iödlOJ) Prot.-Chr. Kolonisatie en Emrgratie- vereeniging opgericht RIDDERORDEN Na de strijd orn de wereldtitel MAANDAG 20 DECEMBER 1937 „Emigratie kan slechts succes hebben, als zij gebaseerd is op geestelijken grondslag" „TEN aanzien van de emigratie heb- ben we één groote organisatie noodig, die het geheele Protestantsch- Christelijk volksdeel omvat". Aldus de heer A. Warnaar Jzn. van Hazers- woude in zijn rede ter opening van de oprichtingsvergadering eener Chr. Kolo nisatie- en Emigratievereeniging. Deze vergadering is Zaterdagmiddag in Amipitia te Den Haag gehouden. Is de be langstelling aanvankelijk vrij gering, lang zamerhand echter loopt de flinke zaal be hoorlijk vol. Na gebed en woorden van welkom merkt de heer Warnaar op, dat do geschiede nis van de landverhuizing ons weinig reden geeft tot zelfgenoegzaamheid. Zeker 1 ten kwade van de emigranten behoeven we niets te zeggen. Hun werk geeft veelal aan leiding tot respect Doch weinig zelfgenoeg zaamheid betaamt ona. als we denken aan de organisatie van de emigratie der achter geblevenen. Zoo is het te verklaren, dat toen spr. tusschen 1925 en 1932 vele kolo nisten uit Canada gezocht, hem steeds ge vraagd werd. hoe toch de geringe belang stelling uit Nederland te verklaren viel. Aan den anderen kant valt de geringe belangstelling toch wel weer te begrijpen. Men denke slechts aan het sluiten van de grenzen door Amerika, terwijl ook Canada geen mogelijkheden van beteckenis meer biedt Doch waar vroegere mogelijkheden opgehouden hebben te bestaan, dienen de nieuwe te worden onderzocht Spr. ontveinst zich niet, dat de toestand in Zuid-Amerika anders is dan in Canada, zoowel kerkelijk als maatschappelijk. Om verschillende redenen is het daarom van beteekenis, dat men in groepen de emfgra- tle ter hand neemt, en niet langer indivi dueel. De nood in ons land heeft belangstelling voor de emigratie gewekt Zoo is het ver klaarbaar, dat los van elkaar, kringen zich vormden, zooals van tuinders om den heer A. van Kampen te Stompwijk, van arbei ders en werkloozen in Rotterdam om den heer TJ. Elsinga aldaar. Wenschelijk is evenwel één groote organisatie, die het ge heele Prot.-Chr. volksdeel omvat De te stichten organisatie zal tot taak hebben het onderzoeken van mogelijk heden, het geven van inlichtingen en het samenwerken met regeeringsinstan- ties. De heer A. van Kampen merkt op. dat mede door de artikelen van Ds A. C. Sonneveldt over de emigratie in ons blad bij hem belangstelling voor dit ondefwerp is gewekt Als spr. verantwoording aflegt van bet werk, door de groep rondom hem verricht, zest hij, dat de conclusie moet zijn: Ver- f/scht is geduld en harde arbeid. De heer van Kampen maakt melding van een brief, door hem uit Tres Aroyos ontvan gen, welke brief althans ten aanzien van den landbouw pessimistisch gestemd is. Toch meent spr. yat er wel perspectief is. Men zorge slechts voor een behoorlijke ba sis, b.v. door het leeren van de Spaansche taal De heer Tj. Elsinga spreekt namens een Rotterdamsche groep, waaronder vele werkloozen. Deze werkloozen zijn veront rust geworden uoor mededeelingcn in de pers, volgens welke het aantal werkloozen in de toekomst misschien iets zal afnemen, maar zeker allerminst tot nul zal worden teruggevoerd. Als in ons land geen arbeid is. zullen we die elders hebben te zoeken. Samenspreking met de Geref. Emigratie vereeniging deed blijken, dat men in deze veréeniging bereia was, de doelstelling te verruimen, zoodat niet slechts emigratie, maar ook kolonisatie kon worden beoogd Als daarop het doel en de grondslag van de te stichten vereeniging in algemeene be spreking wordt gegeven, herinnert de heer D E V E O STEUNKOUSEN