^lirntwr ^TriJisdK (üvuraut opruiming ig| Brandpunten der wereldhistorie Dagelijks .verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken INTERNATIONALE VERVALSCHERSBENDE ONTMASKERD Groot aantal arrestaties in Italië _PEREZ I.G.B. üHjonnemcntspnjsc Per kwartaal in Leiden en in plaatseï waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 -f portokoslö Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkse!* zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. ROME—TOKIO—BERI .1JN ER zijn in de wereld heden ten dage zeer vele vraagstukken, die dringend op een oplossing wachten. Men verzekert ons zelfs, dat zij op den duur kwesties van oor log of vrede zullen zijn. In West-Europa is een veiligheidsovereenkomst weggevallen wij bedoelen het zoogenaamde Dcarno-pact waarvoor niets anders in deiplaats ge komen is. Twee der voornaams» vroegere deelnemers, Londen en Parijs, willen een revisie, welke ook Moskou en Warschau, liefst zelfs Praag in een nieuw ccoord zou omvatten; Berlijn wil van de <rie laatste deelnemers liever niet weten, en blijft kop pig aan den kant staan. In Duitsche hoofdstad heeft men bovendieJ zijn kolo niale verlangens, waarvoor men levrediging zoekt; men kan de gebieden in Afrika en elders niet vergeten, die men bi den Ver- sailles-vrede op zoo eigenaardip manier omhanden gekomen is. Aan hit complex van deze vraagstukken hecht zid de latente spanning tusschen Tsjecho Slomkije, met zijn zeer groote Duitsche mindetjeid. welke zich geknecht voelt, en het Derd Rijk, dat als een verontruste, maar tevenszeer zake lijke vader, gaarne de dingen laar eens even zou willen rechtzetten. De problemen van de successietaten zijn eveneens dringend. Uit OostenrijVHongarije geboren, doch nimmer tot vollcdle wasdom gekomen economisch en cmmercieel konden zij geen eigen vorm vinen zijn zij op elkander en op hun burn, aange wezen, en liggen zij tevens miden in den maalstroom der groote politici? tusschen den invloed van Franschen, Dutschers en Italianen'. Wat Italië betreft, dat is dag en nacht bezag aan zijn imperitm te bou wen en tracht daarom van de Iiddelland- sche Zee een hoogspanningsentrale te maken. Engeland ziet dit alles ..an, tracht nu eens hier. dan eens daar en begin te maken met een algemeene regeiig, doch 't werk breekt steeds weer bij dehanden af. In Frankrijk heeft het een, schon wel wat zeer licht bewogen bondgenoot de Ver. Staten houden zich verre; Japa maakt in het Verre Oosten ten koste vanChina een soort van boeldag. Het kan niet worden ontken? dat 1937. ondar.ks wat er in Spanje en ii China ge schiedde, toch nog een vredejaar is ge weest, zij het alleen maar bij wjze van con trast. Menigmaal heeft men zih aan den rand van de chaos gevoeld; kneg men het kille besef, dat een herhaling van 1911 dadelijk stond te gebeuren, bist aan de veelheid en verwardheid van dl problemen, het moge klinken als een paratox, heeft de wereld nog tot heden haar beluad, haar ge- wapenden vrede te danken. De as RomeBerlijn, schoonln den aan vang door velen voor een monstrum aange zien. een onnatuurlijke combhatie, daar Duitschland en Italië innerlijk weinig ge meen hebben, heeft zich een wtrkcombina- tie bewezen die inderdaad bétand had. Evenzoo ls het gegaan met de merkwaar dige Japansch-Duitsche overeenkomst, die anti-komintem-pact wordt genoemd. Men achtte haar een vage structuurof een ver kapt defensief verbond. In merkelijkheid werd de machinatie eerst eoapleet, toen beide systemen onderling weiten verhon den, en Tokio—Berlijn—Rome een soort van driebond gingen vormen, wij auden haast zeggen een maatschappij tot exioitatie van intemationaal-politieke mogelijkheden. Sinds het tot stand komen van dezen trits was bij voorbeeld de Brusselsche conferentie, zoo breed voorbereid en zelfs gesierd door de tegenwoordigheid van Roosevells vertrou wensman Norman Davis, tot volkomen mis lukking gedoemd. Tokio—RomeBerlijn functionneeren ongeveer op de manier van de spaken in een wiel. Zoo eender spaken het geheele karregewicht zou