De groei van de Maastunnel MAANDAG 20 DECEMBER 7937 TWEEDE BLAD PAG. 7 Administratiekantoor H. WINS Jan v. Nassaustraat 99, 's-GRAVENHAGE Telefoon 774577 ADMINISTRATIE en BEHEER van PARTICULIERE VERMOGENS Assurantiën Hypotheken paardenlaan en Julianalaan. 15. Crediet her ziening uitbreidingsplan. 16. Creoiet bebou wingsvoorschriften bebouwde kom. 17. Comp labiliteitsbesluiten. 18. Rondvraag. DIENSTPLICHTIGEN 1938 Van de 22 aanvankelijk tot buitengewoon dienstplichtigen bestemde ingeschrevenen van de lichting 1938, werden door den keu- ringsraad alsnog 12 ingeschrevenen goedge keurd. LIEP GOED AF Het dochtertje van don heer Roodakker, dat hedenmorgen om 9 uur uit de R.K. kerk kwam, wilde hef Vernèdepark ingaan, juist toen de blauwe tram passeerde. Zij lette daar Diet op, zoodat zij tegen de tram opliep. Zij bekwam ecnige niet ernstige hoofdwonden. Na behandeling ter plaatse door Dr. Keeg- stra, is zij naar haar woning vervoerd. EEN NOODZAKELIJKE VERBETERING B. en W. stellen aan den Raad voor. een bedrag van f 10.500 beschikbaar te stellen, tot verbetering van het z.e. oude en het nieu- jve Burgem. Vernèdepark. In de toelichting zeggen B. en W. dat de betreffende huizen zijn gebouwd in een tijd, waarin men met slechte materialen werkte, .waarvan men nu nog steeds de nadeelige ge volgen ondervindt. Dit is ook oorzaak, dat er alreeds een tekort is van f 10.618 in het on- derhoudsfonds van deze bouwvereen., die destijds met rijkssteun tot stand is gekomen. Zooals bekend, is bij raadsbesluit van 14 Mei j.l. deze Voorschotensche Bouwvcreeni- ging met al haar lusten en lasten lasten natuurlijk het meest door oe gemeente overgenomen. Om deze onderneming nu zoo goed moge lijk te exploiteeren, stellen B. en W. voor een aantal verbeteringen tot stand te bren gen, om zoodoende beter en meer huurders te trekken. Deze voorgestelde verbeteringen bestaan uit: a. het rooien van 36 linden, 23 eiken, en kele andere boomen en eenig heestergewas (deze benemen veel licht en zon aan de wo ningen); b. het verwijderen van klimop van huizen en schuurtjes;^c. het bijleveren van grond; d. het beplanten van de vrijkomende ruimten tegen de huizen met laag heester- gewas; e. het diep uitkrabben van het voeg werk van 60 huizen en daarbij behoorende schuurtjes en deze voegen platvol invoegen; f. het herstellen van muurwerk van 58 keu kens, zoowel buiten als binnen, het plaatsen van tegeltjes en keukenkastjes van het z.g. nieuwe park; g. het herstellen van pleister werk en van muren der schuurtjes, in het r..g. oude park; h. het lierstellen van pleister werk in de keukens van woningen in (het z.g. nieuwe park; i. het verrichten van verschil lende werkzaamheden aan houtwerk en ra men en deuren en kozijnen; j. het verbeteren van daken, muren, stoepen en straatjes; k. het verven van 85 woningen met schuurtjes en-z. De kosten worden gebracht ten laste der kapitaaldienst 1938. De raad moet Woensdag aa. over dit voorstel beslissen. WOUBRUGGE MlLDSAGENDA De Raad komt Woensdag a.s., des voorm. Zialftien, in openbare vergadering ter be handeling van de volgende agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voor stel op ingekomen reclames tegen den sdhool/geld aanslag. 4. Voorstel tot het tref fen a-ian een gemeenschappelijke regeling met Alphen inzake uitgebreid lager onder wijs. 5. Wijziging begrooting 1937. 6. Voor stel inzake invoering van een nieuw bevol kingsboekhoudingssysteem. 7. Wijziging ver ordening op de ambtenaren van den Bur gerlijken Stand. 8. Voorstel tot aanschaf fing nieuwe watermeters. 9. Voorstel tot deelneming in de frauderisico-onderlinge .van gemeenten. 10. Prae-advies op ingeko men verzoeken ex. art. 13 der L.Ó.-wet. 11. Vaststelling eener verordening op de hef fing van rechten voor het gebruik van de los- en laadplaats. 12. Idem op begrafenis rechten. 13. Voorstel tot het opnieuw sluiten inan een overeenkomst met de „Gekro". 