10\o! TRIUMPH Wordt 'n „triumphator" in smaak Rook - Thans wordt ook Zuid-China bedreigd Amerikaansche oliepositie gunstig PRIMA GELDBELEGGING HEERENHUIS NATUURLIJK in VOORBURG!! ZATERDAG 18 DECEMBER 1937 EERSTE BI7AD PAG. 9 *VI ITI X XX VIRGINIA CIGARETTES Buitenland KENTERING IN AMERIKA? Het is naar de Vereenigde Staten, dat velen ter wereld, thans vernachtend uitzien, of er ook te Washington een woord zal wor den gesproken, dat van een e i n d e 1 ij k genomen beslissing getuigt. In dit opzicht heeft het huidige tijdstip eenige overeen komst met vorige wereldcrises, toen het evenwicht tusschen de volkeren wankel was en het van het land van Uncle Sam zou imoeten afhangen, naar welke zijde de waug eou kunnen doorslaan. Men heeft aanvankeijk, voor de oplossing van do. Japansch-Chineesche geschillen, groo- te verwachtingen van Roosevelt gehad. Hij Ihad boute woorden gesproken over isolatie van oorlogszuchtige volken; hij had zich bereid verklaard aan de conferentie van Brussel deel te nemen; hij had zelfs min of meer een gemeenschappelijke actie met Groot-Brittannië in het vooruitzicht gesteld. Zijn vertrouwensman Norman Davis arri veerde in de Belgische hoofdstad en zat aan aan de gemeenschappelijke tafel, wat een groot novum was. Spoedig voelde deze Ame rikaan zich er echter reeds misplaatst; hem ontbrak duidelijk de moreele steun van zijn overzeesche vaderland. Tenslotte moest hij de thuisreiS aanvaarden in het verre van De Japansch-Chineesche oorlog Matsoei's intocht te Nanking |~"^E opperbevelhebber van de Japan- sche strijdkrachten in China, gene raal M a t s o e i, is, vergezeld van vice- admiraal Hasegawa en andere hooge officieren, in triomf Nanking binnen gereden. Aan den kop van den stoet marcheer de een muziekcorps, terwijl tachtig vliegtuigen boven de stad cirkelden. De plechtige intocht bereikte zijn hoogtepunt bij het voormalige hoofd kwartier van de Chineesche regeering, waar de Japansche vlag werd ge- hesohen. Reeds den dag na den val van Nanking is de aandacht gevestigd op de zuidelijke provincies, waar men thans ieder oogen- blik een Japanschen aanval op Kantonver- wacht. Sinds eenige maanden hebben de Japan ners reeds hun voorbereidingen getroffen. Zij hebben verscheidene eilandjes bezet aan de monding van de Parelrivier, waar aan Kanton is gelegen rond Hongkong, met name T&jikai en San Tsjian. De Japanners leggen thans in allerijl in den Patras-archipel, 200 kilometer ten Zuid westen van Kanton, een belangrijk centrum voor watervliegtuigen aan. Te Shanghai is men van meening, dat het nieuwe front Japan zal verplichten, een aanzienlijke krachtsinspanning te ont plooien, maar men is van oordeel, dat deze actie noodig is voor de algemeene actie in China, daar de provincies Kwangtoeng en Kwangsi. waarvan Kanton een groot cen trum is, behooren tot de rijkste van China. Deze beide provincies hebben tot de laat ste jaren een apart gebied gevormd, dat politiek van de rest van China was afge scheiden. Zij hadden het gezag der centrale regeering slechts aanvaard op de basis van de landsverdediging tegen ondernemingen van Japan, De milities dezer provincies worden thans krachtig geoefend. Zij zullen, naar men zegt, binnen twee maanden twee divisies uitgelezen troepen verschaffen aan de cen trale regeering. Men veronderstelt, dat de Japanners huil actie in het Zuiden niet krachtig zullen ontwikkelen en zich er toe zullen bepalen, Kanton, en omstreken te bezetten, om de Kwangsi-legers gedeeltelijk te verlammen en om den spoorweg van Kanton naar iTangkau, den kaatsten belangrijken verbin dingsweg tusschen China en het buiten land, onbruikbaar te maken. De bezetting van Kanton zou ook een ern- stigen slag toebrengen aan de buitenland- sche behangen in het Verre Oosten en, na den