khïdeT krant De tocht van Jan May Het daget in den Oosten Het daget in den Oosten; het licht schijnt overal: Hij komt de volken troosten, die eeruwig heersen zal. De duisternis gaat wijken van d'eeuwenlange nacht; een nieuwe dag gaat prijken met ongekende pracht. Zij, die gebonden zaten in schaduw van de dood, naar 't scheen van God verlaten, begroeten 't morgenrood. De Zonne, voor wier stralen het nacht'lijk duister zwicht, en die zal zegepralen, is Christus, 't eeuwig Licht. Het daget in den Oo6ten, het licht schijnt overal: Hij komt de volken troosten, die ecuwig heersen zal. iWe hebben zeker allemaal wel eens gehoord van Ihet zeemeeuweneiland „Jan Mayen", gelegen in de Noordelijke IJszee. Het wordt zo genoemd Biaar den Nederlandsen zeeman Jan Corneliss. May, schipper op de „Vos", die in 't jaar 1611 „bij laste van ae Hoogmogende Hoeren Staten Geperael gesonden werd de straet van Anian to Boccken", Zó staat het in de plechtige acten vau ïiet scheepsjournaal. De matrozen kenden May meer bijzonder bij zijn scheldnaam: „Mensen eter!" deftiger „Anthropophagus!" Zelf gaf May geen zier om al die fraaie poespas, en schreef zich eenvoudig Moy en zelfs Moey! Zijn salaris bedroeg 90 gulden per maand yoor die tijden nog zo slecht niet. Zijn schuit iieette de Vos; de andere schuit do Cracn. Onder <le opvarenden bevond zich Haringh Jacobsz. 'n Amsterdammer, die zes jaar achtereen met [Engelse schuiten reizen voor 't koken van traan had ondernomen naar een eiland ten Noorden van Nova Zembla en die evenveel verdiende ais Jan May zelf. Scheepsdokter werd de A me rs foor ter Diricxs en barbier Arent Coop. Alle stuurlui luidden hun examen gedaan bij den geleerden •Plancius. .Vi'at was nu de bedoeling? Dezelfde als die voor zat bij de tocht van Barendsz en Heemskerk: het bereiken van Indiö „om de Noord." Andere ge zegd: het vinden van de Noordelijke Zeeweg naar Indie. Plancius, die zéér bedreven was in de aardrijkskunde, meende vast, dat die weg be stond. Hij zou minder gevaarlijk zijn dan de zo gevreesde route „om de Kaap." Maar de slechte afloop van Barendsz' tocht dan? Gaf die niet te denken? En het drijfijs der Noordelijke IJszee? Amsterdam tot do reis over te gaan naar de ge- bicden „van wacr compt goudt, rabarber! end® vecle andere kostelicke waeren!" Plancius ver scheen in de vergadering der Staten Generaal (18 Januari 1611) en verklaarde „dat hij vaste- lichen hielt en.de gevoelde, dat de vacrt seecker- Jicke soude connen gevonden werden." De Hoog mogende tastten in tie beurs en stuurden f 18.000 toe! Voor die tijd 'n hoop geld! Allerlei aankopen werden gedaan. Uit Rotterdam kwamen twee honderd karren steenkolen, de nodige vaatjes brandewijn, Spaanse en Franse wijn, een en ander om de kou te weren! Op 28 Maart, 's ochtends tussen zeven en acht uur, verlieten dc twee schepen de rede van Tessel, het goud, de rabarber „endc veele andere kostelicke waeren" tegemoet! Om nu maar heel kort te gaan, reeds de 17d® April raakten dc schuiten in het drijfijs der Pool- zee bekneld en dat was het begin der ellende* De berekeningen van den geleerden Plancius kwamen falikant uit: ijsvrij was de zee daar nooit, zelfs niet des zomers! Een doortocht bleek onvindbaar! Vertrouwen stellend op God, hun anker en hun trouw gaven de zeelieden echter de moed zo gauw niet op. Schipper May keerda pas na anderhalf jaar afwezigheid in het vader land terug. (October 1612). Do 26ste November 1611 had bij bot verlies „van: zess man" te betreuren, „dacrvan de drie sondcr, hoofft! zijn eride die andere drie veel wonden in 't lijf hadden, hetwelcko deerlijck om te zien was, ende hebben liaer op een eylandt begraven;' darom dat eylandt genoempt dat Kerckhoff ende die bay (baai) die Drocve-bay." OM Barendsz werd in