14 Rondvraag. EEN LOGGER GEKANTELD Op de scheepswerf „De Dageraad" werd een logger voor herstellingen op de helling gebracht, een werk dat op de ze werf al wel honderd maal is verricht. Toen het schip voor tweederde op het droge stond, gleed plotseling de slede weg, met het gevolg dat het vaartuig kantelde. Met een drijvende kraan werd het gevaarte weer terug gebracht in het water; gelukkig kwamen geen persoon lijke ongelukken vioor. IiOSTELOOZE INENTING Op Woensdag a.s. zal gelegenheid worden gegeven tot kosteloos in- en herinenten en wel voor het dorp ten huize van Dr. Loth, nam. halftwee en voor de buurtschap Hoog made in het stemlokaal aldaar, nam. half- drie. Trouwboekje meébr.engen is zeer ge- wensoht. in het oude Stationsgebouw was toegelaten. Zij had voor de toegang 25 cent betaald aan de moeder van den verdachte B. Dit was het principieele feit in deze zaak n.m. of toegang aan het publiek werd gegeven zonder dat men lid van de dansgelegenheid was. Ook een zuster van de eerste getuige mej. B. A. v. d. V. gaf een zelfde lezing van dit geval Op de vraag van den ambtenaar of zij te voren dansles had gehad van ver dachte B., antwoordde zij dat zij nog nim mer dansles had gehad. De ambtenaar vond het eenigszins vreemd dat zonder dat men dansen geleerd heeft men naar een dansgelegenheid gaat om te dansen. De kantonrechter merkt op dat men dan toch wel mee kan doen als men de maat maar aanvoelt. De derde getuige ver klaarde eveneens, dat zonder dat een lidmaatschap vereischt was men toogang kon krijgen tot de dansgelegenheid. De Ambtenaar vraagt dan of er wel eens per sonen geweigerd werden. Ja dit gebeurde weieens volgons deze getuige als men b.v. boven zijn .theewatc r" was. Door hem worden dan nog verschillende andere na men genoemd van personen die zonder lid van de dansgelegenheid te zijn wel meer kwamen dansen. De ambtenaar in zijn requisitoir was over tuigd van het feit. dat men tegen betaling zonder een bewijs van lidmaatschap toe gang kon verkrijgen. Odk al had men zoo'n bewijs, dan kon hij nog niet aannemen, dat jen lidmaatschapsbewijs was. Het .heele idee van lid te zijn was volgens de ambte naar een „wassen neus". De ambtenaar achtte ontduiking van de bepaling bewezen en eischte een geldboete van f 5 subs, vijf dagen. Mr La Gro, die als verdediger voor ver dachte optrad, was er nog niet van over tuigd of het strafbaar was om ipersonien tegicn betaling toegang te verstrekken. Het dansen in een huis waar niet geconsu meerd kon worden, zooals hier het geval was, kon niet verboden zijn. De kantonrechter achtte wettig en over tuigend bewezen, dat hier wel eens toegang wordt verstrekt aan niet-leden tegen be taling. Hij legde dan ook den verdachte een geldboete van f 5 subs. 5 dagen op. terwijl de leden van de dansgelegenheid worden rijgesproken van rechtsvervolging. RECHTZAKEN Kantongerecht Alphen a. d. Rijn Een modderige kwestie C. de J. en zijn beide zoons waren verba- liseerd wegens het baggeren in de Kromme Aar zonder vergunning. Dit feit was gecon stateerd door den poldermeester J. R. Deze verklaarde dat hij nog geen vier meter van verdachte had gestaan, doch ondanks dit verklaarde de verdachte dat hij niet in voor hem verboden water had gebaggerd. De agent K. had verdachte op een afstand van ongeveer 500 Meter eveneens zien baggeren voor het terrein van de Wed. V. aan de Kromme Aar. De ambtenaar was overtuigd Van de schuld van verdachte en eischte een geldboete van 2x f 1 subs 2x1 dag. De kantonrechter veroordeelde conform den eisch. Nieuwkoop mag dansen Wederom kwam nu aan de orde de dans- zaak te Nieuwkoop Door het O M. waren in deze zaak een drietal getuigen gedagvaard. Als eerste getuige werd gehoord mej. .1. M. v. d. V. Deze verklaarde op de vragen van den kantonrechter dat zij een week voor het constateeren van de feiten zooals reeds de vorige maal vermeld, zonder een bewijs van lidmaatschap tot de dansgelegenheid SPANNENDE ACHTERVOLGING VAN HAAGSCHE AUTO-DIEVEN Rotterdamsche alarm-systeem werkte perfect Vrijdagavond werd bij de Haagsche poli tie aangifte gedaan, dat ten nadeelo