LUDENDORFF OVERLEDEN MAANDAG 20 DECEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland Hedenochtend is generaal Luden dorff, wiens gezondheidstoestand, zooals reeds gemeld, achteruitgaande was. overleden in den leeftijd van 72 jaar. RGENS in den uitersten zuidhoek vai Duitschland. in .het kleine plaatsje Tutzing, dat met zijn huizengroepen zoo aardig oprijst aan de westkust van het Starnbergermeer, rust een doode, die ver van het gewoel der grooto centra stierf, doch voor wien de vlaggen van het Derde Rijk en van den roemrijken keizerstijd overal ten rouw zijn uitgehangen. Het is generaal Erich Ludendorff, de „Kriegsherr" die tijdens den wereldoorlog de evenknie waè van maarschalk Hindenburg, een van die twee heroën, waarnaar een heel volk onder de wapens met respect en vertrou wen opzag. Hij is heengegaan in een zelfde zelf gekozen eenzaamheid, als waarin hij de laatste jaren zijn bestaan gerekt had. Oor spronkelijk was hij een man van de daad, die reeds als zeer jonge man de Pruisische officiers-uniform droeg hij was als luite nant in 18S2 in het leger getreden en die na een zeldzaam eervolle carrière het tot sous-chef van den Duitschen generalen staf zou brengen. Reeds kort na het uitbreken .van den wereldoorlog was zijn naam op aller lippen, toen hij namelijk bij het be leg van Luik uit eigen beweging het com mando overnam van den gesneuvelden bevelhebber en spoedig deze stad tot over gave wist te dwingen. Dadelijk daarna werd hij chef van den staf op het oostelijk front, en beleefde hij, tezamen met Hinden burg. de fame use overwinningen bij Tan- penberg, bij de Masurische moerassen, en Ludendorfl 'den roemrijken veldtocht in Polen en Litauen. De dankbaarheid van het Duit- sche volk, toen het de dreiging van de „Russische stoomwals" dientengevolge zag afgewend, was algemeen. Reeds in die dagen stond vast, dat Hindenburg en Lu dendorff in het verder verloop van den strijd een rol van beteek en is zouden spe len. Toen Ludendorff twee jaren later be vorderd werd tot sous-ohef van den Duit schen generalen staf was hij op de plaats beland, die aan zijn bijzondere strategi sche en organisatorische gaven eenst ten .volle recht zou doen wedervaren. Twee offensieven op het destijds allesbeheer- schende westfront wist hij tot een succes te maken; zijn derde inspanning faalde. De groote oorlog had zijn keerpunt genomen; de kansen op de eindoverwinning der oen- tralen waren verkeken. De revolutie, die achter de fronten Duitschland begon te doorwoelen, maakte er hem een bitter ver wijt van, dat hij te lang den strijd had doorgezet, alleen bedacht op de militaire zijde van het conflict, en dat hij alle uit zicht op een eervollen vrede had afgesne den. Zijn vaderland kon hem, na zijn terugtreden op 24 Oct. 1918, geen voldoen de veiligheid bieden. Op een wenk van de iWeimarregeering moest hij het tijdelijk ver laten; Zweden bood hem een wijkplaats en gelegenheid tot het publiceeren zijner eer ste memoires. In het voorjaar van 1919 keerde Luden dorff naar Duitschland terug, in de woelige dagen van verdeeldheid en heftigen partij strijd De generaal buiten dienst bezat niet het karakter en de reserve, om ziCh ter zijde te houden. Hij stichtte zijn „Volks- warte", die links en rechts om zich heen Sloeg en er ruimschoots toe bijdroeg den man, die reeds door zijn aandeel in Kapp en Hitier-Putsch zich een zekere vermaard heid had verworven, vrij algemeen gehaat en slechts bij zeer weinigen geliefd te maken. Zoo weinig wist hij zich te matigen In zijn