De incidenten op de Jang-Tse nanking thans in japansche handen in^T u binnenland Waar Liefde Woont.... DINSDAG ï4 DECEMBER Ï937 EERSTE BLAD PAG. a BUITENLAND Zwitserland en de Volkenbond In den Zwitserschen bondsraad heeft pre sident Motta het uittreden van Italië uit den volkenbond besproken. Hij zal voor ae volgende week een schriftelijk rapport voor bereiden over de positie, waarin Zwitserland door het uittreden is geplaatst. Aan een uit treden van Zwitserland uit den volkenbond, zoo verklaart men, wordt daarbij niet ge dacht Inmiddels hebben een viertal hooggeplaat ste Italianen, die als ambtenaren van hun regeering bij den volkenbond waren gede tacheerd, als zoodanig him ontslag aange boden. Flandin bezoekt Duitschland F1 a n d i n, oud Fransch premier, ver toeft op het oogenblik in Duitschland, naar hij verklaart voor zaken van strikt per soonlijken aard. Het trekt echter de aan dacht, dat hij te Berlijn een bezoek aan Goebbels heeft gebracht, en vervolgens in de Fransche ambassade heeft geluncht et gerucht, dat Flandin het voornemen zou hebben, ook een bezoek aan Hit Ier te brengen, wordt door Havas tegengesproken. Manoeuvres in den Stillen Oceaan Het ministerie van marine te Washington 'deelt mede, aat de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan haar voorjaarsmanoeu vres zal houden in den driehoek, die ge- .vormd wordt door Hawaii, de Aleoeten en de kust van den Stillen Oceaan. De manoeuvres zullen geen politiek ka rakter dragen. Naar schatting zullen er ongeveer 160 schepen en ruim vijfhonaerd vliegtuigen aan deelnemen. Roosevelt zendt boodschap aan Japanschen Keizer Volledige schadevergoeding geëisqht P^E vernietiging van de Amerikaan- sche kanonneerboot „Panay" en van drie niet één, gelijk eerst ge meld werd Amerikaansche tanklboo- ten op de rivier de Jang-Tse, tengevolge van Japansche luchtbombardementen, heeft in de wereld groote beroering ge wekt. Ook het incident met de Britsche „Lady Bird" heeft opzien gebaard. De Standard Vacuum Company heeft van haar kantoren te Shanghai een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat bij de bombardemen ten van Amerikaansche schepen op de Jang-Tse zes en negentig personen zijn omgekomen. Onder hen bevond zich slechts één Amerikaan, kapitein Carle- son. Alle anderen waren Chineezen. President Roosevelt heeft een bood- chap aan keizer Hirohito gezonden, waar in hij zijn diepe ontroering tot uiting brengt over het bombardeeren van de Amerikaan sche kanonneerboot „Panay" tusschen Nan king en Woehoe. Tegelijkertijd heeft de Amerikaansche re geering tot de Japansohe regeering den eisch gericht, dat volledige schadevergoe ding wordt betaald, verontschuldigingen worden aangeboden en waarborgen worden gegeven, dat soortgelijke aanvallen niet herhaald zullen worden. De boodschap van Roosevelt tezamen met de eöschen der Amerikaansche regeering werd door staatssecretaris Huil aan den Japan schen ambassadeur S a i t o, overhandigd. Huil deelde Saito hierbij mede, dat de President ten diepste geschokt is door de berichten over het bombardeeren zonder onderscheid van Amerikaansche en andere niet-Chineesche schepen op de Jang-Tse. Hij eisch te, dat de Japansche keizer hiervan in kennis zou worden gesteld. Voorts zeide Huil tot Saito, dat alle ge gevens betreffende de „Panay" bijeenge bracht worden en binnenkort aan de Japan sche regeering zouden worden overhandigd. Saito stelde Huil ervan in kennis, dat hij opdracht had gekregen van H i r o ta, Japans volledig leedwezen en excuus tot uitdruk king te brengen en mede te deelen, dat de Japansche regeering zich inspande, hulp te verleenen aan de overlevenden van de Panay". Tenslotte deelde Saito mede, dat hij vernomen had, dat zich onder de overleven den van de „Panay" 59 leden van de be manning en 13 vluchtelingen bevinden. .Vliefjeniers zullen bestraft worden" Amerikaansche tankschepen