mms NATIONALE INDUSTRIE KLACHTEN EN WENSCHEN E.M.I. - UTRECHT (EMI) Fabriek "van: Ventilatoren VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Overzicht Tweede Kamer TWEE PUNTEN VAN MEER PRINCIPIEELE BETEEKENIS Mr Terpstra houdt een belangrijke rede Vergadering van 16 December 1937 Nachtelijk consult In nachtelijk samenzijn heeft de Kamer met den Minister van Waterstaat geconsul teerd over spoort tram- en waterwegen. Of de patiënten er veel heul van zullen ondervinden, moet worden afgewacht. Wel zijn de parlementaire Handelingen met'en-1 kele .tientallen redevoeringen verrijkt. Klachten en wenschen, lof en blaam wis selden elkander af. Men wordt moe van de herhalingen. Met een verwijzing naar het verslag den we daarom volstaan, indien niet ook twee punten van meer principieele beteeke- nis aan de orde waren gesteld. De heer Baas wijdde zijn maidenspeech o.a. aan de bevordering van de Zondags rust, niet alleen bij de spoorwegen, maar ook bij andere vervoersbedrijven, die zich op hetzelfde terrein bewegen als de spoor wegen en op dit punt aan dezelfde voor waarden zouden dienen te worden onder worpen. Dit logische standpunt vond bij den mi nister een welwillend oor. Wel is het een onmogelijkheid om op Zondag den treinen loop geheel stil te zetten aangevraagde ex tra-treinen b.v. kunnen niet worden af gewezen maar de rust op den Zondag zal toch zooveel mogelijk worden bevorderd. Dit antwoord geldt ook voor den heer Zandt, die eveneens over dit onderwerp had gesproken. Een ander belangrijk punt had betrek king op de wijziging der Pensioenwet voor het spoorwegpersoneel. Gepleit werd voor een terugkomen op de korting van 1936. De heer v. Houten diende er zelfs een motie over in. Iets bedachtzamer was de heer Baas. Deze verzocht in ieder geval voor de lage pen sioenen wat te doen, met name voor dege nen, die indertijd de dupe zijn geworden van een soc.-dem. sub-amendement op een amendement van den heer Amelink om de lagere pensioenen van korting vrij te stel- y WAALWIJK GROOTSTE KEUS NIEUWSTE CREATIES leni. Er is toen iets gebeurd, dat de Kamer eigenlijk niet wenschte. We vernamen, dat de wijziging van de Pensioenwet reeds in een ver gevorderd stadium van voorbereiding is. Nu de Regeering niet eens de verplichte storting van 9 millioen in het Spoorweg pensioenfonds kan doen, is het nog niet mo gelijk op de kortingsregeling terug te ko men en daardoor de verplichting van der staat nog met 1% millioen te vergrooten. Van de 720 pensioenen beneden 500 zijn er 420 van wachteressen,, wier gezinsleder andere inkomsten hebben. Toen de Kamer om 5 minuten over vieren haar arbeid onderbrak, was geen 10 pet der leden meer aanwezig. Nijverheidsonderwijs Met de afwezigen in de avond en nacht vergadering werd om 1 uur de dagverga dering van Donderdag weer begonnen. In tusschen maken we hierbij gaarne een uit zondering voor voorzitter Smeenk en twee of drie anderen. Met de afdeeling Nijverheidsonderwij; was de Kamer nog anderhalf uur bezig. De minister betoogde door cijfers uit de gewisselde stukken gerugsteund dat, ondanks alle critiek, het nijverheidsonder wijs over de geheele linie groeiende is. De bij het leerlingenstelsel geconstateer de achteruitgang wordt geheel verklaard door den gang van zaken in de typografie Het groote punt stak in de vraag: 2- of 3-jarige ambachtsschool. Voor een 3-jarigen cursus had ook de heer Amelink zich nog uitgesproken. Het antwoord van verleden jaar en eer verleden jaar kon slechts worden herhaald De industrie geeft aan de tweejarige cur sus, aangevuld door practisch avondonder wijs, de voorkeur. Overgang naar den 3- jarigen cursus zou bovendien ettelijke niet beschikbare millioenen