moeten tor sen, hoe spoedig zou hij doorknken! Maar juist als de vracht gaat donrdnkken wen telt het wiel geleidelijk om. Welnu, zoo spe len deze drie hun belaneen gelttiidig uit. Berlijn hoont de herkriiging vai zijn kolo niën. niet door een oorlog, dock door poli tieke pressie, af te dwingen; Rome ver wacht zich intusschen zM breed rond de Middellandsche Zee-oevers te kunjen maken dat John Buil geen lust meer haft, 't weg te stooten; Tokio wordt ondermijl „vrien den" met China. De wagen ga?t krakend zijn weg: de eene spaak neemt, telkens den last van den anderen over Zoowensehen geen dezer drie verbondenen een nieuw wereldconflict, doch zij houden rekening met de mogelijkheid- een koele verkhypo- thesc. Zal door de dreiging, die inmervoort duurt. Engeland inschikkelijkheid leeren nog meer water doen in den wiil dien het reeds uit den treure heeft aangelengd? Wel licht dat dan in de toekomst em nieuw machtsevenwicht ontstaat, gelijt men het voor den wereldoorlog wel noemde, en dat men zulks mag bereiken zonder «n wereld schokkende catastrofe Maar de tjd van de theoretische rechtsbespiegelingen.de droom van recht hoven macht., speciaal gedroomd door de kleine staten, lijkt voorgoed v?x>r- bij Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ÜKitatentitpriften: Van 1 tot 5 regels f t.171/. Elke regel meer0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer .•••*-«»»« f 0.45 Voor het bevragen aan 1 bureao wordt berekend0.10 No. 6286 VRIJDAG 7 JANUARI 1938 18e Jaargang LICHT EN SCHADUW Heden voor een jaar straalde dj zon aan een hemel zonder wolken en zette ie Prinse lijke bruidsstoet in glanzend licht. De stem ming van het Nederlandsche volk was niet anders. Qveral was licht en vrooljkheid en het Koninklijk Huis, dat immer tooide even- nagemaakt en uitgegeven Kranig recherchewerk van de Nederlandsche Centrale inzake falsificaties ^"^amenwerklna tusscben de Neder- landsche en de Italiaansche Politie heeft tengevolge gehad, dat vijf en twin tig leden van een bende vervalschers te Genua en Florence zijn gearres teerd en thans veilig achter slot en grendel zijn geborgen. Zij hielden zich bezig met het verval- schen en uitgeven van dividendbewijzen der N.V Philips te Eindhoven, van de Suez Kanaalmaatschappij en van Dol larbiljetten. Een gevaarlijke en wijdver takte bende, die in een groot deel van Europa opereerde is hierdoor onschade lijk gemaakt. De inspecteur van de Ned. Centrale inzake falsificaten, de heer J. W. Kallcnborn, de inspecteur van politie W. D ij s en de Nederlandsche vice-oonsul te Genua hebben hiermede uitstekend werk verricht Ten kantore van Philips constateerde de betrokken afdeeling op 7 Januari 1906. dus precies twee jaar geleden, dat 123 valsche dividendbewijzen waren aangeboden bij Am- sterdamsche banken en uitbetaald. De na maak was zeer nauwkeurig en door het per soneel van de banken dan ook niet als zoo danig gesignaleerd. Behalve de Eindhoven- srhe politie waarschuwde Philips onmiddel lijk de Centrale te Amsterdam. De dividend bewijzen waren te Amsterdam van hand tot hand gegaan. Doch tenslotte kon worden vastgesteld, dat ze afkomstig waren uit Brussel. Het onderzoek te Brussel Direct toog inspecteur Kallenbom in ge zelschap van inspecteur Dijs uit Eindhoven naar de Belgische hoofdstad. Het onderzoek was niet gemakkelijk, per auto werd Brussel doorkruist, omdat ook daar de dividendhe wijzen van hand tot hand waren gegaan. Een Turksche wisselagent verklaarde tenslotte, dat hij het partijtje had gekocht van een ze keren Pierre Roussel, die als adres een plaatsje in Frankrijk had opgegeven. Het toeval wilde, dat de Turk kort na de trans actie tot de ontdekking was gekomen, dat hij 6000 B. fr. te veel had betaald aan Roussel. Hij schreef er over naar Frankrijk, doch rle brief kwam als onbestelbaar terug. Dat was zeer verdacht, met behulp van de Fran- sche en Belgische Justitie kwamen de Ne derlandsche inspecteurs te weten, dat Pierre Roussel een „nom de guerre" was voor Louis Ansae, een bekende vervalscher. Zijn