Jiieuurp ^Triterljr (ümtrattl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken MR. G. VISSERING OVERLEDEN jationncmentsprijö Per kwartaal in Leiden en ir. Jsen waar een agenlschap gevestigd is 23r Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cf. mrt 7^-J bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 "3öbertentiEprtj?en Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 'l bureau vordt berekend0.10 NO. 6272 MAANDAG 20 DECEMBER 1937 18e Jaargang VRIJZINNIGE BETOOGTRANT Wanneer straks prineipieele onderwerpen in de Kamer aan de orde komen kan men op scherpe discussies rekenen. De vrijzin nige fracties zullen dan duidelijk aantoo nen, dat zij niet accoord gaan met ,do ver smalde Kabinetsbasis" en dat dus alle cri tiek op de Kabinetsvorming... onredelijk was. Doch dat daargelaten. Thans willen wij er de aandacht op ves tigen welk een zonderlinge betoogtrant te wachten zal zijn bij deze dingen. Up grond van wat in de pers geschreven en op ver gaderingen gezegd wordt, staat dat nu reeds vast. Men zal het volgende hooren Wij zijn even goed als gij, rechterzijde voor Zondagsrust en -heiliging, maar dat moet de overheid aan de bevolking zeil overlaten; wij zijn b.v. van meening. dat di kerk heeft te rekenen met de speeluren in een stadion; en van beperking in ue treinenloop enz. willen we niets weten, het omgekeerde is gewenscht. Wij zijn evenals gij van oordeel, dat de plaats van de gehuwde vrouw in het gezin is, maar er zijn nu eenmaal heel wat kinderlooze gehuwde vrouwen en hebben dus feitelijk geen gezin en voorts moet ieder dat voor zich zelf uitmaken; de overheid heeft hier geen woord te spreken of ,in gezinsverhoudingen te wroeten". „Wij zijn eigenlijk ook van meening dat de huwelijksband onverbreekbaar behoort te wezen; maar we zullen er geenszins aan meewerken om de echtscheiding moeilijker te maken; dat brengt ook moreele gevaren met zich mee. Wij vrijzinnigen hebben ook heel veel sympathie voor het groote gezin, maar van het voornemen der regeering om door mid del van fondsvorming een rijkskinderrente in te voeren, willen we niets weten; 't is al erg genoeg dat er kindertoeslagen gegeven worden door de besturen van publieke diensten. Ja, zoo is het nu altijd geweest. De vrij zinnigen zijn vóór Bijbelkennis, zelfs vóói invloed van de godsdienst op de politieke activiteit; maar dan altoos geheel volgens eigen subjectieve opvatting, opdat de per soonlijke vrijheid toch maar niet in het go drang zal komen. Kort gezegd: van gebondenheid aan Gods wet, het criterium van het positieve Chris tendom, wil de vrijzinnige politiek niets weten. Zoo staat het, helaas, en niet anders. LIBERAAL EN ORDENING Het ziet er bedenkelijk uit in de liberale partij. Over „gebrek aan leiding" wordt aan alle kanten geklaagd. Doch erger is dat er over ordening en bedryfsraden diepgaande verschillen heerschen en misschien is nog erger, dat men niet weet wat men aan elkaar heeft. Wy wezen er eenige dagen geleden op hoe de N. Rott. Crt. het liberale Kamerlid Dr. Vos in de hoek drong, omdat deze ten aan zien van de bevoegdheden der bedrijfsraden tegenover minister Romme een tegemoetko mende houding aannam. Hij was er volkomen naast en had blijkbaar niet namens de fractie gesproken. Hiertegen kwam Prof. Mr. C. W. deVries nu op in een ingezonden stuk -Deze geeft toe, dat de aanvang van de rede van Dr. Vos niet bizonder gelukkig was dat was ze zeker niet! maar overigens hield de spreker zich geheel aan het liberale rapport inzake grond wetsherziening en sprak hy dus in volkomen overeenstemming met „leiding" en fractie. Hoofdzaak in de oritiek van de N.R.C. op Dr. Vos was, dat hij „meer bevoegdheden en nog wel op economisch gebied voor de .bedryfisraden opeischt." Maar, zegt Mr. de Vries, daartegen is geen enkel