Kosten. De practijk bij de stichting van nijver heidsscholen is zoo, dat ook confessioneeU scholen worden toegestaan, al staat de wet niet op dit standpunt. Zij kent de oprichting van scholen, waar zoo noodig gelegenheid voor godsdienstonderwijs wordt gegeven Het systeem van: het zout. bij het eten. In- tusschen zal deze aangelegenheid nog na der worden onderzocht. Het gaat hier om de vraag of het godsdienstonderwijs niet in de rooster kon worden opgenomen. Op enkele vragen van den heer Roosjen bleef de minister het antwoord schuldig, wijl hij misschien later ter zake tot een advies aan de Kroon geroepen kon worden Mag hier reeds een gunstige conclusie vooi Amsterdam uit getrokken worden? 17 X H Bij Lager Onderwijs wachtten reeds aan stonds 17 sprekers ieder een half uur. Dat de leerlingenschaal in het centrum der belangstelling zou staan, viel te ver wachten. De eerste spreker, Dr. Vos schoof de kwestie al dadelijk naar voren en dreigde zelfs met een motie. De parlementaire ma nieren van den Vrijheidsbond gaan er blijkbaar niet op vooruit. De onderwerping aan Volksonderwijs in de bekende verkla ring van den heer Wendelaar, jaagt hen voort en brengt er toe mee te doen in een politieleen concurrentiestrijd op dit gebied, terwijl een ieder weet, dat voor 't oogen- hlik practische resultaten voorshands niet zoo gemakkelijk te verkrijgen zullen zijn Men herinnere zich slechts het algemeene begrootingsdebat. De heer Thijssen, als goed soc.-democraat legde het er 'n groote kunst is dat niet nog 'n beetje dikker op en overdreef daardoor niet zelden. Het wachten was eigenlijk op den heer Suring. Wat zouden de Katholieken doen?, 't Viel mee. Zeker, hij hield na een, naar onzen smaak, ietwat gewrongen be roep op het Regeeringsstandpunt in het be grootingsdebat een krachtig pleidooi voor verlaging van de leerlingenschaal om onderwijskundige en sociale redenen, maar zoo liet hij er op volgen ik kom niet met een motie. Zij kan weinig nut stichten en mist bovendien bij verwerping overtui gende kracht. Het werd aan de Regeering zelf overgelaten om de 3% millioen te vin den, welke z. i. met een matige verbetering vanaf 1 April 1938 gemoeid zouden zijn Naar de meening van den heer Suring zal dit bedrag, dat een jaar later 5 millioen zal zijn niet ontwrichtend werken. We moeten zeggen, gedachtig aan erva ring in het verleden, in de berekening van den heer Suring niet alle vertrouwen te hebben. Zij schijnt zeer geflatteerd en bo vendien zijn we er met dit bedrag niet. Ook de gemeentebesturen, die zich juist iets be ginnen te herstellen, worden op niet onbe langrijke kosten' gejaagd. Zijn we dan ongevoelig voor het euvel der groote klassen, die er inderdaad zijn? Geenszins. Maar men overdrijve op dit ge bied niet. We kennen ook de klassen van nog geen dertig leerlingen. Gelukkig zijn de groote, te groote klassen ver in de min derheid. Althans in de groöte steden. 0 Daar zou men met meer boventallige 'on derwijzers zich kunnen redden, indien de concentratie van scholen en klassen iets minder ver werd doorgevoerd en in kleine lokalen niet een overdadig groot aantal kinderen werd opgeborgen. De gemeentebesturen kunnen in dat op zicht veel doen. Het bijzonder onderwijs volgt dan van zelf de openbare school. En als men bovendien weer eens iets offeren ging zou er ook nog wel eens een extra onderwijzer kunnen worden betaald. Op het platteland zijn de moeilijkheden weer anders, maar ook daar komt men met wijziging der leerlingenschaal niet tot ideale verhoudingen. Bij elke leerlingen schaal uit de laatste 15 jaar waren er steeds ernstige klachten. Van „onhoudbare toe standen" werd steeds gesproken, al geven we toe dat het onder den