WASCHBAAR EN LUCHTIG Alleen-verkoop: Wester-Apotheek Deveo-Depöt hT. a'g.' "cl cfoon18337055 Fa. C. Roosen Zn. Elders wende men zich tot de fabrikante: Fa. D. VAN OORT, te Baarn. De Obelisk, vorig jaar verrezen ter gedach tenis aan de siichting van Buenos Aires, 400 jaar geleden. an den Helm. burgemeester van Pijn- acker aan een vroegere poging tot centra liseering van de emigratiegroepjes. Mis schien kunnen thans aan die vroegere po ging enkele gedachten worden ontleend. Zoo konden in het eerste plan de organisaties haar zelfstandigheid behouden, maar sa menwerking zou mogelijk zijn. Emigratie kan volgens spr. slechts succes hebben, als ze gebaseerd is op geestelijken grondslag. Namens een comité van emigra tie op Christelijken grondslag zegt spr medewerking toe. Voorts doet de heer van den Helm enkele belangrijke mededeelingen over mogelijke emigratie naar Suriname. Uit zijn woorden blijkt, dat reeds een co mité plannen daartoe heeft ontwikkeld. Er is particulier initiatief en ook is ka pitaal beschikbaar gesteld. Zelfs is reeds een werkschema opgesteld. De bedoeling van deze emigratie naar Suriname is de cultuur van citrusvruchten. Weldra is men met de plannen misschien zoo ver, dat menschen gevraagd worden. Emigratie naar Suriname heeft het voor deel, dat men geen rekening behoeft te hou den met vreemde mogendheden en vreemde wetgeving. Weliswaar geeft mevrouw Ver- kade-Cartier van Dissel in haar dissertatie over Suriname van de toestanden aldaar geen opwekkend beeld, maar wellicht kun nen we de toestanden zelf verbeteren. Spr dringt dan ook onder applaus van de aan wezigen aan op het instellen van een com missie tot onderzoek. Bij de bespreking, die nu volgt wordt-het woord nog gevoerd door de heeren C. L. Tomson, Ou w erker k, H. Flinte man Jr. (Loosduinen), de Jong (Rijns burg), H. Oudekerk, secretaris van den Chr. Landarb.bond (Utrecht), Sch (Don Haag) en Booms ma. Zoo komen aan de orde de emigratie naar Zuid-Afrika, bezwaren tegen Suriname, de nood in den landbouw, en andere punten. Het resultaat van de besprekingen is het oprichten van een Prot.-Chr. Emigratiever eeniging. die echter op voorstel van den heer T. Sonnevelt zich allereerst op kolonisatie zal toeleggen. De commissie van voorbereiding wordt bestendigd en uitge breid. Ze bestaat thans uit de heerpn A. Warnaar. Hazerswoude; A. van Kam pen, Stompwijk; Tj. Elsinga, Rotter dam; T. Sonnevelt Rotterdam; Ds. M. Vreugdenhil, Meliskerke; Mr. W. R i p, Don Haag; T. Cn ossen. Amsterdam; en M. A. Marra, Lioessens (Fr.). De grondslag van de nieuwe ver eeniging is Gods Woord. Doelstel ling is werkzaam te-zij-1 op het ge bied van kolonisatie en emigratie, en in bijzonderen zin de geestelijke en econo mische belangen van de Prot.-Chr. emi granten te behartigen. Aan het slot van de vergadering heeft de heer Cnossen in aansluiting op het reeds besprokene, nog iets meegedeeld over prac- tische emigratie-mogelijkheden. RECHTERLIJKE MACHT Benoemd z(jn tot raadsheer In het Gerechts hof te Amsterdam: Mr. H. J. HUI thans rechter in de urrondissementsr te Amsterdam; Jhr. Mr, P. J. H. M. arrondlss* Will s, thai 9-rechtbank te ■echter ln de De oude Zondagswet Welke nog niet vorouderd is In de Rotterdamsche raadsoverzichten is duidelijk cn uitvoprig op gewezen, dat de Burgemeester elke discussie over de hand having dor Zondagsrust ontweek, doch op andere wijze duidelijk toonde niet het voor nemen te hebben ernstig rekening te hou den met „deze verouderde en versleten wet" zooals het algemeen in vrijzinnige klingen heet Is dat juist? De redactie van de Magi stratuur denkt er anders over en schrijft: Dat de Zondagswet verouderd is, wordt veel beweerd; dat