lliciturp grittö GTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Kerstboodschap Oude en]tto&erne$jtt)üi!terijenX). Paarfres &«tf/enuu£$? hluwr* Jdo tie riant- Ernest Irroy PBNA B.G.B. gJbomrenrcntsprijg: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77a cL No. 6276 Rureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 18e Jaargang &ÏJüertetttiqprij?eii: Van 1 tot 5 regels 1.177» Elke regel meer0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Vanwege het Kerstfeest zal er morgen geen nummer van ons blad verschijnen Er ging een groote ontroering door de Tweede Kamer toen de vorige week de Minister van Justitie in antwoord op een ongekend venijnige uiting van rassenhaat beleed: „In dezen Kersttijd denken wij intenser aan Hem, Dien millioenen in de geheele wereld aanbidden en Die geboren wilde worden uit het Joodsche volk en uit een Joodsche vrouw." Het was een roomsch-katholiek Minis ter die deze ernstige woorden sprak en voor hem en zijn geloofsgenooten hebben ze nog meer beteekenis dan voor ons. Want de Roomsch-Katholieken kennen een Mariavereering, welke wij op grond van de Schrift verwerpen. Zij is ook voor ons Moeder des Heeren, want „het Woord is vleesch geworden", omdat God haar daartoe beschikte en zij in geloovige onderworpenheid verklaarde: „Mij ge schiede naar uw woord". Voor ons, geloovige Protestanten, is echter de taak van Maria als „Moeder des Heeren" na de geboorte van den Heiland in beginsel vervuld en wordt zij van lieverlede, gelijk anderen, niets meer dan discipelin van den Zoon Gods; zoo als Jezus duidelijk te kennen gaf toen zijn moeder en broeders hem zochten en toen Hij aan het kruis sprak: „V rouw, zie uw zoon". Wij zoeken de tusschen- komst van Maria niet als wij tot Jezus gaan, want Hij sprak zonder reserve: „Komt allen tot Mij". Dit verschil in dogmatische opvatting verandert echter niets aan het feit, dat wij van harte instemmen met het getuige nis van den Roomsch-Katholiek, met de even korte, als ontroerende prrek op een piaats, waar dergelijke worden zelden gehoord worden, doch waar ze des te meer indruk maken. De Verlosser der wereld uit een Jood sche vrouw geboren. Dat is een Kerst boodschap van ongemeene beteekenis. De ware Godsdienst kent geen ras: God neemt den persoon des menschen niet aan: Christus kwam niet voor Jood of Griek, maar voor den mensch, van welk ras, van welke kleur, van welke taal ook. Ja. uit een Joodsche vrouw geboren, éérst voor den Jood: maarJafeth zal wonen in de tenten van Sem. Jezus heeft de band des bloeds niet veracht, dat bleek uit zijn teeder kruis woord, gesproken tot Johannes, die „van dat oogenblik Maria in zijn huis nam" en met kinderlijke liefde verzorgde. Maar in het Koninkrijk Gods heeft de band van het bloed geen beslissende kracht: „Wie daar doet den wil van Mijn Vader, die is iflijn moeder, mijn broeder en mijn zuster". Daarom ontmoeten bij de kribbe van Bethlehem ook verschillende rassen elkaar. Doch dit niet alleen: in het Ko ninkrijk Gods valt ook alle standsverschil weg,< De Heiland werd in Bethlehem ge boren, niet in het Paradijs. Dat zegt: Hij kwam tot een wereld, niet alleen in zonde, maar ook in ellende geboren. Hij daalde af in onze schuld en zonde: Hij nam het zaad Abrahams aan. De leering, welke ook hierin voor ons schuilt, is niet gering. Ze is niet alleen deze, dat de prediking van het Evangelie tot alle volken en alle rassen moet uit gaan: maar ook tot alle maatschappelijke standen; doch zij heeft ook gelding vooi alle levensvragen, van welken aard