portret werd door den Turk, die geheel te goeder trouw was, pertinent herkend. Daar het hier een transactie in België afgesloten betrof, vroegen de Belgische autoriteiten aan de Fransche Justitie 's mans uitlevering. De Nederlandsche Centrale deed eveneens alle moeite om hem op te sporen, daar België hem niet aan Nederland zou kunnen uitle veren, daar volgens de Belgische wet pas uitgeleverd wordt, wanneer de toegebrachte schade boven een bepaald bedrag ligt. Arsac die misschien wel anders heet is niet gevonden Het onderzoek liep op den onvindbaren zeer blijde met de blijden te kunnen zijn als te deelen in de smart, ondervond het nu wederkeerig van de zijde der gansche natie. Omdat er vreugde was aan het Hof, was er vreugde in stad en land. Het licht omstraalde de feestelijkheden, het speelde des avonds om de gevels, het tintelde in de zalen van het paleis: het scheen ook in de harten der jonggetrouwden. Echter, in deze onvolkomen wereld volgt de schaduw steeds op het licht. De dag van heden is somber, triest en kil. En het jonge paar, dat zoo ten volle in de belangstelling van geheel ons volk deelt, heeft ook reeds ervaren, dat wOlkelooze huwelijkshemels slechts in sprookjes voorkomen. Een onge woon onheilspellende schaduw trok over dit huwelijksleven heen en moeilijke uren en dagen werden in het Burgerlijk Ziekenhuis doorgebracht, doorgewaakt wellicht. Dank zij Gods genade dreven de donkere wolken echter uiteen en nog voor het eerste jaar om was keerden Prinses en Prins terug in de echtelijke woning, waarin thans niet zonder zorg, maar toch ook met blijde hoop in het hart moederweelde en oudervreugd wordt verbeid. Van licht en schaduw is het leven, is elk leven vol. Dit te ontkennen zou dwaasheid zijn. Maar het zou ook van wantrouwen in Gods liefde getuigen als we in sombere tijden niet op vreugde durfden hopen; achter de wolken schijnt de zon en ètls de wolken scheuren giet zij haar stralen uit over paleis en hut en haar bewoners. Binnen enkele dagen ook over Soestdijk naar wij hopen, dat thans in het middelpunt van alle belangstelling staat. Arsac dood. Alles bleef rustig, er werden geen valsche dividendbewijzen meer aange boden Opnieuw valsche stukken Tot 30 Juli 1937. Toen ontdekte men op het kantoor van Philips opnieuw twintig val sche dividendbewijzen f 8.25) al direct bleek, dat ze uit dezelfde bron afkomstig waren als de valsche exemplaren van Janu ari. Thans liep het spoor via Amsterdam naar Londen De heer Kallenborn stelde zich in verbinding met Scotland Yard met het verzoek een onderzoek in Engeland in te stellen. Het antwoord van de Yard was ver rassend. De valsche dividendbewijzen waren afgezonden door een groote Engelsche bank enwederom waren daar een partij van niet minder dan 1300 stuks aangekomen, die echter de bank was gewaarschuwd ge blokkeerd werden en veilig in de safe wer den gesleten. Het spoor naar Genua Deze ipartij was afkomstig uit Genua en ter verzilvering aangeboden door een En- gelschen scheepsmakelaar, die echter te Ge nua woont en die reeds jaren lang cliënt van de Bank is. De man hoorde in Londen, waar hij voor z>aken vertoefde, dat de door hem aangeboden Philips div. bewijzen valsch waren. Daar hij ook voor zaken in Nederland moest zijn, verscheen hij op zekeren dag op de Centrale inzake falsificatie, waar hij tegenover inspecteur Kallenborn verklaarde, dat hij de stukken te Genua had gekocht, Een zijner kennissen, een handschoenenhan delaar, had hem in contact gebracht met een van diens collega's. Zijn vriend had hem ge vraagd of hij belangstelling had voor een partij Philips dividend bewijzen. „Als scheepsmakelaar", aldus de Genuees. „had ik er niet veel lust in, maar ten slotte ging ik op de gunstige voorstellen in", „Voorzichtigheidshalve kocht ik er 20, ik stuurde ze naar m'n bank te Londen waar ze verzilverd werden. Nadat ik de heele partij reeds van het tweetal had gekocht voor 34.000 Lire, kreeg ik van m'n bank het ontstellende bericht, dat ze valsch waren". In plaats van een