door drie Ja pansche vliegtuigen tot zinken zijn ge bracht. De verantwoordelijke leden van de luchtmacht zullen gestraft worden, nadat een streng onderzoek zal zijn ingesteld. Hij voegde hieraan toe, dat de verantwoorde lijke vliegeniers zelf rapporteerden, Chi neesche oorlogsbodems te hebben getrof fen. Toen zij hoorden, dat dit Amerikaan sche schepen waren, waren zij terneerge slagen. Zij werden gewaarschuwd, in het vervolg voorzichtiger te zijn. Amerika blijft rustig Benige op den voorgrond tredende Ame rikaansche senatoren hebben op de volgen de wijze uitdrukking gegeven aan hun op vattingen betreffende het tot zinken bren gen van de „Panay". Senator Borah zeide: „Ik zie niets in de situatie, dat een drastische fictie zou noodig maken". Senator Maccaran uit Nevada ver klaarde: „Wij hadden al lang uit de Chi neesche wateren weg moeten zijn". De boeren- en arbeidersveriegenwoordiger uit Minnesota, Shipstead, eischte terug trekking van alle Amerikaansche strijd krachten uit China De voorzitter van de commissie voor bui- tenlandsche betrekkingen, senator Pitt- m an, zeide: „De hooggeplaatste Japansche officieren, die verantwoordelijk zijn voor deze euvel daden, moeten gestraft worden. Alleen een dergelijke bestraffing zal blijk geven van de goede trouw van Japan. De Japansohe regeering roept jegens zichzelf dien rede- lijkan argwaan op, dat dergelijke inciden ten opzettelijk uitgelokt worden, om de neutrale onderdanen in China af te schrik ken",, Londen en Washington honden contact De Britsche en Amerikaansche regeerin gen zijn steeds met elkander in verbinding gebleven ten aanzien van het Verre Oosten niet alleen in Londen en Washington, maar ook in Tokio en Shanghai. Het is waarschijnlijk, dat deze samen werking nog nauwer zal worden nu sche pen van beide landen aangevallen zijn. Het Verre Oosten vormt thans het ernstig ste probleem, dat de aandacht der Britsche ministers opeischt. Met belangstelling wachten Britsche krin gen de reactie van het Amerikaansche pu bliek af op het tot zinken brengen van vier Amerikaansche schepen. In diplomatieke kringen te Londen ge looft men, dat eenzijdig optreden niet veel meer tot stand kan brengen dan veront schuldigingen en beloften voor schadever goedingen, benevens herhaalde verzekerin gen, dat de incidenten niet weer zullen voorkomen. Wanneer derhalve in den hui- digen toestand een bepaalde actie noodig geacht wordt, is men van oordeel, dat deze slechts kan worden ondernomen, wanneer overeenstemming heerscht tusschen alle buitenlandsche mogendheden, die vitale be langen in China hebben. Het magere succes van de Brusselsche conferentie heeft aan het licht gebracht, hoe moeilijk het is, een dergelijke overeen stemmine tot stand te brengen. Amerikaansch echtpaar verdwenen Moskou weet van niets Onlangs is te Moskou verdwenen de Ame rikaansche schrijver Donald Robinson en zijn eohtgenoote, die zich in zijn gezel schap bevond. De Amerikaansche regeering heeft herhaalde pogingen in 't werk gesteld officieele inlichtingen omtrent deze ver dwijning te krijgen. Daar echter te Moskou op alle verzoeken om inlichtingen ontwij kend werd geantwoord, heeft minister Cordell Huil den sovjet-Russischen am bassadeur op het staatsdepartement ontbo eien, en geëischt, dat zoo spoedig mogelijk alles wordt gedaan, om volledige gegevens te verkrijgen omtrent de verblijfplaats der Robinsons. Inmiddels heeft het Moskousche volkscom missariaat van buitenlandsche zaken aan den Amerikaanschen minister Cordell Huil medegedeeld, niet te weten, waar Robinson en zijn vrouw zich bevinden. Men zegt, dat Robinson, die zich ook met journalistieken arbeid ophield, kort voor zijn vertrek naar Rusland een ontmoeting gehad heeft met Leo Trotzki in Mexico. Trotzki heeft echter reeds verklaard, - den schrijver niet te kennen. Felle storm in het Kanaal Een felle storm woedt in het Kanaal. De