers zijn echter van meening, dat de beraadslagingen van Zon dag betrekking hebben gehad op de hervat ting van een krachtige campagne tegen de Chineesche legers. De Japansche regeering zou overwegen een opmarsch in te zetten naar Hankau en Tsjoenking en misschien, naar Kanton. De ernst van dit besluit blijkt uit het voornemen van het kabinet om den keizer te verzoeken een keizeilijke conferentie bij een te roepen om de genomen maatregelen ter voortzetting van den strijd van kracht te doen worden. De Spaansche burgeroorlog yicKS Hoest goed helpend goed smakend „Onwaardig verraad", zegt Queipo de Llano Aan het front van Teruel, zoo seinde Zaterdag een speciale Havas-verslag- gever, is zoo juist het grootste nachte lijke gevecht van den Spaanschen bur geroorlog geleverd, aat in een volledig succes voor de troepen van Franco is geëindigd, en waardoor de regeerings- macht gedwongen werd om „La Cota", een hoogte, welke Teruel in het noorden beheerscht, te ontruimen. Hiermede is een nieuwe frontlinie ont staan, welke gevaar kan opleveren voor de ten noorden der stad gelegen regee- ringstroepen en aan de troepen van Franco het voordeel verschaft, dat zij thans een der voornaamste verbindings wegen van ae regeeringsmacht beheer- achen. De bezetting geschiedde niet dan na een uitermate verwoed gevecht, dat des avonds om zes uur begon en tot den volgenden morgen duurde. De vijand deed al 't moge lijke om het verloren terrein te herwinnen, maar de rechtschen bleven tenslotte meester van het veroverde gebied. Van 9 uur af oefenden ruim 200 vuurmon den hun vernielenoe werking uit op de drie rijen loopgraven der regeeringsmacht, ter wijl vliegtuigen tonnen bommen op de re- geeringsstellingen lieten vallen. Pe infan terie voltooide dit werk door de stellingen daarna stormender hand te veroveren, mee- rendeels in een gevecht van man tegen man, nadat drie versperringen van prikkeldraad met handgranaten waren weggenomen. De weinige regeeringssoldaten, die den nood ontkwamen, vluchtten in wanorde naar dc verder gelegen linies. De ontzettende aan blik van den strijd, zoo drukte de verslagge ver van Havas zich uit, wordt nog verscherpt door de dichte duisternis van den nacht. Het strijdtooneel is als de krater van een in volle uitbarsting zijnoe vulcaan. De strijd eindigt met een gevecht van man tegen man in de loopgraven, terwijl de vluchtende mi liciens door de artillerie werden bestookt. Als de vlag van Franco tenslotte op „La Cota" wappert, zijn zijn troepen meester van een der sleutelposities rondom Teruel. De verliezen aan beide zijden zijn geducht; Drie regeeringsvliegtuigen zijn tijdens den strijd brandend omlaag gestort Ternel gevallen De a.s. Volkenbondsraad Een Britsch-Fransche verklaring op komst? Naar het Zwitsersche Telegraaf Agentschap meldt, verwacht men alge meen, dat de vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland in de honderd ste zitting van den Volkenbondsraad, die 17 Januari aanvangt, een gemeen schappelijke verklaring zullen afleggen, met het doel de kleine en middelgroote landen gerust te stellen, o.a. met be trekking tot de economische en finan cieele sancties, die de Volkenbond zou willen toepassen tegen staten, die be paalde artikelen van het pact geschon den hebben. Fa. H. J. Phaff Winschoten Teruel toegegeven in een officieel comimu- niqué. dat het garnizoen der stad zich heeft overgegeven. Dit zou te wijten zijn, aldus het communiqué, aan het onafgebroken ver- nictigingsvuur van den vijand, anderzijds ook aan het feit, dat de commandant, Rey, blijkbaar op het laatste moment de controle over zijn zenuwen verloren heeft. Rev's mili taire ervaring is blijkbaar niet voldoende geweest voor de hem toevertrouwde taak. Een deel van het garnizoen, dat naar het schijnt verrast werd door het besluit van den commandant en niet wenschte te capi- tuleeren, is het gelukt