bezwaar: „Over de afwyzing van de verordenende bevoegd heid zijn, onder ons, allen het eens. Ten aanzien van de bevoegdheden op uitvoerend gebied en ten aanzien van de adviseerende taak bij de voorbereiding van overheidsmaat regelen ook op wetgevend gebied, dekt het rapport grondwetsherziening geheel het standpunt van dr. Vos." Daar kan de rediactie van de N.R.C. zich volstrekt niet mee vereenigen. Zy wyst er op, dat wanneer de wetgever mocht overgaan tot het instellen van organen met ordenende bevoegdheid, de liberalen voor een bepaald karakter van deze organen het pleit zouden voeren. Maar diat wil, volgens het blad geenszins zeggen, dat men die organen wenscht. Eer is het tegendeel het geval. Het ergste is misschien nog, dat men blijk baar uit dat rapport kan lezen wat men wil. Dat blijkt wel uit de houding der liberale fractie der Tweede Kamer by de tweede lezing over de Grondwet-herziening, toen dr. Bierema verklaarde, dat de liberalen voor het nieuwe Grondwet-artikel inhoudende verordenende bevoegdheid zouden stem men. De redactie heeft er het rapport nog eens op nagelezen. Maar komt tot de conclusie, dat het „verre van duide'.; is. De passage, waarop Prof. de Vries beroept, staat er wel in, „maar is n i c vereenstemming met de tekst van h~ gaande rapport". Want daarin kan men lezen „dat wat tot dus ver betoogd werd tot de conclusie moet leiden, om art. 194, luidende: „De wet kan aan andere dan in de Grondwet genoemde licha men verordenende bevoegdheid geven", te schrappen". Echter, vol verbazing roept de redactie uit ,.Hoe nu plotseling aan het eind van het rapport (bl. 121) de conclusie gerechtvaar digd is: „Dit artikel" (art. 194) „ware te ver vangen door een regeling waarby wèl aan bepaalde colleges als Bedryfsraden, uitvoe- renoe, besturende en rechtsprekende functies worden opgedragen, maar in geen geval wet gevend gezag", is ons een raadsel Men zal moeten toegeven, dat het met het liberale rapport een vreemde geschil len is is Het is één stuk onbegrijpelykheid Intusschen gaat Mr ae Vries voort zyn op vattingen te propageren er. dus verdedigde hy op de winterconterentie van de bond van Jong-Liberalen de stelling: „Op economisch gebied krijgen nu ook de bedryfsraden een adviseerende naast eer. uitvoerende bevoegdheid. Het advies zal niet langer tot het sociale terrein worden beperkt dit is ook practisch onhoudbaar. Het is in overeenstemming met de twintigste conclusie van het rapport inzake Grondwetsherziening der liberalen". W y zullen zeker dit laatste niet tegen spreken, maar of het ook in overstemming is met de liberale opvattingen.... dat is nog zoo zeker niet. NOGMAALS „GEMEENTE BELANG Enkele weken geleden vestigden wij er de aandacht op hoezeer voorzichtigheid geboder is, wanneer sommigen in de gemeentelijke politieke strijd zich aandienen onder de schoone naam van „Gemeentebelang". Dit soort lieden wil U doen verstaan, dat de strijd om de beginselen op het politieke erf in niet geringe mate uit den booze is. De gemeentebelangeling verzet zich tegen een politieke strijd op prineipieele basis, hy is nóch rechtsch nóch linksch, hy komt boven deze verderfelijke tegenstellingen uit! Hy is dain ook degene, die by uitstek in staat is het gemeentebelang te dienen dat by anderen, door partijpolitiek verblind, uiter aard niet veilig is. Ziehier de idylle van den nobeien, aan het algemeen welzijn verknoohten man van Ge meentebelang. Wie een stukje historie beleefde of, nog jong zijnde, door lectuur er van kennis zal zich herinneren, dat deze idylle intusschen niet nieuw is: wat in vroegere jaren van den ededen, door geen vooroordeel benevelden liberaal werd verkondigd, wijkt van de schets van den man van Gemeentebelang niet af. Wilt ge een bewijs? Te Dordrecht werd bij de pas gehouden algemeene