bezuinigings- dwang van de laatste jaren wel erger is geworden, al is het niet erger dan in de moeilijke jaren van voor 1920- Ook'Mr. Terpstra had een voornaam deel an zijn belangrijke rede aan „het" onder werp gewijd. De oud-minister merkte op, dat het klassegemiddelde bij ons 37.7 is, lager dan :n vele andere landen Zouden we de schaal van 1923 herstellen, dan zou dat 11.7 millioen kosten. De onder wijzersorganisaties vragen zelfs meerl Era stig werk is dat niet. Voor verbeteringen ontbreekt thans het geld. En als er geld was, moet dan niet ook gedacht aan ons Hooger en Middelbaar On derwijs en het buitengewoon onderwijs? Er zij geen eenzijdige belangstelling! Met genoegen zal ook de anti-rev. fractie meewerken aan een matige en blijvende er is op dit punt rust noodig veria ging der schaal, mits het geld ervoor aan wezig is. Nog enkele grepen Uit het overige, dat onze ooren opvingen, doen we slechts enkele grepen. Mr. v. Dijken, die zich verheugde over het meer belijndc standpunt van den mi nister ten aanzien van het ontslag der ge huwde onderwijzeressen, drong aan op in stelling van een beroepsinstantie voor de vakonderwijzers bij het bijz. L. O. en, op een VOOR NEDERLAND EN NEDERLANDSCH-INDIE Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM Willem Smit&Co'sTransformatorenfabriek N.V. Nijmegen DfNAMODRAAD LASCHTRANSFORMATOREN LASCHAUTOMATEN LASCHELECTRODEN ELECTRISCHE OVENS voor elk vermogen en elke spanning. voor warmte-behandeling en smelten. Kleine Elecfromoloren verbetering van h.t K. B. voor de bijz. kweekscholen in de richting van de komen de gelijksteUing met de openbare inrich tingen. Het onderwijs voor schipperskinderen had de aandacht van den heer Krijger, ter wijl de heer v. Sleen voor meer buitenge woon onderwijs een aanbevelend woord sprak. Op de beteekenis van het tuchti- gingsrecht en op de noodzaak van meer en beter vakopleiding voor de onderwijzers wees Mr. Truyen. En gelijk had hij. Met groote klem heeft Mr. Terpstra voorts gepleit voor meer hulp en steun voor werk- looze jeugdige onderwijzers. Er is een toe slagregeling noodig ter ondersteuning van het werk der bestaande comité's. welke zich het lot dezer jongelui hebben aangetrokken. De minister, zoo drong hij aan, make ernst met de zaak en sture de menschen niet van het kastje naar den muur. Met instemming zal in breeden kring van dezen aandrang worden gehoord. De minister doe nu eens wat! Aan zijn pres tige kunnen daden slechts ten goede ko men. Is zijn energie niet wat te latent? Gevolg is, dat hij aen indruk gaat maken een weinig daadkrachtig bewindsman te zijn. die moeilijk tot definitieve beslissin gen komt. Dat dientengevolge het vertrou wen in hem kan verzwakken, ligt voor de hand. Maar het behoeft zoo ver niet te komen. Voor de derde maal de trap op Toen we 's avonds voor de derde maal deze week het kippentrapje bestegen, be antwoordde minister v. Buuren de sprekers over de Waterwegen. Voor de „Landwegen" stonden reeds een elftal gegadigden ingeschreven. Over de wegen in het noorden spraken de heeren Ebels, Duymaer v. Twist en Bak ker. De bruggenmisère in Z.O. Drenthe had de aandacht van den heer Hilgenga. In een spoorwegtunnel naast een verkeerstunnel onder het Noordzeekanaal bij Velsen, zag Ir. Vos de oplossing voor een groot ver keersprobleem ter plaatse. Ook de heer Baas achtte door een spoorwegtunnel een groot belang van de scheepvaart gediend. Mr. Mes wenschte door een brug over de Zandkreek ten gerieve van de bewoners van Noord-Beveland het contact met Zuid Beveland tot stand te brengen. Sneller tempo voor de wegenverbetering in Fries land oordeelde de heer Posthuma nood zakelijk. Over wegen en fietspaden oreerde