de gauwigheid uitgemaakt voor 'n onbekwaam zeeman, wien het aan moed en kennis schortte! Bovendien zo werd ge zegd was hij veel te laat (in Mei) vertrokken (1596)1 Had hij de kabels vroeger losgegooid, dan zou hij bemerkt hebben hoe de Middernachtszon de IJszee veranderd had in pekel en niet in eeu' vaste ijskoek! De zaak werd „in 't lange ende breedte" bepraat, maar, met echt-Nederlandse voorzichtigheid, aanvankelijk nog even uitgesteld' Peter Plancius gaf echter de doorslag. Hij ver klaarde: „dat men, door de ruyme (open) ze® ende mijdende de custen, bij Noorden door sonde mogen vaeren naar China ende dat men zóó vrouch (vroeg) hier soude connen uytvaeren, dat men moohte doorcommen eer 't ijs driftich (los) werde, ende dat het den lande een profijteliche (voordeelige) vaert soude wesenmet groot profijt voor deze landen." De 11de Januari 1611 besloot de admiraliteit van NA TE TEKENEN TE KLEUREN Een afbeelding van de „Vos", het schip van Jan May, kon- den we niet. machtig wor den. Deze oude prent van „De halve maan (1609) geeft een idee van 'l soort schepen, waar mee onze vade- ren hun ge waagde tochten ondernamen. 534 DONDERDAGAVOND Het kleine balcon, hetwelk zicih aan dc strenge lagade van het Palazzo Vcnozia te Rome bevindt, Iheeft opnieuw de aandacht tot zich getrokken van kluizendeil en nogmaals duizenden mensohen, niet alleen van hen, die op het plein voor dit gebouw als het ware stonden samengepakt, maar over heel de wereld. Een rede van het balcon van liet ■Palazzo Venezia beteekent in den regel een be langrijk keerpunt in dc Italiaansche politiek. Ook (ditmaal is deze ervaring bevestigd, en het was niet voor niets dat Mussolini zijn „show" zoo bijzonder had verzorgd, gelijik trouwens kan vvor- lden verwacht van een man, die zooveel belang stelt in tooneel en film als hij. Er wae in het Paleis een bijeenkomst van den grooten fascisti- schen raad; daarop aansluitend een aankondiging tioor Starace, den secretaris-generaal van de fas cistische partij, dat Italië den volkenbond gaat verlaten. Vervolgens verscheen de duce in het licht tier schijnwerpers, om door middel van een vlam mende rede zijn hoorders te fascineercn. Sinds lang is hij gewend, door een appèl op het gemoed Van zijn paladijnen dc geestdrift aan te wakkeren, zonder welke dit zuidelijk volk zijn discipline noch 'élan bewaren kan. Indien het koel van zinnen zou worden en tot rustige overweging in 6taat, Wan zou het licht tot het besef kunnen komen, tiat Rome, in bond met Berlijn cn Tokio, bezig i3 met een poging, de wereld te revolutionneercn; tiat het de westersche beschaving op het spel zet, in ruil voor koloniale en andere voordeeiep; dat het, door zich aan den kant der onvoldane staten te scharen, zich schuldig maakt aan een voort gaande ontreddering der blanke wereld, die nauw- 'lij'ks anders dan tot een neergang van het Euro- peesch-Amerikaansch prestige kan leiden. Wat ligt, tegenover de rampen van wantrouwen, De lwapening en dreigenden nieuwen oorlog, in d© andere weegschaal? Mussolini's droom van een hersteld Romeinsoh imperium, en de wrok, dat Genève den A'bessijnsohen roof niet, nóg niet, heeft willen sanctionneeren. Men kan den volken hond bespotten, gelijk thans menigeen meent zichi te mogen veroorloven, ook Rome's groot® man, doch wie hierbij uit het oog verliest, dat deze de eerste étappe bcteekendc naar de verwer kelijking van een mensohheidsidcaal, het verhef fen van het recht boven de macht, die lacht op. de onverantwoordelijke manier van een dwaas. <3* iWat rest er nu nog van het bouwwerk, dat in .Wilsons geest tot rijpheid was gekomen, doch miet als Pallas Athene uit het machtige hoofd van .vader Zeus voluit in aanzijn kon springen? Enkel® geweldige brokken staan overeind van het