RADIO Armoedig stadsgedeelte door nieuwe, frissche huizen vervangen A° 1807 PELTENBURG vin 1793 R VRIJDAG 7 JANUARI 1938 ■TWEEDE BLAD PAG. 8 VI Stadsnieuws Het saneeringsplan Bouwe Louwesteeg-Paradijssteeg prachtig geslaagd Twee Leidsche professoren geëerd In het afgeloopen jaar zijn op de gron den, vrijgekomen door de slooping van de bij uitstek armzalige woningen der vroegere bedompte Bouwe Ixmwesteeg en Paradijssteeg tusschen Oude Vest en Van der Werffstraat een aantal nieuwe frissche arbeidershuizen verrezen, gele gen aan twee flinke evenwijdig van el kaar loopende straten met een verbin- dingsstraat halverwege. Deze huizen zijn in de laatste weken successievelijk in gebruik genomen; waar nog betrek kelijk kort geleden een ellendige wijk stond met erbarmelijke woningtoestan den, vindt men thans een voortreffelijk geheel; en wie dit stadsgedeelte eenigen tijd niet betrad en zich het verleden her innert, zal zijn oogen bijkans niet ge- looven. De wederopbouw in deze veel betere ge daante van wat eens slechts tot Leidens hoon kon strekken is met behulp van Ge meente en Rijk bewerkstelligd door „de Vereen, tot bevordering van den Bouw van .Werkmanswoningen te Leiden", volgens plannen van den heer B. Buurman, haar arhcitect; het werk is uitgevoerd door den heer U. H. Brink te Leeuwarden, die voor dezelfde Vereen, ook reeds achter den Haag- Sveg een aantal woningen bouwde. De bezwaren verbonden aan den herbouw van het gesloopte waren bijzonder groot. Men kon hier niet, als aan den buitenkant der stad, de armen vrij uitslaan en zich eigen grenzen stellen, doch moest het nieu we gedeelte inlasschen in een reeds be staand grillig gevormd en scheefloopend geheel, waardoor men aan bepaalde lijnen gebonden was. Eensdeels moesten zooveel mogelijk de door de slooping vrijgekomen belendingen aan het oog worden ontrok ken, anderdeels moesten de nieuwe huizen er zoover van verwijderd blijven dat alle 101 nieuwe behuizingen, stuk voor stuk en overal in de voorruimte, voldoende licht en lucht konden ontvangen. Oude aangren zende perceelen. die als het ware tegen el kaar in de afgebroken panden leunden en daardoor overeind bleven, moesten blijven staan doch de tot dusver genoten steun missen. De nieuwe huizen bleken te zullen verrijzen op hoogst ongunstigen bodem en moesten zeer diep worden gefundeerd. Kort om er deden zich aanmerkelijke moeilijk heden voor van technischen, hygiënischen en aesthetischen aard. die soms te onoplos baar leken, waar de voor de hand liggen de oplossingen met elkaar strijdig waren. Danik zij de vindingrijkheid van den bouw meester, den heer Buurman, wien dit werk tot groote eer strekt, is men dit echter alles gelukkig te boven gekomen. Op een enkel punt heeft zelfs de nieuwe buurt mede gestrekt tot verfraaiing en verbetering ,van de omgeving; het oude, vroeger vol komen voor het oog verborgen en deels donkere Joost Fransen van der Lindenhof is op de meeste natuurlijke wijze in 'het plan opgenomen, heeft aan licht gewonnen, is opengewerkt en levert thans een uiterst schilderachtig beeld op. In de vroegere Paradijssteeg en Bouwe Louwensteeg zijn onteigend 165 perceelen, .^vaarvan S7 woningen; de overige perceelen waren in hoofdzaak werk- en bergplaatsen ÊP reeds eerder onbewoonbaar verklaard. Het nieuwe plan omvat 29 vrije huizen met 4 slaapvertrekken, 16 benedenwoningen met 1 of 2 slaapvertrekken, 16 benedenwo ningen met 3 en 40 bovenwoningen met 5, een enkele zelfs met 7 slaapvertrekken. De huren wisselden van f3.70 tot f5 per week met een gemiddelde van f 4.60. De breedte dey beide stegen bedroeg I ongeveer 3.5 M., die der nieuwe straten bedraagt van 8—10 M. Drucker en Greven De gemeente heeft de sympathieke ge dachte