van den heer De M. uit de Marcelisstraat zijn Nash-auto, die hij onbeheerd op den Vissehershavenweg had laten staan, was gestolen. De genabuurde gemeenten werden ge waarschuwd en dank zij het nieuwe Rotterdamsche alarmsysteem waren binnen vijf minuten de straatagenten gewaarschuwd. Eén van hen ontdekte den gestolen Nash toen deze in de rich ting Den Haag terugreed. Een woedende achtervolging werd in gezet, doch op den Rijksweg wisten de dieven, na da achtervolgende auto te hebben geramd, in den polder to ont komen. De diefstal moest volgens opgave van de Haagsche politie tusschen vier uur en half zes zijn gebeurd. Om 8.10 uur kwam de mel ding uit Den Haag binnen, waarbij een volledig signalement van de gestolen auto werd opgegeven. Rotterdam beschikt sedert eenige weken over een zeer doeltreffend alarmsysteem voor het waarschuwen van de straatagenten. Overal in de stad zijn op den weg kastjos neergezet, die een telefoontoestel bevatten. Bovenop deze kastjes gaat een witte lamp branden, wanneer het hoofdbureau een mei ding heeft. Surveilleerende agenten moeten, wanneer het licht gaat branden, het kastje openen en een telefoontoestel van de haak nemen, waarna zij onmiddellijk verbinding krijgen met het hoofdbureau van politie. Gisteravond werd 't nieuwe alarmsysteem voor het eerst in werking gesteld voor het opgeven van het signalement van de gesto len auto en drie minuten later meldde zich •eedg een agent, die het signalement noteerde en onmiddellijk een collega waarschuwde, die den hoofdweg in de richting Den Haag controleerde. Nauwelijks was hij op de hoogte gebracht of in volle vaart passeerde een auto in de richting Den Haag, kennelijk de gestolen Nash. De agent bedacht zich niet lang: van de te genover liggend» kant kwam een ander» auto aanrijden. De agent liet deze stoppen en keeren en direct werd de achtervolging ingezet. Bij het viaduct onder Overschie had men de gestolen Nash reeds ingehaald en kon men constateeren, dat er drie mannen in zaten. Deze schijnen echter ook te hebben opge merkt, dat zij achtervolgd werden want met een vaart van meer dan 100 K.M. per uur race'den zij over den Rijksweg, daarbij zóó rijdend, dat de achtervolgende auto niet kon passeeren. Toen evenwel kort voor Delft van de te genover liggende zijde geen auto werd op gemerkt wisten de achtervolgers door een handige manoeuvre toch vóór te komen en de agent ging op de treeplank staan en sommeerde door handbewegingen den be stuurder van den gestolen wagen te stoppen. In plaats van hieraan gevolg te geven ga ven de dieven echter vol gas en reden op de auto die hen blokkeerde in. Door den schok sloeg de agent van de treeplank en bleef een oogenblik versuft lig gen. Hij had echter de tegenwoordigheid van geest om direct met zijn armen te gaan zwaaien, waardoor de tegenliggers op den natten, gladden weg werden gewaarschuwd Er ontstond een zeer gevaarlijke situatie. Verschillende auto's die met een vaart van meer dan 100 K.M. aan kwamen rijden kon den nog maar net stoppen en de verkeers- congestie die ontstond dreigde ernstige ge volgen te zullen veroorzaken. De agent, «lie inmiddels weer was opge krabbeld, constateerde dat de dieven snel uit de gestolen wagen waren gesprongen en in den polder waren verdwenen. Het was stikdonker en van een directe achtervolging kon geen sprake zijn. De agent begreep zijn plicht en nam direct de leiding bij het oplossen van de verkeers chaos. De gestolen auto zoowel ale de ach tervolgende wagen waren door de botsing beschadigd. Zij werden ter zijde van den weg gereden, waarna het normale verkeer voortgang kon vinden. Snel werd nu de politie uit genabuurde gemeenten gewaarschuwd en met behulp van politiehonden in den polder een nauw gezet onderzoek ingesteld. Dit heeft echter geen resultaat opgeleverd. De dieven zijn in het duister ontkomen. De gestolen auto is door de Delftsche po litie in beslag genomen. Zelfontbranding in gasgeiser Op den zolder van de „Harmonie" te Groningen boven de biljartkamer, ont