handel van Shanghai, ook dien van Hongkong ruïneeren. De rampen van den oorlog De cijfers van de verliezen, die in de vier maanden, dat de vijandelijkheden in China duren, geleden zijn, toonen wel een ver schrikkelijk beeld. Ongeveer een half mil- lioen soldaten zijn in die korte spanne tijds gedood of gewond, duizenden burgers zijn gevallen. Meer dan een milliard dollar be draagt de aangerichte malcrieele schade en wat de handel onder dit alles te lijden heeft gehad, valt niet te becijferen. De Amerikaansche firma's hebben bericht dat zij ruim een millioen dollar schade ge leden hebben. De bezittingen van de „Ame rican Baptist Foreign Missionary Society" in Tsja Pei, die niet lang geleden verwoest zijn, vertegenwoordigden een waarde van ongeveer 500 000 dollar. De meest betrouwbare neutrale gegevens spreken van 440.000 dooden en gewonden, uitsluitend militairen, in geheel China. Hiervan zouden 360.000 Chineezen zijn. Het grootst zijn de verliezen bij Shanghai ge weest. Uit den aard der zaak is het veel moei lijker, het aantal slachtoffers onder de bur gerbevolking te schatten, doch een totaal van honderdduizend wordt waarschijnlijk geacht. In Shanghai werden 4225 bedrijven ver woest, in den sector Tsja-Pei is de verwoes ting volkomen. In het bijzonder heeft Shanghai verliezen Na het „Panay"-incident Salto bezoekt Cordell Huil De Japansche ambassadeur te Washing ton S a i t o heeft een bezoek gebracht aan staatssecretaris Huil. Voor het onderhoud verklaarde de ambassadeur, dat hij niet het antwoord van Tokio op de eischen van Roo sevelt kwam brengen, maar een zuiver infor matief gesprek met Huil wensohte te hebben Huli verklaarde later, dat de gedachten- wisseling betrekking had gehad op een de tailpunt De staatssecretaris is niet op de hoogte gesteld van den datum, waarop Ja pan op de protestnota aal antwoorden De Italiaansche ambtenaren te Genève Moeten zij broodeloos worden? Ingevolge hot uittreden van Italië uit den volkenbond en heit internationale arbeidsbu reau heeft de Geneefscihe vertegenwoordiger der Italiaansohe regieerinig, Bova S c o p p a, de Italieansche ambtenaren van beide organi saties, ongeveer vijftien in getal, bijeen ge roepen. Bova Sc op pa gtelde deze ambtenaren, van wie er vier zoo als bekend, reeds hun ontslag aan den secretaris-generaal van den volkenbond hebben aangeboden, officieel in kennis van het besluit der Italiaansche re geering en noodigde hun uit, hun gedrag met dat van de regeering te conformeeren. Intusschen zullen zij zelf voor hun besluit verantwoordelijk zijn. Het schijnt niet, dat de Italiaansche regeering zich reeds verbonden heeft tot het uitkeer en "an schadevergoeding aan de aftredende ambtenaren. Ook is nog niet bekend, of Bova S c o p p a gehandhaafd of overgeplaatst zal worden. Nog meer conferenties? Van Zeelands plannen Naar uft vertrouwbare bron verluidt, doet Van Zeeland in het rapport over zijn be sprekingen in Amerika het voorstel, een economische conferentie tusschen Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië bijeen te roepen, teneinde een plan ter verbetering van de economische betrekkingen tusschen de Financieel weekoverzicht Productie bereikte in 1937 een hoogterecord Betere resultaten bij de A.K.U. Zeer ongunstige Fransche handelsbalans Vrij dagavond Het zijn betrekkelijk weinig nieuwe ge- zichtspumten die de berichten uit de VB. in de afigeloopen week hebben geopend, en voor zoover zij er waren hebben wij er reeds de aandacht op gevestigd. Nu het jaar ten einde loopt geven de beurzen ongetwijfeld van een meer optimistische stemming blijk en het ver trouwen keert meer en meer terug. In de V.S. blijven de autoriteiten zich optimistisch uit laten en herhaaldelijk wijst men er op dat de huidige depressie ,die niemand