gehad de beide nieuwe stratea te noemen „Grevenstraat" en „Drucker- straat" naar de twee mannen die zulk belangrijk werk hebben verricht voor de verbetering van de Leidsche woning toestanden: Prof. Mr. Hendrik Barend Greven (21 December 1850—3 Decem ber 1933) en Prof. Mr. Hendrik Lode- wijk Drucker (11 Augustus 1857— 6 September 1917). De eerste hoogleeraar in de staathuishoud kunde alhier en bekend door verschillende economische studies is voor onze stad een woninghervormer geweest van bijzondere beteekenis. Hij behoorde in 1891 tot hen, die. hun schouders zetten onder de plannen van „Eigen Haard" en hij was een der medeoprichters en de eerste voorzitter der bovengenoemde „Vereeniging tot bevorde- Zoo zag het er vroeger uit. Een kijkje op de armelijke krotten van de Bouwelou- ivensteeg, schilderachtig misschienr voor de vroegere bewonersdie er met velen in samenhokten, slecht en ongezond. ring van den bouw van Werkmanswoningen te Leiden", welk presidentschap hij is blij ven waarnemen tot 1920. Wat deze stille en weinig naar buiten tredende man in deze hoedanigheid onder vooral in den beginne uiterst moeilijke omstandigheden voor Lei den en zijn arbeidersbevolking heeft ge daan, laat zich in weinig regelen niet be schrijven. Naast de stichting van „Eigen Haard" en haar woningen aan de Gei-rit Doustraat moge nog in het bijzonder worden herinnerd aan de moeizaam tot stand ge komen saneering van „een der ellendigste stadskwartieren" 't complex van sloppen en poorten tusschen Zijdgracht en Gee re- gracht. Greven's werk op dit gebied is verder ge lukkig op voor ieder gemakkelijk toeganke lijke wijze beschreven en geboekstaafd door Mr. C. W. v. d. Pot in zijn bijdrage, getiteld „een zilveren jubileum" voor leen bundel .sociaal-economische opstellen". Prof. Gre ven in 1916 bij zijn aftreden als hoogleeraar aangeboden, waarin men kan lezen hoe o.m. de thans ix>t stand gekomen saneering reeds tijdens Grevens bewind over de ver eeniging zijn aandacht had. Wie deze bijdrage leest, komt van zelf ook den naam Drucker tegen, Grevens ambtgenoot, zijn vriend en zijn trouwe hulp bij hei' vinden van oplossingen voor aller hande moeilijkheden van rechtskundigen, geldelijken men herinnere zich hoe de vereeniging reeds haar werk begon voor de totstandkoming der woningwet en leze er verder Van der Pots verhandeling maar eens op na en van anderen aard waarop Greven bij zijn mooie werk stiet moei lijkheden, die niet zelden geduchte per soonlijke, stoffelijke offers vergden boven die, welke belangeloos gebracht werden in den vorm van noesten arbeid. Het is wel met recht, dat de ge meente besloot de herinnering aan deze beide wakkere burgers te doen voort leven door twee straten naar hen te noe men; en wel juist twee straten in een plan, gebouwd op een terrein, waar zich de zegenrijke resultaten van hun edel initiatief en hun stoere voortvarend heid, blijk gevende van hun warme be langstelling voor de volkshuisvesting, op voor ieder met de oogen waarneembare wijze demonstreeren. Naast Greven en Druoker heeft Leiden kort voor en in de eerete jaren na 1900 nog een sociaal werker van den eersten rang gehad, die dikwijls met hen als derde in den bond is opgetreden waar het ging om de verheffing in stoffelijken en geestelijken welstand hunner medeburgers en met. wien zij onder andere het Leidsche Volkshuis aan den Apothekersdijk hebben gesticht: Prof. Mr Willem van der Vlugt, hoogleeraar in de rechts-encyclopaedie en de wijsbe geerte des rechts alhier (12 Maart 1S53 5 November 192S). Zou het geen aanbeve ling verdienen de verbinding tusschen de Greven- en Druckeretraat naar hem te noemen? BEGIN VAN BRAND Gistermiddag is een begin van brand ont staan op de