dekte gisteravond om half negen een dienst meisje, dat daar toevallig moest zijn. een dikke rook. Hevig geschrokken rende het meisje naar beneden en waarschuwde den exploitant, den heer H. Tuinema, die on middellijk de brandweer alarmeerde. Deze rukte met groot materiaal, onder leiding van haar commandant, den heer Ploeg, uit Het bleek dat het vuur voornamelijk op den zolder woedde. Dank zij het kracht dadig optreden der brandweer konden de vlammen met één straal op de waterlei ding bedwongen worden. De oorzaak van den brand moet worden gezocht in een gasgeiser, welke zich op de eerste verdieping bevindt, en welks afge voerde gassen via een houten liftkoker naar buiten worden geleid Deze geiser, die zich automatisch in- en uitschakelt, is in brand geraakt, waardoor ook de afgevoerde gas sen vlarn vatten en het vuur zich verder op den zolder kon uitbreiden. Het blusschings- werk nam ruim een uur in beslag. De scha de wordt door verzekering gedekt. INSTRUMENTENFABRIEK KIPP EN ZONEN Geen dividend iar wij vernemen zal oe directie der N.V. Instrumentenfabriek en -handel v.h. P. J. Kipp en Zonen te Delft, aan de alge mene vergadering van aandeelhouders oorstellen het dividend (als v.j.) over het afgeloopen boekjaar te passeeren. Zaterdagmorgen is op 't Gemeentehuis te Den Haag het huwelijk voltrokken tus schen den heer mr. P. H. de Vries, afd.-chef Bank voor Onroerende Zaken, zoon van mr. dr. S. de Vries C.zn.. en mejuffrouw A. B. Buitinkarts. Fundeering van 7.000.000 Kg. zakt door eigen gewicht tot 22 M. diepte Vorderingen op den Linker Maasoever Van onzen Rotterdamschen redacteur: Al is de bouw van de Maastunnel een arbeid van vier jaar, toch valt de groei van dit in Europa geheel ongebruikelijke oeververbindingswerk over een periode van enkele maanden zeer wel te volgen. Die groei is verrassend en verheugend. Er wordt bij het Park, in Charlois en aan de Hey hard gewerkt, dat kan zelfs de leek opmerken. Do doos van 7000 ton Het sterkst valt de vooruitgang natuurtijk op bij het Park, waar men ook het eerst 13 begonnen. De houw van den stalen caisson is thans zoo ver gevorderd, dat niet alleen het stalen geraamte, dat de waterdichtheid verzekert, gereed kwam, doch dat daarin ook een groot aantal zware wapeningsstaven werd gesteld en dat het geheel met beton werd gevuld. Men ziet derhalve thans op het werkterrein een groot massief met een grondvlak van ca. 22X32 m. en een hoogte van ca. 5 m. van beton, waarboven alweer-de wapenings staven uitsteken, die straks zullen dienen voor het aansluiten van de gewapend-beton- muren. Staat men op dit massief, dan steken daaruit twee ovale iristijgschachten en een groot aantal buizen, welke alle in verbin ding staan met de onder in het massief vrij gelaten werkkamer. Zoodra het geheel voldoende verhard zal zijn, ongeveer over een maand, zul len in deze werkkamer de ontgravings- werkzaamheden aanvangen, welke noo- dig zijn om het thans reeds ca. 7000 ton wegende lichaam door zijn eigen ge wicht naar beneden te laten zakken. Om doorzakken te voorkomen Tusschen de damwanden van de „land- tunnel" is een geringe ontgraving uitge voerd. Dieper kan men evenwel niet gaan alvorens de beide damwanden tegen elkaar gesteund of gestempeld zijn; zulks is noodig om te voorkomen, dat door de machtige gronddrukkingen, die voor het diepste ge deelte te stellen zijn op ca. 100 per m', de damwanden naar elkaar toe gedrukt zouden orden. Deze stempeling is een omvangrijk en gecompliceerd samenstel van stalen gor dingen en stempels met horizontale en ver ticale dwarsverbanden. Van deze stempelconstructie, waarbij men voor het diepste gedeelte 4 en voor het min der diepe gedeelte 3 stempellagen onder scheidt, zijn thans eenige stempels van de bovenlaag gemonteerd, terwijl de overige gereed worden gemaakt. Filterbronnen Bij het ontgraven moet de grondwaterspie gel zoodanig verlaagd worden, dat ontgra ving in den droge kan plaats vinden. Daar toe zijn een 26-tal wijde filterbronnen ge projecteerd, waarvan 