VERMOUTH CINZANO De N.V. „ZOMERHOF" Overschie wenscht: PRIMA GELDBELEGGING HEERENHUIS NATUURLIJK in VOORBURG!! IS UW RIJWIEL IN ORDE? LtEbï U Noq qEEN AchTERLichr? VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland DE INCIDENTEN MET BF1ITS3HE SCHEPEN Japans antwoord op de Britsche nota p^E tekst van de Japansche antwoord- nota inzake de incidenten met de „Lady Bird" is gisteravond te Londen gepubliceerd. Daarin wordt allereerst gezegd, d$t aan de reeds gedane veront schuldigingen en het aanbod tot schade loosstelling van 14 dezer, feitelijk niets behoefde te worden toegevoegd. De ver klaringen in de Japansche nota van 14 dezer zijn uiteraard ook van toepassing op Britsche koopvaardijschepen, welke onder gelijke omstandigheden worden aangevallen. De voltooiing van het onderzoek is ver traagd door de verspreiding van de betrok ken'eenheden, de onvoldoende verbindings middelen en andere oorzaken. Ten aanzien van het volledige rapport, waarvan de voor naamste punten reeds uiteengezet zijn door de Japansche militaire en vlootautoriteiten aan den Britschen ambassadeur, legt de nota er wederom den nadruk op, dat de be wuste incidenten in ieder geval veroorzaakt zijn door het feit, dat de betrokken een heden hadden aangenomen, dat onder de heerschende omstandigheden er in deze om geving geen andere schepen konden zijn achtergebleven dan schepen van vijandelij- ken aard en door het feit, dat tengevolge van den dichten mist het zicht slecht was Het staat ongetwijfeld vast, dat zij niet opzettelijk, wetende met Britsche schepen te doen te hebben, tot den aanval zijn over geeaan. Zoodra de beide Japansche vloot eskaders bombardementsvliegtuigen en de militaire eenheid tot de ontdekking kwamen dat ze met Britsche schepen te doen hadden, staakten ze het vuur en trachtte de Japan sche militaire eenheid bijstand te verleenen aan de dooden en gewonden van de „Lady Bird". Het misverstand te Woe-Hoe tusschen den vice-adtniraal en den Japanschen bevelheb ber ten aanzien van het vuren op. alle sche pen op de Jang-Tsé, wordt toegeschreven aan een taalkundige moeilijkheid. Wat.de maatregelen betreft jegens de ver antwoordelijke personen is de Japansche regeering, ofschoon vastgesteld is. dat de in cidenten geheel veroorzaakt zijn door een vergissing, nnar behooren volgens de wet opgetreden tegen de bevelvoerende en an dere betrokken militaire officieren evenals tegen de bevelvoerende en andere verant woordelijke vlootofficieren der luchteskaders op grond van de overweging, dat zij in ge breke zijn gebleven, volledige voorzorgs- maatregefen te nemen, zulks teneinde waar borgen te bieden tegen de mogelijkheid van een herhaling van soortgelijke vergissingen. Na vervolgens een opsomming te hebben gegeven van de maatregelen, die genomen zijn ter voorkoming van een herhaling, wijst de Japansche nota er met nadruk op, dat de Japansche regeering al deze maat regelen slechts heeft genomen in den op rechten wensch, om haar waarborg van de rechten en belangen van Groot-Ksjttanniê en andere mogendheden doelmatiger en krachtiger te maken en dat -zij vertrouwt, dat deze feiten volledige waardeering zullen vinden bij de Engolsche regeering. De Britsche houdina De Britsche ambassadeur te Tokio heeft reeds bezwaar gemaakt tegen de lezing van de Japansche militairen inzake de gebeurte nissen op de Jang-Tse en in-het bijzonder tegen de veronderstelling, dat buitenland- sche oorlogsschepen en koopvaardijschepen geen recht zouden hebben gehad, in de na bijheid van de gevechten te verkeeren. Der halve is het niet onwaarschijnlijk, dat het Britsche antwoord zekere reserves zal maken ten opzichte van