bovenachterkamer van het per ceel Oude Rijn 5, bewoond door I. R. D. R. De bewoner zat een krant te lezen en hield deze te dicht bij een petroleumkachel, zoo dat zij vlam vatte. Het vuur deelde zich mede aan een dressoir-looper. R. wierp de looper door het raam naar buiten en daar mede was het gevaar geweken. De politic- brandweer, die met de motorspuit uitgerukt was, behoefde geen dienst toe doen. Waar eens de krotten en bedompte armoe-huizen van de Bouwelouwensteeg en Paradijs steeg stonden, verrijzen thans moderne frissche en practisch ingerichte arbeiders woningen. Onze foto geeft een goede indruk van deze schepping van arch. Buurman. HET RESIDENTIE-ORKEST Annie Fischer, Piano Willem Otterloo, Dirigent Tusschen de buitenlanders, die gedu rende de laatste jaren als gast-dirigent optraden voor het Residentie-Orkest, maakt de Nederlander, Willem van Otterloo geen kwaden indruk. Hij is ge lijk men weet, dirigent van 't Utrechtsch Stedelijk Orkest, dat in hem een be kwamen leider heeft gevonden en we zijn dankbaar te Leiden met hem kennis te hebben gemaakt. De omstandigheid dat hij twee zware partituren gisteren avond geheel uit het hoofd dirigeerde en geheel beheerschte is wel een bewijs van zijn groote gaven. Begonnen werd met „Mathis der Maler"' van Paul Hindenmith, een werk dat nog slechts enkele jaren oud is en in 1934 door Fiirtwangler ten dood werd gehouden. En sinds dien tijd werd in vrijwel alle belang rijke concertzalen dit werk uitgevoerd. Het verdient dit zeer zeker ten volle het is niet onmogelijk, dat het gaat behoo- ren tot het vaste reportoire van de beste orkesten. Hindermith heeft deze compositie vervaar digd naar aanleiding van de beroemde Isenheimer altaartripliek van Matthias Grünewald. De compositie wil de indruk geven, die de beschouwer in casu Hin- demith .ontving van dit bereomde meester werk der schilderkunst. Het werk is mo dem; het wijkt dus in instrumentatie en tonaliteit belangrijk af van dat der klassie ke compoaiisten. Uw verslaggever heeft een paar ouderwetsche ooren aan zijn hoofd, die meer ingesteld zijn op de oudere ken. Het merkwaardige geval deed zich echter vor, dat deze moderniteit hem volkomen aannemelijk voorkwam. Dat komt dus eigenlijk hierop neer: Zoodra een werkelij ke grootmeester, die uit kracht van zijn eigen .geestelijke structuur modern is, een grootmeester die in zijn moderne muziek werkelijk iets te zeggen heeft, tot ons spreekt, dan is een conservatief mensch gedwongen zich over te geven. Eenvoudig omdat hij in deze muziek iets aanvoelt wat van alle tijden is, het ware kunstenaarssen timent, dat aan geen bepaalde tijden, geen bepaalde vormen gebonden is, dat in wezen hetzelfde blijft, doch alleen in andere tij den zich anders uit. Uit dat oogpunt is mo dem dan ook een zeer betrekkelijk begrip. Het eerste gedeelte van deze svmphonie noemt Hindemith „Engelkonzert". Wij wib len het op rekening van een zekere „on wennigheid" schrijven, dat we hierbij al leen konden komen tot een verstandelijke waardeering van een schitterende instru mentatie. Doch bij het tweede gedeelte „Grablegung" waren wij er geheel in. De violen consordine speelden Drachtige mu ziek, droevig van karakter, waar tusschen ontroerden de solopassages van fluit en hobo. De klassieken zouden dit anders heb ben behandeld; ik zeg niet: mooier. Zeer bi zonder is ook het derde deel: „Versuchung des heiligen Antonius" met de geweldig ge spannen unisonopassages der strijkers, het schetteren der bazuinen, de strijd en einde lijk de overwinning, waarbij het motief van het GGregoriaansche „Lauda Sion Salvato- rum" opklinkt en tenslotte een grootsche apotheose van het koper het slot vormt. Al les tesamen genomen toch een magistraal werk. Toen kwam het Concert ln es-dur voor klavier met orkest van Franz Liszt. Aan een frêle jong meisje Anna Fischer was de taak opgedragen, hier den klaviergeweldenaar Liszt te vertol ken. Op bewonderenswaardige wijze heeft zich van die taak gekweten. Haar kïia- viertechniek is tot in de uiterste per fectie ontwikkeld. Haar aanslag ls uiter mate gecultiveerd, haar .