veerbootdienst DoverDuinkerken is stop gezet. Te Dover heeft de wind een snelheid bereikt van 100 meter. De „Normandie" heeft door de woelige zee geen passagiers kunnen ontschepen op de reede van Southampton. Het schip heeft een toevlucht gezocht in de baai van Stockes, waar het meer beschut ligt. De moord-affaire-Weidmann De Duitsche massa-moordenaar Eugen W e i d m a n n. die dezer dagen te Le Celle st. Cloud werd gearresteerd, heeft thans bekend, nog een zesden moord op zijn ge weten te hebben. Hij zon n.l., vermoedelijk met behulp van een medeplichtige, de om streeks 30-jarige Elzasser vrouw Jeanne K e 11 e r-B e r s t naar zijn woning hebben gelokt en om haar te berooven gedood heb ben. Het lijk van deze vrouw zou door den onverlaat begraven zijn in het beroemde woud van Fontainebleau-, gelegen ten zui den van Parijs. Men vreest, dat nog vele nieuwe misdaden van Weidmann aan het licht zullen moeten worden gebracht. De moordenaar, die thans verblijf houdt in dezelfde cel, waarin de vrouwen-moordenaar L a n d r u heeft opgesloten gezeten, heeft tegenover zijn advocaten verklaard gedenkschriften te willen schrijven. Vermoedelijk wil hij zulks doen, om ontoerekenbaarheid voor te wen den. De Japansch-Chineesche oorlog Een voorloopige Chineescheregeering Italië's militaire missie huistoe Het Japansohe hoofdkwartier in China deelt mede, dat de Japansche troepen gisteren bij zonsondergang de stad Nan king geheel hebben bezet. Tot den val van de Chineesche hoofdstad is in' be langrijke mate bijgedragen dloor de Ja pansche oorlogsschepen, die ondanks de mijnen en bombardementen van de Chi neesche kustbatterijen erin geslaagd zijn Nanking om vijf uür des middags te bereiken. In een Japansch communiqué wordt medegedeeld, dat ongeveer 2500 krijgs gevangenen gemaakt zijn buiten de mu ren van Nanking, terwijl het Chineesche garnizoen te Tsjinkiang, groot 20.000 man, dat zich terugtrok op Nanking, ge leidelijk verminderd was tot 3000 man, die vernietigd werden toen zij versche nen nabij de achterhoede van de Japan sohe troepen, die Nanking Ibelegerden. Nu Nanking gevallen is, zal men te Pei- ping overgaan tot de vorming van een voor loopige regeering der Chineesche republipk, natuurlijk op aansporing van de Japansche militairen. Hiervan zouden T s a o-K o e i W o e-P e i-F o e respect president en vice- president worden. Deze voorloopige regee ring zal worden onderverdeeld in drie missies, een wetgevende, een uitvoerende en een rechterlijke. Zij zou een manifest het licht doen zien, waarin de Nankinig-regeering gehekeld zal worden wegens slecht bestuur. Het totalitaire staatssysteem zal afgekeurd worden en tevens zal te kennen worden ge geven dat de voorloopige regeering alla verdragen eerbiedigen zal, die gesloten zijn tusschen China en die buitenlandsche mo gendheden, welke vriendschappelijke betrek kingen met China handhaven. Tevens zal het manifest de noodzakelijkheid in 't licht stellen, om het Chineesche volk te reihabili- teeren. De voorloopige regeering zal de communis ten uitroeien, doch de diensten van die leden van de Kwo-Min-Tang aanvaarden, die In grijpen, dat het leidende beginsel van dn voorloopige regeering heoht gevestigd ia. Tenslotte omvat het program van de voor loopige regeering samenwerking met Japan en Mandsjoekwo, onderdrukking van het communisme, economische en industrieel» ontwikkeling, herstel van de boerendorpen en bespoediging van de autonomie. De nieuwe regeering zal binnenkort diplo matieke vertegenwoordigers naar Japan en Mandsjoekwo zenden, teneinde hun steun ti verwerven voor het herstel van den vrede in het Verre Oosten. De Italiaansche militaire missie Te Tokio verluidt, dat de Italiaansche mi litaire missie -bij de Chineesche regeering, bestaande uit 30 militaire raadsleden en 12 luchtvaart-deskundigen, opdracht heeft ge kregen naar Rome terug te keeren. Mutaties