deze uiteenzetting, zoodat met kennisneming van de Japansche uitleg ging de Britsche regeering verkiezen zal, zich te houden aan haar eigen rapport. Tevens wordt erop gewezen, dat de Japan sche nota gesteld is in nog al vage termen ten aanzien van de bestraffing der verant woordelijke personen- DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De strijd rond Teruel De 26ste legerdivisie der volksfronttroe pen, die aan het front in Aragon staat, deelde gisteravond mede: De opstandelingen tidbben in aen geheelen sector van Teruel hevige aanvallen ontke tend. welke de regeeringstroepen hebben ge dwongen, eenige wijzigingen in hun linies te brengen. In de stad Teruel zelf daaren tegen hebben de regeeringstroepen hun voordeel behouden. Van rechtsche zijde wordt gemeld, dat de strijd zich ontwikkelt gelijk men verwacht had. De rechtsche troepen hebben het offen sief ingezet, dat Franco ter plaatse heeft ontworpen. De roohtschen oefenen druk uit in drie richtingen: ten noorden van Teruel tegen de Iserra Palomera, tegen den weg Galavud—Teruel en tegen het dal van de Guadalquivir. De tegenstand der liivksche troepen verslapt. Men gelooft te Saragossa. dat de belegerden te Teruel weldra bevrijd zullen zijn. Amerika en de Japansche kustvisscherij Te Wastington gaat he* gerucht, dat Roosevelt aan het Congres zou hebben verzocht toe te stemmen in een wetsontwerp hetwelk de bedoeling heeft de Jdpanscne en andere buitenlarwische visscherevaartui- gen geleidelijk uit de Amerikaansche wate ren te verwijderen. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW Speciaal product toot Buitenwerk. HOUDT I HET IJZER ROESTVRIJ er. BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernislabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 Fransche luchtvaartbegrooting goedgekeurd De Fransche Senaat heeft in een nachtzit ting de begrooting voor luchtvaart in haar geheel goedgekeurd. Tijdens het debat Jieeft senator Armbruster aan minister Cot om inlichtingen gevraagd over de levering van vliegtuigen aan Spanje en vervolgens over 't gevaar van de Duitsche luchtmacht, welke in 1938 zal beschikken over 4200 mo derne toestellen met een gemiddelde snel heid van 100 tot 500 kilometer per uur. het geen sneller is dan de Fransche toestellen. Minister Cot antwoordde hierop, dat de Fransche luchtmacht geen toestellen naar Spanje heeft gezonden. Verder verklaarde de de Minister, dat in het afgeloopcn jaar de productie van vliegtuigen in Frankrijk met vijftig procent is toegenomen, terwijl het aantal ongelukken met tachtig procent is af genomen. De begrooting werd met algemeene stem men goedgekeurd. Parijsche gemeentepersoneel krijgt opslag tife algemeene raad van het Seine-departe ment heeft met 6S tegen 50 stemmen beslo ten de verhooging van de basisloonen van het Parijsche gemeentepersoneel vast te stellen op 1200 fres. per jaar, wolk bedrag beantwoordt aan het door het personeel ge- eischte. De prefect van de Seine, Vil ley, had *e- voren de staking afgekeurd en aangedron gen op een verhooging van 600 francs. Een Brusselsche bouwkwestie Wolkenkrabber met albraak bedreigd De Brusselsche politierechter heeft von nis geveld ia een rechtsgeding tegen den bouwmeester en de eigenaars van een groot gebouw in de Wetstraat, dat bekend staat als de „wolkenkrabber", en zoo juist is vol tooid. Tot het oprichten van dit bouwwerk, zoo werd aangevoerd, had het Brusselsche gemeentebestuur, uit schocwJheidsoverwegin- gen geen toestemming verleend. De politie rechter veroordeelde den bouwmeester tot een boete van 10 en elk der mede eigenaars tot een l»et.e van 5 francs voorwaardelijk. Voorts werd