aanvallen op nationaal-socialisten, vrijmetselaren, regeering en rijkspresddent, 'Jood en Katholiek, dat zijn lijforgaan zelfs in Juli 1933 moest worden verboden. Luden dorffs halfmaandelijksch tijdschrift „Aan de heilige bron van Duitschlands kracht" intusschen ontpopte zich meer en meer als een strijdorgaan, dat zijn felste agressie tegen het Christendom richtte,, onverschillig Of dit zich als Roomsch-Katholicisme of Pro itestantisme openbaarde Ludendorff ontzag niets en niemand meer; deze vechtjas ont beerde ten eenemale elk respect voor an dermans geloofsovertuiging. Hij schepte er een vreemdsoortig behagen in, uitdagende dingen te zeggen. Wij herinneren ons een gesprek, dat hij met een Britsch journalist voerde. „U hebt waarschijnlijk wel gehoord, dat ik anti-Christ ben „Niet anti-Christ, Excellentie maar tegen stander van het Christendom". Doch dat was Ludendorff niet kras genoeg. Neen, re pliceerde hij grimmig, „ik ben anti-Christ .en heiden, en daar ben ik trotsoh o(p 1" Ludendorff was inderdaad een man van actie, maar die in zijn ouderdom zichzel- Ven had overleefd, zonder zich daarvan be wust te zijn. Toen er in het practische poli tieke leven van zijn land, dank zij zijn on handelbaarheid en zijn dwarse inzichten, ,voor hem geen plaats meer was, moest hij tof eiken prijs zich mengen in den treuri gen strijd der meeningen, die in zijn geeste lijk verwilderend vaderland tot zelfs het allerheiligste niet onaangetast kon laten. Ongetwijfeld heeft zijn tweede echtge- nooto Mathilde, wier dilettantistische mee ningen van heidenschwijsgeerigen aard hem blijkbaar ondanks alles imponeerden, pp hem een zeer funesten invloed gehad. Het nieuwe regiem heeft herhaalde malen 1 getracht met Hindenburgs ouden wapen makker weder goede vrienden te worden. Op zijn zeventigste verjaardag, in het voorjaar van 1935, werd in heel het Derde Rijk te zijner eere feestelijk gevlagd. Of ficieel verkreeg hij vrijheid, Christendom en geopenba arden godsdienst aan te ran den, zooveel hem lustte. Doch de eer van den veldmaarschalk, zegt men, wees hij af. Voor eerbetoon is hij nimmer gevoelig ge weest; ook in Wilhelms dagen weigerde hij reeds een aangeboden adellijken titel. En in het voorjaar 1936 schreef hij: „De ver jaarsgeschenken van den Staat bestaan dit jaar uit politieonderzoek en hechtenis van mijn vrienden. Naar mijn meening bewijst mij dat meer eer dan de officieele viering van het vorig jaar". Hij was inderdaad, als Ezau, een ruig man, een woudezel van een mensch. Zijn hand was tegen allen, en de hand van al len was tegen hem. Weinigen zal hij ach ter laten, die oprecht over hem kunnen treuren. Scherper toezicht op vreemdelingen Frankrijk vraagt geen pas-visa De Fransche minister van Binnenland- sche Zaken, D o r m o y, heeft in het kabi net de maatregelen toegelicht, die hij be oogt te nemen, om een straffe controle op de buitenlanders uit te oefenen. De wijzi gingen in de huidige bepalingen zullen onderhandelingen met het buitenland noo- dig maken. De Minister wees er op, dat de weder invoering van visa en de eisch, dat vinger afdrukken van de houders van paspoorten genomen worden, tot moeilijkheden aan leiding kunnen geven. Dormoy is bereid zich met elk stelsel accoord te verklaren, dat een gemakkelijk toezicht mogelijk maakt op de vreemdelin gen, die zich naar Frankrijk begeven. Aan een internationale regeling zou de Minister de voorkeur geven, die evenwel niet op politieke vluohtelingen betrekking mag heb ben. Laatstgenoemden zullen in Frankrijk steeds