in Tokio Op zijn vertzioek is nrins Said®jondzji ontheven van zijn functie van financieel raadsman van het keizerlijk huis. De minister van binnenlandsehe zaken, B a b b a. is om gezondheidsredenen afgetre den. In zijn plaats is de vroegere vlootcom- mandiant, admiraal Soejetsoegoe, benoemd. Laatstgenoemde gaat voor een aanhanger van de nationaal-radicale activistische rich ting door. Nationale kringen juichen zijn benoeming dan ook levendig toe. In het bij zonder verwacht men thans, dat de opvoe ding der jeugd volgens streng nationalisti sche opvattingen ter hand zal worden ge- Amerika bouwt reuzen- vliegtuigen Een millioen dollar per sink Lindbergh heeft, in zijn hoedanig heid van voorzitter der pan-Amerikaansche technische commissie, offertes gevraagd voor 24 transoceaan-vliegtuigen, die plaats moeten bieden aan honderd passagiers, voor een nonstopvlucht van SOOO kilometer met een kruissnelheid van 320 kilometer per uur, wanneer zij zeer laag vliegen en 480 kilometer op 8000 meter hoogte. Acht groote vliegtuigfabrieken hebben een uitnoodiging gekregen, offerten te ma ken. De kosten zijn nog niet bekend doch men neemt aan, dat iedere machine ruim een millioen dollar zal kosten. De toestellen zullen „Yankee Clipper" heeten. Het minimum nuttige last zal twaalf ton zijn. Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zonder aarzelen direct ASPIRIN nemen. Aspirin is een -Boye*«- pro duet. Oranjeband en-Bo^'-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid De werkloosheid in November Gestegen met 1,2 pCt. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 22 tot en met 27 November 1937 bij gesub sidieerde vereenigingon met werkloozen- kas waren aangesloten 471.300 personen (landarbeiders met 73600 leden zijn hieron der niet begrepen). Van deze 471.300 verzekerden was in genoemde week do geheele week werk loos 25,3 pCt. (in de vorige verslag- week, 8 t.m. 13 November 1937, was het percentage 24,1). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos wa ren, was in de tweede verslagweek van de maand November in de laatste Jaren a.v.: 1934 27,0, 1935 30,4, 1936 29,5, 1937 25.3. Bij de organen der openbare arbeidsbe- nv'ddeling stonden op 27 November 1937 in totaal 396.692 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 373.816 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 378.011 werklooa onder wie 261.139 mannen. De gegijzelde journalist Vragen aan den Minister Het Tweede Kamerlid Van der Wa.. den heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Beschikt de Minister over middelen om aan de gijzeling van den journalist Han sen, wegens weigering een beroepsgeheim prijs te geven, een einde te maken? 2. Zoo ja, is de Minister dan bereid deze met bekwamen spoed aan te wenden? 3. Zoo neen, is de Minister dan bereid maatregelen te treffen, ten einde soortge lijke gijzelingen in de toekomst te voorko men? De Wageningsche ber^ Door „Villandry" aangekocht De herstellingsoordvereeniging van per soneel der Spoor- en Tramwegen en A.T.O. en Vain Gend en Loos „Villandry" hield in het N.V. Huis te Utrecht een buitenge wone vergadering, waarin besloten werd tot aankoop van landgoed en hotel „De Wageningsche Berg" aan den Straatweg Wageningen Arnhem, bestaande uit perceelen, bosch en park, wegen, ter ras en opstallen. Door deze beslissing heeft „Vfllandry" de beschikking gekregen over een schitterend en zeer gunstig gelegen vacantieverblijf voor zijn leden. Naar wij vernemen zal de exploitatie door de herstellingsoordvereeniging waar schijnlijk reeds in het voorjaar beginnen en zomer en winter doorgaan. KOOLHOVEN LEVERT MILITAIRE VLIEGTUIGEN AF Gistermiddag heeft de N.V. Koolhoven Vliegtuigenfabriek te Rotterd am we derom een aantal militaire vliegtuigen af geleverd aan de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg, waartoe een aantal officieren naar het