den beklaagde opgedragen het gebouw binnen acht dagen te doen afbreken. Bij gebreke hieraan te voldoen, wordt de stad Brussel gemachtigd tot afbraak van het g°bouw over te gaan, en wel voor re kening van de beklaagden. Dezen hebben inmiddels het voornemen te kennen gegeven tegen dit vonnis hoogor beroep aan te teekenen. Hitier zou naar Danzig gaan Maar het is nog niet veilig Dp „Daily Herald" meldt, dat een bezoek van Hitier aan Danzig, dat voor midden Januari op he programma stond, is uitge steld, omdat de nationaal-socialisten in de vrije stad zijn veiligheid niet kunnen ga rand eeren. De nazileideis te Danzig zouden volgens het blad het hoofd van du Duitsohe gehev- me politie. Himmler. duidelijk hebben ge maakt, dat de oppositie in de vrije stad nog machtig is. Als internationale haven was Danzig, naar zij zeiden, vol ongewensche elementen en verdachte vreemdelingen. Zij achtten het derhalve wenschelijk, dat de Danzigsclfe politie met minstens 50"KJ agenten der Gestapo zou worden versterkt. 'Een dergelijke invasie van Duitsche be wapende politie zou evenwel zeer kostbaar zijn en ongetwijfeld van de zijde van Polen protesten uitlokken. In verband .hiermede zou volgens de „Daily Herald" bekend gemaakt zijn, dat Hitier niet naar Danzig zal komen. De anti-semietische koers in Roemenië Beroering onder de Joodsche bevolking Gelijk reeds vermeld, heeft de nieuwe Roe- meensche regeering bevel gegeven tot ophef fing van een aantal dagbladen, die eigen dom zijn van Joodsche ondernemingen, op grond van de overweging, dat deze bladen voornamelijk geredigeerd worden door vreemdelingen en zij steeds een houding heb ben aangenomen, die strijdig is met de be langen des lands. Volgens berichten in de dagbladen zal de regeering nog een aantal maatregelen van uitgesproken anti-semietischen aard nemen, o.m. een verbod voor Joden, mede te werken aan dagbladen, die in de Roemeensche taal verschijnen, een intrekking van de aan Jo den verleende vergunningen tot verkoop van gemonopoliseerde producten van den staat alcohol, tabak, lucifers, enz. herziening van de naturalisatieprocedures na het jaar 1922, onteigening van landbouwonderne mingen. die in Joodsche handen zijn, en verbod voor Joden zich bezig te houden met eenigerlei handel in plattelandsgemeenten. Deze berichten hebben groote beroering gewekt onder de Joodsche bevolking, die betrekkelijk groot js in Roemenië, ruim een millioen op een totaal van 18 millioen in woners. De consternatie is vooral groot in de Joodsche kringen in Boekarest, waar de Joden een overwegende plaats innemen in den handel, de financiën en de vrii.e be roepen. Bulgaarsche afweermaatregelen Van betrouwbare zijde verluidt, dat de Bulgaarsche regeering besloten heeft uit Roemenië afkomstige Joden niet in Bulga rije toe te laten. De regeeriag verwacht een sterke emigratie van Roemeensche Joden m verband met het aan hot bewind komen van Goga en wil voorkomen, dat de vluchtelin gen Bulgarije overstroamen. Roemenië's buitenlandsche politiek In diplomatieke kringen te Boekarest ver luidt, dat de Sovjet-gezant bij het Roemeen sche hof het voornemen van Rusland zou hebben te kennen gegeven, om het non agressie-pact met Roemenië op te zeggen. Tevens verluidt, dat de contracten van Roemenië met Frankrijk en Tejecho-Slowa- kije. betreffende leveringen van wapen*, tijdelijk zijn opgeschort pa het aan het be wind komen van het kabinet-Goga. Bommenwerpers naar Honoloeloe Op 19 Januari a.s. zullen twaalf Ameri kaansche bommenwerpers de Amerikaan sche marinebasis San Diego verlaten om in formatie naar Honoloeloe te vliegen. Het vertrek van dit eskader is. vermoede lijk met het ooe op de toestand in het Verre Oosten, vervroegd. Chr. FAASEN Jr.. Dir. Rottcrdamsche Rijweg 168 haar huurders 1938 Lhaar koopers I koopers een g Tel. 42247 n gelukkig toekomstige rod en geluk- Tkig 1938 in een harer mooie j vrije huizen vanaf f 2975. Mot f 20.000.