STADSNIEUWS Handel en nijverheid VOOR BETERE AARDAPPELEN VAN DER VLIST ZATERDAG 18 DECEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Het Romeinsche Keulen Lezing Dr. Fremersdorf Dr. Fremersdorf uit Keulen lieeft in het Rijksmuseum van Oudhe den een tweetal voordrachten gehou den over „Het Romeinsche Keulen". Keulen is een van de belangrijkste centra van Romeinsche cultuur in het Rijnland ge weest, aldus dr. Fremersdorf. Van bouwwer ken uit dien tijd bleef helaas weinig be waard, doch de geschiedenis der stad is toch zeer gped te volgen. In den Augusteïsohen tijd lag er in of bij het tegenwoordige Keulen een castellum voor twee legioenen, bij het Oppidum Ubiorum, de stad der Ubiërs. Agrippa stichtte daar als godsdienstig mid delpunt voor het Romeinsche Germanië het Ara Ubiorum, een altaar, als het ware een pendant van het altaar van Lyon, het gods dienstig middelpunt van Gallië. Omstreeks 30 na Chr. stichtte Agrippa, de gemalin van keizer Claudius, die in het Oppidum Ubi orum geboren was, de veteranen-colonie Co- lonia Claudia Ara Agrippinensium, die wel dra de belangrijkste havenstad van het Rijn land werd. De omvang van deze stad met het verloop van haar ringmuur is volledig bekend. Ook herkent men in het latere Mid- deleeuwscih stratennet nog veel van 't recht hoekige schema van het Romeinsch straten plan. Romeinsche vondsten zijn in Keulen zeer talrijk. Uit den oudsten tijd stamt o.a. een meer dan levensgroots portretkop, waai- schijnlijk van Agrippa, van het Ara Ubiorum afkomstig en een aantal uitstekend bewaar de grafsteenen van soldaten. Uit lateren tijd zijn onder de monumentale vondsten o.a. een paar prachtige mozaïeken te noemen. Tot' 't midden der 3e eeuw heeft Keulen een vredes periode gehad, daarna kwam het gevaar met de telkens herhaalde invallen der Barbaren en de oude stadsmuur kreeg wezenlijke be- teekenis als verdedigingsmiddel. In het be gin van de 4e eeuw werd de overzijde van den Rijn met de stad verbonden door een •steenen brug, die daar tevens aan den over kant door een sterk castellum verdedigd werd. Nog een eeuw lang kon toen het Ro meinsche gezag zich in Keulen handhaven in het begin van de 5e eeuw werd het door de Franken veroverd. Voorts behandelde spr. aan de hand van een groot aantal lichtbeel den de producten der verschillende kunstin dustrieën, die in Keulen in den Romeinschen tijd gebloeid hebben. In de eerste plaats was Keulen een belangrijk centrum voor de fa bricage van terra-cotta beeldjes, waarvan .verscheidene met fabrikantenstempels ge signeerd zijn. Terra-cotta-lampen werden in Keulen reeds Sn het begin van de eerste eeuw gemaakt. .Vermoedelijk is er ook bronsindustrie ge weest, waarvan vooral een groep rijk versier de bronzen inktkokers getuigen. Maar Keu lens roem zijn de prachtige producten der glasindustrie. Het prachtige slangendraad- glas uit het einde der tweede eeuw vertoont ons wonderen van technische vaardigheid. Een andere soort is het in een vorm gebla zen glas bijv. druiventrosfleschjes, karika tuur-koppen enz. In de derde en vierde eeuw is 'het vooral het gegraveerde glas, vaak met voorstellingen, aan de bijbelsche geschiede nis ontleend, dat men in Keu 1 scha graven in tal van exemplaren aantreft. Spr. eindigde zijn voordracht met te wij zen op de rijke inhoud van het Wallraf Richartz-Musaum, die een zeer volledigen indruk geeft van de hooge cultuur van het Romeinsche Keulen. Aanvullingsagenda In de Maandag a.s. ïe houden raadsverga- Üering komt alsnog aan de orde een voorstel tot het aankoopen van de perceelen le Looierstraat nis 2 en 1416, kadastraal be kend gemeente Leiden, Sectie C, nis 329 en 1858 en tot het vaststellen van den desbe- itreffenden begrootingsstaat. De koopsom bedraagt f 550 totaal. Dr D. A. H. van Eek t Te Joppe (Geld.) is op'72-jarigen leeftijd overleden dr. D. A. H. van Eek, oud-conrec tor aan het gymnasium alhier. De heer Van Eek werd 27 Februari 1865 hier