ze krachteloos is, kan niemand redelijkerwijze volhouden. In geen geval zal een Burgemeester, die voor zijn ambtsaanvaarding in de han den van den Commissaris der Koningin onder eede verklaard of beloofd heeft: trouw aan de wetten des Rijks, bij nadere overweging zulk een meening durven vol houden. Op hom rust dus de plicht, de be palingen van de wetten, dus ook van de Zondagswet, te handhaven, ook van art. 3 en 4. Dat eventueele processen-verbaal niet helpen zullen, is een volkomen fan tastische bewering. Dat de Regeering er niet anders over denkt blijkt uit de schriftelijke en monde linge verklaringen van den minister van nnenlandsche Zaken voldoende. Daaruit valt te concludeeren. dat er vooreenst geen nieuwe Zondagswet komt en dat de Regee- ring de bestaande wil handhaven. 5 Magistratuur bewijst dat met citaten en iaat er od volgen: Uit do zooeven geciteerde ministerieelp rede zou de Burgemeester echter wel iets anders hebben kunnen lezen, namelijk dat, dat. wanneer de locale Overheid en dat is toch de R a a d zich uitspreekt vóór handhaving dei Zondagswet, dit streven onvoorwaardelijk moet worden gesteund. En daarom: Wie opkomt voor de Zondagsrust en de striid aanbindt tegen allérlei, dat een christelijke viering van 's Heeren dag hindert, vindt steun bij de Regeering. Of, zooals de minister zei: „Dat er aanmerking kan en mag wor den gemaakt on veel. wat er op dit oogen blik op Zondag ongehinderd geschiedt, staat voor de Regeering vast". Sommige burgemeesters maken er echter aanmerking op, dat men aanstoot neemt aan de verstoring der Zondagsrust. TERUG NAAR DE GARNIZOENEN Na' maandenlang patrouilleeren en mee- doogenlooze jacht op bandieten, die gebieden in West-Java, zoo groot als een of meer Ne- derlanc.sche provincies terroriseerden, zul len thans zes brigades infanterie en mare chaussee naar haar garnizoenen terugkeeren zoodat de militaire bijstand in de thans tot rust en orde gebrachte streken zal zijn terug gevoerd tot 4 brigades marechaussee. Twee daarvan zullen in de residentie Buitenzorg de twee andere in de residentie Batavia blijven patrouileercn. „Het Zonnehuis" Plaatsing van een gedenksteen In de gevel van den vleugel die gebouwd wordt aan het bestaande Tehuis van de C.hr. Ver. tot verpleging van behoeftige chro nische zieken „Het Zonnehuis" te Beek gen is thans een gedenksteen ge plaatst De plaatsing geschiedde door de directri ce van het tehuis mej. J. V ssei, „grond legster van het werk der vereeniging", zoo als op den steen staat vermeld, in tegen woordigheid van het hoofdbestuur en en kele genoodigden, de verpleegsters en enke le patiënten-hèwoncrh van het tehuis. Door den voorzitter, Dr. M e e r w a 1 d t te Pernis, den sercetaris, den heer V e r m e u len te Hilversu en door de directrice zijn gevoelvolle woorden gesproken, getuigende, van groote dankbaarheid en blijdschap in den gestadigen groei van het werk der ver eeniging in het belang van de lijdende menschheid. In April 1929 werd het Tehuis geopend en werden de eerste patiënten opgenomen en nadat in den loop der jaren reeds voorzie ningen waren getroffen, die het mogelijk maakten, het aantal patiënten tot 48 op te voeren, werd dit aantal in 1936 bereikt Aan gezien nog steeds aanvragen om opneming binnen komen, werd besloten door het doen aanbouwen van een vleugel het g-ebouw te vergrooten, na totstandkoming waarvan het aantal patiënten, dat ongenomen kan wor den, de 100 nadert In Mei 1938 hoopt het hoofdlbestuur de deuren te kunnen openstellen voor ieder clie belang in het werk der vereeniging stett Een verkeerde deelsom Minister Romme, zoo betoogt de heer Van Houten in de Christen-Democraat, heeft voor de werkloozen 3 miLHoen gulden méér „los" gekrezen en, laat hij er op volgen, daar er ruim 300.000 werkloozen zijn, beteekent dit per gezin en per jaar één dubbeltje meer. Daarbij teekent Friesch Dagblad in: Stellig is hij door de vele nullen bij het deelen in de war geraakt. Dat is heelemaal geen schande. Wij vestigen er dan ook alleen even de aandacht op, omdat de mogelijkheid anders niet is uitgesloten, dat eerlang op debat- vergaderingen ook dit „dubbeltje" van Romme een rol zou gaan spelen. Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Dp eere-medaille, verbonden aan de Orde t Oranje-Naasau, In goud., is verleen aan H. P. K r u U f f, organist bl) d® Ned. Herv. Gem. Zcelen. Pa. VAN WIE LIK 9 NOORDEINDE DEN HAAG Telefoon 112246 JAPANS OPMARSCH IN CHINA. Een tanlcafdeeling der Japanners opruk- kend langs een riviertje nabij Tai-Yoean in de provincie Soei-Yoean. Schaken ALJECHINS ZEGE VOLKOMEN VERDIEND Etiwe speelde beneden zijn kracht Wéér hebben wc 2V& maand lang de in tense spanning van nabij mogen medema ken. dat twee uitnemende schakers elkaar tot het uiterste hebben bestreden. Wéér slaken we na afloop een zucht van verlich ting: „Gelukkig, dat het afgeloopen is". Men kan ook van het goede te veel krijgen. De definitieve beslissing is reeds enkele weken bekend: Aljechin won de revanche match met I5V2—19^ punt, terwijl de 5 „vriendschappelijke" partijen een 3—2 zege voor Euwe opleverden. Het heeft niet de minste zin om achteraf te gaan verklaren, dat wij er ernstig mede zouden hebben gerekend, dat Aljechin den titel van wereldkampioen zou terugwinnen. Wij hebben dat niet en vrijwel niemand had dat. Zelfs van de grootmeesters had de overgroote meerderheid onomwonden ver klaard. dat F.uwe hun favoriet was. En deze meening was op goede gronden gebaseerd Men had opgemerkt, dat Euwe's speelsterkte in de laatste twee jaar nog was toegenomen, terwijl men van Aljechin hoogstens kon zeggen, dat hij niet achteruit was gegaan. In Euwes voordeel was voorts, dat hij vol op gelegenheid had gehad om zich met Aljechin's speeltrant vertrouwd te maken. Voegt men daarbij, dat Euwe bewezen had over een onverzettelijk doorzettingsvermo gen en een zeldzame objectiviteit te be schikken, dan is het volkbmen begrijpelijk, dat welhaast een ieder Euwe dc beste kan sen gaf. De bij voorbaat hoog gespannen verwach tingen zijn intusschen wel deerlijk be schaamd. De marge, waarmede Aljechin de titelmatch won, laat nauwelijks ruimte voor het aanvoeren van excuses. Hier kun nen hoogstens verklaringen gegeven worden Zou men al geneigd zijn om uit overwe gingen van (misplaatst) chauvinisme te be weren, dat het Euwe heeft tegengezeten, of zoo men wil dat Aljechin geluk heeft dan moeten wij zulke beweringen met klem tegenspreken. Integendeel Aljechin heeft volkomen verdiend gewonnen Er zijn telkens en telkens weer in deze match twee hoofdmomenten te onderschei den geweest: Euwe's fabelachtige openings techniek en Aljechin's onovertroffen behan deling van het middenspel. In vele partijen heeft men kunnen waar nemen, dat Euwe onverschillig of hij wi: of zwart had met voordcel uit de ope ning kwam. En in vele van die gevallen wist Aljechin dit voordeel in het midden spel te niet te doen en in sommige gevallen zelfs tot winst om te zetten. Erkend moet worden, dat Euwe verschei dene malen in het middenspel tactische fouten heeft begaan, die tfoor een spèler van zijn talent 'uimogelijk schenen. Een feit is echter dat hij ze begaan heeft en het moge al waar zijn, dat hii in enkele geval len daardoor op onvrijwillige wijze mede werkte aan een overwinning van Aljechin. wii zouden laatstgenoemde groot onrecht aandoen, indien wij dit feit zouden