een toevluchtsoord vinden. Roemenië houdt verkiezingen Heden beginnen in'Roemenië de Kamer verkiezingen; er moeten 387 afgevaardigden worden gekozen. De liberale ipartij, welke op het oogenblik de bewindvoering in han den heeft, heeft een kartel gevormd met de partijen, welke geleid worden door de ge wezen premiers Vaïda en prof. Jorga. De belangrijkste oppositie-partijen zijn: de nationale boerenpartij onder aanvoering van Maniu en de rechtsche organisaties, zoo als de gereorganiseerde IJzeren Garde en de nationale Christelijke partij. Dat de regeering bij deze verkiezingen de overwinning zal behalen, staat bij voorbaat vast. Men vraagt zich alleen met belang stelling af, hoeveel stemmen de oppositie zal verwerven. De nationale boerenpartij heeft, zooals men weet, tijdens de aan deze verkiezingen voorafgaande campagne, een „non-agressie-pact" met de gereorganiseer de partij der IJzeren Garde gesloten. Oud-minister Kellogg ongesteld De 80-jarige Frank B. K e 11 o g g, die onder president Cool id ge minister van Buiten- landsche Zaken is geweest en groote bekend heid heeft verworven door de opstelling van het Briand-Kellogg-pact tot uitbanning van den oorlog, is zeer zwaar ziek Zes weken geleden heeft hij een beroerte gehad en sedertdien heeft hij nog longontsteking gekre gen. Zijn toestand is zoo kritiek, dat de dok ters vreezen, dat hij geen 24 uur meer te leven heeft. De toestand van Kellogg toonde herhaal delijk teekenen van verbetering, doch gister avond verloor hij het bewustzijn, om slechts enkele oogenblikken weer bij te komen. Verleden jaar had hij te lijden van eenige aanvallen, waardoor hij gedeeltelijk werd verlamd, doch sedert dien had Kellogg Een Diritsche prins arbeidt in Engeland Mac Govern, een labour-lid van het La gerhuis. zal aan den Minister van BLnnen- landsche Zaken vragen, of hij de voorwaar den kan mededeelen, waaronder Prins F r e derik van Pruisen is toegestaan zich in Engeland te vestigen en of hem vergun ning is gegeven, hier te werken. Prins Frederik is een zoon van den ex- kroonprins van Duitschland en jongste kleinzoon van den ex-keizer. Hij woonde de kroningsfeestelijkheden bij als gast van den koning en de koningin. Toen hij vertrok, werd medegedeeld, dat hij hoopte in den hertet terug te keeren en een betrekking Londen te aanvaarden. Een Joodsche emigrant heeft de vorige week, in een vlaag van woede, te Weenen een ruit vernield van een Duitsch reis bureau. Als gevolg daarvan heeft zich sindsdien in de Oostenrijksche hoofdstad een geheele reeks van anti-Joodsohe inci denten voorgedaan. Gisteren hadden de tal rijke betoogers, vermoedelijk nationaal- socialisten, het voornamelijk gemunt op de aan Joden toebehoorende winkels in de Weensche voorstad Ottakring. Daar werden weer talrijke winkelruiten ingegooid. MUSSOLINI ALS OPA! Gravin Ciano, de echtgenoote van den Italiaanschen Minister van Buitenlandsche Zaken, en oudste dochter van Mussolini, heeft het leven geschonken aan een derden zoon. Het kind zal den naam Marzio krij gen. KIND DOOR WOLVEN VERSCHEURD In de nabijheid van het Poolsche dorp Kiwance in het Wilna-gebied, is een tien jarige jongen door een bende wolven aan gevallen en verscheurd. Het kind had straf werk gekregen en moest tot zeven uur des avond schoolblijven in het diciht bij 't dorp gelegen schoolgebouw. Op den weg naar huis werd hij daarop in een bosch door de wolven aangevallen^ BINNENLANDSCHE PAKKETTEN T/M 3 KG VOORDEELIGST MET DE POST TOT 1 KG - 20 CENT TOT 2 KG-25 CENT TOT 3 KG - 30 CENT De