zoet winstje van 10.000 Lire was de scheeps makelaar 34.000 Lire kwijt De man zat in een moeilijk parket, hij kon lastig naar de Italiaansche politie gaan, om dat hij zich bii den uitvoer der dividendbe wijzen had s'teuldig gemaakt aan overtre ding van de diviezenbepalingen. De heer Kallenborn zag deze moeilijkhe den zeer goed in, zoodat hij hesloot de stuk ken, waarbij de verklaringen van den scheepsmakelaar, te zenden aan het consu laat le Genua, waar de vice-consul, de heer Droogendijk de zaak ter hand nam. De insperteur had den Italiaan den raad gege ven zich op het Nederlandsche consulaat aan te melden, om daar nadere maatregelen te hespreken. Hii verscheen echter niet. Na overleg gepleegd te hebben met. den chef van de Centrale, den heer K. H. B r o e k h o f f werd den vice-consul verzocht de zaak aan de politie te Genua voor te leg gen. De beide handschoenenhandelaren, die den scheepsmakelaar de falsificaten hadden aangesmeerd, werden door de actieve Itali aansche politie gearresteerd Zij bleken de stukken van iemand anders te hebben ge kocht en wel van een man. die allerminst gunstig hekend stond. Deze— een koopman werd ingerekend, de beide handschoenen handelaren werden echter in vrijheid gesteld De gearresteerde koopman kwam met een fantastisch verhaal, hii zou de heele partij Philips dividend bewijzen hebben gekocht van een scheepsofficier, die ze uit Egypte had meegebracht, waar zo aan een boedel zouden zijn onttrokken. Het schip echter had Genua nooit aangedaan en een zeeman van den naam door den koopman ongeveven, be stond niet. Wederom liep echter het spoor dood. de koopman rweeg hardnekkig en bo vendicn hadden enkele couranten, te Genua ontijdig een kort bericht van ziin arrestatie gebracht, waardoor het onderzoek werd be moeilijkt. Het derde alarm Weer gingen er enkele ma.'noen voorbij, zonder dat er iets bijzonders in deze zjaak gebeurde, doch plotseling, op 19 October 1937 dook weer een valsch Philips dividendbe wijs op, dat afkomstig bleek uit Parijs. Van meer belang was korten tijd later het ont vangen van 150 stuks nagemaakte exempla ren uit Zuerich. waarvan de vdschheid o 1 November werd geconstateerd. Via een Amsterdamsrbe bank waren zii door een groote bank te Zuerich afgezonden Weer voerde het spoor naar Genua, hlijk baar het centrum van distributie. Op 19 Or tober had zich aan de hank te Zuerich een Genuees vervoegd, die de valsche stukken verzilverde. Onmiddellijk na de ontdekking heeft hij de bank schadeloos gesteld. „Ik Granati spreekt geen Duitsch mij ze te verzilveren tegen een bepaalde provisie. Nederlandsche politie naar Italë Op dat oogenblik oordeelde commhsa»-: K. H. Broekhoff na overleg met de di rectie van de Philips fabrieken het noodig inspecteur Kallenborn en inspecteur Dij s naar Italië te sturen om een onderzoek ter plaatse in te stellen. Granati een zeer belangrijke figuur in de bende was intusschen reeds op zijn hoede, hij wist de' de valschheid ontdekt was, omdat de Ge nueos bij hem was geweest. Deze had hem een scene gemaakt en het geld. waarmede hij de bank schadeloos had gesteld, vorderde hij terug. Bovendien wilde hij weten, van wien Granati de stukken had. Hij ver telde den Genuees ten slotte, dat hij ze van een zekeren Can e pa had ontvangen. Het bleek voor de beide Nederlandsche inspeo tours, die opnieuw veel medewerking onder vonden van de zijde van den heer Droogcn dijk, niet gemakkelijk om Canepa op te sporen, te meer daar het een zeer veel voor komende naam is in Genua. De Italiaansche politie werkte uitstekend mede en stelde den chef der centrale recherche ter be schikking. Men hesloot eerst naar Florence te gaan om daar Granati in te rekenen. Het gezel schap toog den volgenden dag naar het hoofdbureau aldaar om uit te zoeken, waar Granati huisde. Inspecteur Kallenborn had het hier niet gemakkelijk; pas na een uitvoerig onder zoek en het. signalement, dat door den Genuees aan de Hollanders was verstrekt, ontdekte men, dat hij Via Garibaldi 12 woonde, onder den naam P a 