door de belegeraars heen te breken en z.ich bij de overige natio nalistische troepen te voegen. Voor de radio heeft generaal Queipo de Llano verklaard, dat de rooden een klein succes hebben behaald dank zij het onwaar dig verraad van den commandant der troe pen te Teruel, die onbekwaam en laf is". De generaal zeide verder, dat de officier zich heeft overgegeven zonder overleg met zijn superieuren te plegen Daaron* luiden de rooden thans de klokken en zijn zoo blij, als een klein kind met nieuwe schoenen. Er zijn allerlei lezingen over het gebeurde. Sommige berichten zegen, dat 2000 man zich hebben overgegeven, andere, dat het er 200 zijn en vele burgers. Maar niet wordt ge zegd. dat de soldaten geweigerd hebben onze gelederen te verlaten. Radio Barcelona zesrt. vervolgde de gene raal, dat het verzet bij Teruel is afgeloöpen, doch ik zeg. dat het wordt voortgezet. Maar al valt Teruel, dan is dat slechts een klein incident dat geen wijziging brengt in onze campagne. Reeds 60000 dooden? De strijd om Teruel is moordend en zwaar. Volgens schattingen van deskun digen heeft de burgeroorlog alleen reeds in den strijd om Teruel in totaal dus aan heide zijden samen 60.000 dooden geëischt DE KUSTSTROOK VAN ALMEHIA De frontlijn der beide partijen loopt even voor Adria, en volgt dan ongeveer de grens van de provincie Almeria tot Granada. Het vorstenhuwelijk te Athene Gistermorgen ls te Athene het huwelijk voltrokken tusschen kroonprins Paul van Griekenland en prinses Frederika Louisa van Brunswijk Zondagmorgen om acht uur kondigden vijf kanonschoten het begin der feestelijk heden aan. Om half tien vertrok de ko ninklijke bruiloftsstoet van het slot, ter ge legenheid waarvan 21 saluutschoten wer den gelost. Het huwelijk werd voltrokken in de metropolis van de kathedraal van Athene. Na de huwelijksvoltrekking volgens or thodoxen ritus, hebben kroonprins Paul en de kroonprinses een rondrit door het centrum der stad gemaakt, In het slot vond daarop in beslaten familiekring een Duitsch protestantsche huwelijksplechtig heid plaats, waarna de leden der regeering en van het diplomatieke corps hun geluk wenschen kwamen aanbieden. De kroonprinses zal voorts in plaats van Frederika den naam Margareta dragen Inbrekers plunderen een kasteel De Inboedel geroofd of vernield. Eenige dagen geleden heeft het parket van Brussel zich naar Court Saint Etienne begeven, waar een kasveel, het eigendom van een Nederlandsche familie, tij dens afwezigheid der eigenaars totaal leeg geplunderd is. Het kasteel werd slechts des zomers be woond. Telkens, wanneer een lid der familie zich in België bevond, begaf het zich naar Court Saint Etienne. om te zien of alles daar in orde was. Zoo kwam enkele dagen geleden de zoon van den eigenaar, die op doorreis te Brussel vervoefde. even te Court Sist Etienne, waar hij moest eonstateeren, dat het kasteel wa9 geplunderd. Alles lag overhoop, meubels waren kapotgeslagen deuren ingetrapt. De verwoesting was zóó groot, dat de inbrekers verscheidene dagen aan het werk moeten zijn geweest, hetgeen voorts nog uit de resten van maaltijden bleek en uit het feit. dat niet minder dan vijftig flesechen wijn waren leeggedronken Onmiddellijk waarschuwde de zoon zijn ouders, die na hun overkomst vaststelden, dat de inbrekers al het zilver, het vaatwerk, kostbare schilderijen, sieraden en zelfs meu belen weggehaald hadden. Men veronderstelt, dat de Inbraak is ge pleegd tijdens de Kerstdagen of tijdens Oud- en Nieuwjaar, geeien het feit dat de omwonenden niets abnormaals hebben op gemerkt en geen enkel verdacht geluid heb- iben waargenomen. De inbraak werd tot dusverre geheim ge houden, teneinde de justitie, die verschei den sporen volgt, waarbij twee, die belang wekkende resultaten beloven, in staat te stellen, het onderzoek ongestoord te kun nen voortzetten. Het Russische Poolstation De