HAPÉ'S PUDDINGEN staan aan de spits Meerderheid voor moties-Moller s Westevs WOENSDAG 15 DECEMBER 1937 TWEEDE BEAD PAG. 5 WAAROM OIENSTBODEVERZEKERING EN WELKE DIENSTBODEVERZEKERINE? I Vraagt ona eens inlichtingen,onze I inspecteurs zullen U die gaarne en I zonder enige verplichting Uwer- I zijds verstrekken. I N.V. Alg. Verz. Maatschappij DEPhiHHThPBOP «DE PHILANTHROOP" opger. in 1885 te BOLSWARD Overzicht Tweede Kamer Doorvoering van de Spelling- 1934 werd begeerd in de parlementaire stukken Een anti-semitisch relletje bij naturalisatie-ontwerpen De nieuwe Dientplichtwet is met 63 tegen 32 stemmen aanvaard. Zij was, naar Mr. Oud meedeelde, voor de vrijz.-dem. onaanvaardbaar geworden na de verwerping van hun amendementen inzake diensttijd en contingent. Ze zijn dus hal verwege blijven staan en zouden den mi nister een apparaat willen geven, dat voor het beoogde doel onvoldoende en ongeschikt zou zijn geweest. De soc.-dem. dachten er niet anders over, maar vonden ditmaal een verklaring over bodig. De oppositie werd gevormd door de reeds genoemde groepen met de communisten en de C.D.U.-er Posthuma. De heer v. Houten mankeerde. De spellingmoties van den heer Moller zijn gesplitst en daarna in stemming ge bracht. Die, waarin de Kamer verklaarde instel ling van een nieuwe commissie overbodig te achten, verwierf de instemming van 67 Kamerleden; 28 waren er tegen: de anti- rev., de C.H., de S.G.P. en de N.S.B. Doorvoering van de spelling 1934 in de parlementaire stukken werd begeerd door 57 leden; daartegen verzetten zich 38 leden. Deze werden gevormd door de zooeven ge noemde groepen, verminderd met den heer Krijger, maar versterkt door een aantal Katholieken. Zal dit gebaar van o. i. onjuist motie- gebruik, resultaat hebben? De Regeering is er niet door gebonden. Het ligt niet op onzen weg haar adviezen te geven, al zpuden we ons wel kunnen ver- eenigen met een bespoedigde definitieve beslissing. Men meene echter niet, dat we er dan zijn. Klachten zullen blijven bestaan, even ernstig en veelvuldig als thans I Het schijnt n.l., dht de primordiale vak ken bij het lager onderwijs in de onderwij zersopleiding niet tot hun recht komen. De klachten van de examencommissies er over zijn verbluffend en het is ons bijna onbe grijpelijk, dat toch maar weer ieder jaar zoovelen worden toegelaten tot de onder wijsbevoegdheid. Het zou te ver voeren om al die klaag zangen over schrijven, rekenen, geschiede nis en Nederlandsche taal te gaan opsom men. Slechts enkele staaltjes over Neder landsche taal stippen we uit de rapporten van verschillende commissies aan. Nijmegen: „Werkelijk goede opstellen waren zeer zeldzaam; het meerendeel kwam niet boven de middelmaat uit, 35 pet. moest als onvoldoende worden getaxeerd. De bouw van vele opstellen liet alles tè wenschen over. In de dictees werden vele fouten ge maakt, zoodat aan bijna 50 pet een onvol doende moest worden toegekend.' Den Haag: „Het schriftelijk gedeelte van Neder landsche taal was maar in enkele gevallen boven het middelmatige Meermalen waren zoowel opstel als dictee door grove taal- en spelfouten ontsierd." Amsterdam zegt het veel scherper. Deze commissie constateert: „dat vele opstellen „bloemlezingen" waren van onbeholpen zinnen en hinderlijke taal fouten, hetgeen toch van a.s. onderwijzers en onderwijzeressen niet mag worden ver wacht Een veel voorkomende fout was ook het ongemotiveerd beginnen op een nieuwen regel, dat aan de eerste opstel] tj es van lagere schoolleerlingen doet denken." En uit het oordeel van Groningen lichten we: ,,Vele candidaten misten de vaardigheid om hun gedachten eenvoudig en nauwkeurig uit te drukken. Het grootste deel der candidaten bleek niet in staat te zijn het dictee ©enigszins be hoorlijk te maken. Slechts enkele malen kon een hooger cijfer dan 5 worden toe gekend." Het kwaad zit heel wat dieper dat alleen de spellingregels. Wat Hans niet heeft geleerd, kan Hans niet on derwijzen, is de vertaling van een Duitsche spreekwijze, welke hierbij onwillekeurig onder de aandacht komt. Vermoedelijk zul len velen er anders over denken, maar er zijn ook tal van bevoegden, wier opinie meer in deze richting gaat. GOUDSIROOP Op barbaarsche wijze is door de nat.