1 a n d r i. Een oude bekende Hij bleek een oude bekende te zijn. tegen wien vele klachten wegens flesschentrek kerij en oplichting waren ingekomen. De Italiaansche politieman, die ter beschikking was gesteld, bleek een schrander speurder te zijn. Men had deze zaak gecombineerd met die van de valsche dollarbiljetten, en besloot in verband hiermede den Floren- tijnschen lithograaf Caciotti te arrestee ren. Voor de valsche Suez-kanaal-dividcnd- bewijzen waren intusschen reeds arresta ties verricht te P a r ij s, Nice en T u r ij n. In den vroegen ochtend arresteerden de inspecteurs Kallenborn en D ij s, bijge staan door den Genueeschen waam. ipolitie- commissaris, den gezochte. Aanvankelijk ontkende Granati, doch na een scherp ver hoor legde hij een bekentenis af Ook Ca ciotti was ingerekend en naar het hoofd bureau overgebracht. Het tweetal werd naar Genua getranspor teerd waar Caciotti het een en ander over Canepa vertelde. Vast kwam toen te staan, dat deze Canepa de valsche dividendbewijzen had geleverd en bovendien valsche dollarbiljetten had uit gegeven. Hij werd door de Italiaansche poli tie nauwkeurig geschaduwd. Behalve C. werd het eene lid van de bende na het andere gearresteerd. Ten slotte zaten te Genua 22 personen in arrest in verhand met de Philipszaak en de valsche dollars, zeven van hen zijn weer op vrije voeten gesteld. Vermoedelijk bevindt zich de werkplaats waar de valsche dollarbiljetten worden ge maakt. in Amerika, het is niet onmogelijk, dat daar ook de valsche dividend-bewijzen worden gemaakt. Zoowel in Europa als in Amerika wordt het onderzoek naar deze ver- valschershende voortgezet. Het is echter wel zeker, dat 't meerendeel der leden veilig is opgeporgen In de Italiaansche gevangenissen DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamera incl Holl- Ontbijt vanaf-f 4.— Salarissen gemeentepersoneel van Rotterdam In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam zijn de voorstellen van B. en W. in zake de tech nische herziening van de loonen en salaris sen van het gemeentepersoneel, aLsmede het voorstel tot verlaging van den ongehuwden- aftrek voor eonige groepen personeel, werk zaam bij het onderwijs, met 34 tegen 6 stem men aangenomen. Een Sensatie-Bericht Tegenspraak van Regeeringspersdlenst In de wereldpers circuleert een bericht, dat de Ned. militaire en marine autoriteiten op Java alle verloven voor onbopaalden tijd hebben uitgesteld, als gevolg van ge heime inlichtingen te 's-Gravenhage ont vangen van den Nederlandschen gezant te Tokio. De Nederlandsche Regeeringspers dlenst deelt mede, dat het bericht volko- men alt de lacht is gegrepen. Dr Colijn beleedigd De procureur-generaal bij het Gerechtshof te Leeuwarden eischte in hooger beroep tegen den 36-jarigen B. B., accountant te Amsterdam, verdacht van beleediging van den minister president, dr H. Colijn, maand gevangenisstraf. In een café in het Drentsche dorpje Vries had in Mei van het vorig jaar de S.D.A.P. een verkiezingsvergadering belegd. Na af loop gaf de Voorzitter gelegenheid tot debat, waarvan onder meer verdachte gebruik maakte. Hij zou toen beleedigende uitdruk kingen met betrekking tot minister-presi dent Colijn hebben gebezigd. De roodvonk in het Westland De roodvonk epidemie, welke te Mon ster heeft gewoed, is tot staan ge bracht en de scholen in deze gemeente zullen Maandag a.s. weer geopend wor- De roodvonk is echter ook overgesla gen op andere Westlandsche gemeenten en zoo zijn reeds gevallen van deze be smettelijke ziekte in Naaldwijk en Lier gesignaleerd. Ons Zondagsblad in nieuw gewaad Vanaf heden, dus hij den aanvang van den nieuwen jaargang, verschijnt ons Zondagsblad in nieuw gewaad. Het is gezet met de speciaal hiervoor door ons aangeschafte Excelsior-letter. die zich bijzonder prettig lezen laat. Ook de groote koppen en rubriektitels zijn geheel nieuw; ze' werden ontworpen door den bekenden sierkunstenaar Mach. Wilmink. Tevens werd door verschillende zetbreedten een variatie in 't paginabeeld verkregen, die. naar