beschouwingen over de begrooting ook in de bespreking betrokken de benoeming van den nieuwen, vrijzinnigen burgemeester En wat zag men daar nu? Terwijl bij de onde-scheiden groepen ter rechiterzyde de richting van het nieuwe ge meentehoofd weinig instemming vond en men de vrees uitsprak, dat niet voldoende met de Christelijke levensovertuiging van een groot deel der bevolking rekening zou worden ge houden, sprak men van de zijde van Gemeen tebelang zijn groote voldoening uit over deze benoeming, die daar veel byval vond. Niets nieuws, nietwaar? Inderdaad, niets nieuws. In een andere ge meente had men wel gepoogd de benoeming van anti-revolutionaire burgemeesters tegen te houden. Onze menschen zijn echter in de regel voldoende onderlegd om zich in verkiezings dagen niet te laten verrassen door het rook- masker van Gemeentebelang, waarachter zich het oude liberalisme verbergt in een niet al te moedige verschijning. Toch is het goed op dergelijke uitingen de aandacht te vestigen. Want een van de eerste eischen bij het dienen van het gemeentebelang is, dat waarheid beoefent en zich vertoont zoo als men is. De toestand van Z.K.H. Prins Bernhard Mcdcaceling van de behandelende genecshceren Omtrent de gevolgen van het onge val, dat Z.K.H. Prins Bernhard den 29sten November jl. heeft ge troffen, kunnen wij het volgende mededeelen: le. De verwond-ng van de schedel- bekleedselen is genezen. 2e. De hersenschudding heeft een normaal verloop: verschijnselen van schedelbreuk hebben zich niet voorgedaan: chirurgisch in grijpen is op geen enkel tijdstip in overweging genomen. 3e. Tengevolge van den stoot in de streek van den linker bovensten cogkasrand is een bewegingsbe perking van een der oogspieren veroorzaakt: deze functie-stoor nis is thans geweken. 4e. De psychische toestand van Z.K.H. is van den beginne af aan voortreffelijk geweest. (w.g.) C. L. DE JONGH. (w.g.) C. KNAPPER, (w.g.) C. T. v. VALKENBURG De Garoet naar Rotterdam Na vo.orloopigo reparatie te Brest Het Nederlandsche s.s. Geroot van den Rotterdamsehen Lloyd zal te Brest cle schade tijdelijk herstellen, waarna het naar Rotterdam kan terugkeeren om afdoende te repareeren. Vermoede lijk zal het schip zes dagen in Brest blijven. De herstellingen kunnen wor den uitgevoerd zonder dat de lading be hoeft gelost te worden. Om den lezerskring extra te vergrooten Wie zich heden op ons blad abon neert. ontvangt de tot 2 Januari a.s. te verschijnen nummers met inbe grip der Zondaqsbladen gratis. Voor aanbrengers van lezers voor minstens één jaar ir beschikbaar onze premie. Nieuwe abonné's op te geven aan ons Bureau of bij onze agenten. DE ADMINISTRATIE Het Centraal Kantoor voor de Statistiek, afdeeling Handelsstatistiek in Ned.-Indië deelt o.m. mede: In het aandeel van Japan in den totalen invoer in Indië kwam in de eerste 9 maan den in vergelijking met het le halfjaar 1937 vrijwel geen verandering. Voor de maanden Januari t.m September 1937 luiden de per centages 19.5 pet. (v.j. 18 pet) van het ge wicht en 27.5 pet. (v.j. 27.1 pet.) van de waarde van den totalen invoer. Overste G. J. M. v. Weel t Op 50-jarigen leeftijd is na een kort stondige ongesteldheid overleden de overste van den generalen staf G. J. M. van Weel, hoofd van de 2de af- deeling B. van het departement van Defensie. De heer Van Weel, die op 24 Juni 1909 tot tweede-luitenant bij het wapen der infanterie werd aangesteld, werd op 24 Juli 1913 tot le luitenant bevorderd en met ingang van 2 October 1924 tot kapitein. Den rang van majoor bereikte hij op 25 November 1934. terwijl hij sedert enkele maanden den rang van luitenant-kolo pel bekleedde De he«r Van Weel was officier in de Orde van Oranje-Nassau, ridder van het Legioen van Eer en officier in de Kroon orde van België. DE ONDERHANDELINGEN MET