- socialisten getracht een anti semietisch rel letje te ontketenen bij de behandeling van een groot aantal wetsontwerpen houdende de naturalisatie van 1453 personen tot Ne derlander. Met twee man is de heidensche rassen theorie verdedigd en uiting .-gegeven aan denkbeelden, die met onze nationale opvat tingen niets, maar dan ook niet.? gemeen hebben. Hier werd een geest, openbaar, al vermomde deze zich in: den mantel van holle, schoonklinkende leuzen,, Scherp was de reactie der Kamer op dit onwaardig bedrijf der heeren Dieters en Rost van Tonningen, die samen het Utrecht- sche dictaat moesten voorlezen. De heer Rost bracht het in zijn beschaafde manieren zoover, dat de voorzitter op het punt stond hem het woord te ontnemen. Het waardigst antwoordde wel minister Goseling. Toegezegd werd, dat voortaan de Neder landers in één ontwerp vereenigd zullen worden. Ook merkte de minister op, dat de wet bij naturalisatie niet vraagt naar ras of godsdienst en discriminatie van Joden verre behoort te blijven van een kabinet op positief christelijken grondslag. En boven dien en hier klonk 's ministers woord zeer ernstig gaan in deze dagen van advent onze gedachten uit naar Hem, die voor vele millioenen de Verlosser van menschheid en wereld is, die geboren werd in het Joodsche volk en wiens moeder een Joodsche vrouw was Willen de heeren deze dingen liever in het Duitsch lezen, voegde Mr. Goseling er aan toe, dan zouden ze de drie preeken van kardinaal Faulhaber kunnen gebruiken. Zeer ongebruikelijk, maar zeer welspre kend in dit geval, onderstreepte de Kamer de rede van den minister met een krachtig applaus. Met 83 tegen 6 stemmen van N.S.B. en S.G.P. ging het eerste naturalisatie-ontwerp er door. De rest passeerde z.h.s. We danken den minister voor zijn woor den en zijn toezegging. Slechts zouden we de uiterste voorzichtigheid willen aanbeve len bij de naturalisatie van hen, die van buitenlandschen oorsprong zijn. Na een aantal kleine wetsontwerpen te hebben goedgekeurd, moest eenigen tijd ge pleisterd worden bij het voorstel om den indirecten vaccinedwang weer voor twee jaar op te schorten. Minister Romme wil in dien tijd door een alzijdig samengestelde commissie het vraagstuk, dat een medi- schen, een staatsrechtelijken, een politieken en een legislatieven kant heeft, doen onder zoeken. Geen commissie, verklaarde Mevr. de Vries-Bruins, die geen probleem erkent en het er maar op wagen wil. Het risico voor het leven moeten we op den koop toe ne men. Ook de liberaal Dr. Vos, tegenstander echter van dwang, voelde weinig voor een commissie. Mr. Oud wilde haar wel, maar z. i. is de kwestie rijp voor beslissing en kan zij binnen een half jaar worden opge lost. Oud-minister Terpstra herinnerde aan de dwangrede van minister Slingenberg van LEVERT&C" ^AMST E R DAM©2> At 1690 mmmmm* WAT LEVERT LEVERT, IS GOED Het 'postvliegtuig van den dienst Helsingfors Stockholm, dat op een bevroren meer landde en door het ijs zakte, wordt door het bijpompen van lucht omhoog gebracht, zoodat berging mogelijk is Vrij laat op den middag werd voortge gaan met de afdeeling Hooger Onderwijs van de begrooting van Onderwijs. Veel klein goed was er, dat we hier laten rusten. Een opvallende tactiek volgde in dit debat de heer Oud. Zonder dat er veel aanleiding toe was, bracht hij de subsidieering van het bijzon der Hooger Onderwijs op het tapijt. Van steun daaraan wil hij niet weten. Zijn be zwaren zijn principieel. Inderdaad Maar het principe, dat daarbij gehuldigd wordt van de onbevooroordeelde, neutrale weten schap is helaas hopeloos verouderd en in nerlijk absoluut onwaar. Beginsel looze wetenschap is er niet en de universiteit is allerminst de etalage met schoon fruit, waarmede de heer Oud haar vergelijkt. Het „elck wat wils" geldt ook daar niet Hier botste weer het humanis tisch beginsel op de belijdenis van he't po sitieve christendom. We kenden deze zwakke stee in een .breede basis" theorie. Dat ook de heer Oud haar aantoonde, mogen we op prijs stellen. Van chr.