Russische Gepeoe jubileert De Russische Gepeoe herdenkt heden zijn twintigjarig bestaan. Jezhof, de commis saris-generaal van dezen geheimen inlich tingendienst, heeft reeds een rede gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, dat de Trotski- Boecharin-bende duur zou betalen voor het hoofd van kameraad Kyrof. Kyrof was de vertrouwensman van Stalin in het dis trict Leningrad en werd in 1934 vermoord door zijn vroegeren secretaris, het dertig jarige partijlid Nikolajef. M.a.w. Jezhof beloofde, de thans aan den gang zijnde zui- verinesactie voort te zetten. Hedenavond en morgen zal elke fabriek en gecollectiviseerde boerderij in het geheele uitgestrekte Sovjetgebied ingevolge verkre gen instructies de „stoutmoedige daden van den Sovjet-inichtingendienst, welke het ar beidzame en vredelievende volk beschermt", herdenken en eer betuigen aan commissaris Jezhof. De gecollectiviseerde boeren zul len een eed afleggen om de grenswachten bij te staan. Tijdens de verkiezingsweek was het onmo gelijk, de spionnage-processen in de provin cie® te volgen, maar deze duren onvermin derd voort. Zoo ig Donderdag te Archangel een proces begonnen tegen" acht contra revolutionairen uit de houtindustrie. Zij worden o.a. er van beschuldigd, dat zij heb ben getracht het regime aan te tasten door met voorbedachten rade onginstige arbeids toestanden te scheppen Nieuwe Russische executies Naar Reuter bericht is te Moskou Zater dagavond meegedeeld, dat acht hoogge plaatste Sovjetambtenaren ter dood zijn ge bracht. Tot hen behooren Karachau de oud-ambassadeur in Turkije, voorts Jenoe- kidze, de voormalige secretaris van het centraal executief comité, enZukermann. voormajig chef der „Westersche afdeeling van het volkscommissariaat van Buiten landsche Zaken." Allen zijn schuldig bevonden aan hoogver raad, terrorisme en spionnage De opperste raad is tegen 12 Januari a.s. Moeten schoolkinderen wijn drinken Proeven Inzake de voedingswaarde De redacteur van „Het Zuid-Afrikaansche Medische blad" Dr. C. L. Leipoldt, wil proeven nemen om de voedingswaarde van melk en wijn vast te stellen. „De grootste moeilijkheid bij alle voedings- proeven", zoo zeide hij, „ligt daarin, dat de menschen zoo,veel verschillen en dat de persoonlijke factor aan de resultaten afbreuk doet. Door de proefnemingen te doen met een tweeling, wordt de persoonlijke factor tot °en minimum beperkt". Dr. Leipoldt is daarom van plan in zijn blad een advertentie te plaatsen, waarbij een „tweeling voor voedingsproefnemingen" liefst tusschen 10 en 12 jaar oud, wordt ge- Tijdens de proeven, die ongeveer een maand zullen duren, hoopt hij iets te ontdek ken over de voedingswaarde van wijn voor schoolgaande kinderen. De tweeling krijgt vrije kost en inwoning. Inmiddels heeft de secretaris van de Zuid Afrikaansche geheelonthoudersvereeniging, de geestelijke P. F. Grey ling, de proef neming echter afgekeurd. Hij is van meening dat de proef wegens het korte tijdsbestek geen wetenschappelijke waarde kan hebben. „Zuid-Afrika kan zich eenvoudig niet ver oorloven om, als gevolg van een proefn» ming van slechts één maand, den school kinderen wijn te verschaffen. Vele kinderen lijden aan ondervoeding, maar indien zij goed te eten zouden krijgen, zou er geen sprake behoeven te zijn van wijn, verklaart hij. Een stelsel waarbij de kinderen regelma tig wijn zouden drinken, kan de bevolking slechts tot drankmisbruik brengen. Ik heb nooit aan drank verslaafde school- j'ongens ontmoet, zoo besloot hij, en ik hoop, dat deze proefneming