DUITSCHLAND Nieuw clearingverdrag tot stand gekomen Verdrag voor het goederenverkeer wordt 3 maanden verlengd De Regeeringspersdienst meldt: Van 17—18 December hebben te Ber lijn onderhandelingen plaats gevonden over de regeling van het betalingsver keer tusscbcn Nederland en Duitsch- land in verband met het afloopen van het bestaande verdrag op 31 Dec. 1937. Na moeizame besprekingen hebben deze onderhandelingen tot het resul taat goJeid. dat een nieuw clearingvcr- drag tot stand is gekomen, hetwelk zal Ioopcn tot 31 Dec. 1933. Dit verdrag ver toont slechts weinig afwijking van het tot dusverre bestaande verdrag. Het percentage aan vrije deviezen, dat aan DuitschJand wordt toegekend, werd verhoogd en gebracht op 10 pet. Voorts wer den eenige posten, verband houdende met het transito-verkeer en den tusschenhandel. welke tot dusverre niet onder de clearing vielen, onder de nieuwe regeling gebracht. De tekst van het nieuwe verdrag zal bin nenkort worden gepubliceerd. In aansluiting aan de onderhandelingen over een nieuw verdrag voor het betalings verkeer had de gebruikelijke driemaande- lijksche bespreking plaats van de regee ringscommissies voor de vaststelling van dc betalingscontingenten voor den uitvoer van Nederland en de overzoesche gewesten naar Duitschlnnd in het eerste kwartaal van 1938 In verband met de ontwikkeling van den uitvoer uit Duitsrhland naar Ne derland in den laatsten tijd, was het noodig de betalingscontingenten voor bedoeld kwar taal iets lager vaat te stellen dan voor het vierde kwartaal van 1937 het geval was. De betalingscontingenten voor het eerste kwar taal van 1938 liggen echter hoven het ge middelde der betalingscontingenten van 't jaar 1937. Nadere mededeelingen over de betalings contingenten ten behoeve van helnngheh benden zullen zoo spoedig mogelijk volgen Aangezien de onderhandelingen over het betalingsverkeer geruiinen tijd in beslag hebben genomen, was het niet meer moge lijk de onderhandelingen over een nieuw verdrag voor het goederenverkeer, hetwelk in de plaats zou moeten treden van het op 31 December as. afloopende verdrag, aan te vangen op een zoodanig tijdstip, dat deze met succes voor het eind van het jaar vol tooid zouden kunnen worden. Om die reden werd het bestaande verdrag voor het goe derenverkeer onveranderd verlengd vooreen tijdvak van drie maanden, te weten tot 31 Maart 1938. Tusschen beide regeeringen bestaat over eenstemming de onderhandelingen voor het tot stand brengen van een definitief han delsverdrag zoo spoedig mogelijk in het nieuwe iaar te doen aanvangen. Het ver trouwen kan worden uitgesproken dat deze onderhandelingen tijdig tot een defi nitief resultaat kunnen leiden. DE GEGIJZELDE JOURNALIST VOORNAAMSTE NIEUWS Twee brieven van den Ned. Journalistenkring In verband met de naderende feestdagen Het bestuur van de Ned. Journalisten kring heeft een brief aan den Minister van Justitie gericht, waarin verzocht wordt te willen besluiten, dat de gegij zelde journalist C. L. Hansen gedu rende de feestdagen temidden van zijn gezin zal kunnen doorbrengen daar het gijzelingsbesluit in buitenge wone gevallen deze menschlievende be schikking mogelijk maakt Voorts heeft het bestuur van den kring een brief gericht tot de arrondissement rechtbank te 's-G ravenhage, waarin nogmaals wordt aangedrongen op een voor den heer Hansen gunstige beschikking. Het bestuur wijst ter ondersteuning van dit verzoek op het volgende: le. Het door den heer Hansen gepubli ceerde is op zichzelf van geringe beteeke nis en heeft het openbaar belang niet ge schaad; 2e. waar de heer Hansen te goeder trouw overtuigd is, dat zijn eer als journalist ver biedt zijn zegsman te noemen, veroorlooft deze,, algemeen door zijn vakgenooten ge deelde, opvatting hem niet een andere hou ding aan te nemen. 