—. j spaarders een zorgenvrije I geldbelegging door aankoop I van een of meer harer panden, f in prijzen vanaf f 1000.tot Vf 150.000. Franck overleden RRUSSEL, 31 December. De oud-gouver neur van de Belgische Nationale Bank, Louis Franck, is hedenochtend over leden. De moordzaken-Weidmann Misdadiger ontmoet zijn mosder Do rechter van instructie in de zaak Weidmann heeft Henri Tricot, den echtge noot van Colette Tricot, die vrienoin en dienstmeisje was van Weidmann en Roger Million, verhoord. Uit dit verhoor blijkt duidelijk, dat zijn vrouw en Roger Million op de hoogte waren vóór 28 September, van den moord op Jean de Koven. On 3 November bekende Colette Tricot haar man, dat zij evenals Roger Million op de hoogte was van het tragische einde van Jean de Koven. Zij hadden het lijk gevonden bij de villa „La Voulzie" Toen Weidmann op 3 November vernam, dat zijn vrienden het lijk ontdekt hadden, erwondde hij Colette Tricot met een revol- erschot in het been. De rechter liet hierop onmiddellijk een arts nagaan of zich inderdaad snoren der verwonding op het been van Colette Tricot bevonden. Dit bleek het geval te zijn. Een triest weerzien Gistermiddag heeft Weidmann in de werk kamer van den rechter van onderzoek zijn moeder ontmoet. In een tragische scène vroeg hij haar vergiffenis. De moeder is gisteravond naar Frankfort teruggegaan. Bij haar aankomst en vertrek moest de politie vele fotografen, filmoperateurs en andere nieuwsgierigen op een afstand houden. De misdadiger had tegen dit weerzien erg op gezien. Hij had verklaard tegenover zijn advocaat: „Ik wil moeder niet zien. Ik zou het niet kunnen verdragen haar te zien, nu zij ait van mij weet. Het zou haar en mijzelf te veel pijn doen." Egypte's nieuwe kabinet Na het ontslag van Nahas Pasja heeft de nieuwe premier Mahmoed Pasja, het volgen de kabinet gevormd: Mahmoed, eerste minister en minister van Binncnl. Zaken; Ye h i a. minister van Buitenl. Zaken; Is mail Sidky, minister van Financiën en generaal Hussei. minister van Oorlog. Mahmoeds eerste regeeringsdaad is ge weest het ontwapenen en ontbinden van alle gekleurde-hcmden-organisaties. Het desbetreffende hevel wordt thans in geheel Egypte ten uitvoer gelegd. De studenten van de Alazhar universiteit hebben gister hun collegezalen verlaten, ten einde te demonstreeren en uiting te geven aan hun voldoening over het ontslag van Nahas Pasja. WAAR GAAT U ZICH VESTIGEN? Nieuw gebouwde Portiekhulzen te koop, op eigen grond te Den Haag. Modern ingericht en voorzien van waschtafels, douchecel, enz^ enz. Gunstig gelegen. 10 Rente van Uw geld ALGEMEEN BEHEER L. V. BEERDERVOORT 259 DEN HAAQ IN AMSTERDAM? Dan naar het kantoor van L BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert HASSAUKADE 118-119, Tel. 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, administreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden Woninglijst en inlichtingen GRATIS TE HILP 5GERSBERG EXTRA aanbieding: te koop: flink met groote woonkamers en groote zij kamer, enz. 7000.v. o. n. Te bevragen: WONINGBUREAU KOLPA HILLEGERSBERG, Tel. 42596 de ideale randgemeente der Residentie l Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Marlannelaan 272 Architect en Makelaar W. J. BULSING TELEFOON 20 RIDDERKERK Advies en bemiddeling bij aan- en verkoop van Vaste Goederen BINNENLAND De „Wielewaal" heeft motorpech Het