ter stede geboren. Hij bezocht aldaar het gymnasium, vervolgens de universiteit en werd bij Raadsbesluit van 4 Augustus 1892 benoemd rot leeraar in de oude talen aan het gymnasium, dat hij vroeger als leer ling bezocht, in de plaats van dr. H. van Gelder, die tot leeraar te Utrecht was be noemd. Bij het overlijden van den t'oenmaligen rector, dr. W. H. v. d. Mey (1903), volgde de conrector, de heer L. Punt, dezen als rec tor van het Leidsche gymnasium op en werd 'de heer Van Eek tot conrector benoemd. Deze functie vervulde hij rot 1 September 1930, toen hem wegens het bereiken van iden pensioengerechtigden leeftijd eervol Ontslag werd verleend. Hij vestigde zich daarna te Oegstgeest en ongeveer vier h vijf jaar geleden vertrok hij naar Gorssel. De begrafenis heeft hedenmiddag op de 'Alg. Begraafplaats te Gorssel plaats gehad. KAMER VAN KOOPHANDEL yOOR RIJNLAND Wijziging. 5180. Wed. G. Burger, Alphen B. d. Rn, van Mandersloostraat 43a; han del in aardappelen, groente, fruit enz. Uittr. E.r Wed. C J. Burger-van Vliet, d.d. 15 Dec. 1937. N. E.: D. J. H. Burger, Alphen aan de Rijn. 6145. „Het oude Wijnhuis van 1895" fa. C. Bloot en Zoon, Leiden, Kloksteeg 7; bier- bottelarij, handel in limonades, "wijnen en bronwateren. Bijv. uitgeoef. bedr.: fabriek van limonades, gazeuse dranlken en mine rale wateren. 449. Gebrs. Palm, Leiden, Jansvossen- steeg 31, handel in lompen, beenderen, oude metalen .enz. Volmacht verleend aan: G. L. Palm. Leiden (B.P.). 6588. Heeren Modehuis Bert Schrier, Leiden, Steenstraat 3. Vest. fil.: Leiden, Steenstraat 12a. „Het Dassenhuis", d.d. 25 November 1937. 4052. N.V. Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen „Oegstgeest". Leiden, Rapenburg 122. Uittr. Comm.: G. E. van der Werff Jr., Amsterdam en H. C. J. Kouwenhoven. 4330. N.V. Algemeene Bouwmaatschap pij „Alboma", Leiden, Rapenburg 122. Uittr. Comm.: B. H J. van Linden, Wassenaar; G E. van der Werff Jr Amsterdam en B. C. .van den Berg, Den Haag. 1849. Firma P. M. Voortman en Zoon, Ter Aar, Langeraar Wijk A. 120 en 121; handel in kruidenierswaren. Bovengenoem 'de vennootschap onder firma is ontbonden. Het' bedrijf wordt thans uitgeoefend door den heer G. P. Voortman. als eenxg eigenaar. Onder diens eigen naam. Zilveren jubileum maj. G. Bron Hartelijke huldiging De brigade-commandant van de rijksveld wacht, majoor G. Bron, alhier, is ter gele genheid van zijn zilveren jubileum in dienst van hei' Rijk hartelijk gehuldigd. In het ge bouw van de Rijksveldwacht te Den Haag werd hem door den districts-commandant, den heer T. H. A. H. Tielens, de zilveren medaille voor trouwen dienst op de horst gespeld, 's Middags kwamen hem in zijn woning tal van personen, waaronder ver schillende autoriteiten, hun gelukwenechen aanbieden. Er waren tal van bloemstukken binnengekomen en vele waren ook de schrif telijke en telegrafische gelukwenschen.Des avonds bood de Brigade Rijksveldwacht den jubilaris, bij monde van den heer Hey, een fraai geschenk aan. De heer Hey schetste den majoor als een man met een beminnelij ke n eenvoud, een liefdevol hart, een groove nauwgezetheid, een onkreukbare trouw. Gistermiddag had ook een huldiging plaats van de zijde van den Bond van Chr. Politie ambtenaren, in welke organisatie de heer Bron een vooraanstaande persoonlijkheid is. Daartoe werd een buitengewone ver gadering in „Rehoboth" belegd, en uit alle plaatsen van ons land waren le den van den Chr. Bond van Politie ambtenaren vertegenwoordigd, alsme de hei Bondsbestuur, alle rijksveld wachters van het 4e district en de LeidscJJe politie. Om ongeveer 2 uur werd de jubilaris en echtgenoote door een commissie, onder het zingen van Gezang 96 1: „Halleluja, eeuwig dank en eere", binnengeleid. Nadat de heer Bron. die voorzitter van de afdeeling Leiden is, had plaats genomen, opende de heer G. Maan, 2e voorzitter, de buitengewone vergadering met gebed en heette hij den jubilaris en echtgenoote har