ons geen nieuwe be dreiging gaat brengen". JAPAN OVERWEEGT ALGEMEENE MOBILISATIE Konoje en de Keizer beraden zich Nadat fret Jaipansche kabinet geruimen tijd over de thans jegens China te voe ren politiek had beraadslaagd, heeft de premier Konoje zich naar den keizer be geven, om hein mede te deelen, welke houding Japan diende aan te nemen ten aanzien van de nieuwe situatie in C'hiina, als gevolg van den vail van de hoofdstad) Nanking. Volgens de „Asalhi Sjiimtooen" heeft de regeering besloten, voort te gaan met een grondige bestraffing der nationale Chi- neesohe regeering, indien deze haar hou ding niet wijzigt en zich blijft verzetten tegen Japan. De nationale regeering, al dus het blad Js thans verlaagd tot een plaatselijke militaire organisatie, aange zien zij vier groote steden, Peking, Tientsin, Sjanghai en Nanking, heeft moe ten prijs geven. De Japansche regeering zal, vervolgt de „Asahd", de resultaten van den oorlog con- sol ideeren en uitbreiden, zonder de bestaif- fing door militaire operaties te staken, in dien althans de nationale regeering zieh niet overgeeft, of bewijst oprecht van plan te zijn haar houding te herzien. Tokio zal opzettelijk het bestaan der natio nale regeering gnoreeren, doch geen haast maken met een de jure opzegging der erken ning, in de hoop, dat de voorloopige regee ring in Noord-China zich gunstig zal ont wikkelen; de nieuwe autoriteiten te Peking zullen politiek en economisch worden ge steund. Teneinde zich te kunnen verzetten tegen een voortgezet verzet der nationale regee: overweegt de Japansche regeering een alge- meene mobilisatie van de nationale en finan- cieele hulpbronnen enz„ die op oorlogsvoet zullen worden gebracht. De Japansche regeering zal zich ook zorg vuldig bezighouden met de internationale betrekkingen, in verband met den val van Nanking. De tegenover Engeland, Amerika en de Sovjet-Unie aan te nemen diplomatieke houding is eveneens besproken. Over hetgeen te Sjanghai en Nanking zal geschieden is nog geen besluit genomen, aangezien men eerst het oordeel der Japansche autoriteiten aldaar wil vernemen. Zoo noodig zal het kabinet einde vam dit jaar opnieuw den toestand in China uitvoerig bespreken. HOE DE „PANAY" TE GRONDE GING Een ooggetuige-verslag der „United Press" De U. P.-correspondent Weldon James, die zich op het oogenblik, waarop de Japansche aanvallen plaats vonden, aan boord van de ^Panay" be vond, seint thans aan boord van de fcOahu" nadere bijzonderheden. Evenals de ooggetuigen, die reeds ver klaringen tegenover de pers hebben af gelegd, beschrijft hij, boe de „Panay" plotseling door Japansche bommenwer pers aangevallen werd en hoe de com mandant, Hughes, werd weggeslin gerd, waarbij hij, behalve een been breuk, nog verschillende andere wonden opliep. „Het wreedste en onvergeeflijkste van het heele incident was echter wel, aldus ver volgt Weldon James zijn verslag, dat dé Japansche vliegtuigen hun machinegewe ren op open booten richtten, waarin de ge wonden aan land werden gebracht. Ver schillende gewonden werden daardoor nog maals gewond. De boot werd lek geschoten en met hun helmen moesten de mariniers het water uithoozen. Waren wij voorheen bevreesd geweest, toen de Japansche bommenwerpers naar beneden doken, om hun machinegeweren op de „Panay" te richten, nu sloeg onze vrees in afschuw over, want wij beseften plotseling, dat het Amerikaansche oorlogs schip wel degelijk het directe doelwit der Japansche bommenwerpers was. Terstond snelde de met bloed bevlekte kwartiermees- ster