20 stuks nagenoeg ge reed en voorzien van zg. diepbron-pompen. Deze onderwater-pompen helbben het uiter lijk van lange torpedo's en doen dan ook weinig aan gewone pompen denken. De mo tor is aan het ondereinde geplaatst in een met lucht gevulde klok, terwijl aan de bo venzijde zich de pomp bevindt en de stijg- buis, waardoor het water naar boven wordt gepompt tot in de ringleiding om den bouw put, welke zich nabij den bovenkant van den damwand bevindt. Aan elke pomp is in een houten kast een signaalinrichting be vestigd, die aanwijst of zich in het motor- huis nog voldoende lucht bevindt. Is dit niet het geval, dan wordt door mid del van een op een afzonderlijke compres sorinstallatie aangesloten luchtleiding ver- sche lucht aangevoerd. Een aantak dezer bronnen is thans reeds in bedrijf en men kan zoowel in den bouwput als in do in de omgeving van het werk geplaatste waar nemingsbronnen reeds bemerken, dat de grondwaterspiegel in de diepere lagen daalt. Aan den linker Maasoever is het werk nog niet zoo ver gevorderd als aan den rechter oever, omdat hier nog omvangrijke verleggingen van kabels en buizen in uit voering zijn. Deze zijn aangevangen in de Scheepbouwersstraat en voortschrijdende in de richting van de Doklaan voortgezet. Op liet oogenblik is dan ook eerstgenoemde straat geheel in den nieuwen toestand ge bracht, terwijl men in de Doklaan nog doen de is. Zoodra een deel dezer verleggingen gereed was gekomen, is het werkterrein voor den tunnelbouw vergroot en kon op dat terrein met het ontgraven van den bouwput worden begonnen. Denk om de bocht! Ook op dezen oever ziet men dan ook op het oogenblik het tracé van de landtunnel zich al duidelijk afteckenen en valt in het bijzonder de groote bocht op, die noodig is 'n de Doklaan te komen. Voor het venti latiegebouw, dat nabij den oever moet wor den gebouwd, is in aansluiting met den bouwput voor het landgedeelte een ontgra- ing geschied. Deze moest dieper worden dan voor den opbouw van den snijrand van den caisson noodig was, omdat hier de ia- gen betrekkelijk slap waren. De slappe la gen zijn nu zoo verwijderd, dat daarop een laag van scherp zand kon worden gebracht, sterk genoeg om het gewicht van den snij rand, zoo lang deze nog niet zijn neerwaart- sche beweging is begonnen, te dragen. Men ziet thans op dit kunstmatige zandplateau de eerste toebereidselen voor den opbouw van den caisson. Vooral aan den linker Maasoever zal het een werk van groote nauwkeurigheid en voorzichtigheid worden de fundeoring van het ventilatiegebouw rechtstandig in dan grond te doen verdwijnen. Er komt een spe ciale deskundige uit Noorwegen om dit werk te leiden. Ook aan de Heysche haven valt thans een beduidende voortgang van de werkzaam heden te constateeren. De verbreeding van de sluis is in de afgeloopen periode zoover gevorderd, dat thans de vloer gereed is en de bekisting en bewapening voor den zij waarts verplaatsten vleugelmuur zijn op gebouwd. De eerste In den bouwput zelf is met het bouwen van de eerste drie 61.35 m. lange tunnel elementen, welke in de rivier zullen komen te liggen, een aanvang gemaakt. Daartoe is eerst een waterdicht membraan vervaardigd dat de bodem van de tunnelelementen moet beschermen. Is dit waterdicht membraan nl. gereed, dan zal daarop vervolgens de ca. 1 m. dikke eigenlijke bodem der tunnelstuk ken moeten worden gebetonneerd. De onder steuning van deze tunnelstukken op de even- genoeimde zandlaag heeft de bedoeling mo gelijk te maken, dat, indien bij gereedko men de tunnelstukken zullen worden uit gevaren uit den bouwput, het in den bouw put toe te laten water n:_t alleen de zij kanten der tunnlestukken, maar ook de onderzijde voldoende kan bevochtigen, zoo dat er dus geen gevaar bestaat, dat de tun- nelstukken aan den bodem blijven kleven. De betonvulling onder het waterdichte 6talen membraan dient als beschermlaag om het .ar voor doorroesten van deze platen te beperken. Van groote beteekenis zal zjjn, dat de tunnelstukken precies