K.L.M. Indië- vliegtuig do „Wiele waal" dat Dinsdag j 1. van Schiphol naar Batavia vertrok, heeft de reis wegens een ernstige storing aan een der motoren moeten onderbreken in Athene. In verband hiermede startte gistermiddag van Schiphol met bestemming Athene de Douglas DC II van Gent" met aan boord een nieuwe motor. Eveneens vertrok gister van Schip hol het Indië-vliegtuig „Ibis", welk toestel de lading en voorzoover mogelijk ook de passagiers van de gestrande „Wielewaal" I overnemen. Tot goed begrip ons blad van 23 Nov. j.L plaatsten wü driestar, naar aanleiding van een mede- deeling van een inzender in het „Schiedamsch Kerkblad". In een bericht dat wij daarna uit Berlijn kregen, werd gezegd dat het „Schie- dsmseh Kerkblad" zou verteld hebben dat haast niemand in Duitschland weet, hoeveel predikanten achter gevangenismuren zuCh- Dit was een misverstand van den Berlijn- schen schrijver (het was niet onze Berlijn- sche redacteur). Niet het bedoelde kerkblad doch een inzender in dat blad had iets beweerd. In ons blad is ook gezegd, dat 10- jarige knapen aan hun ouders de gehoor zaamheid opzegden en dat deze dan moeten zwijgen. Naar aanleiding hiervan zegt deze schrijver uit Berlijn: „Mogen wij het blad beleefd doen op merken, dat men het veertiende levensjaar moet hebben bereikt, alvorens in de Hit lerjeugd te worden toegelaten? Mogen wij verder herinneren aan de dagorder van der. leider van de Hitlerjeugd Baldur von Scbirsch: het ouderlijk gezag dient niet alleen te worden erkend, maar moet door de leiders (van de Hitlerjeugd) stelselma tig worden bevorderd. En mogen wij er eindelijk aan herinneren, dat de leiding van bet Belijdenisfront steeds weer ver- verklaart, het met het politiek bewind van Adolf Hitler volmaakt eens te zijn, ook wat betreft de opvoeding der jeugd, maar slechts bezwaar te hebben tegen de be moeienissen van den Staat met de Kerk". Beweerd is door den inzender in het „Schie- damsch Kerkblad", dat een spreker in Schiedam zou gezegd hebben dat de N.S.B. anderhalf millioen Mark uit Duitschland zou hebben gekregen. De inzender in het Kerk blad houdt tegenover ons staande, dat hij dit inderdaad heeft hooren beweren. De boven bedoelde schrijver uit Berlijn noemt dit „leu genachtige mededeelingen". Wij meenden èn tegenover de redactie van het „Schiedamsch Kerkblad" èn tegenover onze Berlijnsche autoriteit (die Nederlander is) de zaak aldus te moeten weergeven. De conclusies zijn dus: 1. Niet het „Schiedamsch Kerkblad" heeft iets beweerd, doch een inzender in dat blad. 2. Een Nederlandsche autoriteit in Berlijn ontkent categorisch wat op deze wijze in dit Kerkblad en in onze driestar beweerd is. EMIGRATIE NAAR FRANKRIJK In verband met in den laatsten tijd ge maakte propaganda voor emigratie naar Frankrijk, wordt allen, die overwegen naar Frankrijk te verhuizen, ernstig aangeraden ter vermijding van moeilijkheden en in hun eigen belang, zich ter zake met den rijks- land bouw consulent dr A Sevenster, 85 Rue de Grenejle te Parijs, dn verbinding te stel len, alvorens tot emigratie te beslutien. SALUUTSCHOTEN TE BAARN In verband met het feit. dat B a a r n geen garnizoen heeft, zal in deze gemeente een batterij veldartillerie uit Utrecht, onder bevel van overste Bartels worden opgesteld voor het lossen van de saluutschoten bij de geboorte van het prinselijk kind. Deze batterij zal worden opgesteld op een terrein aan den Eemweg, zoo ver mogelijk van het paleis Soestdijk gelegen, opdat hier de rust niet worden verstoord. GEMENGD NIEUWS De steekpartij te Groningen Ook de caféhouder gearresteerd Bij het onderzopk, dat is ingesteld naar de steekpartij, welke