Lang. die reeds gewond was. naar de wacht bij de machinegeweren, gevolgd door eenige matrozen. Ondertusschen werd het schieten en bombardeeren wel 25 minuten achtereen voortgezet, waarbij minstens 20 bommen werden geworpen. Bij elke explo sie schudde het schip geweldig en weldra waren alle hands aan het dek. De luitenant, die commandant Hughes verving, werd zelf tweemaal gewond, een maal in de keel, zoodat het bloed hem langs den hals stroomde. Hij was niet meer in staat te spreken, zoodat hij zijn orders schriftelijk moest uitdeelen. Toen er een oogenblik van kalmte aan brak, haastten wij ons in een kleine boot naar den wal, waar wij het zinken van de „Panay" gadesloegen. Plotseling kwamen twee motorbooten met Japansche soldaten aan, die naast de Panay" stilhielden. Toen deze motorbooten hun machinegeweren op ons richtten, waren wij er volkomen van overtuigd, dat de Japanners bet op ons ge munt hadden. Wij verspreidden ons zoo goed mogelijk. Toen wij ons weer durfden te vertoonen, konden wij zien, hoe de „Pa nay" naar stuurboord overhelde en zonk onder het gedreun van verschillende explo sies, die zich daarbij voordeden". Delbos teruggekeerd te Parijs Zondagochtend is de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Delbos, van zijn diplomatieke tocht door de hoofdsteden van Polen, Roemenië Zuid-Slavië en Tsje cho-Slowakije te Parijs teruggekeerd. Hij werd begroet door leden van het Fransche kabinet, gezanten en zaakgelastigden der door hem bezochte landen en tal van andere autoriteiten. Hij beantwoordde de begroetingen met de opmerking: „Ik heb een uitstekende reis gehad". Toen Delbos buiten het station verscheen werd hij door de menigte begroet met „Leve Delbos, leve de vrede". 's Avonds werd Delbos ontvangen door president lebrun, wien hij een verslag van zijn reis uitbracht. Daarna had de minister in het hotel Matignon een lang durig onderhoud met den premier Chau- temps, DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De strijd bij de stad Teruel De Spaansche republikeinsche troepen zouden er volgens een officieel communiqué van de linksche legerleiding in geslaagd zjjn de omsingeling van Teruel te voltooien en het laatste buiten de stad gelegen bolwerk, den Muela de Teruel, op de nationalisten te veroveren. Kort daarop hebben de aanvallers tien gevangengenomen nationalisten naar Teruel gezonden en hun de boodschap meegegeven dat aan de burgerlijke bevolking tot Zon dagmorgen de tijd werd gegeven de stad te ontruimen. De rooden zouden hun succes te danken hebben aan een verrassende ma noeuvre tijdens een sneeuwstorm. De recht schen zagen eensklaps talrijke tanks en drie bataljons tegenover zich. Zij zochten hun heal in de vlucht, doch velen hunner zouden daarbij door het machinegeweer vuur der rooden gesneuveld zijn. Te Teruel had men op dezen aanval aller minst gerekend, te meer, omdat er in dezen sector thans een abnormaal felle koude heerscht en de temperatuur gedaald is tot tien graden onder het nulpunt. De republi keinen verklaren, dat zij aan dit front in vier dagen tijd meer dan 500 km terrein winst hebben kunnen boeken. Generaal Queiipo de Llano heeft ont kend, dat de rooden eenig strategisch punt zouden hebben bezet. ..In dien sector", aldus lichtte de generaal de situatie toe, „liggen de stellingen onzer voorhoede eejiige kilometers ver van elkaar. Op een nacht hebben de rooden met een zestigtal strijdwagens kans gezien, door de stellingen heen te trekken, met het doel onze troepen in den rug aan te vallen. Na