^Fimgerfertig- keit" grenst aan het ongelooflijke. Haar muzikaliteit is bijzonder fijn ontwikkeld Zij gaf ons een Liszt zooals hij was, wiens zielestemmingen wisselden tus schen verdroomde innigheid, elegante gandezza en pompeuze statie. Zij gaf ons spel van fijne, romantische beko ring en stoute kracht. Jammer, dat het orkest soms iets te hard speelde. Ik hoop heel erg, dat Annie Fischer hier nog meerdere malen terugkomt. Doch dan zou ik haar willen hooren in Mozart, Debussy of Ravel. Den naam Ravel noemend, vind ik het jammer, dat het Residentie-Orkest ons ais slotnummer, of als aanvang, niet een werk van dezen pas verscheiden grooten meester heeft gebracht. Het zou een eerbetoon zijn geweest, dat zeer zeker diepen indruk had nagelaten. Doch du kregen we de 4e Symphonic van Brahms^ die, dat moet worden gezegd, mees terlijk werd vertolkt. De Gehoorzaal was als steeds: stampvol en het heeft soliste, dirigent en orkest niet aan warme hulde betuigingen ontbroken, die vooral na de Liszt-voordraoht den vorm eener uitbundige ovatie aannamen. Intus- schen brengen wij dirigent van Otterloo, bijzondere hulde voor de omstandigheid, dat hij „Mathis der Maler" op het programma plaatste. Van het Stadhuis AFSLUITING DOEZASTRAAT Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemeene liennis, dat het ge deelte van de Doezastraat, tusschen Lange Raamsteeg en Jan van Houtkade, tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 Januari 1938. Het werkloozencijfer stijgt maar steeds De dagstaat van 6 Jan. van den gemeen telijken dienst voor sociale zaken vermeldt een totaal-cijfer van 5205. Op denzelfden datum van het vorig jaar bedraeg het aantal werkloozen 5083, en op 3 Jan. '36: 4883. Het cijfer is als volgt over de verschillende groe pen veraeeld: Bouwvakarbeiders 1320, fa brieksarbeiders 225, kantoorpersoneel 224, hotel- en café-personeel 70, houtbewerkers 187, kleermakers 127, land- en tuinarbeiders 147, metaalbewerkers 663, sigarenmakers 24, technici en opzichters 54, textielarbeiders 415. transportarbeiders 1038, typografen 76, voedingsmiddelen-arbeiders 266, vrouwen 372 HOLLANDSCHt SOCIËTEIT Heerengracht 475 - Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN Conductrices bij de N.Z.H.T.M. De proef is mislukt. De Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmij heeft niet veel succes met haar proef om conductrices op haar trams aan te stellen. Oorspronkelijk waren er 20 aangesteld maar al spoedig namen enkelen ontslag wegens de houding door het publiek tegen het nieuwe systeem aangenomen. Onftangenanu opmerkingen werden haar niet bespaard. Steeds meer hebben ontslag genomen en thans is er nogéén, zeggen één over gebleven. De directie beeft besloten geen nieuwe meer aan te stellen doch weer als vroeger z.g. „opstapjongens" als hulpcon ducteurs te benoemen. Het spoedig-gekomen einde van een in stelling waarom zooveel te doen is geweest! (R»sb) Ned. Chr. Reisvereeniging Jodel- en Filmavond Gisteravond heeft de afdecling Lei den der Nederlandsche Christelijke Reisvereeniging een Jodel- en Filmavond gehouden in „Zomerlust". Dat vele leden en introduces van deze un'rke gelegenheid om het jodelen in eigen kring te hooren, gebruik hadden gemaakt, valt niet te verwonderen. De bijeenkomst werd geopend met liet zingen van Ps. 89 1 en gebed, waarna de voorzitter der