Dinsdagavond in een café aan de Nicuwstad te Groningen heeft plaats gehad, waarbij een der bezoe kers ernstig werd gewond, is aan het licht gekomen, dat do oor/aak van het incident moet worden gezocht in een geldkwestie, welke verband houdt met dobbelspel, het welk in het café veel werd beoefend. Zoo verloor dezer dagen een bezoeker op één avond vierhonderd gulden. Het slachtoffer van de steekpartij en zijn broer hebben van valsche dobbelstee- nen, welke met lood waren verzwaard, gebruik gemaakt. Dp steenen zijn door de politie in beslag genomen De caféhouder R. de G. is verdacht van het gelegenheid geven tot hazardspel, aan gehouden en ter beschikking van den offi cier van justitie gesteld. Mazelenepidemie te Zeist In verband met het veelvuldig voorko men van mazelen te Zeist, welke ziekte reeds voor de Kerstvacantie in tal van ge zinnen voorkwarp, 'besloten B. en W. van deze gemeente op advies der gemeente-ge neesheeren en in overleg met den inspec teur van het lager onderwijs en den inspec teur van de Volksgezondheid tot verlen ging der Kerstvacantie tot totaal zestien da gen, zoodat de jeugd der O. L. scholen na Nieuwjaar nog de geheele week vrijaf heeft. Voorrangskwestie te Lisse Amsterdamsche automobilist vrijgesproken De Haarlemsche rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in de zaak tegen een Am sterdamschen automobilist, die op 8 Aug. j.L te Lisse geen voorrang zou hebben verleend aan een wielrijdster. die op den voorrangsweg, den Heerenweg, reed. De Haarlemsche kantonrechter had den automobilist vrijgesproken, nadat de ver dediger Mr Alfred Levy uit Amsterdam had betoogd, dat automobilisten, die uit de Veldhorststraat te Lisse den Heerenweg willen oprijden eerst dan kunnen zien of of op deze voorrangsweg verkeer nadert, war neer zij zelf reeds op dezen weg zijn geko men. Bovendien had hij aangevoerd, dat de wielrijdster gemakkelijk achter de auto langs had kunnen passecren. Hot O. M. bij het kantongerecht teekende hooger beroen aan tegen het vrijsprekende vonnis, zoodat deze zaak veertien dagen ge leden voor de Haarlemsche rechtbank werd behandeld. De officier van justitie was van oordcel dat de automobilist direct had moeten stop pen toen hij de wielrijdster zag en niet had mogen doorrijden. Mr Levy betwistte deze opvatting. Door niet te 'stoppen had verd DUBIEUSE VORDERINGEN F1DUCIA-INCASSO'S - VRAAGT BEZOEK STAAT TOT UW DIENST, zowel op als zonder contract PROSPECTUS juist den doorgang voor de wielrijdster ach- j ter zijn auto willen vrijlaten, hetgeen vol- de jurisprudentie van den Haogen i Raad hetzelfde is als voorrang veMeenen. Overeenkomstig de conclusie van Mr. Levy heeft de rechtbank het vonnis van den kantonrechter bekrachtigd en den automobilist vrijgesproken Jongeman weigerde te dienen Onoverwinnelijke bezwaren tegen militaire dienst De 19-jarige J. A. van 't V., gewoorï dienst plichtig soldaat bij de tirailleurscompagnie van het 15de regiment infanterie te N ij - m e g e n moest wegens dienstweigering I voor het Hoog Alilitair Gerechtshof in hoo ger beroep terecht gestaan. De krijgsraad te Den Bosch had hem tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld met altrek van de preventieve hechtenis en ontslag uit de militaire dienst. Beklaagde had in dit vonnis berust, doel} de auditeur militair had appèl aangeteekend. Beklaagde, die zijn bezwaren tegen dè mi- j litaire dienst aan de godsdienst ontleende, heeft verzocht in een andere tak van staats- dienst geplaatst te worden, doch de dienst weigeringscommissie heeft zijn bezwaar niet geaccepteerd en zijn verzoek niet inge willigd. Voor den krijgsraad heeft beklaagde ver