telijk welkom en feliciteerde hij hem na mens de Chr. Bond van Politie-ambtenaren in Nederland op hartelijke wijze met zijn 25-jarig jubileum. Als voorzitter der Leid- sceh afdeeling heeft hij steeds de belangen van de politie-ambtenaren behartigd. Spr. hoopte dat de heer Bron nog lang voor den Chr. Bond en zijn gezin gespaard moge blij ven. Nadat od zijn verzoek de jubilaris de bekende zegenbede uit Psalim 134 3: „Dat' 's Heeren zegen op u daal" was toegezongen, nam de Bondsvoorzitter, de heer Reeder, het woord en wenschte eveneens in harte lijke bewoordingen den heer Bron met zijn jubileum geluk, waarbij de Bondssecretaris Mr. v. d. Veer (advocaat te Rotterdam) en raadsman van den Chr. Bond. zich aansloot De heer Timmers, secr. van de afdeeling Leiden, bood hierop namens de Leidsche af deeling een „Swan"-vulpen aan, hopende dat de majoor die nog lang als een herinnering aan dezen schoonen dag mocht gebruiken. Aangedaan dankte de jubilaris voor het mooie cadeau en de hartelijke wenschen. Ik gevoelde mij aanvankelijk niet geschikt als voorzitter op te treden en de leiding op mij te nemen, aldus spr., maar doordat u mij in mijn zware taak hebt gesteund, acht ik het nu een voorrecht uw voorzitter te zijn. Nadat nog een oud-lid, de heer v. d. H e ij- d e n, het woord had gevoerd, werden ver- verschingen aangeboden. Nadat op verzoek van den jubilaris Psalm 75 1 was gezon nen, ging men over in een ledenvergadering. Ds Wiersinga kan morgen niet preeken Naar wij vernemen is Ds Wiersinga we gens lichte ongesteldheid verhinderd morgen te preeken. In de kerk Heerengracht zal in diens plaats 's morgens optreden cand. C. v. d. Tas, van Delft; en in de kerk Oude Vest 's avonds Ds. Jac. Eringa van Oegstgeest De overige diensten blijven ongewijzigd. Een verrassing Naar wij vernemen bestaat het plan, zoo gauw als er in 't Vorstelijk huis een Prins of Prinsesje geboren is, de Leidsche en Oegstgeesteche burgerij een verrassing aan te bieden tegen kleinere of groote gave. De opbrengst komt ten goede aan de Ver- eeniging Chr. Jeugdhulp en de St. Elizabeth- vereeniging, beide gevestigd te Leiden. Daar wij weten hoeveel goeds deze beide vereenigingen tot stand brengen, bevelen wij deze op zichzelf zoo aardige verrassing met warmte aan. Wie nadere inlichtingen wil hebben of dien dag m-ec wil helpen vrage die of geve zich op bij mej. D. Coebergh, Oranjelaan 20, telef. 11 Oegstgeest en mevr. B. Gathiers— Blanke, Rijnsburgersingel 9, telef. 2936, Lei den. Ned. Herv. Diaconie Dr. G. Brouwer voorzitter In de vacature ontstaan door het overlij den van den heer W. Wielhoff is tot voorzit ter der Ned. Herv. Diaconie benoemd Dr. G. Brouwer. Kostelooze Geneeskundige hulp Door den Directeur van den Gemeentelij ken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon te Leiden wordt ter kennis gebracht van hen, die zich hiertoe hebben aange meld, en daarvoor in aanmerking komen, dat de kaarten ter bekoming van kostelooze Genees- en Heelkundige hulp gedurende het jaar 193S, moeten worden afgehaald in het St. Elisabethshof aan de Oude Vest no. 25, en wel op Maandag 20 December 1937 des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namid dags van 2 tot 4 uur. Geveilde Perceelen Ten overstaan van notaris H. M. Mar kus se te Leiden: Winkelhuis met tuin Hoogewoerd 75 en pakhuis en erf Nieuwe Brugsteeg 7, samen in bod f 6860, kooper do heer J. Zitman q.q. te Leiden voor f 6860. Winkelhuis met bovenwoning Oude Sin gel 204 hoek Oostdwarsgracht 1 en 3, in bod f 2650, kooper de heer E. van Starkon- burg q.q. te Oegstgeest voor f 3100. Huis en erf Leege Werfsteeg 11 hoek van der Werffstraat, in bod f 102Q, kooper de heer M. Verhoef te Leiderdorp voor f 1180. De huizen en erf Zegersteeg 2 en 4, samen in bod f 690, kooper de heer M, van D r i e 1 te Leiden as. voor f 695. Ten overstaan van notaris J.LvanEck te Leiden: Woon- en winkelhuis met afzonderlijke bovenwoning en tuin