vliegveld Waalhaven was over gekomen. Na enkele proefvluchten hebben de offi cieren de drie F. K. 51 toestellen naar het vliegkamp Soesterberg overgebracht De aflevering van Koolhoventoestellen vindt een gestadigen voortgang. Garnizoenen En de bouw vap kazernes Bij aanneming van de legerwetten gullen i verschillende 6treken nieuwe kazernes moeten worden gebouwd en excercitieterrei- nen aangelegd worden. Waar het niet pre cies op een bepaald punt aankomt, zijn vele gemeenien geneigd tot voordeelige aanbie dingen aan het Rijk om de vestiging van een garnizoen te verkrijgen. In het A.R.K.A -weekblad wijst mr. Kallen nu op, dat de Grondwet (art. 188) alle de- fensiekosten uitdioikkelijk op rekening van het Rijk steil' en met name de ten lasteleg- ging op particulieren en gemeenten verbiedt. De onpartijdige schrijver hij is gemeente secretaris van Maastricht, en deze stad heeft reeds een garnizoen, groove kazerne en mili taire oefenterreinen vervolgt dan: „Wie de grondwettelijke bepaling strikt eerlijk naar baar rcëele inhoud en strekking wil toepassen, zal bezwaarlijk kunnen stel len, dat het juist is, de gemeenien langs in. directe wegen te laten doen, wat de Grond wet verbiedt recht6treek3 te doen. In hel licht van deze grondwettelijke be paling bezien, betaamt noch past het aan het Rijk en zijn defensie-organen de gemeen ten tegen elkaar uit te spelen of de gemeen ten toe te laven ih vrijgevigheid te wed. ijveren om voor haar rekening te nemen kos ten welke de Grondwet ten laste van 's Rijks kas wenschv te zien gebracht! Actieve of passieve medewerking van hel Rijk aan een dergelijken strijd van gemeenten met ca- deaux in terreinen voor kazernes en oefen plaatsen etc. achten wij in strijd met het respect, dat loch zeker op de eerste plaats het Rijk tegenover onze hoogste Staatswet verschuldigd is. Wij zijn mitsdien van oordeel, dat Defen- sie zich niet door aanbiedingen van de ge meenten mag laten leiden bij de beantwoor ding der vraag of en in welke gemeenten nieuwe kazernes zullen worden gebouwd, en wat dies al meer zij". ,De Vloed komt op" „De vloed komt op" is de titel van eeö speciaal Kerstnummer, aat dezer dagen zal verschijnen in een o daag van ongeveer 100.000 exemplaren. Hetzelfde werk is in het Engelsch verschenen onder de titel „Rising Tide". Het is een publicatie van do Oxford-Groep. Wat men ook van de-Oxford Groep-bewe- ging moge denken of zeggen, men zal moe ten toegeven dat zij pakkende leuzen of, zooals men het met een aan het Gaelisch via het Laagland-Schotsch ontleende term te genwoordig vaak noemt, „slogans" weet tq kiezen. Ter aanbeveling van ae groote con ferenties in Utrecht deze zomer had meg „Nieuw Nederland loopt van Stapel" en nu het „De Vloed komt op". Dit boek of tijdschrift, hoe men het maar noemen wil, is 50 bladzijden groot en aange zien men weet dat plaatjes nog pakkender zijn dan tekst, heeft men het voor het grootste deel met moderne foto-montage gevuld. De lens van het fototoestel beweegt zicU door vele deelen der wereld. De eerste blad< zijden verhalen van manifestaties van zwak* heid en van verkeerd toegepaste krachtei die op een chaos uitloopen. Maar daarnt wil men laten zien hoe in tal van landei weer menschen besloten hebben „Gods plai te volgen". O.a. vindt men er ook in een bij drage van Mr Dr J. A. N. P a t ij n, Minisl van Buitenlandsche Zaken. Gister zijn in een samenkomst in De Haag de eerste exemplaren van „De Vloei komt op" uitgereikt en, zooals dat bij de Groep oe gewoonte is, daarbij hebben ver< schillende personen getuigd van watde Groep en de gedachte van de Groep voor henzelf en hun omgeving beteekend heeft De heer Basil En a whistle, die pas uit; China was teruggekeerd zei bv. dat men meestal wilde, dat de dnöer zich veranderde Zoo vonden veel Chineezen de boodschap van de Groep prachtig, maar ze meendert dat de Japanneezen er vooral mee