voor enkele maanden had verwacht, onmogelijk lang kan duren. Dit laatste zal natuurlijk alleen de toekomst uitwijzen en men zal die nen af te wachten in hoeverre we thans met een ingrijpende doch voorbijgaande beursde- pressie te maken, dan wel met een lang durige terugslag in de wereldconjunctuur. Hoe dit ook zij, het blijft niettemin een feit dat het .Amerikaansche bedrijfsleven met mooie resultaten voor den dag blijft komen. Om enkele voorbeelden te noemen: de Sears Robuck heeft een (extra)-divi dend aangekondigd van 2.50, de Natio- na Steel Corporation van 1.12H, de netto winst van de American Car Foundry is verdubbeld en men mag aan nemen dat de Amerikaansche petro- 1 e u m-o ndernemingen recordiwinsten zullen publiceeren. Een voorproefje heeft men daarvan kunnen zien in de dezer dagen ge publiceerde resultaten van de Continen tal Oil Co. Het jaar 1937 is voor de Ameri kaansche olieproducenten bij uitstek gunstig hierbij het allergrootste belang hebben» (A'dam Rubber e.a.). De terugslag op de vrachtenmarkt is er debet aan dat in de scheepvaartafdeeling hier en daar een veer moest worden gelaten. Infus- schen was de stemming de laatste dagen weer beter. De beleggingsmarkt blijft aan den vasten kant. De 3% Nederland 1937 (Sp-oor- wegleening) was enikele dagen aan den luien kant doch bereikte daarna een hoogte record. De 3 emissie Groningen werd een groot succes. Het zal anderen aanmoedi gen dit voorbeeld te volgen. Op de wissel markt heeft de Fransche franc zioh weer in opspraak gebracht. Het heeft een zeer slech te indruk gemaakt dat het passieve saldo van de Fransche handelsbalans dit jaar vermoedelijk 16 milliard zal bedragen tegen milliard in 1936 en 5 milliard in 1935. Als het zoo door moet gaan opent dit voor de Fransche valuta al zeer slechte perspectieven. Geen wonder, dat Fransche waarden zich' deze week niet konden handhaven. A.K.U. Philips Unilever Kon. Petr. H.A.L. Ned. Sch. Unie H. V. Deli Mij. A'dam Rubber Anac. Copper U. S. Steel Cit. Serv. Cy. Shell Tidewater South Pac Zóó 2ien ze er ui? de cachets Mijnhardt Nemen zeer gemakkelijk in. Koker 12 cachets 50 ct. 2 stuk, 10 ct. Bij Apoth. er» Drogisten» prettige besef, In België min of meer een tam figuur te hebben geslagen. Toen de „Panay"-incidenten heel de wereld in beroering brachten, men achtte het voorwaar geen gering feit dat Japanners het hadden durven bestaan, een Ameri- kaafisch oorlogsscheepje in den grond te boren! bleef men in de Staten onver- etoorbaar. Natuurlijk, men zond een pro test naar Tokio, en zelfs in vrij scherpe be woordingen. Maar reeds van den aanvang af was overduidelijk, dat het hierbij dan ook blijven zou. In het land immers gingen over al stemmen op, dat men zich beter geheel en al uit het gevaarlijke China kon terug trekken, dan nieuw risico van gelijken aard te loopen. De gemiddelde Amerikaan had nog te levendige heugenis aan de inmenging .van zijn regeering in den wereldoorlog, om op een reprise daarvan gesteld te zijn. Pa cifistische bonden toonden plotseling opste kende nieuwe activiteit; er werden zelfs stemmen vernomen, die eischten dat voortaan geen oorlog meer zou kunnen worden ver klaard zonder voorafgaande goedkeuring van het volk, tot uiting gebracht door mid del van een referendum. Typisch onpractisch gezien was dit weer! Alsof oorlog en vrede, bij den huidigen stand der overrompelings middelen, inzet van een breede politieke voorbereidingscampagne zouden kunneu .worden. Intusschen is men in de Staten wat meer aan de weet gekomen. Ooggetuigenverslagen verhalen, dat de Japanners-de „Panay" niet slechts door middel van hun vliegtuigen hebben gebombardeerd, hetgeen een ver gissing zou verklaren, doch dat tevens gewapende motorbooten aan den overval op koelbloedige manier hebben deel