Pieterskerk^racht 3/3a en pakhuis met twee afzonderlijke boven woningen en erf Schoolsteeg 6, 6a, 6b, na afmijniqg tezamen in bod f 6500, kooper de heer G. .T. Yperlaan q.q. te .Voorschoten voor f 6525, Met de Kerstdagen EEN BOEK uit de Leesbibliotheek van P. A. Kouwenhoven Doezastraat 37 - Tel. 3683 - Leiden Leidsche Chr. Besturenbond Goed geslaagde cursusavond Voor een zeer goed bezochte verga dering in gebouw „Patrimonium" sprak de heer G. H o r d ij k, voorzitter van de Leidsche Chr. Besturenbond, over het onderwerp: .Algemeen verbin dend- en onverbindend-verklaren van ondernemersovereenkomsten en alge meen verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collec tieve arbeidsovereenkomsten". Nadat de secretaris de bijeenkomst ge opend had met een kort inleidend woord, behandelde de heer Hordijk eerst de verbin dend- en onverbindend-verklaring van on- dememersovereenkomsten. Ter inleiding deelde spr. mede, dat de Wet op deze mate rie betrekking hebben op de le Maart 1935 in de 2e Kamer en op 23 Mei 1935 in de le Kamer werd aangenon»?n. Reeds sedert tien tallen van jaren openbaart zich een toene mend streven om door samenwerking op economisch terrein verschillende doeleinden te verwezenlijken. In de Memorie v. Toelichting op het ont werp van Wet werden als verschillende regelingen genoemd: „regeling der onder linge concurrentie, b.v. door het brengen van eenige uniformiteit in de verkoopvoor waarden, het vooi-schrijven van minium- kwaliteiten, het invoeren van zekere ar- beidsverdeeling in productie en distributie, het tegengaan van prijsbederf en het tegen gaan van overmatige kapitaalinvesties Spr. wees er op dat deze ordening nood zakelijk is en dat er voldoende rechtsgrond voor de Wet aanwezig is. Verschillende voorbeelden werden hieitbij genoemd. In de wet zijn verschillende bepalingen opgenomen waarop verbindendverklaring op verzoek van ondernemers of vakvereeriT- gingen die partij bij die overeenkomst zijn, plaats heeft. Betreffende de onverbindend- verklaring wees spr. erop dat dit een middel is in de hand van den minister om maat regelen waardoor het algemeen belang wordt geschaad te niet te doen. Tenslotte behandelde spr. nog de wijze waarop het toezicht en de handhaving van de wettelijke bepalingen plaats heeft. In het tweede deel van zijn onderwerp besprak de heer Hordijk de noodzakelijkheid van en de rechtsgrond voor de verbindend verklaring van de collectie arbeidsovereen komsten. Niet alleen economische, ook sociale orde ning is noodzakelijk. Het groote goed van de collectieve arbeidsovereenkomst, dreigt te loor te gaan, indien de verbindendverkla ring het niet komt schragen. Waarom wij voorstanders zijn van deze maatregelen, heeft de heer Amelink bij de behandeling van de Wet op 17 Maart 1937 duidelijk uit eengezet. Spr. citeerde een deel van; deze voortreffelijke rede. Vervolgens noemde hij eenige bepalingen welke van de verbindendverklaring ziin uit gesloten en de intrekking van verbindend1- verklaring en onverbindendverklaring, door de Wet nader geregeld. In zijn slotbetoog zei spr.: Wij zijn dank baar voor hetgeen verkregen is door deze wetten, onze idealen liggen echter verder. Hiermee is opnieuw een stap gedaan in dé richting die naar bedrijfsorganisatie moet leiden. De Overheid heeft tot taak te maken dat het algemeen belang niet ondergeschikt gemaakt wordt aan het groepsbelang. Op de inleiding volgde een vruchtbare be spreking van verschillende vragen, welke aan den heer Hordijk werden gesteld over onderdeelen van zijn inleiding. Te ruim 10 werd de vergadering, na dank zegging, gesloten. Ned. Chr. Handelsreizigers Vereeniging Welgeslaagde lustrumviering Onder groote belangstelling van de zijde der leden vierde de Leidsche afd. der N.C. H.V. Vrijdagavond in „Oud Hortuszicht" haar eenste lustrum. Te acht uur opende de voorzitter, de heer de Graaf, de vergadering op de gebruike lijke wijze. In zijn openingswoord riep