Jfci*ttur* $ti itsrljf (itrurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Rondom het Paleis Soestdijk rtia/o Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per weekp.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/z cf. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 18e Jaargang Strt)ertentieprij?en: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 'I bureao wordt berekend0.10 No. 6288 MAANDAG 10 JANUAR11938 ZOO BEHOORT HET Schoolkinderfeesten zijn er al van oude tijden af geweest. Maar ze werden waar schijnlijk nimmer, zooals in de laatste jaren het geval is, geheel of voor een groot deel. uit de publieke kas betaald. In de dorpen stelden de boeren een versierden wagen be schikbaar en iedereen gaf een aanzienlijke bijdrage, want de kinderen moesten eens echt uit zijn. En dat waren ze. Later werd dat anders. De gemeente moest het doen. En ondanks <!e finanrieele zorgen doen vele gemeenten het nog Maar ze zijn nu aan een maximum gebonden. Via Ged Staten heeft de Minister aan de gemeente besturen meegedeeld, dat ten hoogste 25 ct per leerling voor openbaar en bijzonder onderwijs uitgekeerd mag worden, wanneer straks het blijde nieuws aan de jeugd kan meegedeeld worden. Onzerzijds kan daartegen geen bezwaar rijzen. Integendpel het is goed als onze kin deren deelen de vreugde waarop wij hopen en die voor ons nationaal welzijn van zoo groote beteekenis kan zijn. En kinderen vie ren een feest nu eenmaal het best als er een versnapering bij is. Een duistere rijm prent kan niet veel indruk maken. De Minister heeft echter nog meer laten meedeelen. Ook volksfeesten zullen aan de orde van den (blijden) dag zijn en voor ver siering en illuminatie is eveneens geld noo dig. Ook daarvoor kan uit de publieke l«is een bijdrage worden verstrekt; echter alleen dan, wanneer vaststaat, dat de bijdragen van particulieren daarvoor piet toereikend zijn. want de eventueeie bijdrage van de gemeente moet het karakter behouden van een min of meer bescheiden aanvulling van het bedrag, dat door de ingezetenen is bijeengebracht". Wij kunnen deze bepaling slechts toejui chen. 7.66 behoort het. Een feest dat uitslui tend op kosten van de gemeentekas gevierd wordt: is het ware niet! Er moet iets van ons persoonlijk bij zijn. WIE BEHOORT NIET ..BEVOEGD" TE ZIJN? In ons blad van van 28 December j.l. pu bliceerden we een ontstellende verkeers- statistiek Van de grootste beteekenis is het, naast d" kennis van het aantal verkeersongevallen, te weten, aan wie deze moeten worden ge weten. Omtrent de oorzaken zoo besloot he* bedoelde overzicht blijkt, dat van de 2340, waarvan de oorzaak kon worden nagegaan, 1942 ontstonden door verkeersfouten van bestuurders van voertuigen, d.i. 83 pet. van eerstgenoemd aantal". Veilig kan dus worden vastgesteld, dat de overgroote meerderheid der verkeersslacht offers valt door de schuld van autobestuur ders. Het is dus volkomen logisch en redelijk, dat bij de bestrijding van het gevaar op den publieken weg maatregelen genomen wor den tegen hen, die dat gevaar in eereter instantie veroorzaken. Deze maatregelen zijn van tweeërlei aard preventief en repressief. Preventief door verscherping eri tevens wijziging van de eischen. verbonden aan d« uitreiking van het rijbewijs, verscherping van allerlei verkeersbepalingen, beperking van maximumsnelheden, verzwaring van d boeten bij overtreding van verkeersvoor schriften, waarbij geen ongevallen zijn te betreuren, het opvoeden van het autoënd pu bliek tot een beschaafd-rijdend publiek enz. Maar ook repressief, dus nadat het kwaad is bedreven. We denken nu op dit moment vooral aan het