overwinteraars huistoe Het drijvende Russische Poolstation be vond zich Zaterdagmiddag om 1 uur op 78 gr. 54 min. N.B. en 9 gr.6 min. W.L. De temperatuur bedroeg 32 graden. Uit Moermansk wordt gemeld, dat de „Murmanez" zal uitvaren, die de ovenvin teraars aan boord zal nemen. Op de Groen landzee zal de „Murmanez" een radiover binding tot stand brengen met het kamp van Papanin. Een Judas-geschenk Door de politie te Sydney (Australië) wordt momenteel gezocht naar iemand, die anoniem taarten zond aan vijf leden van den staf van het plaatselijk radio-station. Een der ontvangmers nam direct een flinke hap en stikte daarbij bijna in een groote schroef. Het bleek toen dat al de lekker nijen schroefjes, naalden en andere gevaar lijke voorwerpen bevatten. Men heeft hier vermoedelijk met een on doordachte aardigheid, of met de daad van een zonderling te doen. Een dubbele moord in België Vermoedelijk was roof de drijfveer Zondagochtend vroeg is in de Belgische gemeente Veltwezelt, gelegen dicht bij de Nederlandsche grens, een dubbele moord ontdekt, waarvan de slachtoffers zijn de 63- jarige juffrouw A. Franssen en haar 28- jarige zoon Willem Franssen. Een nichtje, dat 's morgens aan de deur kwam en geen gehoor kreeg, verschafte zich toegang tot de woning. Daar ontdekte zij tot haar ontzet ting het lijk van haar neef, wien de hals was afgesneden. Op het gegil van het meisje kwamen verschillende omwonenden toe- Bij nader onderzoek in de woning trof ien ook het lijk aan van de 63-jarige bï- woonster, eveneens met afgesneden hals. Aangezien in het huis alles overhoop was gehaald, vermoedt men, dat roof de drijf- •eer tot deze misdaad is geweest. Tot ver leden week was in het huis een cafétje ge vestigd. Tot nu toe heeft men geen spoor van de dadere ontdekt Nieuwe opwinding in Tunis In Tunis heerscht nieuwe opwinding door de uitwijzing van den agitator Hassen Noeri. In de stad Bizerte zijn Arabische strooibil jetten verspreid, die opwekken tot stakin gen en betoogingen. Zaterdag vielen aldaar ongeveer duizend betoogers de politie en de soldaten aan met steenworpen en revolver schoten. F.en commissaris en drie militairen werden door steenworpen gewond. De ordehandhavers moesten tenslotte van hun wapenen gebruik maken. Vijf betoogers werden gedood, drie gewond. Een civiel controleur en de kald begaven zich naar de plaats der botsing om te trach ten de betoogers te kalmeeren. Tenslotte, te ongeveer half een, ging de menigte uiteen. Barmats doodsoorzaak De geneesheeren, die een onderzoek heb ben ingesteld i.aar de oorzaak van het over lijden van Julius Barmat, hebben een voor- loopig rapport gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat indien Barmat al lijdende was aan een ernstige kwaal, de doodsoorzaak schijnt te zoeken te zijn in een aandoenini van hart en nieren. Fvenwel moet nog het resultaat van het toxicologisch onderzoek van de inwendige organen worden afgewacht. Vliegtuig landt bij licht van een houtvuur Toen vooreen vrouw te Moeja (Zweden) die lijdende was aan blindedarmontsteking, een dringende oproep was gedaan en eer ambulancevliegtuig werd afgezonden naar het dorpje, bleek het den piloot niet mo gelijk te zijn op het meer te landen, gezien de duisternis en de onbekendheid met de landingsmogelijkheden. Dit bemerkende, verzamelden de dorpelingen zoo snel moge lijk een groote hoeveelheid hout en ontsta ken een vuur aan den oever van hef meer. De vlammen verlichtten het watervlak zoo danig. dat de vliegtuigbestuurder in staat was een perfecte landing te verrichten. Direct werd de vrouw aan boord gebracht, en vijf kwartier later lag zii in het zieken huis te Hagernaes. terwijl het vervoer over land zeker een dag in beslag genomen zou hebben. MANOEUVRES OP DE PHILIPPIJNEN Vandaag beginnen op de Philippijnen de manoeuvres, waaraan 40.000 man inheem- sche troepen en 10.000 man der