spr. alle aanwezigen, in het bijzonder de afge vaardigden der af deelingen die 5 jaar ge leden bestonden, een hartelijk welkom toe. Spr. gewaagde o.m. van de dank die de afrJ Leiden past als we zien op hetgeen in 5 jaar is tot stand gebracht. Met bijzondere hartelijkheid wees hij op het werk der le den, die hem in staat stelden heden, f 75 af te dragen aan het ondersteuninigs%nds der landelijke vereeniging. Na voorlezing der ingekomen stukken en een met applaus bekrachtigd voorstel een telegram aan collega de Jong te zenden, kregen de secretaris en de penningmeester gelegenheid hun jaarverslag uit te brengen. De secretaris meldde een vooruitgang van 30 |pct. van het ledenaantal dat thans 391 bedraagt. De penningmeester wilde de feest vreugde blijkbaar net verstoren en deelde met de minst mogelijke woorden een tekort van f2.0514 mede. Aan de hand van de dichtregels: „In het verleden ligt het heden, in het nu, wat worden zal", besprak de oud-voorzitter de heer Graafland het verleden van Leiden, niet zoo zeer op ge schiedkundig als wel op sociaal gebied. Spreker bewees dat Leiden ook in dat op zicht een naam heeft hoog te houden en spoorde daar toe aan. Namens het hoofd bestuur sprak vervolgens de heer Schu mann in aansluiting waarop direct de andere afgevaardigden het woord verkre gen. De collega's Graafland en Noor da nus resp. scheidende voorzitter en secre taris, beiden wegens vertrek naar elders, werd een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden. Onder het genot van een diner uit de befaamde keuken van „Oud Hortuszicht" werd de avond verder gepasseerd. De tenor Hollander met zijn zang en de heer Schro der in zijn goochel-rejiertoir droegen niet weinig tot het succes van dien avond bij Het strijkje „Bertini" zorgde voor de vroolijke noot, terwijl de dames en heeren volop gelegenheid hadden hun schiet- en sjoel-capaciteiten openbaar te maken. Te ongeveer half drie sloot de voorzitter deze buitengewoon geslaagde avond. Gieter had de aanbesteding plaats van de uitbreiding van een werkplaatscn-complex ten behoeve van het Kamerlingh Onnes- Laixxratorium, alhier, architect de heer Ver steeg te Den Haag. Ingeschreven hadden: Mosselman en Kor teweg, Rotterdam f 33.630; Boele èn v. Eeste ren, Den Haag, f 33.300; Bataafsche Aanne mersmij., Den Haag f 33.150; v. d. Wal en Woudenberg, Utrecht f 32.S20; Ravestein, Leiden, f 29.900; Cokshoorn, Voorburg f 29.950; Bensohot, Amsterdam, f 31.350; Gebr. v. d. Loo, Rotterdam f 32.529; firma Splinter, Leiden f 29.750; H. Korswagen, Lei den f 28.825; De Vreede, Noord\\\jjk f 27.990; firma Huurman, Leiden f 27.293. JAN SLUYTERS Op 24 Dec., den dag voor Kerstmis, zal de Leidsche Kunstvereeniging een tentoonstel ling houden van werken van Jan S 1 u y- t'ers. Dit zal de eerste tentoonstelling zijn die van dezen belangrijken schilder in Lel den zal worden gehouden. De tentoonstelling zal ook verschillende nieuwe werken, die zijn jongste ontwikkeling toonen, bevatten. Van de oudere werken zij genoemd het mooie portret dat Sluyters in 1933 schilderde van prof. dr. de Sitter. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: W. Rochat 28 jr en M. P. E. Neuteboom 20 jr. BEVALLEN: J. M. v. Es—v. Emmerik dr J. v. Staden—Klenjet zn B. B. v. Brakel—Frank hulzen dr T. J. Hulscher—WUfje dr C. M. SteenvoordenKortekaas zn J. N. E. Kok— Paats zn A Stikeklorum—Paling zn. OVERLEDEN: J. de Roolj on&eh. vr. 7 8Jr J. Cramav. d. Oever vr. 74 Jr A. Vel zei— Zwier vr. 55 jr. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN JAARVERGADERING E.H.B.O. De afd. Alphen a. d. Rijn der Ned. Ver. E.H.B.O. vergaderde in hotel „Centraal". In het openingswoord wees de voorz., de heer A 11 a r t, er op, dat de E.H.B.O. hij de hier ter plaatse te treffen maatregelen in zake de luchtbescherming een belangrijke plaats zal innemen. Zoodra de gemeente klaar is met de voor bereidingen van organisatie zal met de oefeningen e.d. worden begonnen. Het keurige jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording van den penningmeester. De aftredende bestuursleden, de heeren Goede en Prins, werden herkozen, ter wijl in de vacature ontstaan door bedanken van mej. Kroon, werd voorzien door ver kiezing van den heer J. A. Schouten, die in het bestuur v.n. de Reddingsbrigade ver tegenwoordigt. De medische leider, dr. H i 1- dernisse, werd vot Jeere-voorzitter be noemd. Na uitreiking van de diploma's der Red dingsbrigade sloot de voorzitter met een op wekkend woord de bijeenkomst. DE NATUUR IN HUIS In 't Nutsgebouw vergaderde de aquarium- en terrariumvereeniging „De natuur in huis". Tot bestuurslid werd gekozen de heer P. R ij n s b u r g e r. Na de pauze werd door den heer Blok, uit Leiden, gesproken over „De kweek van de maanvisch". Spr. gaf velschillende raad gevingen omtrent temperatuur, waterstand, voeding, bewaaiering der eieren enz. Het was een leerzame avond. HAZERSWOUDE AR. PROPAGANDACLUB De Anti-Rev. Propaganda club „Schrift en Historie" hield gisteravond een vergadering onder leiding van den heer Bogaard s. Aan de orde van behandeling was Art. 10 .Decentralisatie", van het Program van Be ginselen, hetwelk ingeleid werd door den heer P. J. v. d. Haven. De eisoh van ons Program is meerdere de centralisatie; vooral uit historisch oogpunt bezien en de idee die daarachter schuilt om de organische ordeningen die in provincie en gemeente van zoo groot belang zijn, tot meerdere ontplooiing te brengen. Sterk werd dit door spr. geaccentueerd, door te wijzen op de centralisatiegedachte der Fransche revolutie, zooals die onder li beraal bestuur in stand werd gehouden. De strijd van Groen, Macikay en Kuyper op dit terrein is rijkelijk beloond, door hetgeen* reeds is verkregen. Vooral in onzen tijd dient de strijd voor de gezonde decentralisatie gedachte tot fundeering van onze zienswijze op dit terrein tegenover de misbruikte vrij heid, door slecht gemeentebehcer van hen die als volgelingen der revolutie een onver antwoordelijke gemeentepolitiek voeren;, daarom is het noodzakelijk dat. de Regeering ten opzichte van die gemeenten een streng toezicht houdt. Daarom niet de decentrali satiegedachte verwerpen, maar excessen met vaste hand bestrijden en streven naar de ontplooiing van hetgeen gevormd werd door de historie, naar tijd en plaats. Hierop werd een levendige besproking ge voerd. De heer G. Drexhage gaf een keu rig politiek nationaal en internationaal overzicht met bespreking. N.C.R.V.-FILM Van bevoegde zijde vernamen wij, dat de nieuwe N.C.R.V.-film ook in Hazerswoude zal draaien en wel 1 Febr. 1938. Dus men be hoeft voor deze film gegn'onnoodige reis te maken. DAMMEN Woensdagavond werd door de Hazervs- woudsche Damclub IT. D. C. I in het hotel „Het oude Raadhuis" voor de competitie van de Rijnstreek gespeeld tegen „Nooit Gedacht" udt Ter Aar. De uitslag was als volgt* Hazerswoude Ter Aar J. C. Windhorst C. Bezemer 20 A. J. van Tol J. van Eijk 02 L Matze W. Snater 2—0 Abr. Dorsman K. Groen in 't Woud 20 G. Ruvs J. Bezemer 20 D. van Staveren J. Kroon 20 J. de Gelder H. van de Ster 0—2 K. J. Matze J. van de Starre 20 M. Kroon H. Broer 0—2 P. v. Gorkum (res.) J. v. d. Sterre 11 H. D. C. won met 137 KATWIJK a.d. RIJN De Geref. Mannenvereen. „Schrift en Be- lijidlenis" hoopt Dinsdag 21 Dec. a.s., des avonds om 8 uur, in de zaal der Geret kerk haar jaarvergadering te houden. Evenals andere jaren zal deze vergade ring, waar ook de vrouwen worden uitge- noodigd, een intiem karakter dragen. De heer G. M e ij e r i n g zal een onderwerp le veren over „Het Vrouwenkiesrecht in de Kerk", terwijl nog verschillende andere le den bijdragen hebben toegezegd. JAARVERGADERING TROP.-CLUB Woensdag 22 Dec. a.s., des avonds om 8 uur, zal de A.-R. Prop.