gc- daohtengebouw, dat een moderne tempel der vol keren beloofde te worden, ofeen Babel-toren. De groote mogendheden hebben een voor een aan Genève den rug toegekeerd; de Vercenigde Staten, Japan, Duitschland, Italië, maken er geen deel van uit. Het internationaal overleg in deze ver maarde Zwitsersche stad gaat zich nu op een veel bescheidener manier samentrokken; 'het krijgt meer en meer liet gelaat van een conferentie van met Groot-Brittannië en Frankrijk bevriende mo gendheden, van hen die de huidige orde in de wereld voorstaan, omdat het hun daarbij wel is gevaren. In zooverre beteekent. Italië's terugtreden een zuivering van een sinds land dulbieusen toe stand. Plet Italiaansche mee- en tegenwerken, waarvan zoo menige groote internationale verga dering bewijs ga.f, het als gelijktijdig trekken naar verschillende kanten, is nu uit. Voortaan staat de wereld voor het feit, dat Londen cn Parijs, en wat zich rond deze beiden als satellieten moet groepeeren, gezamenlijk een l»epaalden koers aan geven, waarmede groot en klein zich in hoofd zaak kunnen vereenigen. Tegenover hen bevindt zich de befaamde anti-Komintern-comhinatie, die zich achter het voorwendsel van communisten- bcstrijding heeft verschanst, in de wereldpoli tiek volgt de fascist-nat ionaal-socialist de zelfde tactiek als binnen zijn landsgrenzen! en intus- schen er op uit is, zich buit te vergaren, hetzij aan koloniën, zooals Duitschland; aan macht, go- lijk Italië langs Middellandsche en Roode Zee- of aan economisohen invloed, Japans speciale oogmerk in China. Het wordt, om een populair beeld te gebruiken, een formidabel spel van roo- ver-en-reiziger, doch helaas zonder de opwindend® genoegens, die voor de jeugd daaraan zijn ver bonden. 'Amerika vormt bij dit alles de onberekenbare factor. Uncle Sam blijft wat hij immer geweest is, een scherpe zakenman, met een licht vleugje van idealisme, en een uiterst kleine dosis politiek begrip. Hij is wat dit betreft waarlijk den kinder leeftijd nauwlijks te boven. Zoo speelt hij afwis selend met zijn woorden, zijn vlootbouw en zijn pacifisme, cn is tot gpen richtinggevende daden in staat. In dit licht gezien lijkt Roosevelt „Wil son redivivus". Hij is niet de man om den kleinon gelen Aziaat binnen dc perken van zijn verstrooide eilandengroep te houden, en in dc wereld dio haar vrede snakt, onderwijl zij zich aangordt, het Verlossende woord tc spreken. BuiïèialandscK Overzicl ïr Op de Jang-Tse-rivier hebben de Japanners drie Amerikaansche tankbooten en een kanonneerboot met 'bun oorlogstuig bestookt. De tankbooten wer den ontredderd; de kanonneerboot, „Panay* ge- hoeten, ging te grond". Ook Britsche oorlogsoo- doms hadden van gc'uirc agressie te lijden. Deze had zoo openlijk plaats, dat slecht zicht of een misverstane met rede niet aan te nemen is. Er is een tijd geweest, dat de vlag van een volk een heilig symbool was. Men rukte haar niet van haar steng, men doorschoot haar niet, zonder dat on middellijk zulk een volk als één man gereed stond, daarvoor voldoening te vragen. Weliswaar- waren toen de wapens van den krijg heel wat pri mitiever, en kon men, bij wijze van spreken, in het Noordzeekanaal slaags raken, zonder dat, als weerslag daarvan, tevens aan de andere ronding van den wereldbol de dooilen vielen. „De aarde is thans één", gelijk naar wij meenen een vers op Berlage's Beurs zegt, doch niet in broederschap en voorspoed; alleen in een gelijkelijk gedeeld risi co van rampen en van druk. Belangen en contra- belangen zijn zoozeer verweven, dat zij als het ware een ragfijn net rond heel onze planeet heb ben gesponnen. Het kan niet trillen in China, zon der dat het mee trilt in Washington, in Londen, in Rome, Tokio, Parijs en. Berlijn. Ieder aarzelt der halve den