beginnen moesten. Doch er waren Japanneezen, die dachten dat het beter was dat óe Chineezen begonnen. Dat is verkeerd. De heer G t z e n uit Amsterdam zei o.a. dat hij bevonden had dat een mensch nooit neutraal was, maar óf constructief óf destructief werkte. Men kan beneden een plan blijven en een levene sfeer op destructieve wijze beïnvloeden. Het moet andersom, men moet bij zichzelf be ginnen, en aan kan men ook bouwen aan een gezond stuk zakenleven om Gods wil, Mevr. Van Beuningen noemde verder dit tijdschrift „een gave van God aan de moeders". Jhr. de Brauw heeft erop ge wezen, dat de juridische practijk uitwijst dat er een groeiende stroom is van misluk kingen in het gezinsleven, en dat deze mis lukkingen leiden tot de ondergang van da wereld. Ook Mevr. Philips sprak van de zegen die de Groep in het gezinsleven' bracht. Nog verschillende anderen spraken over wat de Groep voor hun of voor hun gezin en veraere omgeving had beteekend, jJJ AUTOMOBIEL V* 9 VERZEKERING MaaUc&apfuf - Sttecb NAAR HET AMERIKAANSCH VAN GRACE S. RICHMOND (4 „Zal ik hem de kleine of de groote logeerkamer geven?" „De groote. Ik geloof niet. dat hij nu zoon heel gezellig leven heeft, want hij is nog blijven wonen in het ruime huis van zijn ouders, sinds zijn moeder gestorven is. Het verwon dert mij eigenlijk, dat hij niet getrouwd is. Hij heeft toch ge legenheid te over gehad en onder dat masker van terug houding klopt een warm hart. Daarom ben ik dan ook zeker, dat hij mijn patiënt helpen zal uit liefde voor de wetenschap en de menschelijkheid". Met bijzondere belangstelling zag Ellen de komst van hun logé tegemoet. Het was nu veertien dagen, nadat de telefoon aansluitingen ook boven waren gemaakt en sindsdien waren er weer twee logeerkamers bij ingericht. Een uur, voordat dokter Leaver komen zou, liet Ellen nog eens haar blik gaan over alles en dacht: „Ik geloof heusch, dat ik een vuurtje hier laat aanleggen, al is het dan ook Juni: want de regen maakt het zoo kil. 't Is jammer, nu moeten we steeds binnen blijven". De stortbui werd hoe langer hoe heviger. Ellen keek eens naar buiten en zag juist Miss Mathewson, de ijverige assis tente, terugkeeren van haar werk. „Ze zal doorweekt zijn", dacht de vrouw des huizes, die on verwijld naar beneden liep, al gekleed voor het diner, in de licht-lila japon, waar Burns zooveel van hield, „Komt u toch vooral aiet dichj bij mij"t weerde Miss Mathewson haar af, toen zij de deur opendeed, die naar de vertrekken van den dokter leidde. „Ik zal onder de portiek even wachten, tot de ergste bui voorbij is; dan ga ik naar huis en verkleed mij". „O, maar u kom toch natuurlijk binnen! 't Kan nog wel een uur zoo regenen en ik zal u geven, al wet u noodig heeft". Niemand kon Reds vrouwtje weerstaan en nadat Miss Mathewson dus eerst wat was blijven uitdruipen, volgde zij Ellen naar boven. Toen ze droge kleeren aanhad, werd ze meegenomen naar Ellens eigen kamer, waar ze een uitnoodi ging kreeg, waar geen ontkomen aan was: „U blijft hier dineeren. Ik heb al een japon klaar gelegd, die u zeker passen zal. Nu mag u niet „neen" zeggen, want u weet niet, hoe blij ik ben, dat ik er 'n vierde bij heb aan tafel met dokter Leaver", „Maar, Mrs. Burns!" begon Amy en bloosde op een manier, die haar ineens veel jonger deed lijken. „Er is geen speciale reden, waarom u mij uitnoodigen zoudt en „Ik verzeker u anders van wel: drie is zoo'n gek getal! U zult genieten van dokter Leaver en hij van u. Kom, laat u nu geen tijd meer verloren gaan en doet u deze eenvoudige jurk aan. U is wat grootér en dat is juist goed, want mij is ze wat lang. Gaat u nu eerst eens aan de kaptafel zitten, dan zal ik u helpen uw haar te drogen. Waarom draagt u het zoo dicht ineengevlochten? Laat ik het nu eens voor u doen op de manier, die ik weet, dat u goed moet staan". „Als u mij toch kappen wilt, maakt u mijn haar dan ook