ontnemen van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen, nadat er verkeers schuld is vastgesteld. Wij zouden ten dezen een veel strenger regeling willen bepleiten. Naar onze meening is het volkomen eer lijk, neen noodzakelijk, dat aan iemand,-die een medemensch doodrijdt, en wel zoo. dat hij als de schuldige aan het ongeval moet worden beschouwd, voor zekeren tijd het rijbewijs wordt ontnomen. We laten in het midden, voor hoe lang. Niet elk geval kan men over dezelfde kam scheren. De rechtbank zal ieder feit op zich zelf moeten bekijken en moeten oordeelen ook in over eénstemming met de mate van schuld of onschuld van het slachtoffer, met de om standigheden waaronder het ongeval plaats heeft gevonden, de toestand van den weg enz. enz. Maar het is voor het rechtsgevoel onbevre digend. wanneer de rechtbank „dood door schuld" vaststelt en op grond daarvan de verdachte veroordeelt en dan tevens hem de gelegenheid laat behouden, nog meerdere slachtoffers te maken, door hem het rijbe wijs te laten behouden. Dringend noodig achten wij het. dat er ten 'deze een vaste gedragslijn wordt uitgestip peld, waaraan alle rechtbanken zich hebben te houden. Er heerscht op dit moment vol slagen wanorde en systeem loosheid'. Dat een rechtbank'iemand veroordeelt we gens dood door schuld en hem zijn rijbewijs afneemt eh daarna in hooger beroep het hof het vonnis «vegens dood dooi schuld b e v e s- tigt, maar den veroordeelde het rijbewijs terug geeft, achten we grievend voor het rechtvaardigheidsgevoel, fnuikend voor een strenge, maar vruchtdragende opvoeding Nan het autoënd publiek Jot zelftucht. Met ernst, een ernst die ontleend is aan DE NATIONALE FEESTDAG Beurs als op Zaterdag Het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel bericht, dat op den nationalen feestdag tot viering van de te verwachten geboorte van een Prins of Prinses, welke volgens mededeeling van den regceringspers- dienst zal worden gevierd op den werkdag, volgende op dien van de ge boorte, de beurs als op een Zaterdag zal worden gehouden, dus des morgens van 10.30 tot 11.30. Op dien dag zal evenals op een Zaterdag ontvangen noch geleverd worden. Geen inteekening op registers ten paleize Soestdijk Naar wij vernemen, zal in verband m-t de noodzakelijkheid van algemeone rustten paleize Soestdijk gedurende den eersten lijd na het plaatsvinden van de blijde gebeurte nis. geen gelegenheid gegeven worden voor het inschrijven in de registers en zullen de hekken gesloten Mijven. De a.s. blijde gebeurtenis Nationale Feestdag en Radio Het secretariaat van den Radioraad deelt ons mede: Ter voldoening aan den wensch van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op den Nationalen Feestdag ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis door de vier groote om roeporganisaties (A.V.R.O, K.R.O., N.C.R V en V.A.R.A.) een in onderling overleg samengesteld „Nationaal programma" wor den verzorgd. Dien dag zulien alle vie- om roep vereenigingen gedurende acht uren de uitzending verzorgen. De V.P.R.O. krijgt gelegenheid binnen het kader van dit nationaal programma zelfstandig' oen uitzending te verzorgen 19.20 tot 20 uur. Deze uitzending, welke zoowel over Hilversum I als over Hilver sum II plaats vindt, zal bestaan uit een bijzonderen wijdingsdienst Voor het geval, dat de geboorte van een Prins of van een Prinses mocht plaats vin den op een tijdstip, dat des morgens Ie 7 uur hei heugelijke feit door middel van kanonschoten bekend gemaakt zal worden, zullen de uitzendingen op dien dag ook te 7 uur 's morgens aanvangen, ongeacht of deze dag samenvalt met den Nationalen Auto's reden af en