ook. Jezus, de Verlosser der Joden niet alleen, maar ook van de heidenen; en voorts van heel Gods wereld, hoe arm, hoe ellendig, hoe verdorven het ook in Bethlehem en Nazareth mag zijn. Dat Hij daar geboren en opgevoed werd geeft daarom juist zou rijke troost. Hij wil aller Verlosser zijn en allen weer terugbren gen tot den Vader. Maar dan heeft deze Kerstboodschap ons ook persoonlijk wat te zeggen. Maria gaf, wat van haar gevraagd werd, zij werd in zeer bizondere zin de dienst maagd des Heeren; haar voorbede vragen wij niet, haar voorbeeld moet ons wel prikkelen tot navolging. Zoo wij hart en leven aan Hem geven, zal Hij ons Zijn broeders noemen, omdat wij Zijn woord bewaren. En dat kunnen wij niet doen als wij voor dat Woord geen plaats vragen in het leven en voor alle levensverhoudin gen. Daarom mocht het ook gesproken worden in het parlement. Omdat politiek welke zich niet onderwerpt aan dat Woord, geen ware vruchten kan af werpen. Jezus, in Bethlehem geboren, uit een Joodsche vrouw, in de armoede van een vergeten landsdeel opgegroeid, ja maar toch Zoon van God. Koning der Eeuwen, Glorievorst. Wie Hem dient met de gehoorzaam heid van Maria zal zalig en ten zegen zijn. BIJ CHRISTUSKRIBBE Daar is een Kindeke geborenl Het Woord wordt vleesch in Bethlems stal! Gods glorie konden englenkoren: Dat vrede op aarde heerschen zal. De Hemel juicht. De legioenen Zien op een handvol vromen neer Bij Christus' kribbe. maar miljoenen Verstaan Uw roepstem niet. o Heer. Zij hebben geen Verlosser noodig. Hun ziel is zat, hun geest verlicht. Uw hulp. Uw kruis is overbodig: Zij vinden zélf hun evenwicht. Dit is de smart bij Uw geboorte. Die dcor der englen loflied schrijnt: Dat niet het onderscheid der soorten Gevallen schepselen verdwijnt. Dit is het wee dat de verlichte Vrijwillig door de eeuwen torst: Hij weigert voor Uw wil te zwichten. Te knielen voor den Vredevorst. O Heiland, leer ons biddend buigen Sn leven in Uw licht alleen. Dan zal ons hart U dank betuigen. Verlost door Uw barmhartigheên. (Nadruk verboden) LEO LENt PERS EN BIOSCOOPKWAAD In „Die Kerkblad" voor Zuid-Afrika van 17 November 1.L trof ons een hoogst belang rijke oproep van den „Organiseerenden Se- kreta-ris" van de „Bond van Jongeüediever- enigings o[> Gereformeerde Grondslag", waar van wij met enkele woorden melding willen maken. De oproep begint met de mededeeling, dat de „Sunday Express" een wekelijksche kin derkrant uitgeeft, waarin de jeugdige lezers warden aangespoord lid te worden van clubs „Popeye" en „Shirley Temple", de eerste genoemd naar een geteek enden film held, de laatste naar de z.g. „filmster jeugdige ouderdom". De voorrechten welke deze clubs de jonge leden aanbieden zijn vele en velerlei, i het voornaamste is wel, dait ze gratis of tegen verminderde prijzen de bioscopen kunnen be zoeken. de schrijver van de oproep concludeert daarom ook dat het doel der clubs „niks anders as 'n skone geldmakery" is. „Sunday heeft groot belong bij de bioscopen een omweg worden de kinderen op gevoed „om vir bul hele lewe verslaafde bioekoopbesoëkers te word". De reclame heeft wel succes. In een num- er vond de schrijver 98 namen van „zuiver Airikaansohe" kinderen en zeer duidelijk blijkt dus wél hoe „die invloed van 'n mag- inge pens en 'n maigtige bioskooporganisasie aigter hier die clubs staan". Daartegen is volgens den „Sekretaris" maar één middeL Waarschijnlijk zal men aan de Rand, waar de „Sunday Express" verschijnt, voorloopig nog wel geen school voor Christe lijk Nationaal Onderwijs kunnen