rechtstandig in de rivier komen te liggen in de daartoe uitgebaggerde sleuf. Daartoe zullen on der de stukken verschuifbare stalen consoles worden bevestigd, die het mo gelijk maken een afstelling tot op een cm. nauwkeurig te verkrijgen. Men zal nu eerst een proef-tunnelstuk vervaardi gen en daarmee elders in het havenge bied gaan experimenteeren. Zijn de tun nelstukken definitief gesteld, dan worden zij, gelijk bekend, met zand onderspoten. Teneinde elk risico daarbij te vermijden worden momenteel in Noorwegen groot- sche proeven genomen. De aanvoer van al het 6taal geschiedt van uit de fabrieken van de onderaannemers der stalen mantels. Voor het lossen wordt daarbij gebruik ge maakt van een groote derrick-kraan, welke op een der vleugelmuren van het sluishoofd is opgesteld en welk de materialen vanuit de aanvoerende lichters in den bouwput brengt waar zij door een kleinede rijdende kraan worden overgenomen. Behalve op de werkterreinen is thans ook in verschillende fabrieken het werk aan den gang, met name voor de liften, pompen en roltrappen. Zooals te verwachten was heeft men bij de ontgravingswerkzaamheden verschillende voorwerpen aan het licht gebracht. Daar onder behooren niet alleen potjes uit de 16e eeuw maar er is o.m. ook een dierenschedel gevonden, die een paar duizend jaar oud moet zijn. Al deze voorwerpen gaan naar de musea te Leiden voor onderzoekbij het tunnelwerk zelf heeft men meer aandacht voor moderniteiten'dan voor fossiliteiten! "MLLISSEMENTEN ROERMOND. S H A Roogr. landbouwer, lo. Arenborgweg 120. R.c.: mr M. var Grinten: cur.: mr A. Geurts A. Vriends—van Riel. voorheen slager mert. Rc.: als voren. cur.; mr F. de Wit etlt: cur.mr van Breukelen J. H. Rokx. caféhouder. Maastricht. O. L. Vrouwepiein 24. R.c. mr van Doorninck; cur.: V. Reinartz, Valkenburg-Vilt, gem. Berg en Terblljt. R.c.: mr Gadlot; cur.: mr Janssen de Llmpens MARKTEN AMSTERDAM, 20 December. Aardappelen Prijzen- Zeeuwsche bonteen bl. f 2.651.90. id. Bevelanders i 2—2.20.id. bintjes f 2—2.10. idem eigenh. f 2.102.20, ld. poters f 1.7 1.S5. Noord Holl. eigenh. f 2—2.10. IJpolder Bevel, f 1-8U— 1.90. Friesche borgers f2.152.30. ld. bintjes t - 2 10 id bl f 2.602.90. id. red star f 2.4j2.(0, duinzandaardappelen f 3—3.20, Drtensche zap «1- aardapp. f 2.25—2.50, alles per h.1. Aangevoerd 460.000 kg. AMSTERDAM. 20 Dec. Vee. Aanvoeren en prijzen: 540 vette koeien. 0.72—0.80. 2e kw U.öl —4)70. 3e kw 0.50—0.60. pe- kg. siachtgewunt. 64 melk- en kalfokeicn 180—250. per stuk; 92 vette kalveren 2e kw 0.68—0.74, 3e kw 0.55— 0.66, per kg. levend gewicht: nucht. kalve- 71 schapen en lammeren 19—30 per stuk 629 varkens: vleeschvarkens (90—110 kg.) 1 u.<3 -0.74, id. zwaardere 0.720.73 vet' ulm, handel ge- oelen aanvoer en handel matig. Vette kalveren aanvoer matig. ha~fc.-'l gedrukt, prijshoudendnuchtere kalve ren aanvoer matig, constante prijzen, schapen en lammeren aanvoer matig, handel zeer stug, vaste prijzen. Varkens.aanvoer zeer ruim, han del gedrukt, nauwelijks prijshoudend. Paarden aanvoer en handel onJbteek»nend. AMSTERDAM, 20 Dec (Elervelling Prinsen gracht). Kipeleren. Hoo-ste prüs 5.75, Middel prils 4 705.10, Laagste prjis 4 20 allee per 100 stuks. Dagaanvoer 46.090 stuks. Handel kalm 'ELDOORN, 2 mber. E i e n. Aat LAATSTE NIEUWS Ludendorffs laatste oogenblikken De mededeeling van de behandelende ge- neesheeren inzake den dood van generaal Ludendorf f luidt als volgt: Hedenochtend 8.20 uur is de veldheer gene raal Ludendorff pijnloos en kalm over leden. Tot het laatste oogenblik bleef hij bij bewustzijn. Door de lange ziekte was rt» •eerstandskracht van den zieke nog slechts gering en was het niet mogelijk het snelle verval van krachten te stuiten. AANDEELEN-EMISSIE P. v. REEUWIJK Bij de op heden plaats gehad hebbende nschrijving op aajideelen in de N.V. Mij. .'oor Woninginrichting P. v. Reeuwijk te RotWdam werd een dusdanig gebruik ge maakt van het recht van voorkeur aat slechts een geringe toewijzing kan plaats vinden. DE