-Club haar jaarverga dering houden in de zaal der Geref. kerk. Behalve jaarverslagen en bestuursverkie zing vermeldt de agenda een onderwerp over: „Ware en valsche Democratie" door den heer C. Zuyderduyn. Alle leden ook de dames-leden wor den yemvacht! KATWIJK AAN ZEE STAND DER WERKLOOSHEID Bij het bureau voor arbeidsbemiddeling stonden heden 657 personen als werkloos in geschreven. Stand op 18 Dec. 1936: 695, waar van 633 boven 18 jaar. MUZIEKUITVOERING U.N.L De Ghr. muziekvereen. U.N.I., dir. de heer P. C. Langmuur, gaf gisteravond voor een goed gevulde zaal haar jaarlijksche uit voering, welke in alle opzichten geslaagd mag heeten. Algemeen leider voor dezen avond was de heer A. den Dikken, die ook een openingswoord sprak, waarin hij stilstond bij het nut van een goede muziek- ereeniging. Daarna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het uit 14 nummers be staande programma. Begonnen werd met de ouverture Le cheval de Bronze. Duidelijk waren de hoefstappen in dit mooie stukje te hooren. De wals Wiener Praterleben werd op keurige wijze uitgevoerd, behoudens en kele foutjes van de pistons, wel'ke toch aan de uitvoering geen ernstige afbreuk deden Het meest sloeg wel in het karakterstukje _,De fluiter en zijn hond", dat na de pauze nog eens herhaald moest worden! Ter afwis seling werd een tweetal kamerstukjes opge voerd. die veel succes hadden. Van de mu zieknummers, welke nog volgden, was de vertolking van de groote fantasie uit de Opera „Cavalaria Rusticana" van Mascagni wel het mooist. Iedere noot kwam hierin vol ledig tot rijn recht, tenvijl alles beschaafd werd gespeeld en de verschillende nuances goed in acht werden genomen. De voorzitter van den Chr. Bond van Har monie- en Fanfarecorpsen, de heer F. J. v. d. Kluif, uit Rotterdam, sprak de vereeni ging in hartelijke bewoordingen toe, waarna de heer den Dikken nog een kort slot woord sprak en op de gebruikelijke wiize eindigde. KOUDEKERK a.d. RIJN GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente kwam Donderdag avond in openbare vergadering bijeen. Te genwoordig alle leden. Voorzitter do burge meester. De Voorz. deelt mede, dat op de begrooting 1938 de ontvangsten door een meerdere uit- keering uit de gemeentefondsbelasting met 800 worden verhoogd. B. en W. stellen voor toetreding tot de Fraude-Risico Onderlinge van Gemeenten. De v.oorz. deelt mede dat bij toetreding hier door vei'valt de zckerheid6stelling van den gemeente-ontvanger en van het waterleiding bedrijf, waardoor meer zekerheid wordt ver kregen, tenvijl de onkosten geen noemens waardige verhooging ondergaan. Aldus wordt besloten. Een verzoek van het bestuur der Ned. Herv. School om medewerking tot verande ring van de gasverlichting in electrische ver lichting wordt ingewilligd. Kosten f 200. Voorstel verlaging huur watermeters. In een vorige vergadering is ter overweging ge geven de waterprijs te verlagen. Na nauw keurig onderzoek is B. en W. gebleken, dat in vergelijking met andere gemeenten, de prijs hier niet hoog is en zelfs aan den lagen kam', zoodat hieraan geen gevolg kan wor den gegeven. Alleen bestaat de mogelijkheid de huur der meters te verlagen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De vaststelling verordening op de heffing van de opcenten op de gemeenuefondsbelas- ting 1938/1939 wordt 'onveranderd goedge keurd. Aangezien sinds lang overwogen wordt een regeling te treffen voor onderlinge hulp verleening bij brand, leest de voorz. een vastgestelde regeling voor, waarmede de Raad accoord gaat. Aan den gemeentewerkman wordt opnieuw een gratificatie verleend vanT 40,voor het controleeren van de straatverlichting over 1937. RADIO-DISTRIBUTIE ZATERDAG 18 DECEMBER Programma III: 8.— Keulen.. 9-20 Parüs R., 12.05 Londen Reg., 12.35 Keulen, 13.20 Erussel VI., 14.20 Parüs R„ 15.20 Keulen, 17.20 Deutschl. sender of dlv., 18.05 Parüs R.. 18.20 Keulen, 21.20 Motala of dlv., 21.55 Londen Reg., 22.20 Brussel VI., 22.30 Weenen, 22.50 Boedapest of dlv., 23.25 Berlün. Reg., 17.20 Droltwlcl ZONDAG 19 DECEMBER Prolcramma III: 8.30 diversen, 8.50 Keulen, 10.20.Brussel Fr., 10.45 Keulen, 13.20 Brussel VI.. 14.20 Brussel Fr., 14.35 Brussel VI., 15.20 Keulen, 17.20 Parüs R„ 19.20' Keulen, 21.2o diversen, 21.50 Keulen. 