aan Herinneringen uit den Patriottentijd (Van onzen specialen verslaggever) 6 S o e s t d ij k, 8 Januari. Dezer dagen was het een jaar geleden, dat aller aandacht gericht was. op Den Haag; waar Prinses Juliana en Prins Bernhard in het huwelijk traden. Wij. zijn nu een jaar verder. En het behoeft nauwelijks gezegd, in menig ge zin is het éénjarig huwelijksfeestvan het Prinselijk Paar onderwerp van ge sprek geweest. Men kon 't ook in Baarn bemerken., Niet i hel dorp zelf, maar voor het Paleis. Het aantal belangstellenden, dat zich vóór het breede Paleishek ophoudt, ls groot^r geworden. Men wilde zjen wie ei op bezoek kwamen. Want dat er be zoek zou zijn stond vast. Men zag het aan auto's, die ter zijde van het hardsteenen bordes rustig wnM-ton moesten tot de site weer vertrok Erg dichtbij kwam het publiek niet Een enkele voorbijganger mocht al eens staan turen door de spijlen an het hek. de meeste menschen groepten ;amen aan de overzijde van den weg. Al varen de beide rijksveldwachters, die ut ngangen bewaakten, om zoo te zeggen en gelen van goedheid, men begreep, dat al te dichtbij naderen wellicht toch door hen du worden tegengegaan. De vaste kern der 'achtenden was natuurlijk die der pers fotografen. die met argusoogen toezagen of er ook een graantje voor hen te pikken viel. En geheel onbeloond werd hun kleumend wachten toch niet. Sommigen van hen die liepen te schilde ren, gingen den omtrek eens verkennen, Wie weet, komt men Prins Bernhard met zijn broer tegen. Zelfs waren er verstokte op timisten, die zich zelf wijs maakten, dat zij de Prinses in het bosch rondom het Paleis zouden zien wandelen. Het nieuwe monument voor Christoffel Pullmann werd bewonderd. Een pittig sol daatje met gevelde bajonet, deze grenadier, „verkiezende liever het leven te verliezen dan zijn wapens over te geven in den nacht van 27 Juli 1787". Het klinkt bijna Bijbelsch. Voor het geval, dat de blijde gebeurtenis officieel bekend zou worden tegen 12 uur 's nachts zullen de Omroepvereenigingen haar uitzendingen voortzetten tot uiterlijk 0.30 uur. Bij onvoorziene omstandigheden zal naar bevind van zaken gehandeld worden. De programma-verzorging naar Oost- en West Indië geschiedt zelfstandig door den Phohi. Gasontploffing op Staatsmijn „Maurits" Door onbekende oorzaak is Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven een ontploffing geschied in de cokesfabriek van het stikstof- bindingsbedrijf van de Staatsmijn „Maurits". Het gevolg van deze ontploffing was, dat het gas, dat door de cokesovens ten behoeve van het stikstofbindingsbedrijf en vooi leve ring aon gemeenten wordt geproduceerd de fabriek instroomde, waar het aoor het per soneel met fakkels werd aangestoken en al dus vernietigd. Doornat de aanvoer van gas onderbroken werd, is hot stikstofbindingsbe drijf drie uur gestoord geweest. ■Bij de ontploffing liepen twee arbeiders lichte brandwonden op. De aangerichte scha de en de bedrijfsschade worden door ver zekering gedekt. De gasaanvoer naar 'de aangesloten gemeenten is vrijwel niet ge stoord geweest, daar deze toevoer dadelijk na de opgetreden storing werd overgenomen door de Staatsmijnen „Emma" en „Wilhel- mina". VROUW IN BRAND GERAAKT Zaterdagmiddag om half vijf is in een wo ning aan de Anjelierstraat te Ams' dam een ernstig ongeluk gebeurd, doordat een 29-jarige bewoonster met haar kieeren in aanraking is gekomen niet een brandende kachel waardoor haar rok vlam varte. Hevig geschrokken rende de vrouw de bin nenplaats op. om even later weer in huis te rug te keeren en hevig gillend de straat op te Ioopen. Buren en voorbij gangers schoten toe en wisten