Amerikaan- sche troepen zullen deelnemen. Sinds den aanvang van 't Japansch Chineesche con flict zijn de op de Philippijnen gestation neerde Amerikaansche strijdkrachten ge plaatst onder e>en streng regiem. Sinds Juli zijn de verloven en reizen voor officieren stopgezet. Officieren en man schappen kunnen in zeer korten tijd wor den gemobiliseerd. De bemanningen der oorlogsschepen krijgen slechts 12 uur ver lof. De schepen worden vaker nagezien dan anders, terwijl zij voldoende munitie aan boord hebben voor groote tochten. De sterkte der bemanningen van torpedojagers is gebracht van 100 op 125 man. POSTBODE OP EEN VERLATEN EILAND Een postbode heeft een zeer onaangenaam avontuur beleefd, toen hij de post ging be zorgen op de eilandengroep tegenover Turku in het zuidwesten van Finland, en de mo torboot, waarmee hij de post rondbracht, verderen dienst weigerde, zoodat hij landen moest op een klein onbewoond eiland. Zijn, pogingen om de boot te repareeren bleken vergeefs en zoodende was hij gedwongen 48 uren op het eiland te blijven in een felle koude, die met sneeuwstormen gepaard gine. Na een flinke vorst was echter een dus danige ijslaag gevormd, dat hij in staat was naar een der andere eilanden over te loopen, waar hij, geheel uitgeput doof vermoeienis en koude, aankwam. gemengd nieuws Diefstal in laboratorium Dader aangehouden gerE Begin December van het vorige jaar werj B e ngebroken in het laboratorium van he)pjinte landbouwproefstation te Groningen. „e Reeds eeroer was uit dit laboratorium 0)Rid<je geheimzinnige wijze een microscoop verdwel en en daar thans uitsluitend voorwerpeij^D erden vermist, welke alleen voor labora. kriumwerk van waarde waren en er ook nie; -0 aar geld was gezocht, werd een en aji-deiHerv. met elkaar in verband gebracht. kerk. Dezer dagen heeft de recherche den 28 A a jarigen K. J. K., analist te Groningen, aan'Sprei, gehouden, verdacht van verduistering vaijK. R- de vermiste voorwerpen. Inderdaac, werd de miscroscoop in zijn be. u zit gevonden, alsmede diverse goederen, B e welke van het laboratorium afkomstig wa.Goud BUL INBRAKEN TE HOLTEN Cai In Holten is op verschillende plaatsen ingebroken. In de openbare school werdeij js; i ae kasten in alle lokalen opengebroken. E|ondc wordt, voor zoover tot nu toe kon worden nagegaan, niets vermist. Bij den sigaren- winkelier Maats in de Grootestraat, werijUtr uit de toonbanklade eenig zilvergeld mede. alda; genomen, terwijl ook eenige doozen met cit garetten werden buitgemaakt. In beide ge AFS vallen zijn de dieven door het uitsnijden Stad van een ruit aan de achterzijde van de per Dc ceelen binnengekomen. i Bij aen slager D. trachtten de dievejjarL veneens door het uitsnijden van een rui|a an den achterkant van het huis binnen ti komen. De slager werd wakker van het gfrste rucht en stelde een onderzoek in, waarnq jj jj. MOTORRIJDER GEDOOD Gere afsc Op den Muiderstraatweg reed Zaterdagi zijn avond een motorrijaer tegen een auto op, De man werd zóó zwaar gewond, dat hij JUB vrijwel dadelijk overleed. Hij is naar hej je, lijkenhuisje aan de Oud-Diemerlaan te Die]a, j- m e n overgebracht. De duo-rijder werd ge jjan, wond en met een diepe hoofdwond naar hel \y0( Burgerziekenhuis vervoerd. j,aj| 'ZICHZELF EEN HAND AFGEKAPT dac Een Brabantsche arbeider, die onder,N eg aan den Amstel bezig wds met het omkap- pen van boomen, heeft zichzelf per ongeluk Een de linkerhand afgehakt. De G.G.D. heeft den man naor het O.L.V.1 gasthuis gebracht, waar hij ter verpleging N werd opgenomen. Bloedverlies had den maijj zest zeer verzwakt. kw; AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De 74-jarige J. Alewijn, die in de Dorps* 1 straat te Nieuveen, toen hij op on voor* de zichtige wijze.de straat overstak, werd aan* icn gereden, werd daarbij zoodanig gewond, da( ©m hij aan de gevolgen is overleden. hei BOERDERIJ AFGEBRAND I Te Dongen (N.