23.20 Berlün. Programma IV: 8.30 Brussel VI., 11.20 Radio PTT Nord. 12.20 Brussel VI., 12.50 Droitwlch, 14.20 diversen. 14.40 Droitwlch. 15.20 Brussel Fr.. 17.20 Keulen. 18.20 Londen Reg., 20.15 Droltwich. 21.05 diversen, 21.25 Droltwich, 21.55 inden Rog.. 22.50 Droltwich, 23.Boedapest div. i Radio. MAANDAG 20 DECEMBER Programma III: 8 Keulen, 10.— diver 10.35 Parüs R„ 12.05 Radio PTT Nord, 12.20 I sel VI., 13.35 Keulen, 14.20 diversen, 14.35 Lon den Keg., 15.20 Keulen, 16.25 Londen Reg., 17.20 Parüs R.. 18.20 Keulen, 20.20 Rome (Bari), H- 21.25 Londen Reg., 22.20 Keulen, 23.20 diversen Programma IV: S.Brusel VI.. 9.20 diversen* 10.35 Droitwlch. 13.50 Londen Reg., 14.35 Drolt wich, 20.05 Londen Reg., 21.05 Droitwlch. Agenda De Zondagsdienst der huisartsen wordt moi'gen waargenomen door de doctoren: Van Alphen, Breestraat" 25, telef. 2268. Van Boc'kel, Rijnsburgenveg 81, telef. 2601 Flim, Turfmarkt 3, telef. 3089. Kors, Plantage 14, telef. 253S. Simons, Kameri. Onneslaan 3, telef. 369. De Geneesk. Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door Dr. VarekamD telef. 1916 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdlag IS tot en met Vrijdag 24 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85; A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313; en J. Doeclens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. KAS-VEREENIGING N.VL ANNO 1865 AMSTERDAM C.. SPUISTRAAT 173 BEWAREN VAN EFFECTEN^ MET ADMINISTRATIS Onze nleuWe Brochure „Bewind! en Executeele" wordt gaarne opr aanvraag toegezonden. 9. Na gehouden stemming wordt tot lid van het Burgerlijk Armbestuur en Burg. Armhuis herkozen de heer Ant. van Eg- mond. Tot lid van de Commissie plaatselijk toe zicht op het Lager Onclenvijis wordt geko zen de heer J. M. van der Velden. B. en W. vragen den Raad een crediet' voor herbestrating weggedeelten tot ecu bedrag van f 500,in den Hondsdijk.pl.m« 900 M2; in de Hoogewaard iplm. 800 M2, in totaal dus 1700 M2. De heer Streefkerk ift genegen het werk uit te voeren voor 25 ct. J de M2 maar wil een garantie van f 5,5<V dagloon. Na bespreking wordt besloten dit werk uit te voeren doch gunstiger tijd en weersgesteldheid af te wachten en later hierover nader te spreken. De voorzitter heeft van zekere firma een vraag ontvangen of er ook geschikt fa brieksterrein beschikbaar was in de ge- RUBRIEK TEN DIENSTE VAN ONZE ABONNE'S UW ASSURANTIEKANTOOR lm. NOOMEN BREESTRAAT 10a, TeL 302, na 6 n. 2479 ATELIER JONKER BREESTRAAT 29 LEIDEN VOOR EEN 3IJZ0NDER PORTRET Voor interieur- en tndustrieopnamen Voor ALLES op FOTOGEBIED FOTO EN KINO HANDEL HOOIGRACHT 51 Telef. 2945 VERKOOP - INRUIL en REPARATIE VAN ALLE SOORTEN STOFZUIGERS Condities In overleg P. J. MAARTENSE HOOGSTRAAT 6 LEIDEN Juwelier Goud en Zilver Horloges Telefoon 571 Gevestigd 1868 HERENMODE - HOEDEN MAATKLEDING. JOHN KAGER CENTRALE VERWARMING SANITAIRE INSTALLATIES DOELENSTEEG 9—11 LEIDEN Telefoon 2289 Postrekenfng 143937 D M. VAN EWIJK WONINGINRICHTINGEN BEHANGERIJ STOFFEERDERIJ MEUBELMAKERIJ BREESTRAAT .73. Telefoon 414 EXPERT TAXATEUR J. VAN ITERSON Gediplom. en Boëciligd MAKELAAR LEIDEN, Telet 1772, OUDE SINGEL 190 timmerbedrijf BOUWKUNDIGE AANNEMER SPECIAAL ADBES voor SCHOONHEIDSMASSAGE MAISON „HENRY" BREESTRAAT 59a Teleloon «31 REGENJAS f 26.75.TWEED-JAS f 34.75 Voor Betere MAATKLEEDING HOOGEWOERD 9 TEL. 3493 alléén HAARLEMMERSTRAAT 17 TeleL 315 Mr. Dr. H. D. M. K N O L ACCOUNTANT Steenschuur 16 - Leiden Telefoon 1598 PHILIPS RADIO vanaf 6.— per maand VERLICHTINGS-0 RNAMENTEN H. DE NIE - Nieuwe Rijn 57 Telef. 1155 bij de Hooigr. MAKELAARSKANTOOR H. D. VAN WELZEN JR. Beëedigd Makelaar BELEGGINGEN in Vaste Goederen OUDE SINGEL 220 TELEFOON 2774

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6