spoedig de vlammen met hun kieeren te dooven. Mei' ernstige brandwonden over dekt is de vrouw daarna naar het Wilihel- mina-Gasthuis overgebracht. RIJKSWEG AMSTERDAM-SASSENHEIM Bij den onbewaakten overweg bij km. 3.870 van den spoorweg Hoofddorp— Aalsmeer in den Rijksweg Amsterdam- Sassenheim zullen lichtseinen in dienst ge steld worden ter beveiliging van het weg verkeer als een goederentrein den overweg berijdt. De werking van de installatie is dezelfde als van de beveiliging van den onbewaak ten overweg bij Nijverdal. de bovenbedoelde bloedige statistiek, beplei ten we dit voorstel: Aan iemand, wiens schuld aan den dood van een ander door een rechterlijk vonnis is vastgesteld moet de rechter tevens het rijbe- wijs ontnemen, voor een t ij dv van minstens een half jaar. Een gansch andere tijd was het dan nu. Het fraaie stanobeeid houdt de herinnering le vendig aan den Patriottentijd met zijn ver deeldheid onder de zonen van hetzelfde land. Daarvan is gelukkig nu niets te be speuren. Het beeld staat op den hoek van den drukken Amsterdamschen straatweg de Praamgracht, die langs het Kroondomein loopt waarop het Paleis staat De plechtige stilte der bosschen is overi gens treffend. Ook in den winter zijn ze schoon! Het bruine tapijt van afgevallen blaren zou iemand aan het mijmeren kun nen brpngen. ware het niet, dat onophou delijk het gedruisch der voortdenderende auto's de aandacht afleidt. Eén snelheids maniak ging het nog niet vlug genoeg. Een snerpend geloei van meneer, die haast heeft van de auto bedoelen we natuur lijk maakte zelfs indruk op het voortja gend verkeer, flat toch waarlijk geen kreef ten gang gaat. Intussohen' alles is hier gereed om het blijde nieuws -straks den volke kond te doen. Dat geefl een gerust gevoel. Het conflict bij de K.P.M. Regeeringsinterventie afgewezen BATAVIA, 8 Januari. Inzake de hou ding van de regeering ten opzichte van het bekende conflict tusschen het pèr- soneel van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij en de directie van die Maatschappij, verneemt Aneta het vol gende: De regeering wijst Interventie in hei K.P.M.-conflict af, keurt de bedreiging van het massa-ontslag af en verklaart, dat de arbeidsvoorwaarden bij de K.P.M. voor het Europeesche varende personeel als geheel gunstig zijn. Zij wijst er op, dat de maatschappij tij dens crises het overcompleet personeel in dienst hield. Do regeering acht nader overleg tusschen partijen den aangewezen weg Verschooningsrecht voor den Journalist Commissie van Advies geïnstalleerd Zaterdagmiddag is te Den Haag ae commissie van advies, inzake het verschoo ningsrecht van den journalist ingesteld door oen Nederlandschen Journalistenkring, voor de eerste maal bijeengekomen. De voorzitter van den Ned. Journalisten kring, de heer H. Dekking, heef* een woord van welkom gesproken tot de com :ie, die bijeen zal komen om te trachten de Nederlandsche journalistiek oen weg te wijzen uit een impasse waarin zij door het geval Hansen schijnt geraakt. De voorziter der commissie, jhr. mr. G W. van Vierssen Trip, beantwoordde de reae. Spr. stelde twee vragen: De eerste is: „Zou ik mij als journalist la ten gijzelen?" De tweede is: „Zou ik als rechter van In structie bevelen dat de weigerachtige ge tuige journalist in gijzeling zou moeten wor den gegteld". Hij beantwoordde beide vragen bevesti gend. Ziehier, ging spr. voort, een probleem, dat n oplossing vraagt Een groep burgers, journalisten, kan komen te staan voor de moeilijkheid, dat ze, als ze naar eer en ge weten handelen, gevaar loopen, van hun vrijheid te worden beroofd. Eeji strijd tuschen ae overheid en de dag