3e. hoe langer de gijzeling duurt, hoe zwaarder het leed wordt tegenover hetgeen den heer Hansen ten laste wordt gelegd. Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring meent zijn verzoek mei temeer aandrang te mogen doen, omdat indien de justitie van meening mocht zijn, dat de heer Hansen nog niet voldoen de gestraft is de mogelijkheid blijft be staan hem op grond van art 192 wetboek van strafrecht te vervolgen, waardoor aan de hardheid van de gijzeling een eind zou komen". Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen Zaterdag is in een vergadering in Den Haag overgegaan tot oprichting van de Prot. Chr. Kolonisatie- en Emigratie- Vereeniging. Overleden is Mr. G. Vissering, oud president van de Nederlandsche Bank. Er is een nienuw clearing-verdrag met Duitschland tot stand gekomen. Nabij Roermond is een ernstig auto ongeval gebeurd. Nabij Oudewater is een auto in een sloot gereden, waarbij drie personen zijn gewond. Een beschouwing van een onzer mede werkers over de schaakwedstrijd Euwe- Aljechin. Een ooggetuige-verslag over de onder gang van de „Panay". Minister Delbos is te Parijs terugge keerd. Ludendorff is hedenmorgen overleden. Onvoorzichtig overgestoken Wielrijder op voorrangsweg gedood Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is op den Venterstraatweg te Apeldoorn ter hoogte van den Osseveldweg, een ernstig ongeluk voorgevallen. Uit den Osseveldweg naderde de ruim zestigjarige wielrijder Blokker uit Apel doom den voorrangsweg, welken hij zonder op het verkeer acht te slaan, overstak. Op hetzelfde oogenblik werd hij door een auto bestuurd door den heer D. uit. Diepenveen die op weg was naar Deventer, gegrepen. B smakte tegen den grond en was vrijwel op slag dood. Den autobestuurder treft aan het gebeur de geen schuld. OUDE VROUW GEDOOD Zaterdagavond is op den Korvelscheweg te Tilburg de ongeveer 80-jarige mej. Reynders door een auto aangereden en ge wond. Gistermorgen is zij aan de bekomen verwondingen overleden. Oud-President van de Nederlandsche Bank Een schitterende loopbaan afgesloten Na een ziekte van enkele weken is te zijnen huize te Bloemen- d a a 1 overleden op 72-jarigen leef tijd mr. G. Vissering, oud- President van de Nederlandsche Bank. Hiermede is een vruchtbaar en welbesteed leven afgesloten, een leven, dat stond in het teeken van toewijding aan land en volk. Een man van groote verdiensten is in mr. Vissering heengegaan. Geboren op 1 Maart 1865 te Leiden, waar hij 11a zijn gymnasiaal eind-examen ook voor Mr. in de rechten studeerde en op 27 November 1890 promoveerde op een disser tatie over „Personentarieven van Spoor wegen, Stelsels en critiek". vestigde hij zich in 1891 als advocaat in Amsterdam. Lang heeft hij de advocatuur niet uitgeoefeni, want reeds in 1895 werd hij benoemd tot secretaris van de Vereen, voor den Effecten handel. Twee jaar later volgde zijn henoe- ming tot lid van de Directie der „Kasver eeniging". Hiermede maakte Mr. Vissering zijn entrée in het bankbedrijf, waarin hij zijn levenswerk zou vinden. Reeds van den aanvang af trad hij zoo op den voor grond, dat hij in 1900 tot mede-directeur werd benoemd van de Amsterdamsche Bank, in 1906 tot president der Javasche Bank en in 1912 tot president van de Nederlandsche Bank. Mr. Vissering in Indië De taak welke Mr. Vissering in Indië achtte was geen gewone. Hij had niet al leen het werk van zijn voorgangers voort te zetten, doch hij moest de werkzaamheid an de Bank ook in nieuwe banen leiden Wat hij als zoodanig presteerde, komt o.a tot uiting in de groote waardeering voor de jaarverslagen, welke hij van 1907 tot 1912 heeft samengesteld, en die getuigden van zijn wijs en voorzichtig beleid, naast durf "nitiatief en doorzicht. In dien tijd gaf Mr Vissering zijn bekende werk uit over