de „roode penetratie" hebben we even wel onmiddellijk de toegangsgaten gestopt en de republikeinen omsingeld.. De vijand tracht thans uit onzen greep los te komen en hoopt blijkbaar op versterkingen, om die bevrijding klaar te spelen. Het is even wel niet waarschijnlijk, dat die hulp zal ko.i.cn opdagen, want op dit front woedt momenteel een allerhevigste sneeuwstorm. F.en later telegram uit Salamanca maakt melding van een communiqué van 't groot- hoofdkwartier van Franco, waarin het heet, dat. de rechtsche troepen met succes den vijand in de buurt van Teruel achtervol gen en het terrein, waar de roode troepen zijn doorgedrongen, van vijanden zuiveren. De toestand in Palestina Overval op een politiepost Een gewapende bende van dertig Arabie ren is binnengedrongen in een ipolitiepost in het dorp Tayaba. Zij eischten, dat hun een agent van politie, een Arabisch Chris ten, zou worden uitgeleverd, die lid was van de plaatselijke straf delegatie. De man moest worden uitgeleverd en de Arabieren schoten hem terstond neer. Zij ontwapenden de andere politiemannen en dreigden hun hetzelfde lot te doen onder gaan, wanneer zij zich niet bij de terroris tische bew iging aansloten. De petroleumnpijpleiding uit. Irak is we derom door schoten beschadigd. De ontsnap pende petroleum is in brand gestoken; de telefoonlijnen langs de leiding werden doorgesneden. De Arabische pers publiceert een bericht, dat de regeering van Irak aan de Palestijn- sche Arabieren heeft verzocht om de pijp leiding niet te beschadigen, aangezien hier door de belangen van Irak worden bena deeld RUOSEVELTS WONïNGBOUWCAMPAGNE Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft de woningbouwwet met 267 tegen 30 stemmen aangenomen. Deze wet, welke is opgesteld volgens de aanwijzingen van president Roosevelt, is de laatste be langrijke wet, welke het Huis in zijn spe ciale zitting zal behandelen. De wet is door gezonden naar den Senaat. Gelijk men zic.h uit vorige berichten zal herinnoren, behoort het tot Roosevelts plan nen, 3 A 4 millioen huizen te bouwen in vijf jaar tijd, en worden de kosten daarvan geraamd op minstens 12 milliard dollar ROODE RELLETJES IN WARSCHAU Op verschillende plaatsen in Warschau zijn onlusten voorgekomen tijdens betoo gingen der socialisten ter herdenking van den eersten president van Poleh, Gabriel Narutowicz, die vijftien jaren geleden door een nationalist werd vermoord. Tijdens deze betoogingen maakten de socialisten propa ganda voor herstel van de democratie. Een agent en een betooger zijn zwaar gewond; dertig personen werden gearresteerd Kort Nieuws Zware sneeuwstormep hebben de laat ste dagen in Letland ernstige schajde aange richt. Te Lettgallen is een vrouw doodgevroren, nadat zij uren lang gedwaald had, hoewel zij zich slechts 150 pas afstand van haar woning bevond. Ook een 50-jarige man is doodgevroren. Van de 75 autobusdiensten zijn er nog slechts acht in bedrijf. De steden ondervin den de gevolgen der sneeuwstormen, door dat de aanvoer van melk is gestaakt. Op het vliegveld van Philadelphia heeft een felle brand gewoed. Acht vliegtuigen werden vernield, twee loodsen vrijwel ge heel in de asah gelegd. Het blusschings» werk werd zeer bemoeilijkt door voortdu rende benzineontploffingen. GEMENGD NIEUWS Auto in een sloot Drie gewonden, waarvan twee ernstig De zestigjarige landbouwer C. van der Vlist uit' W i 11 e s k o p begaf zich gistermiddag met zijn vrouw en zijn twintigjarigen zoon naar de kerk te Oudewater. Op den provincialen weg geraakte de heer