bladpers. De een beschikt over de tralies de ander beschikt over de pen Tegenover het publiek op de tribune van het strijdperk is in het geval Hansen, als ik mij niet vergis, de pers de sterkste. Tal van vragen doemen op. Een van de vragen is: wordt een journalist, die in zijn beroep grove fouten vermijdt, werkelijk bedreigd met het gevaar van gijzeling? Is hier een gevaar voor de persvrijheid? Niet een gevaar in verbeelding maar een in het werkelijke leven dreigend gevaar? Spr. stelt zich voor, dat de commissie leden deze en dergelijke vragen samen zul len bespreken. Hij spreekt daarbij de hoop uit, dat deze besprekingen iets meer zullen opleveren dan een genoegen voor de com missie, dat zij ook eenig nut zullen afwer pen, voor de dagbladpers en voor de over heid. De commissie heeft haar besprekingen aangevangen en tot secretaris benoemd den heer mr. M. Rooy. DE WERKLOOSHEID IN 1937 Tot het peil van 1932 gedaald Sterke stijging in December De directeur vah den rijksdienst der werk- laosheideverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 20 t.e.m. 25 Dec. 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas v\aren aangesloten 546.800 personen (waarvan 73.700 landarbeiders). Voor de 473.000 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 29.9 (in de vorige verslagweek. 6 Le.i II Dec. 1937, was dit percentage 28.8). Voor de 546800 verzekerden met. inbegrip van de landarbeiders was het werkloosheids percentage 32.2 (in de vorige verslagweek was het 28.3). In de tweede verslagweek van De cember was het werkloosheidsper centage voor alle verzekerden in de laatste jaren (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten besohouwing worden gelaten): 1934 33.8 (32.4) 1935 39.5 (36.7), 1936 33.7 (32.3). 1937 32.2 Over de jaren 1930 t.e.m. 1937, waarbij zij die een gedeelte van de week werkloos waren, voor een derde zijn medegerekend. bedroeg het gemiddelde werkloosheidsper centage: in 1930 7.7, 1931 14.8, 1932 26.7, 1933 27 7 1934 27.3, 1935 31.6, 1936 32.2, 1937 26 Doze cijfers doen zien. dat de werk loosheid, na gedurende vier jaren hooger te zijn geweest dan in 1932, over 1937 weer tot het peil van 1932 is gedaald. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 25 Dec. 1937 in totaal 449.615 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 425 264 mannen. Van deze werkzoeken den waren er 429.983 werkloos, onder wie 411.828 Na de gijzeling Alle Haagsche Gemeenteraadsleden gehoord In de afgeloopën week zijn alle Haagsche gemeenteraadsleden (op één, deze week bui tenslands vertoevend lid na) door den rech- ter-commissaris gehoord in verband met. de bekende kwestie der mededeelingen, welke omtrent de geheime raadsvergaderine van 20 September j.l in een van de dagblad waren gepubliceerd. Evenmin als het hoeren van den journa list Hansen heeft dit verhoor der raads leden eenig positief resultaat opgeleverd. Het buitenlands zijnde lid heeft intus srhen reeds op eerewoord verzekerd, geener lei mededeelingen uit de bewuste raadsver gaderine te hebben gedaan. Derhalve mag thans wel worden verwacht dat van een vervolging van het raad N. N., zaj worden afgezien. JEAN BATTEN NIET NAAR NEDERLAND De K.L.M. meldt, dat Jean Batten, de Nieuw Zeelandsche vliegster. die onlangs het record Australië—Engeland up haai naam bracht, wegens 'gezondheidsredenen heeft moeten afzien van haar bezoek naai Nederland, dat reeds was aangekondigd. H. M. DE KONINGIN TE SOESTDIJK Bloemenmand voor Prins Bernhard In deze dagen van spannend wachten wordt het parool „Kalm blijven" door velen wel heel moeilijk in toepassing gebracht. Dat is gebleken uit de „voorspelling" van de telepathe uit Breda, die niet uitgekomen is, maar ook uit de conclusie, die men getrok ken heeft uit het bericht, dat H.M. de Koningin Zaterdag plotseling naar Soestdijk was vertrokken. Nu was de Blijde Gebeurtenis toch wel onmid dellijk op handen, zoo concludeerde men. Niets was minder juist! H.M. de Koningin ging slechts het week einde bij Haar Dochter doorbrengen. Zij arriveerde om kwart voor zes per auto in de Prinselijke Residentie en werd in de hall van het Paleis per soonlijk door Z.K.H. Prins Bernhard begroet. Het fotografeeren werd bij aankomst verhinderd. Dat heel ons volk. en vooral ook de jeugd met de gebeurtenissen in ons Koninklijk Huis meeleeft, is jl. Za terdag wel gebleken toen ten paleize een mand met bloemen en vruchten werd bezorgd voor Prins Bernhard. In een begeleidend schrijven heeft het comité doen uitkomen, dat de Nederlandsche schooljeugd gedurende de laatste weken intens met den Prins heeft meegeleefd. Door de aan bieding van bloemen en vruchten wil zij uiidrukking geven aan haar blijd schap over het aanvankelijk herstel. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen In het conflict bij de K.P.M. is regee ringsinterventie afgewezen. Jaarvergadering van het Verbond van Chr. Letterkundige Kringen. De Ned. Chr. Reisvereen. heeft te Am* sterdam de jaarvergadering gehouden. De groei van een wereld-petroleumi concern. Het kerkelijk jaar 1937 (IV). Bij een steekpartij te Tholen is iemand ernstig gewond. Op de Staatsmijn - „Emma" heeft een' gasontploffing plaats gehad. Te Veltwezelt nabij de Ned. grens heeft een dubbele moord plaats gehad. Te Sittard is een roofmoord gepleegd p een jongeman. In Tokio heeft in verband met het Chineesche conflict een buitengewone ministerraad plaats gehad. Rond Teruel is een schrikbarend bloe* dig nachtgevecht geleverd. GEHEIMZINNIGE MISDAAD TE SITTARD Jongeman dood langs den weg gevonden Zaterdagavond werd te Sittard het lijk gevonden van een loopjongen van de Uniewinkel aldaar. Een voorbijkomend automobilist zag het lijk het eerst; het lag op een eenzaam gedeelte van den Berger- weg. Bij onderzoek bleek, dat het slacht offer nog leefde, doch de jongeman gaf weldra den geest Gemeentepolitie, n chaussee en geneesheer werden gewaar schuwd, doch Dr. van den Akker kon slechts den dood con sta tee ren. Het slachtoffer was de negentienjarige- ongehuwde Albert Koop mans. Het lijk vertoonde een kleine wonde ach ter in den nek en verwondingen aan den neus. Aan de andere zijde van den weg stond de driewielige bakfiets van de krui deniersfirma, waarmede de jongeman terug keerde naar den winkel om de gedane boodschappen af te rekenen. Nader onderzoek wees uit, dat hier van roofoverval sprake was. In de geldtasch, welke ruim 170 gulden moest bevatten, bleek nog slechts 24 gulden aan klein geld te zitten. Naar verluidt zou in de omgeving van de plaats, waar de overval geschiedde, een drietal schoten zijn gehoord. Het onderzoek in deze duistere zaak wordt met kracht voortgezet Hoe geschiedde de overval? Het slachtoffer van de overval was Zater dagavond omstreeks 7 uur nog bij zijn ouders te Lutterade geweest, waar hij zijn geld had nageteld. Hij heeft nog ge/.egd liever de drukke rijksweg naar Sittard te nemen doch omdat hij nog een klant had in de richting van den Bergerweg, moest hij deze wee wel volgen. Koopmans was sterk gebouwd en voor geen geruchtje vervaard. De bakfiets werd door de politie aangetrof fen met de remmen vast. Men vermoedt nu dat Koopmans. toen hij aangeroepen 1 is afgestapt na de rem van zijn fiets te heb ben vastgezet. De mogelijkheid bestaat, dat. toen de jongen was afgestapt en bemerkte dat men bet op zijn geldtasch voorzien had. hij gevlucht is in de richting Lutterade, waarna men op hem geschoten heeft Hier op duidt, dat het lijk gevonden is op der tie- meter afstand van de bakfiets. Ook .vermoedt men, dat hij met degenen, die hem aanriepen, is gaan praten, waarna men van achteren ongemerkt op hem ge schoten heeft. Is dit laatste vermoeien juist, dan moeten de daders goede bekender van hem geweest zijn en in die richting gaat dan ook thans het onderzoek Uit het sect'.