willen aanvoeren om de waarde van Aljechins overwinning te verkleinen. Deze heeft ontegenzeggelijk beter be speeld dan twee iaar geleden. Ook beter dan hij een half jaar geleden deed. De nauwkeurige opmerker kan gedurende de match de kracht van Aljechin hebben zien toenemen. Hij heeft vooral in het tweede deel van de match prestaties verricht waarvoor wij de grootste bewondering heb ben en waartoe wij geen van de schaakmees ters, die men den laatsten tijd wel als ad- spirant-wereldkampioenen noemt in staat achten. Men moet het grootste respect heb ben voor de onverzettelijke wilskracht en energie, waarmede Aljechin zich heeft ge concentreerd op het gestelde doel: het terug winnen van den titel. Hij heeft, met dit groote doel voor oogen, zijn spelpeil weten op te voeren tot een hoogte, welke hij de laatste jaren niet meer gekend had. geenszins het geval geweest. Het begin van de match wekte de meest hoopvolle ver wachtingen en het scheen of het verdere verloop tot een debacle voor Aljechin zou leiden Het is moeilijk een plausibele verklaring te geven voor de 5 partijen, welke toen volgden. Hoogstwaarschijnlijk is Euwe zich na de vijfde partij bewust geworden van zijn vermogen om Aljechin te verslaan en heeft hij de beslissing willen forceeren. Te laat is hij toen tot het inzicht gekomen, dat dit toch niet mogelijk was. Te laat, omdat zijn experiment hem evn achterstand van drie punten had bezorgd. Vanaf dit mo ment moest Euwe met de grootste behoed zaamheid spelen om nog niet verder ach terop te geraken. Na de 17e partij leed Euwe duidelijk aan een inzinking, waar door hii de drie volgende partijen, welke hij door fraai ooerdngsspel reeds gewonnen had, niet in winstpunten wist om te zetten. Door dezen tegenslag ontmoedigd trachtte hij nog eenmaal de kansen te forceeren, om opnieuw te ervaren, dat dit tegen Alje chin, die nu beter speelde dan ooit. niet mogelijk was. Dit beteekende meteen het einde van de match. Aljechin kon od be trekkelijk gemakkelijke wijze de volgende partijen winnen en daarmede de match in "jn voordeel beslissen. Het staat wel vast, dat Euwe ln deze match beneden zijn normalen spelvorm gespeeld heeft. Inmiddels is dit geen excuus voor zijn nederlaag. Evenmin als wij in 1935 aan Al jechins verminderde kracht een excuus mochten ontleenen om te beweren, dat Euwe de overwinning niet verdiend zou hebben, evenmin mogen wij thans uit het feit, dat Euwe minder sterk heeft gespeeld dan gewoonlijk, afleiden, dat Aljechin de overwinning niet zou verdienen. Zoowel in 1935 als nu ging het erom. wie van beide spelers op het moment van de match zelf het sterkst was. In 1933 was dat Euwe, nu was het Aljechin. Appelmoes die „BLOM" bereidt Is niet duur en smaakt altijd dinsdag 21 december in. 12.15 KRO-orkest 2.00 Vrouwenuur. 3.02 Modecursus. 4.00 Gram. muziek. 4.05 „Mensch en wereld onder Theo- ;art, techniek en de machlne-kamer-offl- cieren". causerie. 5.10 De KRO-Melodlsten en solist (Om 5.45 Felicltatlebezoek). 6.41 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 „Katho licisme en Communisme", causerie. 7.35 Sport halfuur. 8.00 Berichten ANP.. Mededeelingen, 8.15 Stedelijk Orkest van Maastricht en so list 9.30 Gram-muziek. 9.40 KRO-orkest, 10.30 Berichten ANP. 10.40 Lily Mathé's Zi geunerorkest „1.1012.00 Grara.muzlek. HILVERSUM II. 301 M. A VRO-UI trending. 11.00 —11.30 v.m. en 6.307.00 RVU. 8.00 Gram.- muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.- muziek. 10.30 Orgelspel. 11.00 Lezing „De aan moeder en haar kindje". 11.30 Lyra- 5.00 Voor de kinderen, j.30 Het J Orkest 6.30 Lezing „Kerstmlsltcht op de donkerste dag". 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust". 