China On Chinese Currency", dat blijk oaf van een intensieve studie, die hij had gemaakt van het muntvraagstuk in het Verre Oosten. De heer Vissering werd dan ook aangezocht op te treden als adviseur van de Chineesc!i2 Regeering op het gebied van het bank- en geldwezen. Toen hij een jaar later als pre sident van de Nederlandsche Bank werd benoemd kreeg hij van China de titel van honorair adviseur. Tijdens de jaren, dat Mr. Vissering presi dent was van de Javasche Bank heeft hij veel kunnen doen voor de muntmivering in Indië. Er circuleerden in Indië n.l. no.z groote hoeveelheden aan buitenlandsche munten. Zoo waren op Sumatra de ver schillende soorten zilveren dollars in heemsch De gulden kende men slechts van zijn naam. Mr. Vissering heeft toen direct na zijn optreden als president de muntzui- vering krachtig ter hand genomen en reeds korten tijd daarna was dit werk voltooid. De zware oorlogsjaren Mr. Vissering werd president van de Ne derlandsche Bank in 1912 als opvolger van Mr. N. P. van den Berg. Zijn nieuwe loop baan zou verre van rustig zijn en de zwaar ste eischen stellen aan zijn bekwaamheden! I-Iet begon al in 1914, bij het uitbreken van den wereldoorlog, toen een sterke uitzetting van de circulatie noodzakelijk werd en het dekkingspercentage als noodmaatregel tot 20 pet. verlaagd werd. Toen de eerste schrik voorbij was, keerde echter het vertrouwen spoedig terug. Na de moeilijke oorlogsjaren heeft Mr. Vissering zich groote verdiensten verworven in zijn pogingen tot herstel en opbouw van het economisch door den oor log geteisterd Europa. In den herfst van 1919 kwamen op zijn initiatief te zijnen huize vele vooraanstaande economen en bankiers uit binnen- en buitenland bijeen voor parti culiere en vertrouwelijke besprekingen van de financieele en economische vraagstuk ken van den dag. Dit leidde tot het opstel len van een memorandum dat 15 Jar ari 1920 genuhliceerd is en aanleiding werd tot het in het leven roepen van de financieele economische afdeelins van den Volkenbond. Op tal van internationale conferenties na dien gehouden gaf Mr. Vissering den toon aan. Veel deed Mr. Vissering voor het eco nomisch herstel van Duitschland en Oosten rijk. Niet alleen in F.urona, doch ook daarbui ten stelde Mr. Vissering ziin krachten ter beschikking In 1924 be-ncht hif Zuid Afri ka lot het bestndeeren van het vraagstuk van het herstel van den grilden standaard daar te lande, on-afh ank «tijk van het v«r T'nni"krijk Ma zijn studie ter nleatce hoeft Mr. Vissering in samenwerking met dep Amerikaanschen evnert Mr. Kemmeror een rapport opgesteld, dat een standaardwerk kan worden genoemd op het punt van munt politiek. Herstel van den gonden standaard Jarenlang heeft Mr Vissering op vrucht bare wijze samen gewerkt met den gouver neur van de Bank van Engeland. Montagu Norman. Door deze samenwerking kon in 1925 een practische uitvoering van een te rugkeer tot den gouden standaard -n beile landen worden vergemakkelijkt. Dat was in April 1925, toen met ingang van den 29sten van die maand de gouden standaard in Ne derland, Ned. Indië, Engeland, Australië en N -Zeeland tegelijkertijd werd hersteld. Helaas zijn nadien de teleurstellingen Mr. Vissering niet bespaard gebleven! De crisis welke in 1929 uitbrak, heeft immers veel verloren doen gaan van wat hij in de voor afgaande periode had opgebouwd. Niet in het minst moet daarbij worden gedacht aan het. loslaten van den gouden standaard dxir Engeland in September 1931. hetgeen voor de circulatiebanken, welke een op ervaring gegrond vertrouwen hadden in de monetaire politiek van Engeland, groote verliezen moo bracht. Mr. Vissering heeft steeds een rots vast vertrouwen gehad in de uiteindelijke resultaten van een internationale samen werking en het was aan dit vertrouwen, dat