genomen. Dit wordt dan toch zelfs den meest pacifis- tischen, langzaam redeneerenden Yankee Je bar! Dit is moord, of machtsmisbruik, of provocatie, al naar men het nemen wil, dooh in ieder geval, hoe men het ook opvatte, iets duidelijk onduldbaars. Amerika, het Amerika dat zijn presidenten in buitenland sche aangelegenheden pleegt in de steek te Haten, begint wakker te worden, het begint iets te gevoelen voor een krachtiger hou ding, dan zijn regeering zich tot op heden, juist door die onderlinge verdeeldheid in het land, veroorloven kon. Er is een kentering merkbaar. Beteekent idit, dat Washington thans zóó zal gaan optreden, dat woord en wederwoord tot scherpe verhoudingen, verbreking der di plomatieke betrekkingen, actieve eamengang met Groot-Brittannië kan gaan leiden. Dat voorzeker niet. Doch heilzame uitwerking van wat meer gevoel van eigenwaardie, too nen van het bezit van zelfrespect en rugge- graat zullen vermoedelijk ook wel voldoen de zijn, om den aanvaller in het Verre Oos ten, die momenteel letterlijk niets en nie mand meer ontziet, weder tot eenige zelf- beheersching en rede te brengen. Dat zal reeds, ook voor de toekomst van het wester- sche prestige, van beduidende beteekenis kunnen zijn. Schriftelijke Cursus „DE POORT" Vaart N.z. 375* NIEUW-AMSTERDAM Bij overname of vestiging eener zaak moet ieder in de toekomst in het bezit zijn van een MIDDENSTANDS DIPLOMA j^olgt daartoe een schrift. „POORT-CURSUS" LVraagt het uitvoerig prospectus. DELBOS' BESPREKINGEN TE PRAAG „Tijdens zijn bezoek aan Praag op 16 en 17 December heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken, D e 1 b o s, blijkens het officieele communiqué, talrijke bespre kingen gevoerd met den president der repu bliek, den minister-president en den minis ter van buitenlandsdhe zaken van Tsjecho- Slowakije. Alle problemen betreffende de betrekkin gen tusschen Tsjedho-Slowakije en Frank rijk, evenals de algemeene Europeesche toe stand werden bestudeerd. Deze gedetailleerde ontleding van den toe staand, uitgevoerd in den geest van de harte lijkste openhartigheid, heeft in staat gesteld volledige eensgezindheid van opvattingen tusschen de beide regeeringen ten aanzien van alle oude en nieuwe problemen te con- stateeren. Geleid door eenige fundamenteele en blij vende beginselen, die tegelijkertijd zijn in gegeven door de natuurlijke omstandighe den en aangepast aam de internationale gebeurtenissen blijft de politiek der beidé staten trouw aan deze beproefde gemeen schappelijke principes, die geen enkele mo gelijkheid van verzoening uitsluiten. Deize eensgezindheid van opvattingen treedt o.m. aan den dag in de gemeenschap pelijke aanhankelijkheid vam Tsjecho-Slo- wakije en Frankrijk jegens den Volkenbond. Ook blijven beide landen van opvatting, dat de vrede in Europa en de veiligheid der volkeren slechts werkelijk en doeltreffend verzekerd kunnen worden door een algemee ne samenwerking, welke eerbiediging der rechten en plichten yan iederen staat met zich mede brengt Tijdens die besprekingen in Praag Is er le nadruk op gelegd dat beide regeeringen in den wens oh, den vrede in Europa te hand haven, bereid zijn iedere actie te begunsti gen, die de toenadering tot alle nabuur landen kan vergemakkelijken. Zij hebben de overtuiging, dat de bestaande verbintenis sen geen hinderpalen opwerpen voor een dergelijke toenadering, die van politiek en economisch standpunt ten voordeel zou strekken van alle betrokkenen en van ge heel Europa. In dezen geest prezen zij zich gelukkig te constateeren, dat er solidariteit bestaat in de kleine entente en continuïteit in haar stroven naar het tot stand brengen en verze keren van de voorwaarden voor een vreed zame samenwerking met de buurstaten. De FranschrTsjecho-Slowaaksche betrek