klaard dat hij het gebod: „Gij zult niet doo den" wilde nakomen. Hij was bij geen en kele politieke of andere vereeniging aan gesloten. Ook voor het Hoos Militair Gerechtshof bleef beklaagde zijn principes trouw: „Ik kan het niet doen", verklaarde hij. President: „De regeering is het nu een maal met uw opvattingen niet eens, en wij moeten volgens de wet recht spreken, uw opvatting kan in deze maatschappij niet ge tolereerd worden". Na" het verhoor van beklaagde, moest hij zijn op schrift gestelde verklaring zooals dat in iedere zaak gebeurt onderteeke nen. Ook dit weigerde beklaagde, wellicht in de meening, dat hij daarmee een militaire daad verrichtte. „Dat valt me van je tegen", zeide de pre sident. „dat bewijst, dat je dom bent". De advocaat-fiscaal Mr A. Rorabach zeide in zijn requisitoir, dat de laagste straf tot nu toe in dergelijke gevallen opgelegd, vier maanden is geweestfen spr. vorderde daar om ook verhooging van de straf tot vier maanden, overigens onder dezelfde voor waarden. Het Hof zal nader sententie wijzen. EEN „HEERLIJKE" DIEFSTAL Hil had trek in oliebollen F.en gehuwde dochter van den landbouwer Andr. Vonk-Noordegraaf te Ouderkerk a d. IJ s s e 1 keerde Woensdagavond van een bezoek aan haar ouders per rijwiel huis waarts. Op de bagagedrager had zij een vol gepakte koffer, waarin o.a. ook een partij versche oliebollen zaten. In de Dorpstraat moest zij even bij familie aan en zette haar fiets langs den weg. Of de dader een „hondenneus" heeft gehad, is niet met zekerheid te zeggen, maar toen zij na enkele oogenblikken weer bij haar rij wiel terugkwam, waren de riemen, waar mee de koffer was vastgebonden, doorgesne den en het voorwerp met z'n heerlijke in houd verdwenen. Onmiddellijk werd de politie van dezen diefstal in kennis gesteld, die dadelijk een onderzoek instelde. Op aanwijzing van eenl* ge jongens, die iets van den diefstal hadden gezien, wist de rijksveldwachter, in samen werking met die van Krimpen a. d. ÏJssel, nog denzelfden avond aldaar een zekeren de B. op te sporen, hij wien, na een huiszoeking inderdaad de ledige koffer werd gevonden. De B. werd gisteren door de rijksveld wachters voorloopig in de cel te Krimpen n d T.Tggpl nmrpslotcn Het roode achterlicht is op i Januari verplicht Wetten en bepalingen komen er hoe lan ger hoe meer om ons rustig leven in be paalde beddingen te leiden. Niet altijd nemen degenen, die onder deze wetten en bepalingen vallen, daar voetstoots (volgens de nieuwste taalkundige creatie: „Op en top Nederlands" mag ik dit woord gebruiken) genoegen mee en dient de politie vaak te herinneren aan wat moet en wat niet mag. Wij hooren verzuchtingen als: hoe kun nen we nu alles nakomen! of: er is geen oog op te houden! of ook: word nu maar eens wijs uit al die wetten! Het lijkt in het begin ook wel eens lastig overal aan te moeten denken, maar och, na een poosje weet men al niet anders meer. In ons land behoeven we overigens nog niet te klagen over de lange lijst van: ge moet dit en ge moet dat! ge moogt niet zus en ge moogt niet zoo! Moet ge bij onze Oosterburen komen, waar de laatste (of is het de laatste al niet meer?) oekase van Göring luidt: gij moet uw hemd 5 cM. korter maken. Misschien is Morgen ga llc ervoorzorgenr „O. ja. da» waar ook..." Jk heb nog geen Ujd gehadVy Al die „argumenten" tezamen helpen tegen bekeuringen (enbouingen I) veel i minder goed dan 'n fletïachtpr licht op z'n eentje 8 het nu al 10 cM. geworden. Als dat zoo door gaat kan men nog heel wat beleven. De poli tie zal daar geen prettige taak hebben. Toch komen er in ons land ook telkens weer nieuwe verordeningen. Eén van de voorwerpen