afdeeling, de heer Joh. V o o y s, ecnige- hartelijke welkomstwoorden tot de aanwezigen richtte, meer in 't bijzon der tot den heer C. H. Sonneveld, lid van het hoofdbestuur, den heer Max Gerisch. secretaris van het Duitsch Verkeersbureau en de heeren Von Hoff, de Harzer Jodlers. die dezen avond zouden optreden. Hierna werd na een korte inleiding door den heer Max Gerisch een aanvang ge maakt met het draaien der films. De techniek maakt eigenlijk een inleiding overbodig, te meer, daar naast de verkla ringen, die de sprekende film zelf geeft, foto's en opname-techniek zoo feilloos zijn, dat iedereen een absoluut juiste indruk der landstreken krijgt. Als eerste film zagen wij een rolprent over de hoofdstad Berlijn', met zijn woelig leven, zijn tempo, zijn bedrijvigheid. Met de film „Zon en sneeuw over Duitsch land", werd een algemeen overzicht over de wintersport gegeven. Van het Duit§che Oosten, via Silezië met het Reuzengebergte kwamen wij door de heerlijke winterlandschappen van Harz en Thüringen naar .het Zwarte Woud, waar de skisport voor het eerst in Deutschland bo oefend werd. In het Zuiden begrenzen de sneeuwbedekte bergtoppen van de Beirsche Alpen Duitschland al§ wintersportgebied. Daarna maakten wij nog een reis door den Harz. Deze film werd met een bijzondere in teressante filmtechniek opgenomen en geeft, ofschoon de beelden voortdurend in bewe ging zijn, op den toeschouwer een absoluut juisten indruk van dit rustige groene Duit sche Middengebergte met zijn sagenrijke Broeken, de oude kultuurplaatsen Halber- stadt, Goslar, Wemigerode en de vele bad plaatsen. waaraan ook de Harz zoo rijk is. Tusschen het vertoonen der films traden de heeren Von Hoff in origineele Har/.cr- kleederdracht voor 't voetlicht. De vroolijke jodelliedjes, waarop zij de aanwezigen ver gastten, vielen buitengewoon in den smaak en het spontane en hartelijk applaus, lokte tot aller tevredenheid een toegift uit. Hierna dankte de voorzitter allen die hadden meegewerkt om dezen avond te doen slagen, waarna de heer Sonneveld de belangstellenden opwekte zich als lid op te geven, len einde door het deelnemen aan de reizen in staat te zijn het jodelen in de juiste omgeving te beluisteren. Rest nog te vermelden dat de pauze werd opgeluisterd door piano-muziek van den heer Sloos die zich op zeer verdienstelijke wijze van zijn taak heeft gekweten. Met het zingen van Gez. 77 1 en dankzeg ging werd deze zeer geslaagde avond ge sloten. Week der gebeden De Zending Gisteravond was de Luthersche kerk, tij dens de vierde samenkomst van de week der gebeden, goed bezet Het gaat dus excelsior. Er zijn thans nog twee gebeds- samenkomsteri. Laten deze in de stamp volle kerk mogen gehouden worden. Geen belijder der una sancta mag deze samen komsten thans meer verzuimen. Gisteravond was het onderwerp Zending, en als voorganger trad op oud-Zendeling Egginlc van Oegstgeest. Er was dankzegging, dat de beweging naar Christus in de niet-christelijk© landen bezig is in omvang toe te nemen; dat de jonge kerken van Azië, Afrika en Latijnscn Amerika vooruitgaan in het nemen van initiatief, in verantwoordelijkheidsgevoel, in het overnemen van de leiding en in pro pagandistische kracht. Er was gebed, dat meer van de bekwaamste en best toegeruste jonge mannen en vrouwen, onder de lei ding van den Heiligen Geest, hun geheelc leven wijden aan den arbeid der zending; dat de Wereldzendingsconferentie die zal gehouden worden in Hangchow, China, in het begin van den herfst van 1938, zelfs meer dan haar voorgangers te Edinburgh en Jeruzalem voor de komende jaren ge schikte en betrouwbare richtlijnen moge aangeven voor de arbeiders in de zending; dat de Internationale Zendingsraad en de verschillende nationale zendingsraden mo gen voortgaan samen te groeien in vriend schap, en dat de verschillende besturen en vereenigingen, die de zendingswerkers ver tegenwoordigen, toenemen in onderling con tact en gemeenschappelijke actie. Vanavond is het onderwerp: Huisgezin en opvocdingszakcn, die meer dan eenig an der ding onze belangstelling waard zijn er. ons gebed behoeven. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: I Ju gesch m. en C v Kla eren H G M Boekhorst 33 j cn C E J Cos sr 32 J. De blijde gebeurtenis en de Post Op den eersten werkdag volgende op den tg van de binnenkort te venvachten ge boorte van een Prins of Prinses zullen het postkantoor cn de postagentschappen voor den postdienst om 13 uur worden geslo ten. De avonobestelling zal op dien dar niet worden uitgevoerd. Te Leiden zal de 2e buslichting niet plaats vinden/ Busrechthouders kunnen na 13 uur hun correspondentie afhalen aan de achterzijde van het kantoor (ingang door de poort aan de Boommarkt). In de openstelling voor den telegraaf- en den telefoondienst der kanto ren zal geen wijziging worden gebracht. Wat den postcheque- en girodienst betreft werd medegedeeld, dat op genoemden dag geen afrekeningen zullen worden verzonden en dat spoedbehandeling van stortingen, cheque-adviezen en girobiljetten slechts zal plaats vinden voor zoover de opdrachten het girokantoor vóór 11 uur hebben bereikt. De voor spoedbehandeling in aanmerking ko mende zendingen moeten te Leiden vóór 7 uur aan het hoofdkantoor of 7.10 aan de stationsbussen worden gepost Geen spreekuur De waarnemend Wethouder van Fabricage de heer J. Wilbrink, is verhinderd morgen spreekuur te houden. „De Eendracht" De jaarvergadering De Leidsche vereeniging van Handelaren in Groenten en Fruit „De Eendracht" kwam bijeen in café Kossen, Lammermarkt 11, hier, onder voorzitterschap van den heer T. Vos, die na een hartelijk welkom de leden een voorspoedig nieuwjaar toewenschte. Uit het door dén penningmeester den heer A. Ciere uitgebrachte financieel verslag bleek dat er een klein batig saldo was. Het jaarverslag van den secretaris, heer H v d. M e y, getuigde van een gezond vereenigingslevcn. De verschillende gebeur tenissen in den handel in aanmerking geno men, aldus het verslag, kunnen wij ondanks de vele en moeilijke arbeid toch met voldoe ning op het jaar 1937 terugzien. Wanneer wij ons rekenschap geven in een tijd te leven van volslagen economische cri sis. van steeds dalende inkomsten en sterk verminderde koopkracht, van oneerlijke currentie zullen allen toch moeten erkennen dat wij eendrachtelijk moeten blijven samen werken, vol energie, om onze positie te hand haven. Het ledental, thans 47, is nog steeds voor uitbreiding vatbaar. De voorzitter dankte beide functionarissen voor hun verslagen en betoonde activiteit. Bij de bestuursverkiezing werden de 4 af tredende bestuursleden met groote meerder heid van stemmen herkozen. Tot leden van de kaseommissie 1938 wer den benoemd de heeren Verhuun en Bey. Hierna hield de heer H. v. d. May een cau serie over „Het zakenleven". Spr. behandelde daarbij achtereenvolgens: eerlijkheid, volhar ding, vakkennis, koopmanschap en activiteit. Nadat het officieele gedeelte was afgehan deld bleven allen nog langen tijd in vriend schappelijke en feestelijke stemming bijeen onder vroolijike muziek. Namens de leden sprak do heer Kwaad gras welgemeende woorden van dank tot het bestuur. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN DE GOUWSLUISSCHE BRUG Bij het westelijk brughoofd van de nieuwe brug over de Gouwe is men gister begonnen de bekisting weg te halen zoodat deze week voor het eerst na vele maanden de Gouwe weer over de volle breedte haar weg kan vervolgen, thans echter tusschen de tw nieuwe brughoofden door. VOETBAL Na eenigen tijd van rust wordt Zaterdag de Zaterdagmiddagcompetitie van de L.V.B. voortgezet A.R.C. I ontvangt op het terrein aan de Steenstraat Wouibru«^c I, terwijl A.R.C. II te Oude Wetering de Weteringsche Boys II gaat bekampen. BENOEMING Door de Kerkeraad der Geref. Kerk van Alphen is tot lid van de commissie van ad ministratie benoemd de heer A. van Noord. GESLAAGD Bij de te Den Haag gehouden examens ma. chineschrijven slaagden o.a. de dames H. v. d. Bijl, B. Bochove, A. Plaate, J. D. Speelman, F. Voskuilen en de heer P. de Pater, allen opgeleid aan de inrichting van den heer G. Klok, alhier. RIJWIELDIEF VOOR DE RECHTBANK Twee jaar gevangenisstraf geëischt Voor de Haagsche Rechtbank beeft ts- recht gestaan de lS-jarige D. H., uit Bode graven, die enkele weken de Rijnstreek on- eilig heeft gemaakt door diefstal van rij wielen. O.a. werden door hem te Leiden een 7-tal en te Alphen een 4-tal rijwielen gestolen en 'erhandeld. De Officier vervolgde hem thans voor BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 75 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt zich beleefd aan v. d. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN Eischt steeds een rijke kenze, en een snel wer kende service, dan pas geeft radio genot. ERRES - PHILIPS - L0RENZ WALDORP - SINUS - N0RA - MENDE vanaf 1.25 per week, zonder vooruitbetaling. 1 jaar lang gratis onder houd. Ook batterijtoestellen. Die zijn geld met zorg besteedt, koopt zijn radio bij ALPHEN A. D. RIJN, Bnmgestraat 7 RADIO DISTRIBUTIE 15.20 Lonlon Res; pl.m 15.45 Keulen; 17.20 Pa-_ •ijs R; 1120 Diversen; 18.35 Brussel Fr; 19.20 Ceulen: jl.m 20.15 Praag: of dlv.; 21.29 Brussi Pr.; 22.2nBruusel VI; 22.30 Brussel Fr; 23.20 ParUs 3 Progeranma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 Lonlon Ei-g; 12.50 Droitwlch; 13.35 Lon- don Reg; 15.20 Droitwlch ZATÉRDJG 8 JANUARI Progranma 8: 8 eulen; 9.20 Parijs R: 12.05 London Bg; 12.35 Keulen; 13.20 Brussel VI; 13.30 Lonlon Reg; 15.20 Keulen; 17.20 Boeda pest of dl'; 17.35 Brussel Fr; 18.20 Keulen. 21.20 Brueel Fr; 22.20 Brussel VI; 22.30 Berlijn (Keulen) Progranma 4: 8 Brussel VI: 9.23 Diversen; 10.35 Lonlon Reg; 12.05 Droitwlch; 23 Boeda pest of dir.; 23.20 Droitwlch Agend» Van Zrndag 2 Jan. tot en met Vrijdags 7 Jan. as. neemt waar apotheek. M. Boek-t wijt, Visihmarkt 4. Leiden, telef. 552. f diefstal ?an twee stuks te Leiden en twee' te Alphei. Van dei koopman K. uit Leiden was het rijwiel roor een pand uit de Thorbecke-I straat wggehaald, van J. J. v. d. W„ uit de v. d. Wetstraat, van J. G. N. te Alpben voor een pane aan de Oudshoomscheweg en van F. A. B.aan de Aarkade. Door allen was, aangifte jedaan. De Offcier van Justitie had weinig ver trouwen in dezen verdachte. Hij werd twee jaar gelden veroordeeld tot een jaar tucht school vorwaardelijk en intussohen pleeg-, de hij nudrie diefstallen. Spr. voeg geen ten uitvoer legging van deze strd. doch voor dit nieuwe feit vroeg de Officir twee jaar gevangenisstraf, door te brengo in de Jeugdgevangenis. Uitsprak over 14 dagen HAZEISWOUDE DAMMEf De lazerswoudsche damclub „H.D.C." hield iniotel „Het oude Raadhuis" een on- derlingecompetitiewedstrijd. De uitslag is als volg: Klassel: A. J. Tol—J. C. Windhorst 1—1; L. MateJ. de Gelder 2—0; G. BuysA< Dorsmai 2—0; A. Dorsman—G. Ruys 2—0; D. v. Itaveren—A. J. Tol afgebr.; K. J« Matze—Dorsman 11. KATVIJK a.d. RIJN TUINBQTWO VERZICHT Behalw van bloemkool, welk product wo wel kunen uitschakelen, want de aanvoer is van tvinig beteekenis, was er dit tijdvak voor bijn alle producten eenige verbetering waar te emen. Gele kool maakt hierop een uilzondeing, hoewel een enkele dag de prijs I wel iets mhoog ging. Er draaide niets door en de pre bewoog zich rond f 1.10—1.50 per 100 kg. bode kool is zeer graag geworden i en liep fnk omhoog. De noveering liep van I f 4.40—5.0 per 100 kg. Jammer, dat er zoo I weinigenvan profiteeren! 