stichten, doch laten zij die daarvoor ijveren dan voor- loopig bun krachten geven aan de jeugdver- eenigtlngen, gedachtig aan de spreuk, „dat halve eier beter is as 'n leë dop", opdat, zoo beet het kernachtig, de kinderen niet terechtkomen in dompige bioscopen maar op de Jeugdtveréeniging de kans krijgen „om opgelei te word in die vakke wat weens (welke wegens) tydsgebrék byna nooit op die Katkdsasies behandel word nie", terwijl ook ontspanning zal gedacht worden welke niet met de Christelijke zede in strijd is. Gelukkige Nederiandsche jeugd, dachten wij toen wij van het bovenstaande in het pittige Zuid-Afrikaansch kennis hadden ge nomen; gij hebt niet alleer. overal Christe lijke scholen, maar daaraan aansluitend Christelijke organisaties op elk gebied en kranten, die dit Christelijk organisatieleven steunen. Alleen rijst zoo nu en den de bange vraag: worden deze voorrechten wél gewaar deerd; staan ze wed in het midden der be langstelling van long en oud? Geval van Bigamie De politie te Eist heeft een 47-jarigen man. zekeren H., gearresteerd, die zich aan bigamie heeft schuldig gemaakt H. huwde in 1912 in Barneveld met een vrouw, die thans nog in Barneveld, woont Hij verliet haar reeds in 1916. Deze maand trad H. wederom in het hu welijk, thans in Eist met een inwoonster uit Eist zonder dat zijn eerste huwelijk ont bonden was. Door een ioeval ontdekte een ambtenaar ter secretarie van Eist dit feit. De politie van Eist heeft hierop in samenwerking met de gemeentepolitie van Barneveld een onder- ingesteld met bovenvermeld resultaat DE GEGIJZELDE JOURNALIST Niet in vrijheid met de Kerstdagen Bij het bestuur van den Ned. Jour nalistenkring is een brief ingekomen van den Minister van Justitie, Mr. Go- s e 1 i n g, waarin deze bewindsman schrijft, dat het verzoek om dien gegij zelden journalist C. L. Hansen, gedu rende de a.s. feestdagen in vrijheid te stellen, niet kan worden ingewilligd. De Minister vestigt er de aandacht *p, dat het tweede lid van art 18 van het K.B. van 26 September 1928, Staatsblad 382 (gij zelingsbesluit) niet -ziet op de oorzaak aer gijzeling, doch bedoelt de mogelijkheid te openen, dat in buitengewone omstandighe den aan een gegijzelde (onverschillig ora welke reden de maatregel van gijzeling op hem is toegepast) gelegenheid wordt gege ven het gesticht tijdelijk te verlaten. Een dergelijke buitengewone omstandig heid, aldus de Minister van Justitie, kan in casu' nieit aanwezig wordien geacht. De „Garoet" hersteld Het s.s. Garoet" dat een week geleden tijdens storm ten Zuidwesten van Ouessant lék was geslagen is te Brest voorloopig hersteld. Het schip zal heden van Brest naar Rotter dam vertrekken. Kanovaarder liet jongen verdrinken In den middag van 26 Sept. is 'n vijfjarig jongetje in de Laakhaven te Den Haag ge vallen en verdronken Tn de nabijheid van de plaats waar dit gebeurde was de ambte naar Ph. R. bezig met 'i repareeren van de motor van zijn kano. Daar hij geen enkele pogng heeft ondernomen om den drenke ling te helpen werd tegen hem proces-ver baal opgemaakt. Gister stond hij voor den Haagschen kan tonrechter, mr. Van Haeften, terecht. De ambtenaar van het openbaar ministe rie, mr. Langemever, geloofde niet, dat ver- dachte's hulp in dit geval succes zou heb ben gehad. Maar een strafbaar feit is ge pleegd en de ambtenaar achtte het on denkbaar, dat verdachte deze zaak niet ernstig zou hebben genomen. Verdachte's moreele houding achtte de ambtenaar bui tengewoon antipathiek en hij had weinig bewondering voor diens kalmte. De eisch