eereten stoot te geven; men vreest een uitwerking te zullen aanschouwen als van het boosaardige pistoolschot in Serajewo. Groot-Brit tannië en de Vereenigde Staten van Amerika heb ben, gelijk men het wel eens gemeenzaam uit drukt, ook ditmaal weder hun speeksel ingeslikt. Wil dit zeggen, dat zij hun toorn hebben bedwon gen, omdat zij niet bereid zijn voor een oorlog? .Voorshands hebben zij opnieuw, en scherper dan tevoren, aan de regeering \an Japan rekenschap over het wapenmisbruik gevraagd. Prins Konoje cn de zijnen zijn zoo over-gewillig, deze te geven, dat zij reeds bijna antwoorden, nog eer ze aange sproken zijn. Is dit onbeschaamdheid, voor-den- gek-houderij, of stelt toch óók het land van den mikado wel prijs op het behoud van de algemcene yvereldrust?. Ileel het roode Rusland- van achttien jaren en daarboven, voor zoover bij zijn verstand en op vrij® voeten dit laatste blijft men, door als gevolg van het eerste zwijgzaamheid te leeren is naar de stombus geweest. Stalin heeft het bevel gegeven, democratisch te worden; is er een grondwet, ja dan neen-?. Welnu, de Russen hebben hun stem biljetten aanvaard, ze hadden juist hun vrijen dag, en ze hebben ze zoo spoedig mogelijk in dc daar toe bestemde bussen gestoken. Dat was het een voudigste en het minst riskante, en aan de eere plicht was voldaan. De boer heeft voortaan gelijke politieke rechten als de industrieele arbeider uit de steden. Hij is politiek volwassen verklaard, de gelukkige, na jaren lang de waarde te hebben gehad van één-vijfde proletariër. Zoo hij dit voor recht op prijs stelt, mag hij het laten blijken, door de Stalin-dictatuur met zijn papieren brief te steu nen; moch het kiezerspubliek uit de groote steden geneigd zijn, het huidige regiem aan critiek te on derwerpen, laat het can weten, dat dit regiem thans »n do mocjieks een nieuwe, brecdere basis heeft. Dc omstandigheden en de methoden in Rusland mogen veranderen, de principes blijven gelijk. De mocratisch Rusland van heden is nog even bereid te fusilleeren en te deporteeren als in de donker ste dagen van zijn schrikbewind! Slechts enkele wooreven willen wij besteden aan de lugubere historie van den Duitscher Eugen Weidmann, die in St. Cloud, het fraaie heuvel- stadje aan de Seine, even bulten Parijs, zijn land huisje bewoonde. Toevallig was het gelegen schuin over het villa'tje, dat door de bewoning van Lan- dru eertijds een sinistere vermaardheid verkreeg* Weidmann, die in oen omgang een charmante jongeman van goeden huize moet geweest zijn, was in de heimelijkheid van zijn hart als een sluipend roofdier, dat waar het zijn kans schoon ziet, zon der aarzeling een prooi bespringt. Zijn officieel© slaehtofferlijst telt thans zes dooden. Wellicht zijn er meer. Men huivert bij de gedachte, hoe deze man, die zich van stap tot stap van de mensch- heid heeft vervreemd, geleidelijk tot een psychi sche pariah geworden moet zijn. Hoe ontzettend straft toch het kwaad ?.ijn meesterl Dat hij thans verblijf houdt in dezelfde cel, waarin de vrouwen moordenaar Landru zijn doodvonnis heeft afge wacht, is hierbij vergeleken een niets. Een hoog, gesloten voorhoofd moge verhullen, wat er ach ter omgaat, wij geloovcn in den worm, die niet sterft, en een vuur, dat niet wordt uitgebluscht, ook in het innerlijk van oen enkeling. De gerech tigheid der menschen zal, terecht, zijn leven eischen; voor ons particulier geldt, ook in dit af zichtelijk geval, met huivering het diepe Christus-woord: Wie van u zonder zonde is, werp® den eersten steen O verzicht van de menigte voor het Pala zzo Vcnnezia te Rome tijdens de rede van Mussolini, waarin deze Zaterdagavond het uittreden van Italië uit den Volkenbond aankondigde 5Z7<

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13