kingen waren 't onderwerp van diepgaands bestudeering. Met voldoening .werd in het licht gesteld, dat op politiek en intellectueel terrein deze betrekkingen berusten op een onderling toegenegen begrip tusschen de beide volkeren en bijzonder actief en harte lijk zijn. Erkend werd, dat de ruilhandeï uitge breid moet worden. De handelsdelegaties, die op 't oogonlblik te Parijs onderhandelen zullen instructies krijgen om zich bij haar werk met dezen wil te bezielen. De bestudeering van de betrekkingen, die tusschen Frankrijk en Tsjecho-Slowakije bestaan, sedert de stichting van laatstge noemden staat, doet uitkomen, dat deze be trekkingen nooit gewijzigd of gestoord zijn en dat de samenwerking steeds op aïle ge bieden intiem is geweest. Deze gelukkige constateering kan beide staten slechts overtuigen van de noodzake lijkheid om de samenwerking voort te zet ten, welke zoo nuttig is gebleken onder alle omstandigheden en die zoowel de .ontwikke ling en de veiligheid der beide staten als 't succes van een waarlijk Europeesche po- titiek en de handhaving yan den «rede kan veraekeren"i in zijn handel geleden. Gewoonlijk speelt zestig percent van de handelsactiviteit zich daar af. Thans is dit cijfer gedaald tot 241 percent. De cijfers voor October waren 85.067.000 Mexicaansche dollars, tegen 212.921.000 voor de maand Juli. De buitenlandsche autoriteiten hebben geconstateerd, dat er op het oogenhlik geen hongersnood door natuurlijke oorzaken heerscht, behalve in 't Westen van Honan. Dit jaar echter, dat voortreffelijke oogst- vooruitzichten bood, zijn duizieniden boeren door den oorlog van het land gejaagd, zoo dat ook hierdoor schatten voor China ver loren zijn gegaan. HET IDEALE KERSTGESCHENK Geef de juist verschenen prachtige Geïllustreerde Bijbel-uitgaven m. 100 gekleurde en zw. platen uit het heerlijke oeuvre der grootste kunste naars (Rembrandt; Botticelli; Jeroen Bosch; Breughel etc.) gekozen door Prol. Vogelsang en Prof. Obbink. Prachtig gedrukt in gr. formaat en iiaar 15-eeuwsche ontwerpen gebonden. Een grootsche uitgave der Statenver taling! De prijs is laag: 7.90 in linnen band; 8.90 in kunstleder. Uitgegeven door W. de Haan N.V. te Utrecht en alom in den boekhandel verkrijgbaar Ierland en het Italiaansche imperium Het plan der Iersche regeering om een diplomatieken vertegenwoordiger te accredi- teeren bij „den koning van Italië en keizer van Ethiopië", hetwelk niet anders kan wor den uitgelegd dan als een erkenning van de overing van Abessinië, moet in de kringen der regeering te Londen een onaangenamen indruk gemaakt hebben. Het is een staats rechtelijke gewoonte, dat de leden van het Britsche gemeenebest elkander raadplegen omtrent gewichtige beslissingen inzake de buitenlandsche politiek en dat schijnt in dit geval niet gebeurd te zijn. Toen deze kwestie in de Dail ter sprake kwam, heeft de V a- I e r a het Iersohe voornemen slechts een er kening de facto genoemd, niet meer dan een daad van „internationale hoffelijkheid". De wonderlijke constellatie van 't interne Britsche staatsrecht maakt nu. dat koning George VI in ferijd met de politiek van zijn regeering te Londen de geloofsbrieven onder teekenen moet van een zijner vertegenwoor digers te Rome. Het desbetreffende besluit van de Iersche regeering was door den landdag met 72 te gen 11 stemmen aangenomen. De labour- afgevaardigden behoorden tot die minder heid, maar de eigenlijke appositie, de partij- Cosgrave, sttfmde met de regeering mee. Te voren had de Valera in zijn rede nog verklaard: Aioeten wij onlbepaal den tijd wachten, tot wij de werkelijkheid van den toestand onder het oog zien? Wij hebben geen directen of indirecten strijd met Italië. Onze betrekkingen zijn steeds zeer vriend schappelijk geweest. Wij hebben Italië's