op, zooals u het zelve goed vindt. Maar geen wonder, als ik mij dan wat vreemd zal voelen in uw kleeren en op een andere wijze gekapt. Ik heb in zoo lang niet meer in de wereld ver keerd in al die jaren, dat ik bij dokter Burns ben geweest". Toen de laatste speld in het haar was, klapte Ellen verrukt In de handen en noodigde: „Nu moet u uzelve eens opzij be kijken; dan zult u zien, hoe mooi dit kapsel de lijnen van uw profiel doet uitkomen!" „Ik zou het nooit zelve zoo kunnen doen", zei Amy dank baar. „Toch is het heel eenvoudig. Nu zal ik u gauw de jurk over het hoofd gooien en dan ga ik zorgen, dat er een vroolijk vuurtje wordt aangelegd in de haard van de zitkamer". Nu moest Ellen haar eigen toilet weer eenigszins in orde maken en gezamenlijk gingen de dames naar beneden, waar ze Red en zijn vriend zaten af te wachten, wat nog drie kwar tier duurde. Lachende traden de heeren het vertrek binnen en Ellen herkende in den langen man met het kaal-geschoren gezicht, den scherpen blik en den vastbesloten mond, dokter Leaver. Toch bezat hij nu niet die frissche kleur, die haar anders altijd had getroffen. Over het geheel vond ze iets mats over hem, en, als zijn glimlach verdween, had hij zelfs een droeve uidrukking op het gelaat. Terwijl hij vóór het diner nog even op zijn kamer was, hield Ellen een haastig overleg met haar echtgenoot. „Dokter Leaver is zeker niet geheel wel, Red, dat hij zoo kijkt?" „Neen, dat vrees ik ook. Ik heb hem er niet naar gevraagd en hij heeft geen woord gesproken, maar toch is hij geheel anders, lang niet de oude Leaver, dien ik altijd neb gekend. Ik hoop, dat hij mij wil toevertrouwen, wat hem scheelt, of schoon ik er. geloof ik, wel alles van begrijp. Het heele consult door kon ik zien, dat het hem moeite kostte, zijn zelfbeheer- sching te bewaren. Zijn blik was wel even scherp als anders, maar hij leek overspannen, of wat er dan ook achter zit. Maar hoor eens, kindje, is dat Amy Mathewson, die je daar beneden hebt? 't Is net een jongere zuster van haar. Heb jij dat wonder bewerkt?" „Ja, en hoófdzakelijk door het kapsel, doordat ze het haar nu niet meer zoo glad achterover gekamd draagt. Dat heeft haar al vier jaar jonger gemaakt en die abrikozenkleurige japon zeker twee jaar!" „Ik begrijp niet, hoe ze je maar heeft laten begaan. Die zusterkleeding heeft ze, geloof ik, altijd als een soort schelp beschouwd, waar ze.niet veilig kan uitkruipen". Tien minuten later verschenen beide heeren in de zit kamer. In zijn avondtoilet leek dokter Leaver een slanke, som bere figuur, geheel in tegenstelling met zijn vriend, die de ver persoonlijking was van kracht en gezondheid. „Je moet aardig zwaar zijn, Red", meende Leaver, „Geen greintje overtollig vet, maar stevig gespierde stof!" „Ja, je kunt wel achter mij wegkruipen! Maar het verschil is. dat iedere spiervezel van jou geconcentreerde energie ver tegenwoordigt, terwijl ik maar van gewone stof ben". „Zie je, een ieder schijnt den ander iets te benijden en zoo benijd ik je nu hier je huis en de bewoonsters. Wat een heer lijke kamer!" Onwillekeurig keek Burns eens naar zijn „rechterhand" en ging die nu ook met heel andere oogen beschouwen: Dat blonde meisje met het bevallige blonde haar en de schitterend- blauwe oogen kon toch onmogelijk zijn de bedaarde jonge vrouw, die hem zijn instrumenten aanreikte en zijn windsels of andere verbandartikelen van de operatietafel. Het gezelschapje ging aan tafel, maar Leaver at zoo weinig, dat het hun allen trof en Burns het gevoel kreeg van de groot ste gulzigaard te zijn. Vooral Ellen was het een verlichting, toen het oogenblik was gekomen, dat ze terugkeerden naar dé zitkamer. Door een handige schikking wist ze haar gast té doen plaats nemen in een hoek van de sofa, waar hij ongewooi veel steun van kussens ondervond, '^Wordt vtrvolgd.\

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2