-hist. zijde ging men op de sug gestie van den heer Oud niet in. Het ware ook nutteloos geweest. Wij weten, dat op het punt van Hooger Onderwijs de chr. hist, meer liberaal dan anti-rev. denken alhoewel zij zich bij voorkeur op nationale motieven beroepen. De heer Kersten zag van de gelijkstelling van het bijzonder Hooger Onderwijs met het z.g. neutrale vreeselijke spoken rond vliegen. We weten dat en hoorden hem op nieuw den niet te verwezenlijken eisch stel len van christianiseering der openbare hoogescholen en in ieder geval herstel der Theologische faculteit. De heeren Zijlstra en Moller namen de moeite den heer Oud attent te maken op zijn achterlijk, wijl volslagen verouderd wetenschappelijk standpunt. Hooger Onder wijs zonder dogma bestaat niet En, zoo vroeg Dr. Moller, wat weet de weten schap eigenlijke filosofisch, volstrekt zeker? Bijna niets De geloovige wetenschap toetst haar conclusies aan honger beginselen, aan de Openbaring Gods Die doet mpniemaal een waarschuwing hooren en de groote openharingswaarheden zijn nog nimmer door de wetenschap weerlegd. En practisch g*. sproken: de Handels Hoo- igeschon! ,k botterdam, is bijzonder onder- i N.V HOOGEWERF. CHABOT VISSER'S WIJNHANDEL OEN HAAG ROTTERDAM ARNHEM St Veerkade 21 Jufferstraat 21 Euseb Binnensingel Groote voorraad prima belegen wijnen Vraagt prfjicourant voor particulieren wijs. Die wordt zwaar gesubsidieerd en dus is het volkomen willekeur om aan andere bijzondere instellingen, maar met princi- pieele inslag, steun te onthouden. De minister stelde zijn antwoord uit tot den volgenden dag. In de avonduren kwam Waterstaat onder het mes. We ontmoetten •H'ele oude beken den op het gebied van varen en rijden. De toepassing van loonbepalingen uit de col lectieve contracten voor de bestekken van waterstaatswerken, wisselde af met de lint bebouwing, de veiligheid op den weg vroeg de aandacht naast allerlei personeelbelan- gen en op aansluiting tusschen Wegenver keerswet en Lintbebouwingswet werd aan gedrongen. De twaalf sprekers werden door minister v. Buuren beantwoord. Op het laatstgenoemde punt zegde hij overleg tusschen Waterstaat en Binnen- larfüsche Zaken toe. zeer tot voldoening van Mr. Diepenhorst, die o.a. dit onderwerp had besproken. Ook zal worden nagegaan of het toezicht der rijkspolitie, dat thans op de wegen wordt uitgeoefend met 50 auto's en motor rijwielen. nog moet worden uitgebreid. De minister is bereid de opmerkingen over de diensttijden van het sluis- en brug- genpersoneel nog eens in nadere overwe ging te nemen, voor zoover ze de 60 uur tQ boven gaan. In verschillende gevallen zijn reeds slui zen op Zondag gesloten. Nagegaan wordt of met dezen maatregel nog verder kan worden gegaan De collectieve arbeidscontracten heliooren tot de kahinetspolitiek. De bindend verkla ring der loonbepalingen is in de eerste plaats een kwestie van overleg tusschen werkgevers en werknemers. Daarna volgt' toetsing aan het algemeen belang. Te ruim half 12 werd met de afdeeling Waterstaat begonnen. De veestapel van den heer W. Koomen te'Purmerend werd zoodanig door mond- en klauwzeer aangetast, dat hij twee koeien verloor. Teneinde raad wendde hij zich tot H. K. H. Prinses Juliana om hulp en ontving dezer dagen een nieuw kalf. Doorbraak in het centrum vrn Schiedam. Een opname, gemaakt vanaf den toren der Frankenlandsche kerk van cle: stand der werkzaamheden aan de nieuwe Oranjebrug (op den voorgrond)De stippellijnen geven ongeveer het verloog aan van de Oranjestraat nadat het oude postkantoor (in 't midden links) en de huizen der Oranjestraat (rechts) zullen zijn gesloopt. Japansche troepen tijdens de verovering van Tayyuan, de hoofdstad van de provin cie Shansi. verleden jaar. Daartegenover plaatste hij daarin bijgevallen door den heer Kersten zijn principieele bezwaren, welke versterkt worden door het practisch vaststaande feit, dat ook voor zeer jeugdige kinderen levens gevaar kan ontstaan door vaccinatie. Minister Romme achtte voorlichting om trent „den samenhang der dingen" nood zakelijk. Hij zag zijn wetsontwerp z.h.s. aangenomen, nadat een amendement van Mevr. de Vries-Bruins om den spertijd tot een 'iaar te beperken met 49 tegen 30 stem men was verworpen. De stemming was rechts tegen links, waarbij de C.D.U. met links meestemde. Teekenend is deze stemming ongetwijfeld. Er is hier een fundamenteel verschil tus schen ons en de voorstanders eener „breede basis" ter linkerzijde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5