7.30 Engelsche les. 8.00 BeTichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gram.muziek. 8.30 Bonte Dlnsdagavontreln. 10.15 Gram.muziek. 10.45 Actuallteitsflltsen. 11.00 Berichten ANP. DROïTWICH 1500 M. 11.50 Strljksextet 12.35 Radlotooneel. 2.05 Orkest 3.05 Orgel. 4.20 Kwintet 5.20 Uit Hilversum: Kovacs Lajos. RADIO-PARIS 164S M. 12.40 Orkest 3.05 Plano. 3.20 Zang. 4.20 Ensemble. 6.30 Orkest 8.35 Kamermuziek. 9.50 RadiotooneeL KEULEÏ. 456 M. 7.50 Orkest. 11.20 Orkest 12.35 Orkest. 3.20 Orkest 4.40 Zang er plano. 5.20 Piano. 6.30 Symphonle-orkest 8.20 Wlnter- zonnewendefeest 8.60 Orkest 9.66 Orkest BRUSSEL 3—2 en 4S4 M. 322 M.: 12.50 Orkest, 1.30 Orkest. 5.20 Orkest 8.20 Bonte Avond. 484 M.: 12.50 Orkest 1.30 Orkest 1.60 Orkest 5 20 Orkest. 6.35 Zang. 7.00 Cello. 8.20 Bonte Avond. 9.05 Accordeon. 9.20 Radlotooneel. DEUTSCHLANDSKNDER 1571 M. 7.20 Orkest 8.36 Gevar. concert 9.50 Viola en piano. 10.20 Wlntorzonnewendefeest Waar Liefde Woont.... NAAR HET AMERIKAANSCH .VAN GRACE S. RICHMOND (8 HOOFDSTUK V „Er is een dame voor u In de spreekkamer, Mrs. Burns", zei Cynthia, terwijl ze met een kaartje boven kwam. Het was vroeg op den ochtend. Ellen had haar man zien wegrijden in „De Groene" en was druk bezig. Ze was wel «enigszins verwonderd over het kaartje op dit vroege uur, maar niet zoodra had ze den naam gelezen: „Miss Ruston", of ze vloog verrast op en ijlde naar beneden. Een persoontje met stralend gezichtje en gekleed in keurig, stijlvol reispakje, stond op, toen Ellen binnenkwam, en in minder dan geen tijd voelde die zich in onstuimige omhelzing gesloten. „Maar, Lotte, kind!Waar kom Je zoo ineens vandaan en waarom heb je het mij niet laten weten?" „Regelrecht van huis. Len! Ik heb 't je niet laten weten, omdat ik het zelf nog niet wist, eer ik goed en wel hier was. Laat ik je eens goed bekijken. Ik had bijna veregten, dat iemand er zóó allerhelst kon uitzienl" „Echt iets van jou. enthousiast, als je altijd was! Maar nu blijf je ook wat bij mij!" „Niet langer dan een dag, lieveling, en dan keer ik terug haar Groopje; die heb ik in Washington achtergelaten". „Ja heusch? Heb je haar heelemaal van Charleston daarheen gebracht? Dan moet zij nogal goed zijn". „Net als een stuk oud porselein, dat je het beste doet, maar Voorzichtig boven in de kast te zetten. Ze isnu bij de Bailey's, die verbazend goed op haar passen zullen. Maar ik moet je even komen vertellen van mijn plannen en ik kan er ook niet lang mee wachten. Als ik mij maar even wat mag opfrisschen. Ik heb je raad en je medewerking noodig". „Kom dan maar eens gauw mee naar boven!" „Wat een allerliefst huis! O, die kamer is zeker van jou? Ik zou ze al herkend hebben aan die groote, ouderwetsche schrijf tafel van Tante Lucie. Maar wacht, laat ik nu even mijn ge zicht wat mogen opfrisschen; dat ik geen minuut hoef te ver liezen van dezen heerlijken dag met jou! Is dat je man? vroeg zij, terwijl ze over Ellens schouder heen naar een por tret keek in een zilveren lijstje. „Ja, dit moet dokter Burns zijn. Wat een vastberaden kin! Maar je bent innig-gelukkig met hem. dat kan ik aan alles zien. En mag ik nu verder over mijzelve praten? Ik heb nog zooveel te verhandelen in korten tijd, zie je". „Begin alsjeblieft dadelijk, kind!" drong Ellen en instal leerde haar vriendin in een lagen, makkelijken stoel bij het venster, waarna ze zelve naast haar ging zitten. „Wat zou je er van zeggen, als ik eens een jaar hier in de stad kwam, er een optrekje huurde en er mijn vak van fotografe uitoefende?" „Charlotte RustonDat klinkt niet kwaad!" „Charlotte Chase Ruston, alsjeblieft! Dat klinkt nog eens zoo deftig!" „Maar zeg, kindje, durf je dat aan? Ik