luidde: 50 boete subs. 30 dagen hechtenis en het vonnis: 30 boete subs 20 dagen hechtenis. DE „ALGEMEENE FRIESCHE" VERBINDENDVERKLARING IN DE SCHOENINDUSTRIE Beschikking van den Minister van Sociale Zaken halfjaar Geldig voor I van 1938 De regeeringspersdienst meldt: In de Nederiandsche Staatscourant van hedan is opgenomen de beschikking van den Minister van Sociale Zaken van 24 December 1937, no. 4077, afdeeling ar beid, waarbij een aantal bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie algemeen verbindend zijn verklaard voor de werkgevers en arbeiders in die industrie. De verbindendverklaring is geschied voor het tijdvak van 10 Januari tot en met 30 Juni 1938. Bij het departement van Sociale Zaken zijn afdrukken verkrijgbaar. Aan belang hebbenden die daartoe den wensch te kennen geven, zal, zoolang de voorraad strekt, gratis een exemplaar worden toe gezonden. Chauffeur was oververmoeid Het doodelijk ongeluk met Ds. Sillevis Smitt Op Zondag 20 Juni is op den Wagenweg te Haarlem Ds P. A. E. SillcviG Smitt predikant bij de Geref. Kerk in Hersteld Verband in Haarlem, aangereden door een auto en zoo ernstig gewond, dat hij kort daarna overleed. De autobestuurder, de 23 jarige garagehouder K. uit IJmuiden, was oververmoeid en bovendien vertoonde de auto een defect, waardoor deze, bij het rem men naar rechbs trok. De officier had, wegens het veroorza ken van dood door schuld, f 100 boete ge- eischt subs. 50 dagen hechtenis. Het von nis luidde thans f 25 boete subs. 25 da- geft hechtenis. Hoogspannings-laboratorium te Delft Naar onlangs gemeld werd, heeft Prof. H. S. Hallo van de Téchiï. Hoogeschool te Delft, tezamen met Ir Van Hamel, adviseur der Rijksgebouwendienst, een stu diereis gemaakt naar het buitenland, in verband met de inrichting van een hoog- spanningslaboratorium voor de Techp. Hoogesohool te Delft. Wij vernemen thans nader, dat de Philips' Fabrieken te Eind hoven de opdraoht hebben ontvan gen voor de levering van een rijdbare hoogspannings-generator van 1 mil- lioen volt, 12^ kw/sec., bestemd voor bovengenoemd laboratorium. Om den lezerskring extra te vergrooten Wie zich heden op ons blad abon neert, ontvangt de tot 2 Januari a.s. te verschijnen nummers met inbe grip der Zondagsbladen gratis. Voor aanbrengers van lezers voor minstens één jaar ir beschikbaar onze premie. Nieuwe abonné's op te geven aan ons Bureau of bij onze agenten. DE ADMINISTRATIE CHR. GEREF. KERK Ure der dankzegging en des 1 De classis s-Gravenhage der Chr. Geref. Kerk, aangewezen om in bijzondere tijden een ure des gebeds uit te schrijven, besloot alle gemeenten op te wekken tot een ure der dankzegging en des gebeds op denzelfden dag, waarop de te verwachten heuglijke gebeurtenis in het Kroon-Prinselijke Gezin zal hebben plaats gevonden. Kan het op denzelfden dag niet meer. dan op den dag daarop volgende. Namens de voornoemde classis, de Kerkeraad der Chr. Geref. Gem. van s-Gravenhage-Centr. Ds. L. N. v. d. MEIDEN, Praes. C. BUT ER. Scriba De Burgemeester van Krommenie In de laatst gehouden vergadering van het college van B. en W. heeft de heer H. Klerk Jzn. mededeeling gedaan van zijn besluit wegens gezondheidsredenen eervol ontslag aan te vragen als burgemeester van Krommenie. Wielrijder door auto gegrepen Op den weg van Heerlen naar de Locht, ongeveer daar waar de weg naai Kerkrade afbuigt, is de heer S. uit Ubachs- berg, c.oor een uit de richting Heerlen hem tegemoet komende auto, bestuurd door ze keren J. L. uit Hoensbroek, aangereden. S. werd tegen den grond gesmakt. Met zeer ernstige hoofdwonden moest het slachtoffer naar het St. Josephziekenhuis in Kerkrade worden vervoerd, waar hij is overleden. S. was 44 jaar. Hij laat een vrouw en zes kleine kinderen achter. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit; 31/2 Pandbrieven a 100Vi (Koers van omwisseling 100 BETONHOUT KISTENHOUT HOUTHANDEL „ALBLAS'Vv. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te 's-Gravenhage, Fahrenheit- WOTtl TEL 3t660 QijKS-TturoÓN ■QA-R EK KOUD VATSB OD ALLE kamcqs KAMERS HET ONTBIJT-f-3.- H£T BADKAMER - P 4.- VRAAGT Champagne Het merk voor de a.s. feestdagen kribbe9mt°Aue'1W"k Er'S9eb"gte- "Oerdeel van een beroemde Kerst- VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen De Tweede Kamer heeft de begrootin gen van Economische zaken en Onderwijs goedgekeurd. De heer Albarda heeft vragen gesteld inzake de stappen ten opzichte van het Italiaansche imperium. Jaarvergadering van het Kon. Ned. Landbouw-Comité. De algemeene vergadering van de Ver-» eeniging van Chr. Mulo-scholen. Het Spaafbankwezen in 1936—1937. Nadere bijzonderheden over het faillis* sement van Van der Eist en Matthes. Op Westerveld heeft de teraardebestel-t ling plaats gehad van het stoffelijk over schot van Mr. G. Vissering. Motta's rede over Zwitserlands positie in den Volkenbond. De strijd om Teruel duurt nog voort. Schacht over de economische revisie vaiï de wereld. De bewegingen der Amerikaansche vloot. U kunt deze man worden! Hoe staal het echter met Uw theoreti sche ontwikkeling? PBNA, het Neder iandsche Technicum, Arnhem, geeft reeds ruim 25 jaar met groot succes schriftelijke cursussen op het gebied van BOUWKUNDE, WATERBOUW KUNDE, WERKTUIGBOUWKUNDE, ELECTROTECHNIEK en CHEMIE. Zend deze annonce in open convert met Uw naam als afzender aan PBNA- ARNHEM 84. Wij U gsi ■atis alle inlichtingen. F I S K WENSCHT f EEN AANGENAAM KERSTFEEST EEN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR (op FISK-Safti Flight rijdt ge veilig voorwaar.) Stolen en Bronzen Qomtn Deuren Koenen Plaatwerken en UzerconstrucHes ZELFBEWONING HEERENHUIZEN: Koninginneweg 195 IJsselmonde F 2.975. idem 271, IJsselmonde F 3.300. Bovendijk 2, Overschie F 3.700.— Bovendijk 8, (500 M2. tuin F 4.300.— Theod. Jacobalaan 28, Overschie F 5.000.— Terbregscheweg 87, Hillegersb. F 6.800.— Terbregscheweg 85, Hillegersb. F 7.500.— v. Ostadelaan 6. Schiedam F 8.500, Rotterd. Rijweg 122, Overschie (1000 M2. tuin) F 18.750— Krommelaan 2, Overschie F 20.000.— met garage. RUIME HYPOTHEKEN AANWEZIG. Geldbelegging diverse vrije huizen en etage panden te Rotterdam enz. Vanaf f 1000 tot 150.000.—. N.V. „ZOMERHOF", Overschie, Rotterdam- sche RijWeg 168, Telef. 42247. CHR. FAASEN Jr., Dir. Een kazerne te Oldebroek In de gister gehouden raadsvergadering van Oldebroek nam de raad een zeer belangrijk besluit. Op voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen besloten tot aankoop van ruim 9 H.A. grond voor ƒ31.500, plus overdrachtskosten, en dit ter rein gratis aan het Rijk af te staan ten behoeve van een daarop door hei Rijk te bouwen infanteriekazerne voor een bezet ting van ongeveer 400 manschappen, 40 oe- roepsonderofficieren, 20 beroepsofficieren 011 circa 20 resprve-officieren Bedo-Jd terrein, eigendom van den heer M; J. P. graaf van Limburg Stirum. Ned r- la»ndsoh gezant te Londen, is gelegen aan den Rijksstraatweg tusschen Wezep en Hattemerbroek en wel aan de noordzijde vam dien straatweg en is ruim 300 M. breed en 300 M. diep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1