't Zijn nl. maar enkele tinders, die van dit product nog voorraadhebben. Groene kool noteerde van f 1.602.4 per 100 kg. Voor uien kwam weer iets meei vraag. De prijs was eenigen tijd stabiel geleven op f 99.50, doch liep dezer dagen optot f 9.50—11.20 per 100 kg. Ook waschpea was weer aanmerkelijk beter ge vraagd ennadat de prijs hiervan was gezakt tot f 0 601 f0.75 iper kist van 20 kg, ging deze weej stijgen tot f 0.80—1.25 per kist.- Wat niet est van kwaliteit is kan niet meer opbrengei dan f 0.400.50 per kist. In de prijs van kroten kwam zoo goed als geen wijziging;noteering van f 2—3.80 per 100 kgv en f 1.20-1.40 voor kleine maat. Andijvie ging in vrschillende prijzen naar gelang van kwalieit, per kist van 6 kg. was de no teering vin f 0.130.31. Knolselderie ging met het wntenveer beter. De beste soort kon gemakkelik van f 3.40—3.70, de kleinere maat vanf 2.303.10 per 100 stuks opbren gen. Er la-amen nog enkele partijtjes bos- peen, dit graag weggingen voor f 7.40—S. KATWIJK AAN ZEE CHR. HIS. UNIE Rede Mr. Jr. J. van Bruggen Gisteren werd de 4de streekvergadering van de C5.U. in Casa Cara gehouden. De heer L. v d. Zwan sprak een kort ope- ningswoojd, waarna Mr .D.r J. van Brug gen, vooaitter van den Raad van Arbeid te AmsKeidam, refereerde over: „Staatspen sioen of lerplichte ouderdomsveraekering". Spr. schetst in groote lijnen dë figuur van Ds. Talms, welke de grondlegger is geweest van onze sociale wetgeving. Zijn hoofddoel was den irbeider vrij te maken. Daar de arl>eider qn krachten geeft in het produc tie-proces heeft hjj recht op uitkeering. Een opzettelijke regeling was dan ook noodig. De. vraag is echter: Vrijwillige of verplicht1» verzekering? Daar Staat, Kerk en Gezin een eigen taai hebben, is spr. geen voorstander van staatspensioen, hierbij zou de Staalt bo- dfeeler worden. De arbeider moet iets ont vangen ais recht en niet als gunst. Uitvoe rig bestrad spr. de opvatting van de S. D. A. P., V. 8., V. D. en C. D. U. De Staat vmt niet met de maatschappij samen Het is ge wen scht dat de maatschappij zich zelf helpt. De meeiwaarde-theorie heeft, tihans afge daan. Spr. bestreed de opvattingen welke zouden kinnen leidjn tot Staatsarmenzorg. De kosten van verplicht Staatspensioen zou den volgas spr. op 5OV2 millioen gulden ge raamd moeten worden. Tot slot stond spr, stil bij eakele leemten in onze sociale wet geving, MElke een gevolg zijn van de slech te economische omstandigheden. De toela ting tot de ouderdomsverzekering is te laag gesteld. Ook verdient het aanbeveling om tijdens dt steunuitkeering door te plakken. Spr. wekte alle aanwezigen op om het' eenigszini vervallen gebouw, hetwelk door Ta)ma goed is opgetrokken, weer geheel te restaureeren. De heer v. d. Zwan eindigde met dankgebed, nadat nog enkele vragen waren geteld DAMNIEUWS K.W.Z. Gisteravond speelde K.W.Z. I een compe- titiewedslrijd tegen P.D.L.V. I. De uitslag is "ls volgt: K.W.Z, I P.D.L.V. I G. Guyt-J. Algera 11' D. Meyvogel—J. Hobo 0—2 L. Brouwer—M. v. d. Meulei 1—1 J. G. Sn«lD. Vergunst Sr. 20 W. DubbplaarA. Wijnhout afgebr. IJ. de WitIJ. de Jong 02 Jac. PluimgraaffD. Algera 0—2 P. MeyvogelH. Eigenbrood 02 G. PluinigraaffD. Vergunst Jr. 20 A. v. Duyn (res.)A. Balkenende (res.) 11 De vcorloopige uitslag is 7—11; de ver moedelijke uitslag 911. K.W.Z.III speelde een thuiswedstrijd tegen' S.P.H. I m kreeg ook de kous op de kop en' wel met 5—15 van S.P.H.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6