VERZEKERINGSZWENDEL TE ZWIJNDRECHT De 23-jarige J. van D., ambtenaar ter secretarie te Hendrik Ido Ambacht, die over lijden sformulieren verstrekt heeft aan een incasseerder van een verzekeringsmaatschap pij. die daarmee deze maatschappij heeft op gelicht, is door de Rotterdamsche rechtbank hiervoor veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. In hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof heeft de procureur- generaal deze straf voorwaardelijk geëischt. Het Hof, heden arrest wijzend, legde zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf op met een proeftijd van 3 jaar. DE KONINGIN NAAR AMSTERDAM H.M. de Koningin is hedenochtend per auto naar Amsterdam vertrokken om bezoek te brengen aan Prinses Juliana en aan Prins Bernhard. H.M. wordt in den loop van dén middag; in Den Haag terugverwacht. TWEEJARIG JONGETJE OVERLEDEN Een 2-jarig iongetje uit de De Bockstraat te 's Gravenhage zat gisteren op een stoel voor de kachel. Plotseling verloor hij zijn evenwicht. Hij greep zich vast aan het schoorsteenkleed en terwijl hij viel stootte hij tegen de koffiekan, die op de kachel stond. Het jongetje kreeg de heete koffie over zich heen. Met ernstige brandwonden aan borst, rug en arm werd hij naar het zieken huis aan de Zuidwal overgebracht, waar hij hedennacht om een uur is overleden. f4 604.85, bruin groot f 4.905.20. bruin klein t 4.73—1.90. per 100 stuks. Handel kalm. OUDEWATER, 20 Decemberé Kaas. Aanvoer 37 partijen, 1665 stuks, wegende ongeveer 8325 kg Prijzen: 2e srt f 2527. Handel matig. ROERMOND, 20 December. Eieren. (Coöp. Roermondsche Elervelling ga.). Aangevoerd 3.250.000stuks. Prijzen: heeneieren f 4.204.60. kipeieren f 4 70—6, eendeleren f 3—3.50, per 100 stuks. ROTTERDAM, 20 Dec. V e e. Aangevoerd in totaal 2846 dieren, t.w. 548 vette runderen. 259 vette kalevren, 10 nucht. kalveren, 1441 scha- kw 5256c., vet. 3e kw 52—56 c., vette kalveren le kw 1.26, 2< kw 1.10, 3e kw 80—85 wicht) 60—61—62 c.. 23—26—30, lam Vette koeien ei er, handel vl nderfd. Een pri 61 l 44—49—54 c. van mager vee; Schapen leren 1517—20. ossen: aanvoer aanmerkelijk g. hooke prijzen. Een prima lek'ü?1, korter. handel lei sek. gingen export Dokkum. definitief HANDEL ROTTERDAM 20 DECEMBKxw ROTTERDAM 20 DECEMBER MAI op termijn. Vroegkoersen van heden: Jan. 110%. Maart 110, Mei 107, Juli 104*4. BINNENLANDSCLE ORAWEN. (Weekbericht GERST Chevalier 8—8.10. HAVER 6—6.85. ROGGE tot 7.40 •oene 8.50—10.75, schok- partijen schapen werdci :rdAM, 20 December. Aardappelen Prijzen: Brieleische eigenh. f2.102.30. Zeeuw sche bl. f 2.25—2.50. id. eigenh., f 1.80—2.10. id. bonte f 2 25—2.50, bonteen bl. poters f 1.30—1.10, bl. eigenh., f 1.80—1.90, driel. ld. f 1.30—1.50. al les per h.l.: zardaaroappelen f4. kl. ld. f3.20, per 100 k.g. Aanvoer relljk. kalme vraag. ROTTERDAM, 20 Dec. Heden kwamen hier aan de vischmarkt cn elders 400 manden en kisten versche vlsch en 50 kistjes panharing. Van Noorwegen werden ruim 400 kisten 3o kg. schelvischen kabeljauw aangevoerd, welke morgenochtend worden geveild. Prijzen: Middel tarbot 1628. kleine tarbot ƒ12—16, groote schol ƒ18—24, middel schol ƒ11 20, kleine schol 610, pufschol 95, ka beljauw 12—20, middel schelvisch 10—16, kL schelvisch 58, koolvisch ƒ35, groote gul len 8—12, middel gullen 6—8, kleine gullen 4—G, wijting 4—7. heek 4—S. lever 4—5, versche haring 2—3.50, permond of kist. Spie ring 0.100.175, panharing 0.801, per kistje* IITKGSCHT, 20 December. Paarden. Aan voer 480 stuks. Handel redelijk. Prijzen: weelde paarden f 400—450, werkpaarden f300—375, oude paarden f 109—180, 1%-jarige paarden f140— 180, 2-jarige paarden f 200275, hitten f 100 190. alles per stuk. SCHEVENINGEN, 20 December. Heden werd betaald: tarbot f 0.801.15, griet 5070 ct, tong f 1.10—1.40, per kg.; gr scho f 17, middel ld. f 15—17, kl. ld. f 6.40—16, schar f 7. schelvisch f 9 —16, wUting f2.80—3.70., versche haring f3.60— 4.70, per kist van 40 kg.; kabeljauw f 1.5-9 2.50 per stuk. Met versche haring kwamen