-Br.) is brand uitgebro* ken in de boerderij van den landbouwer Q en v. d. H e ij k a n t Het vuur, dat vermoe* delijk door kortsluiting in den stal is ont* staan, greep zoo 6nel om zich heen, dat van den inboedel en de gereedschappen, nievs kon worden gered. Het vee kon in aa' veiligheid worden gebracht. De brandweer wist een nabijgelegen landbouwschuur ta behouden; woonhuis en veestallen brandden re( tot den grond toe af. sei Verzekering dekt slechts gedeeltelijk dq orr schade. aa AUTO-OPLICHTER LOOPT IN DE VAL ke I de Zaterdag kwam een 24-jarig aannemer uit he Zuilen in een garage te Amsterdam» m, waar hij den chef voorstelde de auto welke hij bij zich had te ruilen voor een anderei wagen, mits een zeker bedrag zou word eb bijbetaald. Aanvankelijk had de Chef hier wel oorenl c naar, zoodat hij voorstelde een proefrit ta P maken doch onderweg kwam hij tot de1 04 ontdekking, dat de aannemer zich al heel Pl slecht met zijn eigen wagen bewegen kom hc Dit wekte zijn achterdocht en ten slotte or besloot hij de politie te waarschuwen. Deze vc heeft den aannemer aangehouden en weldra! te bekende deze, dat hij de auto in Bilthovenl m had gehuurd, met de bedoeling haar in ta di ruilen en het geld dat hij zou toekrijgen teb m eigen bate aan te wenden. De politie heeft hem in verzekerde bewa« r( ring gesteld. SJ JOH's JOL TREILERWEG 4951, Telef. 550521 HARING- en VISCHHANDEL Specialiteit in gerookte Bokking ert gestoomde en gerookte Makreel. Waar Liefde Woont NAAR HET AMERIKAANS CH VAN GRACE S. EI0HM0ND (24 Na een tijdje zette hij haar in den grooten rieten stoel, sloeg het sjaaltje wat dichter om haar heen en knielde naast haar, terwijl hij andermaal haar hand in de zijne hield. „Ik ga zoo dadelijk naar de Macauley's en zal Mrs. Macauley bij je sturen. Mr. Macauley en ik zullen alles in orde maken, als je het tenminste goed vindt". Hij wachtte, tot zij haar toestemming gaf. Dit deed zij door een enkel hoofdknikje met gesloten oogen. „Wil je haar naar Washington of naar Zuid-Carolina brengen?" „Naar Zuid-Carolina, waar het ouderlijk huis stond". „We zullen nog niet kunnen gaan, eer de storm over is. Mijn trein was tien uur te laat, anders had ik hier vanochtend al kunnen zijn. Intusschen zal ik blijven, waar fe mij hebben wilt. Dat kan je met Mrs. Macauley uitmaken. Ik wilde wel voor jou, dat Mrs. Burns en Red hier waren". „Zijn ze niet bij u?En hoe kwam u dan hier?" „Ik?Ik kon niet langer rustig wegblijven. Ik had im mers den heelen zomer vacantie gehad en verlangde, weer aan het werk te gaan. Maar regelrecht van de boot ben ik hierheen gekomen, om mij te overtuigen, of alles goed ging met je. En je bleek mij noodlg te hebben. Natuurlijk ben ik blij, dat ik kwam". „Dokter Leaver?" L »K' „Als ik er nu niet op gestaan had, Groopje hier te houden, zou ze dan nog Ze liet zich achterover vallen en bedekte het gelaat met de handen. „Wat heeft haar hier blijven er nu eigenlijk mee te maken? Je hebt immers alle mogelijke zorg voor haar gedragen. Ze was oud en afgeleefd. Nog een wonder, dat de kaars zoo lang is blijven branden!" „Maar ze was toch blootgesteld aan de ruwheid van het weer. Dien nacht, dat het venster inwoei, is ze toch zeker erg koud geworden?" Een oogenblik moest Charlotte weer bekomen, eer ze in staat was, hem de heele geschiedenis te vertellen. Hij bracht haar hand aan de lippen en sprak na een kleine pauze: „Ik betwijfel ten zeerste, of dit er wel iets mee te maken heeft gehad. Zeker, door dat inwaaien van het glas ben je wakker geworden, al weet je dit nu ook zelf niet. En je hebt de gevolgen van mogelijk kou vatten door Groopje dadelijk bestreden door je flink ingrijpen. Je hebt haar naar beneden en later weer naar boven gedragen. Zijzelf heeft zich dus in het minst niet hoeven inspannen; dit kwam geheel voor jouw rekening. Dokter Burns heeft mij