hij zijn doorzettingsvermogen ontleende i:u op dit gebied werkzaam te blijven. De te leurstellingen deden dan ook zijn toch al geschokte gezondheid geen goed en het was hierom, dat hij tegen 1 Jan. 1932 ontslag vroeg, hetgeen hem op de meest eervolle wijze werd vereend. Nadien hield Mr. Vis sering zich uit den aard der zaak meer op den achtergrond. Zijn verdiensten erkend Niet alleen in eigen land. maar ook daar- Duiten heeft men alom de verdiensten van den overledene erkend, hetgeen tot uiting kwam in een respectabele lijst onderschei dingen, die hem in den loop der jaren werd verleend. Een hooggeacht vaderlander, die werkte zoo lang het dag was, is thans heengegaan. Maar de herinnering aan hetgeen Mr. Vis sering voor ons land en voor Indië en voor het internationaal overleg in de vele jaren van zijn werkzaamheid heeft gedaan zal immer levendig blijven. Ter gelegenheid van zijn zeventigste ver jaardag in 1935 is mr. Vissering op harte- "ke wijze gehuldigd, niet alleen voor zijn arbeid als President van de Nederlandsche Bank. maar ook voor het vele. dat hij deed 'n verhand met de drooglegging van de Zuiderzee, waarvan hij een warm voorstan der was. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den oud-nresident der Neder- Icndscho Bank zal plaats vinden Donderdag a.s. op de begraafplaats Westerveld na aan komst van den trein v«n '.n< „,,r Roodvonk-epidemie in Monster Allo scholen gesloten Op last van den burgemeester van Monster zijn alle scholen in deze gemeente met ingang van heden geslo ten, wegens voortdurende toeneming van het aantal roodvonk-gevallen. Deze maatregel was reeds gedurende korten tija voor een drietal scholen genomen. POGING TOT WORGING UIT MINNENIJD De politie te R e e u w ij k heeft Zaterdag den 45-jarigen L. J. v. d. S. uit Gouda na een scherp verhoor naar het huis van be waring te Rotterdam vervoerd. Verdachte heeft Donderdag jl. uit minnenijd zijn 31- jarige verloofde, de Oostenrijkschc C. S., wonende aan den 's Gravebroekschenweg te Reeuwijk gepoogd te worgen en in het ge laat geslagen. Op haar hulpgeroep kwam haar buurman C. den O. toesnellen die den onverlaat belette met de mishandeling door te gaan. De politie is in kennis gesteld met het ge volg dat v. d. S. te Gouda werd gearresteerd en Vrijda in de cel aan de Reeuwijkschebrug werd opgesloten. WOONARK UITGEBRAND Gisteravond om elf uur brak brand uit in de woonark „Rika" liggende aan den Oov- dijk tegenover de Waalbrug aan den Nij- meegschen oever te N ij m e g e n. De bewo ners,^ tevens eigenaars van de ark, de fami lie Verheul, waren niet aanwezig. De brandweer die met twee motorspuiten uitrukte, tastte het vuur krachtdadig aan,, zoodat de omliggende schepen en het club huis „De Batavier" niet door de vlammen werden aangetast. „AVICORNI" voor verpakking van Pluimveevoeders BATES meerwandige PAPIEREN ZAKKEN 25—50 Kilo. BatesCeproZakken Mij. N.V. Maastricht Franschensingel 60 Telefoon 4497 Uitgeversmaatschappij BROEKHOFF NV v.h. KEMINK ZOON DOMPLEIN 2 UTRECHT VerschenenMevr. N. van Sillevoldt Haasso SLEUTELS prUa ingenaaid1.7r. Dl. boe* see* een van AA moeilijke kinderjaren van Tlno van Op de t»U pre aid. Dit 1 moetlüke jai ontwikkeling van het ktn'd hadden God verlaat de ZUnen niet. Dit zien w[i »U L boek' Als later vadera onschuld bltikt. breekt weer een gelukkige tijd aan. P»er«na eSCtlri)ï!nS 'n dlt b0ek 13 8Ch,t- .'."iS.."' 30 echrtif- Voor meisjes van 12—17 Jai schikt voor Kerat- rrjaardaga-geschenk En tóch gaat het leven nog voort prüs Ingenaaid2. Een boelende, vlot geschreven?nd*uivëre we«? dK. belevenissen van een Hollandsche boerenknecht, die soldaat wordt en opklimt tot sergeant in "t Fransche vreemdellngen-legioen "ok verkrijgbaar by den bockhandel

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1