--onderzoek is intusschen ge bleken dat het slachtoffer behalve een revol verschot in den nek, ook nog een revolver kogel in het dijbeen heeft gekregen. In verband met deze overval zij er aj herinnerd dat in deze streek ook vorig ja. reeds een drietal roofovervallen zijn go pleegd. Men vermoedt dat hierbij steeds de zelfde personen in het spel betrokken zijn Men hoopt hen thans onschadelijk te kunnen maken. Door rails getroffen Arbeider gedood Tijdens het lossen van een zware rails op een terrein onder de gemeente Wou kwam Zaterdagmiddag de 37 jarige gehuwde arbeider, Snepvangers, uit Bergen-op-Zoom, te vallen. De man kwam met het hoofd op een rails nper en kreeg onmiadellijk daarna de andere rails, die gelost werd, op het hoofd. De man werd op slag gedood. De overledene laat een vrouw en kinderen achter. De Koningin van Denemarken ernstig ziek Opnieuw geopereerd Naar bericht wordt is koningin Alexandrine van Denemarken zeer ern stig ongesteld, zoodat er aanleiding is tot groote ongerustheid. Ze leidt reeds geruimen tijd aan een ernstige darmaandoening, die een ern- stige operatie tijdens de kroningsfeesten noodzakelijk maakte. Na aanvankelijk herstel is ze plotse ling weer ingestort en gisteren was een nieuwe ernstige operatie, reeds de vier de in de 12 jaar. dat ze lijdende is. noo dig. De rijksweg ArnhemNijmegen In het afgeloopen jaar hadden in de ge meente Eist 119 verkeersongevallen plaats, waarvan er niet minder dan 96 voorkwa men op den Rijksweg Arnhem-Nijmegen, die de gemeente geheel snijdt Hoe gevaarlijk deze weg is blijkt hieruit duidelijk, vooral als men weet dat zoowel onder Arnhem als onder Nijmegen ook nog eenige ongevallen plaais hadden. In Eist waren er drie met doodelijken afloop, onder Arnhem ook een paar. Gelukkig dat aan de verbetering thans met spoed wordt gewerkt Oude vrouw doodgevallen Een 76-jarige bewoonster van het R.K. rust oord „Sint Jacob" aan de Plantage Midden laan, te Amsterdam, is uit een raam van de tweede verdieping gevallen. Zij kwam ruggelings op het trottoir te recht. De G.G.D. bracht haar naar een aer ziekenhuizen, doch nog vóór zij daar aan kwam, was zij reeds overleden. OPLICHTERS AANGEHOUDEN De marechausseee te Oldenzaal heeft aangehouden zekeren W., monteur van de gemeentebedrijven te Groningen, wiens op sporing door de politie autoriteiten was verzocht W. wordt verdacht van verduistering ten nadeele dezer bedrijven. Hij is naar Gro ningen op transport gesteld. Verder is in arrest gesteld zekere A.. voor heen chef coupeur van een confectiefabriek, die thans voor eigen rekening werkt. A. wordt verdacht van oplichting en verduis tering ven nadeele eener confectiefabriek te Oldenzaal. Uit het voorloopige onderzoek is gebleken, dat A een hoeveelheid stoffen ten nadeele van laatstgenoemde fabriek ten eigen bate heeft aangewend. Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING Algemeen Onderling Waarborg Genootschap „R E N O V A T U M" te Amsterdam. Spuistraat 219/21, Tel. 35626 Vraagt eens een prospectus aanl a Jl PijpTabak Taconl» Leeuwarder»

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1