weet, dat je uitste kend amateurs-werk leverde, maar nu zelve een atelier te openen „Ik heb ontwikkeld voor de dames Kendall, moet je denken en daar heb ik heel wat geleerd. Zij leveren de mooiste open lucht-opnamen en zijzelven hebben mij aangeraden, dat ik mij nog een jaar buiten zou vestigen, om daar veel te studeeren, en mij dan in een grootere plaats te vestigen. Is dat geen mooi plan?" „Ieder plan, dat je! dicht bij mij brengt, is voortreffelijk Maar vertel eens even: hoe ben je op dit plaatsje gekomen?" „Wel. omdat de streek hier als heel mooi bekend staat en omdat ik dan meteen nog jouw bescherming kan genieten. Mag ik daar op rekenen?" „Je weet, wat ik voor je doen kan, zèl ik doen. Heb je hier al eens rondgekeken naar iets?" „Als je er niet op tegen hebt, mij zoo vlak bij te te krijgen, geloof ik, dat ik aan den overkant terecht kom. Toen ik zoo even bij je binnenging, zag ik daar een bordje met: „Te huur"." „O. maar dat is zoon verschrikkelijk vervallen villa'tje! Daar hebben twee oude dametjes gewoond, haar leven lang en binnen het jaar zijn ze beiden gestorven." „Maar Groopje zou zoo genieten van een tuin! En wat een achtergrond voor een atelier in de open lucht! Laten wij eens even oversteken en er een kijkje gaan nemen." Het kostte eenige moeite, om het hek open te krijgen, maar Charlotte was zóó verrukt over de artistieke wildernis, die ze toen te zien kregen, dat zij riep: „Al valt het dak mij dan ook op het hoofd, en storten de muren in. als ik er loop. dit huis moet ik hebben; maar al leen moet het kurkdroog zijn. Want Groopje in een vochtig huis brengen, zou ik nooit willen riskeeren! Wie is de eigenaar dat wij de ruimte van binnen eens kunnen zien?" Een uur later hadden ze den sleutel bemachtigd en de eige naar. die zelf meeging. een neef van de overleden dametjes stond versteld over de bereidwilligheid van de jonge dame. om de door hem gevraagde huur te betalen. Hiermee nam hij enkel de verplichting op zich. dat hij het dak zou laten maken en stroomend water zou aanbrengen in een kamertje naast de keuken, dat dan kon dienst doen als „donker kamertje". „Wanneer kunt u het voor mij in gereedheid hebben? Half Juli?" vroeg Miss Ruston. Dat dacht hij wel. En dus in de grootste opgewektheid trad k* **te ,aan de ,unchtafeI- waar zij in het eerst enkel nog Miss Mathewson zou ontmoeten. „Mijn patiënt is in slaap gevallen na de wandeling," lichtte Amy toe tot Mrs. Burns. „En ik geloof, dat het maar beter is, hem met rust te laten." „Dat denk ik ook." vond Ellen, die daarop de beide dames aan elkaar voorstelde. Toen dokter Burns midden in den maaltijd binnenstormde, vond hij het drietal in levendig gesprek. Hij reikte Miss Huston de hand en nadat die twee elkaar met onverholen be langstelling hadden gadegeslagen, zei Charlotte: „Ik geloof, dat ik een veel beter portret van u zou kunnen maken, dan uw vrouw op haar kamer heeft staan." ••Zoo?Maar ik ben nu toch vrij van uw fotografische aanvallen: anders vlucht ik onmiddellijk!" „Zeker, voor het oogenblik wel. Maar later moet u er toch nog eens aan gelooven. Ik zal u zoo dadelijk een paar proeven van mijn kunst laten zien. Mag ik ze even boven halen. Ellen? ln een wip was ze terug en legde bi) Burns en bij Miss Mathewson ieder zulk een proeve neer. Ze waren er beiden door getroffen; Burns had er een van een paar kinderen, zóó natuurlijk, dat de kleine jongens er zeker niets van gemerkt hadden, dat ze „genomen" werden: en Miss Mathewson een portret van Groopje. „Prachtig werk; Mis Ruston!" sprak het verpleegstertje. V an mijn moeder zou ik ook graag zoo n portret hebben." (Wordt vervolg#.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9