de heei ter Laan. die besloot met een betoog, dat de Rotterdamsche tunnelkosten voor' een groot deel door het Rijk behooren te wor den gedragen. Minister v. Buuren zal den achterstand ir het noorden zoo spoedig mogelijk zien in te halen. Verder deed hij een aantal Het Engelsche s.s. „Nollington Court" liep bij de Bahama- eïlanden op een rotswaardoor het schip een lek opliep en zonk, waarbij eenige opvarenden van het vaartuig den dood in de golven vondenEen opname van het zinkende schip. Links: Tijdens dikken mist kwamen op de Theems te Londen de „Andania" en de British Statesman" met elkander in bot sing. Een opname van de groote schadeaan boord van laatst genoemd vaartuig. Deze sigaretrookende Midcleleeuwsche ridder was te zien Van het winterseizoen wordt te Schevenmgen gebruik gemaakt om alles eens goed onderhanden Jong Japan houdt zich druk bezig met soldaatje-spelen. Een stormaanval in bij 'n historische optocht te Genève, toen een der figuran- te nemen. Men is sinds eenige dagen bezig met het herstel der pier. de straten van Tokio, waarbij het er zeer realistisch aan toegaat, ten tijdens een reparatie aan zijn hèlm, lustig dampte. ROFFELR1JMEN NIEUWE HOOP We hebben nu De Vries-Te Winkel Mitsgaders Terpstra en Marchaht En voorts van deze drie een cocktail In staatsstuk, tijdschrift, boek en krant. Drie lichtingen van onze kindera Zijn met Marckant vertrouwd geraakt En wijzen ons op massa's „fouten" In ieder penproduct gemaakt. Het Onderwijs schijnt zeer tevreden; De eenvoud wint het bij Marchant. De Letterkunde geeft ten deele Haar vruchten in de oude trant, Maar in de spelling-vier en dertig Verscheen reeds meer dan men bevroedt Dat aan de deftigheid der tale In geenen deele afb&euk doet. Nochtans bestendigt de Minister De spelling cock tailmixerij En sleept daar, naast commissie-zooveel De Belgen met de haren bij, Alsof het den briljanten Vlaming, Die hier zoo graag gelezen wordt, Niet absoluut, totaal aan eerbied Voor ons verdeftigd Hollandsch schortA Ik zeg niet, nu de Tweede Kamer De motie-Moller heeft aanvaard, Dat daarmee het gelukkig einde Des spelling-oorlogs is verklaard; Ik hoop alleen dat de Regeering Met manlijke zelfstandigheid De theorie-v0l-kronkels omzet In praktische eenvoudigheid. (Nadruk verboden) LEO LENS mededeelingen omtrent de voornemens op het gebied van den wegenbouw.. 's Ministers ambtsvoorganger heeft voofl een gewonen verkeerstunnel bij Velsen be* slist. Deze zal 8 millioen kosten. Met een spoorwegtunnel gecombineerd komen er 8% millioen bij. een afzonderlijke spoorwegtun* nel kost 10% millioen. Naar de scheep* vaartbezwaren wordt een onderzoek inge steld. Rotterdam krijgt van het Rijk een rente loos voorschot voor den tunnelbouw, juisi omdat de brug in den Stormpolder nog en kele jaren zal uitblijven. Bij d< hegrootinf van het ZuiderzeefondS werd nieuwe aandacht geschonken aan dei uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. Het was de heer v. d. Zaal, die daarin vooropging. Hij werd door vele anderen gevolgd. Tot laat in den nacht heeft deze begroo ting de aandacht van de Kamer in beslag genomen. KWAKZALVER VEROORDEELD De nog al bekende kwakzalver te Oegst- geest is ooor de Haarlemsehe rechtbank toti f 300 boete subs. 30 dagen hechtenis veroor deeld. Verdachte behandelde vele t.b.c.-lijders naar uit het verhoor bleek. Reeds tweehon- derdmaal was hij veroordeeld en nu moest de zaak bij verstek behandeld worden om dat de kwakzalverzelf ziek was. Twee patiënten van verdachte waren ge storven en dit bracht hem weer voor de twee honderd en zooveelste keer met de justitie in aanraking met het bovenstaande gevolg»

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5