we durven vertrouwen, ook bjj onze lezers wel in den smaak zal vallen. Wat de inhoud betreft daaraan blijven wij de meeste zorg wijden iVij vangen heden aan met een nieuw vervolgverhaal van de hand van den heer K. Jonkheid. Crisis in de harten, 't Is weer even boeiend en spannend als wc van dezen auteur gewoon zijn. Ook de Postzege l-r uilbeurs, die voortaan elke week zal worden opgenomen, zal zich ongetwijfeld in de belangstelling van de philatellisten onder onze lezers vertieugen. Inzonderheid zullen we voorts ons best doen de Kinderkrant, die eike week drie pagina's zal beslaan, voor de jeugd interessant en leerzaam te houden. Doordat we op de frontpagina steeds een mooie foto willen opnemen, moest in de volgorde der rubrieken eenige verandering komen. Reeds lang behoort ons Zondagsblad tot de best-verzorgde bijlagen der Nederlandsche dagbladpers. Adeldom verplicht: we zullen niets onbeproefd laten het op die plaats te handhaven. Daartoe kan het nieuwe kleed, waarin het thans is gestoken, zeker ook voor een deel bijdragen. Bovenal hopen we, dat ons Zondagsblad de trouwe, gaarne geziene vriend blijve van heel het gezin. En dat het onder Hooger zegen voor jong cn oud van blijvende waardij zal zijn' VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De bewaking van het Koninklijk Paleis te Soestdijk. Er is een auto bij Nieuw-Amsterdam icf de vaart gereden, waarbij twee personen zijn omgekomen. Te Enschedé zijn malversaties ontdekt* Door samenwerking tuschen de Nedern landsche en de Italiaansche politie is een bende vervalschers ontmaskerd, die o.a* valsche Philips-dividend-bewijzen fabric ceerde. Het kerkelijk jaar 1937 (III). Roemenië zal binnenkort de Italiaansche: verovering erkennen. De Japansche verlangens inz. Shanghai* Ach reden alle menschen wijs fop SAFTI-FLIGHT FISK banden, de aarde ware een paradijs; thans is het knarsetanden. PERZISCHE TAPIJTEN 'i-GRAVENHAGE, NOORDEINDE rEN I G HOC 9 Basal tinetegels in alle kleuren. TROTTOIRBANDEN enz. N.V. HOLLANDSCHE BASALTINE TEGELFABRIEK - ROTTERDAM frtploot» «r> Moch Plootvf»rlc»n tn Uz*rconstructi«S De B.V.L. in 1937 Ruim 93000 vrijwilligers! Wij ontvingen het jaarverslag over 1937 van de Nationale Landstorm-Com missie, waaruit blijkt dat de nimmer onderbroken vooruitgang in de sterkte van den B.V.L. wederom aanhield. Met inbegrip van de Landstormkorp- sen „Motordienst", „Vaartuigendlenst" en „Spoorwegdienst" is het aantal vrij willigers thans gestegen tot 93223; de toeneming bedraagt 5313 vrijwilligers. Het aantal aangesloten reserve-oüicie- ren kon worden uitgebreid tot 2720. Het aantal afdeelingen werd uitgebreid met 31 tot 1337. Ned. Scheepsbouw Mij. Wilde stakinq van nageljongens Gistermiddag is bij de Nederlandsche Scheepbouw Maatschappij een wilde staking uitgebroken onder een deel van de naeel- jongens. Het broeide reeds eenige dagen onder de jongens, die ontevreden waren met de voor hen bestaande loonregeling. Zonder overleg met de organisaties besloten zij gister de di rectie hun looneischen voor te lecwn. en toen deze niet werden ingewilligd legden ongeveer 75 jongens het werk neer en verlie ten het bedrijf. Voor zoover noodig namen oudere arbei ders het werk van de jongens over. zoodat de werkzaamheden weinig stagnatie onder vonden. Dr. A. N. van Praag overleden In den ouderdom van 78 jaar is te "'er. Haag overleden Dr. A. N. van Praa g,y secretaris van den Nederl. Bond tot bestrij ding van vivisectie. In 1924 legde hij zijn praktijk neer. Slechts bleef hij nog tweemaal per week naar Gouda gaan. om daar a's sppriaiist praktijk uit te oefenen. In vele kringen was Dr. van Fran* zee bekend, vooral als strijder tegen It- ivisi-c- tie. Behalve secretaris van den Ned Rond tot bestrijding der vivisectie, «as Dij lid van de redactie „De Dierenvriend" Van de Staatscommissie voor het Ministervraags-nk maakte hij deel uit. Tot het laatst toe bleef hij, ohdanks zijn jaren, een actie: werker, een krachtig voorvechter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1