verteld, dat haar hart- werking de zwakste en ongeregeldste was, die hij ooit heeft waargenomen: dat deze dus, zonder blijkbare aanleiding, ieder oogenblik had kunnen ophouden. Dit was, zoover wij zien kunnen, nog de beste wijze, van uit het leven te treden, zóó op te houden met ademhalen, als dit bij haar het geval moet zijn geweest, waarvan heel haar houding en de uitdrukking van haar gelaat blijk geven. Haar uur was geslagen. Je hebt je heusch niett te verwijten. Volslagen rust was nog het eenige, dat zij verlangde"« Charlotte scheen wat gekalmeerd door deze woorden. Hij liet haar nog even bekomen en vroeg toen: „Zal ik nu Mrs. Macauley bij je sturen? Het is bijna tien uur; het wordt dus tijd, dat we het haar laten weten. Laat ik je nu nog één ding kunnen zeggen, eer ik ga. Er kan nu niets meer tusschen ons komen als een jaar geleden, toenwe toch ook wel wisten, dat we elkaar toebehoorden; maar toen dit enkel moest worden uitgesteld. Ik durf je dit te zeggen, omdat ik in het diepst van mijn gemoed er van overtuigd ben, dat je het even goed wist als ik op het oogenblik. En wat ons toen terug hield, bestaat nü niet meer". Hij stond op, trok zijn jas aan en ging heen met de ver zekering: „Je zult maar een kort oogenblik alleen zijn". Zoodra Charlotte alleen was, barstte zij in een heilzamen tranenvloed uit. Toch duurde die maar kort; toen stond ze plotseling op, wierp het hoofd in den nek en balde de vuisten. Dit was zoo haar gewone manier van doen, als ze met geweld haar zelfbeheersching moest herwinnen. Toch had ze dit punt bereikt, toen ze naderende voetstappen hoorde en tien klank van stemmen, zoodat, toen Mrs. Macauley binnentrad, deze een vrij kalm meisje vond, wie ze haar oprechte deelneming betuigde. Martha was er ook nieuwsgierig naar, wat John Leaver eigenlijk tot den terugkeer had bewogen, ofschoon Charlotte's kalme waardigheid haar terughield van alle soms wat onbescheiden vragen. „Het is zeker heel gelukkig, dat hij hier is", gaf zij toe. „Hij kan dan zorgen voor de reis naar het Zuiden, want hij is veel beter op de hoogte van de treinen dan Jim. Wij gaan ook mee, hoor. lieve! Maar het geeft zoo'n rust, dat hij de leiding op zich neemt. Hij is zoo flink en actief; heel anders dan toen hij kwam. Wat zal het Red en Ellen spiiten, dat zij niet hier zijn. Red stelde zooveel belang in Mrs. Chase". j Martha bleek geen ongeschikt gezelschap voor den eersten avond, want zij was zeer praktisch, wist dadelijk den weg iö Charlotte's huishouding, maakte in de keuken iets licht vere 1 teerbaars voor haar klaar en stond bij die gelegenheid versteld van den schralen voorraad, dien zij er vond, maar had de takt. niets daarvan te zeggen. „Je moet je krachten wat onderhouden, Charlotte-lief", drong het goede vrouwtje. „Het duurt nog een heelen tijd, eer alles voorbij is. Vooreerst kunnen we hier nog in geen paar dagen weg en dan kunnen we op reis nog wel oponthoud krijgen; ze schijnen overal last te hebben van sneeuw- 1 stormen". Martha had juist gezien: er verliepen twee dagen, eer het gezelschapje zich op weg kon begeven. Gedurende dien tijd werd Charlotte overladen met vriendelijkheden van haar buren. John Leaver deed boodschappen voor haar. Hij sprak Charlotte nooit alleen, maar zijn blik en zijn handdruk gaven haar genoegzaam blijk van zijn kameraadschap. Bij den korten dienst, die vooraf ging aan hun vertrek naar den trein, ging hij kalm naast haar zitten, als beschouwde hij i dit als zijn recht. Toen het oogenblik van afscheid-nemen kwam van de kamer, waar zij met Groopje zoo menig uur had doorgebracht, voelde ze zijn hand op haar arm en fluisterde hij haar toe: „Moed gehouden! Bedenk, dat je niet alleen gaat". Haar hart klopte onstuimig, daar zij tusschen al haar droefheid door voelde, dat er balsem was voor haar wonde* (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2