vanochtend aan de markt de motorloggers SCH 132, W. Rog. «iet f S66.95 besomming, SCH 266, G. de Ruiter, met f 290 besmmonig. Voorts waren met versche haring aan de markt de motorloggers SCIf 297, J. Toet, met 40 kisten. SCH 299. M. Buis, met 40 kisten. IJ MUILEN, 20 Dec. Heden kwamen aan dea afslag 11 stoomtrawlers. De besommingen der overige schepen waren nog niet bekend. Besomming van de trawers: YM 19 (590 m.) 4490. YM 95 (12 6m.) 3120. YM 94 (209 m.) 3110, Y M147 (70 m.) ƒ2930, YM 64 (60 m.) 1900. YM 16 (385 m.) 2760. YM 253 (265 m) 2360. YM 37 (385 m.) 3240. YM 417 (320 m.) 2260, YM 72 (95 m 3060,' YM 42 (80 m.) 2120. Aangevoerd door YM 42 1 steur van 20 kg '8 c per kg. De haring van de Engelsche drifters brengt >p 2.80—2.15 per kist- .48—1.24. tong 1.40L28, f3S—22. gr. -17, middel ia ƒ2420, r •32. klelnschol 32—10.50. schar 13—9, tjes 6.90—4 50, gr. schelvisch 31—20. mlddsl ƒ26—21, kleinmiddel 23—16.50. kleine schel visch 17—9.50, groote gul 10—7.50. kl. gul ƒ9—3.4.0 13.50. ver: kabeljauw 48—20.50 middel heek 5- kg.; kleinmiddel heek 25—23, kleine heek ƒ17 —9. per 50 kg vleet 2.45—1. leng 8.30—0.70, koolvisch Oa.900-30, per stuk; rog 2621 per hoop. 1JML1DEX. 20 December. Nagekomen besom mingen van 1 stoomtrawler. 10 motortrawlers. 4 Engelsche drifters en loggers cnet versche haring. Besomming stoomtrawler IM 38 885 manden f5320. Motortrawlers: KW 175 f 340. KW 75 f 560, KW 177 f310.. KW 112 f410. KW 178 f 380. KW 27 f 240, KW 64 f 580, KW 7S t 1S90, KW 76 f 244.9, KW 91 f 470. Besomming loggers met versche haring: KW 19 f 35S0. KW 176 f150, KW 9 f1150, SCH 23 f2330. SCH 19 2800, SCH 210 f 1430, SCH 130 f1720. SCH 120 f6.70, VL 203 f 6S. VL 205 f 380, VL 217 f 200, VL 172 f50, VL 204 f 680, VL 21G f 199. VL 207 f 6G0. Besomming drifters: LT 1297 f1120, LT 517 f 600, LT 714 f 560, LT 44 f810. ERWTEN: kleli :ers 13- BRUINE BOONEN 8.50—11.50. Alles per 100 kg. disp. 8.20 ROGF. Poolscht 7.90. 74/85 kg. Hong. dlsp. 8.30. 77/S kg. Noord S.07%, Amerid. II dlsp isp 8.45. 76/77 kg. Zuid-Russ dlsp 8... GERST. 66/67 kg. Zuid-Russ. dlsp 151—, 68/69 kg. Idem aangek. 160.Amerik. II dlsp. 143—, Idem III disp 140—, aangek 137.50. 21 Dec. verw. 138Merina disp 135.—. HAVER: 55/56 kg. La Plata clipped dlsp 6.55. st. 6.35. led.gel. 6.30. MAIS: La Plata aangek. 141.60, id. 21 Dec. 141.50. 25 Dec. verw 142.—, id. ciq. disp. 148.—, Amerik. mixed II 3 Jan. verw. 136.—. S Jan. verw. 136.—, ld. gele 3 Jan. verw. 136.50. 8 Jan. verw. 136.—. id III gele 21 Dec. verw. 139—, 29 Dec. verw. 136.50, ladend 135.50. gele Joego-Sl. gedr. 22 Dec. verw. 139—, witt platte Z.-Afrik. II disp. 149—, 10 Jan. verw. 138—, ld. Ill aan gekomen 139. LIJNKOEKEN: N.-A<merik. loco merk SK 8.95. Cocoskoeken- Zwijndrecht Dec.- en Jan.-April lev. 8.25, Java type 4721 24 Dec. verw. 8-40, Fran sclm disp. 7.75. GRONDNOOTSCHILFERS merk AO extra light loco 7.90. VLAS. Aanvoeren en prijzen: 15859 kg. blauw 65—75 «t. 3000 kg. Grpninsch 63—75ct. 13100 kg Holl. geel 63—75 ct. 2475 kg. dauwroot 50—56 f 0.20 per kg. (vor. not. f O.'O) WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Keulen 37.19 87.91' Lobith 9.64 9.72 NL Andrie^ 2 28 V.55 Kampen Maastricb Belfeld 9242 I 27 Llth Kehl Max au Mannheim Bin gen Coblenz Trier Keulen Dusseldorl Ruhrort Wesel BINNENL. WATERSTANDEN 20 DECEMBER PannerdenIJsselkop 2.65. IJsselkopArnhem 2 60 Arnhem—WUk bij Duurstede 1.76. WUk b« Duurstede—VreeswUk 1.95 Bewaking IJsselkop—Vreeswijk Ingeste Waterhoogte bö Arnhem 7-503. IJsselkop—Doesburg 2.10. Doesburg— Zutphen 2 35 42.(15 49.27 11.98 :2.)9 11.63 11.81 ZutphenDeventc HOOGWATER NEI) ZEEHAVENS 21 Delfzijl 1.19 13.56 i 6.18 17.40 Terschellln' 11. 3 23 :7 Will.-mstm 6J4 igj-o Marlingen d.55 bruuwersh 4.30 if.25 Den Heidei n.50 21.45 /.lerlkzee 4.58 ]7°9 JJmuiden .\2fi ]7.43 Wemeldinet 5.24 rtil H.v. Holl. 4.28 16.48 Vllnslngen 319 15.54 Schevening. 4.38 16.58 Terneuzen 3.57 16 30 Kotetrdam 6.25 19.07 Hansweert 4.47 17.21

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7