veldtocht in Abessinië niet goedgekeurd. Dat heeft echter met het onderhavige voor stel niets te maken". Intusschen meldt Reuter uit Dublin, dat men daar verklaart, dat de benoeming van den gezant, die zijn functie op 1 Februari zal aanvaarden, niet wil zeggen, dat Ier land met den Vollcenbondspolitiek wil bre ken. De regeering blijft krachtig voorstand ster van deze politiek en van de gemeen schappelijke veiligheid. De erkenning de facto van den Ttaliaanschen koning als keizer van Abessinië houdt geen erkenning de jure in. staten op te stellen. De 'richtlijnen voor het plan worden in het rapport aangegeven. Eveneens beveeflt Van Zeeland een op breeders basis te houden conferentie aan, ter bespreking van de nieuwe economische wereldorganisatie, zooals onlangs door koning Leopold, voorgesteld. Zulk een organisatie zou waarschijnlijk de overeenkomstige organisatie van den volken bond vervangen, welke zijn beteekenis heeft verloren, sinds Duitschland en Italië hun medewerking hebben Hitier en de volksauto Duitschland moet tweede Amerika worden Adolf Hitler heeft gisteren een kame raadschapsavond bijgewoond van de 2000 arbeiders, die aan de autowegen hebben me degewerkt Hij kondigde de fabricatie aan van een „volksauto", die even goedkoop zou zijn als vroeger een motorfiets. Duitschland moet het zoo ver brengen, dat evenals in Amerika, op elke Vijf inwo- woners een auto komt. Door massa-productie en lagen prijs alleen kan zulk een auto ook geëxporteerd worden. Kort Nieuws In de Poolsche stad Lodz hebben zich ern stige anti-Joodsohe incidenten voorgedaah. Nationaal-democraten slingerden bommen met bijtende vloeistof in Joodsche winkels en richtten daarmee groote schade aan. Der tig personen werden gearresteerd. In een dier dirukste straten van War schau, midden in het centrum der stad, is gisteravond laat een politieagent neerge schoten door een tweetal individuen, welke hij, wijl zij er verdacht uitzagen, arrestee ren wilde. De misdiadigers konden ontko men. ECONOMIE EN FINANCIEN DE CLEARING MET DUITSCHLAND Stand per 15 December trder. 2.036.200 1.777.8C (inclusief saldo 1936 ad f 34.988.000) 268.573.900 262.220.000 3 Uitbet. In Nederland op nieuwe vorder, (in min dering kamend van het bedrag onder ld) 257.628.900 262.220.000 tegen afgegeven reis- chequ&s (inl. saldo 1936 ad 565.700) 3.292.500 3.268.409 Uitbetal. in Nederland 2.198.100 2.089.700 Overgebracht naar alg. rekening (1) 462.500 462.500 Nog beschikbaar 631.900 716.200 DUBIEUSE VORDERINGEN?? FIDUCIA-INCASSO'S - UTRECHT STAAT TOT UW DIENST, zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS geweest. De productie heeft zich op een ongekend hoog niveau bewogen en eerst de laatste tijd Is een pro ductiebeperking ingetreden. In de week per 17 December bedroeg de gemiddele degelijk- sche productie van ruwe petroleum 3.414.000 barrels. Het hoogterecord werd be reikt in de week per 28 Augustus ji. met een productie van 3.731.450 per dag. Een jaar geleden kwam de productie geen enikele maal boven de 3.000.000 barrels per dag. Deze ongekend snelle verhooging van de productie heeft geen noemenswaardige vermeerdering van de voorraden met zich gebracht. Bij den aanvang van 1937 bevonden de voorraden zich op een laagterecord sinds 15 jaar met 288 miillioen barrels, hetgeen voldoende is voor een periode van slechts 3 maanden. Vorige week was de voorraad 304 millioen barrels, welke neiging toont te verminderen met ca. 1 millioen barrels per week nu de productie vrij belangrijk is teruggeloopen. Uit deze cijfers blijkt duidelijk dat de ruwolde- productie thans kleiner is dan de behoefte. Waar bovendien de stemming op de markten voor zware oliën bijzonder vast blijft, kan men we] nagaan dat de Amerikaansche olie positie allerminst ongunstig kan