v. d. V., waarsohijnlijk doordat hij te groove snelheid had, de macht over het stuur kwijt. De auto ging toen slin geren en kantelde over den kop ln een sloot Aangezien het zeer druk was op den weg schoten van alle kanven voorbijgangers toe en ook omwonenden kwamen helpen. Men slaagde er spoedig in de drie inzitten den üit het ernstig vernielde voertuig te ha len. Het bleek, dat allen gewond waren. Na dav de eerste hulp was verleend, werd het drietal naar het ziekenhuis te Oudewater vervoerd. Daar constateerde men bovendien hij mevr. v. d. V. en haar zoon een ernstige hersenschudding. Hun toestand was Zondag avond zeer ernstig. De verwondingen, welke de heer v. d. V. had opgeloopen, waren van. lichven aard, zoodat hij, na te zijn behandeld, naar huis kon terug keerea Vrachtauto over den kop Een inzittende gedood Gisternacht even over twee is op den weg WeertRoermond onder de gemeente B a e x e m een ernstig auto ongeluk gebeurd. Een zware vrachtwagen van den vraohtondernemer Frencken uit Rog gel reed met groote snelheid de bocht in nabij de kerk te Baexem. De auto I ging daarbij rechtstandig over den kop. De naasv den bestuurder gezeten Th. Janssen, evens uit Roggel, werd op slag gedood. Omwonenden, die op den slag van de over I den kop gaande auto aankwamen, gingen de in de buurt wonenden pastoor Tummers halen. Deze begaf zich aanstonds naar de 1 plaats van het ongeluk. Onderweg echter l werd hij door een beroerte getroffen en over- I leed spoedig daarna. Pasvoor Tummers, die 51 jaar oud was, was vroeger professor aan het bisschoppelijk college te Weert. De marechaussée6 uit Roermond en Heyt- huyzen leidden het onderzoek. De cabine van den vrachtwagen is in elkaar gereden. De bestuurder van de auto zou onder den invloed van sterken drank hehben verkeerd. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Zaterdagmiddag is de weduwe Ramakers, wonende aan den Viaductweg te M a a s- t r i c h t, van de trap gevallen. De vrouw, kwam met het hoofd op de steenen terecht, waardoor zij een zware hersenschudding opliep. In bewusteloozen toestand is zij per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis Calvariënherg vervoerd, alwaar zij een uur later aan de bekomen verwondingen is overleden GEWETENSGELD In de Staatscourant wordt zoo nu en dan meldine gemaakt van ontvangsten wegens te weinig betaalde belastingen z.g. gewe- tensgeld. In het laatste nummer komt weer zoo'iï bericht voor. en worden verschillende be dragen verantwoord. Daaronder komt voor: Amsterdam f 60.000 onder ae letters B. C. Van ons is dit helaas! niet, PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE BELEVEN NIEUWE AVONTUREN Thuisgekomen bij Pietje, ontdeden onze helden zich met spoed van hun Sinter- klaaskleeding, waarop ze snel het hazen pad kozen naar Jantjes huis. Kort daarop vond Pietjes vader, thuisgeko men, zijn heele schrijftafel onder de inkt bedekt, daar de flesch, die aan de kurk was opgehangen, naar beneden was komen vallen. Geen drie minuten later vond de arme man ook zijn verpletter de sigaren en horloge. 26 Bijna tezelfdertijd ontdekte Pietjes zus ter Grietje, bijgenaamd Gritta, verdach te moddervlekken op haar roode ochtend japon, die argeloos opgevouwen op een stoel lag. Ze nam haar in de handen en ontwaarde tot haar groote ontzetting, dat het ding, waarvoor ze weken had gespaard, letterlijk in de lengte in tweeën gescheurd wasOch, och, diaar zou voor Pietje wat öp zitten! iWordt Woensdag vervolgd]^

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2