van aanhoudende zorg voor de autoriteiten is het rijwiel. In de praehistorische tijd van de fiets was dit vervoermiddel geheel vrij van echte over heidsbemoeienis. Sedert de fiets hoe langer hoe meer popu lair geworden is, is daar verandering in ge komen. Een signaal-inrichting moest er komen. Men zag ze in diverse uitvoeringen verschij nen, van hoorn tot bel. Kort daarna moest mijn hoorn, waar ik wat trotsch op was, ver dwijnen, alleen een bel was geoorloofd. De verlichte eeuw eischte ook, dat het rijwiel 's avonds licht uitstraalde. Zoo het bevolen was geschiedde, en lan taarns in allerlei vorm en van verschil lende lichtsterkte verschenen er. In den eersten tijd was het alléén bij donkere maan verplichtend. Kort daarna moest ae fiets steeds van een uur né, zonson dergang tot een uur vóór zonsopgang voorzien zijn van een helder wit voor- uitstralend licht. De zijkanten van de lantaarn mochten later niet meer rood of groen licht uitstralen. Zoo ging het door. Geen twee personen op een fiets, die daarvoor niet ingericht was. Duozittingen moesten hier en daar een rug leuning, al was het een plank, hebben. On beheerd staande fietsen moeten op slot zijn, het achterspatscherm moe6t eerst een roode reflector hebben, daarna moest gerekend van af een bepaalde hoogte van het rijvlak van den weg, het ach terspa tscherm wit zijn, (er is een tijd geweest dat het mode was heel geen achterspatscherm aan de fiets te heb ben). En nu hebben we het belangrijkste nog vergeten; het belastingplaatje, hier en daar kleineerend „loodje" genoemd. Over de onderscheiden bepalingen om trent dit „rijwielbelastingmerk" zullen we maar niet uitweiden. Wij zijn, hoe we eerst ook klaagden, als er weer wat nieuws kwam aan dit alles ge woon geraakt. Hebben ons aangepast. Doch nauwelijks op adem gekomen, komt er weer wat nieuws om aan te passen. Het rood brandend achterlicht dat met in gang van 1 Januari 1938 verplichtend is. Spotters mogen, zooals gedaan wordt, sma- Als de politie uw flets zonder i achterlicht ziet Dan kan u dat duur te staan komen, terwijl u voor 'n paar kwartjes klaar kunt zijn 11 Maar let op 't „RIJKSKEUR"! DAARTOE BENT U VERPLICHTII lend herinneren aan de huidkleur van den mandril op een bepaald deel van diens lichaam, de beteekenis van 'n goede waar schuwing voor achterop rijdenden, dat er een wielrijder voor hen uitgaat, valt niet te ont kennen. De reflector was dikwijls zóó aangebracht dat hij of in 't geheel niet, of veel te laat 't licht reflecteerde. Het wit achterspatscherm voldeed eveneens niet aan het doel. In het belang van den wielrijder -en van het geheele wegverkeer is nu de be doelde bepaling gemaakt. Vooral op de buitenwegen is het noo- dig, dat de fiets goed opvalt. Dat maar niet volstaan wordt met de bepaling, dat er een lichtje moet zijn aangebracht, is begrijpelijk. Er zou al te veel geknoeid worden. De reflector moet goed gekeurd zijn. 't Geeft weer eenige bezwaren. In de eerste plaaïs de kosten. Deze zijn echter niet zoo groot, enkele dubbeltjes maar. doch voor velen is het toch weer een heele uitgave. Vooral als er veel fietsen gebruikt worden in een gezin. Lastig zal de controle zijn, die men zelf tijdens het rijden moet kunnen uitoefenen als het goed zou zijn. Bij de voorlamp is het heel gemakkelijk te zien of oeze brandt, doch het achterlichtje Elkaar op eventueel niet branden wijzen, de schoone deugd van het saamhoorigheids- gèvoel der weggebruikers beoefenen, zal hier noodig zijn. Een groot bezwaar is het, dat diefstal van deze achterlichten zoo gemak kelijk is. Misschien wordt daar nog iets op gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2