worden aan geslagen. Dat niettemin de aandeelen van tal van vooraanstaande olieondernemingen zulk een sterke koerste ruggang hebben te zien gegeven, moet dan ook worden bezien in het licht van de algemeen terugloopende conjunc tuur en de schok die het vertrouwen heeft gekregen. Daar is tenslotte niets en niemand tegen bestand! Intusschen is de benzine-positie in de V.S. minder gunstig. De voorraden stijgen voort durend en moeten thans op ca. 70.000.000 barrels gesteld worden. Een prijsinzin-king voor benzine is niet uitgebleven en vooral bij de kleinere raffinaderijen schijnt de gang v n zaken slecht te zijn zoodat in vele ge vallen zelfs sluiting wordt overwogen. Men heeft daarom alle hoop gesteld op de ruwoHie- m,E kten. Wanneer deze geen structuurver- zwakfeing ondergaan hoopt men op den duur dat ook de benzine-positie een verbetering zal kunnen ondergaan. Intusschen stellen wij ons voor enkele afzonderlijke ondernemingen nog nader in onze dagelij'ksche berichtgeving zuhes in antwoord op een vraag van een oneer lezers te bespreken. Wij gaan thans van de Overzijde van den Oceaan terug naar het Damrak, waar men de w-. k op genoeglijke wijze heeft doorgebracht. De technische positie van onze beurs is momenteel zeer gezond en men is al blij als Wallstreet geen inzinking vertoont en er kleine koerswinsten te boeken vallen. Het is wel merkwaardig dat I et juist de olie is ge weest d'ie een vaste stemming op onze beurs heeft teweeg gebracht. Van Fransche zijde was er n.l. veel vraag naar Kon. Petroleum in verband met de minder goede berichten over d-r. franc. Het politieke incident tusschen de Wastersche mogendheden en Japan heeft de beurs heel gemoedelijk opgevat en invloed is er vrijwel niet van uitgegaan. Kon. Petro leum konden een flink aantal punten op- loopen. Voor A. K. U. deden geruchten de ronde dat de gang van zaken niet onbevre digend is. De resultaten zouden zelfs een bescheiden dividend over 1937 toelaten, hetgeen natuurlijk nog niet wil zeggen dat dit inderdaad zal worden uitgekeerd. Voor H. V. A. is geen interim- dividend te wachten. Het bestuur geeft er blv'kbaar de voorkeur aan hiermee nog niet te i agimnen nu de toekom-st nog zoo onzeker is. De Cultuur My Kali Tello volgt deze gedragslijn niet en heeft 734 interim- dividend aangekondigd (v. j. 5). De goederen metaal markten hebben zich goed kunnen handhaven en dies ook de ondernemingen die Dec. 4515/io 346 110 11634 428M 290 34 21134 23% 43 17 Dec. 47 34 107% 11734 435 J/j 28934 21134 23»/id 43"/id 1"/H 13n/ia ll"/ia 1734 GEMEENTE ZANDVOORT Wt nieuwe leening h 100% De Ned. Indische Rscompto MO., de Ned. Bank de Ned. Middenstandsbante December a.s. de in- open op 1.058.003 3i% obligaties ,an 100J%> Zandvoort, en wel tegen den k( Deze uitgifte maakt deel uit leenlng groot 1.558.000, waan Nieuw gebouwde Portiekhuizen te koop, op eigen grond te Den Haag. o Modern ingericht en voorzien van waschtafels, douchecel, enz., enz. Gunstig gelegen. 10 Rente van Uw geld ALGEMEEN BEHEER L. V. MEERDERVOORT 259 DEN HAAG IN AMSTERDAM? Dan naar hat kantoor van L. BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118-119, Tel. 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, adminislreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden Woninglijst en inlichtingen GRATIS TE HILLEGERSBERG EXTRA aanbieding: te koop: flink met groote woonkamers en groote zij kamer, enz. 7000.— v. o. n. Te bevragen: WONINGBUREAU K O L P A HILLEGERSBERG, Tel. 42596 de ideale randgemeente der Residentie Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Marlannelaan 272 Architect en Makelaar W. J. B U L S I N G TELEFOON 20 RIDDERKERK Advies en bemiddeling bij aan- en verkoop van Vaste Goederen

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2